Lonen te hoog, de dollar te hard Badpaviljoen IJmond tussen pieren sluit per 1 oktober definitief AGENDA TAXI 13000 Gevoelige economie: alle eieren in één mandje Uniek en gezocht plekje bij mooi en slecht weer Huizen van bejaardencentrum Zwanenburg in oktober klaar Bouw pensiontehuis begint daarna Haarlem VLUCHTIG BEZOEK AA CANADA (Slot) DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 UIT STAD EN STREEK V elsen-IJ muiden Beverwijk Haarlemmer aangehouden wegens huurkoopfraude Haarlemmer Blommaert won in Rotterdam Militaire pensioenbond in Haarlem Vergaderde Mr. G. W. D. Vrijland griffier van kantongerecht Onderzoek naar geest vermogens van arts 0. Dief werd getroffen door ketsende kogel Tuinen, parken en bloemen in de grafiek J oorproefje marathon Kind aangerand „Echo"-ballon ook in komende nachten te zien Seoel wijst Noordkoreaans federatie-voorstel af Vis voor Engeland kwam goed terecht Nieato* in het kort Momenteel zijn aan de Kastanjelaan in Zwanenburg 24 woningen voor be jaarden in aanbouw. Als deze gereed zijn vermoedelijk is dit in oktober het geval kan vermoedelijk onmiddellijk worden begonnen met de bouw van een pensiontehuis op hetzelfde terrein. Het bejaardencentrum, dat tot stand komt in samenwerking met de Nederlandse Cen trale voor Huisvesting van Bejaarden, zal worden geëxploiteerd door de algemene stichting „Eigen Haard" in Haarlemmer meer. De bejaardenhuizen zijn gegroepeerd in vier blokken van vier bungalows met ge heel links acht galerijwoningen in een blok van twee verdiepingen. De bungalows zijn klein, maar doeltreffend voor de bewoning door bejaarden. De woonkamer grenst zo wel aan de slaapkamer als aan de keuken. Door middel van een schuifdeur kan de slaapkamer bij ziekte worden vergroot met de woonkamer. Achter de slaapkamer bevindt zich de badgelegenheid met een douche en een lavet. Achter de keuken ligt een bergschuurtje met een kolenop- slagplaats. Alle binnenwanden van de woonkamer zijn tegen het plafond aan voorzien van een glazen strook over de gehele breedte, waardoor ruimte wordt gesuggereerd. El ke bungalow heeft aan de zonzijde een terras met een bank. De woningen worden uitstekend uitge voerd. Iedere woning krijgt een mechani sche ventilatie en een elektrische badka- Openluchttheater: woensdag 14.30 uur- kindervoorstelling^ met Carrousel. BIOSCOPEN Cinema Palace: dagelijks 14, 16.15, 19, en 21.15 uur: „Teenager Schlagerparade", alle leeftijden. Frans Halstheater: dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter vandaag 20 uur: „Opstand in de Kaukasus", 14 jaar. Lido Theater: dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Turf in je ransel", alle leeft. Luxor Theater: dagelijks 14 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Minerva Theater: vandaag tot en met donderdag 14.30 uur: „Piloot Quax in Afri ka", alle leeftijden. Vandaag tot en met donderdag 20.15 uur: „Wir Wunderkinder" alle leeftijden. Rembrandt Theater: dagelijks 14, 16.15. 19 en 21.15 uur: „De man die alles kan" alle leeftijden. Roxy Theater: dagelijks 14.30, 19 en 21.15 uur: „Het legioen der dapperen", 14 jaar. Studio Theater: dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi", alle leeftijden. Elke ochtend 10.30 uur: Vakantieprogram ma Donald Duck e.a. Theater Monopolc: (Zandvoort): dage lijks 14.30 uur: „Zet je zorgen op zij", alle leeftijden. Vandaag 19 en 21.15 uur: „Een meisje in duizend gevaren", 14 jaar. Woensdag en donderdag 19 en 21.15 uur: „De zedenpolitie grijpt in", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 10 tot 12.30 én 13.30 tot 17 uur, zondag 14 £ot 17 uur: Expositie van moderne kunstwer ken uit gemeentelijk bezit. Vishal: Tot 5 september eretentoonstel ling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Kees Verwey, dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. Vleeshal: Tot 25 augustus .Spieghel Historiael", dagelijks van 14 tot 17 uur en van 19.30 tot 22 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): De hele maand augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van grafiek van Filippo Albertoni uit Bologna. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 13): Tot 28 augustus expositie van wer ken van H. Schoorl. Dagelijks van 9 tot 17 uur, op maandag, woensdag en vrijdag tevens van 18 tot 20 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat): Tot 11 september expositie van prentenreeksen Miserere en Passion van Georges Roualt. Dagelijks 10—17 uur, zondags 13—16 uur (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 12 augustus.) DINSDAG 16 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „En eeuwig zingen de bossen". WOENSDAG 17 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Rex, 20 uur: „Herodes, de genadeloze". DINSDAG 16 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Op hoop van zegen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „La dolce vita" (Het zoete leven). WOENSDAG 17 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Op hoop van zegen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „La dolce vita" (Het zoete leven). Foutieve opgave. Door een foutieve opgave van de Haarlemse politie is de toedracht van de botsing die vrijdagmid dag bij de Nassaubrug plaats had, niet overeenkomstig de feiten vermeld. De Heemskerker kwam met zijn personenauto uit het Kenaupark de Nassaubrug over en verleende geen voorrang aan de Haarlem mer die in een bestelauto op de zuidzijde van de Nieuwe Gracht reed. Niet de auto van de Heemskerker kantelde, maar de wagen van de Haarlemmer. Afwezig. Wethouder J. C. Corver in Heemstede is tot en met 2 september af wezig, waardoor zijn spreekuur in die tijd komt te vervallen. Advertentie Deze foto van een maquette laat zien hoe de bejaardenwoningen en het pen sioentehuis van de stichting „Eigen Haard" aan de Kastanjelaan in Zwa nenburg gegroepeerd zijn. merverwarming. De bergruimte is handig geprojecteerd. De wanden worden niet be hangen, maar krijgen een afwasbare muur verf. De galerijwoningen komen ongeveer met de indeling van de bungalows overeen. De ze woningen hebben één slaapkamer. De galerij is overdekt, zodat deze bij sneeuw niet glad kan worden. De huren zijn nog niet vastgesteld, maar zullen waarschijn lijk niet beneden veertien gulden voor de bungalows en zestien gulden voor de ga lerijwoningen liggen. Met de bouw van het pensiontehuis zal vermoedelijk spoedig worden begonnen. Dit tehuis omvat 48 éénpersoonskamers en vier kamers voor echtparen. Voorts ko men erin: een recreatiezaal met een po dium, een aula, plaats biedend aan onge veer dertig personen, twee ziekenkamers voor drie personen, twee isoleerkamers met onderzoekruimten, een wachtkamer, een dokterskamer, ruimten voor de huis houdelijke dienst en voor het personeel. Het verzorgingshuis krijgt een groot zon neterras. Alle zit-slaapkamers op de begane grond krijgen ook een eigen terrasje. De kamer bewoners krijgen voorts de beschikking over een eigen toilet, een aanrecht en bergruimte. De kamers zijn op het oos ten en westen geprojecteerd, zodat op be paalde uren van de dag in alle kamers de zon kan schijnen. Het voorlopige schetsplan voor dit be jaardencentrum is ontworpen door de Haarlemse architect J. P. Kloos. De uit werking van het plan heeft hij overgedra gen aan het architectenbureau Brakel en Buma in Overveen, dat erin geslaagd is bejaardenwoningen met zoveel mogelijk comfort te ontwerpen. De Haarlemse politie heeft maandag een 46-jarige vertegenwoordiger uit Haar lem aangehouden, die wordt verdacht van huurkoopfraude. Op 8 augustus van vorig jaar kocht de man een personenauto in huurkoop voor 2300. Een maand later deed hij de wagen van de hand voor ƒ1600. Tot heden heeft hij echter nog maar ƒ650 op de auto af betaald. De zestienhonderd gulden maak te hij op. De vertegenwoordiger is in ver zekerde bewaring gesteld. De 19-jarige Haarlemse wielcramateur Wil Blommaert heeft in de Ronde van Katen- drecht, die in Rotterdam werd gehouden, een alleszins verdiende overwinning behaald. Met ruime voorsprong op z\jn naaste con currenten ging Blommaert na een sterk gereden solo als winnaar door de finish. Zyn eerste overwinning als amateur was daarmee een feit. Met de Zuidhollanders Verwey, Breure en Den Hartog had Blommaert een halve ronde voorsprong veroverd. Alleen Breure wist zich niet te handhaven. Van de drie. overgebleven koplopers ging Blommaert er met nog 20 kilometer te fietsen vandoor en werd niet meer achterhaald. Ondanks het feit dat zijn twee aanvankelijke makkers nog versterking kregen van Kouwenhoven. De uitslag luidde: 1. W. Blommaert, Haar lem; 2. op 43 sec. C. Kouwenhoven, Leid- schendam; 3. P. Verwey, Gouda; 4. A. den Hartog, Zuidland; 5. op 1 min. en 2 sec. H. Brinkman, Rotterdam. De Beverwijker Jan Groot finishte als negende. Onder voorzitterschap van de heer C. Ausum heeft de afdeling Haarlem van de algemene militaire pensioenbond zaterdag een vergadering gehouden waarbij de no den van de gepensioneerden besproken werden, zoals de kortingen ingevolge de A.O.W. en de A.W.W., de ongelijke huur- compensatie, de steeds hoger wordende levensstandaard en de nog steeds niet ge realiseerde waardevastheid van de pen sioenen. De vergadering drong er bij het bestuur op aan het hoofdbestuur te verzoeken meer actie te tonen teneinde in samen werking met de andere bonden van amb telijk gepensioneerden de regering en de Kamers te overtuigen van de onbillijk heid en de onrechtvaardigheid van een en ander. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot griffier van het kantongerecht te Haarlem mr. C. W. D. Vrijland, thans substituut griffier bij het Gerechtshof te Amsterdam. Mr. Vrijland woont sedert zijn geboorte in Overveen; hij bezocht het stedelijk gymnasium te Haarlem, studeerde rech ten aan de Gemeente-universiteit van Am sterdam en werd in 1947 benoemd tot sub stituut-griffier bij de Haarlemse recht bank. In december van het vorig jaar werd hij benoemd tot substituut-griffier bij het Amsterdamse gerechtshof. De Berkelse arts O., die wordt verdacht van gifmoord op zijn mede-gedetineerde A. Lodder, gepleegd in de strafgevangenis te Leeuwarden, is van het Huis van Be waring aldaar overgebracht naar Gronin gen, waar hij, zoals onlangs door de Leeuwarder rechtbank is bepaald, een psy chiatrisch onderzoek moet ondergaan, dat enige maanden in beslag zal nemen. De leiding van dit onderzoek berust bij prof. dr. mr. P. A. H. Baan, hoogleraar aan de rijksuniversiteit' te Groningen. Op een opslagplaats van oude metalen in Ilpendam is zaterdagavond, zoals gis teren werd bericht, een 42-jarige koopman uit Amsterdam door een wachtmeester der rijkspolitie op heterdaad betrapt bij het stelen van koperdraad. Toen deze man on danks de sommatie te blijven staan toch wilde weglopen, loste de politieman een schot, dat op de benen van de vluchteling gericht was. Enkele ogenblikken later bleek, dat de man dodelijk getroffen was. Uit de sectie op het stoffelijk overschot is thans gebleken dat de kogel via een schouder in de hartstreek is gedrongen. Dit bevestigt de veronderstelling, dat de kogel is geketst op een van de vele stukken metaal, waarmee het terrein van de op slagplaats bezaaid ligt. In het Prentenkabinet van het museum Boymans-Van Beuningen ivordt ter ere van de Floriade tot 18 september een tentoonstelling gehouden ..Tuinen, parken en bloemen in de grafiek". In ruimhon derd prenten wordt hier een overzicht ge geven vah de geschiedenis van de tuin kunst van de vijftiende eeuw tot Heden. Van de beroemde zestiende eeuwse tui nen met hun loofgangen en groene koepels vindt men er talrijke voorbeelden uit het werk van Vredeman de Vries, Brueghel, Londerseel en talrijke anderen en in enige boeken. Van de zeventiende eeuwse tui nen, als de stijl van Le Nötre zijn in vloed doet gelden, worden onder andere prenten van Fontainebleau, Versailles, Hampton Court en Het Loo vertoond. Uit de achttiende eeuw «zijn onder andere ge- exposeerd Italiaanse tuinen van Piranesi en tuinen van Hollandse buitenplaatsen (Heemstede, de Watergraafsmeer) door de Moucheron en Stoopendaal. De romanti sche landschapsstijl van de negentiende eeuw, die men ook tegenwoordig nog in parken en tuinen aantreft, vormt de laat ste fase in de ontwikkeling van de tuin kunst. De tentoonstelling biedt verder nog mo dellen voor tuinvazen en fonteinen (kleuren etsen van Teyler), bloemen en bloemstille- vens uit de zestiende, zeventiende en acht tiende eeuw. DIEFSTAL IN OPENLUCHTMUSEUM In het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem is ingebroken. Uit een van de paviljoens en uit de pronkkamer uit Hin delopen worden een Friese stoeltjesklok enige tinnen borden, een lepelrek met tin nen lepels en een koperen poffertjeskraam vermist. De daders, die men nog niet heeft kunnen opsporen, hebben zich toegang verschaft door het breken van ruiten. (Van een speciale verslaggever) Men moet geen mensen laten emigreren uit een land, dat zelf schreeuwt om arbeidskrachten, wordt beweerd. En zeker niet naar een land met zoveel werk loosheid als Canada. Voor het eerste mag wat te zeggen zijn, het tweede argu ment is duidelijk aanvechtbaar. In de eerste plaats omdat de werkloosheid in Canada niet zo groot is als de slechte statistieken doen vermoeden. Ten tweede, omdat er ook in deze tijd van „werkloosheid" veel vacatures bestaan voor zeer geschoolde, technische en anderzijds voor zeer onaanzienlijke banen. En tenslotte is het eigenlijk wel waar, dat emigratie de werkloosheidscijfers doet stijgen? Met meer recht kan men stellen, dat het juist de geringe omvang van de Ca nadese bevolking is, die bijdraagt tot de werkloosheid. Dit is een van de funda mentele zwakheden van de economie van het land. Canada telt op zijn grondgebied, dat groter is dan dat der Verenigde Sta ten, slechts achttien miljoen zielen (tegen de zuiderbuur 180 miljoen!). Wat Ca nada ontbeert is een goede binnenlandse markt voor de afzet van de produkten van een nationale industrie. Vestiging van een bedrijf betekent een zware concurrentie tegen goederen uit Amerika, werkend on der zoveel gunstiger produktievoorwaar- den, of uit Engeland, dat als partner in het Britse gemenebest bovendien profi teert van voorkeurstarieven. Daarbij komt, dat de exportpositie van Canada voor arbeidsintensieve goederen niet rooskleurig is. De te hoge dollarkoers en de hoge lonen maken deze produkten te duur voor landen buiten de Verenigde Staten. Voorzover er bijvoorbeeld sprake is van een belangrijke Canadese uitvoer naar Nederland (1,5 percent van de totale export) betreft dat een tiental artikelen o.a. asbest, nikkel en graan. Daarente gen stuurt Nederland naar Canada drie honderd verschillende produkten (totaal echter slechts 0,8 percent van onze export) De export van Canadese massagoede ren naar Europa en andere werelddelen is zeer kwetsbaar. „Als Rusland zijn tarwe, houtpulp en metalen zou gebruiken om een leidende natie in de wereldhandel te worden, zou Canada als eerste daar van de weerslag ondervinden. De Sovjet- Unie is potentieel onze grootste rivaal", zo schreef onlangs het Canadese blad „Maclean's". Ook in ander opzicht is de Canadese economie zeer gevoelig. Van de achttien miljoen mensen, die het land bewonen, bevindt zich 90 percent binnen een afstand van driehonderd kilometer van de Vere nigde Staten. Deze situatie, door geogra fische factoren veroorzaakt, heeft een sterke gerichtheid op de grote zuiderbuur doen ontstaan. „All our eggs are in one basket" al onze eieren liggen in één mandje, zo om schreef een econoom in Canada met tref fende beeldspraak de positie. De economische banden tussen Canada en de Verenigde Staten zijn dus nauw. Te nauw zelfs, volgens de opvatting van ve len, die men vooral aantreft in de kring der thans regerende progressiefconserva- tieve partij van Diefenbaker. De investe ring van Amerikaans kapitaal in Canade se industrieën is groot. Van de auto-in dustrie in Oshawa is 95 percent in handen der Amerikanen, de petroleum-industrie in de provincie Alberta bestaat voor 75 percent uit Amerikaans kapitaal, de Ca nadese mijnbouw voor de helft. De koers van de Canadese dollar is gestegen boven die van de Amerikaanse, wat de concui'- rentiepositie, die toch al netelig is, nog meer bemoeilijkt. Vakbonden sterk Er is nog een reden voor het hoge prijs peil. De vakbonden, machtig en hecht ge organiseerd, verliezen maar weinig loon- slagen. Natuurlijk, het zou te ver gaan om de Unions in alle gevallen voor hoge produktiekosten aansprakelijk te stellen. Maar cok is het waar, dat vele leiders in hun onderhandelingen met werkgevers een geheel andere mentaliteit aan de dag leggen dan in Nederland gebruikelijk is: „Weet u wel, dat ik, bij inwilliging van uw eisen, beslist niet meer kan concur reren?" vroeg eens een werkgever. „Dat is uw zaak", antwoordde de vakbonds man „onze zaak is een hoger loon". Enkele jaren geleden woedde in Hamil ton een staking in de staalindustrie. De vakbonden wonnen. Nu is staal, dat uit de V.S. wordt ingevoerd goedkoper dan het in Canada zelf gefabriceerde staal. Onthullend was een bericht van enkele weken geleden in de Oshawa Journal. Daarin verklaarde een woordvoerder van de British Motor Corporation, op bezoek in Canada, dat dit bedrijf er niet over denkt auto's in Canada te gaan vervaar digen. „We kunnen ze goedkoper in Enge land maken en dan naar Canada uitvoe ren", betoogde hij. „Uw lonen en andere kosten zijn te hoog". Wat hij er aan toevoegde zou voor Nederlandse ondernemingen evenzeer kun nen gelden: „Als we medewerkers van onze staf naar Canada sturen om daar te werken moeten we hun salarissen eerst met 2 Vï vermenigvuldigen, voordat we in dollars omrekenen". Ook deze zakenman wees er op, dat de binnenlandse markt in Canada te klein is om vestiging van een fabriek te rechtvaardigen. „Canada is een goed land om in te verkopen, maar niet om in te produceren". Waarna de vraag werd gesteld,die vele weldenkende Canadezen bezighoudt: „Kan immigratie niet een bijdrage vormen tot versterking van de binnenlandse markt, vestiging van meer secundaire industrie met voordeliger produktiekosten, verminde ring van werkloosheid?" Het officiële doel van de opeenvolgende Canadese regeringen is verhoging van het inwonersaantal van 18 tot 30 miljoen. Ook nu nog Alleen spreekt de regering- Diefenbaker daarover niet zo openlijk. Zij wacht zich op het ogenblik wel een be leid te voeren, dat spectaculaire aantal len nieuwe Canadezen in het land brengt (gesteld, dat die thans te vinden zouden zijn), belaagd als zij wordt door een op positie, die haar een onverantwoorde im migratiepolitiek en onmacht in problemen van werkloosheid verwijt. Canada, de jonge reus, met achter de hand onmetelijke rijkdommen in ten dele nog maar nauwelijks verkend gebied, heeft stellig grote mogelijkheden voor de toekomst. Maar het heden is met vele zorgen gevuld. Op 10 september zal in Rome de mara thon worden gelopen. Nu reeds is de Japanse ploeg marathon-lopers dage lijks op de uitgezette route welke dwars door de eeuwige stad loopt aan het trainen. We zien de lopers hier in de schaduw van het Colosseum, waar de finish van de marathon-race is hervatten. DE NEGEN MUZEN Conan Doyle. Adrian Conan Doyle, zoon van de Engelse schrijver Sir Arthur Conan Doyle, heeft de benoeming bekend gemaakt van Henry E. Lester als enige agent voor het verkopen van de rechten op verfilming en toneelbewerking van de wer ken van zijn vader. Lester heeft onlangs het werk voltooid aan een film, gebaseerd op Conan Doyle's „Lost World", en is bezig met het treffen van voorbereidingen voor een verfilming van „The Maracot Deep". Antiekbeurs. De oude Kunst- en An tiekbeurs in het stedelijk museum Het Prinsenhof te Delft, zal dinsdagavond 23 augustus woiden geopend door de heer W H. de Monchy, directeur van de Holland Amerika Lijn. die een bekend verzamelaar is. De heer Marcel B. Keezer heeft mee gedeeld dat er schilderijen zullen zijn van onder anderen Rembrandt, Ruysdael en Van Goyen; voorts Franse meubelen en ccn collectie Delfts aardewerk. Een unieke openbare gelegenheid op de Noordzeekust van Nederland, waar het gehele jaar door by mooi weer op een groot open terras en by minder fraaie: weersomstandigheden veilig en comfortabel onder dak en achter glas landgenoten uit alle delen van Nederland en zeer vele buitenlanders het binnenvaren en het vertrek van de IJmuidense, Katwykse en Urkse vissersvloten, van coasters, vracht schepen, tankers en luxueuze passagiersschepen, zo nu en dan een oorlogsschip en diensten verlenende loodsschepen gadeslaan, gaat per 1 oktober aanstaande haar poorten sluiten. Het Badpaviljoen IJmond zal op die datum ophouden te bestaan, als gevolg van de steeds omvangryker wordende uitbreidingswerkzaamheden aan de pieren van IJmuiden en het daartussen en daarbuiten gelegen vaarwater, welke werken ten doel hebben het snel toenemende scheepvaartverkeer via het Noordzee kanaal de nodige faciliteiten te kunnen blyven verlenen. „Ik zie geen andere mogelijkheid, ik moet wel sluiten," aldus de exploitant eigenaar van het Badpaviljoen en Restau rant IJmond aan de Seinpostweg (40), naast de Semafore en de kleine vuurto ren, op het duin tussen de IJmuider pie ren, de heer J. Stolk. „Het verkeer op de weg hierheen wordt hoe langer hoe meer een verkeer ten be hoeve van de noodzakelijke werkzaamhe- den door het Bouwbureau IJmond van de Rijkswaterstaat. Tachtig percent van de bezoekers van het Badpaviljoen komt per auto (er is een zeer groot, prachtig par keerterrein naast het paviljoen). Het is voor automobilisten bepaald geen plezier tussen zware vrachtauto's en kraanwagens te moeten manoeuvreren om hierheen of hier vandaan te komen. Ik moet er op wijzen, dat ervoor Rijks waterstaat ook geen andere mogelijkheid is; van die zijde heeft men mij overigens nooit een haarbreed in de weg gestaan. Dit uiterst belangrijke werk aan de pie ren en haven toegang moet binnen de kortst mogelijke tijd voltooid zijn." Vier jaar geleden bouwde en opende de heer Stolk, die aan het hoofd staat van zijn bouwbureau, het Badpaviljoen IJmond. Onmiddellijk bleek deze gelegen heid een zeer gewild plekje. Niet alleen bij mooi weer, maar, en misschien nog meer nog, bij zware storm, kon men vei lig beschut, bij behaaglijke temperatuur en achter een kop warme koffie, genieten van de spiegelgladde of ziedende zee. Tienduizenden hebben van hier uit een ge vecht op leven en dood tussen een schip en de elementen voor zich af zien spelen. Hoevelen hebben niet, hier zittend, de red dingboot „Neeltje Jacoba" zien uitvaren of in actie gezien om mensenlevens te red den. Velen hebben, ook bij prachtig weer, een schip op nog geen tweehonderd meter afstand van hier zien stranden en afsle pen, of gezien hoe een schip door de woe dende golven op een der pieren werd ge beukt. Twee jaar geleden ontvouwde de heer Stolk een uitgewerkt plan, waardoor, naar hij meende, IJmuiden een waardige, rui me recreatiegelegenheid aan het strand rijk zou kunnen worden. Maar dit plan kon geen genade vinden bij de gemeente lijke autoriteiten, die andere plannen had den, en nog steeds hebben. Zo lang echter nog niet precies vast staat wat Rijkswa terstaat gaat doen, kan niets komen van de uitvoering van enig plan. Niet IJmuiden alleen, maar zeer velen daarbuiten zullen na de eerste oktober 1960 een geliefd plekje aan de Noordzee missen. Wat met het gebouw van het Badpavil joen gaat gebeuren, veet de heer Stolk nog niet. De mogelijkheid bestaat, zo ver nemen wij van andere zijde, dat het als kantoor van het Bouwbureau IJmond dienst zal gaan doen. Er is ten aanzien van het gebouw echter nog geen definitie ve beslissing genomen. De rijkspolitie te Beerzerveld heeft een 25- jarige man gearresteerd, die een 8-jarig meisje in een korenveld sleurde en het kind aanrandde. De man heeft een bekentenis af- Ook in de komende nachten zal de Ame rikaanse ballonsatelliet te zien zijn als een heldere ster, die langzaam tussen de ster ren doorbeweegt, aldus wordt medegedeeld door de Sterrenwacht in Utrecht. Hij zal bij elke overgang ongeveer twin tig minuten zichtbaar zijn. De momenten waarop hij het best waarneembaar is zijn de volgende: In de nacht van 16 op 17 aug.: om 22 uur 48, vrij hoog in het zuiden, om 24 uur 53 hoog in het zuidwesten en om 2 uur 56 hoog in het zuidwesten. In de nacht van 17 op 18 aug.: om 22 uur 26 vrij hoog in het zuiden, om 24 uur 30 hoog in het zuiden en om 2 uur 34 hoog in het zuidwesten. In de nacht van 18 op 19 aug.: om 22 uur 04 vrij hoog in het zuiden, om 24 uur 10 hoog in het zuiden en om 2 uur 15 hoog in het zuidwesten. SEOEL (UPI) De republiek Zuid-Ko- rea heeft maandag het Noordkoreaanse voorstel tot hét aangaan van een „federatie tussen beide landsdelen met het oog op groter economische en culturele samen werking, als „verslleten propagandatak- tiek" van de hand gewezen. Een woordvoerder van de democrati sche partij in Zuid-Korea, welke met de vo ming van de nieuwe regering zal worden belast, zei dat „de communisten zouden moeten ophouden met het onder het mom van federaties en commissies trachten te onderwerpen van democratieën". De woordvoerder zei dat de premier van Noord-Korea, Kim II Soeng, zich er einde lijk rekenschap van dient te geven dat vragen over hereniging alleen kunnen wor den beantwoord na ontbindind van zijn on- derfferig regime. SEOEL, Zuid-Korea (AFP) De presi dent van Zuid-Korea heeft de demo craat Kim Do Yon benoemd tot premier. Morgen zal de nationale vergadering zich over de benoeming uitspreken. Kim Do Yon behoort tot de „groep der ouden" in de Democratische partij. Wan neer de nationale vergadering de benoe ming van Kim Do Yon niet goed keurt zal vermoedelijk Chang Myon, een vertegen woordiger van de „nieuwe stroming" in de Democratische partij als premier wor den aangewezen. Circa tienduizend kilogram tong en schol uit IJmuiden, bestemd voor Engeland, is, blijkens hier ontvangen berichten, gedu rende een spannend weekeinde vanwege stakingen in Engeland op het laatste mo ment goed terecht gekomen. Zaterdagmid dag leek het er op, dat de vis niet weg zou komen van Hoek van Holland, maar te elfder ure is dit toch wel gebeurd en ook na aankomst van de Nederlandse vis in de Engelse havens werden geen moeilijkheden ondervonden. De vis is normaal behandeld. In kringen van exporteurs in IJmuiden ging een zucht van verlichting op bij het vernemen van het goede nieuws. De voorraden landbouwprodukten in de V.S. De surplusvoorraden landbouwprodukten in de Verenigde Staten vertegenwoordigden aan het eind van juni een waarde van 8.7 miljard dollar, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Land bouw medegedeeld. De export van landbouwpro dukten bedroeg in het op 30 juni geëindigde jaar 4.515 miljard dollar, hetgeen op een na het hoog ste totaal betekent, dat ooit is behaald.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11