De parkeerprivileges zijn niet toelaatbaar Voor efficiënte woningbouw extra subsidie mogelijk schoolkleding Fa. B. ENGELENBERG Regenzone over 't hele land Leidse kappers rebelleren tegen vakantieregeling en bondig HENSEN HEEREMANS en VAN LEUVEN N.V. Schipper tussen schip en kade doodgedrukt Bliksem doodt sergeant in La Courtine Sportmagazijn GRETHA DE BRUIJN Japan: Geen bezwaar tegen komst van de „Karei Doorman" Studiecommissie selecteerde reeds negentien plannen Eis van drie jaar tegen antiquair wegens heiing Zes weken detentie voor drie soldaten Boer ontdekte put met potten uit 1100 Landbouwschap over produktiebeperking Matroos slachtoffer van brandje op Noors schip DONDERDAG 18 AUGUSTUS i960 2 KROON IS HET EENS MET DE KNAC VAUXHALL 10% korting Nederland erkent republiek Gabon .OFFICIëlE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kerkelijk Nieuws Dameszaken contra de herencoiffeurs Fabrieksarbeider zou twee brommers gestolen hebben IJmuiden gaat een week kermis houden natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Zes gewonden bij brand in kermiskraam J De K.N.A.C. heeft een belangrijk succes geboekt in haar strijd tegen de parkeer privileges. Deze strijd werd indertijd aangebonden, omdat bij rijksdiensten in Den Haag, bij gemeentehuizen en andere overheidsvestigingen in toenemende mate bordjes verschenen, die parkeren alleen toestonden aan functionarissen van die instanties. De automobielclub achtte dit discriminerend en ging in beroep bij de Kroon, toen de gemeente Den Bosch desgevraagd een dergelijk parkeerprivilege niet ongedaan wilde maken. Op dit beroepschrift heeft de K.N.A.C. thans een antwoord ontvangen, waarin te lezen staat, dat dit soort parkeerprivileges inderdaad niet aanvaardbaar is en een wettelijke grondslag mist. Volgens de automobielclub moet deze uitspraak van de Kroon het einde bete kenen van alle parkeerprivileges. De K.N.A.C. zal verdere stappen ondernemen om dit einde zoveel mogelijk te bespoedi gen. Volgens de Wegenverkeersreglementen kunnen wachtverboden alleen worden in gesteld als de vrijheid van het verkeer of de veiligheid op de weg dit noodzakelijk maakt. De K.N.A.C. kan niet inzien, dat de vrijheid van het verkeer of de veilig heid op de weg wel in gevaar zou kun nen worden gebracht door geparkeerde auto's van particulieren en niet door par keerde auto's van overheidsfunctionarissen Alleen het bijzondere belang van degene voor wie de uitzondering gemaakt wordt, wordt gediend. Dienaren van de overheid maken hier misbruik van de regelen, door dezelfde overheid gegeven, aldus de K.N.A.C. De K.N.A.C. heeft indertijd aan B. en W. van Den Bosch verzocht een wachtver- bod in te trekken, dat was ingesteld voor de Wolvenhoek aldaar. Onder het wacht- verbod bevond zich namelijk een bord met de tekst „Met uitzondering van motorrij tuigen van gemeentewerken en rijkswater staat". De antwoordbrief van B. en W. bestond uit één zin:„Gezién de verkeers situatie in de Wolvenhoek is het niet moge lijk uw verzoek tot opheffing van het ter piaatse geldende wachtverbod in te willi gen". De K.N.A.C. tekende toen van deze negatieve beslissing beroep aan bij de Kroon. Hangend# de behandeling van dit beroepschrift, gingen B. en W. van Den Bosch plotseling over tot opheffing van het gewraakte wachtverbod. „Gezien de ver keerssituatie van de Wolvenhoek" bleek dit toen plotseling wèl mogelijk. Deze manoeuvre ontnam het beroepschrift zijn feitelijke grond. De Kroon heeft echter een zeer ruim standpunt ingenomen. Al was er geen aan leiding meer voor verdere behandeling van het beroep in de zaak-Wolvenhoek, er is toch een duidelijke uitspraak gedaan. „Toegegeven moet worden, dat een be perking van een verkeersmaatregel, als door de K.N.A.C. bestreden, niet aanvaard baar is" zo wordt gezegd in het besluit van De Kroon. „Immers, het wachtver bod, op voormelde wijze beperkt, dient niet zozeer de belangen van de vrijheid van het verkeer en de veiligheid op de wegen, zoals voorgeschrevm in het We genverkeersreglement, doch .et belang van de bedoelde groep van weggebruikers, welk belang geen wettelijke grondslag biedt voor een wachtverbod. Redelijkerwijs kan niet worden gesteld, dat de voertuigen' van Advertentie VICTOR VELOX CRESTA vanaf 7.450.— AUTOMOBIELBEDRIJF Off. Dealer General Motors Nwe Gracht 78 - Tel. 17588 - Haarlem gemeentewerken en rijkswaterstaat, wach tende op de Wolvenhoek, de verkeersvrij heid en de veiligheid aldaar niet zouden schaden en dat alle overige voertuigen, aldaar wachtende, deze belangen wèl in gevaar zouden brengen". Deze uitspraak zal naar het inzicht van de K.N.A.C. tot algehele opheffing van de parkeerprivileges moeten leiden. Op Urk is gisteravond de 45-jarige schip per C. Romkes om het leven gekomen toen hij bekneld raakte tussen de kade en zijn schip, de Urk 35. De schipper zat op zijn hurken op de kade te kijken naar het per soneel, dat bezig was met onderhoudswerk aan het schip. Een grote vrachtauto, ge laden met ijzer, die bij de haven geparkeerd stond, ging plotseling onbemand aan het rijden en duwde een kleinzoon en de 18-jarige zoon Jan van de schipper het water in. De schipper, die het kind nog wilde wegtrekken, verloor zijn evenwicht en raakte bekneld tussen schip en kade. Hij was op slag dood. De auto is in beslag genomen voor onderzoek. In de afgelopen nacht om tien minuten voor een is de 20-jarige dienstplichtige ser geant P. A. Snoep, afkomstig uit Loos- drecht en behorende tot het 47ste infan- teriebataljon, tijdens een onweer door de bliksem getroffen en kort daarop over leden. Hij deed dienst als wachtcomman dant op het vliegveld van Ussel-Thalamy nabij La Courtine. Advertentie Verplicht voorgeschreven (uitgezonderd schoenen) TWIINDERSLAAN 7 - HAARLEM - TEL. 15.1.16 Uw wagen parkeert u voor de deur Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er zijn goedkeuring aan ge hecht dat het Nederlandse vliegkampschip „Karei Doorman" de haven van Yokoha ma binnenloopt voor een bezoek van 8 tot 12 september. De Indonesische regering had zich langs diplomatieke weg tegen dit bezoek verzet. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft weonsdag meegedeeld dat de Nederland se regering is overgegaan tot erkenning van de nieuwe Afrikaanse republiek Gabon, die woensdag onafhankelijk is geworden. Advertentie Doclstraat 59 - Haariem - Tel, 15252 LINNEN- EN CRêPE PLAKBAND Vrywel overal tobt men met de vraag hoe te voorzien in de woningbehoefte van hen, voor wie nieuwe woningen financieel onbereikbaar zyn. Daarom wordt er thans naar gestreefd nieuwe woningwetwoningen, die reeds een lage huur hebben doordat zy worden gebouwd volgens efficiënt opgezette en uitgevoerde plannen, binnen het bereik te brengen van financieel-zwakke gezinnen. In dit verband zal in het lopende jaar voor 5.000 woningwetwoningen een extra-bijdrage van gemiddeld twee gulden per week boven de geldende subsidie kunnen worden gegeven, aldus een mededeling van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. „Deze man heeft twee jaar lang een bloeiend helersbedrijf gedreven en nu komt hij vertellen dat hij geheel tegoeder trouw was. In feite heeft hij op een schan dalige wijze er aan meegewerkt dat de inbreker, die hem zijn buit leverde, zijn praktijken voortzette en uitbreidde." Dit zei de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. J. Zaaijer, tot een 53-ja- rige Rotterdamse antiquair, die het hof wilde doen geloven dat hij niet geweten heeft waar de juwelen en de gouden en zilveren sieraden vandaan kwamen, die een Rotterdamse inbreker hem leverde. Deze inbreker, een 44-jarige metaaldraaier heeft in de afgelopen twee jaar in Den Haag en Voorburg 175 inbraken gepleegd, waarbij hij het speciaal voorzien had op juwelen en antiek. De man werd in ap ril door de Haagse rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij ver klaarde destijds voor de rechtbank en ook nu voor het gerechtshof da' de antiquair niet alleen geweten heeft dat alle goede ren van diefstal afkomstig waren, maar dat hij zelfs instructies had gegeven wat er bij voorkeur gestolen moest worden. In de dossiers bevond zich voorts de verklaring van een Amerikaanse dame. die samen met de antiquair in Duitsland 'is geweest. De antiquair had haar verteld dat hij juwelen ging verkopen in Duits land, welke hij in Nederland niet kwijt kon, omdat zij van diefstal afkomstig wa ren. De antiquair verklaarde dat de metaal draaier twee jaar geleden voor het eerst bij hem binnen stapte met een aantal gou den munten. Later kwam hij regelmatig terug met sieraden en antiek. Hij zei dat hij deze goederen had geërfd van een rij ke oom in Voorburg. De inbreker verklaarde dat de antiquair wist dat hij de „handel" stal. De procureur-generaal achtte de heling dubbel en dwars bewezen. De door de Rotterdamse rechtbank opgelegde straf van twee jaar vond hij te laag. In plaats daarvan eiste mr. Zaaijer drie jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. S. Roest Crollius uit Den Haag. betoogde dat de antiquair ten gevolge van een jarenlange ziekte een bewustzijnsverlaging heeft en daardoor niet geheel toerekeningsvatbaar is. Het hof zal op 22 augustus arrest wijzen. Op basis van reeds uitgevoerde of in utivoering zijnde complexen woningwetwo ningen worden nu collecties „efficiënte bouwplannen" samengesteld, waarop de regeling van een extra-subsidie van toe passing kan worden verklaard. Een eerste collectie van negentien van dergelijke plannen (14 van eengezinshuizen 3 van portiek-etagewoningen en 2 van ga lerij-woningen) is opgenomen in een zo juist verschenen brochure, uitgegeven dooi de Stichting Studiegroep Efficiënte Wo ningbouw. De collectie is samengesteld in opdracht van de minister van Volkshuis vesting door de Keuzecommissie Efficiën te Woningbouw, die voor het bereiken van dit resultaat slechts enkele maanden no dig had. In zijn voorwoord tot de brochure schrijft minister J. van Aartsen: „Een kennisneming van de plannen moet mijns inziens tot de conclusie leiden, dat hier een aantal projecten is samengebracht, dat reële mogelijkheden biedt om te ko men tot de bouw van een goedkope wo ning, welke voldoet aan eisen van modern woningbouwbeleid. Ik acht het van groot belang dat de plannen, die in deze ver zameling zijn opgenomen, worden uitge voerd met evenveel voortvarendheid als de commissie betrachtte bij de selectie". In de brochure wordt aangestipt dat voor het opnemen in de collectie in de eerste plaats het ontwerp van de architect van belang is geweest. De opzet hiervan moet namelijk zodanig zijn, dat het bouwwerk met een minimum aan man-uren, materi- eelgebruik en bouwtijd kan worden uitge voerd. Daarbij is van de gedachte uitge gaan voort te bouwen op hetgeen in de naoorlogse jaren reeds werd verricht en Ned. Herv. kerk Beroepen te Aalsum-Wetzens (toez.): J. Kuipers te Wolsum (Fr.). Bedankt voor Zetten-Andeist: J. C. Schuurman te Bles- kesgraaf. Geref. kerken Beroepen te Paesens en te Valthermond: J. C. Meijer, kand. te Leiden; te Hijum- Finkum: W. Visscher, kand. te Nieuw- Amsterdam; te Baarland: P. van de Beu kei, kand. te Delft; te Ferwerd: Th. S. J. de Groot te Oostkapelle, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Zwijn- drecht (vac. J. Visscher): S. van der Veen te Arum. Bedankt voor Doorn: dr. J. C. Gilhuis te Amsterdam-Watergraafsmeer. Chr. Geref. kerken Tweetal te Zaamslag: M. S. Roos te Al phen aan de Rijn en D. Slagboom te 's Gravenzanöe. Beroepen te Wormerveer: P. N. Ribber te Noordscheschut. Geref. kerken Beroepen te Oppenhuizen: E. Groenen- berg, kand. te Ommen. Aangenomen naar Tuindorp-Oostzaan: J. Dijk te Paramaribo. vervolgens de keuzeplannen voortdurend te verbeteren totdat men over een aan tal standaardplannen beschikt dat aan ho ge eisen voldoet. Overigens acht de com missie het van belang de collectie van keuzeplannen op gezette tijden te herzien, zodat geen rem ontstaat op de ontwikke ling van het woningtype en woonpeil. De toepassing van deze plannen, aldus de brochure, dient aantrekkelijk te wor den gemaakt door een extra-subsidie. Op deze wijze zal men een aantal woningen kunnen stichten dat door doelmatige opzet en uitvoering èn door een hogere subsidie beduidend lager is in huurprijs dan in doorsnee het geval is. De commissie vestigt er de aandacht op dat men niets voelt voor plannen, zo zui nig van opzet, zo „uitgekleed" of onder zo toevallig gunstige omstandigheden uit gevoerd, dat zij daardoor alleen reeds een lagere huurprijs opleveren. De negentien bedoelde plannen zijn of worden uitgevoerd in Abcoude, Alblasser- dam, Amsterdam. Arnhem, Brunssum, Capelle aan de IJssel, Eindhoven, En schede, Haarlemmermeer, Hengelo, Hoens- broek, Melick en Herkenbosch, Rotterdam, Schipluiden, Soest, Utrecht en Zwolle. „Ongekleed" ongehoorzaam geweest aan wachtmeester De krijgsraad in Den Haag behandelde een geval van opzettelijke ongehoorzaam heid door drie militairen in begin juni van dit jaar in Ermelo. De drie soldaten, res pectievelijk afkomstig uit Haarlem, Am sterdam en Schiedam waren door een wachtmeester aangehouden wegens hun onkrijgstuchtelijke gedrag: zij hadden op een kampeerterrein waar ze op bezoek wa ren geweest hun veldblouse en hun baret achtergelaten en waren dus volgens de mi litaire wetgeving „ongekleed". De wacht meester verzocht hun, naam, registratie nummer en onderdeel op te geven. De mi litairen weigerden eerst en gaven later onjuiste namen op. Daarna waren ze ach ter op de fietsen van drie burgers gespron gen en hadden met hen de vlucht geno men. De auditeur-militair bij de krijgsraad was zeer over het feit ontstemd dat bur gers hulp hadden verleend. Hij eiste tegen ieder der soldaten twee maanden militaire detentie. De verdediger van de soldaten, kapitein Galesloot. hun commandant, nam de gelegheid te baat, te wijzen op een misstand die zijns inziens in het huidige leger bestaat: te veel vrije weekends. Bij een minder gunstige verlofregeling zouden gevallen als deze zijns inziens veel minder voorkomen. De krijgsraad veroordeelde de drie mi litairen tot zes weken militaire detentie. Voor de vice-president van de Haagse rechtbank, heeft een kort geding gediend dat de afdeling Leiden van de Nederland se Kappersbond had aangespannen tegen de Leidse dameskapper A. P. Deze wei gert, met een aantal collega's zich neer te leggen bij de verplichte vakantieslui ting, die in Leiden krachtens gemeente verordening is ingesteld. Het bestuur van de afdeling Leiden van de kappersbond stelde bij monde van de Leidse procureur mr. A. J. Soormani dat de heer P.. door zijn zaak open tc houden, schade berokkent aan de collega's, die zich wel aan de vakantiere geling houden en dat hij zich zodoende schuldig maakt aan een onrechtmatige daad. De bond vroeg de rechter de heer P. te gelasten zijn zaak een week te slui ten op straffe van een dwangsom. Namens de gedaagde zette de Leidse procureur mr. W. B. Heskes uiteen dat de verplichte vakantiesluiting is afgedwongen door een kleine meerderheid van de Leid se kappers, bijna alle herenkappers. De „herenzaken" zijn meestal eenmansbedrij ven en de verplichte vakantiesluiting is al leen voor hen aantrekkelijk. De dames kappers voelen er niets voor, omdat zij veel personeel plegen te hebben, dat zij ook vrij moeten geven in de bewuste week terwijl voor dit personeel meestal al een andere toerbeurt-vakantieregeling is ge troffen. De meisjes laten zich namelijk veelal liever ontslaan dan dat zij afzien van hun eigen vakantiewensen en data. Nadat voor de verplichte vakantieregeling in Leiden een kleine meerderheid gevon den was, hebben vele voorstemmers zich trouwens later weer bedacht, aldus betoog de mr. Heskes. De gemeenteverordening is desondanks een feit geworden. Mr. Heskes voerde voorts aan, dat de verplichte vakantiesluiting voor kappers in ons land slechts in drie plaatsen is in gevoerd. Ten slotte voerde pleiter aan dat de dameskappers, door hun zaken open te houden, „onmogelijk schade kunnen berok kenen aan de wèl vakantiehoudende kap pers, omdat dit vrijwel allen herenkappers zijn." In zijn repliek verklaarde mr. Sor- mani dat de meerderheid voor sluiting 86 percent bedroeg van alle Leidse kappers en dat zich daaronder talrijke dameskap pers bevinden. De actie achteraf tegen de Een veehouder in Hempens, een dorpje bij Leeuwarden, bemerkte tot zijn ver bazing dat er plotseling in een stuk wei land bij zijn boerderij een groot gat ont staan was. Toen hij de ingezakte grond ging verwijderen, ontdekte hij een vier meter diepe put. Hij liet zich erin zakken en vond toen acht oude potten. Drie ervan waren nog intact. Door een medewerker van het Friese Museum werd geconsta teerd dat het zo genoemde kogelpotten waren uit omstreeks 1100. De put dateert waarschijnlijk ook uit die tijd. Een kogel- pot is vaatwerk met een naar buiten ge bogen rand uit de na-Karolingische tijd. De naam is ontleend aan de kogelronde vorm. Ovens, waar dit vaatwerk, dat tot circa 1200 in gebruik bleef, werd gebakken, zijn ondere andere gevonden op de Brun- summer heide. verplichte sluiting is door de Kamer van Koophandel, nadat een onderzoek was in gesteld, dan ook als een „wilde actie" be stempeld. Mr. Sormani herhaalde dat het als onrechtmatig beschouwd moet worden dat de heer P. en consorten het besluit van de meerderheid naast zich neerleg gen, nog daargelaten dat zij daarmee ook de gemeenteverordening overtreden. In zijn uitspraak overwoog de vice-pre sident van de rechtbank in Den Haag dat kappers, die tijdens de vakantie hun zaak gesloten hadden, benadeeld worden door collega's, die hun zaken niet tijdens de verplichte termijn van 15 tot en met 20 augustus sloten. Door niet te sluiten berok kende de gedaagde, de dameskapper uit Leiden, schade aan zijn collega's. De rech ter beval de gedaagde zijn actie tegen de verplichte sluiting van dameskappers te staken en zijn zaak onmiddellijk te sluiten op straffe van betaling van een dwangsom van 500 voor iedere dag dat hij in de vakantieperiode geopend zal blijven. Eis: tien maanden Voor de Haarlemse rechtbank stond don derdagmorgen een 22-jarige fabrieksarbei der uit Velsen terecht die ervan verdacht werd in april en mei van dit jaar twee bromfietsen gestolen te hebben. De ver dachte gaf deze tenlastegelegde feiten vol mondig toe en vervolgens eiste de officier van Justitie, mr. J. Bredius, een gevange nisstraf voor de tijd van tien maanden met aftrek van het voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr.W. Broers, drong vooral aan op toezicht voor de verdachte, vooral gezièn diens beperkte geestvermo gens. Vervolgens verscheen als verdacht van heling de broer van de fabrieksarbeider, een 29-jarige opperman, die een van de gestolen bromfietsen voor 85 gekocht had. Volkomen overstuur betoogde deze verdachte, dat hij geen enkele twijfel over de eerlijkheid van de zaak gehad had en dat hij naar zijn mening alle mogelijke moeite had gedaan om de eigenaar van de brommer op te sporen toen men hem ver telde, dat de fiets wellicht van diefstal afkomstig was. Mr. Bredius was echter toch van oor deel. dat deze verdachte beter had moeten uitkijken en hij vroeg wegens schuld- heling een maand voorwaardelijke gevan genisstraf en een geldboete van 150. De rechtbank zal in deze zaken uitspraak doen op 1 september. Zaterdag 27 augustus begint in IJmuiden op het Marktplein de kermispret, die een week zal duren. Reeds zijn enkele exploi tanten met hun materiaal in IJmuiden ge arriveerd. Zij hebben met hun spullen tijdelijk standplaats gekozen op het braak liggende terrein aan de Maasstraat. Ge wacht moet worden op de indeling van het Marktterrein. Persturf. Het bestuur van het Land bouwschap heeft een verordening tot rege ling van de produktie van persturf aan vaard. In het begin van ieder jaar zal worden bepaald, welke hoeveelheid pers turf in dat jaar totaal mag worden gepu bliceerd1 en hoe die hoeveelheid onder de verschillende producenten zal zijn verdeeld, voor Drente zal de verordening begin vol gend jaar in werking treden, voor andere provincies op nader te bepalen data. Terug naar Curacao. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, de heer A. B. Speekenbrink, is woensdagmiddag van Schiphol naar New York vertrokken, van waar hij vrijdagochtend naar Curaqao zal doorreizen. Gouverneur Speekenbrink is vier en een halve maand met groot Euro- .pees verlof geweest. In deze tijd heeft hij vele Europese landen bezocht, in Nederland enige informatieve besprekingen gevoerd met regeringsfunctionarissen, onder andere over de aansluiting van de Antillen bij de E.E.G. Bouwval. Bouw- en Woningtoezicht van Amsterdam heeft het luiden van de kerkklok van het hervormde kerkje ver boden. Ook het houden van kerkdiensten kan niet langer worden toegestaan. Men is bang dat als de klok luidt het bouwwerk zal instorten, zo bouwvallig is het kerkje. Men gaat nu restaureren. Advertentie Sterke keper- en leanskwaliteiten uit eigen confectiebedrijf SANFOR dus voorgekrompen vanaf 11.50 voor al uw bedrijfskleding Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdagmorgen een nota over pro- duktiebeperkingen bij enige gegarandeer de landbouwprodukten voor kennisgeving aangenomen. De nota was door de hoofd afdeling akkerbouw van het Landbouw schap opgesteld naar aanleiding van de opmerkingen, die minister Marijnen in zijn onlangs te Sas van Gent gehouden rede heeft gemaakt. De hoofdafdeling akker bouw vindt de raad van de minister, het suikerbietenareaal zo mogelijk wat in te krimpen, op zich zelf juist. Zij vreest dat dit jaar, wanneer althans de oogst rede lijk goed is, een behoorlijke korting op de .garantieprijs zal worden toegepast, (zoals bekend wordt van de suikerbieten- oogst ten hoogste de voor binnenlandse consumptie benodigde hoeveelheid gega randeerd). De hoofdafdeling vindt het huidige tarwe- areaal niet te groot, maar zuiver natio naal gezien dus zonder E.E.G.-aspec ten kan het gewenst zijn een verdere uitbreiding tegen te gaan. Daartoe moet allereerst de prijsverhouding ten opzichte van de voergranen worden verbeterd. De hoofdafdeling meent daarom dat, zoals dat bij de tarwe al gebeurt, ook in de garan tieprijs voor voergranen een winstopslag dient te worden gecalculeerd, dit mede omdat de vrije uitloop naar boven van de voergraanprijzen geen enkele reële be tekenis heeft. De hoofdafdeling vindt het ten zeer ste gewenst, dat het koolzaad weer in het garantiebeleid betrokken wordt. Dit omdat de prijsvorming van een aantal niet gegarandeerde akkerbouwprodukten de laatste jaren te wensen heeft overgelaten, waardoor er in het bouwplan een ver schuiving is opgetreden in de richting van wel gegarandeerde produkten, in het bij der tarwe en suikerbieten. Een 31-jarige Noorse matroos is tijdens een brand aan boord van de Noorse tanker „Mosbay" (13.000 brt) die in Amsterdam in een dok ligt, door verstikking om het leven gekomen. De brand brak omstreeks' kwart over drie uit in een hut van een van de matrozen op het achterschip. De man die er lag te slapen wist zich in vei ligheid te stellen. Met eigen materieel was men het brandje in een half uur meester. Toen bleek dat twee hutten verder nog een matroos lag te slapen. Door de rookont wikkeling was hij bewusteloos geraakt. Hij werd naar het Wilhelminagasthuis ge bracht, waar zuurstof werd toegediend. Dit mocht evenwel niet meer baten. Korte tijd later overleed hij. Het stoffelijk over schot zal naar Noorwegen worden ver voerd. Woensdagavond heeft zich op de kermis te Vierlingsbeek een ongeluk voorgedaan, waarbij een volwassene en vijf kinderen ernstige brandwonden opliepen. Omstreeks half zeven wilde de eigenaar van een patatkraam, de heer P. Willems, de gastoestellen aansteken. Daarbij ont stond een grote steekvlam, waardoor de kleren van de heer Willems en 5 kinderen, die bij hem stonden, in brand raakten. On middellijk kwamen omstanders te hulp. Zij slaagden er snel in de vlammen te doven. De heer Willems en de 5 kinderen zijn naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd. Een van de kinderen is ernstig aan armen en benen gewond. Het K.N.M.I. deelt mee: De van de oceaan afkomstige depressie, die gisteren de Golf van Biscaye naderde, trekt vandaag door Noord-Frankrijk naar Duitsland. Zij gaat vergezeld van een groot regengebied, dat zich vanochtend over ge heel Nederland, behalve het uiterste noord westen, uitbreidde. In oostelijke richting strekt zich de regenzone al tot in Polen uit. Dit laatste hangt samen met het op dringen van warme lucht in de hogere delen van de atmosfeer boven Midden- Europa. Boven het gehele Noordzeegebied en de Britse eilanden is de luchtdruk laag. In deze lagedrukzone wordt boven Noord- west-Engeland een kleine storing aange troffen, die gevuld is met onstabiele lucht. Deze storing zal het eerstkomende etmaal naar de Noordzee gaan, waardoor ook in onze omgeving de atmosfeer onstabieler wordt. Daarom zullen morgen plaatselijk buien voorkomen. Opklaringen kunnen echter eveneens worden verwacht. WEERRAPPORTKN Tem' ipera turen, nul ten- binnenland hedea* morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur Vrydag 19 augustus Zon op 5.30 uur, onder 19.56 uur. Maan op 2.36 uur, onder 18.12 uur. Maanstanden 22 aug. 10.16 uur nieuwe maan. 29 aug. 20.23 uu,r eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 19 augustus Hoog water 1.53 en 14.22 uur. Laag water 9.44 en 22.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew ono geheel bew. no regen nno geheel bew nno geheel bew no regen windst. regen no motregen no licht bew. windst. 20 licht bew. zw 19 zwaai otw O 18 zwaar bew onO 20 regen windst. 14 geheel bew. nw regen ono regen n mist zw zwaar bew. zw mist zzo zwaar bew w licht bew. n regen ozo regen z geheel bew wnw regen onweer regen licht bew licht bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. wzw o kt wzw 21 19 20 18 20 27 25 23 21 22 23 22 21 22 24 26 windst. 27 n 34 windst. 32 no 28 29 25 zzw z O zo wzw 0 0 0 0.1 4 0 1 2 7 6 0.1 0 0 0.6 5 0 1 2 9 0 0 0 0 0 niet ontvangen

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2