Produktie zal in 1960 met elf procent stijgen Wedloop tussen drie Duitse Noordzeehavens HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK De beurs Loonsverhogingen goed opgevangen Duitse staatssecretaris tegen het Plan-Mansholt Het bod op Handelmij Holland-Colombia Indonesië betaalt schadevergoeding Wijzigingen worden besproken De tomatenexport Geo Wehry herstelt zich moeilijk Vandaag start de O.A.S.-conferentie SCHEEPVAARTBERICHTEN 8 CONJUNCTUUROVERZICHT EEG Agrarische autarkie blijft het devies Voor geconfiskeerd Duits bezit CA O-havenarbeiders Heffing op uitvoer naar België De buitenlandse handel van de Benelux Weer geen dividend Stijging omzet en winst Singer-concern Hoger dividend Ver. Bezit van 1894 OM ERTSINVOER NHM richt dochtermij. in België op DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Volgens het jongste conjunctuurover zicht van de Executieve Commissie der E.E.G. zal de industriële produktie der E.E.G. dit jaar waarschijnlijk ruim elf percent groter zyn dan die van 1959. De grootste produktiestijging, namelijk van ongeveer vijftien pet., wordt in Nederland en Italië verwacht. In Frankrijk, België en Luxemburg, waar de toeneming van de vraag minder groot is en in YVest-Duits- land, waar het tekort aan arbeidskrachten zeer voelbaar is, wordt een produktiegroei van slechts ongeveer tien pet. verwacht. De Executieve Commissie van de E.E.G. merkt verder op, dat de spannin gen op de arbeidsmarkt in West-Duitsland en Nederland opnieuw zijn toegenomen. De prijzen van verbruiksgoederen zijn in alle lid-staten der E.E.G. ongeveer stabiel gebleven. De industriële produktie is ge bleken zeer elastisch te zijn en er zijn zodanige produktiviteitsverhogingen be reikt, dat de toegestane loonsverhogingen over het algemeen de produktiekosten niet hebben belast. Het feit, dat de prijzen van grondstoffen en de vrachttarieven laag zijn gebleven, speelde hierbij een rol. De stijgende prijzen van de dienstverleningen kunnen evenwel volgens de Commissie de stabiliteit van het algemeen prijsniveau in gevaar brengen. Over de eerste helft van 1960 was de handelsbalans van de E.E.G. in even wicht; in het tweede kwartaal was er een invoeroverschot, dat evenwel gecompen seerd werd door het uitvoeroverschot van honderddertig miljoen dollar van het eer ste kwartaal. De uitvoer naar derde lan den nam in een langzamer tempo toe, ter wijl de invoer in het tweede kwartaal van dit jaar in sterkere mate steeg dan de uitvoer. De goud- en deviezenreserves der E.E.G.-landen zijn in de eerste helft van 1960 met naar schatting 1.3 miljard dollar gestegen. Dit was evenveel als de stijging der reserves in geheel 1959. Doorslagge vend voor deze stijging was niet de ont wikkeling van de handelsbalans der Ge meenschap welke in lichte mate passief is geworden maar in de eerste plaats het kapitaalverkeer. Staatssecretaris Sonnemann van het West- duitse ministerie van Voedselvoorziening heef: in de Deutsche Bauernzeitung te kennen ge geven, dat hp het statuut van het Duitse landbouwersverbond met betrekking tot de Europese integratie volkomen onderschrijft. In een artikel getiteld „duidelijke houding van de Bondsregering" wijst Sonnemann de aaneensluiting van de nationale agrarische markten in de E.E.G. op markteconomische basis binnen afzienbare tijd zonder meer van de hand. Prijsaanpassing van landbouwprodukten op basis van het rekenkundig gemiddelde van de huidige nationale prijzen zal de West- duitse landbouw wegens zijn kostensituatie niet kunnen dragen. Tegenover oriëntering van de Europese landbouwproduktie volgens ie optimale produktieplaatsen moet de Bonds regeringregering een ander doel stellen: De produktie moet overal rendabel worden ge houden, waar uitwijken naar andere pro- dukten niet mogelijk is. In plaats van gemeenschappelijke markt ordeningen met buitensporig grote supra nationale bureaus wenst Sonnemann dat de beslissing inzake hoeveelheid, prijs, tijdstip en oorsprong van de invoer vast in de hand van „politiek verantwoordelijke en parle mentair controleerbare staatsorganen" blijft. In geen geval mag de invoer functioneren volgens markteconomische gezichtspunten. Hij verlangt handhaving van de nationale marktordeningen tot in de eindfase van de gemeenschappelijke markt, zo schrijft Sonne mann. Het is volgens Sonnemann noodzake lijk geworden, dat de Bondsregering de voor stellen van de E.E.G. inzake een gemeen schappelijke landbouwpolitiek afwijst om een politiek te kunnen voortzetten die geleide lijk het doel van de Duitse landbouwwet nadert. In een commentaar op deze uiteenzetting van de staatssecretaris merkt de Frankfurter Allgemeine Zeitung op, dat Sonnemann ken nelijk tot de eindfase van de gemeenschap pelijke markt op het gebied van de landbouw een autarkische politiek wil volgen. Hoe dit eindstadium ooit moet worden bereikt, blijft onduidelijk. Zolang een marktordenings- en agrarische prijspolitiek de agrarische pro duktie geen „vrijheid van beweging" binnen de E.E.G. laat, kan er ook geen gemeenschap pelijke markt zijn en zal de eindfase nimmer worden bereikt. Is dat inderdaad het doel van de Bondsregering, zo vraagt de Frank furter Allgemeine Zeitung zich af. Commissarissen der n.v. Handel Maat schappij Holland Colombia zeggen in een circulaire aan aandeelhouders dat, zoals reeds in de op 29 juli gehouden algemene vergadering van aandeelhouders is mede gedeeld, een aanbod tot overname van alle uitstaande gewone en preferente aan delen der vennootschap tegen de koers van 130 percent werd ontvangen van een gega digde die voornemens is het bedrijf onder dezelfde naam en dezelfde directie voort te zetten. Na zorgvuldige overweging zijn commissarissen tot de conclusie gekomen te moeten adviseren het aanbod te aan vaarden. De gegadigde heeft als voorwaarde ge steld, dat een naar zijn oordeel voldoend aantal aandelen zal worden aangemeld. De aanmelding dient te geschieden uiter lijk op 15 september 1960, des namiddags 4 uur bij de Twentsche Bank n.v. te Amsterdam door inlevering van de aan- deelbewijzen, voorzien van dividendbewijs nr. 7 en volgende en talon en onder opgave van de wijze waarop afrekening gewenst wordt. Indien en zodra aan de gestelde voor waarde is voldaan en het aanbod defini tief gestand gedaan wordt, zal betaling van de overnameprijs, derhalve 260,- per gewoon aandeel van nominaal 200,- en 1.300 per preferent aandeel van 1.000,- geschieden. De Indonesische regering heeft toestem ming gegeven tot opheffing van het beslag, dat bij het uitbreken van de oorlog in 1940 door de toenmalige Ned. Indische overheid is gelegd op Duitse eigendommen. Het be treft naar het Duitse ministerie van Buiten landse Zaken in het Duitse staatsblad mede deelt, grondeigendom en gebouwen, aandelen, bank- en spaarrekeningen, handelsmerken e.d. Eigendommen van firma's, die door de Indonesische regering zijn overgenomen of genationaliseerd, worden niet teruggegeven. De eigenaren hiervan kunnen hiervoor te Djakarta een aanvraag om schadevergoeding indienen tot 31 december 1960. Naar aanleiding van de vorige week in de Amsterdamse haven gehouden haven staking heeft de Scheepvaart Vereniging Noord aan alle onder de C.A.O. vallende havenarbeiders een mededeling uitgereikt, waarin onder andere staat dat in juli van het vorig jaar en begin 1960 verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden van kracht wer den welke in totaal neerkwamen op een loonsverhoging van 13 percent. Op deze basis werd een C.A.O. afgesloten tot eind 1961. Inmiddels zijn op grond van de daarbij gemaakte afspraak tussen de Scheepvaart verenigingen Noord en Zuid en de contrac terende vakbonden besprekingen begonnen (medio maart) betreffende enige moge lijkheden van wijziging in de arbeidsver houdingen in de havens, onder andere over vervanging van de tariefdervingstoeslag door een in de praktijk toepasbare belo ning naar prestatie. Deze mogelijkheden kunnen slechts worden behandeld binnen het kader der C.A.O. en de voorschriften inzake de loonpolitiek waaraan werkge vers en werknemers door de wet en het regeringstoezicht zijn gebonden. Stakingen hebben slechts de averechtse werking dat de op gang zijnde besprekin gen worden bemoeilijkt en de Scheep vaartverenigingen zullen en kunnen zich wat betreft de oplossing der problemen bepaald niet binden aan een termijn. Alle berichten welke dienaangaande zijn ver spreid aldus de mededeling der-S.V.N. zijn dan ook onjuist. De besprekingen over de mogelijkheden van prestatiebeloning en andere verande ringen in de arbeidsverhoudingen worden voortgezet. Een eventuele wijziging van systeem heeft echter zijn tijd van voor bereiding nodig. Worden deze besprekin gen en voorbereidingen doorkruist door stakingen en stakingsdreigingen, dan zou dat onvermijdelijk leiden tot een conflict van langere duur met alle betreurens waardige gevolgen van dien, aldus de S.V.N. Een soortgelijke mededeling zou vandaag door de Scheepvaartvereniging Zuid worden uitgereikt. Reeds vele weken achtereen zijn de to maten zowel wat betreft 't aantal kilo's als de prijs welke er voor wordt betaald, het belangrijkste exportprodukt van dc Neder landse tuinbouw. De laatste weken worden regelmatig 9-10 miljoen kg tomaten per week vanuit ons land geëxporteerd. Daar bij is West-Duitsland de belangrijkste af nemer, terwijl Engeland de tweede plaats bezet. De uitvoer naar België wordt belem merd door de heffing welke betaald moet worden bij uitvoer. België heeft name lijk de grens voor tomaten uit de E.E.G.- landen gesloten, maar voor Nederland is een uitzondering gemaakt, mits een mini mumprijs wordt gegarandeerd. Tot eind oktober is deze B frs 5.50 per kg Wanneer de veilingprijs in ons land daalt beneden deze minimumprijs wordt een heffing op gelegd. Voor maandag was deze heffing 7 cent per kilogram. Vorige week liep deze van 6-9 cent. Voor Luxemburg is met ingang van 16 augustus de uitvoer van Nederlandse tomaten naar dit land ook slechts toegestaan met inachtneming van de voor België geldende minimumprijs. Op het ogenblik ligt de veilingprijs van de goede Nederlandse tomaten tussen 30 en 35 cent per kg. Volgens mededeling van het secreta riaat-generaal der Benelux douane unie, bedroeg de waarde van de invoer van Be nelux uit derde landen tijdens het eerste halfjaar 1960 13,2 miljard (eerste halfjaar 1959 11,1 miljard), terwijl Benelux voor een waarde van 12,1 miljard (eerste half jaar 1959 10,1 miljard) naar derde landen uitvoerde. Ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1959 betekent dit derhalve een toename van de Benelux-invoer met acht tien pet. en een toename van de Benelux- uitvoer met twintig pet. De intra Beneluxhandel gaf tijdens het eerste halfjaar 1960 het volgende heeld te zien: invoer in de BLEU uit Nederland 1080 miljoen (eerste halfjaar 1959 970 min), invoer in Nederland uit de BLEU 1572 min (eerste halfjaar 1959 1330 min). De toeneming van de intra-Boneluxhandel tijdens het eerste halfjaar 1960 ten opzic-.ite van dezelfde periode in 1959 bedroeg van noord naar zuid ongeveer tien en van zuid naar noord ongeveer achttien pet. Het resultaat over het boekjaar 1959 voor de administratie maatschappij Geo Wehry en Co. n.v. is blijkens het jaarverslag; teleur stellend geweest, zodat wederom geen divi dend kan worden voorgesteld. De exploitatie van de bedrijven heeft een verlies van 651.774 opgeleverd. (V.j. winst 314.527). Per 31 december 1959 heeft de directie een voorziening getroffen tegen het risico van verlies op de belangen in Indonesië. De voor ziening is gesteld op het volle bedrag van dc balanswaarde dier belangen, groot 6.629.176. Het exploitatie-verlies over 1959 en een deel van de voorziening tegen de belangen in Indonesië zijn gedekt uit de algemene reserve, groot 3.325.259 en de reserve doch terondernemingen. groot 1.182.700. Het na delig saldo is 2.772.991. De winst op goederen en commissies be droeg 4.395.445 (v.j. 5.172.305). Diverse baten brachten op 124.900 381.892) en de bedrijfskosten vergden 4.706.767 (ƒ4.811.797). Het nadelig saldo interest bedroeg 213.561 (ƒ131.123). De afschrijvingen beliepen 251.791 296.750). De vennootschap is nog steeds niet over de gevolgen van de Indonesische debacle heen, ofschoon er wel vorderingen gemaakt zijn. Na nauwkeurige bestudering kwam de directie tot de conclusie dat er vooralsnog geen aanleiding was om kantoren op te heffen. Het lopende jaar gaf tot dusverre nog weinig verandering te zien. aldus de directie. De netto-winst van het Singer-concern is in het afgelopen jaar sterk gestegen, zo blijkt uit het verslag over 1959 van The Singer Manufacturing Company, geves tigd te New York. Deze winst steeg van 12 miljoen dollar in 1958 tot 21,3 min. dol lar in 1959. Dit resulteert in een netto winst per aandeel van 4,77 (v. j. 2,70) en een uitgekeerd dividend van onveran derd 2,20 per share van 20. De verkopen bedroegen in totaal ruim 496 min. De omzetten in Europa namen belangrijk toe. De eerste drie maanden van 1960 brachten een verdere stijging. De reserves stegen tot 217 (209) min. Het geplaatste kapitaal beliep 90 min. Notering van de aandelen op de New York Stock Exchange zal vermoedelijk in de loop van dit jaar tot stand komen. De n.v. Vereenigd Bezit van 1894 stelt voor een dividend te declareren van 11 pet., waar van 7 pet. te voldoen in contanten (hiervan is reeds 4 peta als interim-dividend uitge keerd) en 4 pet. in aandelen in de vorm van een uitdeling uit de agioreserve. Het vorig jaar bedroeg het dividend 10 pet., waarvan 6 pet. in contanten en 4 pet. in aandelen be schikbaar werd gesteld. (Van onze correspondent) BONN. Tussen Emden, Bremerhaven en Wilhelmshaven is een ware wedloop aan de gang: alle drie Duitse Noordzeehavens willen zich opwerpen als de grootste ertsinvoerhaven van de Bondsrepubliek. Emden heeft zeer oude rechten: deze in Noord-Nederland bekende haven is sedert decennia de grote Duitse ertshaven met prima contacten met het Ruhrgebied. Men acht hier het streven van de deelstaat Bremen waartoe de haven Bremerhaven behoort om via tarieven ertsschepen naar zich toe te trekken dodelijk voor Emden zelf en voor geheel Oost-Friesland. De grote hoogovenbedrijvcn in het oostelijke Ruhrgebied hebben het steeds bjj Emden ge houden. Een ongetwijfeld groot nadeel voor Emden is dat op de Eems onmogelijk grote ertsschepen van zestigduizend en meer ton kunnen varen. Bremerhaven kwam in de ertsentrans- port-publiciteit door de plannen van het grote Klöcknerconcern, de firma Röchling en een bedrijf van de Stinnesgroep om hier een ertsoverslagbedrijf te vestigen met een capaciteit van drie a vier miljoen ton. Hoewel de Weser, waaraan Bremer haven ligt, schepen tot 40.000 ton en niet groter kan ontvangen. Favoriet Wilhelmshaven Derde candidaat is Wilhelmshaven, dat op het ogenblik een bijzonder grote groei periode doormaakt. Door de bouw van een oliebuisleiding van deze Noordzeehaven naar het Ruhrgebied is haar betekenis zeer toegenomen. Reeds thans kunnen schepen tot 60.000 ton Wilhelmshaven be reiken en de Jade, waaraan deze haven ligt, zal nog aanzienlijk uitgediept worden, zodat zij geschikt wordt voor schepen tot 85.000 en later zelfs tot 100.000 ton. Overigens wil Wilhelmshaven het belang van Emden niet uit het oog verliezen. Zo stelde Wilhelmshaven voor dat Emden de kleine ertsschepen behoudt, maar Wil helmshaven de grote schepen krijgt, zoals zij thans reeds de grote tankers ziet bin nenlopen. De kansen van Wilhelmshaven acht men zeer groot, waar het de moge lijkheid van groei tot de grootste Duitse ertshaven aangaat. Niet voor niets hebben de Dortmund Hörder Hüttenunion (waar de Hoogovens te IJmuiden een groot belang in hebben), de Hösch A.G. en de Kamer van Koophandel te Dortmund een pleidooi voor Wilhelmshaven en tegen Bremerha ven gehouden. In doorgaans goed ingelichte kringen in Washington vreest men dat San José, de Costaricaanse hoofdstad waar de komen de dagen de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de O.A.S. (Organi satie van Amerikaanse Staten) wordt ge houden het toneel van demonstraties te gen de Verenigde Staten zal worden. De conferentie zal de klacht van Vene zuela tegen de Dominicaanse republiek -medeplichtigheid aan de aanslag op pre sident Bétancourt- en de geschillen tussen de Verenigde Staten en Cuba behandelen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Christian A. Herter, heeft voor zijn vertrek naar San José in Was hington verklaard, dathet westelijk half rond „ernstig bedreigd" wordt door com munistische interventie. Hij zei dat op de conferentie getracht zal worden een weg te vinden voor het toepassen van „funda mentele gedragsregels tegenover de be dreiging van interventie van buiten het halfrond". Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat de ministers zullen optreden ter verdediging van de veiligheid en principes van de inter-Amerikaansr gemeenschap. Kritieke conferentie Veel diplomaten beschouwen deze O.A.S.-conferentie als de meest kritieke die ooit gehouden werd. Hoezeer ook La tijns-Amerikaanse landen de bezorgdheid van Amerika over de toenemende invloed van het communisme op Cuba mogen de len, zij zullen steeds rekening hebben te houden met de grote populariteit die de Cubaanse revolutie van Fidel Castro in brede lagen van de bevolking nog steeds bezit. Tenslotte bestaat er in alle Latijns- Amerikaanse landen een sterke drang om zich op het gebied van de buitenlandse politiek meer onafhankelijk te maken van Washington. Premier Kroesjtsjev heeft premier Fidel Castro in een boodschap, die maandag in Havana is gepubliceerd, geprezen als „voorvechter van de vrijheid" en „nog sterkere" vriendschapsbanden tussen Rusland en Cuba in het vooruitzicht ge steld. N Kroesjtsjev deelde Castro mede, dat hij in de Sovjet-Unie bekend stond als ,„de voortreffelijkste patriot van Cuba, die on vermoeibaar voor de vrijheid en onafhan kelijkheid van Cuba strijdt en voor de verwerkelijking van de hoogste idealen en van de Cubaanse revolutie". De Nederlandsche Handel-Maatschappij n.v. te Amsterdam deelt mede dat dezer da gen door haar te Antwerpen is opgericht de Internationale Handels- en Diamantbank. een naamloze vennootschap naar Belgisch recht, met een volgestort initieel kapitaal van B. frs. 25.000.000.Deze vennootschap, die zich voornamelijk met de diamantfinancie ring zal bezig houden, zal naar verwacht, haar deuren voor het publiek kunnen openen begin december a.s. Advertentie Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.888 Anlsdijk 15 ten anker Port Swettenham. Aardijk 15 te Havana v. Antwerpen. Achilles 15 340 m. w,n.w. Fayal n. Curacao. Acila 15 550 m. n.o. Amsterdam eil. n. Curagao. Agamemnon pass. 15 Guadeloupe n. La Guaira. Albireo pass 15 Hoek van Holland n. Hamburg. Alca 15 130 m. z.z.w. Ouessant n. Hamburg. Alcor 15 v. Sydney n. Brisbane. Aikaid 15 1 m. z.w. Trelleborg n. Yxpila. Almkerk 15 150 m. z.w. Monrovia n. Kaapstad. Alphard 15 70 m. z. Barcelona n. Marseille. Alpherat 15 385 m. n.w. Dakar n. Las Palmas. Amerskerk 15 30 m. z.w. Kreta n. Genua. Ampenan 16 te Bangkok. Amsteldijk 17 te Houston verwacht. Amstelhoek 15 600 m. z.o. Ceylon n. Australië. Amstelkroon 15 rede Karachi. Amstellaan 15 350 mijl z.z.o. Shimonoseki naar Newcastle. Amstelveld 15 te Port Said v. New Orleans. Ai-.dijk 15 120 m. w. Landsend n. Le Havre. Area 15 35 m. o. Mogadiscio r.. Abadan. Ai es 15 v. Rotterdam, 16 te Antwerpen. Arkeldijk 15 150 m. w. Scillys n. Port Everglades. Attis 14 te Antwerpen n. Amsterdam. Alys 15 te Rotterdam. Bantam 14 v. Marseille n. Savona. Barendrecht 15 105 m. n.w. Gibraltar n. Banias. Bussum 15 v. Point a Pietre n. Rio de Janeiro. Calamares 16 te Cristobal. Caltex Amsterdam 15 260 m. n.n.o. Comore eil. naar Bahrein. Caltex Arnhem 15 107 m. o.n.o. R. Fartak n. Suez. Caltex Delft 15 v. Mauritius n. Bahrein. Caltex Delfzijl 15 te Gent verwacht v. Whitegate. Caltex Eindhoven 15 100 m. z.o. Little Quoin naar Bahrein. Caltex Gorinchem 15 te Kopenhagen verwacht. Caltex Leiden 15 70 m. w. Colombo n. Madras. Caltex Pernis 18 te Auckland verwacht. Caltex Rotterdam pass. 15 Gibraltar n. Port Said. Caltex The Hague 16 te Bahrein. Caltex Utrecht 15 250 m. z.o. Muscat n. Rastanura. Camerounkust 14 v. Douala n. Port Harcourt. Camitia 24 te Curagao verwacht. Casamance pass. 15 Las Palmas n. Bordeaux. Castor pass. 15 Algiers n. Antwerpen. Ceres 15 v. Callao n. Paita. Charis 14 16 m. z.o. Grenada n. Grenada. Cinulia 15 v. Durban n. Curagao. Cities Service Valley Forge 15 58 m. n.w. Jabal Attair naar Syez Clavella 18 te Reykjavik verwacht. Congokust 1 5te Amsterdam. Cradle of Liberty 15 45 m. n. Tunis n. Marseille. Crania 15 te Mersey. Dahomeykust 15 10 m. n.n.w. K. Finist. n. Fr'town. Daphnis 14 te Rotterdam n. Hamburg. De Eerens 16 te Djeddah. Diogenes 16 v. Balboa n. Curagao. Dorestad 15 110 m. z. Dakar n. Heysham. Kernland pass. 15 Madeira n Amsterdam. Eenhoorn 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Esso Amsterdam 15 v. Suez n. Rastanura. Fsso Rotterdam 15 100 m. w.z.w. Ras Fartak naar Bandar Mashur. Forest Lake 15 130 m. z.w. Ouessant n. Mena. Friesland SSM 15 te Immingham v. Kopenhagen. Gaasterkerk 15 et Hsinkang verw. v. Yokohama. Cabonkust 15 te Hamburg v. Antwerpen. Gemma pass. 15 Rio Grande n. Charleston. Giessenkerk pass. 15 Gibraltar n. Marseille. Gooiland 15 v. Cristobal n. Los Angeles. Graveland 15 50 m. n.n.o. Kp. Villano n. A'dam. Grcote Beer 15 750 m. o. KKp. Race n. N. York. Grootekerk 15 230 m. w. Minicoy n. Singapore. Hathor 15 te Maracaibo. Hector 16 te Piraeus verwacht. Hecuba 15 160 m. z.w. Landsend n. Amsterdam Heelsum 15 v. Port Said n. Calais. Helena 15 te Hamburg v. Rotterdam. Helicon 13 170 m. z.w. Fayal n. Amsterdam. Hera 14 v. Kingston n. Curagao. Hcrsilia 15 10 m. z.o. Wight n. Bridgetown. Hilversum 16 te Le Havre. Holendrecht 15 v. Antwerpen n. Genua. Hy dra 14 1050 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Japara 15 v. Suez n. Aden. Joseph Frering 13 te IJmuiden. Kaap Hoorn 16 te Suez. Kalinga 15 te Hamburg verwacht. Kalydon 17 te Kawasaki verwacht Kara 16 v. Dingle n. Perzische Golf. Karakorum 15 te Ummsaid verwacht. Kurimata 15 200 m. z.z.w. Finisterre n. Le Havre. Karimun 16 te Miri verwacht. Karsik 15 470 m. n.n.w. Madagascar n. Zanzibar. Katelysia 22 te Buenos Aires verwacht Kellia pass. 15 Punta Cardon n. Rotterdam. Kenia 16 tc Beira. Kcrkedijk 16 le New York verwacht. Kermia 16 te Stanlow verwacht. Kcrtosono 16 te Port Swettenham. Khasiella 22 te Auckland verwacht. Kieldrecht 15 te Akaba. Kinderdiik 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Xloosterdijk 16 te Brownsville. Koningswaard 14 v. Willemstad n. Punta Cardon. Kopionella 15 te Perth Amboy verwacht. Koratia 15 te Curagao verwacht Korendijk 15 te Antwerpen. Korenia 20 te Buenos Aires verwacht. Korovina 15 90 m. n.n.w. Natal n. Curagao. Kosicia 22 te Buenos Aires verwacht. Krebsia 17 te Stanlow verwacht. Kreeft 16 v Rotterdam n. Vigo. Kryptos 16 te Curagao. Kyiix 15 te Shellhaven. Langkoeas 15 te Rotterdam verwacht. Lawak 15 v. Lorenzo Marques n. Dar Es Salaam. Leersum 15 400 m. w.n.w. Valentia n. P. Churchill. Leeuwarden 15 te Charleston. Leiderkerk 15 te Rotterdam. Lekhaven 16 te Santos. Leopoldskerk 15 te Kuwait. Leuvekerk 15 v. Aden n. Karachi. Lindekerk 15 160 m. n. Massaua n. Dubal. Lissekerk 15 te Bahrein v. Damman. Lombok 17 te San Francisco verwacht. Loppersum pass. el5 Key West n. Houston. Maas 16 te Piraeus. Medon 15 te Lissabon. Meerkerk 16 te Port Amelia. Meliskerk pass. 16 Ouessant n. Antwerpen. Memnon 15 100 m. z. Azoren n. Amsterdam. Mentor 15 v Rotterdam n. Tripoli. Mcham. Reza Shall 15 v. Band. Mashur n. Suez. Molenkerk 16 te Madras Moordrecht 15 47 m. n. Oran n. Mena. Muiderkerk 15 300 m. w. Bombay n. Aden. Munttoren 15 op Merseyrivier n. Stanlow. Naess Comm. 15 135 m. o.n.o. Algiers n. Fawley Navicella 18 te Trinidad verwacht. Neder-Ebro 16 te Djibouti. Neder-Waal 15 te Genua verwacht v. Napels. Neder-Weser 16 te Houston. Nias 16 te Port Swettenham Noordam 15 200 m. w. Scillys n New York. Noordwijk 15 90 m. w. Lissabon n. Monrovia. Netos 15 20 m. z.o. Kp. Nao n. Cartagena. Nijkerk 15 te Bangkok. Oldekerk 16 v. Rotterdam te Amsterdam. Oranje 16 te Piraeus. Oranjefontein 13 120 m. z.w. Monrovia n. L. Palm. Oranje Nassau 15 v. Oranjestad n. Puerto Limon. Oranjestad 15 v. Trinidad n. Madeira. Orestes pass. 15 Wight n. Ciudad Trujillo Papendr. 15 130 m. w. K. Matapan n. Caraib. Zee. Parkhaven pass. 15 Finisterre n. Rotterdam. Peperkust 14 v. Freetown n. Antwerpen. Pericless 16 te Pimentel. Fhilidora 20 te Tranmere (Mersey) verwacht. Philine 15 100 m. n.n.o. Finisterre n. Mena. Philippia 15 20 m. n.w. Kp. Bon n. Tranmere. Pieter S 15 te Hoek van Holland v. Swansea. Polydorus 15 240 m. n.o. K. Padaran n. Reajan-riv. Pr. Alexander 15 65 m. w. K. St. Vine. n. Montreal. Prins der Nederlanden 15 te Amsterdam. Prins Willem II 15 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Willem IV 15 570 m. w. Valentia n. Londen. Prins Willem George Frederik 15 780 m. n.o. Kp. Race naar Le Havre. Purmerend 15 400 m. w.n.w. Minicoy n. Abadan. Pygmalion 14 v. Tripolis n. Alexandrië Kempang 15 60 m. o. Wight n. Las Palmas. Reza Shah The Great 15 65 m. z.w. Djeddah naar Tranmere. Rio uw 15 te Marseille. Rondo 15 te Hamburg v. Antwerpen. Rossum 15 125 m. w. Ouessant n. Caribbean. Rotte pass. 15 Singapore n. Aden. Rotterdam 16 te New York. Rijnkerk 16 te East-London verwacht. Saloum 15 54 m. z.w. Finisterre n. Dakar. Samarinda 16 te San Francisco. Sambas 15 v. Pnompenh n Hongkong. Sarangan 16 te Lissabon verwacht. t Scheldelloyd 16 te Singapore. Schie pass. 15 Burlings n. Antwerpen. Schicdijk 15 90 m. o.n.o. Kp. Race n. Antwerpen. Schiellovd 15 200 m. n.n.o. Finisterer n. Pt. Said. Schouten 15 te Port Swettenham verwacht. Sccrates 15 320 m. n.n.w. Villano n. Le Guaira. Solon 14 310 m. w.z.w. Bermudas n. La Guaira. Stad Alkmaar 15 v. Ferrol n. Rotterdam. Stad Arnhem 15 30 m. z.w. Finisterre n. R'dam Stad Delft 15 te Las Palmas. Stad Dordrecht 15 te Vlaardingen. Stad Leiden 15 te Nagunto verwacht. Stad Rotterdam 16 te Rotterdam. Stad Schiedam 15 110 m. z.w. Stavang. n. Narvik. Stad Utrecht verm. 16 v. IJmuiden n. Hampt. R Stanvac Djirak 16 te Sungeigerong. Stanv. Malacca 15 te Singapore verw v. Surabaja Stanvac Talangakar 15 ten anker op Siak-rivier. Steenwijk 15 340 m. z.o. Kp. Race n. Gdynia. Straat Bali 15 v. Durban n. East-London. Straat Cook 16 te Singapore. Straat Torres 15 300 m. o. Durban n. Capetown. Str. van Diemen 15 100 m. o. Palawan n. Singap Sunetta 29 te Curagao verwacht, Tamara pass. 15 Malta n. Hamburg. Tamo 15 150 m. z.o. Monrovia n. Las Palmas. Taria 25 in de Perzische Golf verwacht. Tclamon 17 te Port of Spam verwacht. Tero 15 v. Aden n. Suez. Thuredrecht 15 180 m. n.w. St. Vincent n. Triëst. Tjikampek 15 te Singapore verwacht. Triton 16 te Nassau. Van Cloon 15 v. Newcastle n. Melbourne. Van der Hagen 15 te Ilo Ilo. Van Neca 15 100 m. o.z.o. Billiton n. Suva. Van Riebeeck 16 te Kaapstad. Vasum 15 40 m. n.w. Algiers n. Banias. Viana 16 tc Tripoli. Vivipara 15 v. Curagao n. Punta Cardon. Vlieland 15 dwars Fortaleza n. Buenos Aires. V/aingapoe 16 te Dubai verwacht. Waterman 15 v. Rotterdam n. New York. Westertoren 15 30 m. n.w. Perim n. Abadan. Westland pass. 15 St. Paulsrocks n. Montevideo. Willemstad 15 45 m. z.w. Finisterre n. Madeira. Wonorato 15 325 m. z.z.o. Calcutta n. Penang. IJssel 16 v. Piraeus n. Rotterdam. Zafra 16 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Zuiderkerk 15 430 m. z.o. Suez n. Suez. KLEINE VAART Alcetas 15 te Rotterdam n. Hamburg. Amyntas 15 i 5m. z.w. Galitas n Mostagenem. Ank Winsemius 15 dwars Ameland n. Boston. Ardcas 15 95 m. n.w. Ouessant n. Genua. Areas 15 100 m. o. Tunis n. Mostaganem. Aruba 15 20 m. z.w. Texel n. Londen. Aspera 15 in Downsing n. Grangemouth. Atlas 14 te Barcelona n. Tarragona. Auriga 16 v. Danzig te Londen verwacht. Bevesier 15 dwars Katwijk n. Gent. Bloemgracht 15 te Helsinki. Capella pass. 15 Noordhinder n. Poole. Cateli 16 v. Brest te Hamburg verwacht. Cito 15 te Sunk n. Dordrecht. Con Brio 15 op Schelde n. Brussel. Ccrnelis pass. 15 ET-12 v. Mantyluoto naar Wad- dinxveen. Cumulus 15 10 m. n.o. Noordhinder n. Todness. Dita Smits 15 dwars Casquets n. Tunis. El jo 15 dwars Terschelling n. Plymouth. Erasmus 15 160 m. z. Kp. Villano n. Wicklow. Erebus 15 dwars Ameland n. Helsinki. Fiat 15 60 m. z.w. Smalls n. Lissabon. Fiducia 2 15 v. Boston te Maassluis verwacht. Flevo 15 dwars Noordwijk n. Amsterdam. Geestdijk 15 te Smithknoll n. Maassluis. Goote pass. 15 A-l-boei v. Liverpool n. Antw. Gramsbergen 15 40 m. n.w. Ouessant n Cardiff. Groningen 18 v Windau te St. Nazaire verwacht. Heemskerk 15 v Kotka te WestHartlepool. Heerengracht 13 50 m. n. Kristiansund n. Antw. Helvetia S 15 5 m. n. Villano v. Torrevieja n. Cork. Hennie pass. 15 JE-10 v. Mantyluoto n. Harlingen. Herman Buisman pass 15 Goeree n Amsterdam. Ida Jacoba 15 v. Hamina te Newport M. verw. Isola 15 dwars Anvilpoint n. Waterford. Jan Kreumer 15 15 m. w. IJmuiden n. IJmuiden. John M 15 10 m. o. Kattegat n. Hunzestad. Julia Anna 15 15 m. z.w. Texel n. Bridgewater. Leliegracht 17 te Amsterdam verwacht. Libertas 15 te Antwerpen n. Rotterdam. Lijnbaan 15 130 m. o. May eil. n. Leith. Lijnbaansgracht 15 80 m. w. Hanstholm naar Gran gemouth. Maarsbergen 15 op Schelde n. Antwerpen. Magas 15 20 m. n.o. Ouessant n. Barcelona. Mare Liberum 15 180 m. n.o. Villano n. R'dam. Marian H 15 130 m. z. Majorca n. Avonmouth. Markelo 15 30 m n.o. Bornholm n Helsinki. Mutua pass. 15 Tersch.bank n Alphen a/d Rijn. Nero 14 te Amsterdam n. Le Havre. Njord 15 15 m. w. Beyrouth n. Naxos Noorderhaven 15 te Sunk n. Rotterdam. N'ore 15 10 m z. Texel n. Rotterdam. Oosterdiep 15 dwars Ameland n. Harlingen. Pamir 15 dwars Haisborough n. Newcastle. Pandora 15 20 m. n.w. Noordhinder n. Drammen. Perregaux 15 35 m. w.n.w. K. Montlego n. Nantes. Phidias 14 v. Cartagena n. Malaga. Pit to 15 v. La Paliee te IJmuiden verwacht. Prins Bernhard 15 20 m. w. ST-3-boei n. Hull. Prosperite 15 15 80 m. o. I-Iumber n. Hull. Rana pass. 15 Elbe-3 v. Kotka n. luswich. Rcalta 15 et Kp. Griznez n. Rouen. Regina Ida 15 70 m. z.z.w. St. Vincent n. Kenitra. Rema pass. 15 Terschellingcrbank n. Kopenhagen. Rembrandt 15 20 m. n.o. Ni-Foreland n. Boston Rifoan 15 150 m. w. Hanstholm n. Dundee. Rochab 15 640 m. n.o. Kp. Race n. Londen. Sandcnburgh pass. 15 Kiel n. Stockholm. Schinkelstroom 15 20 m. z Startpoint n. Rouen. Schokland 15 te Texel n. Rotterdam. Silvreta 15 v. Aarhus te Rotterdam verwacht. Spaarnestroom 15 op Thames n. Amsterdam. Steady 15 dw Elbe n. Zwolle. Thaletas 15 85 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Unitas 15 12 m. o.n.o. Sunk n Londen. Veendam 15 30 m. n. Bornholm n. Shoreham. Vliestroom 15 dwars Dover n. Amsterdam. Vrij burgh 15 v. Safi te St Nazaire verwacht Waalborg 15op rede Hull v. Holmsund. Weerhaan 15 10 m. o. Humber n. Hull Willi Böhmer 15 90 m. n. Tersch.b. n. Gothenburg Wim 2 15 dwars Oeland n Newcastle. Zephyr 15 v. Runcorn te Aalborg verwacht. SLEEPVAART Holland 13 560 m. o. Kp. Race n. Engeland. Hudson 13 v. Rotterdam n. Cardiff. Maas 14 v. voorgaats te Rotterdam. Internationals vast, Kon. Olie lager Philips bereikte gisteren een nieuw hoogterecord bij een koers van 1312 pet, tegen een vorige slotkoers van 1298. Zwit serland blijft voor rekening van Amerika de stukken op het Damrak uit de markt nemen. Aan winstnemingen wordt nog niet gedacht. In de hoek van Hoogovens ont wikkelde zich een grote activiteit. Men verwacht ook hier goede halfjaarcijfers. Ook de goede gang van zaken bij Dort- mund-Hörder heeft de vaste stemming in de hand gewerkt. De koers steeg van 798 tot 812 (790). Unilever was eveneens actief en gaf een scherp koersavance te zien bij 927 tegen 913 gisteren. AKU was op 539 circa vijf hoger. Kon. Olie moest op ƒ138,70 met 2,50 verlies genoegen nemen. Voor de scheepvaartafdeling blijft de belangstelling aan de geringe kant. Van de leidende cultures werd Delimij aange boden en het verlies op 188,50 bedroeg ruim drie gulden. Staatsfondsen kalm. (ANP). Boeke Huidekoper van 156 op 161, Figée van 182 op 186, Spaarnestad van 600 op 610. VERHANDELDE FONDSEN 12 aug. 15 aug. Totaal 450 475 Hoger 275 (61,1%) 286 (60,2%) Lager 79(17,6%) 100(21,1%) Gelijk 96(21,3%) 89(18.7%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Avondverkeer Slot Kon. Olie137.50-138.00 137.50 Philips 1291—1300 1300 Unilever 919—923 gl 922% Hoogovens 804808 gl 807'/2 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U 538 gl 536/4 [•Con. Olie136.70-137.50 136,IC Philips 1298—1302 gl 1298'/2 Unilever 921924 920 Hoogovens 808819 820 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. STAPJE TERUG O.i.v. de zwakke houding van Wall Street deden de hoofdfondsen, met uit zondering van Hoogovens, een stapje terug. In de meeste gevallen bleef de reactie be perkt. Philips 10 a 12 p. lager, evenals Uni lever, welk laatste fonds de stijging in Wall Street gisteren kon voortzetten. AKU 2 p. beneden het vorig slot. Kon. Olie tamelijk gedrukt .wegens verlaging van -S 7/8 in New York. Het fonds verloor aanvankelijk 3,60 waarbij de notering 2,50 beneden New- yorkse pariteit bleef. Hoogovens was een gunstige uitzondering met een verbetering van 15 p. De belangstelling kwam groten deels van merikaanse zijde. Later volgde enige afbrokkeling. Van de Europese beur zen was Londen kalm en West-Duitsland vast van toon. Andere afdelingen waren weinig veranderd. Scheepvaartwaarden hier en daar iets zwakker o.i.v de lagere vrachtenmarkt in juli. De staatsfondsen- markt opende op nagenoeg het hoogste niveau van gisteren. Vandaag vond de introductie plaats van aandelen Bammens. Op de incourante markt had de ïaatste afdoening plaats op 360, daarna volgden regelmatig hogere bie dingen tot gisteren 433 toe. Als adviesprijs werd vanmiddag 450 tot 475 genoemd. Het Verslag van Geo Wehry stelde teleur, maar de adviezen waren niet veel lager, omdat in het huidig koerspeil reeds veel kwaads is verdisconteerd. Voor de 4%% obligaties Zuid-Holland, 99%, was de belangstelling bevredigend. Vorige Advieskoer slotkuers heden 13.45 Amsterd. Bank 390 389 Ned. Handel Mij. 305 305 Rotterd. Bank 312 312% Twentsche Bank. 293 293 A.K.U 541 538* Albert Heijn 470 475 Amstel Bier 513 510 Bilhton Mij. II 449 447 Bols 600 Bührmann Papier 515 520 Deli Mij 186.50 186* Dordtsche Olie 660 643 464 Heineken's 657 657 Hoogenbosch Sch. 280 280 Hoogovens 812 823* H.V.A 154 153'/2 620 62'1 K et jen 485 435 K.LM 104.— 104 - Kon. Ned. Zout 975 138.70 135,30* Müller Nat. Bezit 432 432 Nederl. Ford 680 685 Ned. Gist- en Sp 415 417 Ned. Kahelfahr 600 600 Philips Gem Bez 131014 1297 Philips Pref 329% 329 A'dam Rubber 111% 110%* Sikkens Groep 910 Stokvis R S 272 272 Thomassen Dr 727 727 Unilever 929 929* Van Berkei's Pat 345 345 Var Gelder Pap 315 318 Van der Heem 305 305 Ver. Machinefabr 250 250 Wessanen 350 350 Wilton Fijenoord 203% 203 Z wanen berg-Org. 870 f 219.— 219,— Rnbeeo f 242.— 242,— Unitas f 527.— f 525.— Ver Bezit v. 1894 f 136.50 f 136,50 HAL 138 137%* K N S M 183% 182* N Scheepv Unie 145% 144%* Ommeren Phs van 268% 268 Stoomv Mij Ned l«6'/2 166 Anaconda 52% 52 Kennecott Copper 83% 82 Aluminium Ltd... 33 33 Bethlehem Steel 45 45 U.S. Steel 82% 82 Republic Steel 62% 62% American Motors 22 21% General Motors 43%e 44 Cities Service 44% 44% Shell Oil 67% 67% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdarr.sche Bank New York: kleine verliezen Voor het eerst sinds acht dagen is de handel gisteren op de Newyotkss beurs zeer ongeanimeerd geweest D» meiki sloot echter slechts weinig !dg*r. De har.de' ram sterk af naar 2.450.90(1 verhand«M» aan delen na de ver'-: 00 n vsn 9 18 000 aandelen op vrijdag. Van 171° v7^nd«en stegen er 532 en 4*7 r-'^ter.. Bh grotere verliezers was Vc-k, die 2 dolt»- v^'.oor. Het industrieger>'-'dolde lrworr v"»n 18 op 624,17, dat van «oerm«egpr -ar. 138,35 op 138.44 en dat van r>r>®nv-sre nut-bedrij ven van 94,05 op 94,38. (UPi)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 8