UNO-operatie in Kongo lijkt geen lang leven beschoren te zijn NAAIMACHINES Belgische luchtbasis Kamina is de grootste van Afrika Russische aanklacht beschouwt Powers als militair vlieger Slachtoffer? „DE HEREN WORDEN BEDANKT" Hammarskjoelds onbaatzuchtige voogdij kan slechts overreden, niet commanderen GERINGSCHATTING ANDER ADVIES Op de WERELDNIEUWS DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 3 Nieuwe Amerikaanse nota inzake Powers Gevangenisstraf waarschijnlijker dan doodvonnis Arabische landen wensen grotere deelneming in oliemaatschappijen die f '^raatótoel Morgen, woensdag, begint in het gebouw der vakverenigingen te Moskou het pro ces tegen de Amerikaanse piloot Francis Powers, wiens U-2 verkenningsmachine in mei van dit jaar werd neergeschoten boven Russisch grondgebied. Dit incident, dat een enorme opschud ding heeft veroorzaakt en tot zeer gecom pliceerde internationale verwikkelingen leidde in verband met de toen nabije top conferentie, is indertijd door premier Kroesjtsjev aangegrepen als argument voor een verscherpte anti-Amerikaanse houding, een verbreking van zijn persoon lijke betrekkingen met Eisenhower en een reeks nota's aan bondgenoten van de Verenigde Staten, die al of niet met eigen medeweten betrokken waren bij de route van de U-2. Het proces zal met begrijpelijke ophef worden omgeven, aangezien het een sluit stuk vormt van de felle anti-westelijke propaganda der Russische machthebbers en van hun bewijsvoering van de onbe trouwbaarheid der Verenigde Staten. Na tuurlijk is deze bewijsvoering van enigs zins naief allure, aangezien het bedrijven van spionage moeilijk kan worden geken schetst als de bezigheid van onbetrouw bare partners in de wereldpolitiek tegen over een volkomen onthouding ervan door de betrouwbare partners, zoals de Sovjet- Unie. Want iedere natie bedrijft \an oudsher spionage, contra-spionage en in 't algemeen „onofficiële informatie". Doch een zo spectaculair op heterdaad betrap pen als in mei boven Rusland heeft plaatsgehad kan natuurlijk niet aan den volkje worden onthouden, wanneer men dat volk voortdurend moet zien te overtuigen van de verderfelijke inslag der buitenland se belagers. Dus het wordt een bruikbaar en opzienbarend proces, pijnlijk voor de Amerikanen, heerlijk voor de Russen. Maar tot dusver is in deze beschouwing nog steeds geen woord gevallen over de gene, die in de beklaagdenbank zal zit ten: de piloot Powers. En dat is tenslotte de hoofdpersoon. Welnu: Powers zou, duidelijker dan me nig lotgenoot uit de wereldgeschiedenis, een slachtoffer van de politiek kunnen worden genoemd. De mens die hier be recht en uiteraard veroordeeld zal worden, is misschien in de hele nare geschiedenis van de Russisch-Amerikaanse betrekkin gen de onschuldigste en meest oprechte man die terecht staat als een symbool van persoonlijke „force majeur", van vol komen gebondenheid aan zijn positie als willoos instrument, waarvan een regering zich kan bedienen. Wellicht kan men de zaak zó stellen: Powers heeft een opdracht gehad, heeft die uitgevoerd en heeft gewanboft. Hij heeft zijn plicht gedaan en daarvoor moet hij boeten onder de hamerslag van een rechter, die behoort tot de tegenpartij. Als hij zijn plicht had verzaakt, zou hij de hamerslag van zijn eigen rechter hebben moeten ondergaan. Misschien valt hem menselijkerwijs niets te verwijten en draagt hij geen enkele schuld. Het valt moeilijk aan te nemen dat de Russen aan dit facet van het proces voor bij zullen gaan, omdat het zo logisch en eenvoudig te bekijken valt. Natuurlijk vormt deze overweging geen uitgesproken element in de rechtsbehandeling, doch het zou wel een element van nabehandeling kunnen vormen, met dien verstande dat de Sovjets hem na zijn veroordeling naar huis zenden, omdat hij eigenlijk niet ver antwoordelijk kan worden gesteld. Om dit te bereiken zijn de vrouw en ouders van Powers in Moskou om niets anders. Zij vormen het menselijke, het na tuurlijke element in deze hele gekunstelde en geforceerde aangelegenheid. Hun zoon en echtgenoot fungeert als de vertegen woordiger van het Amerikaanse „imperia lisme" en de „oorlogszucht" der Westelij ken, waarbij zijn op handen zijnde veroor deling de veroordeling van Amerika zelf moet betekenen. De familie van Powers klaagt over een gebrek aan actie bij de Amerikaanse regering ten gunste van de piloot, doch zij doet dat in haar overtui ging dat het niet juist zou zijn, een on schuldig mens te laten boeten voor rege ringsdaden. Doch wellicht móet Washing ton de persoon Powers in dit geval wel negéren en zich kunnen verschuilen achter het masker van diplomatieke onbewogen heid, dat iedere natie opzet als diplomatie ke ongelukken gebeuren of nationale pres tiges gevaar lopen, omdat Powers niet zo onschuldig is als hij lijkt. De afloop van het proces en de nasleep ervan zullen misschien leren, in hoe ver de tragedie van een mens vermag invloed uit te oefenen op het spel, dat in sterke dramatische montage zal worden opge voerd onder strakke regie van ervaren vaklieden. Als zijn tragedie echter is dat hij als een op geldelijk voordeel beluste spion vrijwillig deze opdracht heeft aanvaard, zou de koele houding van Washington over eenkomen met de algemeen geldende hou ding van regeringen tegenover alle betaal de en betrapte spionnen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) i LEOPOLDSTAD, maandag. In de haven van Matadi staat een Noorse in genieur het lossen van voedselschepen te leiden. Drieduizend kilometer oostelijker spelen Ierse troepen op de doedelzak tot verbazing der pygmeeën. Op een terras in Leo zit een Nederlands bloedtrans- fusieteam zich te vervelen wegens ge brek aan donors. In een rivier in de Ka- sai drijven de lijken van vier Tunesische soldaten, die tussenbeide wilden komen in de stamoorlog tussen Loeloea en Ba- loeba en met giftige pijlen werden af gemaakt. In het duurste hotel van Leo bespreken twee Libanese klerken de zwarte koers van de Kongolese frank. In de cité brengt een stramme Ghanese politieman een zwarte dief op. En boven dat alles suist Dag Hammarskjoeld in zijn vliegend kantoor, een van alle ge makken voorziene Boeing, door de hemelen, van New York naar Leo, van Leo naar Elisabethstad. Dit is de opera tie Kongo, de grootste hoeveelheid poli tiek, sociaal en economisch hooi, die de UNO ooit op haar vork heeft genomen. Het is een vreemde taak op een vaag mandaat. Niet uit vrije wil maar om een derde wereldoorlog te voorkomen, heeft Hammarskjoeld zich gedwongen gezien om in de plaats te treden van het Bel gische koloniale bestuur: het land te be schermen tegen agressie van buiten, de binnenlandse orde te handhaven, de socia le en economische ontwikkeling ter hand te nemen. Men kan het internationale voogdij noemen of internationaal kolonia lisme. Het is onzelfzuchtig, het wil de scholen, hospitalen, wegen, bruggen, waar het kolonialisme van weleer zich altijd op beriep, verzorgen, zonder dat er één cent winst voor een koloniale maatschappij te genover staat. Dat is één opvallend ver schil, maar er is een groter: de voogd, die hier belangeloos zijn diensten aanbiedt heeft geen gezag. Hij kan overreden, maar niet commanderen. Hij opereert in een soevereine staat met een soevereine regering, die hem op ieder moment kan verzoeken, een gedeelte van zijn werk te staken, of zelfs geheel op te krassen. Die laatste mogelijkheid is in Loemoemba's Kongo niet zomaar een hypothese. Het heeft er alle schijn van dat wanneer de UNO-strijdkrachten Katanga weer in de schoot van Kongo hebben teruggebracht, premier Loemoemba zal zeggen: „De he ren militairen worden bedankt, zij kun nen gaan". En inmiddels heeft Loemoem ba al geëist, dat de blanke leden van de UNO-macht uit het land zullen vertrek ken.. Loemoemba is alweer doende zijn force publique te bewapenen en uit de ka zernes te halen en hij heeft al verklaard: „Het Kongolese leger is zeer wel in staat de orde te handhaven." Hammarskjoeld heeft in de Veiligheids raad gezegd, dat hij wil waken over de democratische gang van zaken in Kongo en de hemel weet dat zulks wenselijk is, gezien de bliksemsnelheid waarmee Loemoemba naar de dictatuur streeft maar hij kan er weinig aan doen. Reeds nu arresteren Loemoemba's orde-handha- vers dagelijks politieke tegenstanders. Noch het handvest van de UNO, noch het mandaat van de Veiligheidsraad stelt Hammarskjoeld in staat Loemoemba tot democratischer handelen te dwingen. In feite heeft mr. H. tot voortgezette gewapende aanwezigheid van de UNO in Kongo slechts één drukmiddel. Hij kan zeggen: „Wanneer UNO-troepen de orde en veiligheid niet langer handhaven, trek ken wij onze technische experts en econo mische bijstand terug". Het vervelende is dat Loemoemba die niet gebukt gaat on der een teveel aan verantwoordelijkheids gevoel en die omringd wordt door des tructief gezinde blanke en zwarte advi- seui-s, dan zo goed als zeker zal zeggen: „U moet doen wat u niet laten kunt". Loemoemba heeft geen al te hoge dunk van de mogelijkheden, waarover de UNO beschikt om Kongo economisch op de been te helpen en hij heeft daarin niet eens helemaal ongelijk. Zeker, de UNO-hulp is beter dan niets, iedere UNO-arts of ex pert is er één. Maar een grootscheeps economisch ontwikkelingsprogram voor Kongo is van de UNO niet te verwachten. Een verhoging van het inkomen per hoofd van de Kongolese bevolking n^et vijftig percent van ƒ140 tot ƒ210 per jaar (hetgeen nauwelijks een luxe mag heten) zou een investering vereisen van vijftien miljard gulden. Kan men zo'n investering verwachten van de UNO, orgaan waaraan de grote machten hun bijdragen tot het uiterste beperken omdat zij prefereren uit hun eigen nationale hulpprogramma's, hun politieke investeringen, de politieke winst te halen? De eerste tranche van één noodzakelijk hydro-elektrisch project, de Inga-stuwdam, zou haast een miljard gul den kosten. Moet die som komen van de UNO, die mokkend het miljoen Palestijn- van de UNO-bijstand aan Kongo. se vluchtelingen, bittere erfenis van UNO- politiek, in een permanente staat van on dervoeding houdt? Noch politiek, noch economisch verwacht Loemoemba veel heil van de UNO en hij wordt daarin gestijfd door communistische en sommige Afrikaanse diplomaten en adviseurs, die hem aanraden zich zo snel mogelijk van de UNO te ontdoen. De Afri kanen rekenen hem voor dat Kongo vol doende voedsel produceert om zich, wan neer er een minimum aan infrastructuur van transport en communicatiemiddelen aanwezig blijft, in leven te houden. De latere economische ontwikkeling, zo zeggen zij, moet er een op Afrikaanse basis zijn. De financiën daarvoor zijn veel gemakke lijker verkrijgbaar wanneer men Oost tegen West uitspeelt, dan wanneer men bij een onpartijdige instantie als de UNO aanklopt. De communistische diplomaten, die in de UNO niet zonder reden een in strument zien waarin de Westelijke invloed overheerst, vallen hen daarin bij. Een mooi stadion en een paar fabrieken met een rode ster erop kunnen er altijd wel af en dat hoeft niet meer te kosten dan de bijdrage in de UNO-hulp, die door de onpersoonlijke lichtblauwe vlag wordt ge dekt. Voordat men dus in operatie-Kongo meer wil zien dan een noodzakelijke noodsprong, voordat men in de lieve UNO-communi- qué's gaat geloven, die haar een schitte rend voorbeeld van internationale samen werking en onbaatzuchtige hulp aan een jonge natie noemen, doet men er beter aan zich voor te bereiden op een afscheidsre ceptie, die Loemoemba geenszins ge brand op internationale pottenkijkers over een paar maanden wel voor de UNO- militairen zal houden en op een geleide lijk uitdoven daarna van het heilige vuur A. J. A. van der Steen overlcdtn. 1 e Ermelo is overleden de heer A. J. A. van der Steen, penningmeester van het Ver bond voor Veilig Verkeer. Hij maakte se dert september 1956 deel uit van het hoofd bestuur van het verbond. BRUSSEL (UPI) De Belgische basis in Kamina in de Kongolese provincie Katanga is niet zo maar een legerkamp met prikkeldraad-omheining, maar uitge strekt en vol gebouwen als een grote stad. De eerste groep Belgische techni ci arriveerde in 1949 op de plaats waar de basis thans gelegen is, ongeveer 450 km ten noorwesten van Elisabethstad, in een periode toen het Westen begon te denken aan strategische defensie. De plaats werd gekozen als de meest geschikte om de mineraalrijkdommen van Katanga en de diamantvelden ten noorden van de provin cie Kasai te beschermen. Zij bevond zich ook dicht genoeg bij de maandaatgebieden Roeanda en Oeroendi. Met de aanleg van de basis werd in 1950 begonnen en in 1953 kon de basis in gebruik worden genomen. Kamina is geschikt om door leger en WASHINGTON (Rcutcr-AFP) In een maandag door het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat minister Ilerter in een speciale boodschap, welke hij vrijdag jongstleden aan zijn Russische ambtgenoot Gromyko heeft doen toeko men, als zijn mening heeft uitgesproken, dat de Russische regering „bepaalde as pecten in de voorbereiding van de berech ting van de Amerikaanse vlieger Francis Powers wenst te verbergen". Minister Herter deelde Gromyko mee tot deze con clusie te zijn gekomen als gevolg van de voortdurende Russische weigering om een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade in Moskou toe te staan Powers te bezoeken. De Russische minister van Buitenland se Zaken heeft de boodschap van minis ter Herter mondeling beantwoord met een nieuwe weigering om vóór het proces een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade bij Powers toe te laten al dus deelde het State Deperatment in Was hington nog mee. Mevrouw Powers, echtgenote van de U-2 piloot Francis Powers, wordt hij haar aankomst in Moskou door een radioverslaggever geïnterviewd. Uit Moskou meldden Reuter en AFP, dat de ouders en echtgenote van Powers maandag een onderhoud hebben gehad met de Russische verdediger van Powers, Mikhail Grinjev. Tijdens dit onderhoud had zich een menigte van ongeveer 300 Russen voor het advocatenkantoor verza meld, die de bezoekers bij hun vertrek nieuwsgierig gadesloegen. Afgezien van de twee schoppen, die de Russische auto van Intourist, waarmee Powers' echtgenote vertrok, te verduren had, gaf de menigte geen blijk van een vijandige stemming. „Geliberaliseerd" recht In verband met het woensdag beginnen de spionageproces tegen de piloot heeft professor Wladimir Sjerwikski een voor aanstaand Russisch juristaan UPI ver klaard dat Powers zal kunnen genieten van het in de loop der laatste jaren ge liberaliseerd strafrecht in de Sovjet-Unie. luchtmacht gebruikt te worden. Het heeft het grootste vliegveld van heel Afrika, waar vliegtuigen tot 135 ton kunnen lan den en opsfj.igen, en waarvan de hanen zijn uitgebreid opdat ook de grootste straalpassagiersvliegtuigen er.van. gebruik kunnen maken. Er is ook een opleidingsschool voor vlie gers, waar honderden Belgen hun eerste opleiding krijgen, omdat in België 't slech te weer dikwijls vlieglessen onmogelijk maakt. Verder is er een technische school voor Kongolezen, die op de basis komen wer ken, grote hangars waar alle NAVO-vlieg- tuigen van welk type ook kunnen worden gerepareerd en gerevideerd. Er is een kleine stad voor de Europe se militairen en hun gezinnen en twee woonplaatsen voor de 15.000 Afrikanen, die op de basis hun dagelijks brood verdie nen. De basis heeft een postkantoor, twee grote ziekenhuizen voor burgers en mili tairen en twee scholen. Electriciteit wordt geleverd door een hy- dro-electrische installatie, groot genoeg om een grote moderne stad van licht te voor zien. Er is zelfs een industriële afdeling waar reserve-onderdelen van legervoertuigen en vliegtuigen kunnen worden vervaardigd. De andere Belgische basis in Kitona in de provincie Leopoldstad dateert van 1952 en is veel kleiner dan Kamina, maar heeft eveneens een eigen vliegveld. Deze basis dient hoofdzakelijk voor de binnenlandse defensie en de opleiding van leden van de Force Publique. De derde basis is in Banana aan de Kongo en biedt slechts faciliteiten voor kleine schepen van de Belgische marine zoals mijnenvegers. Er is verder een op leidingsschool voor Kongolese marine technici. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Sjerwikski, die lid is van de minister raad van de Sovjet-republiek Rusland, zei dat dit geliberaliseerde strafrecht Powers het recht op juridische bijstand en inzage van de bewijsstukken verleent. Powers zal terecht staan voor de mili taire kamer van het Opperste Hof, het Russische hoog militair gerechtshof. Tot voor een aantal jaren impliceerde veroor deling wegens spionage onherroepelijk een doodvonnis. Thans biedt de strafrecht spraak het hof de mogelijkheid van opleg ging van gevangenisstraffen die variëren van zeven tot vijftien jaar. Sjerwikski zei dat de beklaagde het recht heeft verzachtende omstandigheden voor zijn daad aan te voeren. Ook kan het Hof van zijn bevoegdheid gebruik maken door deze omstandigheid. Blijkens de aanklacht beschouwen de Russische gerechtelijke autoriteiten Powers als een militaire vlieger met officiële op dracht van zijn superieuren welke hem geen keus liet. Dit, gevoegd bij het feit dat Powers heeft bekend en bereidheid tot samenwerking heeft getoond, zou kun nen gelden als een belangrijke factor bij het omzeilen van de doodstraf. De behan deling van de zaak-Powers is openbaar Powers heeft niet de mogelijkheid van ho ger beroep, maar hij kan een verzoek om gratie indienen bij het presidium van de Opperste Sovjet (het Russische parle ment). De Russische autoriteiten hebben van daag buitenlandse persfotografen en fil mers verboden opnamen te maken van het proces. Gisteren zijn te Bagdad onderhandelin gen begonnen over haventarieven en an dere olievraagstukken. Zij werden gevoerd door een delegatie van de regering van Irak met vertegenwoordigers der oliemaat schappijen. De besprekingen zouden behal ve de haventarieven voor de export van de zuidelijke olievelden ook de benoeming van een Iraakse directeur in het bestuur van de Iraq Petroleum Company betref fen. De directeur van de afdeling olievraag stukken van de Arabische Liga, M. Sal man, heeft op een persconferentie alhier verklaard, dat de Arabische landen gelei delijk aan willen deelnemen aan alle fases van de olie-industrie en aldus hun in komsten vermeerderen. Deze beperken zich op het ogenblik tot die uit de olieproduk- tie. Salman, die tevens secretaris-generaal is van het Arabische oliecongres, dat in oktober zijn twee zitting te Beiroet zal houden, wees er verder op dat deze orga nisatie tracht de oliepolitiek van de ver schillende Arabische landen, die olie pro duceren, te standaardiseren en deze poli tiek vooral ten aanzien van de prijzen te coördineren met die van andere produktie- landen als Venezuela, Argentinië, Brazilië, Mexico, Indonesië, Turkije, India en Per- zië. In antwoord op een vraag over de mo gelijkheid van olie-overschotten noemde Salman de berichten dienaangaande over dreven. Verder deelde Salman mede, dat de kwestie van de uitnodiging aan Perzië, dat moeilijkheden veroorzaakte door de staat Israel de facto te erkennen, op de eerste bijeenkomst van het congres be sproken zal worden door de ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische lan den. Advertentie Illusie Van wilde dieren gesproken: uit hoof de van mijn betrekking mocht ik vroeger nog wel eens door de oerwouden trekken, met het doel daarginds in de „Far East" wat jolijt te gaan verschaffen aan hard ploeterende eenzame landgenoten. Maar om nou te zeggen, ik heb daar wilde dieren gezien, dat niet. Eens passeerde ik in m'n auto een vriendelijke aap die, op de leuning van een brug, rustig van een banaan zat te snoepen. Toen ik even stopt reikte het beest me vrienschappelijk de hand, daar mee blijk gevend meer verstand te heb ben dan vele zijner landgenoten van een tiental jaren later. Enfin, ik deponeerde nog een handvol pinda's naast m'n nieuwe kennis en reed opgewekt verder. Nee, wat de wilde fauna betreft heb ik niets om over op te scheppen. Maar nou hier, op m'n stille Hollandse eiland zonder auto's of straaljagers. Daar zou het dan zijn: het zeemonster. Ik heb uitzicht op zee en ik hoorde, aan m'n geopend venster gezeten, enkele opgewonden, verraste uitroepen. Een ver schrikte juffrouw zag een zee-olifant, die na een woordenstrijd verwerd tot een zee leeuw, om, toen ik met m'n pas verwor ven verrekijker het troepje naderde, gede gradeerd te worden tot een vriendelijke zeehond. Ik kwam dus, ik zag, en ik hoopte op de intellectuele overwinning. Van mij zou het verlossende woord komen. Ik tuurde zoekend en aan het wieltje van de kijker draaiend. „Mag ik es even klonk er een har de stem naast me. Ik keek op. Een typisch oud-Indischgast greep met een behaarde bruine knuist naar mijn nieuw-verworven s peelgoed-voor-ouwere-mannen. De me nigte wachtte in gespannen zwijgen. Toen viel het oordeel. „Een petjok!" besliste zij. „Een wat?", kwam er een koortje. En weer viel dat woord, hard en oud-Indisch: een petjok!" De vreemde gast nam mijn arm en trok me mee. Toen we op behoorlijke afstand van het troepje nieuwsgierigen waren ge komen, zei ik: „Ik zag het dadelijk, het was een ouwe ton die over een zandplaat heen en weer schommelde; maar wat zei u nou van een „petjok?" „Weet ik veel", bekende hij. „Ik zei maar wat. Als ik het een oud vuilnisvat genoemd had zouden ze zwaar gedesillu sioneerd zijn geweest. Daarom heb ik het maar een „petjok" genoemd; daar zit iets van oosterse romantiek in, en let es op, in september zullen honderd schoolkinde ren hun wijsmakers bezweren, dat ze een echte levende „petjok" hebben gezien. Dat is toch veel leuker voor ze dan een vuil nisvat!" „Ik leef feiteijk alleen nog op illusies," verzekerde hij me. „Waarom zou ik er dus anderen ook niet es af en toe één gunnen?" Jan van Ees Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Al P E I GROTE HOUTSTRAAT 181 £NUbL TEL. 14444 Schade. Een vrachtauto met materiaal van het Franse kerncentrum Saclay, bestemd voor de internationale jaar beurs te Belgrado, is zondag geheel vernield bij een botsing met een Joego slavische personenauto op de weg naar Zagreb naar Belgrado. De twee auto's vlogen in brand. Een zuidslaaf werd ernstig gewond. De schade wordt ge schat op ongeveer 450.000 gulden. Prettig of niet. De secretaris-genraal van de Afrikaanse nationale bond van Ke nya, Mboya, heeft zondag tot 10.000 mensen in het stadion van Mombasa gezegd, dat de Britse vlag vóór maart van het volgende jaar in Kenya zal wor den neergehaald, aldus is maandag te Nairobi vernomen. Hij eist onafhanke lijkheid kort na de verkiezingen die, naar verwacht wordt, in februari in Kenya worden gehouden, „onverschillig of de Britse regering di' prettig vindt of niet". Oven. Bij een ontploffing van een enorme oven in een fabriek te Houston in de Amerikaanse staat Texas zijn maandag drie arbeiders om het leven gekomen. De oven was volgens een ai'beider van de fabriek zo groot als een huizenblok. De installatie werd gebruikt voor de produktie van stalen vaten. Acht men sen werden gewond, van wie verschei dene onder het puin vandaag moesten worden gehaald. Ontstellend. Het Amerikaanse federale re cherchebureau (F.B.I.) heeft meege deeld, dat de criminaliteit in de V.S. gedurende de eerste zes maanden van dit jaar „ontstellend" is toegenomen. Volgens voorlopige rapporten der poli tie van steden met meer dan 25.000 in woners steeg het aantal berovingen met 13 percent, de inbraken met 12 percent en het aantal oplichtingen met 8 percent. Het aantal gevallen van moord toonde een toename van 6 per cent. Overlevenden. Vier overlevenden, name lijk twee passagiers en twee beman ningsleden, van het 157 ton metende Italiaanse schip „Lanterna", dat vorige week maandag in de Golf van Aden is vergaan, hebben twee dagen lang op wrakstukken van 't schip rondgedreven alvorens te worden opgepikt. Zij deelden mede dat het schip, dat veertig vrouwen en drie kinderen uit Somaliland alsme de een Arabier met vrouw en drie kin deren aan boord had, plotseling lek was geworden en zonk voordat de redding boten te water konden worden gelaten. Verhelderend. De nieuwe president van Zuid-Korea heeft een probleem uit de wereld geholpen dat van het spel len van zijn naam in het buitenland. Hij spelt zijn naam thans Posoen Joen. Hij volgde hiermee het voorbeeld van ex-president Synman Rhee, wiens naam in het koreaans Rhee Syng Man luid de. De naam van het nieuwe staats hoofd werd in het buitenland op diver se wijze gespeld, zoals Yoon Bo Sun, Yun Bo Soon en Yun Po Sun. Hoger. Na nadere bestudering van de meetinstrumenten blijkt dat het nieuwe wereldhoogterecord vrijdag door het Amerikaanse experimentele raketvlieg tuig X15 gevestigd 41.605 meter is in plaats van 39.928 zoals eerst was ge meld. Watersnood. Na de dijkdoorbraken op zon dag van de rivier de Pampanga ten noorden van de Phillippijnse hoofdstad Manilla zijn steeds grotere oppervlak ten onder water komen te staan. In on officiële berichten wordt reeds gespro ken over ruim honderd doden en vermis ten, onder wie ook een aantal vissers, wier boten omsloegen bij plotselinge rukwinden. Duizenden mensen zijn dak loos geworden en velen lijden honger, omdat hun dorpen van de buitenwereld werden afgesloten door het water. Phillippijnse en Amerikaanse reddings ploegen proberen de afgesneden dorpen te bereiken, maar zij hebben te weinig amfibievoertuigen. Opvolger. President Eisenhower heeft de stafchef van het Amerikaanse leger generaal Lyman L. Lemnitzer, maan dag voorgedragen als voorzitter van de raad van chef van staven, uit welke functie generaal Nathan F. Twining on langs ontslag heeft genomen. De voor dracht van Eisenhower is onderhevig aan de goedkeuring van de senaat. Ge neraal Lemnitzer voerde tijdens de Koreaanse oorlog het bevel over de ze vende divisie. Samen. Dat de rassenscheiding in North Carolina aan het aflopen is, blijkt uit het feit, dat maandag vier bazaars in het centrum van Asheville hun buf fetten toegankelijk hebben gesteld voor negers. Overeenstemming over 't open stellen van de buffetten werd vorige week bereikt tijdens 'n bijeenkomst van de winkeldirecties en leden van een uit negers en blanken bestaand comité van de burgerij. Mutatie. Nikolai Palgoenov (62 jaar) is door de ministerraad van de Sovjet- Unie ontheven van zijn functie van directeur-generaal van het persbureau Tass. In zijn plaats Js benoemd Dmitri Gorjoenov. Acht jaar lang, van 1949 tot 1957, was Gorjoenov hoofdredacteur van „Komsomolskaya Pravda", het or gaan van het centrale comité van de jeugdbeweging. Van 1957 af was hij plaatsvervangend hoofdredacteur van de „Pravda". Emigranten. Engeland staat bovenaan op de lijst van landen, die emigranten voor Canada leveren, heeft de Canade se immigratiedienst maandag mede gedeeld. Volgens de statistieken zijn in de eerste helft van 1960 12.438 Engelsen naar Canada geëmigreeru. tegen 11.902 Italianen. Het vorige jaar gingen er 15.354 Italianen naar Canada en maar 10.817 Engelsen. Dan volgrni de Duit- 4624, Nederland met 4203. Portugal met 3244, Griekenland met 2323 en Joegosla vië met 1865 personen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3