Israel doorbreekt isolement met velerlei hulp aan Afrika PRESIDENTSCAMPAGNE IN V.S. ONGEKEND VROEG ONTBRAND Russen niet gebrand op nauw samengaan in ruimte-onderzoek Adenauer en vakbonden eisen openstelling Oostduitse grens Canadezen willen goudschip van Durban bergen Morgan Phillips kreeg hartaanval Zijn ontwikkelingsgang inspireert leiders van vele jonge landen Sukarno opent zijn nieuwe parlement 'CD Laos heeft een nieuwe regering Haringexport gedaald in het tweede kwartaal HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ook Eisenhower wierp zich reeds in de strijd „Queen Elizabeth" niet in staking betrokken Sloping van Brittannia door conflict verhaast KUIN'S „KARAMELLA'S Rustkuur van secretaris komt Labour ongelegen Sedov spreekt er wel van maar is afkerig van een concreet project In een half jaar telde men 88.000 vluchtelingen Russen als toehoorders in ontwapeningscommissie Britten en Amerikanen houden ruggespraak in de zomer MOOIE, GAVE HANDEN HANDCREME l,2 on ST** beide banden' 2,40 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 (Van onze correspondent) NEW YORK De voorspelling, dat de Verenigde Staten dit jaar een verkiezings strijd te zien zouden krijgen zoals men hier nog nooit eerder had aanschouwd, wordt wel heel snel bewaarheid. Het la waai en de bombast van de fantastische verkiezingscongressen waren nog maar nauwelijks weggestorven of de beide kan didaten voor het presidentschap, Richard Nixon en John Kennedy, gingen elkaar te vuur en te zwaard te lijf. De traditie, dat men met de campagne wacht tot na Labor Day, de Dag van de Arbeid, een op de eerste maandag in september vallende wettelijke vakantiedag, werd zonder vorm van proces overboord geworpen. Met bij na driftig ongeduld wierpen de beide kan didaten zich in de strijd, met een élan en een vastberadenheid, die ons eigenlijk van de naar verhouding zo jonge en ambitieu ze pretendenten niet ai te zeer hoeven te verwonderen. De strijd zal hard zijn. Voor beide par tijen staat enorm veel op het spel. De Re publikeinen staan voor de taak zich het behoud van de regeermacht te verzekeren met een kiezerskorps, dat in meerderheid uit ingeschreven Democraten bestaat. De Democraten willen een uiterste poging doen hun meerderheid in volk en volksver tegenwoordiging te bekronen met de bezet ting van het Witte Huis, een prijs die hun in de vorige verkiezingen vooral door de merkwaardige persoonlijke populariteit van Dwight Eisenhower is ontgaan. De dezer dagen aangevangen zitting van het Congres staat geheel in het teken van de verkiezingsstrijd. Van alle nobele voor nemens, door de leiders van beide par tijen geuit, dat men de noodzakelijke wet gevende arbeid niet het slachtoffer zou laten worden van politiek bakkeleien, is geen draad overgebleven. Tot ieders ver wondering heeft president Eisenhower zich in het gevecht gemengd. Deze meest al zo on-politieke, zelfs on-Republikeinse president heeft zich er door zijn politieke adviseurs toe laten brengen zich door een boodschap aan het Congres pardoes in de politieke strijd te werpen. Vooral zijn eis dat men nieuwe wette lijke maatregelen zou nemen om de rech ten der negers uit te breiden, kan men al leen maar zien als een poging, de Demo cratische partij in verlegenheid te bren gen. Zoals bekend, is de Democratische partij juist op dit punt verdeeld. De Repu blikeinen weten heel goed, dat onmiddel lijke, algehele doorvoering van het Demo cratische program tot uitbreiding van de negerrechten een broederstrijd in het De mocratische kamp ontketenen zou. die bun in de verkiezingsstrijd onnoemelijk veel schade zou berokkenen. Bovendien zou een onvermijdelijk langdurig debat over deze zaak in de Senaat elke praktische wette lijke arbeid onmogelijk maken, en ook dat zouden de Republikeinen in de cam pagne de Democraten, die immers in het Congres een meerderheid hebben, in de schoenen schuiven. Dat president Eisenhower, in zijn bood schap aan het Congres en in zijn dezer dagen gehouden persconferentie, zo'n de monstratie van partijdige strijdlustigheid ten gunste van de Republikeinse kandida ten, Richard Nixon en Henry Cabot Lodge, ten toon heeft gespreid, zal niet nalaten de Democraten de nodige kopzorgen te veroorzaken. Het is in elk geval bijzonder goed nieuws voor Nixon. Toegegeven, de uitslag zal vooral afhan gen van het beeld, dat het Amerikaanse volk zich in de komende maanden van de beide topkandidaten. Nixon en Kennedy, zal vormen. Dat blijft waar omdat in de Verenigde Staten de strijd om het presi dentschap vooral een strijd is tussen per soonlijkheden, meer dan een strijd tussen partijen of partij-programma's. Maar het is buiten kijf, dat president Eisenhower nog altijd een grote en wellicht ongeëve naarde invloed onder een groot deel van de kiezers heeft en de Democraten vragen zich niet zonder zorg af of dit tenslotte aan Nixon een voorsprong zou kunnen geven die ze door eigen activiteit niet meer onge daan zullen kunnen maken. De Democraten geven toe dat de acti viteit van de president hen voor een grote tactische moeilijkheid plaatst. Als ze de president in zijn beleid aantasten zullen ze hem daardoor alleen maar prikkelen en hoe meer hij geprikkeld wordt hoe ster ker hij zich in de strijd zal werpen om zijn vice-president, Richard Nixon, in het presidentiële zadel te helpen. Hoe zwaar dat zal wegen is niet te voorspellen, maar vast staat dat geen enkel podium in de Verenigde Staten voorzien is van een me gafoon, zo krachtig en verheven, als dat waarop Eisenhower zetelt: het Witte Huis. JOHANNESBURG (ANP) Binnenkort zal een poging worden gedaan tot berging van het schip „Grosvenor" dat 178 jaar geleden op 4 augustus 1782 met naar schatting voor honderd miljoen gulden aan goud en edelgesteenten bij de kust van Pondoland aan de oostkust van Zuid- Afrika, ten zuiden van Durban, zonk. Duikproeven van een Kaapse duiker, Paul Beneke, analyses en meningen van allerlei deskundigen hebben aange toond dat het schip nog in betrekkelijke goede toestand verkeert. Een Canadees syndicaat met een kapitaal van 100,000 dollar is in het leven geroepen om de ber ging van de „Grosvenor" te financieren. Tot dusver zijn alle pogingen om bij de schatten van dit schip te komen mislukt. Beneke, een duiker met 30.000 uur onder- water-ervaring, gelooft dat hij zal slagen. LONDEN Het zeeliedenconflict in En geland concentreert zich op het ogenblik op de Queen Elizabeth van de Cunard Line, welke gisteravond uit New York m Southampton is teruggekeerd. De verwach ting is, dat hoewel de stakers tot een boycot van het schip oproepen, het des ondanks donderdag naar Amerika zal kun nen vertrekken. De gezagvoerder heeft de bemanning toegesproken en op zijn woor den volgde een algemene toejuiching. Ook vertegenwoordigers van de zeeliedenunie, welke tegen de staking is, waren naar Cherbourg overgevlogen om de bemanning op de hoogte te stellen van de nieuwe over eenkomst met de werkgevers. Ook hun be toog schijnt zijn uitwerking niet te hebben gemist. Op de kade in Southampton ston den stakende posters met plakkaten, waar op tot aansluiting bij de staking werd op gewekt Toen de Queen Elizabeth binnen liep, werd het nieuws bekend, dat de Cu nard line besloten heeft de 27.000 ton me tende Britannic op 2 december uit de vaai't te nemen en te laten slopen. Het betekent dat dan 500 man een plaats op andere schepen zullen moeten vinden. Het besluit is verhaast door de onzeker heid veroorzaakt door de wilde staking, welke de maatschappij ernstige verliezen berokkent. Ook de overeenkomst met de vakbond betekent een nieuwe zware last. De Britannic, gebouwd in 1930, is het oud ste schip van de Cunard line. In Southampton doen zich de eerste symptomen voor van een breken van de staking door het vertrek van twee Kanaal boten. In Londen zullen 600 havenarbeiders morgen symbolisch staken om kracht bij te zetten aan eén eigen looneis en uit sympathie met de zeeliedenstaking. Advertentie EEN ONVERGETELIJKE LEKKERNIJ Banketbakkerij - Pijnboomstraat 96 Hoogerwoerdstraat 11 - Telefoon 53158 (Van onze correspondent) LONDEN Morgan Phillips, de 58-ja- rige algemene secretaris van de Britse Labourpartij, die een centrale figuur is in de Engelse politiek en ook internatio naal een belangrijke rol vervult, is maan dagavond in Glasgow enkele minuten na zijn optreden voor een televisie-opname door een hartaanval en een beroerte ge troffen. Hoewel hij slechts half bewuste loos was, kon hij niet spreken en was een zijde van zijn lichaam verlamd. Na aanvankelijke berichten, dat zijn toestand redelijk was, deed zich hedenmoigen een ongunstige wending voor. Door de crisis waarin de Engelse socia listische beweging zich na de derde ach tereenvolgende verkiezingsnederlaag be vindt en vooral na de dood van Aneurin Bevan was de hoop met name op Mor gan Phillips gericht om de partij haar zelfvertrouwen terug te geven. Dezer da gen heeft hij een nogal opzienbarend ge schrift gepubliceerd, waarin hij ernstige critiek op de partijorganisatie en op som mige denkbeelden uitoefent en richtlijnen aangeeft welke tot een verjonging en mo dernisering moeten leiden. Gaitskell. 1 a- bour's parlementaire leider, zal het op het komende partijcongres in oktober door de afwezigheid van de krachtige en in vloedrijke figuur van Morgan Phillips dub bel zwaar krijgen. Hij zal namelijk de strijd moeten aanbinden tegen de inwendi ge oppositie, welke eenzijdig opgeven door Engeland van de atoomwapens eist en eveneens weigert Gaitskell te volgen in zijn pogingen om het partijprogramma aan de tegenwoordige tijd aan te pas sen en nationalisaties bij wijze van uil zondering in plaats van als regel verlan gen. Op het vorige congres, waar Gaitskell reeds het vuur aan de schenen werd gelegd, was het Bevan met zijn enorm ge zag onder de linksgezinde ledenmassa, wel ke de labourconferenties pleegt te beheer sen, die de eenheid wist te bewaren. Zon der Phillips, die vooral achter de scher men belangrijk werk verricht, blijkt Gaits- kells's positie opnieuw verzwakt. In de federatief opgebouwde Labourpartij - ei-n allegaartje van politieke partij-afdelingen, parlementaire fracties, vakbonden, soms met communistische invloed, vrouwenor ganisaties en coöperaties is Morgan Phillips als de door iedereen geëerbiedig de vertrouwensman het organisatorische bindmiddel. Evenals Bevan begon Phil lips zijn loopbaan als mijnwerker in Wales, wijd aan het ruimterecht. (V an onze speciale verslaggever) STOCKHOLM De Ruimtevaartpio niers van enkele tientallen jaren, ja zelfs van drie jaar geleden, hebben niet kun nen vermoeden, dat zij zich nu al onge rust moesten gaan maken over de wet van Parkinson, die enige opmerkelijke zaken formuleerde over de groei van het amb tenarenkorps en het aantal organisaties. In de tijd van de eerste Spoetnik, nog geen drie jaar geleden, bestond het korps ruimtevaartdeskundigen uit een telbaar aantal. Nu zijn het er tienduizenden-over de gehele wereld en zij zijn zo gespecia liseerd, dat zij eikaars wetenschappelijk en technisch terrein nauwelijks meer be grijpen kunnen. Uit deze massa van tech nici en wetenschapsmensen zijn in Stock holm ruim 600 afgevaardigden van onge veer 30 landen bijeengekomen voor het 11e internationale ruimtevaartcongres. Het vorige congres werd een jaar geleden in Amsterdam gehouden. Aan het huidige congress nemen drie Nederlandse gedele geerden deel. Tijdens een informele bijeenkomst voor de officiële opening van het congres had den wij een kort onderhoud met een van de beroemdste deelnemers, de Amerikaan se ruimtevaartspecialist dr. Werner von Braun en ook met diens grote rivaal, de Rus prof. Leonid Sedov. Beiden spraken de hoop uit, dat via ontmoetingen zoals op dit congres de weg gebaand zal mogen worden voor een vreedzame samenwer king tussen alle betrokken landen in het ruimte-onderzoek. Von Braun noemde het haast onvoorstelbaar, wat er in de afge lopen 34 maanden is gebeurd: meer dan twee dozijn kunstmanen en kunstplaneten werden gelanceerd. Er zijn ruimtevaar tuigen tot tientallen miljoenen kilometers ver gevolgd via de radio, waardoor een fantastische rijkdom aan wetenschappelij ke gegevens schijnt verkregen en er zijn foto's gemaakt van de onbekende zijde van de maan en geheel nieuwe inzichten geopend over de opbouw van het heelal. En toch is dit alles slechts een begin. Von Braun vergeleek wat er nu in het ruim te-onderzoek gebeurde met de eerste bal lonvaart van de vorige eeuw, waaruit de luchtvaart van de tegenwoordige tijd is gegroeid. In een kortere periode zullen de mensen de ruimtevaart-experimenten van nu in hetzelfde licht gaan zien. Dat is echter alleen denkbaar wanneer er in har monie tussen de verschillende volkeren wordt samengewerkt, want vele van de projecten, die op stapel staan zijn te groot om door één natie te worden uitgevoerd. Teleurstelling Professor Sedov vertelde ons via een tolk iets dergelijks: internationale samen werking is geboden, want wanneer we een maal door het eerste stadium van thans heen zijn dan moeten we beginnen aan projecten die alleen met internationale sa menwerking kunnen worden verwezen lijkt. Dat zijn allemaal heel mooie woor den, maar de praktijk is iets minder roos kleurig. Rusland heeft namelijk maandag, de dag van de opening van het congres, laten weten, dat het niets voelt voor deel neming aan de deze dag officieel in het leven geroepen internationale academie voor ruimte-onderzoek. Deze gespeciali seerde academie wil de meest vooraan staande wetenschapsbeoefenaren en tech nici op het nieuwe terrein bijeenbrengen. De leden worden door de academie uit genodigd als lid toe te treden. De negen Russen, die werden uitgenodigd hebben echter te kennen gegeven hiervoor te zul len bedanken. Hun motivering is voorlo pig nogal vaag en schijnt meer op on behagen dan op reële argumenten te be rusten. Eenzelfde teleurstellend resultaat van de eerste congresdag is dat de Russen niet willen toetreden tot het nieuwe internatio nale instituut voor ruimtereizigers, dat be oogt lijn te brengen in de juridische as pecten van de ruimtevaart. Dat zijn er talloze zoals ook in mindere en minder gecompliceerde mate het luchtrecht deze vraagstukken kent. Een van de bijzonde re secties van het congres is geheel ge- Prof. Sedov, die zelf gevraagd was in de internationale academie zitting te ne men en dit heeft geweigerd, heeft als president van de Internationale Astro- nautische Federatie bij de opening van het congres wel uitvoerig over samen werking gesproken, maar heeft de daad niet bij het woord gevoegd, Over het al gemeen bestond hierover in congreskringen grote teleurstelling, maar men hoopt dat de Russen van standpunt zullen veranderen wanneer eenmaal is gebleken dat de zui ver wetenschappelijke opzet van de orga nisaties strikt zal worden nageleefd. Bij de opening van het congres, maan dagmiddag, werd in verschillende toonaar den de lof gezongen over wat reeds tot stand was gebracht en er werd een over zicht'gegeven van de wetenschapsgebieden waarop het ruimte-onderzoek dienstbaar kan worden gemaakt. Zijdelings kwam bij' deze plechtigheid ook Nederland ter spra ke toen prof. dr. H. C. van de Hulst uit Leiden met waardering genoemd werd als voorzitter van het wetenschappelijk comi té voor ruimteonderzoek „Cospar", waar van de vice-voorzitter de Amerikaan dr. R. W. Potter een welkomstwoord tot de deelnemers sprak. Vandaaag heeft dr. Werner von Braun de algemene weten schappelijke besprekingen ingeleid met 'n uiteenzetting over de Amerikaanse plan nen met de Saturnus-raket.Hij deelde daar bij mee. dat de eerste stationaire proeven met deze gigantische raket, die zo hoog is als en gebouw van twintig verdie pingen, goed zijn geslaagd en dat men verwacht binnen afzienbare tijd een ge wicht van bijna 1000 kilogram een zach te landing op de maan te kunnen laten maken. Dat wil zeggen dat een instrumen tarium met dat gewicht onbeschadigd op het maanoppervlak zou kunnen worden gedeponeerd. Voor bemande vluchten naar de maan zijn echter verdere technische ontwikkelingen noodzakelijk die eenorme hoeveelheden tijd zullen vergen. Hij voor zag niet dat dergelijke bemande vluchten naar de maan binnen enkele jaren mogelijk zouden zijn. Caravelle. Met ingang van 1 novem ber zal de Scandinavische luchtvaartmaat schappij S.A.S. de verbinding Stockholm Kopenhagen—Amsterdam—Brussel dage lijks onderhouden met 'n Caravelle-straal- vliegtuig. Daardoor zal men van Schiphol binnen anderhalf uur naar Kopenhagen en in ruim drie uur naar Stockholm kunnen vliegen. (Van onze correspondente, Mirjan Gerzon) „Israël kan door de ervaringen opge daan in zijn bijstand aan de landen in Afrika, een uiterst belangrijke rol spelen in de ontwikkelingsplannen van Belgisch Kongo". Dit verklaarde de Belgische zaak gelastigde in Israel, de heer Pierre Bran- cart de 16e juni, aan de vooravond dus van Kongo's onafhankelijkheid. Niemand der genodigden voor wie de Belgische di plomaat zijn lezing hield, had toen enig vermoeden welke wervelstorm van drama tische ontwikkelingen in de nieuwe onaf hankelijke staat Kongo met verbijsterende snelheid en kracht zou optreden. Twee maanden vóór Kongo's onafhanke lijkheid had een Kongolese delegatie Israel rondgetoerd en besprekingen gehouden over Israels bijstand op landbouwkundig gebied. Israel heeft in de afgelopen jaren 'n niet gering aantal experts op velerlei gebied doch voornamelijk op het terrein. yan coö peratieve landbouwnederzettingen en irri gatie naar West-Afrika gezonden. Voor de verscheidene in Israel gehouden seminaria over genoemde onderwerpen ten behoeve van de landen Azië en Afrika bestond een dermate grote belangstelling, dat de Isra ëlische regering het besluit heeft genomen in samenwerking met de Histadroeth, het Israëlische vakverbond, in september van dit jaar een permanente onderwijs-instel- ling in Tel Aviv voor Afrikaanse en Azia tische studenten te openen. Vier jaar geleden was Israel volkomen onbekend in zwart Afrika. De regering ech ter heeft tijdig begrepen, dat Israel zich slechts uit de gevaarlijke politieke en eco nomische greep der Arabische blokkade kon werken indien het nieuwe vrienden en handelsbetrekkingen in Zwart Afrika en in Azië zou kunnen verwerven. Ondakns de grote tegenwerking, voornamelijk van de zijde der Verenigde Arabische Republiek, zijn deze contacten op velerlei gebied en in vele landen gemaakt. Of zij van blijven de aard zullen zijn, is een vraag welke een Israëlische regeringsambtenaar on gaarne beantwoordt. Het ging Israel er destijds om een ge vaarlijke politieke isolatie te doorbreken en dit is Israel wonderwel gelukt. In een land als bijvoorbeeld Ghana, heeft Israel een buitengewoon goede naam. Dit komt dooi"dat verscheidene zwarte regeringslei ders beseffen, dat van Israel geen enkele vorm van politieke of economische domi- natie kan uitgaan. Doch bovendien heeft Israel in een niet zo ver verleden her haaldelijk voor problemen gestaan, welke de Afrikaanse landen nu met spoed dienen op te lossen. Israel bezat geen groot aan tal experts noch indrukwekkende financi ële middelen toen de staat begon aan de planning en de praktische oplossing van landbouwkundige, technische en economi sche problemen. Israel heeft ook heden niet de middelen voor indrukwekkende investe ringen in Afrika. Het ging er destijds om, het vertrouwen en de vriendschap van zwart Afrika te winnen. In het afgelopen jaar heeft de afdeling irrigatie van het ministerie van landbouw in tien landen van Afrika en Azië een omzet van ruim 10 miljoen dollar bereikt. In Ghana bijvoor beeld werd één der grootste ondernemin gen, de „Black Star Shipping Company", met Israëlische experts opgebouwd en „Zim" heeft haar leidinggevende rol in deze onderneming behouden. Enige weken geleden schreef de Israëlische regering een lening van 10 miljoen dollar uit aan Nigeria. De helft van dit bedrag zal voor de aankoop van Israëlische produkten wor den besteed. Behalve de nuchtere redenering, dat het in een bepaald stadium van Israels ont wikkeling van vitaal belang was, nieuwe contacten in Afrika te vinden en te be houden, zijn er ook andere oorzaken aan te wijzen voor het vertrouwen, dat Israel zich in menig Afrikaans land wist te ver werven. De Israëliër ondergaat met een gevoel van trots het feit, dat hij reeds in staat is, iets door te geven van het geen men alhier met uiterste inspanning in eigen land heeft verworven. Met ware pioniersgeest trokken honderden experts tegen betrekkelijk lage salarissen met hun familie naar Afrika. Het is tevens geen toeval, dat een aanzienlijk aantal der Is raëlische diplomatieke vertegenwoordigers in Liberië, Guinea, Mali, Kongo, Madagas kar, Ghana, Nigeria. Sierra Leone, Ethio pië en Kenya, gerecruteerd werden uit de Kibboetsiem, de collectieve landbouwne derzettingen, waar de leden samen wonen en werken en hun salaris de gemeen- schapskas en niet in eerste instantie, hun- zelf ten goede komt. Op onverwacht snelle wijze, namelijk (Van onze correspondent) BONN De Westduitse Bondskanselier Adenauer eiste maandag in antwoord op vragen van de jeugdafdeling van de bouw vakarbeidersbond de openstelling van de grenzen tussen West- en Oost-Duitsland, die thans door het communistische regiem in Oost-Berlijn gebarricadeerd zijn en zwaar bewaakt worden. Van Oostduitse kant beantwoordde men de vragen van de jonge Westduitse bouwvakarbeiders over deze grenzen negatief. Te Hannover is maandag de jaarverga dering van de 430.000 leden tellende West duitse bouwvakarbeidersbond begonnen. Daar werd de eis van de jeugdgroep van deze vakbond bekend: openstelling der Oost-Westduitse grenzen. Van Oostduitse kant wil men daarvan niets weten omdat „alleen zo de kapitalisten en nazi's uit het Westen geweerd kunnen worden". Dat noemde de bouwvakarbeidex-sleider Lefer een armzalige uitvlucht: hij en Richter, de voorzitter van het algemeen Westduits vakverbond (zes miljoen leden), keerden zich fel tegen het door de communisten beheerste Oostduitse vakverbond en eisten hereniging van Oost- en Westduitsland in vrede en vrijheid. Vijf voorstellen Bondskanselier Adenauer deed onder meer de volgende vijf voorstellen voor de openstelling van de Oostduitse grenzen: 1) opheffing van de zogenaamde sperge bieden op Oostduits gebied; 2) heropening van de gx-ensovergangen, 36 spoorlijnen en 157 afgesloten wegen; 3) toelating van het nox-male autoverkeer; 4) opheffing van al le reisbeperkingen; 5) opheffing van de Oostduitse wetten op de zogenaamde Re- publik-Flucht, dat wil zeggen van de zwa re straffen die uitgesproken worden tegen Oostduitsers, die bij hun vlucht naar het Westen worden gevat. Van Oostduitse kant wil men van deze voorstellen niets weten. Me poogt daar integendeel de scheiding tussen de twee Duitslanden te vereeuwigen. Niet voor niets vluchtten in het eerste halfjaar van 1960 niet minder dan 88.506 Oostduitsers naar de Bondsrepubliek dat betekent dat een stad van de grootte van Leeuwax-- den tussen januari en juli jongstleden is leeggelopen. Vox-ige week bedi-oeg het aan tal vluchtelingen liefst 4800 800 meer dan de week daarvoor. Het is dan ook niet te verwonderen, dat Oostduitsland het enige land ter wereld is waar de bevolking ieder jaar in aantal afneemt. Van 1958 naar 1959 bijvoorbeeld met 57000 mensen, hoewel het vorig jaar ruim 62.000 kinderen geboren werden. Se dert 1948 zijn er gemiddelieder jaar 164.000 Oostduitsers naar het Westen ge vlucht, hetgeen vooral in de medische ver zorging veel ellende veroorzaakte. Zo zijn er voor de 2,1 miljoen tellende bevolking van Mecklenburg nog maar 250 artsen, dat is één arts op 8.400 inwoners.... 48 uur na de oproep der regering, stelde men een Israëlisch medisch team teza men voor de Kongo, bestaande uit zeven tien artsen, verpleegsters en pharmaceu- ten. Deze medische delegatie was de eer ste buitenlandse, welke in de Kongo arri veerde en aan het werk toog. De Israe- liës beseffen eveneens, dat één der oor zaken der tragische ontwikkelingen in Afri ka, het grote onderscheid in levensstan daard is lussen de ontwikkelde en de min der ontwikkelde gebieden der wereld. Een probleem, waarmede zich niet enkel poli tici doch ook de wetenschapsmensen zich bezig gehouden hebben, is dan ook op wel ke wijze deze voor de wereld gevaarlijke kloof overbrugd kan worden. Op welke praktische wijze kunnen de wetenschappe lijke, technische vex-worvenheden der ont wikkelde landen worden aangewend ten behoeve van de minder ontwikkelde gebie den? Op initiatief van het directorium van het Weizman Instituut, Israels wetenschap pelijke centrum te Rechovoth, vindt deze maand 'n internationale confex-entie plaast over de rol welke de wetenschap kan spe len in de ontwikkeling der landen in Afri ka en Azië. In 't verleden hebben in Cairo en in Ad dis Abeba Afro-Aziatische vergaderingen plaats gevonden, gewijd aan de toepassing der zuivere wetenschap en in andere bij eenkomsten werden specifieke politieke problemen aangeroed. Het is echter voor 't eerst, dat een gi'oep van wetenschapsmen sen en politici uit het Westen, Afrika en Azië tezamen komen om deze voor de mens heid zo dringende problematiek te bespre- ken. De belangstelling voor deze conferen tie onder voorzitterschap van Israels mi nister van onderwijs, de heer Abba Eban is uitermate gi-oot. Een indrukwekkend aantal ministex-s en afgevaax-digden uit, ze ven Aziatische en vijftien Afrikaanse lan den nemen aan deze vergaderingen deel tezamen met de vertegenwoordigers van internationale organisaties zoals bijvoor beeld de UNESCO, F.A.O en Euratom. Wij vroegen de minister van handel der Philippijnen, die aan deze conferentie deel neemt, of hij veel verwachtte van de bij eenkomst te Rechovoth. Het antwoord luidde: „Een studie der problemen is op- zichzelf niet voldoende. Deze bijeenkomst moet de inleiding wezen tot een grote, even algemene als effectieve hulp-actie". Dat deze bijeenkomst juist in Israel plaats vindt is verheugend vertelde een expert uit India ons. „In Amerika kan men de geschiedenis bestuderen van vooruitgang en ontwikkeling, in Israel daarentegen heb ik geleerd hoe dit proces tot stand komt." DJAKARTA (Reuter) In een toespraSk bij de opening van het nieuw benoemde Indonesisch parlement heeft president Su karno dinsdag verklaai'd, dat zijn regering een eind heeft gemaakt aan het politieke en economische liberalisme, opdat er in Indonesië geen fascisme zal opbloeien. In het buitenland, is beweerd, dat in Indone sië de democratie heeft gefaald, doch dit is niet juist, aldus Sukarno, die verder uit eenzette, dat bij het voortschrijden der Indonesische x-evolutie het falen van de liberale democratie aan de dag is getreden. Politieke en economische democx-atie wa ren „moeder en kind" voor het groeiende kapitalisme, en zouden op het eind uitlopen op een laatste poging tot zelfbehoud van het fascistische kapitalisme. Daarom heb ben wij, zei de Sukarno, een einde gemaakt aan het liberalisme en er de „oGtong Ro- jong" (onderlinge hulp)-democratie voor in de plaats gesteld. Het nieuwe parlement komt in de plaats van de eei-ste, geheel gekozen, volksver tegenwoordiging, die in maart wei'd ont bonden wegens gebrek aan samenwerking met de regering. Het nieuwe Indonesische parlement bestaat uit 130 politici en 153 leden van de „functionele gi-oeperingen". NEW YORK (UPI) Vandaag zal op verzoek van de Verenigde Staten de ont wapeningscommissie van de UNO bijeen komen om het bewapeningsprobleem te be spreken, dat tijdens de lange onderhande lingen te Genève niet tot tot een oplossing kwam. Rusland, dat met een boycot van de conferentie gedreigd had en een voorstel had gedaan om de bewapeningskwestie in de septemberzitting van de Algemene Ver- gadring te bespreken, waarbij de rege ringshoofden aan het debat zouden deel nemen, heeft officieel niet aangekondigd de commissievergadexing te zullen boycot ten. De Russische vice-minister van Bui tenlandse Zaken Vasily Koeznetsov bevindt zich op het ogenblik in New Yox-k en vol gens enkele diplomaten zal hij waarschijn lijk een delegatie naar de zitting sturen, die op een basis van niet-deelneming wel zou toeluisteren, maar niet het woord zou nemen of zou stemmen. Engeland zal waarschijnlijk geen be zwaar hebben tegen een commissiebespre king, waai-bij een motie zou wox-den aan genomen om de ontwapeningskwestie terug te verwijzen naar de Algemene Vergade- ring. India en enkele andere neutrale lan den die, naar men vi-eesde, de Russische boycot zouden steunen, geven de voorkeur aan deze handelwijze. WASHINGTON (AFP) John McCone, voox-zitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, en Livingston Mex'chant, onder-minister van Buitenlandse Zaken voor politieke aangelegenheden, vertrek ken dinsdag uit New York naar Londen voor besprekingen met vertegenwoordigers der Britse regexdng over de huidige stand van de Brits-Amex'ikaans-Sovjetrussische onderhandelingen te Genève die een ak- koox-d over staking der kex-nwapenproeven ten doel hebben. In een mededeling van het Amex-ikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat het met het oog op de grote verscheidenheid van voox-stellen en tegen- voox'stellen in de afgelopen weken nuttig lijkt met de Britse autoriteiten de voor naamste hangende kwesties te bezien om te komen tot een gemeenschappelijke werkbasis ter voortzetting van de Geneefse conferentie. Advertentie Mooie, wérkelijk verzorg de honden, ondanks af was en ander huishoude lijk werk, dank zij Bereid mei het kost bare Nertsal, uit de onderhuidse weefsel- laag van de nerts. ROYAIE TUBE Eenproduktvan N.V. PHILIPS-DUPHA8> VIENTIANE (Reutex-) De nieuwe pre mier van Laos, Prins Soevanna Phoema, heeft zijn i-egering bekend gemaakt, die uit acht leden bestaat. Een der leden van het nieuwe kabinet is Quinim Pholsena, leider van de neutralistische partij. Prins Soevanna is voorts minister van Defensie en van Buitenlandse Zaken. Hij heeft een lid van de koninklijke familie tot medewerker voor Defensie benoemd. In het kabinet zijn geen leden opgenomen van het tweede parachutistenbataljon, dat met de staatsgreep van dinsdag in Vien tiane de val van de regering-Somsanith bewerkstelligd heeft. Prins Soevanna heeft in de Nationale Vergadering meegedeeld, dat de buiten landse politiek van de regei'ing gebaseerd zal zijn op neutx-aliteit, goede nabuux-schap en vriendschappelijke betrekkingen met alle landen, zonder ondex-scheid. Volgens berichten uit Londen staat de Britse regering gunstig tegenover de nieu we Laotische x^egering met neutralistische tendenties onder leiding van Prins Soevan na Phoema. Een dergelijke oplossing is, zo wordt gezegd, de beste voor de huidige crisis. Engeland is voor neutraliteit van Laos en de naburige Indochinese staat Cambodja, daar deze in overeenstemming is met de besluiten van de de Geneefse conferentie van 1954 waarop over wapen stilstand in Indo-China werd onderhan deld. Men vreesde te Londen, aldus genoem de kringen, dat de huidige moeilijkheden in Laos zouden kunnen leiden tot een nieu we internationale crisis, een oplaaien van de activiteit van de pro-communistische Pathet Lao beweging in het noorden of agitatie door rechtse elementen waardoor het land in tweeën zou worden gesplitst. Men hoopt dat deze drie mogelijkheden nu worden vermeden. In het tweede kwartaal van 1960 heeft Nederland 3.106.582 kg pekel- en steur- haring uitgevoerd. In het tweede kwartaal 1959 was dat 4.087.393 kg, in het tweede kwartaal 1958 3.733,631 kg. De gemiddelde aangegeven waarde per kg netto was in 1960: 92 ct., in 1958: 92 ct„ in 1958: 82 ct. Naar België ging 1.302.585 kg, naar West- Duitsland 1.231.868 kg, naar Frankrijk 157.319 kg, naar Noorwegen 253.444 kg. Van de geëxporteerde hoeveelheid kwam 43,39 percent uit Scheveningen, 29,15 per cent uit Katwijk, 23,33 percent uit Vlaar- dingen, 2,79 percent uit IJmuiden en 1,34 percent uit andere plaatsen. Een en ander blijkt uit een overzicht van de dienst der Nederlandse haringcontrole.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4