Goedgelovige boerin door knaap van 13 opgelicht Hammarskjoeld naar New York, Veiligheidsraad bijeengeroepen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT «W MORRIS "êeforec/ou êuif! Cyprus zelfstandig HET WEER Vrouw slikte de gekste verzinsels CONFLICT MET LOEMOEMBA Staking bij Werkspoor van korte duur Ontevreden werknemers bij Hoogovens Zes doden in het verkeer Haarlem heeft ruim acht miljoen gulden tekort jan doornbosch Kongolees regime eist troepen en waarnemers van eigen keus Kabelbaan bij Napels gebroken, vier doden Volwassen klaar-overs in Den Haag Antieke schaal verdween uit Haarlems stadhuis Het woord is aan Politieke luim Hilversummer zit in Frankrijk in de cel Kranidiotis bedankte voor Buitenlandse Zaken accordeon- en gitaar-les UN O-versterkingen Nu en dan zon Als u gaat verhuizen In de krant van heden Aan het strand Loemoemba's eisen Politieke ernst 75e JAARGANG No 32 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 305e JAARGANG No 185 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- TT I I B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). 1 AWM ff I 1 ANT 1 ^^1 Verschijnt dagelijks bek op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295! Bi!- fl Q UI iBillS Q O U U kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 VA J- Ai W Ai Jk M V* ^^1 t n Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnnuniii nAni\jjr.iviounL ouunniN 1 P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In het Betuwse dorpje Drumpt, onder de gemeente Tiel, heeft een jongen van dertien jaar een ietwat simpele 58-jarige weduwe, Mien van A, door geraffineerde oplichterspraktijken vrijwel tot de bedelstaf gebracht. De zaak kwam aan het licht toen een bakker uit Drumpt zich tegenover zijn klanten erover beklaagde, dat Mien van A haar brood niet meer betaalde. Andere schuldeisers van de vrouw hadden eenzelfde ervaring opgedaan en dus werd eerst de vrouw zelf, en later de dei-tienjarige Henk M., die op haar kleine boerderijtje werkt, aant de tand gevoeld. Vlot bekende deze knaap toen, zijn werkgeefster voor ongeveer 250 tot 300 gulden te hebben opgelicht. Hi,j deed dit door Mien van A. wijs te maken dat onverlaten het op haar schapen hadden voorzien. Toen de weduwe ziender ogen meer onder indruk kwam van Henk's vertelsel en hij haar voorstelde de bees ten „medicijnen te geven, stopte zij hem wat geld toe om de „drankjes" te kopen. Waar dat wist alleen de 13-jarige Henk. Waarom och, het was niet moei lijk de wat zonderlinge vrouw wijs te ma ken dat haar schaapjes door dit „medi cijn' 'onkwetsbaar zouden zijn, waardoor zij noch gestolen noch gedood konden worden. Deze praktijken heeft de knaap twee jaar volgehouden, jaren waarin de toch nog al schamele spaarduitjes van Mien van A. in zijn broekzak verdwenen. En niet alleen met „medicijn", dat hij de dieren alleen zelf placht te voeren, maar ook met andere verzinsels wist de jeugdi ge fantast de Drumptse weduwe te bedrie gen. Zo zou hij, als men Mien althans kan geloven, haar onder meer extra politiebe waking hebben vooi-gesteld, maar natuur lijk moest de surveillerende agent daarvoor wat toegestopt krijgen. Ze moest tenslotte zelfs enkele van haar zeven schapen ver kopen, om aan Henk's eiser naar steeds meer geld te kunnen voldoen. Vermoede lijk door loslippigheid van een politiefunc tionaris is de zaak aan de openbaarheid prijsgegeven, want het vreemde van een en ander beseffend had men de kwestie voorshands maar sub judice gehouden. Henk M. intussen, de dubieuze held van dit verhaal, bevindt zich in Drumpt nog steeds op vrije voeten. Een nader onder zoek wordt ingesteld. Advertentie BARTÊUORISSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 EXCLUSIEVE WINTERMANTELS Logau: Men is tot aan zijn dood bezorgd om zonder zorg te kunnen leven. De staking bij Werkspoor n.v. te Utrecht is afgelopen. Vanmorgen is, naar de di rectie meedeelde, het werk in alle afde lingen normaal hervat. Hierdoor is het ook mogelijk geworden dat minister Khalil, van de Verenigde Arabische Republiek, zijn voorgenomen bezoek zal afleggen; even had het er namelijk op geleken, dat dit bezoek ten gevolge van de staking zou worden afgelast. Vertegenwoordigers van de drie grote metaalbewerkersbonden hebben de bespre kingen, die maandag de hele dag heb ben geduurd, hervat. Gisteravond hebben deze bonden een verklaring afgelegd, waarin scherp stelling werd genomen tegen deze wilde staking. Het werk in bijna alle afdelingen ondervond maandag aanzienlij ke stagnatie. Ongeveer 2000 werknemers hadden het werk neergelegd. Overigens bleef het op het fabrieksterrrein de hele dag rustig. Men stond in groepjes bij el kaar te praten of wandelde wat over het terrein. De suggestie van de stakingslei ders, niet het terrein te verlaten, wanneer om vijf uur nog geen overeenstemming was bereikt, werd niet opgevolgd. Ook thans is men het nog niet geheel eens geworden. De werknemers bleven eisen, dat de loonverschillen, die tengevolge van de werkclassificatie-regeling waren ont staan, werden weggenomen. Thans heeft echter, zoals het vakbondbestuur het uit drukte, het gezonde verstand gezegevierd. De vakbonden hadden de staking gisteren reeds scherp veroordeeld. Bij hoogovens in IJmuiden wordt op het ogenblik een onderzoek inge.steld naar de oorzaken van ontevredenheid bij werkne mers met betrekking tot extra werk. We gens vakantie en ziekte is de laatste tijd nogal dikwijls een beroep gedaan op ar beiders uit de vierploegendienst die hun vrije dag hadden. Omdat zij het niet eens zouden zijn met de vergoeding die zij hiervoor ontvangen, heeft zaterdagmiddag een aantal van deze arbeiders het werk neergelegd om er in de schaftlokalen onderling eens over te pra ten. Dit heeft ongeveer anderhalf uur ge duurd. Maandag en vandaag is normaal gewerkt. De ontevreden werknemers zijn het onderling niet eens over hetgeen zij dan wel van hun werkgever zouden moe ten ontvangen voor het extra dienst doen. Een groep gaat akkoord met de bestaan de regelingen, een aantal wil onder geen enkele voorwaarde extra dienst doen en weer anderen willen een toeslag van hon derd percent, hetgeen de CAO niet toelaat. De directie van Hoogovens wil alles in het werk stellen gerechtvaardigde bezwa ren weg te nemen en tot een rechtvaar dige regeling te komen die allen bevre digt. Bij het onderzoek zal het georgani seerd overleg worden ingeschakeld. In Oosterend (Fr.) is de 14-jarige S. Vellinga uit Wommels verongelukt. Hij fietste naast een dpor zijn broer bestuurde vrachtauto. In het dorp Oosterend, bij het passeren van een brug, trachtte hij de auto voor te komen. Hierbij raakte hij de leuning van de brug, waardoor hij viel en door de vrachtauto werd overreden. Hij wei'd overgebracht naar het ziekenhuis in Sneek, waar hij later is overleden. Op het Zuidplein in Rotterdam is de 6-jarige Anna Maria Donker aangereden door een autobus, toen zij overstak. Ern stig gewond werd het meisje naar het Zuiderziekenhuis vervoei'd, waar bij aan komst bleek, dat zij reeds was overleden. In De Wilp (Gr.) is de 88-jarige H. de Boer, toen hij de straat overstak, door een bestelauto aangereden. Hij werd met zwa re verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. De 23-jarige motorrijder K. Wolsink uit Gaanderen is om het leven gekomen toen hij met zijn motor tegen een boom reed langs de weg tussen Terborg en Doetin- chem. Zijn duopassagier, de 24-jarige C. de Vrucht uit Gaanderen, werd zwaar ge wond. In het Westerziekenhuis in Rotterdam is overleden de 40-jarige mevrouw D. van Hoorn-De Groot. Zij werd zaterdag, toen zij met haar bromfiets op de Dorpsweg reed, aangereden door een andere brom fietser en zeer ernstig gewond. In een ziekenhuis te Almelo is overleden de 69-jarige caféhouder J. H. Wolf. Hij werd vrijdagmiddag, toen hij nabij Vrie- zeveen plotseling de weg overstak, door een scooter aangereden, waarbij hij ern stig letsel opliep. De Haarlemse ontwerp-genieentebegro- ting voor 1961 heeft een tekort van f 8.100.000, waartegenover door B. en W. een extra uitkering uit het gemeente fonds is geraamd. Met betrekking tot de uitgaven hebben B. en W. het in de laat ste jaren gevoerde „strakke beleid" iets gevierd, met name op het gebied van ma teriële voorzieningen zoals onderhoud van gebouwen, straten en pleinen, en ten aan zien van de subsidies in de sociale en cul turele sector. Met inachtneming van nog te verwachten compensaties voor hogere salarissen bedraagt de stijging van het te kort vergeleken met 1960 ongeveer 1.600.000. In een opperbeste stemming wandelt Kroesjtsjev hier temidden van Russen en Ghanezen naarde lunch in zijn buitenverblijf op Jalta. Het gezelschap onderhandelde over de economische be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en Ghana. Van links naar rechts de secre taris van de Ghanese Handelsunie J. Tettega, de Russische minister van Handel met het buitenland D. Degtjav, premier Kroesjtsjev, een tolk, de secre taris van de Ghanese volkspartij T. Adamafio en de Russische plaatsver vangende minister van Buitenlandse Zaken V. Semjjonov. Drie weken lang heeft men niets ver nomen van een 20-jarige Hilversumse jon gen, die met een vriend een trektocht naar Italië had gemaakt. De jongens raakten uitelkaar nadat zij in Zuid-Frankrijk ieder afzonderlijk een lift hadden gekregen. De vriend is reeds enige tijd in Nederland terug. Thans heeft de Hilversumse politie bericht ontvangen dat de jongeman zich in voorarrest bevindt in een stad in Zuid- Frankrijk. omdat hij ervan verdacht wordt een fiets te hebben weggenomen. NICOSIA (UPI) Cyprus is dinsdag na 82 jaren van Brits bewind een onafhanke lijke republiek geworden. Om precies één minuut na middernacht stelde de laatste Britse gouverneur van het,eiland, Sir Hugh Foot, dit plechtig vast in het huis van af gevaardigden van Turkije en Griekenland en de nieuwe president en vice-president van Cyprus, de Grieks-Cypriotische aarts bisschop Makarios en de Turks-Cyprioti sche dr. Fazil Koetsjoek. De mededeling werd buiten het gebouw begroet met toejuichingen van 20.000 Cy prioten en met 21 saluutschoten van de Britse artillerie. Op de publieke tribune in het gebouw bevonden zich de bejaarde ouders van aartsbisschop-president Maka rios, die driehonderd kilometer gereisd haden om hun zoon president te zien wor den. Makarios en Koetsjoek hielden na de ondertekening redevoeringen, waarin bei den de nadruk legden op de noodzaak van nauwe samenwerking tussen de Griekse en Turkse gemeenschappen op het eiland. In de gehele stad Nicosia hing een zware lucht van houtskool en geroosterd vlees, opstijgend uit de vele koffiehuizen, waar Ebab bereid werd, het traditionele gerecht van stukjes vlees, die boven een open vuur geroosterd worden. Grieks-Cypriotische jongelui liepen met laddertjes door de straten om overal Griek se vlaggen en banieren op te hangen.'In de Turkse wijken hingen daarentegen duizen den bloedrode Turkse vlaggen. Maandagmiddag moest aartsbisschop Makarios vernemen dat zijn vriend en af gezant te Athene, Nicos Kranidiotis (49 jaar) de portefeuille van Buitenlandse Zaken in de eerste regering van de onaf hankelijke republiek, afgewezen had. Dit bericht kwam volkomen onverwacht en reeds sprak men van een regeringscrisis. Na de onafhankelijkheidsverklaring blij ven naar schatting 17.000 Engelse militai ren op Cyprus, gelegerd in enkele bases over wier gebied Engeland soevereiniteit behoudt. In de komende vijf jaren zal Engeland Cyprus bijdragen tot een totaal van 125 miljoen gulden schenken. Het leger van Cyprus zal 2000 man groot zijn, Grieken land en Turkije zullen er kleine eenheden detacheren. Advertentie reigprMraat 11^ haarlpm noord NEW YORK, (UPI). - Secretaris, generaal Hammarskjoeld heeft maan dagavond een nieuwe spoedzitting van de Veiligheidsraad over Kongo uitgeschreven. De zitting zal waar schijnlijk worden gehouden op woens dag of donderdag. Hammarskjoeld ging hiertoe over, nadat premier Loe- moemba in Leopoldstad verklaard had, dat de Kongolese regering geen vertrouwen meer heeft in zijn beleid ten aanzien van Kongo. Hammars kjoeld heeft geantwoord dat de UNO- troepen zich op geen enkele wijze in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo mogen mengen. De secretaris-generaal is maandag avond uit Leopoldstad vertrokken in een vliegtuig van de Zwitserse lucht vaartmaatschappij om via Parijs naar New York te gaan, waar hij vanmid dag om 14.10 uur verwacht werd.. Hammarskjoeld heeft geen tijdstip voor de nieuwe zitting van de Veilig heidsraad vastgesteld, maar als zijn wens te kennen gegeven, dat afge vaardigden uit Kongo in de gelegen heid moeten zijn haar bij te wonen. Premier Loemoemba had geëist zijn vertrek uit Kongo uit te stellen, zodat de Kongqlese afgevaardigden mee zouden kunnen reizen, maar de sec retaris-generaal sloeg geen acht op dit verzoek en vertrok. Tevoren had hij ook het verzoek om plaatsruimte voor een Kongolese delegatie in het speciale UNO-vliegtuig afgewezen. De openlijke botsing tussen Loemoemba en Hammarskjoeld zal, naar in Leopold stad verwacht wordt, leiden tot nieuwe complicaties in de Kongolese crisis. Het is niet onmogelijk, dat Loemoemba nu zijn vroegere dreigement zal uitvoeren, om namelijk de hulp van Afro-Aziatische lan den in te roepen bij het bevestigen van het gezag van zijn centrale regering in geheel Kongo. In zijn brief aan Hammar skjoeld heeft hij te kennen gegeven, dat hij misschien ook zal vragen om een an dere functionaris voor het leiden van het UNO-optreden in zijn land. Loemoemba stelde in de brief de eis, dat er naar Katanga alleen niet-blanke UNO-troepen worden gezonden en critiseerde het sturen van Zweedse troepen, wijzend op de „nauwe persoonlijke banden tussen de Zweedse en Belgische vorstenhuizen". (De opperbevelhebber van de UNO-strijdmacht generaal Carl von Horn, is ook een Zweed, evenals Hammarskjoeld). De versterking van de UNO-troepen in Kongo gaat evenwel onverminderd voort. Tegen het einde van deze week zullen er naar schatting 15.000 militairen zijn, van wie 4.000 in Katanga. (Reuter) Men verwacht, dat de Kon golese delegatie, die zal bestaan uit de Kongolese vertegenwoordiger bij de UNO Thomas Kanza, en vice-premier Gizenga, dinsdag uit Leopoldstad zal vertrekken. Maandagavond heeft gewapende Kongo lese politie in Leopoldstad hotels door zocht op zoek naar Belgen, die van spio nage worden verdacht. Premier Loemoem ba en de opperbevel hebber van het legei', generaal Victor Loendoela, waren maan dagavond op het vliegveld van Leopold stad aanwezig, toen daar een Belg, die van spionage werd verdacht, werd gear resteerd. De betrokken Belg zal moi-gen voor een plaatselijke ï-echtbank worden gebracht op de beschuldiging van spionage. Premier Loemoemba greep persoonlijk in om zijn arrestatie te bewerkstelligen. Een Zweed se officier van de UNO, die inlichtingen vroeg over de arrestatie, kreeg te horen „zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo". In de brief die aanleiding werd tot Ham- marskjoelds vertrek schreef Loemoemba dat regering en volk van Kongo geen ver- Verwachting tot morgenavond: Loemoemba somt vijf eisen op: 1) het Kongolese leger moet onmiddellijk de be waking op zich nemen van alle vliegvel den, die thans onder bewaking van de UNO-strijdmacht staan; 2) onmiddellijk moeten niet-blanke UNO-troepen en Kon golese troepen naar Katanga worden ge zonden; 3) alle' niet-Afrikaanse troepen moeten uit Katanga worden teruggeroepen 4) de UNO moet vliegtuigen ter beschik king van de Kongolese regering stellen voor het vervoer van Kongolese soldaten en burgers; 5) de UNO moet onmiddellijk alle wapens en al de munitie in beslag nemen, die de Belgen aan opstandelingen in Katanga hebben uitgereikt, enoverdra gen aan de Kongolese regering. JADOTSTAD. Katanga (AFP) Ruim 220 Marokkaanse militairen zijn vanmor gen vroeg in Jadotstad (Katanga) aange komen om de plaats in te nemen van Bel gische militairen. Een andere groep Ma rokkanen van ongeveer honderd man is gisteravond in Kolwezi, een mijnbouw- centrum 300 km ten noord-westen van Elisabethstad, gearriveerd. Zowel in Ja dotstad als in Kolwezi heeft de aankomst van de Marokkanen bij de bevolking over het algemeen een gunstige reactie teweeg gebracht. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Drie dagen geleden moest de Katangese politie in Jadotstad van de wa pens gebruik maken om een menigte van duizend betogers uiteen te drijven. De bot sing eistte vijf doden en vijf gewonden. De negerbevolking van de plaats bestaat voor 50 percent uit aanhangers van de Conakat, de partij van premier Tsjombe, en voor 50 percent van het kartel, dat gekant is tegen de politiek van Tsjombe. Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman I Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen F. DAMIAANS EN ZN. Zylvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 Naar Amerikaans voorbeeld is men in Den Haag begonnen om volwassenen op gevaarlijke punten de taak over te laten nemen van de jeugdige "erkeersbrigadier- tjes. De verkeerspolitie heeft in samenwer king met de Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers op een aantal scho len circulaires verspreid, waarin ouders Uit het Haarlemse stadhuis is een antieke tinnen schotel verdwenen. Het kunstvoorwerp stond zaterdag middag om half een nog in de kamer van B. en W. te pronken op de lange tafel onder het wandtapijt. Maandag middag om drie uur constateerde de hoofdbode dat de schotel verdwenen was. De schaal is door het Frans Halsmuseum in bruikleen afgestaan aan het Haarlemse gemeentebestuur. Het is een gladde tinnen schotel zonder wapen of iets dergelijks, met een middellijn van 30 centimeter, een opstaande kant van vier centimeter en een platte rand van eveneens vier centimeter. De politie noch het Frans Halsmuseum kon ons inlichten over de waarde van de schaal. De hoofdbode acht het mogelijk dat een bezoeker de dader is. Het bodepersoneel heeft namelijk geen controle op het bezoek dat door het personeel beneden naar de diverse afdelingen wordt verwezen. Iemand heeft zo dus ongemerkt de blijkbaar niet afgesloten kamer van B. en W. kunnen bereiken. NAPELS (A.F.P.) Bij een ongeluk met een kabelbaan bij Napels zijn maan dagochtend vier personen om het leven gekomen. Een cabine, waarmee juist een veertigtal toeristen van Castellamare naar de ruim 1.100 meter hoge berg Faito was gerbracht, stortte op de terugreis tenge volge van het breken van de draagkabel vijftien meter naar beneden. Van de vier leden van het personeel, die zich in de cabine bevonden, waren er twee op slag dood. De twee zwaargewonden overleden later. Perioden met zonneschijn maar ook enkele plaatselijke buien. Koude nacht met hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen droog en zonnig strand weer met afnemende zuidwesten wind. Temperatuur in de mid dag ongeveer 20 gr. C. Zeewater 18 gr. G. Vooruitzichten: een rug van hoge luchtdruk nadert uit het westen en brengt een pe riode met wat gunstiger strand weer. trouwen meer in de secretaris-generaal hebben. Hij drong er op aan dat de Vei ligheidsraad centrale waarnemers uit veer tien landen naar Kongo zendt om de „on middellijke en algehele uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 14 en 20 juli en 9 augustus te verzekeren". De waarnemers moeten afkomstig zijn uit Marokko, Tunesië, Ethiopië, Ghana, Gui nea, de Verenigde Arabische Republiek, Soedan, Ceylon, Liberië, Mali, Birma, In dia, Afghanistan en Libanon. Op 6 augustus is in Hollandia de eerste politieke partij in Nieuw Guinea op gericht, de Partei Nationaal, afgekort Parna. Op deze foto, genomen tijdens de oprichtingsvergadering, ziet men ds. F. C. Kalma in gesprek met de Papoea leiders Kirihio (midden) en Wajoi. In Den Haag neemt men op drukke kruispunten een proef met volvmssen „Klaar-Overs"Hier ziet men de 37- jarige mevrouw Sevensma in actie op het Paul Krugerplein. gevraagd werd zich op te geven om vier maal per dag schoolgaande kinderen te helpen veilig de drukke verkeerswegen over te steken. Voorlopig is men met zes personen gestart Daarvan zijn er drie huismoeders en drie gepensioneerden, waarvan er twee vroeger bij de politie werkzaam waren. De proef duurt ongeveer vijf maanden. Daarna zal beslist worden of op meer pun ten volwassen verkeersbrigadiers dienst zullen doen. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot DagS Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4, 6 In en Om de Stad 5 Onder Ons5 De Haarlemse begroting5 Uit stad en omgeving 5, 11 Kunst 6 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Garcia de Leon7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9 Agenda van Haarlem en IJ mond 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's l

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1