Wierstra „lapte" wereldkampioen Timoner tien keer in Amsterdam Uren vertraging op de eerste dag Nederlandse kampioenschappen Zeilers konden hun hart ophalen tijdens derde dag van Sneekweek Derksen bij de profsprinters tweede achter Plattner REVANCHES WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 9 Bulters (Heemstede) boekte derde zege Amerikaan Bill Nieder toch naar Rome Wereldrecord van Bill Alley niet erkend? Brian Hewson wel naar de Spelen OLYMPISCH ALLERLEI Moss gediskwalificeerd in Grote Prijs Portugal Draverijen van woensdag zeer matig bezet Sprint voor beroepsrenners: 1ste rit: 1. Plattner (Zwitserland) 12.2 sec. over de laatste 200 meter; 2. Debacker (België); 2de rit: 1. Maspes (Italië) 12 sec.; 2. Derk- sen (Ned.); 3de rit: 1. Derksen 11.9 sec.; 2. Plattner; 4de rit: 1. Maspes 12 sec.; 2. De backer; 5de rit: 1. Derksen 12 sec.; 2. De backer; 6de rit: 1. Plattner 11.8 sec.; 2, Maspes; 7de rit, match a quatre over 1000 meter: 1. Plattner 11.6 sec. over de laatste 200 meter; 2. Derksen, 3. Maspes, 4. De backer. Einduitslag: 1. Plattner 5 pnt. 2. Derksen 6 pnt. 3. Maspes 7 pnt. 4. Debacker 10 pnt. Tandemrace over 1500 meter (amateurs): lste rit: 1. Gerritsen-Paul 11.4 sec. over de laatste 200 meter; 2. Scheps-Kappel; 2de rit: 1. De Graaf-Van der Touw 11.2 sec. 2. Schep-Kappel; 3de rit: 1. Gerritsen-Paul 11.4 sec. 2. De Graaf-Van der Touw. Vierde rit tandemwedstrijd voor ama teurs, match a trois over 1550 meter: 1. De Graaf-Van der Touw 11.2 sec. over de laatste 200 meter; 2. Gerritsen-Paul. 3. Schep-Kappel. Einduitslag: 1. De Graaf-Van der Touw 4 pnt. 2. Gerritsen-Paul 4 pnt. 3. Schep- Kappel 7 pnt. De uitslag van de stayerswedstrijd voor beroepsrenners over 100 km (rol op 45 cm) luidt: 1. Wierstra (Ned.) achter Van In- gelhem 1 uur 14 min. 19.2 sec. 2. Van Hou- welingen (Ned.) achter Wiersma, op 460 meter. 3. Raynal (Fr.) achter Lorenzetti, op twee ronden. 4. Depaepe (België) achter De Graaf op twee ronden. 5. Dolf Ver- schueren (België) achter Van den Bosch op vier ronden. 6. Pizzalli (It.) achter La- val op vijf ronden, 7. Koch (Ned.) achter Van Roey op zeven ronden, 8. Stakenburg (Ned.) achter Pelser op ahct ronden, 9. Timoner (Spanje) achter Meuleman op tien ronden. De succesvolle renners van de wereld kampioenschappen tijdens hun ere- ronde bij de revanches, die gisteravond in Amsterdam loerden gehouden: v.l. n.r. TimonerRomijn, Koch, Buis, Derksen, Nijdam, Maspes en Delattre. Tennis en regen zijn gezworen vijan den. Op de eerste dag van de nationale kampioenschappen kwam dat weer eens duidelijk tot uiting. deze tegen een paar balen stro was ge reden van de heuvel af tegen de richting van het parkoers geduwd om hem daarna opnieuw te starten. De klassering werd daardoor als volgt: 1. Jack Brabham (Austr) met Cooper Climax; 2. Bruce Mac Laren (Nieuw Zeeland) met Cooper Climax; 3. Jim Clark (Gb.) met Lotus; 4. Von Trips (Did) met Ferrari; 5. Brooks (Gb) met Cooper Climax; 6. Innes Ireland (Gb) met Lotus; 7. Gendebien (België) met Cooper Cli max. Aangezien Stirling Moss aanvankelijk met zijn zesde plaats een punt had ver overd in de strijd om het wereldkampioen schap coureurs, veranderde ook de stand in deze competitie enigszins: Na Brabham (40 pnt) en Bruce Mc Laren (33 pnt) staat Innes Ireland nu derde met 12 punten en zakte Moss naar de vierde plaats met 11 pnt. Gendebien blijft vijfde met 10 pnt. Triest zag het er maandagmorgen uit op de Metstennisbanen in Scheveningen waar om elf uur de wedstrijden om de na tionale tennistitels zouden beginnen. Alle banen stonden toen blank, hetgeen uren vertraging met zich heeft gebracht, waar door het voor de eerste dag vastgestelde programma op geen stukken na kon wor den afgewerkt. Zelfs de eerste ronde van de enkelspelen niet. De omstandigheden waaronder op deze eerste dag werd gespeeld waren uiteraard ook niet gunstig. De banen waren traag en glad, terwijl bovendien een vrij straf fe wind dwars over de banen stond. Tot bijzondere prestaties is het op deze eerste dag dan ook niet gekomen, ook niet tot bijzondere verrassingen. Eén geplaatste speler moest het veld ruimen. Dat was Peter Scholtz, als zevende geplaatst, die in drie sets verloor van Ad Bouwer. T ennis In de eerste set leek het daar niet op. Aanvallend en in een gezien de trage baan behoorlijk tempo stelde Scholtz zijn tegen stander voor problemen die deze niet ver mocht op te lossen, 6-3 voor Scholtz. In de tweede set liet hij de teugels wat vieren, de zuiverheid van zijn slagen werd minder waardoor Bouwer met 4-1 voorkwam. Wel wist Scholtz die achterstand nog weg te werken, ma.gr ,met 6-4 ging de set naar Bouwer. Ook in de derde set bleef Scholtz teveel aan de baseline kleven en in dat spel bleek Bouwer vaster en hoewel Scholtz nog met 3-2 4-3 en 6-5 voorkwam. Bouwer won de set met 8-6 en daarmede de partij. Wim Breukink heeft met Weidema nog heel wat moeite gehad. De laatste heeft in de derde set zelfs matchpoint gehad, maar moest die na 6-4 3-6 met 7-5 aan Breukink laten. Evert Schneider is enkele malen in moei lijkheden geweest tegen Wittekamp die, na de eerste set met 6-4 te hebben gewonnen, Na twee dagen waarin het 's middags windstil was geworden, hebben de zeilers op de derde dag van de Sneekweek einde lijk hun hart kunnen ophalen. Bij een ma tige zuidwestelijke wind werd maandag zelfs met de trapeze gevaren. De groeps wedstrijd in de 16 M2-klasse werd gewon nen door het Groningse team. In de be slissende wedstrijd nam de Fries Minks bij de stzvt de leiding. Steeds verder liep de man uit Leeuwarden van het veld weg. Toch vergaarden de Groningers ook op deze tweede dag van de groepswedstrijd de meeste punten, waardoor de overwin ning naar Groningen ging. Friesland moest met een tweede plaats genoegen nemen. Er zijn verschillende zeilers die in de wedstrijden van deze 25ste Sneekweek nog geen nederlaag hebben geleden. Zo planeerde Cees de Haas jr bij de start van de Vrijheidsklasse met een enorme vaart op de eerste boei af. Hij nam een voor sprong die hij gestadig vergrootte. Ulrik Jager boekte bij de FD's voor de derde maal een klinkende zege. Met grote voorsprong op Bellinga drie maal twee de won hij de race. Bulters uit Heemstede zorgde in de 12 Voetsjollen-klasse voor een derde over winning. Ook nu weer voer hij een een zame wedstrijd aan de kop van het veld. Husslage was bij de Olympiajollen op nieuw heer en meester. Ver voor zijn te genstander ging hij, zonder ook maar een moment bedreigd te zijn, door de finish. Een donkere schaduw viel over deze jubileum Sneekweek doordat maandag een toerzeiler b'j het fotograferen van de wed strijd jachten overboord viel en verdronk. De uitslagen van de derde dag waren: Olympia-jollen: 1. Taifoen, stuurman Husslage (Zaandam), 2. Phoenix, K. F. Jansen (Amsterdam). 12 M2 Sharpie-klasse: 1. Tom Thumb. Vos (Amsterdam), 2. Sharp Squall, Van der Akker (Amsterdam). BM-klasse: 1. Victor Marium, Ruiter (Groningen); 2. Utupi, C. J. Verhage (Ak- krum). 12 Voetsjollen-klasse: 1. Wildzang II, Bulters (Heemstede); 2. Fuut II, Hulsker (Rotterdam). Sternklasse: 1. Lilofee, Cancrinus (Haar lem); 2. Gabber, Oly (Wormerveer). Finnjollen-klasse: 1. Mickey Finn, Mar seille (Amsterdam); 2. Nike III, Van Reeu- wijk (Rotterdam) 30 M2-klasse NNWB: 1. Li, Van der Meer (Leeuwarden); 2. Sperwer, Dumore (Leeuwarden). 16 M2-Puntklasse: 1. Fuut II, Zwierstra (Appingedam). Pampusklasse: 1. Karekiet, Van Dijken (Alkmaar); 2. Marjolijn, Van Tienhoven (Oudewetering). 22 M2-klasse NNWB: 1. Cadans, Bonne- ma (Leeuwarden)2. Duco, mr. H. P. Lint horst Homan (Leeuwarden). Zeilen 16 M2 Streepklasse A 2: 1. Windekind, A. Visser (Workum); 2. Snilekruper, Bakker (Sneek). Valkenklasse A: 1. Heroique, Mulder Langweer); 2. Papita, 't Hooft (Den Haag). Vrijheidsklasse A: 1. Speediest, De Haas jr (Breukelen); 2. Kusm'us, De Reuver (Amsterdam). 16 M2-Streepklasse Al: 1. Oceanus, Joop Helder (Paterswolde); 2. Non Pareil, Minks (Leeuwarden). Regenboogklasse: 1. Tjerk, De Jong jr (Joure); 2. Waterrot II, Van de Werf (Sneek). Flying Dutchmanklasse: 1. Good Luck. Jager (Lemmer); 2. Ragnar, Bellinga (Al melo). Groepswedstrijden 16 M2-klasse: Uitslag tweede dag: 1. Groningen 56 pnt. 2. Fries land 47,1 pnt. 3. Overijsel 14 pnt. Einduit slag: 1. Groningen 109,1 pnt. 2. Friesland 97,1 pnt. 3. Overijsel 30 pnt. Individuele uitèlag tweede race: 1. Non Pareil, Minks (Leeuwarden); 2. Oceanus, Joop Helder (Paterswolde). Atletiek De Amerikaan Bill Nieder die zaterdag het wereldrecord kogelstoten op 20.06 me ter bracht., is toch nog als lid in de Ame rikaanse ploeg opgenomen. Dit besluit heeft de Amerikaanse atletiekbond geno men. Die bond maakte daarmee voor de eerste maal een uitzondering, want in de afgelopen jaren is het altijd zo geweest dat diegenen die zich tijdens de selectie wedstrijden kwalificeerden ook werkelijk naar de Olympische Spelen werden afge vaardigd. Dave Davis, die niet in zijn beste vorm steekt, zal nu als reserve de reis naar Rome maken. in de tweede met 5-3 en in de derde met 2-0 voorkwam, doch ten slotte toch moest capituleren. Een merkwaardige partij bij de dames was die tussen de Rotterdamse speelster mevr Roolker en Hetty Schepens, De laat ste won de eerste set met 6-4, kwam in de tweede met liefst 5-0 achter, werkte die achterstand na een onderbreking voor regen weg, kreeg nadien zes matchpoints, mevr Roolker drie setpoints, waarna Het ty Schepens de set na veel spanning met 9-7 won. De jeugdige Tom Okker uit Haarlem be haalde een vrij gemakkelijke overwinning op Van Lidt de Jeude (6-2, 6"4). Heren-enkelspel, le ronde: Toe Water- Dutrieux 6-3, 6-1: Stradmeijer-Boer 6-1. 6-1; Van Tooi-Adan 6-2, 6-0; Kuypers- Veentjer 6-1, 6-1: Baard-Weijerman 6-2, 5-7, 6-4; H. v. d. Weg-Huizinga 6-3, 6-4; Van Zoelen wo-W. Arends, Marre-Ter Meulen 1-6, 6-3. 6-4; F. Koerts-Dankaerts 6-3, 6-8, 6-4; Herok-Knol 6-2. 6"2; Biesheu vel-Beukers 6-3, 9-7; A. G. Maris-A. Toet 6-1, 6-3; Vekemans-L. Tervoort 6-1, 6-0: Breukink-Weidema 4-6, 6-3, 7-5; Steffe- laar-J. Koerts 6-4, 3-6, 6-3; Koen-Dulac de Fugères 3-6. 7-5, 7-5; J. Tervoort-Bitter 7-5, 6-2; Bouwer-Scholtz 3-6, 6-4, 8-6; Men- ko jr.-Juyn 4-6, 6-0, 13-11; Schneider-Wit- tekamp 4-6, 8-6, 6-2: T. Okker-Van Lidth de Jeude 6-2, 6-4; Frederikse-Bruinings 6-2, 6-3; Nieland-Stoop 6-1, 6-3; Guro- witsch-Hehenkamp 6-0, 7-5; A. Lim-Koster 6-4, 9-7. Dames-enkelspel; Je ronde: mej. Sche- pers-mevr. Roolker 6-4, 9-7; mej. Koster- mej. Van Dongen 6-2, 7-5: mej. L. Rinkel- mej. Van Beest 3-6, 6-2, 6-2; mej. Harms- mevr. Burgers 6-4, 5-7. 6-3: mevr. Salome- mevr Eerenvelt 7-5, 26-, 6-3; mevr. Puf- kus-mej. Sluyter 6-1, 6-4; mej. Kramer- mej. K. de Jongh 1-6, 6-4, 6-3. De kans bestaat dat het wereldrecord speerwerpen van de Amerikaan Bill Alley, die op 11 juli j.l. tot 86.46 meter kwam, niet zal worden erkend. Het terrein in Short Hills had een te groot niveau-verschil. Het wereldrecord blijft overigens in Ameri kaanse handen, aangezien Al Cantelle reeds eerder een worp van 86.04 meter had laten noteren. Ondanks zijn matige prestatie van 1 min 50.1 sec op de 800 meter, waar hij achter de Nieuwzeelander Smith (1 49.2), de Brit ten Wenk (1.49.2) en Kilford (1.49.4) en onze landgenoot Henk Heida (1.49.8) op de vijfde plaats beslag legde, zal de Engels man Brian Hewson toch aan de Spelen in Rome deelnemen. Automobilisme gediskwalificeerd. Hij had zijn wagen toen In het klassement van de Grote Prijs van Portugal -gewonnen door Jack Brab ham- is een wijziging gekomen. Stirling Moss, die als zesde was geëindigd, werd PRUZENCONTROLE De gemeentelijke autoriteiten in Rome hebben strenge maatregelen afgekondigd om prijsopdrijving gedurende de Olympi sche Spelen, wanneer zovele buitenlanders in de Italiaanse hoof dstad zullen verblijven, te voorkom,en. Zo zullen de restaurants, caféhouders en eigenaars van lunchrooms bij de ingang van hun zaken een prijslijst moeten ophangen, waaraan de prijzencon- troledienst haar goedkeuring heeft gege ven. POGING Verwacht wordt, dat Rusland een ern stige poging zal doen tijdens het IOC-con- gres van 22 augustus de zetel van president Avery Brundage te bemachtigen. Brunda- ge heeft de positie van IOC- president thans 8 jaar bekleed. Hij treedt af, doch is herkiesbaar. Een belangrijk agendapunt is voorts de kwestie China. Zal Commu nistisch China tot het IOC worden toege laten en zo ja, onder welke naam zal Nationalistisch China dan aan de Spelen mogen deelnemen? BEETHOVEN Bij de ceremoniën bij de Olympische Spelen, waarbij de volksliederen worden gespeeld, zal voor de gezamenlijke Duitse ploeg (West en Oost) het Ode an die Freu- de uit Beethovens negende symphonie ge speeld worden. Van de 320 dames en he ren tellende Duitse equipe komen er 141 uit Oost-Duitsland. JEUGD De jongste twee verslaggevers bij de Olympische Spelen, de 15-jarige Niels Skouboe en de 16-jarige Joergen Fyhn, zijn uit Kopenhagen naar Rome vertrokken, waar zij de gast zullen zijn van prins' Vit- torio Massimi, in wiens villa, die buiten Rome is gelegen, zij ook zullen logeren. De prins heeft eveneens gezorgd voor pers kaarten voor de Deense jongens, die een speciale jeugdkrant over de Olympische Spelen zullen verzorgen voor de Deense jeugd. Reeds een jaar lang geven zij met succes deze jeugdkrant uit. VREES De organisatoren van de Olympische Spelen hebben aan de leiders van de de legaties uit 87 landen, die op 25 augustus in Rome zullen deelnemen aan de ope ningsceremonie, gezegd dat slechts een deel van de sportlieden van elk land aan de grote mars door het stadion kan mee doen. Men is nl. bang dat de baan anders te veel te lijden zal hebben van de dui zenden voeten die op de eerste dag er over heen zullen marcheren. Van de 400 atleten, die deel uitmaken van de Ame rikaanse afvaardiging, zullen dientenge volge slechts 241 personen mogen meelo pen. De leiders van de delegaties bre ken zich nu het hoofd over de vraag hoe men een selectie kan toepassen en welke maatstaven men moet aanleggen om tot een bevredigende oplossing te komen. De coach van de Amerikaanse zwemsters zei na aankomst op het vliegveld Ciampino, ,.dat zijn jonge zwemsters in staat zijn tenminste vier gouden medailles te ver overenHet jongste lid van de ploeg is de 13-jarige Donna de Varona. SOUVENIRS De politie in Rome heeft opdracht ge kregen een wakend oog te houden op de Olympische vlaggen, die de laatste dagen in Rome zijn gehesen. Deze vlaggen blij ken namelijk een grote aantrekkings kracht uit te oefenen op souvenirjagers. Binnen een paar dagen bleken er vijftig te zijn verdwenen. Het militaire apparaat, met aan het hoofd een generaal, de „raggruppamento militaire olirnpico", dat vijfduizend man (officieren, onder-officieren en manschap pen) omvat en werd opgebouwd uit de verschillende wapenonderdelen, is thans gemobiliseerd. Het zal in de eerste plaats voor het organisatiecomité het transport in Rome verzorgen van de deelnemers, de officials en de geaccrediteerde journalis ten. Daarvoor hebben de militairen de be schikking over 1320 auto's. Er zijn dertig vaste buslijnen ingericht tussen het Olym pische dorp, de stadions en andere mar kante punten van de Olympische Spelen. Wielrennen Om Van der Lans weer bij te kunnen laten komen, moesten Nikkesen en Oud- kerk hun tempo drukken. Doch met nog anderhalve ronde te rijden stapte Nikke sen af en daarmee viel de ploeg volko men uiteen. Onbedreigd zegevierden de leerlingen van oud-wereldkampioen Gerar- din met wereldkampioen Delattre op kop. De tijd van de Franse ploeg, die verder bestond uit Nedelec, Klaud en Suire no teerde een tijd van 4 minuten 44.6 secon den over de vier kilometer. De Olympische renners revancheerden zich enigszins in de afvalwedstrijd, waar in zij de hoofdrol vertolken. Winnaar werd Piet van der Lans op de tweede plaats gevolgd door Zeeman. Derde en vierde werden respectievelijk Oudkerk en Le grand. Met als hoofdfiguren de wereld kampioenen Maspes, Timoner en de jon ge Franse achtervolger Delattre had een bloemrijke huldiging plaats van hen, die in Oost-Duitsland lauweren oogstten. De Nederlandse baanrenners, die op ere plaatsen beslag legden werden eveneens in deze huldiging betrokken. Bij hen was ook Jan Derksen, die tegen Maspes ook nu op zijn zo vertrouwde stadionbaan niet was opgewassen. Wel probeerde hij in een lange sprint de zege te bewerkstelligen, maar toen Maspes in tweede positie in volle sprint lag, kon hij de Italiaan niet meer houden. Van een moment van onbedachtzaam heid van Plattner profiteerde Derksen om onder hem langs te schieten en in 11.9 sec. over de laatste 200 meter te winnen. Ook Debacker werd, zij het met mini maal verschil door onze landgenoot ver slagen. Indrukwekkend was Plattner's ze ge op Maspes. Voor de marathontribune lanceerde de Zwitser een machtige spurt, waarmee hij de Italiaan volkomen verras te. Ondanks verwoede pogingen slaagde de wereldkampioen er zelfs niet in hem te benaderen, laat staan te overvleugelen. De eindbeslissing viel in een match a quatre, waarin Derksen uit de tweede bocht prachtig een aanval van Debacker opving om vervolgens door te gaan. Een prachtige jacht was hiermee ingeleid met Derksen op kop. Plattner was in zijn aan val echter onweerstaanbaar en passeerde Derksen in de laatste meters. Daarmee werd de Zwitser tevens algemeen winnaar met Derksen op de tweede plaats. Het paar Gerritsen-Paul toonde nog eens overduidelijk aan de snelste te zijn op de tandem, waarop het in Rome bij de Olym pische Spelen zal uitkomen. De Graaf- Van der Touw boden echter prachtige te genstand en zegevierden in de rit a trois waardoor hen ten slotte de eindzege werd toegekend. Beide ploegen behaalden in to taal vier punten. De Amsterdammer Martin Wierstra heeft een glorieuze overwinning behaald in een bijzonder sterk gereden race achter grote motoren over 100 km. op de baan, waar hij als stayer momenteel de ongekroonde koning is. Hij heeft daarmee ook zijn re vanche gekregen op een totaal ontluister de wereldkampioen Timoner, die deze avond slechts als figurant fungeerde, na van Koch in de beginfase na 37 ronden de eerste morele tik te hebben ontvan gen, toen de Utrechter hem voorbijsnelde en de Spanjaard los van de rol (deze maal op 45 cm) kwam. Slechts écn was er die zich staande wist te houden tegen het geweld, dat Wierstra ontwikkelde; zelfd tegen het eind, toen de Amsterdam mer er alles op zette, om zijn zege een nog schoner aanzien te geven. Dat was oud-amateur wereldkampioen Arie van Houwelingen, die weliswaar minder schit terde, maar toch wel zo sterk reed, dat zijn tweede plaats onaantastbaar bleef. Timoner, gestart in eerst positie, heeft geen moment waar kunnen maken, dat hij met grote oppermacht dewereldtitel in Karl Marxstadt had veroverd. Want nadat Koch zijn positie op kop had ingenomen en te vens het gehele veld had „geschud", viel Timoner steeds meer van zijn voetstuk af. Na 25 km had Koch de grote pech dat de motor van gangmaker Van Roey defect raakte. De Utrechter verspeelde daarmee zijn leiderspositie, die Wierstra, die reeds naar voren was opgerukt, voor zich op eiste. Koersen op Duindist Na de enorme grote programma's en de drukke dagen aan het einde van en aan het begin van deze week was het te ver wachten dat de woensdagmiddagmeeting op Duindigt hiervan de gevolgen zou on dervinden. Ded raverijen zijn dan ook zeer matig bezet, zelfs zo, dat het. verstandiger zou zijn geweest de inschrijvingstermijn te verlengen. Een gunstige uitzondering hierop maken de rennen. De vele regens hebben de baan soepel en zacht gemaakt en onder deze gunstige omstandigheden komen vrijwel alle volbloeds aan de start. In de ren voor 3-jarigen bekleedt Phrolic een zeer gun stige positie en verdient dan ook hier zijn lang verwachte zege te behalen. De goede Country Girl kan de tweede plaats bezet ten, gevolgd door Loyal. Zaterdagmiddag j.l. verscheen de favo riet Magnetic North niet aan de start en hoewel de Ierse St. Leger-winnaar on danks het topweight van 64 kg weer vol komen gedeclasseerd staat, zal Delbrassin- ne hem vermoedelijk weer op stal houden waardoor deze ren een volkomen open karakter krijgt. Winnaar kan nu worden Désiree, vóór Peigne d'Or en Loyal. In de ren voor amateurs en amatrices staat Igna'tius zeer gunstig, want indien zijn jeugdige berijder er in slaagt dit las tige paard „recht" te houden, zal hij Leone en Wurftaube kunnen slaan. Outsider is Sans Valeur. In het internationale lange afstandsnum mer zullen Trudi Trothan en Sammy Mars de lakens uitdelen. Uit dit duo is echter moeilijk een keuze te maken, doch daar Sammy Mars in stijgende vorm loopt, zal dit de balans naar hem kunnen doen door slaan. De oudste dochter van de vroegere crack Mac Kinley Vita Kinley ont popt zich steeds meer als een klassedraver. In het amateursnummer staat zij wederom op een winnende post, waarvan Thea Drabbe haar vergeefs zal trachten te ver drijven. Outsider is Victor Hanover. De autostartkoers is één der interessantste koersen, omdat het onderlinge verschil in kracht zeer gering is. Walter Pluto zal lang de leiding kunnen behouden, doch ten slotte de vlag moeten strijken voor Wendy Hollandia. Outsiders zijn verder X Pluto en Winston Hanover. In het andere nummer geniet Woda'n de voorkeur, doch daarbij mag niet worden vergeten dat Unique Spencer na een lange afwezigheid bij zijn nieuwe trainer zijn heroptreden doet. In de beide overige nummers worden overwinningen verwacht van Youthful Nora Spenser en Ylite Rose. De revanches van de wereldkampioenschappen zyn zoals vrijwel ieder jaar in Amsterdam een wiclerfestyn van de eerste soort geworden. En de ruim 25.000 toe schouwers in het Olympisch stadion bleven dan ook tot na de laatste ereronde op hun banken om vooral niets te missen van de glans die al die renners van naam aan het uitgebreide programma gaven. Het plezierigst om te zien waren uiteraard weer de sprintwedstryden voor profs en de wedstryd met motorgangmaking voor pro fessionals over honderd kilometer. Veteraan Jan Derksen hy haat die benaming zei stadiondirecteur Bessem tydens de huldiging nestelde zich by de snelste sprin ters op de tweede plaats achter de Zwitser Plattner maar voor Maspes en Debacker, waarna in de stayerswedstrijd Martin Wierstra een weergaloze race reed, waarby hy er alleen niet in slaagde Arie van Houwelingen, die verbluffend goed rijdt gezien het feit dat hy pas een jaar prof is, te lappen. Alle anderen Koch, Depaepe, Raynal, Verschueren, Pizzalli en Stakenburg passeerde hij een of meer keer en de wereld kampioen Timoner, die vier keer los van de rol kwam, zelfs tien keerJammer alleen dat de uitermate taaie vechter Verschueren tijdens een grandioze aanval pech kreeg en daarna niet meer in het stuk voorkwam. En dat ondanks de vurige aan moedigingen van de duizenden op de tribunes. Dezelfde publieke schare overigens die tydens het bekendmaken van de uitslag even fel floot toen de naam van de trotse wereldkampioen Timoner werd genoemd als negende en laatste op tien ronden achterstand! Meer en meer wordt Rome de Olympi sche stad 1960. Op de foto ziet men een bekende winkelstraat - de Via Frattina bij de Spaanse trappen - versierd met de vlaggen van alle deelnemende landeti. De Franse Olympische achtervolgings- ploeg heeft bij de revanchewedstrijden in het Olympisch stadion een overtuigende overwinning behaald op de Nederlandse Olympische ploeg, waarin Henk Nijdam ontbrak, die wegens een klein abces aan zijn hiel verstek moest laten gaan. Zijn plaats werd ingenomen door Jan Legrand, die echter het tempo van zijn ploeggeno ten niet kon volgen en de smadelijke ne derlaag van de Nederlanders inleidde. Met nog vier ronden te rijden moest hij zijn ploeggenoten laten gaan en toen drie ronden voor het einde om onverklaarbare rédenen Van der Lans afstopte, stortte de Nederlandse ploeg, die aanvankelijk voor treffelijk tegenstand bood en zelfs lange tijd een kleine voorsprong had, ineen. Na 78 ronden beleefde Wierstra de glo rie Timoner op een ronde te stellen. Hij kon toen no.g niet vermoeden, nadien nog negen keer langs de Spanjaard te zullen heen flitsen. Halverwege de wedstrijd lag Wierstra nog stevig op kop, op 25 meter gevolgd door Van Houwelingen en door Raynal. Koch, Er volgde in de tweede helft van de race nog een succesvolle jacht Van Ver schueren, die evenwel abrupt afbrak door motorpech van gangmaker Van den Bosch, maar voor het overige vielen er geen grote heldendaden meer te rapporteren. Het Nederlandse duo bleef heer en mees ter over het veld met Wierstra in winnen de positie.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9