administratief medewerker (ster) Amerika broedt op vliegtuig met 3 maal geluidssnelheid Montmartre's „mallemolen" op de monumentenlijst Pool vond ouders terug dankzij het Russisch van Parij zenaars GLASPLATEN *"ako0Jl entosorbine; HARTENDORP Radio Technische School Bedorven maag j Daarmee kan men vroeger inNew York aankomen dan men uit Londen vertrekt Alle Amerikaanse hulp aan Kongo via UNO Pro rechtshouders in Zweden roeren zich Paspoorten-oorlog tussen Ghana en Zuid-Afrika Het nieuwe repertoire van Theater Gezinshereniging na 23 jaar halfwas herenkapper of leerling Kwaliteits-gehaki Fa. G. Booy Zn. en diarree Tel. 52760 Zoals men de man aan zijn kieren kenf 548ste STAATSLOTERIJ 3e kiaS DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Pleisterplaats van vele Parijse kunstenaars .Links is averechts Ionesco en Sardou bij de Nederlandse Comedie Joodse litteratuur in Zuid-Afrika bederven het plezier I Radio Telegrafist Radio-monteur en -technicus Elektronicus jc Televisie-monteur ALLROUND PERSER HANDWERKSTERS en MACHINESTiKSTERS (Van onze correspondent) WASHINGTON De basis voor dit ar tikel is geen wilde science-fiction roman, maar een serieus rapport van een com missie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden. In technisch opzicht acht deze commissie het mogelijk, dat men tus sen 1967 en 1970 voor de burgerluchtvaart de beschikking zal hebben over een toe stel, dat sneller is dan het geluid. De keus is nog moeilijk of men twee of driemaal zo snel als het geluid moet gaan vliegen, maar gesteld dat zij die driemaal prefe reren haar zin krijgen, dan kan men 's avonds om tien uur uit Londen vertrek ken en diezelfde avond om 7.20 in New- York aankomen, vroeger dus dan men is vertrokken. De zon, die in Londen reeds onder was, kan in New York nog schij nen. Onderweg heeft men de zon in het Westen zien opkomen of, zo men wil, weer zien terugkomen. Tenminste, als er vensters zullen zijn in zulk een superso nisch toestel. De kabine moet volkomen hermetisch gesloten zijn, omdat men een kunstmatige luchtdruk moet onderhouden. Het zou waarschijnlijk goedkoper zijn en meer soliede, wanneer men geen ramen aanbracht in zulk een vliegtuig. In dat ge val zou de vreemde zonsopgang alleen voor de piloot gereserveerd blijven. Maar de passagiers krijgen voor hun zitplaatsen waarschijnlijk televisie-schermpjes. Zij zouden zich teveel opgesloten gevoelen wanneer zij lange tijd in een kleine ruim te zonder vensters moesten zitten zonder iets anders te kunnen zien. Aluminium ongeschikt De deskundigen, die voor de commissie van het Huis zijn verschenen, hebben het duidelijk gemaakt, dat men eventueel eerst een supersonisch toestel zou kunnen fa briceren, dat tweemaal zo snel als het geluid vloog. Daarna zou men zich kun nen gaan gezighouden met de veel moei lijker problemen, die de grotere snelheid met zich meebrengt. De meerderheid van de experts was echter van oordeel, dat men er het beste aan zou doen, ineens over te gaan tot het stadium van driemaal de geluidssnelheid. Het toestel, dat die snelheid zou kunnen halen zou waarschijn lijk een combinatie moeten zijn van een turbojet en een ramjet. Het turbojet-sy- steem zou het vliegtuig eerst op hoogte en snelheid moeten brengen en daarna zou de ramjet het werk overnemen. Het opstijgen van zulk een vliegtuig zal bij zonder kostbaar zijn. Gedurende de „klim" zal het toestel vaak een derde van de gehele benzinevoorraad gebruiken. Zoals gezegd moet het technisch moge lijk zijn om vóór 1970 een vliegtuig te fabriceren, dat driemaal zo snel vliegt als het geluid. Vijf jaar vroeger zou men ge reed kunnen zijn met een toestel dat twee maal de geluidssnelheid haalt. Het is niet zo moeilijk meer om de geluidsbarrière te breken, maar er bestaat ook een hittebar- rière. Krijgt een vliegtuig heel grote snel heid, dant wordt de wrijving tussen de buitenkant van het toestel en de lucht zo sterk, dat er grote verhitting optreedt. Voor de snelheid van tweemaal het geluid zou men een aluminium toestel kunnen gebrui ken, maar tegen temperaturen van 500 graden en 600 graden fahrenheit is alu minium niet meer bestand en^die tempe raturen zouden doorstaan moeten worden wanneer men driemaal zo snel als het geluid ging vliegen. In dat geval zou men misschien titanium moeten gebruiken, maar dat materiaal is heel kostbaar. Ondraaglijke kosten Een leek heeft er geen begrip van hoe veel studie en proefneming er nodig zijn voor zulk een nieuw vliegtuigtype. Ook de vorm zou waarschijnlijk heel anders wor den dan wat wij nu gewend zijn: betrek kelijk dunne, stijve, delta vleugels, een heel lange en slanke romp, waar ook plaats in moet zijn voor de benzine. De kosten van onderzoek en bouw zijn zo ont stellend hoog, dat men niet kan verwach ten, dat de Amerikaanse industrie en de luchtvaartmaatschappijen, die dragen kunnen. Die luchtvaartmaatschappijen zit ten toch al op zwart zaad, want ze hebben juist enorme kosten moeten maken door de aanschaf van de jet-vliegtuigen. Bij de ontwikkeling van vroegere typen deed men gewoonlijk eerst de nodige er varing op door het militair gebruik van de toestellen. De straalvliegtuigen, die thans in de burgerluchtvaart worden gebruikt, zouden lang zo betrouwbaar niet zijn, wanneer de militairen niet reeds geruime tijd met dergelijke toestellen gevlogen hadden. Maar de tijd begint voorbij te raken, dat de militairen voor de burger luchtvaart het experimentele werk doen. De tijd van de grote bommenwerpers loopt ten einde. Raketten nemen hun func ties over. Men ziet het aan de B-70, die een nuttige voorganger had kunnen zijn van de supersonische burgervliegtuigen. Op de begroting heeft men slechts 70 mil joen dollar uitgetrokken voor de ontwikke ling van twee prototypen van dit militaire toestel. Het is de vraag, of men deze vliegtuigen ooit aan de lopende band zal gaan maken. Hun tijd schijnt voorbij. Toch probeert het Congres nog, om vier of vijf maal zoveel aan de B-70 te beste den. Gelukt dit niet, dan betekent dit dat de ontwikkeling van een nieuw type voor de burgerluchtvaart veel en veel kostbaar der wordt. Waren er militaire voorgan gers, dan zou de regering een groot deel van de kosten dragen. Vandaar, dat genoemde congres-com missie thans tot de conclusie is gekomen, dat de regering in elk geval een belang rijk deel van de kosten zal moeten dragen, die voor de ontwikkeling van een super sonisch vliegtuig nodig zijn. Prestige kwestie Men zal misschien denken: zulk een re geringssteun is in strijd met de vrije eco nomische ontwikkeling, die vele Ameri kanen, in theorie althans, aanhangen. Waarom zegt men niet eenvoudig: als de zaak te kostbaar is voor de industrie en als de luchtvaartmaatschappijen geen geld hebben om zich dure toestellen aan te schaffen, dan moeten we maar met de straalvliegtuigen van 1960 vliegen? Zo slecht zijn die toch heus niet. Maar de congrescommissie is het met zulk een redenering niet eens. Zij acht hier terecht Amerika's prestige in het geding. Het zou namelijk wel eens mogelijk zijn, dat de Russen uiteraard met regerings steun zulke supersonische vliegtuigen op de markt gingen brengen. Een maatschap pij, die zichzelf respecteerde, zou die moe ten aanschaffen. Welk een prestige-verlies zou het voor Amerika zijn, indien alle gro te maatschappijen ook de Amerikaan se bij de Russen vliegtuigen moesten gaan bestellen. Bovendien: welk een ach terstand zou het voor de Amerikaanse techniek betekenen, wanneer Amerikaan se ingenieurs niet die problemen ter op lossing hadden gekregen, die de Russen wel hadden moeten oplossen. Redenen te over voor de commissie van het congres om krachtige regeringssteun aan te bevelen, opdat de toeristen om streeks 1970 ruim driemaal zo snel als in 1960 door het luchtruim zullen suizen. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het Congres om een extra fonds van 380 miljoen gulden gevraagd om Kongo en wellicht ook andere pasgevormde Afri kaanse staten te helpen. De onderminister van Buitenlandse Za ken Douglas Dillon heeft de commissie van buitenlandse betrekkingen uit de Senaat medegedeeld, dat de republiek Kongo drin gend hulp nodig heeft om enkele van de eerste voorwaarden tot een herstel van het normale leven te verwezenlijken. Dillon voegde hier aan toe, Amerika hoopte dat de stabiliteit weer hersteld zou worden in dit gebied, en dat door de ge zamenlijke krachtsinspanning van de Kon golezen en de UNO de economie in banen van vreedzame vooruitgang geleid zal wor den. De Kongo heeft de mogelijkheid in zich een gezonde economie te krijgen, maar kan dit alleen bereiken als het hulp krijgt. Al le Amerikaanse hulp zal waarschijnlijk via de UNO lopen, zei Dillon. Dillon verzocht het Congres tevens het programma van president Eisenhower voor hulp aan Latijns-Amerika goed te keuren, om te bewijzen dat het de V. S. ernst is met zijn zorgen over dit gebied. (Van onze correspondent in Parijs) Een der beide eeuwenoude molens op de „Butte" (heuvel) van Montmartre, de Moulin de la Galette, zal binnenkort op de monumentenlijst worden gezet en daar mede naar alle waarschijnlijkheid voor het nageslacht bewaard blijven. De houten molen dateert naar men zegt al uit het midden van de zeventiende eeuw. Het is de laatste van de meer dan dertig molens die drie eeuwen geleden op de befaamde heuvel van Montmartre moeten hebben gestaan. De Moulin de la Galette heette oorspronkelijk moulin de blute fin. Sedert 1640 is hij in het bezit van een familie Debray. Toen de Russen in 1814 voor Parijs stonden en de kozakken de heuvel van Montmartre bestormden, grepen de leden van het molenaarsgezin naar de wa pens om het familiebezit te verdedigen. De vader werd gefusilleerd, zijn lijk aan een van de wieken gebonden en als waar schuwing moest het zo een dag lang rond draaien, ten aanschouwen van heel Parijs. In latere, vreedzamer jaren kreeg een lid van de molenaarsdynastie het idee, in de tuinen romdom zijn beide molens een „bal", een uitspanning met gelegenheid tot dansen, te openen. Dat was in de tweede helft van de negentiende eeuw toen Montmartre woon- en pleisterplaats van kunstenaars en vrolijke vrouwspersonen Stockholm 15/8 (t t) In Zweden zijn deze zomer tot dusver acht buitenlanders bij verkeersongelukken gedood en een vijfentwintigtal gewond doordat zij, in een kritieke situatie automatisch naar rechts uitweken inplaats van naar links, zoals dat in Zweden, waar het verkeer links houdt geboden is. In dergelijke omstandigheden zijn ook verscheidene Zweden in het „rechtshoudende" buitenland omgekomen of gewond. Deze cijfers hebben de kwestie van het links-houden in Zweden opnieuw op de voorgrond gebracht. Vijf jaar gele den behaalden bij een referendum over deze kwestie de „linkshouders" een over weldigende meerderheid. Bezwaren tegen een overgaan naar rechts-houden waren de daarmee gepaard gaande kosten en de vele in de overgangsperiode te verwachten on gelukken. Thans schijnt de mening over deze kwestie echter aan het veranderen te zijn onder de invloed van het toene- nemend aantal buitenlandse toeristen. De Zweedse wegen en straten zijn overvol met auto's en bussen uit „rechtse" landen, waarvan de bestuurders er voortdurend op moeten letten, tegen hun gewoonte in, links te houden of die hun passagiers mid den in het linkse verkeer moeten laten uitstappen omdat de portieren aan de rechterkant van hun voertuigen zitten. Omgekeerd ondervinden de Zweedse toe risten in het buitenland dezelfde moeilijk heden. Zelfs de Britse toeristen, burgers van de enige andere linkshoudende natie in Europa, trekken bevreemd de wenk brauwen op wanneer zij ervaren dat de Zweedse auto's wel links stuur hebben. ACCRA, Ghana (UPI) De regering van Ghana heeft bepaald, dat de inzitten den van alle vliegtuigen die uit Zuid-Afri- ka komend in Ghana landen, schriftelijk moeten verklaren tegenstanders te zijn van de rassenpolitiek, zoals premier Ver woerd die voert. De Zuidafrikaanse rege ring heeft op dit besluit gereageerd met de mededeling, dat ieder, die deze ver klaring ondertekent, zijn paspoort zal moeten inleveren. Personen, die uit Zuid- Afrika via Ghana reizen zullen moeten be loven de verklaring niet te tekenen, daar zij anders geen paspoort kunnen krijgen. In Lagos heeft de ministe - van buiten landse zaken van Ghana, Ako Adjei, ver klaard dat zijn land een „oorlog op alle fronten" tegen Zuid-Afrika voert. Alle vliegtuigpassagiers, die naar een Ghanees vliegveld komen, krijgen daar een verklaring voorgelegd, die zij met hun handtekening moeten bekrachtigen. Wei geren zij dit, dan wordt het vliegtuig in beslag genomen en zullen passagiers en bemanning worden gearresteerd. De directie van een reisbureau in Jo hannesburg verklaarde tegenover een ver slaggever van United Press International dat het besluit van de Ghanese regering wellicht ook andere Afrikaanse landen zal bewegen tot het nemen van soortgelijke maatregelen. Het zal dan onmogelijk wor den over Afrika te vliegen, aldus de zegs man. De regering van Ghana heeft bepaald, dat de nieuwe maatregel van toepassing zal zijn op alle Zuidafrikaanse staatsbur gers, ongeacht hun huidskleur of leeftijd. was geworden. De gelegenheid floreerde en Debray breidde haar uit met een grote overdekte danszaal. Rondom die tijd heeft ook Auguste Renoir er zijn grote schilderij van een dansfeest onder de bomen van de tuin gemaakt. Later raakte het etablis sement wat uit de gunst van het uitgaande publiek en thans is er eigenlijk alleen op zon- en feestdagen nog iets maar wei nig te doen. Onder in de molen is een bar gekomen, waar men vreemdelingen exhorbitant hoge prijzen berekent: tien nieuwe franken (acht gulden) voor een glaasje cognac bijvoorbeeld maar waar inderdaad alles nog bij het oude is gelaten, althans voor het oog. Wie het vraagt, mag overdag ook wel boven in de molen via een buitentrap. Het maalwerk met de oude stenen is nog aanwezig en wanneer het bouwwerk niet zo wrak was, zou men het nog kunnen laten draaien. Bovenop is een platvorm, vanwaar men een schitterend uitzicht over Parijs heeft en vlak daaronder vindt men een vertrek je met een bedstede, waar eens de mole naarsknecht geslapen heeft. In de tuin beneden staat een kleine hard stenen piramide, die in 1736 door Cassini is opgericht om aan te duiden dat de meri diaan van parijs op deze plaats over de heuvel van Montmartre loopt. Vlakbij vindt men een tweede molen, die Le Radet wordt genoemd en die door Van Gogh, door Utrillo, door Bernard Buffet en door vele andere schilders tot onder werp is gekozen. Omdat hij van de Rue Lepic uit beter is te zien, is het haast altijd deze molen, die geschilderd, gefoto grafeerd, getekend en gefilmd wordt. Het is al sedert vijftig jaar de originele niet meer, maar een reconstructie, die men heeft opgericht-op het dak van een stenen gebouw, dat-het Théatre du Tertre her bergt. Een moedige troep van jonge ac teurs en actrices bespeelt het al enige ja ren met weinig financieel en met wisse lend artistiek succes. Overdag worden theater en balzaal dikwijls gebruikt als televisiestudio. Wanneer thans de pogingen van de ijve rige Paul Yaki, de conservator van het museum van Montmartre zullen slagen, zal de „echte" molen op de monumenten lijst komen en, zo mag men hopen, tot in lengte van dagen behouden blijven. Seizoenopening met „Als de koekoek roept" van Laurents Toneelgroep „Theater", onder de artis tieke leiding van Robert de Vries, Elise Hoomans en Richard Flink, begint op 10 september in de Stadsschouwburg te Arn hem het nieuwe seizoen met de opvoering van het Amerikaanse blijspel „Als de koe koek roept" van Arthur Laurents. Lili Bouwmeester heeft de hoofdrol in dit stuk, waarin zij haar entree bij het Nederlandse toneel maakt. Voorts zal voor het komende seizoen een keuze gemaakt worden uit de volgende klassieke stukken: „Dyscolos" van Menan- der, een blijspel dat dateert van ongeveer 316 jaar voor Christus, „Henry IV" deel 1 van Shakespeare in een nieuwe vertaling van Bert Voeten, Phcdre" van Racine, „Pasen" van Strindberg, het in de Napo leontische tijd spelende blijspel „Madame Sans-Gène" van Victorien Sardou en „As you like it" van William Shakespeare. Het moderne repertoire bevat de vol gende werken: „The Aspern Papers", een toneelbewerking door Michael Redgrave naar de novelle van Henry James, „Le Diable et le bon Dieu" van Jean-Paul Sartre, een drama dat tijdens de Refor matie en de Duitse Boerenopstand speelt, de éénakter „Hughie" van Eugene O'Neill, een nachtelijk gesprek tussen een handels reiziger en een barman, het satirische blij spel „Lijmen", een ntoneelbewerking door Manuel van Loggem van de boeken „Lij men" en „Het been" van de onlangs over leden Vlaamse schrijver Willem Elschot, „The Miracle Worker" (het leven van Helen Keller) van William Gibson, „The Sound of Murder" een thriller van William Fairchild en „Sud" van de Franse schrij ver Julien Green. In het seizoen 1960-1961 zal het gezelschap ook één of meer Ne derlandse werken op het repertoire ne men. Tevens zal de groep drie maal ter beschikking staan voor een televisiepro- duktie. Van het bestaande repertoire zullen zo mogelijk de volgende werken in het ko mende seizoen een plaats op het program ma krijgen; „J.B." van Archibald Mac- Leish, „Onbezoldigd Moordenaar" van Eugene Ionesco, „Blaffen tegen de Maan" van Dimitri Frenkel Frank, „De kleine Vossen" van Lilian Hellman met in de hoofdrol Caro van Eyck en „Iphigeneia in Aulis" van Euripides. Op zaterdag 27 augustus opent de Nederlandse Comedie in de Amsterdam se Stadsschouwburg haar seizoen met „Rhinoceros" van Eugène Ionesco (waar over destijds onze Parijse correspondent reeds uitvoerig berichtte). Remco Cam- pert heeft dit tweede avondvullende toneelwerk vertaald van de in Roemenië geboren schrijver. In Parijs en Londen oogstte het stuk reeds veel succes. De hoofdrol van Bérenger, die daar werd gespeeld door Jean-Louis Barrault en Sir Laurence Olivier, zal in Amsterdam door Johan Walhain vertolkt worden. Naast hem treden op Nienke Sikkema,- Guus Oster, Paul Huf en vele andere ac teurs van de Nederlandse Comedie. Begin september begint het gezelschap in het Nieuwe de la Martheater met een serie voorstellingen van „Cyprienne", een boulevardblijspel van de negentiende- eeuwse Franse schrijver Victorien Sardou. De hoofdrol hierin wordt door Mary Dres- selhuys gespeeld, die ook de vertaling ver zorgde. Haar tegenspelers zijn Joan Rem- melts en Allard van der Scheer; Ko van Dijk voert de regie. (Van onze correspondent) PARIJS. Hoeveel gemak men in Pa rijs van het spreken van de Russische taal kan hebben heeft dezer dagen een zekere heer Stephan Haraczja, 27-jaar oud en landbouwer van beroep te Koholov in Rus land (vroeger Polen) ondervonden. De geschiedenis gaat terug tot 1930. In dat jaar emigreerde een Poolse boeren zoon Ian Harezja, die 25 jaar oud was, naar Frankrijk om er werk te zoeken. Het gelukte hem in het dorpje Azannes in het departement van de Maas in het noord oosten van het land. Hij vond niet alleen werk, maar hij verdiende zo goed dat hij zijn meisje uit Polen kon laten overko- en, met haar getrouwd, een eigen boerde rijtje kon kopen. Het echtpaar kreeg een zoon, Stephan. In 1937, kort voordat de ellende van het voorspel van de tweede wereldoorlog begon, ging de vrouw met haar jongetje op bezoek bij haar schoon ouders. Die stelden haar voor dat het kleinkind een paar maanden bij hun zou blijven logeren en dat zij het daarna zou den terugbrengen naar Frankrijk. Aldus werd afgesproken en mevrouw Haraczja keerde terug naar haar man. Korte tijd daarna begonnen de moeilijk heden met Tsjechoslowakije en het bleek niet meer mogelijk het jongetje Stephan te brengen of te gaan halen. De oorlog brak uit. Het deel van Polen, waarin Ko holov lag werd door Rusland geannexeerd. Ian Haraczja en zijn vrouw verloren alle hoop hun kind nog ooit terug te zien, maar toch bleven zij schrijven en zoeken en in formeren. Toen zij hoorden dat de heer Kroesjts- jev naar Frankrijk zou komen, vroegen zij een Russische pope, die zij kenden een brief voor hen aan deze staatsman te schrijven. Die gingen zij brengen aan Jacquinot, minister van staat en afgevaar digde in de nationale vergadering van hun departement. Deze nam niet alleen de brief in ontvangst, maar in tegenstelling tot de vele gedeputeerden, die veel aan hun kiezers beloven maar nooit iets doen speelde hij deze ook in Kroesjtsjevs han den. Twee maanden geleden kreeg Ian een brief van Stephan: het gaat goed met me, ik kom binnenkort naar Frankrijk. Zelf heeft Stephan inmiddels verteld hoe het hem is vergaan: Een paar dagen geleden kreeg ik van de burgemeester een visum voor Frankrijk en een biljet voor het vliegtuig om via Moskou naar Parijs te reizen. Ik vertrok direct. Ik kwam op het Parijse vliegveld Orly aan en nam een taxi. Het adres van mijn vader had ik op een papiertje geschreven en ik wilde 't de chauffeur laten zien. Toen bemerkte ik dat ik het had verloren. Het bleek me echter, dat de chauffeur van Russische afkomst was en Russisch sprak. Ik vertelde hem in het Russisch dus dat ik naar het Oost station moest en hij bracht me er. Te be talen behoefde ik niet. Op het perron wist ik niet hoe verder te gaan en ik ging wat treurig op een bank zitten. Toen kwam er een kruier op me af. Hij bleek van Russische afkomst en hij sprak Rus- sich.. hij bracht me naar de politiepost van het station. Daar belde men het bu reau gevonden voorwerpen van het vlieg veld en dat had het briefje met het adres zo juist ontvangen van een stewardess,die het had gevonden en afgeleverd. Toen heeft de kruier me in de trein gezet en mijn vader opgebeld. Die stond natuurlijk aan het station. Maar ook hij heeft me niet kunnen zeggen waarom iedereen in Parijs Russisch spreekt In Johannesburg wordt een Joods boe kenfeest gehouden dat deel uitmaakt van de Joodse bijdragen tot de viering van 't vijftigjarige unie-jubileum. Op een ten toonstelling onder de naam „Die Joodse Bydrae tot die Suid-Afrikaanse Letterkun de," zijn de werken van Zuidafrikaanse Joodse auteurs in het Afrikaans, Engels, Jiddisch en Hebreeuws te zien. De werken van de Joodse dichteres Ol- ga Kirsch („die Soeklig," „Mure van die Hart") die thans in Israel woont, nemen een voorname plaats in de Afrikaanse poëzie in. Er is ook werk van Sarah, Goldblatt, die eens secretaresse van de Afrikaanse schrijver Cornelis J. Langen- hoven was en thans executrice is van zijn letterkundige nalatenschap. Onder de jon gere vooraanstaande dichters in het Afri kaans wordt ook Peter Blum geteld die met zijn bundels „Steenbok tot Poolzee" en „Enklaves van Lig", grote successen behaalde. Blum is een gewaardeerd en in sommige letterkundige kringen gevreesd criticus en essayist. In de inheemse En gelse literatuur hebben de Joodse auteurs een leidend aandeel gehad. De bekendste van allen is de schrijfster Sarah Gertru de Millin. Zij behaalde vooral succes met haar boeken over de rassenproblemen van Zuid-Afrika en met biografieën van onderanderen wijlen de Zuidafrikaanse premier veldmaarschalk Jan Smuts. In alle maten SABELIS KERREBIJN Hofleverancier Antoniestr. 1931 Haarlem Tel. 11898 GEVRAAGD: Hoog loon R. VAN OMMEREN Lindenlaan 1 - Sassenheim 1.48 p. pond met zakje zout en kruiden Slavinken 35 ct p. stuk, 3 voor 1. Fricandellen 35 ct p. stuk, 3 voor 1. Hamburgers 35 ct p. stuk, 3 voor 1. Gehaktballetjes, kant en klaar, 35 ct p. stuk, 3 voor 1. Tartaar 42 ct p. stuk, 3 voor 1.20 Mooie Runderlappen 1.50 per Vi kilo 1 kilo Vet Spek 1.— 2Vt pond dik Niervet 1. Rookworst 1.— p. pond BARREVOETESTRAAT 17 U ZOUDT H£T DCOR HEEL HAARLEM KUVNEN AANPLAK KEN! NATUURlÓK, DAT U EEN STOfZUl6ER,£ENAU7Ö OF (ETS ANDERS TE KOOP HEEFT. SPAAR U DIF LAST Veel fruit, verse groenten en sla-tjes. koele dranken - héérlijk! Maar opeens I voelt u zich onpasselijk en „loopt u leeg": kou op maag en Ingewanden. Zo'n maag- en darmstoornis is nü geen probleem meer. ENTOSORBINE - witte, aan- gename tabletten - bevat 6 J snelwerkende geneesmidde-1 len die de maag tot rust brengen en de ingewanden zuiveren - de diarree stopt. Voor die typische zomer- 5 narigheid hoort ENTOSOR-I BIKE (f 1,90 per buisje) in» elke huis- en reisapotheek." ENTOSORBINE I helpt direct - u- is zo weer in orde I en kunt weer nor- maal aan alles meedoen. zuivert maag en ingewanden 5 De Speciaalzaak GEN. CRONJÉSTRAAT 43 RUILT UW OUDE STOFZUIGER IN Ook voor Reparatie KLEINE HOUTWEG 31 - TELEFOON 20843 Opleiding tot DAGSCHOOL - AVONDSCHOOL Inlichtingen en inschrijving dagelijks. Spreekuur maandag en woensdagmiddag 2—4 uur en volgens afspraak. Pros pectus kosteloos. WASSEN - STOMEN - VERVEN - FIRT-O-FIX HAARLEM: Barrevoetesiraat 23, Tel. 15900 Gen. Cronjéstraat 144, Tel. 57082 Wasserijbedrijf omgeving Haarlem zoekt voor spoedige indiensttreding De taak zal o.a. bestaan uit het lei den van enkele jonge administra tieve krachten. Gezien de ontwikkeling van het bedrijf, wordt bovendien verwacht dat men initiatieven kan ontplooien bij adm. organisatorische proble men in bedrijf en verkoop. De funk- tionaris moet boekhoudkundig goed onderlegd zijn en o.m. op de hoogte zijn van kostprijsberekening en kosten bewaking. Ook moet men beschikken over goede leiding gevende capaciteiten, liefst bewe zen op klein kantoor. Een uitsteken de honorering en een ruime mate van zelfstandigheid wordt geboden Brieven onder no. 3518, bur. v. d. blad. GEVRAAGD vooor direct voor damesmantels en costuums. - Tevens Firma J A S M IJ N - Schoterweg 1 - Haarlem kent men de zaak aan het blad, waarin zii adverteert. HOGE PRIJZEN 35000 8219 5000 11059 3000 19277 1500 5988 11526 1000 2181 3028 8721 9955 18050 400 1904 4306 4322 4732 6306 8659 10249 14165 15746 16339 16583 17293 17683 18247 20448 200 1076 1340 1582 1722 2080 2399 2506 2694 3041 3119 3188 3348 3592 3692 3894 o222 5065 5116 5223 5402 5480 5789 5971 6510 6663 7044 7806 ?5IL8^^n4?-^8?=?l§41J9f^°,ll5l4 LL618 12413 12512 12516 13397 13464 14561 14585 14686 14849 lo265 15457 16150 16219 16278 16336 16426 16466 16901 17297 17425 17483 17710 17803 18289 18394 18950 19051 19671 20056 20305 20608 20866 21257 21590 21958 PRIJZEN VAN ƒ60,— 1058 214 484 790 2012 246 475 621 906 3012 242 425 632 880 4018 136 369 566 820 5020 291 476 684 S09 «012 243 558 731 943 7039 241 343 587 768 935 8004 174 361 536 757 9007 241 468 839 10057 359 691 11023 368 080 089 232 237 486 494 797 829 015 040 335 341 483 524 639 642 922 928 013 057 262 280 431 439 636 647 885 886 022 041 156 158 399 406 588 597 837 849 031 030 300 308 511 514 696 706 835 851 024 028 283 299 568 573 783 805 944 997 040 054 246 278 346 353 595 619 778 787 936 977 042 058 200 229 .362 377 537 573 815 832 016 035 248 287 484 526 847 855 162 163 361 367 700 738 056 094 390 417 100 109 257 334 510 512 852 861 048 082 354 368 534 540 688 801 968 976 071 135 288 295 445 504 723 743 907 942 043 052 170 246 410 431 599 603 893 920 126 192 363 381 517 537 715 723 860 905 082 088 339 354 579 594 838 849 065 076 287 305 374 403 641 649 795 815 988 063 068 238 264 399 407 586 608 841 862 046 058 296 348 527 589 878 912 177 186 398 441 763 856 130 183 428 463 111 118 370 382 594 606 882 912 095 136 387 401 556 562 810 839 980 160 184 312 343 525 547 772 788 120 128 197 392 405 473 635 709 751 941 969 990 146 177 229 410 472 474 588 591 594 845 860 871 194 228 229 352 397 408 582 611 620 804 825 828 079 084 085 090 109 281 296 342 350 351 433 463 471 496 542 622 655 741 750 792 197 200 392 400 593 604 744 750 932 952 120 170 396 438 630 636 859 863 219 235 288 438 456 461 622 640 676 753 764 782 970 980 997 180 212 236 441 442 495 666 677 699 888 912 932 085 112 137 201 235 312 318 326 337 338 479 483 505 562 567 657 662 700 754 764 820 853 882 901 915 072 083 265 314 416 420 611 623 892 904 078 202 389 407 608 648 920 930 197 270 495 505 871 939 192 200 487 505 101 130 141 326 330 340 438 453 520 681 687 749 933 955 207 209 239 436 439 456 695 754 760 280 302 333 509 547 568 216 287 316 535 564 575 601 833 12015 346 568 818 13004 152 410 664 887 14002 266 442 573 884 15014 322 616 826 16(176 264 587 803 983 1-007 058 368 609 834 180.98 536 876 986 19003 161 343 571 883 996 20001 177 452 672 21018 187 484 720 955 625 635 856 868 087 099 371 372 584 617 841 916 030 042 183 188 461 476 669 679 890 894 005 011 305 309 444 459 614 642 889 892 068 117 359 374 692 726 828 830 080 91 326 379 658 659 809 812 998 015 025 065 088 377 384 666 673 909 912 173 187 544 598 884 894 987 029 049 174 201 368 448 633 643 894 922 20000 016 038 183 197 485 521 695 725 024 033 194 247 515 528 734 762 974 994 732 734 739 887 911 994 102 175 197 395 420 424 661 667 712 922 953 955 050 061 070 245 258 347 499 508 517 683 714 729 935 971 015 026 124 334 336 345 463 503 515 656 721 745 920 928 932 124 126 168 412 422 479 747 751 753 856 922 936 104 109 121 385 389 448 690 700 724 820 857 862 026 033 039 156 162 176 392 396 411 717 734 737 955 216 226 258 618 653 685 897 917 937 063 078 102 207 232 246 497 504 507 680 702 738 931 5)33 941 045 077 U98 204 297 308 529 558 595 854 875 909 054 107 11] 248 258 328 535 558 571 776 812 818 785 805 813 826 198 242 444 457 727 747 980 073 086 348 349 564 586 787 807 167 179 382 389 540 544 780 798 946 175 187 497 536 781 789 16000 196 241 458 480 758 760 896 916 309 343 534 539 753 765 113 116 353 381 602 604 830 863 232 236 434 439 545 550 853 876 231 263 555 591 796 812 247 261 515 578 795 799 934 945 041 042 049 051 187 189 212 304 453 565 584 596 764 774 808 819 275 366 411 534 694 695 727 735 944 951 979 982 105 127 136 150 283 284 301 331 513 517 528 538 752 825 838 844 965 970 980 993 104 15U 326 351 603 619 918 931 136 138 355 435 588 619 844 862 161 168 354 410 637 647 959 147 170 450 480 667 712 869 952

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6