Poging tot verzoening van E.E.G. en E.V.A. Capsule, die 16 keer om aarde cirkelde, uit oceaan gevist Woedende beschuldigingen van Castro tegen de geestelijkheid OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Hammarskjoeld in Katanga OPEL-TRUCK GEBR. KIMMAN HEINKEL J. J. VAN KOOTEN Nederlandse Spoorwegen reden efficiënt Felle reactie van Washington MACMILLAN TEVREDEN THUIS Supra-nationale organen zouden worden verzwakt In de krant van heden: ore ijoyviuj! Opklaringen Aan het strand Het woord is aan India protesteert weer bij China over grenschending RUIMTEVAART-SUCCES VAN V.S. Jonger wagenparkmeer automatische halve spoorbomen Excl. gouden armbanden STUURMA^i COHEN 75e JAARGANG No 29 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960 305e JAARGANG No 182 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) LONDEN. De taak welke Adenauer en Macmillan zich in Bonn hebben gesteld om een oplossing te vinden voor de overbrugging van de „zes" en de „zeven" zal „zeer moeilijk" zyn. Deze openhartige verklaring kwam van lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, toen hij gisternamiddag in de stromende regen op het Londense vliegveld stond. Macmillan zei dat men gedurende het korte samenzijn in Bonn natuurlijk geen antwoord heeft kunnen vinden op de vraag hoe het probleem moet worden opgelost. Het belangrijkste resultaat van Bonn is echter, zeide hjj, de gemeenschappelijke wil tot overeenstemming. Dit is de eerste stap op de goede weg. Macmillan onderstreepte nog eens dat dr. Adenauer en hij het erover eens waren dat eenheid in Europa een absoluut noodzakelijke voorwaarde voor succes is. Wat ons nu te doen staat, aldus Macmillan, is de EEG en de EVA samenbrengen. Besloten werd de discussies voort te zetten en denkbeelden uit te wisselen. Dat zal allemaal moeten gebeuren in volkomen overeenstemming met de we derzijdse partners en dat betekent dat de Bondsrepubliek niets zal doen zonder volledige overeenstmming met de rest van de „zes", terwijl de Britse regering het Gemenebest en de leden van de Europese Kleine Vrijhandelszone ten nauwste bij het overleg zal betrekken. Dit betekent ook dat met de hele kwestie veel tijd gemoeid zal zijn. Hij noemde terloops nog Amerika dat natuurlijk aan de algemene samenwerking zal dienen mee te doen. Lord Home gaf met de autoriteit van zijn zo pas opgegeven ambt van minister voor het Gemenbest de kennelijk als gerust stelling bedoelde verzekering dat het Ge menebest alle belang heeft bij een verenigd Europa. Eeenheid op economisch gebied zal leiden tot politieke eenheid, zeide hij. Het doel dat wij ons in Bonn gesteld heb ben- is in het belang van Engeland en dat van zijn partners in en buiten het Ge menebest, aldus Home. Algemene waarheden Men kan in dit stadium natuurlijk niet veel anders doen dan het uiten van alge mene waarheden, maar nu de politieke chefs na jarenlange aarzeling eindelijk het signaal hebben gegeven tot het ineenslaan van de handen, kunnen de deskundigen thans hun theoretische bespiegelingen ach ter zicsh laten en zich aan een concrete taak wijden. Economische argumenten om de zaak tegen te houden zijn meestal niet veel meer dan doekjes voor het bloe den. Het zijn veelal politieke bezwaren eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Van Mensen en Dingen 4 Uit stad en omgeving 45 Agenda van Haarlem en IJmond 5 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Boekenhoekje 7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEID5ESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL .2*35.96 NYLON REGENJASSEN ƒ49.75 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en enkele verspreid voorkomende buien. Overwe gend matige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Regenzone met veel bewolking maakt plaats voor opklaringen en overwegend droog weer. Ma tige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. Temperatuur 18 tot 19 gr. G. zeewater 18 gr. C. Vooruitzich ten: tijdens weekeinde tijdelijke verbetering met perioden van zonnig en vrij goed strandweer. die economische moeilijkheden veroorza ken. Dit heeft men in Bonn en Londen thans duidelijk willen maken. Politieke noodzaak Het is thans de politieke noodzaak wel ke geen tijd laat voor verder uitstel van executie. Het is een grote voldoening voor Engeland dat de zolang als halsstarrig af geschilderde Adenauer de eerste is die be reid is om water in de wijn te doen. Ter wijl het Britse economische standpunt in beginsel eigenlijk ongewijzigd blijft, is het de Euromarkt welke zal moeten bijdraai en. Londen verwacht dan ook als eerste stap, dat Hallsteins vcrsnellingsplan dat tot 1 januari was opgeschort verder uitge steld wordt. Tevens is Adenauers toeschik- kelijkheid een uitdaging aan de Britten, die nu geen uitvlucht meer bezitten om langer te dralen, om met Europa in zee te gaan, al blijven ze ondat de feiten nu eenmaal zo liggen ook in de toekomst de heilzame functie vervullen van ver- bindiijgsschakel in de vrije wereld. Enge land zal nooit geheel in Europa kun nen opgaan. Maar dat behoeft blijkbaar niet meer. In Londen verluidt dat men in Bonn schijnt te hebben afgesproken dat voortaan alle economische kwesties van de „zes" zodra ze belangrijke politieke terug slag zullen uitoefenen zullen worden ver wezen naar de zes individuele regeringen. Indien zulks juist is zou dit een verzwak king betekenen van het supranationale ka rakter van de samenwerking in de Euro- markt en een belangrijke concessie tegen over Engeland. Over de besprekingen in Bonn wordt nog in Londen opgemerkt dat de Europese een heid nu van De Gaulle afhangt en dat een westelijk topgesprek het logische gevolg van de besprekingen tussen Macmillan en Adenauer zal zijn. (Men zie ook pagina 3) ELISABETHSTAD, (AFP). De secretaris-generaal van de UNO Dag Hammarskjoeld is vanmiddag in de hoofdstad van Katanga, Elisabeth- stad, aangekomen. Hij was vanmorgen met twee Zweedse eenheden van de UNO-troepen uit Leopoldstad ver trokken. Hammarskjoeld kwam woensdagavond in Leopoldstad aan na een tussenlanding in Accra en een bespreking met premier NKroemah van Ghana, Noch bij Hammar- skjoeld's aankomst donderdagavond, noch bij zijn vertrek vanmorgen waren verte genwoordigers van de Kongolese regering aanwezig. ELISABETHSTAD (Reuter) Volgens in Elizabethstad uit Manono, in het noor den van Katanga, ontvangen berichten heb ben de Europeanen op het platteland op dracht gekregen hun woningen te verla ten en zich in Manono terug te trekken. Rondzwervende benden van de Baloeba- stam zouden erop uit zijn onrust te ver wekken. Oliver Wendell Holmes: Het leven is een groot pak kleine dingen De Zweedse familie Ahrens, vader, moeder en vier kinderen gaat binnen kort emigreren naar Australië. Zij maakt de reis in een eigen vliegtuig. Vader Ahrens is mecanicien bij een Zweedse luchtvaartmaatschappij. NEW DELHI (Reuter) De Indische regering heeft bij Peking krachtig gepro testeerd tegen een schending van de grens, waaraan ongeveer 25 Chinese militairen zich op drie juni zouden hebben schuldig gemaakt. De Chinezen drongen in het district Kameng aan de noordoostgrens zeven kilometer op Indisch grondgebied door. Advertentie De nieuwe met semi frontstuur is binnen. HOUTPLEIN - HAARLEM Hedenavond tot 22 uur geopend Advertentie i'RESLOKG CAFE-RESTAURANT '.RilIcgonV '02520-5347 ONBEPERKT KIP ETEN! f6.- p.p. «Ik* avond dmar-danjefi» De voorzitter van het comité „Muziek Artillerie", luitenant-generaal I. A. Aler, heeft in Breda aan de minister van Defensie, ir S. H. Visser (rechts) symbolisch de ceremoniële tenue voor het trompetter skorps der artillerie overgedragen. Links generaal-majoor J. T. Winkel, inspecteur der artillerie. WASHINGTON, (Reuter/AFP).- Een hefschroefvliegtuig van het Ame rikaanse transportschip „Haïti Vic tory" heeft donderdag 520 kilometer van Honoloeloe de capsule van de „Ontdekker XIII" geborgen. De cap sule heeft als deel van de kunstmaan zestien omwentelingen om de aarde gemaakt. De capsule is niet beschadigd. Binnen een paar weken zal de proef worden her haald met een aap aan boord van de' satel liet. Dit zal dan de eerste poging zijn om een levend wezen terug te krijgen uit een satelliet die in een baan om de aarde is gebracht. Tevoren keerden wel apen en andere dieren terug van verticale ruimte- vluchten. (UPI) De ruim 150 kg. wegende cap sule, beladen met instrumenten, werd door de Ontdekker van ongeveer 320 km. boven de noordpool naar de aarde afge schoten. De ruimtecabine kwam neer in een ge bied tussen Hawaii en het eiland Kodaik doch buiten het bereik van de wachtende vrachtvliegtuigen van het type C-119, die de capsule hadden moeten opvangen. Zij viel meer dan 160 km. van de „Haïti Vic tory". De luchtmacht deelde mede dat de sig nalen van de capsule „werden gevolgd tot zij in de Stille Oceaan terecht kwam nabij een vooraf bepaalde plaats ten noorden van Hawaii'. Het was een prestatie van de eerste grootte voor de Verenigde Staten in de internationale race om suprematie in de ruimtevaart. Nog nimmer tevoren was een door mensenhanden vervaardigd voorwerp dat door een satelliet in de ruimte was meegevoerd, weer in mensenhanden te ruggekeerd. De capsule werd woensdag gelanceerd in de neus van een ruim zes meter lange satelliet. De tweetrapsraket, bestaande uit Advertentie Met een bent u het beste HOUTPI.F'.IN 'R 20 TRI.FF 10315 I een Thor-Agena schoot door een mistbank langs de kust van Californië. De Agena werd de satelliet, die met een snelheid van 18.000 mijl per uur 17 maal om de aarde circelde via de beide polen. Ergens hoog boven de Noordpool werd op een radiosignaal van op de grond de capsule losgelaten. De snelheid, waar mee de satelliet vloog, in aanmerking ge nomen zou een misrekening van een se conde de capsule drie mijl verder hebben doen neerkomen dan was beraamd. Luitenant-generaal Bernard A. Schrie- ver, de chef van de p 'ojectielen-afdeling van de Amerikaanse luchtmacht, deelde mede, dat de instrumenten in de capsule waardevolle gegevens bevatten over het probleem hoe men een voorwerp vanuit een ruimtevaartuig in de ruimte op de aarde kan terug krijgen. Hij zei, dat ook gegevens werden verzameld over tempe ratuur, druk en problemen betreffende vaartvermindering, die opgelost moeten worden voordat men een mens naar de ruimte kan laten vliegen. Later werd meegedeeld, dat de Echo 1 in een baan om de aarde is gekomen en op het radio- en radarstation van Goldstone in Californië gezien is met het blote oog en met behulp van de volgopparatuur. Advertentie tfOFFERS TASSEN B/0UX BARTFLJ0RISSTR.T6 HAARLEM ALLE SOORTEN SCHOOLTASSEN De Nederlandse Spoorwegen hebben het vorig jaar een winst van f 9,9 miljoen ge boekt, zo wordt in het heden gepubliceerde jaarverslag over 1959 medegedeeld. De kos ten konden met 5 miljoen worden ver laagd. De investeringen zullen in de ko mende jaren sterk stijgen en er zal t.z.t. een beroep op de kapitaalmarkt moeten worden gedaan. Wil het toenemend goederenvervoer in het gebied van Botlek en Europoort en in het overige gebied van Rotterdam ook in de komende jaren op snelle en doelmatige wijze kunnen worden afgewikkeld, dan zal de outillage, volgens de N.S.-directie, moeten worden gemoderniseerd en aan zienlijk uitgebreid, waarbij ook met de eisen van de verdere toekomst rekening zal moeten worden gehouden. Reeds is onder meer een sterke uitbreiding gege ven aan de telecommunicatiemiddelen, deze stellen het leidinggevend personeel in staat, de uitvoering van de dienst op ef ficiënte wijze te beheersen. Gemiddelde leeftijd gedaald De modernisering van het materieel- park vond verdere voortgang door de af levering van nieuwe elektrische treinstel len. In het in aanbouw zijnde dieselelek- trische reizigersmaterie'el, waarvan de eerste treinstellen in 1960 worden afgele verd, zijn verschillende technische verbe tering toegepast, dienend ter vergroting van het reiscomfort. De aflevering van nieuwe goederenwagens droeg bij tot de verjonging van het wagenpark. De gemid delde leeftijd van de gesloten wagens is sinds eind 1955 gedaald van 26 tot 17,7 jaar, die van de open wagens van 19,2 tot 15,3 jaar. Ook zijn er thans dubbeldek wagens, voornamelijk voor het vervoer van personenauto's, in gebruik genomen. In het jaarverslag wordt ook aandacht besteed aan de verdere automatisering op het gebied van overwegbeveiliging. Voor al het systeem van automatische halve overwegbomen vindt in toenemende ma te waardering. Het per jaar aan te bren gen aantal van deze inrichtingen zal aan merkelijk worden verhoogd, namelijk van 16 in 1959 tot ongeveer 40 in 1960 en 50 in 1961. Het aantal effectieve personeelleden, dat in 1959 het dienstverband beëindigde, over trof met 398 personen het aantal nieuwe personeelsleden. Hoewel voortgezette me chanisatie en automatisering, ondersteund door cursussen voor leidinggevend perso neel, ook in het afgelopen jaar tot een verhoging van de produktiviteit hebben geleid, waardoor het aantal benodigde per soneelleden met omstreeks 340 man daal de, steeg het reeds aan het begin van het verslagjaar bestaande tekort aan arbeids krachten. Zowel in de reizigers- als in de goede rendienst, was de regelmaat van de trein diensten zeer bevredigend, zo vermeldt het jaarverslag. Van de reizigerstreinen reed 83,6 percent op tijd (1958: 79,7 pet.). Minder dan 0,1 percent der reizigerstrei nen had vertragingen van meer dan 4 mi nuten. (Zie ook pagina 9) WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag verklaard, dat de Cu baanse regering, na de vrijheid van me ningsuiting om hals te hebben gebracht, nu kennelijk de vrijheid van godsdienst bedreigt. Naar aanleiding van de beschuldiging van premier Fidel Castro, dat de Ameri kaanse ambassade te Havanna „fascisti sche priesters" steunt bij het veroorzaken van moeilijkheiden voor het revolutionaire bewind, noemde de woordvoerder van het State Department het „duidelijk onjuist" om te beweren, dat de Amerikaanse re gering enig aandeel heeft in de oordeels vorming van de r.-k. prelaten en de rooms- katholieken in het algemeen op Cuba ten aanzien van de politiek en het optreden van de regering aldaar. Tijdens een toespraak tot een menigte in Havanna zei Fidel Castro: „Er bestaat geen twijfel aan dat het Amerikaanse im perialisme, dat samenwerkt met Franco en zijn fascisten, er bij de Spaanse dicta tor op aan heeft gedrongen te bevorderen dat zoveel mogelijk fascistische priesters in ons land doordringen, om aldaar de geest van de tegenrevolutie te verbreiden". De drieduizend man sterke menigte be gon onmiddellijk „paredon, paredon" (vuurpeloton) en „weg met Franco, weg met Spanje!" te roepen. Fidel Castro hield een kalme toespraak tot zijn gehoor, die hij echter plotseling onderbrak voor een woedende uitval tegen de „tegenrevolutionairen, die hebben ge- Advertentie JUWELIERS Houtplein 15 HORLOGERS poogd zich in tempels te verschuilen, om van daaruit de revolutie te bestrijden". Tevoren had een onbekende vrouw hem in de rede gevallen. Zij had geroepen: „ondanks alles, wat de regering zegt, is het nog precies zoals onder Batista!" „Toehoorders wilden zich daarop in woede op de vrouw storten, doch Fidel Castro verzocht hen haar te ontzien. Hij verklaarde later vernomen te hebben dat zij „geestelijk gestoord" was. Kort daarop volgde een tweede interrup tie, deze keer door een man uit Oriënte, die schreeuwde dat de belangen van zijn provincie niet behoorlijk door de regering worden behartigd. Hierop lanceerde de Cubaanse premier zijn woedende uitval tegen de „fascisti sche Spaanse priesters". Tegen de man uit Oriënte zei hij dat hij zijn landbouwcoöperatie eens moest verge lijken met de omstandigheden, die er on der de regering-Batista heersten. „U moet niet ongeduldig zijn", aldus Fidel Castro. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag fel gereageerd op de Cu baanse beschuldiging dat Amerikaanse di plomaten in Cuba hadden samengespan nen met „fascistische priesters" om de val van Fidel Castro te veroorzaken. „De revolutionaire regering van Cuba heeft in dat land de vrijheid van menings uiting vertrapt en de persvrijheid vernie tigd. De economische organisaties en be roepsverenigingen zijn uiteengeslagen en kennelijk wordt thans de godsdienstvrij heid bedreigd," verklaarde de woordvoer der, Lincoln White. Hij verklaai'de dat de Cubaanse be schuldiging volkomen vals is en dat de Amerikaanse regering in het geheel geen verbindingen heeft met katholieke actie groepen op Cuba. De reden voor de beschuldigingen van Fidel Castro was een herderlijke brief van de Cubaanse geestelijkheid, waarin critiek werd geuit op zijn beleid en zijn politieke idealen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1