Vechtlustige woonwagenklant gaat half jaar achter slot Gewone ambtenaar steviger te paard dan burgemeester Kort en bo Minder buien, nu en dan zon Minister Luns in Venetië Nederland erkent nieuwe Afrikaanse staten Bouw van Braziliaanse Verolme-werf vordert Het „vlaggenincident" in Dordrecht Berooide Nederlander door Duitse politie onthaald DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 2 Bespreking met Segni over internationale situatie Amsterdamse brandweer had veel werk op Hartjesdag Scheepsschroef van drie ton viel uit de rails Controle op conserveren van groenten en aardappelen Kerkelijk Nieuws Duiven broeden op luidklok Schiphol-wachtkamer op dubbele grootte Mr. H. Van Manen curator Leidse universiteit v. DUIVENBODEN In juli werd meer gespaard Breda heeft ruim vier miljoen tekort Twee cafébezoekers mishandeld Agenten offerden hun boterhammen Rotterdam ontving al 15000 schepen J Minister Luns is in Venetië maandag aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Segni. „Deze ontmoeting zou reeds eerder heb ben plaatsgehad, maar de politieke situatie in Italië maakte een uitstel noodzakelijk", zei minister Luns.„Het is een normale uitwisseling van gedachten over de in ternationale situatie, welke vooral van belang is wegens de recente besprekingen tussen kanselier Adenauer met president De Gaulle en premier Macmillan. De be sprekingen zullen de politieke samenwer king tussen Europese landen betreffen, waarover de meningen van sommige men sen uiteenlopen. Minister Luns was van mening dat de standpunten van Nederland en Italië in hoge mate met elkaar over- eenkomen.Er zijn dus zeer harmonieuze besprekingen te verwachten", zei hij. De besprekingen zullen worden bijge woond door adviseurs van de twee minis ters. De Nederlandse adviseurs zijn de secre taris-generaal van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, mr.S. J. Baron van Tuyll van Serooskerken, en de Nederlandse am bassadeur in Italië, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt. De hoofdstedelijke brandweer, die ver geefs had gerekend op de medewerking van enige fikse regenbuien, is gisteravond druk in de weer geweest als gevolg van de Hartjesdagviering door de Amsterdam se jeugd. Tot omstreeks tien uur waren er 50 a 60 meldingen binnengekomen van straatbran- den, voornamelijk in de Staatsliedenbuurt, de Oosterparkbuurt en de Czaar Peter straat. In de Dapperbuurt hadden de buurtverenigingen en wijkcentra met het organiseren van een 75 km wielerronde voor afleiding gezorgd. Een vuurwerk dat in het Flevopark zou worden afgestoken kon door het regenachtige weer overdag niet doorgaan. De vele kleine en grotere brandjes die in de avonduren werden aangestoken en waarvoor angstige buurtbewoners de hulp van politie en brandweer hadden ingeroe pen, konden snel en afdoende worden ge blust. Een drie ton wegende scheepsschroef is maandagmiddag bij de Nederlandse dok en scheepsbouwmaatschappij in Amster dam-Noord van drie meter hoogte uit de takels van een drijvende bok gevallen. Twee dokwerkers, die op de schroef ston den, werden gewond. Eén van hen moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk ontstond, doordat de lier van de bok losschoot. De schroef was bestemd voor de in het dok liggende 48000 brt. me tende tanker „Naess Endeavour". De Staatscourant bevat een ontwerp voor een „Geconserveerde Groenten-en Aardappelenbesluit" ingevolge de waren wet. Bezwaren tegen dit ontwerp kunnen binnen drie maanden bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid worden ingediend. Het besluit wordt uit een oog punt van volksgezondheid en eerlijkheid in de handel nodig geacht om de toe voeging van kleurstoffen, koperzouten en andere stoffen onder toezicht te stellen. Bovendien is 't uit een oogpunt van volks gezondheid nodig geworden eisen te stel len aan de inrichting van bedrijven, waar groenten en aardappelen worden behan deld ter conservering. Het ontwerp-besluit bevat de algemene regel dat geconserveerde groenten vrij moe ten zijn van conserveermiddelen en mid delen ter voorkoming van bruinkleuring en of oxidatie. Kunstmatige verzoetings middelen worden in geconserveerde groen ten niet toegelaten. Verder is een regeling getroffen voor geconserveerde groenten en aardappelen, bestemd voor personen die een zoutarm diëet willen volgen. Als de aanduiding „voor zoutarm diëet" wordt gebruikt, moeten de gehalten aan natrium, kalium chloor en ammonium, die ten hoog ste in de waar aanwezig, op de verpakking worden aangegeven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Blacktown (Australië) (Ref. Church) H. L. Hoving te Hamilton, Nieuw- Zeeland. Aangenomen naar Makkum- Kornwerd J. A. Wapenaar te Hantum (Fr.); naar Zwartebroek D. Passchier te Ooster zee; naar Zwijndrecht (vac. J. Visscher) S. v. d. Veen te Arum. Bedankt voor Scheveningen (vac. G. O. Donner) G. Heijerman te Nijverdal. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Balk-Woudsend M. J. Heij- nes te Oudebildtzijl. De heer Frans van Marle heeft af scheid genomen van de K.L.M., bij welke maatschappij hij op Schiphol veertig jaar werkzaam is geweest. President-directeur Aler, die hem het gouden K.L.M.-insigne, versierd met diamanten, opspeldde, noemde hem een wereldrecordhouder, omdat er waar schijnlijk niemand is, die zolang bij een luchtvaartmaatschappij in dienst is ge weest, omdat veertigjarige luchtvaart maatschappijen zeer zeldzaam zijn. Hoog boven Zierikzee op de grootste klok van het carillon in de stadhuistoren heeft een koppel houtduiven een nest ge bouwd. Ze zitten er hoog en droog, maar allerminst rustig, want de 29 klokken van het carillon luiden elk kwartier, terwijl de klok, waarop het nest is gebouwd elk vol uur haar stem laat horen. Ondanks al dit lawaai, bebroedt het dui- venpaar zijn twee eieren in het nest in continubedrijf, met uitzondering van twee kleine pauzes om 12 en 24 uur. Op die tijden wordt het lawaai de beesten ken nelijk te bar. Rustig rond de toren wiekend wachten ze tot het laatste gelui verklon ken is De wachtkamer voor passagiers met Europese bestemmingen op Schiphol is twee keer zo groot geworden. Het zal dus niet meer voorkomen, dat passagiers staande moeten wachten op het vertrek van de vliegtuigen, zoals de laat ste tijd tijdens de spitsuren af en toe het geval was. Er zijn nu vijf uitgangen naar het platform, zodat er geen lange rijen ontstaan. van wachtende passagiers meer zullen Men gaat nu beginnen met de uitbrei ding van de aankomsthal. Na deze uit breidingen verwacht de luchthavendirectie de steeds toenemende stroom van lucht reizigers te kunnen verwerken tot 1965, het jaar waarin men op Schiphol hoopt te ver huizen naar het nieuwe complex,' dat aan de weg van Amsterdam naar Den Haag zal komen te liggen. Mr. H. van Manen uit Wassenaar is benoemd tot curator van de Leidse univer siteit. Hij volgt als zodanig dr. F. Kleyn op, die na 15 jaar deze functie te hebben vervuld wegens gevorderde leeftijd af treedt als curator. De heer Van Manen studeerde in Leiden en legde in 1926 op 23-jarige leeftijd zijn doctoraal examen in de rechten af. Na zijn studie kwam hij in dienst van de N. V. assurantiemij „De Nederlanden van 1845". Thans is hij plaatsvervangend hoofddirecteur van deze instelling. Advertentie aluminium Jaloezieën De beste service bi) Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 Bjj de plaatselijke spaarbanken is in juli ƒ133.9 min. gestort en ƒ112.1 min. terug betaald. Het spaaroverschot bedroeg dus 21.8 min., tegen 20 min. in de vooraf gaande maand en 14.2 min. in juli 1959. Het zeldzame verschijnsel heeft zich voor gedaan dat juli, een maand waarin anders opruimingen en vakanties de besparingen plegen te drukken, een hoger overschot op leverde dan juni. Over de eerste zeven maan den van dit jaar beliep het spaaroverschot ruim 170 min. en benaderde steeds meer de bijzonder gunstige resultaten van 1959 (jan.- juli: 181.7 min.). Het totale inleggerstegoed bij de spaarbanken die onder toezicht staan van de Nederlandse Spaarbankbond, bedraagt thans rond 2.677 min. De gemeentebegroting van Breda geeft een nadelig saldo van 4 1/4 miljoen. De Bredase begroting toont al sinds 1953 een nadelig saldo. Vorig jaar was het vier mil joen. Zou het college voor de begroting van 1961 de oude normen hebben aange legd, dan zou er een tekort van 5 V2 a 6 miljoen zijn ontstaan. Door een ander ramingsstelsel voor kapitaalslasten en e^p hoger geraamde opbrengst uit de Bredase nutsbedrijven is het tekort 4 1/4 miljoen beperkt. Reëel is dit bedrag niet, daar inmiddels de uitkeringspercentages van het Gemeentefonds zijn verhoogd. Het te kort kan daardoor met een half miljoen worden verminderd. Om het nadelige sal do nog verder terug te brengen doen B. en W. voorstellen aan de raad tot verho ging van de straat- en rioolbelasting en van de reinigingsrechten, waaruit dan 630.000 gulden meer verkregen zal worden. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag mee gedeeld dat de Nederlandse regering is overgegaan tot erkenning van de nieuwe Afrikaanse staten Tsaad en De Centraal Afrikaanse Republiek. De minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay, heeft telegra fische gelukwensen gezonden aan de mi nisters-presidenten van de twee republie ken. Tsaad werd onafhankelijk op 11 augustus en de Centraal Afrikaanse Republiek op 13 augustus. 1. In het personeelsorgaan van de scheeps bouwer Verolme staat een interview afge drukt over zijn werf te Jacuacanga in Brazilië. Zware machines zjjn daar bezig het schiereiland, dat Ilha de Morena heet te, ;,Hef eiland van de donkere man", af te graven. Met de training van het inheemse përsonèél is mén al bëgonnen en vele jongelui in de leeftijd van 14 tot 25 hebben belangstelling voor het werk getoond. Over enkele maanden is, aldus de heer Verol me, de autoweg gereed, die de afstand van Jacuacanga naar Angra Dos Reis tot tien minuten inkort. Met medewerking van de Braziliaanse regering wordt er ook een nieuwe weg aangelegd van de werf naar Mangaratiba. Het voordeel hiervan is, dat Rio eerlang per trein in twee uur zal kunnen worden bereikt. Het totale plan van de werf met alles wat daarbij komt schatte de heer Ver olme op tien miljoen dollar. Bij de werf komt een kleine stad, die hij zelf graag Navilia zou willen noemen. Daarbij zal er plaats komen voor enkele vooruitstreven de jonge Nederlandse boeren, die hier zijns inziens bloeiende bedrijven kunnen hebben. Maar eerst moet het terrein voor zien worden van een goede irrigatie en zullen er enkele honderden ha. vrijge maakt moeten worden voor weidegrond en voor het telen van eigen landbouwproduk- ten. De import van Nederlands stamboek vee zal het begin kunnen zijn va.i een goede veestapel. In zee, dichtbijdewerf ,ligt een boei. Zij geeft de plaats aan waar in 1906 een grote ramp plaatsgreep. Een Braziliaans oorlogsschip vloog er in de lucht, waarbij onder de bemanning toen 624 slachtoffers vielen. De heer Verolme voelt er volgens zijn mededelingen veel voor het wrak bin nen afzienbare tijd te lichten. Een negentienjarige woonwagenbewoner, A. van B. uit Hilversum is maandag we gens zware mishandeling, door de recht bank in Amsterdam conform de eis ver oordeeld tot tien maanden gevangenis straf met aftrek van de preventieve hech tenis, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en on dertoezichtstelling van het medisch con sultatiebureau voor alcoholisme. Met bajonet gestoken Van B., die in een woonwagenkamp is opgegroeid en lezen noch schrijven kan, zou op 23 januari van dit jaar de 29-jarige slijper O. J. B. uit Amersfoort, toen deze uit een Hilversums café kwam, zo hard te gen het hoofd gestompt hebben, dat het slachtoffer drie weken in een ziekenhuis verpleegd moest worden. Voorts had Van B. op 5 mei de bevrijdingsdag in een ander Hilversums café de 21-jarige stucadoor P. J. van S. tijdens een alge mene vechtpartij, waarbij bierflessen, glazen en biljartkeuen in het rond vlogen, met een oude bajonet in de rechterzij ge stoken. De stucadoor moest twee weken in een ziekenhuis en daarna nog vier we ken thuis verpleegd worden. De verdach te, die nog een blanco strafblad had, voer de in beide gevallen aan dat hij zich be dreigd had gevoeld. In het café had hij zijn brper moeten verdedigen, die door een 15-jarige zoon van de caféhouder tegen de grond was geslagen. De getroffenen ver- klaardén echter dat hun gedrag van B. geen reden had kunnen geven hen op deze wijze aan te vallen als hij had gedaan. Een groot aantal getuigen, onder wie eni ge mede-kampbewoners van verdachte, kwam bezwarende, respectievelijke ontlas tende verklaringen over Van B. afleggen. De president wees ieder van hen nadruk kelijk op het gewicht van de eed, die zij vóór het afleggen van hun getuigenissen moesten uitspreken. Beroep op noodweer De officier achtte in het eerste geval eenvoudige mishandeling en in het tweede geval, de steekpartij, poging tot zware mishandeling bewezen. Dat de verdachte zodanig werd bedreigd dat hij uit zelfbe houd moest toeslaan, daarvan was geen sprake geweest. De oorzaak van deze hele affaire lag naar de mening van de officier in het overmatig drankmisbruik van ver dachte. De verdediger voerde aan dat in beide gevallen sprake was van noodweer respec tievelijk noodweerexces. Hü verzocht de rechtbank, het bij de 3Va maand voorar rest te laten en zijn cliënt in vrijheid te stellen, tegen welk, verzoek de officier van justitie stelling nam. De rechtbank deed onmiddellijk uit spraak. Zij verwierp het beroep van de verdediger op noodweer of noodweerexces. De straf, die zij oplegde geldt „niet alleen als een waarschuwing voor de verdachte om niet meer in het café waar de vecht partij zich had afgespeeld te komen maar ook als een waarschuwing voor de even tuele andere vechtlustige bezoekers uit die buurt". Het komt wel eens voor dat een burgemeester ontslagen wordt. Welke normen, gelden hierbij? Vormen overschrijding van de begroting en eigenmachtig optreden redenen voor ontslag? Waar liggen hier de grenzen? Hoe luidt de jurisprudentie? Op al dit soort vragen kunnen wij geen antwoord geveri dat enig houvast zal bieden. Wij kunnen slechts een globaal beeld geven van de positie van hen burgemeester, waarbij wij zullen zien, dat die positie enerzijds zeer sterk is, doch anderzijds uiter mate kwetsbaar. De burgemeester woont als het ware in een glazen huis. De wet kent hem vele en grote bevoegdheden toe. In de samenleving neemt hij een eervolle plaats in. Maar als er iets mis gaat, als het beleid van de burgemeester te wensen laat, is hij de man die de klappen krijgt. Hoge bomen vangen veel wind. Als een burge meester er niet in slaagt het vei'trouwen van de bevolking en speciaal van de ge meenteraad te winnen en te behouden, kan het voor hem heel moeilijk worden zijn taak te blijven voortzetten. Voordat hij zijn ambt aanvaardt moet de burgemeester de eed afleggen dat hij trouw zal zijn aan de Grondwet en de rijkswetten en dat hij de belangen der ge meente met al zijn vermogen zal voorstaan en bevorderen. De burgemeester zweert dus geen trouw en gehoorzaamheid aan de regering. Toch zal hij de regering niet mogen tegenwerken, indien hij niet naar huis gezonden wil worden. De burgemeester wordt voor een periode van zes jaren benoemd. De voortzetting van het burgemeestersambt is dus af hankelijk van een herbenoeming. Boven dien kan hij te allen tijde door de regering worden ontslagen. De ontslagbepalingen van het Rijksambtenarenreglement zijn niet op de burgemeester van toepassing. Een gewone ambtenaar zit heel wat ste viger te paard; hij kan slechts ontslagen worden op de gronden welke het ambte narenreglement daarvoor aangeeft. Het staat dus ter vrije beoordeling van de regering, of zij een burgemeester wenst te handhaven die in enig opzicht niet vol doet aan de hoge eisen welke aan hem worden gesteld. De burgemeester heeft een veelomvat tende taak. Vooral in kleine gemeenten is hij de centrale figuur. Ofschoon het bur gemeestersambt vele kanten heeft, mag het dragen van overheidsgezag toch wel als de voornaamste taak van de burge meester worden beschouwd. Hiervoor zijn bijzondere hoedanigheden nodig, welke lang niet iedereen bezit, hoe goed of knap hij overigens ook moge zijn. Schiet de bur gemeester in deze taak tekort doordat hij onvoldoende geestelijk overwicht heeft, dan kan hierin voor de regering aan leiding zijn hem niet langer te handhaven. Volgens een Koninklijk Besluit dat de rechtspositie van de burgemeester regelt moet het ontslag schriftelijk aan de bur gemeester worden verleend. In geval van ongevraagd ontslag of bij niet-herbenoe- ming wordt de burgemeester op zijn ver zoek de reden van het ontslag of van de niet-herbenoeming schriftelijk medege deeld. Daar de ontslagredenen niet worden gepubliceerd, liggen de finesses van het ontslagbeleid van de regering verscholen in de dossiers van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Ontslag is een hopeloze zaak Het ontslagbeleid komt pas in de volle openbaarheid, wanneer een burgemeester zich tot het ambtenarengerecht wendt. Doch dit is een vrij hopeloze zaak voor de burgemeester, omdat de regering immers zonder enige beperking naar eigen inzicht mag beslissen over het al of niet verlenen van ontslag. Ons is slechts één geval be kend waarin een ontslagen burgemeester zijn toevlucht nam tot het ambtenaren gerecht en vervolgens in beroep ging bij de Centrale Raad van Beroep. De betreffende burgemeester werd in 1939 ontslagen wegens zijn anti-nationale uitlatingen. In een vergadering van Bur gemeester en Wethouders zou de burge meester hebben gezegd: „dat hij, indien de Duitsers Nederland zouden binnenrukken, terstond met hen zou mee marcheren". En tijdens een maaltijd na afloop van een jachtpartij zou hij hebben gezegd: „dat hij een inlijving van Nederland bij Duitsland ten zeerste zou toejuichen en dat een der gelijke inlijving in zijn ogen het enig behoud van Nederland zou zijn". In de zaak van deze schaamteloze bur gemeester heeft de Centrale Raad van Beroep ten aanzien van enkele punten een principiële uitspraak gedaan. De Centrale Raad van Beroep besliste allereerst, dat de burgemeester ambtenaar was in de zin van de „Ambtenarenwet 1929", zodat hij bevoegd was tegen het ontslagbesluit be roep in te stellen. Een besluit als het onderhavige kan wor den aangevochten als het feitelijk of rech tens strijdt met de toepasselijke algemeen verbindende voorschriften. Ten aanzien van dit punt overwoog de Centrale Raad van Beroep, dat de bevoegdheid van de regering om een burgemeester te ontslaan bij geen enkel wettelijk voorschrift aan een beperking is gebonden, waaruit voort vloeit, dat van strijd met enig algemeen verbindend voorschrift geen sprake kan zijn. Détournement de pouvoir Volgens de „Ambtenarenwet 1929" kan een besluit ook nietig worden verklaard, Het gemeentebestuur van Dordrecht heeft ten 'stelligste ontkend, dat B. en W. uit zuinigheidsoverwegingen zouden heb ben besloten de Nederlandse vlag, wan neer die bij voorkomende gelegenheden van de openbare gebouwen wappert, bij zonsondergang niet binnen te halen. Indertijd heeft het Tweede-Kamerlid de heer Noorman (K.V.P.) hierover vragen gesteld aan de minister van Binnenlandse Zaken. In zijn antwoord zegt de minister, dat de gemeente Dordrecht onlangs het 50-jarig bestaan van de Dortse electrische centrale vierde en de feestelijkheden kop pelde aan de jaarlijkse herdenking van de eerste vrije Statenvergadering. In ver band daarmee waren in de straten van de stad enige honderden vlaggemasten op gericht, getooid met fantasievlaggen en vlaggen in de Zuidhollandse en Nederland se kleuren. Het waren dez vlaggen die B. en W. wilden laten hangen, enerzijds op grond van de óverweging, dat de vlag gen niet als nationale vlaggen fungeerden, doch slechts als versiering dienden en an derzijds omdat het telkens inhalen en weer ophangen van al deze vlaggen niet onaan zienlijke kosten met zich zo- brengen. B. en W van Dordrecht hebben overigens reeds enige weken geleden besloten er op toe te zien, dat als de stad weer versierd zou worden, dit uitsluitend zal geschieden met fantasievlaggen. indien het administratief orgaan bij het nemen van het besluit van zijn bevoegd heid kennelijk een ander gebruik heeft gemaakt dan tot de doeleinden, waarvoor die bevoegdheid is gegeven. Wij noemen dit „détournement de pouvoir". In het onderhavige geding betoogde de gemachtigde van de minister van Binnen landse Zaken, dat ten aanzien van het ontslag van burgemeesters nimmer een beroep kan worden gedaan op de aan wezigheid van „détournement de pouvoir", omdat het geven van ontslag geheel ligt in de sfeer van het vrije oordeel en ont trokken is aan elke rechterlijke controle. Daar het gebruik dat de regering wil maken van haar ontslagbevoegdheid uit sluitend te harer beoordeling staat, is deze bevoegdheid rechtens voor elk gebruik gegeven. Dus kan de regering van die be voegdheid nooit een ander gebruik maken dan waarvoor zij gegeven is, zo betoogde de gemachtigde van de minister van Bin nenlandse Zaken. Met deze redenering was de Centrale Raad van Beroep het echter niet eens. De stelling van de gemachtigde van de mi nister van Binnenlandse Zaken zou het immers mogelijk maken een burgemeester ongevraagd ontslag te verlenen op onoir- bare motieven. De ontslagbevoegdheid is niet gegeven om een burgemeester bijvoor beeld uit wraakzucht te ontslaan. In zo danig geval zou moeten worden gesproken van een misbruik van de ontslagbevoegd heid voor een doeleinde waarvoor zij niet is gegeven. Daar evenwel in het onderhavige geding de ,zaak gans anders lag, bevestigde de Centrale Raad van Beroep het ontslag besluit van de regering. De burgemeester kan zowel door de re gering als door Gedeputeerde Staten wor den geschorst. Gedeputeerde Staten mogen de burgemeester voor ten hoogste één maand schorsen. Schorsing door de re gering mag niet langer duren dan drie maanden. De schorsingsbevoegdheid van de regering is niet gebonden aan normen. Gedeputeerde Staten mogen daarentegen slechts tot schorsing overgaan, indien de zaak geen uitstel lijdt, en dan nog alleen in bepaalde gevallen, onder andere wan neer de burgemeester zich aan wangedrag of „merkelijke achteloosheid" schuldig maakt. Mr. C. A. baron Bentinck WORMS (DPA) De politie in Worms West- Duitsland heeft maandag de 24-jarige Ne derlandse timmerman F. R. uit Almelo met een groot pak proviand naar het Ne derlandse consulaat in Frankfort gestuurd. Een politiepatrouille had de man tijdens 't weekeinde wanhopig en uitgehongerd op straat in Worms aangetroffen en hem mee genomen naar het politiebureau. Daar at hij de broodmaaltijd van vier medelijden de agenten op, waarna hij in een cel mocht uitslapen. Hoewel de jongeman zich slecht ver staanbaar kon maken, kwam de politie spoedig te weten, dat R. onlangs per trein naar Zwitserland gereisd was om daar te gaan werken. Toen hij daar aan kwam ontdekte hij echter, dat de hem in uitzicht gestelde betrekking reeds aan een ander gegeven was. Platzak liftte hij te rug naar huis en kwam tot Worms, waar hij zijn pas verscheurde in de hoop dat de politie een „niemand" sneller naar huis zou brengen. Het Nederlandse consulaat in Frankfort heeft de man een spoorkaartje verschaft om naar Nederland terug te reizen. Leeuw naar Ede. Eén van de vier leeuwen, die de inmiddels afgebroken Koninginnebrug in Rotterdam flankeerden, is door de gemeente afgestaan aan het wapen van de verbindingsdienst. Het tweede regiment genietroepen, waar de verbindingsdienst vóór de oorlog deel van uitmaakte, is in de oorlogsdagen bij de verdediging van de brug betrokken ge weest. De leeuw is geplaatst op het ter rein van de Elias Beekmankazerne in Ede. Oudste K.L.M.'er met pensioen. De oudste K.L.M.'er in dienstjaren, de 66- jarige heer Frans van Marle, is met pen sioen gegaan. Hij was wereldrecordhouder in de burgerluchtvaart, want er zal nie mand ter wereld zijn, die er op kan bogen 40 jaar bij één en dezelfde luchtvaart maatschappij gewerkt te hebben, daar slechts weinig luchtvaartmaatschappijen zo lang bestaan. President-directeur Aler on derscheidde de heer Van Marle met de draagspeld met twee diamanten voor een 40-jarig dienstverband bij de K.L.M. Zijn collega's overlaadden de heer Van Marle met geschenken. Collega's. Burgemeester Van Hall van Amsterdam heeft gisteren zijn collega uit Bagdad, brigade-generaal Abdul Majid Hassan, die op het ogenblik op uitnodiging van een aantal Nederlandse bedrijven een bezoek aan ons land brengt, in het Am sterdamse stadhuis ontvangen. Mr. Van Hall kreeg geïllustreerde litteratuur over Bagdad en Irak alsmede enige zilverwerk ten geschenke. Op zijn beurt bood hij zijn collega een boek over de hoofdstad aan. Kantoren in torengebouw. Het rijk is voornemens om in de noordwestelijke hoek van het voormalige dierentuinterrein in Den Haag tegenover de Dr. Kuijperstraat een kantoorgebouw van grote afmetingen te doen bouwen. Dit gebouw zal bestaan uit een vrijwel aan de tot 42,5 meter te verbreden Koningskade gelegen, ongeveer 64 meter hoog torengebouw met loodrecht daarop een langgerekte vleugel ter hoogte van ongeveer 22 meter. Langs het verdere gedeelte van de ver brede Koningskade, die tot de Wassenaars- weg loopt, zullen in de toekomst in twee blokken kantoorgebouwen in vijf bouw lagen verrijzen. Totaal vijftig bestaande panden zullen moeten worden afgebroken. Zes weken. De rechtbank te Amster dam heeft een 55-jarige Amsterdamse melkboer-kruidenier veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. Op zondag 1 mei week de melkboer op de rijksweg bij Huizen in zijn bestel wagen tijdens een inhaalmanoeuvre niet uit voor een hem tegemoetkomende motor met zijspan. De motor sloeg over de kop en een van de drie in het zijspan zittende kinderen kwam om het leven. Tien dagen eerder dan verleden jaar en toen werd al een record gebroken heeft de Rotterdamse haven haar 15.000ste binnenkomende schip kunnen noteren, na melijk het Zweedse s.s. Brage van de rederij Svea te Stockholm. Advertentie CORSETTEN - BUSTEHOUDERS GAINES HAARLEM: HOUTPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 AMSTERDAM: v. BAERLESTRAAT 156 TEL. 712054 HOOFDDORP: NIEUWE WEG 19 TEL. 6304 BEVERWIJK: LAAN VAN BLOIS 46 TEL. 5585 Het K.N.M.I. deelt mede: Het luchtdrukminimum boven Europa is nu boven Scandinavië gelegen als gevolg van een depressie, die van West-Rusland naar Zweden is getrokken en daarbij nog iets uitdiepte. Randstoringen veroorzaken echter in ons land plaatselijk nog buien, mede door de lage temperaturen in de bovenlucht. Onder invloed van een tweetal weinig actieve depressies op de oceaan daalt de luchtdruk langzaam boven het zeegebied ten noordwesten van Spanje, ter wijl boven Zuid-Frankrijk en het Alpen gebied de luchtdruk langzaam stijgt. Door deze ontwikkeling vormde zich een rug van hogere luchtdruk van Frankrijk over Ier land naar het noorden van de oceaan. Deze rug komt heel langzaam naderbij zo dat de kans op buien verder afneemt en iets meer zonneschijn kan worden ver wacht. De temperatuur blijft echter be neden normaal. Temperaturen: Dutten» en binnenland-, heden» morgen 7 uur. Neerslag! laatste 94 uur WEERRAPPORTEN Woensdag 17 augustus Zon op 5.26 uur, onder 20.01 uur. Maan op 0.58 uur, onder 16.47 uur. Maanstanden 22 aug. 10.16 uur nieuwe maan. ?9 aug. 20.23 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 augustus Hoog water 12.09 en uur. Laag water 7.25 en 19.59 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder onbewolkt w 16 10 Ypenburg zwaar bew.zzw 18 31 Vlissingen licht bew. zw 17 1 Eelde onbewolkt zw 16 16 De Bilt mist z 18 11 Twente mist zw 16 9 Eindhoven mist zw 19 11 Zd-Limburg zwaar bew. z 18 0.5 Helsinki zwaar bew. z 17 11 Stockholm licht bew. zw 19 11.6 Oslo zwaar bew. windst. 20 0 Kopenhagen licht bew. w 20 0 Aberdeen zwaar bew. w 17 0.3 Londen mist windst. 21 0 Amsterdam licht bew. zw 17 15 Brussel ("■'ipel bew zw 18 3 Luxemburg mist w 17 3 Parijs regen windst. 21 2 Bordeaux mist windst. 22 0 Grenoble zwaar bew. windst. 21 7 Nice zwaar bew. n 23 3 Berlijn regen w 21 6.1 Frankfort licht bew. z 21 14 München half bew. zw 21 1.4 Zürich regenbui ozo 20 1.1 Genève onbewolkt windst. 21 3 Locarno onbewolkt 0 21 1 Wenen licht bew. w 25 0.3 Innsbruck niet ontvangen Belgrado zwaar bew. w 27 0.2 Athene onbewolkt nnw Rome onbewolkt windst. 31 0 Ajaccio onbewolkt no 28 0 Madrid onbewolkt windst. 33 8 Mallorca niet ontvangen Lissabon onbewolkt nw 29 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2