MORRIS*.^ fluy! Veiligheidsraad uitgesteld ter wille van Afrikaans overleg „Nederland vuilnisvat voor aftandse Duitse auto's" POWERS ZOU BIJ AANSTELLING NIETS GEWETEN HEBBEN OVER OPDRACHT OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Engeland zal Nederlandse belangen behartigen NKroemah bereid naar Tsjombe in Katanga te gaan Mosje Dayan opent landbouw-offensief V.S. krijgen centraal militair planbureau Regering tegen korter werken van overheidspersoneel ANWB vraagt maatregelen EISENHOWER: „Geen hersenspoeling" AMERIKAANS ADVOCAAT: „Milder methoden van verhoor dan in Amerika" Enkele opklaringen Aan het strand De Olympische Spelen In de krant van heden Het woord is aan 75e JAARGANG No 34 D O N D E R D A G 1 8 A U G U S T U S 1 9 6 0 305e JAARGANG No 187 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- T T Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). IHHBIHI V* I F* I 1 I I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heüigland 10. Tel. 15295^ QQllC lil O ■L-' (jL O 1 U Cl J&5SÏÏS. kantoor Haarlem-N. Soendaplem, Tel. 57750 W t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks uriVLiUii i Li iinnivjjLiYiüUiiij w U JA iTk li i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije MOSKOU (UPI, Reuter en AFP) Vandaag is te Moskou de tweede zittingsdag van het proces tegen de Amerikaanse piloot Francis Powers begonnen met een ver klaring van Powers, in antwoord op een vraag van zijn verdediger, dat hij bij het aangaan van zijn dienstverband met de Amerikaanse „informatie-eenheid" niet op de hoogte was dat hij boven Rusland zou moeten vliegen. Hjj had dit pas zeven, maanden nadien vernomen. Daarna zette de openbare aanklager zijn kruisverhoor van Powers voort. De tweede dag van het proces wordt verder grotendeels in beslag genomen door de verhoren van mensen die Powers hebben zien neerkomen en door de getuige nissen van experts die de instrumenten en het vliegtuig hebben onderzocht. Vrijdag volgen dan de pleidooien va.i verdediging, het requisitoir van de openbare aanklager en misschien de uitspraak van de rechter. President Eisenhower heeft woensdag te Washington verklaard dat hij geen be wijs kan zien voor de veronderstelling dat de in Moskou terechtstaande vlieger Fran cis Powers een hersenspoeling heeft on dergaan. De president herhaalde dat de Verenig de Staten genoodzaakt waren de U-2 uit te sturen, om inlichtingen te verzamelen waarmee zij zich konden wapenen tegen een onverhoedse aanval door de Sovjet- Unie. De ouders van Francis Powers hebben woensdag na het zien van hun zoon ver klaard, dat zij niet geloven, dat hij een hersenspoeling heeft ondergaan. Hun ad vocaat was zeer tevreden over zijn optre den als getuige. „Vergeleken met het Amerikaanse systeem kan men de Rus sische methoden van ondervraging als zeer mild beschouwen," zei advocaat Ale xander Parker. Toch een raket Amerikaanse deskundigen op het gebied van luchtafweer achten het zeer wel mo gelijk dat de U-2 van Powers is neerge haald met behulp van een raket die in de nabijheid van het toestel is ontploft. Powers heeft verklaard een oranje licht flits onder zijn toestel te hebben gezien. Wanneer het een raket betrof zou dit kun nen verklaren waarom het toestel niet vol ledig werd vernield en Powers er het le ven afbracht. Volgens het door Roedenko overlegd ge tuigenis van de commandant van de Rus sische raketeenheid welke de U-2 neer haalde, werd het. toestel van Powers op 20.000 meter hoogte „vernietigd" en kon het „met het blote oog" gevolgd worden op zijn val naar de aarde. Ook het neerdalen per parachute van Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tus sen noord en west. Iets hogere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Regenzone trekt veel sneller dan gisteren verwacht werd met een depressie boven Noord- Frankrijk van west naar oost over ons land. Morgen gevolgd door enkele opklaringen en plaatselijk een bui. Matige wind tussen noord en noordwest. Temperaturen van 17 tot 18 gr. G. Zeewater ruim 17 gr. C. Vooruitzichten: een storing uit Schotland trekt met onstabiele lucht naar de Noordzee, waar door koel en onbestendig strand weer zal volgen. Powers was van de grond af waargenomen. Hierdoor, aldus het rapport, had men maatregelen kunnen nemen om de aan houding van Powers mogelijk te maken. Tijdens de zitting van vanochtend vroeg de president van de rechtbank, luitenant- generaal Boris Oglebski, aan Powers of hij wist dal hij een inbreuk op het volken recht maakte toen hij boven de Sovjet- Unie vloog. De vlieger antwoordde beves tigend en zei dat hij opdi-acht had gekre gen voor de vlucht. Getuigen De rechtbank hoorde vandaag in de eer ste plaats de getuige Asabin, die zei een vliegtuig te hebben gehoord en een stof wolk in de omgeving van zijn dorp en een man aan een valscherm te hebben gezien. Hij was naar de plaats gegaan waar de parachute was terechtgekomen om hulp te bieden. „Powers is de man die met het valscherm neerkwam", zei hij. De gëtuige Tsjeremisin zei samen met anderen Powers te hebben bevrijd van zijn valschermuitrusting en hem een revolver te hebben afgenomen. Samen met Asabin had hij Powers per auto naar de politie in het dorp gebracht. Powers' verdediger, Grinjev, vroeg Asabin of zijn cliënt zich tegen hem had verzet. A: nee, hij verzette zich niet. V: hoe gedroeg hij zich toen hij in uw macht was? A: hij gedroeg zich zeer rustig. De rechter vroeg hierop aan Powers of hij iets te zeggen had. Powers: nee. geen vragen. Het getuige nis is waar. Ik dank hem voor wat hij ginds voor me heeft gedaan. (Powers doel de hier op het feit dat Asabin en zijn ka meraden hem van zijn parachute hadden bevrijd, te drinken hadden gegeven en hem naar het gemeentehuis hadden over gebracht.) Het hof verdaagde hieruit de zitting voor twintig minuten. Vervolgens werden gehoord de chauffeurs L. A. Sjoezjakin en V. P. Soerin, die bij de gevangenne ming van Powers aanwezig waren en be vestigden wat de twee andere getuigen hadden verteld. Hierna betrad de eerste deskundige getuige het forum, Nikolai Alexeyem, wiens getuigenis de indruk maakte te zijn bedoeld om aan te tonen dat Powers niet van zijn route kan zijn afgeweken. De piloot had niets te vragen. De tweede getuigedeskundige, professor Istomin, wijdde in zijn getuigenis uit over het feit dat de U-2 geen nationale kente kenen had gevoerd. Powers maakt van zijn recht gebruik de getuige vragen te stellen. „Kan het niet mogelijk zijn geweest dat het toestel aanvankelijk kentekenen had, die er latei- zijn afgesleten? Ik heb vliegtuigen gezien op de basis Incerlik in Turkije die daar lange tijd gestationeerd waren. Ik kan het niet met u eens zijn dat er nimmer ken teken zijn geweest". De rechter: „U hebt het. recht er een afwijkende mening op na te houden, maai de deskundigen hebben aangetoond dat de U-2 geen kentekenen op de romp of vleu gels voerde". Powers: „Naar wat ik gezien heb op Incerlik bij vorige gelegenheden, had het toestel kentekenen". (Zie verder pag. 4) Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee dat de Britse regering op ver zoek vam de Nederlandse regering bereid is gevonden de Nederlandse belangen in Indonesië te behartigen. De uitvoerbaarheid van deze regeling is uiteraard afhankelijk van de instemming van de Indonesische regering, zo voegt het ministerie eraan toe. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport IS Olympisch allerlei 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's NEW YORK (UPI) Het beslissende debat in de Veiligheidsraad over Kofigo, waarin het door premier Loemoeba aan gevallen beleid van secretaris-generaal Hammerskjocld aan de orde zal komen, zal nu waarschijnlijk worden gehouden op zaterdag. Naar van welingelichte zijde werd vernomen is Hammerskjoeld, die het eerst vroeger had willen laten houden, met dit tijdstip akkoord gegaan na een on derhoud van twee uur met Afrikaanse lei ders, die aandrongen op uitstel om meer voorafgaand overleg mogelijk te maken, in dc eerste plaats met de Kongolese rege ringsdelegatie die woensdagavond uit Leo- poldstad naar New York vertrok, en even tueel ook tussen president NKroemah van Ghana en president Tsjombe van Katan ga, Loemoemba's grote tegenspeler, NKroe mah heeft woensdagavond in het Ghanese parlement gezegd dat hij die uitnodiging heeft gehad van Tsjombe en dat hij be reid is naar Elizabethstad te gaan, als dit zou kunnen bijdragen tot een oplossing van de Kongolese moeilijkheden. Volgens Ghanezen in New York is het echter waarschijnlijk dat NKroemah vooreerst niet zelf gaat, maar iemand anders met een delegatie stuurt. Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft woensdag ook de Russiche gedele geerde Koeznetsov bij zich ontboden. Ham marskjoeld wil pogen de steeds groter wordende kloof tussen de Sovjet-Unie en de UNO voor wat betreft het optreden in Kongo, te dichten of althans te overbrug gen. Des avonds heeft Hammarskjoeld over leg gepleegd met de Tunesische gedele geerde Mongi Slim. Slim wordt beschouwd als de aanvoerder van een groep Afri kaanse staten, die niet langer genoegen nemen met het optreden van Loemoem- ba in Kongo. Loemoemba dreigt opnieuw Vlak voordat de Kongolese regerings delegatie woensdagavond uit Leopoldstad vertrok stelde premier Loemoemba op een persconferentie min of meer een ultima tum aan de Veiligheidsraad. Hij waar schuwde, dat hij zelf troepen naar Katan ga zal sturen, eventueel met de hulp van bevriende landen, als de raad niet ingaat op zijn verzoek om neutrale waarnemers, die in Kongo zouden moeten toezien op de uitvoering van de resoluties van de Veiligheidsraad. Hammerskjoeld heeft die resoluties „op zijn eigen wijze" uitgelegd, aldus Loemoemba. „Maar Katanga is een aangelegenheid van ons zelf. Wij hoeven daarbij geen les te krijgen van wie ook". Een van de partijen, die in Loemoemba's regering vertegenwoordigd is, de „Partij van de Vooruitgang", heeft echter woens dag de Veiligheidsraad een telegram toe gestuurd, waarin Hammarskjoeld's optre den in Kongo geprezen wordt en waarin aan de Veiligheidsraad wordt verzocht niet toe te geven „aan de chantage van de regering Loemoemba". Het telegram werd verzonden door het secretariaat van deze partij, die na Loemoemba's nationale Kongolese beweging het sterkst in het par lement vertegenwoordigd is. Aan de Afro- Aziatische UNO-leden wordt gevraagd „de belangen van Kongo te dienen en niet de dictatuur van de Kongolese regering". President NKroemah van Ghana heeft woensdag in de parlementszitting, waarin hij de uitnodiging van Tsjombe ter sprake bracht, drie principes genoemd, die de UNO dient aan te houden bij de uitvoe ring van de resoluties van de Veiligheids raad. 1) De UNO dient de Kongolese regering te assisteren bij het handhaven van een ordelijk bestuur en bij het beschermen van de territoriale integriteit, 2) De UNO-strijdmacht in Kongo moet grotendeels bestaan uit Afrikanen, om de Kongolezen tastbaar te tonen, dat het kolo niaal tijdperk werkelijk voorbij is, 3) De UNO dient het kolonialisme te ver hinderen zich opnieuw in Kongo te neste len. Hij deelde mee, dat Ghana overleg pleegt met andere Afrikaanse landen om een oplossing voor Kongo te vinden. De A.N.W.B. meent dat maatregelen moeten worden genomen om de import van gebruikte auto's uit de buurlanden te beperken. Naar schatting zullen er dit jaar ongeveer tienduizend van deze auto's uit Duitsland en België worden ingevoerd. Ze worden hier opgeknapt maar vertonen ook daarna veelal voor leken moeilijk te constateren mankementen. De A.N.W.B. bepleit het maken van een duidelijk zicht bare aantekening op het na keuring verstrekte kentekenbewijs, waaruit blykt dat de auto gebruikt is ingevoerd, en een drastische beperking van het aantal grensover gangen tot enkele kantoren aan de oost- en zuidgrens. Hierdoor wordt bereikt, dat men gemakkelijker een controle kan uitoefenen op de hoedanigheid van de voertuigen. Deze wensen heeft de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B., geformuleerd tijdens een woens dag in Amsterdam gehouden persconfe rentie ter gelegenheid van de in gebruik stelling van het uitgebreide en gemoder niseerde A.N.W.B. „techno-station" in de hoofdstad. „De A.N.W.B.," zo zei de heer Boost, „acht het voorts gewenst dat de kenteken bewijzen van bij een verkeersongeval zwaar beschadigde motorrijtuigen door rijks- of gemeentepolitie worden ingehou den en aan de Rijksdienst voor het Weg verkeer worden overhandigd." Dit acht de A.N.W.B. noodzakelijk omdat de Rijks dienst alleen op deze wijze zich ervan kan overtuigen of het voertuig na een even tueel herstel aan de wettelijke eisen vol doet en veilig aan het verkeer kan deel nemen. „Er is momenteel een aantal dubieuze kentekenbewijzen in omloop waarmee da nig geknoeid kan worden, aangezien deze kunnen worden gebruikt o.m. om opge knapte auto's zonder keuring door de Rijksdienst in de handel te brengen", zo zei de heer Boost. Hij voegde daaraan toe dat de conditie van vele geïmporteerde beschadigde auto's wordt aangepast aan de gegevens die op het kentekenbewijs De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft in de haven een nieuwe graanelevator in dienst ge steld. De capaciteit is opgevoerd tot 425 ton. De totale hoogte van de eleva tor bedraagt boven de waterlijn 30.25 m. Er is een telefonische verbinding tussen machinist, zeeschip en weger, zodat een goede samenwerking ge waarborgd is. De bediening van de graanzuigbuizen geschiedt geheel op het schip. staan vermeld. Het kentekenbewijs van een zwaar beschadigde auto blijft thans bij het voertuig en het kan dus zonder voorafgaande keuring en onafhankelijk van de reparatie, weer aan het verkeer deelnemen. Volgens de heer Boost wordt de techni sche afdeling van de A.N.W.B. bij de keu ring van gebruikte automobielen gecon fronteerd met deze tak van de autohandel. In Nederland wisselen momenteel per jaar 180.000 gebruikte auto's van eigenaar. Daarentegen werden in 1959 pl.m. 77.000 nieuwe automobielen verkocht. De handel in gebruikte auto's is dus belangrijk, maar de laatste jaren neemt ook de import van gebruikte auto's uit Duitsland en België in omvang toe. Dit jaar zullen het er naar verwachting 10.000 zijn. Voor een groot deel zijn dit nogal zwaar beschadigde auto's di« vooral in Duitsland door een betrekkelijk klein aantal importeurs wor den opgekocht en in ons land in bescha digde staat aan een groot aantal kleine bedrijven worden doorverkocht. „Hefc is te betreuren dat ons land als een soort vuilnisvat voor het wagenpark van de ons omringende landen wordt ge bruikt", aldus de heer Boost. Als oorza ken van dit verschijnsel noemde hij o.m. de lage nieuwprijs in Duitsland, waardoor men sneller een nieuwe auto koopt, het hoge arbeidsloon in Duitsland, waardoor herstel van een flink beschadigde auto nog al prijzig wordt, het moeilijk taxeren van de handelswaarde van een wrak, zodat weinig invoerrechten behoeven te worden betaald, de hoge prijzen van gebruikte auto's in ons land en de mogelijkheid om in Nederland een ingevoerde gebruikte auto passend te maken bij het kenteken bewijs van een gesloopte auto, waardoor men de keuring door de Rijksdienst voor het wegverkeer ontgaat. Uit de ervaringen is volgens de heer Boost gebleken dat ook bij de summiere keuring door de rijks dienst sommige gebreken niet aan het licht komen. Teineinde althans enigszins de hieruit voortvloeiende genoemde gevaren, te be perken, acht de A.N.W.B. de genoemde wettelijke 'maatregelen noodzakelijk. De bond heeft een en ander als met de Rijks dienst voor het wegverkeer besproken die niet onwelwillend tegenover deze sugges ties staat. De chef van de technische dienst van de A.N.W.B., ir. J. van Rosevelt, deelde ook nog mede dat zijn dienst in de twaalf en een half jaar van zijn bestaan 70.000 keuringen heeft verricht, waarvan 12.000 in Amsterdam. Er zijn thans negen technostations en vijf technomobielen. Het Amsterdamse station is het grootste van het land. Er kunnen thans 5000 wagens per jaar worden gekeurd, (twintig per dag) De heer Van Rosevelt beklemtoonde dat aan de koop van een gebruikte auto een gedegen keuring moet voorafgaan. Van de Olympische Spelen 1960, die van donderdag 25 augustus tot en met zondag 11 september in Rome worden gehouden, zal ons blad dagelijks spe ciale reportages en beschouwingen brengen. Twee speciale verslaggevers, de heren Herman Kuiphof en Bart in 't Hout, zijn al naar de Italiaanse hoofd stad vertrokken en zullen maandag met het schrijven van enkele voorbeschou wingen beginnen. Hun verhalen zullen ons in de komende weken via een spe ciale telexverbinding zo spoedig mo gelijk bereiken, zodat wij de bericht geving over de Spelen zo actueel mogelijk hopen te houden. JERUZALEM (Itim). Generaal Mosje Dayan, de eenogige leider van de Israë lische Sinaï-campagne in' 1956, die het zwaard voor de ploeg verwisselde en mi nister van Landbouw werd, streeft naar verhoging van de landbouwproduktie. In het parlement verklaarde hij dat naar zijn plan die produktie in de komende vier a vijf jaar met dertig percent zou toenemen. Hij wil bezuinigen op regeringssubsidie voor de boeren, hetgeen hem bij sommigen niet populair maakt. Hij heeft er ook op aangedrongen, dat meer jongelieden zich gaan bekwamen in industrie en weten schap aangezien er thans landbouwers ge noeg zouden zijn. pag. Weerrapporten 1, 2 liet proces Powers 1, 4 Vierkante t.v.-buis op de Firato.2 Parkeer privileges ontoelaatbaar2 Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 4, 6 Onder Ons5 W isselbihliotheken 5 Uit stad en omgeving 5, 7 Kunst 6 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Toch Is Het Zo9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se minister van Defensie, Thomas S. Ga tes, heeft woensdag de vorming aangekon digd van een nieuw centraal militair plan bureau, dat tot taak zal hebben de doel witten in Rusland aan te geven, die het eerst getroffen moeten worden in geval van een Russische aanval op het Westen. Het hoofd van de Amerikaanse strategi sche luchtmacht, generaal Thomas S. Po wer, zal de leiding hebben van dit nieuwe bureau. Minister Gates noemde de stich ting van dit bureau „de meest belangrijke beslissing waarbij ik als minister betrok ken ben geweest". Hij deed deze medede ling tijdens de bijeenkomst van comman danten van Amerikaanse strijdkrachten overal ter wereld, die deze week werden ontboden in Washington voor het opstellen van plannen om een zo goed mogelijk ge bruik van Amerika's militaire macht te maken. Generaal Power, die tevens comman dant blijft van de strategische luchtmacht, krijgt voor het planbureau een staf van veertig officieren toegewezen, afkomstig van alle takken van de strijdkrachten en van het hoofdkwartier. Minister Gates legde er de nadruk op, dat door dit nieuwe bureau geen wijziging komt in Amerika's gevestigde militaire po litiek en de verhouding met de bondgeno ten. Petit-Senn: Een waarachtige spreuk lijkt altijd oud, omdat zij de uitdrukking is van dat gene wat velen hebben ervaren De minister van Binnenlandse Zaken is in principe geen voorstander van een werktijdverkorting voor overheidsperso neel. De regeringsopvatting hieromtrent, die weer actueel is geworden nu in Rotter dam een proef wordt genomen met een kortere werkweek voor gemeente-ambte naren, heeft minister Toxopeus reeds enige tijd geleden aan de colleges van Gedepu teerde Staten meegedeeld. Het valt echter aan te nemen dat de regering niet zal in grijpen zolang bij een kortere" werkweek het huidige aantal werkuren gehandhaafd blijft. Overigens zal het hele vraagstuk nog nader aan de orde komen bij de be sprekingen over de werktijd voor over heidspersoneel, die, vermoedelijk in sep tember of oktober, in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken zullen beginnen. De drie rechters in het proces Powers. V.l.n.r.: luitenant-generaal V. V. Bori- sogledsky, voorzitter van het college; generaal-majoor der artillerie D. Z. Vorgsvev en de generaal-majoor der luchtmacht A. I. Zakharov. (Telefoto ANP) Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1