KRUISVERHOOR VAN PILOOT POWERS Belgisch kabinet sloeg zich goed door Kongo-debat DU Menselijke problemen bepalen tempo der volgende etappe Atoomaandrijving voor raketten voorlopig nog enorm riskant Bonn antwoordt Moskou op verwijt inzake Polaris Waardige verklaring van Wigny nam oppositie veel wind uit de zeilen Nederlandse bluf speelt Sukarno in de kaart De enige zeeploze toiletzeep in Nederland DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1960 4 Gaat u met vakantie HET ELFDE RUIMTEVAARTCONGRES Dambreuk in Spanje, zestien doden Dr. Sumitro Huizen voor Nederlanders in Nieuw Zuid-Wales (Vervolg van pag 1) In aansluiting op de samenvatting van het nieuws over het proces tegen de Ameri kaanse piloot Powers te Moskou van pagina 1 geven wy hieronder een uitvoeriger verslag van de zitting van gistermiddag en het eerste deel van vandaag. De aanklager opende de middagzitting met Powers te ondervragen over diens ervaringen op vroegere vluchten langs de Russische grens. Powers zei dat hij over de Zwarte Zee en nabij de Kaspische Zee had gevlogen, maar niet over de Kaspische Zee zelf. R. Waren vliegtuigen voor speciale vluch ten langs de Sovjetgrens uitgerust met speciale verkenningsapperatuur? P. Ja. Er was een speciale apperatuur maar ik weet de aard ervan niet. R. Wat was uw speciale doel en opdracht? P. In 1958 waren wij meer geïnteresseerd op het gebied van de Zwarte Zee en la ter concentreerde onze belangen zich meer op het oosten. Men vertelde mij op een vlucht dat ik een raketlancering zou kun nen zien. Ik veronderstel dat zij de Amerikanen) geïnteresseerd waren in het lanceren van (Sovjet)raketten. R. Wat hebt u op die vluchten gefotogra feerd? P. Ik weet het niet. Ik drukte alleen maar op de knoppen. Roedenko zei tot Powers dat „wij na 1 mei hebben vastgesteld welke resultaten u hebt verkregen." „Ja", antwoordde Powers. R. Hebt u een radio-peiling verricht? P. Ik weet het niet, maar ik veronderstel dat de apparatuur het deed. R. Maakte dit u niet duidelijk dat zij (Powers vroegere vluchten) spionage- vluchten waren? P. ik zou denken dat het spionage-vluch- ten waren. Roedenko vroeg Powers welk vliegveld in Finland was aangewezen voor 'n noodlan ding gedurende zijn vlucht op 1 mei. Po wers antwoordde, na eerst een kaart te hebben geraadpleegd. Het was het vlieg veld Sodankyla, zei hij. (deze basis was in de ten lastelegging genoemd). Hier beëindigde Roedenkoo het verhooor. De verdediger Vervolgens stond de verdediger Mikhail Grinjev op en begon Powers vragen te stellen over zijn familie. Powers vertelde dat zijn vader schoenmaker was en dat hij zijn vader vroeger bij dit werk gehol pen had. Grinjev scheen erop uit Powers af te schilderen als een lid van een fami lie uit de arbeiderklasse, een man die een „gewoon" leven had geleid. Powers zei dat zijn vader mijnwerker was tot hij een ongeluk kreeg dat hem bijna het leven kostte. Zijn moeder hielp zijn vader tot haar slechte gezondheid dat niet meer toestond. „Het is juist te zeggen dat u uit een arbeidersfamilie komt', vroeg Grinjev. „Ja", antwoordde Powers, die vervolgens vertelde welke beroepen de mannen van zijn vijf zusters uitoefenden. Een was een schoolbus-chauffeur en een andere postbo de. zei hij. Verdere vragen beantwoordende, vertel de Powers dat zijn vader een boerderij had. Maar hij legde er de nadruk op dat het 'n „niet-kapitalistische" boerderij was. „De boerderij brengt groenten op voor eigen gebruik en melk, niet om te ver kopen," zei Powers. Grinjev liet duidelijk uitkomen dat de vader van de piloot niet bekend stond als „een uitbuiter van arbeiders". „Heeft uw vader iemand in dienst om voor hem te werken?", vroeg hij, „Neen," antwoordde Powers. Grinjew vroeg Powers waarom hij tij dens het vooronderzoek had gezegd dat het hem speet dat hij zijn contract met de Amerikaanse centrale inlichtingen dienst had hernieuwd een contract dat even voor zijn vlucht op 1 mei was af gelopen. „De situatie waarin ik me thans bevind, is niet zo mooi," antwoordde de vlieger, „ik heb niet veel gehoord over het geen in de wereld is gebeurd. Ik hoorde dat als gevolg van mijn vlucht de Parijse topconferentie niet werd gehouden en de uitnodiging aan president Eisenhower in getrokken werd. Het spijt me oprecht als ik daar iets mee te maken heb," voegde hij er aan toe. Powers verklaarde dat hij nimmer tot een politieke partij had behoord en nim mer had gestemd en nimmer in de Sov jet-Unie was geweest. Hij wist weinig van de Sovjet-Unie, voegde hij eraan toe. Hij had dienst genomen bij de luchtmacht om dat hij na zijn middelbare schoolopleiding geen goede betrekking had kunnen krijgen. Hij zei dat hij dacht dat hij door de voor delen van het contract met de „CIA" voor het leven geborgen zou zijn en fi nancieel onafhankelijk zou worden. De piloot schilderde zichzelf af als een angstige en nerveuze man, die de vlucht op 1 mei niet had willen maken en er spijt van had. „Ik begrijp nu meer dan daarvoor. Aan vankelijk aarzelde ik met het hernieuwen van mijn contract. Ik wilde niet gaan, en als ik een betrekking had kunnen krijgen, was ik niet gegaan. „Nu ik iets meer weet over de gevol gen van mijn vluchtde topconferentie, de toeneming van de spanning in de we reld, heb ik spijt dat ik daar een aandeel in heb", zei hij. Terwijl hij deze woorden sprak flitsten de lichten in de zaal op en begonnen de televisie-camera's te zoemen. Powers zei dat hem niet gevraagd was om zijn laatste vlucht te maken. „Ik kon niet weigeren. Het was een be vel. Ik zou, door te weigeren, door mijn collega's beschouwd zijn air. een lafaard. Het zou ook geen geslaagde beëindiging van mijn contract zijn geweest". Zitting van heden Na de verdaging van woensdag begon vanmorgen om twee minuten over acht Nederlandse tijd de tweede zittingsdag van het proces-Powers. De zitting werd geopend met enkele vra gen van de verdediger, waarna het kruis verhoor van Powers door de officier van Justitie Roman Roedenko werd voortgezet. Powers herhaalde dat hij werd neerge schoten toen zijn hoogte 21.000 meter be droeg. Voorts erkende hij illegaal over het neutrale Afghanistan te zijn gevlogen. Roedenko: „Op welke hoogte vloog u toen u het Russische luchtruim binnen ging?" Powers: „Ik weet het niet zeker, maar ik denk op ongeveer 2000 meter". R: „Op welke hoogte vervolgde u uw vlucht?" P: „Ik klom bij het afnemen van het gewicht door verbruik van brandstof)". R: „Was dat een hoogte van 21.000 me ter?" P: ,Ja plusminus 21.000 meter". R: U was dus boven Swerdlowsk op een hoogte van 21.000 meter?" P: Ja". R: En u werd dus van deze hoogte neergeschoten?" P: Ik werd op die hoogte door iets getroffen". R: Wat bedoelt u met iets"?" P: Ik heb er geen idee van wat het was. Iets raakte mij". Roedenko citeerde vervolgens uit het rapport van de commandant van de Rus- siche raketeenheid die op 1 mei de U-2 van Powers neerhaalde. Daaraan vooraf gaande had Roedenko van Powers de in lichtingen gekregen dat hij landingsinstruc ties had ontvangen van de Pakistaanse verkeerstorenbediende bij aankomst op het Pakistaanse vliegveld van Pesjawar. R: De Pakistaanse autoriteiten wisten dus van tevoren van uw vlucht?" P: Dat vermoed ik". R: Ontmoette u Pakistani toen u op de basis was geland?" P: Nee. Er kwamen maar zeer weinig Pakistani bij de hangar kijken". R: Over welke landen vloog u op de eerste mei?" P: Over een klein deel van Pakistan een klein deel van Afghanistan en de Sovjet-Unie". R: U schond dus het luchtruim van het neutrale Afghanistan?" P: Indien mijn eenheid geen toestem ming had ontvangen heb ik dat gedaan". R: Had u toestemming om langs de grenzen van de Sovjet-Unie te vliegen en het Russische luchtruim te penetreren?" P: Ik neem aan van niet. Was die toe stemming er geweest dan zou die van een hoger gezag afkomstig zijn geweest". Roedenko glimlachte en vroeg: Indien u die toestemming had gehad zat u nu niet hier in de beklaagdenbank". Powers kaatste terug: Daarom neem ik aan geen toestemming te hebben". De president luitenant-generaal Boris Oglebsky vroeg Powers: Was u er zich van bewust dat u het luchtruim van de Sovjet-Unie schond toen u er over heen vloog?" P: Ja dat was ik mij bewust". O: Waarom stemde u toe?" P: Het was een bevel". O: Vindt u nu dat u uw land een goede of een slechte dienst hebt bewezen?" P: Ik zou zeggen een zeer slechte". O: Realiseerde u zich dat u door uw schending van het Russische luchtruim de topconferentie deed mislukken?" P: Ik wist niet eens welke dag het was. Ik heb er niet aan gedacht". O: Was u zich bewust van het feit dat uw vlucht een militair conflict had kunnen veroorzaken?" P: ,Zij die mij opdracht gaven zouden zich daarvan bewust moeten zijn geweest. Mijn taak was het volvoeren van een op dracht". O „Betreurt u dat nu?" P: „Ik betreur ten zeerste wat ik heb gedaan". Roedenko verzocht vervolgens de recht bank de tekst van een pamflet te willen voorlezen dat bij de aanhouding van de vlieger in diens kleding werd aangetrof fen. De tekst luidde in Engels en Rus sisch: „Ik ben een Amerikaan. Ik spreek geen Russisch. Ik heb eten. onderdak en hulp nodig. Ik heb niets kwaads tegen u in de zin. Als u mij helpt, zal ik u belonen". Powers zei niet te weten dat hij dit pamflet had gekregen. In antwoord op de vraag of het op hem gevonden geld en de goudstukken moesten dienen om Russische-burgers om te kopen, zei Powers, dat deze bestemd waren om te worden gebruikt bij een poging om de Sovjet-Unie te verlaten. Powers' familie was ook vandaag weer in de rechtszaal met uitzondering van zijn moeder. (UPI. Reuter en AFP) en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DF, ADMINISTRATIE (Van een speciale verslaggever) Terwijl de meest ondernemende techni ci van de ruimtevaart met grote haast aantrekkelijke plannen voor de naaste toe komst op papier werpen, zijn er ook vol doende voorzichtige deskundigen, die door het hanteren van effectief werkende rem men de ruimtevaart behoeden voor op hol slaan. Het plezierige van het internationa le congres, zoals dat in Stockholm wordt gehouden, is het evenwicht tussen voort varendheid en voorzichtigheid. Nu moet een dergelijk evenwicht er bij elke on derneming zijn als voorwaarde voor sla gen, maar de ruimtevaart heeft fantasie en enthousiasme zo zeer nodig gehad om in het eerste stadium gerealiseerd te wor den, dat het gevaar voor onwezenlijke doordraverij werkelijk niet denkbeeldig was. In eerste instantie hebben de kosten als effectieve rem gewerkt, maar deze rem begint wat af te slijten nu tussen de twee grote rivalen prestigekwesties en ook militaire overwegingen een belangrijk woord zijn gaan meespreken en de voor uitgang van een vrijwel ongeremde hulp motor hebben voorzien. Beweringen van pessimisten ten spijt zal de ruimtevaart zich binnenkort tot bemande ruimtevaart en in iets langer tijd tot de menselijke verovering van het nabije heelal gaan ont wikkelen. En het blijkt steeds meer dat niet de techniek, maar de mens zelf het tempo van de ontwikkeling zal bepalen. Bemande ruimtevaart vraagt namelijk twee zeer belangrijke garanties, die niet nodig zijn voor instrumentaal doordringen in de wereldruimte: de garantie, dat de mens veilig is tegen de gevaren, die hem in de ruimte bedreigen en de garantie, dat zijn ruimtevoertuig met alle honderd duizenden onderdelen, die stuk voor stuk onmisbaar zijn, feilloos zal werken. Voor een instrumentenraket is een kans van sla gen van 2 op 3 vrij redelijk, maar voor een bemande raket is het een onaanvaard baar risico. Tijdens het internationale ruimtevaartcongres in Stockholm wordt op de consequenties van deze noodzakelijke garanties niet alleen in voordrachten maar ook in de veel belangrijker persoonlijke contacten herhaaldelijk de nadruk gelegd. Op de zuiver medisch-biologische aspec ten van de ruimtevaart, die al evenzeer de menselijke factor tot een rem maken, wees prof. dr. H. Strughold, hoofd van het departement van ruimtevaartgeneeskunde van de United States Airforce. Prof. Strug hold was indertijd de pionier van de lucht- vaartgeneeskunde en werd later de „va der van de ruimtevaartgeneeskunde". Hij is Duitser van oorsprong, aanvaardde in 1947 een betrekking in Amerika en natu raliseerde in 1956 tot Amerikaan. Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat bemande satellieten alleen tot beperk te hoogte mogelijk zijn in verband met de stralingsgevaren van de Van Allengor- dels, zoals die door de eerste Amerikaan se Explorer werden ontdekt. De uiterste grens achtte hij 800 kilometer. Passeren van deze gordels is waarschijnlijk wel mo gelijk in snelle raketvluchten, maar het innemen van banen rond de aarde heeft op een afstand voorbij deze gordels geen zin meer. Proeven met de isolatie van mensen in ruimtevaartcabines, waarin ge durende een periode van 7 weken zoveel mogelijk de omstandigheden in de ruim te werden nagebootst, hebben duidelijk ge maakt, dat langdurige isolatie onder der gelijke omstandigheden waarschijnlijk fu nest is voor de menselijke geest. Wil men denken over tochten naar Mars en Venus dan moeten zo snel mogelijke transporten de voorkeur verdienen, boven transporten die economisch het meest aantrekkelijk (Van onze correspondent) BONN In een scherpe nota welke gis teren te Moskou werd overhandigd heeft de Westduitse regering geantwoord op de Russische nota van 19 juli, waarin ge sproken werd over de bewapening met Polaris-raketten van het nieuwe Westduitse leger. De Westduitse ï-egering ziet af van nationale strijdkrachten en heeft zich plech tig verplicht om haar legitieme verdedi gingsbehoefte slechts in het raam van de defensieve N.A.V.O. te regelen, aldus de Duitse nota. In deze nota worden alle Russische be weringen en verwijten inzake de Polaris- raketten van de hand gewezen. Niets wijst er in de Russische nota op, aldus de West duitse regering, dat Moskou bezield is van de geest van vredelievendheid en be reidheid tot begrip, welke volgens de Rus sische regering de Sovjet-politiek bepaalt. De dreigende toon van de Sovjet-Nota, de verhindering van de Parijse topconferentie, 't afbreken van de ontwapeningsconferen tie te Genève en de Russische Kongo-ver- klaring van 13 juli tonen aan, dat het er Rusland om te doen is onrust te zaaien en de bestaande spanning in de wereld te verscherpen. Dit alles valt volgens Bonn dan ook niet te rijmen met de zogenaam de vreedzame co-existentie, waarvan de Russen zozeer de mond vol hebben. Bonn verklaart zich bereid tot een inte graal gecontroleerde ontwapening. Zolang die niet bestaat voelt de Westduitse rege ring zich gerechtigd de noodzakelijke de fensiemaatregelen te nemen. Nog temeer daar een deel van de Sovjet-strijdkrachten op Duits grondgebied is gelegerd, waar zij ook het Oostduitse regiem in het zadel houden en het communistische systeem in stand houden. Bonn eist tenslotte," dat Mos kou zijn vredeswil toont door het Duitse volk zijn recht op zelfbeschikking te geven, welke zal leiden tot hereniging van Duits land. TORRELAVEGA (Spanje) (UPI) Bij een kleine breuk in een dam in de buurt van de Spaanse plaats Torrelavega zijn vandaag tenminste zestien mensen om het leven gekomen en wordt een aantal ver mist. De breuk vond plaats om middernacht in een dam van een mijnmaatschappij waar ertsen worden gewassen en verwerkt. De mijn is eigendom van de „Real Compania Asturiana de Minias", een van de oudste in Noord-Span-e gevestigde firma's. Het water uit de dam verhoogde het peil van de rivier de Besaya met meer dan een meter. Verscheidene gebouwen van het mijn- dorp, waaronder het ziekenhuis, werden verwoest. Reddingsploegen hebben tot dus ver twee doden geborgen. Een aantal ge zinnen in de buitenwijken van Torrelavega heeft zijn woningen verlaten, uit vrees dat de Besaya rivier buiten haar oevers zal treden en een overstroming veroorzaken. President Eisenhower toont de Ameri kaanse vlagdie in de capsule rechts van de „Ontdekker" vorige week een reis door de ruimte heeft gemaakt en die by Hawaii werd geborgen. zijn, maar te lang duren. Verder dan de nabije planeten van het zonnestelsel kan men echter voorlopig niet komen. Vluch ten naar andere zonnestelsels zouden een voortdurende versnelling en later een voortdurende vertraging tijdens de reis vragen om deze psychisch mogelijk te ma ken. Maar daarbij zouden snelheden op treden, die de gevaren van botsingen met interstellaire materie veel te groot maken om als risico te mogen worden aangeno men. Vooralsnog kan dus slechts een zeer klein gedeelte van het relatief zeer kleine zonnestelsel voor menselijke ruim tevaart worden geopend. Prof. Strughold meende echter, dat ook in deze beperkte mogelijkheden fantastische kansen liggen, zowel voor de geneeskunde als voor de biologie die hier een nieuwe dimensie aan het arbeidsveld krijgen aangeboden. Voor al achtte hij van bijzonder groot belang de levensvormen elders in het zonnestel sel te bestuderen, want er zijn aanwijzin gen dat het leven niet tot de aarde aileen beperkt is. Eem andere rem op het enthousiasme van de technici was een voordracht van dr. Wright Langham, die de moeilijkhe den opsomde van de ontwikkeling en het gebruik van door kernenergie aangedre ven raketten. Dergelijke raketten zijn on misbaar voor interplanetaire bemande ruimtevaart. Raketten moeten beproefd worden alvorens zij voor bemande vluch ten worden gebruikt. De gevaren van een mislukte proef op de grond zijn zeer groot, al hangt de omvang van een eventuele ramp sterk af van de omstandigheden. Maar eenmaal gebruikte rakettrappen met kernaandrijving kunnen niet veilig in de ruimte worden losgelaten en zij moe ten op een of andere wijze worden gebor gen. Ook daarbij treden zo grote gevaren op, dat men daarover voorlopig nog niet kan denken. Hoe deze problemen moeten Een afgeluisterd grapje uit Stockholm. Von Braun vertelt vol gerechtvaardigde trots dat de Atlas- en de Redstone- raketten prima zijn. Negen van de tien doen het perfect. Een Russische gedelegeerde vraagt: „koop jij een auto van een merk, waar van je weet dat in één van de tien de stuurstang breekt?" U moet weten, dat met de Redstone- raket binnenkort de eerste Amerikaan voor een korte vlucht de ruimte in wordt geschoten. worden overwonnen is een vraagstuk, dat thans ook op het congres in Stockholm wordt besproken. Beide sprekers, die wezen op de gevaren, hebben zich echter dankbaar getoond voor de mogelijkheden welke de techniek ge schapen heeft voor de wetenschap. Welke deze mogelijkheden zijn en welke werk tuigen de technici ter beschikking moeten krijgen om deze nieuwe terreinen te exploi teren, daarover werden vele tientallen voordrachten gehouden die grotendeels van zeer technische aard waren. Zij lenen zich echter zeer goed voor een samenvatting na afloop om een duidelijk beeld te geven hoever de ruimtevaart thans reeds is voortgeschreden. Volgend jaar ionenraket? (UPI) Dr. Ernst Stuhlinger, een woox-d- voerder van de Amerikaanse nationale raad voor lucht- en ruimtevaart heeft woensdag verklaard, dat Amerika volgend jaar zijn eerste ionenraket zal lanceren. De in Duitsland geboren dr. Stuhlinger deelde mede, dat dit de eerste stap zal betekenen voor reizen buiten dit zonne stelsel. Hij zei dit tijdens een lezing over de vooruitgang gemaakt bij elektrische aandrijving van ruimteschepen die hij woensdag hield op het eerste internationale astronautische congres in Stockholm. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Kongo-debat in het Belgische parlement is naar het oordeel van de meeste waarnemers geen groot debat geweest. De socialistische oppositie faalde in haar poging om de regering de volle laag te geven en aldus een' psycholo gische sfeer te scheppen, die gunstig zou zijn geweest voor een regeringscrisis en een ontslag van het kabinet-Eyskens. De minister van Afrikaanse zaken, De Schrij ver, en zijn collega voor defensie, Gilson, maar voornamelijk de minister van bui tenlandse zaken, Wigny, beheei'sten het debat, dat vandaag wordt voortgezet. De socialistische woordvoerder, de oud-minis ter van buitenlandse zaken, Victor Larock, kon de regering op geen enkel moment werkelijk schaakmat zetten. De socialistische journalist Demany had vlak voor de onafhankelijkheid een arti kel geschreven in de socialistische „La Peuple", het hoofdorgaan van de socialis tische partij, waarin nij zijn „goede vx-iend Patrice Loemoemba" sterk ophemelde en zich vex-heugde over het feit dat Loemoem ba premier van Kongo werd. Talrijke so cialisten hebben overigens in ondubbelzin nige verklaringen en artikelen de onaf- hankelijkheidspolitiek voor Kongo van mi nister De Schrijver volkomen gesteund. Bovendien was zowel de regering als de oppositie gehandicapt door het perspectief van de bijeenkomst van Veiligheidsraad van vrijdag of zaterdag aanstaande, ter wijl anderzijds de socialisten geen heftige aanval konden richten tegen ministers, met wie zij misschien morgen in een nieu we katholiek-socialistische regeringscom binatie zullen zetelen. Ook dit binnenland se politieke argument voelde men op de achtergrond spelen. Het wordt nochtans al weer wat onwaar schijnlijker geacht, dat de regering-Eys- kens haar ontslag zal indienen. Zij zal worden gewijzigd in haar samenstelling en met een nieuw program starten. Maar het blijft zeer waarschijnlijk een katho liek-liberale combinatie. Voor minister Wigny was de zaak-Ka tang het delicaat ste punt. Hij trok zich zeer handig uit die moeilijke kwestie terug. De minister van Buitenlandse Zaken wenste niet alleen zijn Katangese politiek te vex-dedigen ten op zichte van de socialisten, maar voorna melijk tegenover de rechtse liberalen, die van de minister een veel krachtiger houdin hadden verwacht, namelijk een formele erkenning van de Katangese onafhanke lijkheid. „Wij hebben weliswaar," aldus Wigny, „een ereschuld tegenover de Katangese regering, die van het begin af de orde en de veiligheid handhaafde en ons haar sym pathie betuigde. Wanneer ik sommige ad viezen van pseudo-doortastendheid had ge volgd zou België inderdaad overhaast de nieuwe staat hebben erkend, de heer Tsjombe met eerbewijzen hebben overla den en hem op alle mogelijke wijzen heb ben gesteund. Wij hebben ons hiertoe niet geleend, want wij wisten dat zulks de zekerste manier was om hem in opspraak te brengen, hem te doen voorkomen als een collaborateur, een „Quisling", een ver rader, tegen wie Loemoemba alle Kongo lese patriotten in een nationale oorlog had kunnen meeslepen. Waarschijnlijk zou Tsjombe vandaag dan verdwenen zijn in de val. waarin de geschiedenis de mees ten doet verdwijnen, die zelf buiten hun schuld in opspraak worden gebracht. „Tjombe is meer waard", aldus Wigny. „Ik wist dat het streven naar autonomie in Kongo hechter was en da dit federalis tische streven zonder onze compromitteren de politieke steun, zijn eigen weg zal vin den en zich zal kunnen doen gelden. Wat de UNO betreft," ging hij verder, „moet ik onderstx-epen dat de strijd zeer moei lijk was. Indien ik mij geheel oprecht uit spreek, zou ik zeggen dat het beter is zich te verzoenen met het bestaan van de UNO dan haar te vei-wensen. Wij kunnen en mo gen niet wensen dat de UNO zou vei-dwij- nen. Kleine landen hebben in het algemeen geen enkele andere waarborg voor hun bestaan. Laten wij proberen het ideaal van de UNO en haar methoden beter te begrijpen." Wigny wees er verder op. dat België in geen geval Kongo duurzaam wilde bezet ten en dat het beter is aan de troepen van de UNO de vex-antwoordelijkheid en de risico's van de handhaving der openbare ox-de over telaten. „Wij moeten bovendien dankbaar zijn," zeide de minister, „dat de UNO zich ook een groot financieel offer getroost. Wordt HONGKONG, (Reuter) Met de „kwes- tie-West-Irian" heeft Nederland een slech te dienst bewezen aan de Westelijke we reld als geheel, zo heeft dr. Sumitro, minis ter van staat in de Indonesische opstan- delingeni'egei'ing verklaard. In een arti kel in „Far East Economie Review", een financieël en handelsweekblad, zei Sumi tro, dat de opstandelingen behoorden tot degenen, die de Indonesische aanspraak krachtig steunen. „Men vergist zich als men meent dat een botsing zou kunnen wox-den beperkt tot een plaatselijk con flict". Hij zei voorts, dat de fnacht van presi dent Sukarno op Java voortdurend wordt ondermijnd door actie van de opstande lingen. Hij voegde hieraan toe: „Het ge bluf in vex-band met de Nederlandse mili taire versterkingen naar West-Irian heeft het werk van vele maanden vernietigd. Wij moeten voor dit droevige fdit niet onze ogen sluiten. President Sukarno kan nu beweren, dat het land in gevaar was en dat de vijand aan de grens staat." In het artikel was reeds gedrukt vóórdat president Sukarno mededeling deed van het vei-breken van de diplomatieke betrek kingen met Nedex-land. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE er niet beweerd, dat de UNO dit jaar voor Kongo een 1 edrag van circa 10 miljard Belgische franken zullen besteden? Al on ze pogingen zijn erop gericht," aldus con cludeerde Wigny, „om de mogelijkheden voor een latere samenwerking tussen Bel- gie en de Kongolese republiek open te houden. Het is om die reden dat de Belgi sche regering er sterk op aan dringt, dat de Belgische technici van de openbare zo wel als van de particuliere bedrijven in Kongo ter plaatse blijven en hun werk voortzetten." „Wij socialisten", zo zei oud-minister La- rock, „verwijten voornamelijk aan de rege ring, dat zij de Belgische belangen op lan gere termijn heeft gecompromitteex-d. Zij heeft ja gezegd legen de UNO, maar geen nee tot sommige kringen di:- een politiek van geweld bepleitten. Waai'om heeft de minister van buitenlandse zaken in de senaat gewag gemaakt van een Pools' schip, dat zogenaamd met wapens voor Kongo op weg was? Van dit spookschip heeft men later nooit meer horen spreken." Wat de aanwezigheid van de Belgische troepen in Kongo betreft, nadat zij groten deels wax-en afgelost door eenheden van de UNO, heeft de Belgische regering zich het recht aangematigd te beslissen op welk ogenblik en onder welke voorwaarden zij die tx-oepen zou terugtrekken. Dat alles", aldus Larock, „heeft ons in discrediet ge bracht." „Wij weten wat Katanga voor België betekent", ging Larock onverstoox-baar ver- dex-, „maar wij verfoeien huichelarij. Het was een fout van de Belgische regering dat zij niet onmiddellijk in het openbaar haar houding ten opzichte van Katanga bepaalde, dit wil zeggen een houding waar uit duidelijk zou zijn gebleken dat het Katangese probleem werkelijk als een on derdeel van het totale Kongolese px-obleem moet worden gezien." Advertentie DU-NY reinigt diep In de poriën. Dal wil zeggen DU-NY haalt nlel alleen het vuil van maar ook uit Uw huid. Boorden en man chetten blt|ven daardoor veel lan ger schoon. Talloos zijn de mensen met huid klachten. Maar hun aantal sipelt als sneeuw voor de zon nu zij DU-NY gebruiken. Huidverstop pingen, meeëter8, puistles enz. verdwijnen meestal snel door het gebruik van DU-NY. Overmatige transpiratie verdwl|nt. De huid ademt weer en wordt niet meer verstopt door kolkzeepres- ten. DU-NY werkt ook als deodo rant. Uw huid blijft langer fris. BEVAT GEEN VETZUREN, DUS AlCAllVRIJ SYDNEY (Reuter) De regering van Nieuw Zuid-Wales heeft bekendgemaakt, dat het drie jaar lang een bedrag van 200.000 Australische ponden beschikbaar zal stellen voor de bouw van 600 wo ningen voor gezinnen van Nederlandse im migranten in Nieuw Zuid-Wales. De minister voor Woningbouw en coö- peratieve organisaties, A. Anda, zei, dat de Nederlandse regering en Australische particuliere banken een gelijke bijdrage zouden leveren, waardoor de totale toe wijzing een bedrag van 1.800.000 (ruim 15 miljoen gulden) Australische pond zou belopen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4