AGENDA Haarlemse delegatie bestudeert verkeer in Osnabrück Mr. Luns: Indonesië vernietigt laatste brug met Nederland Kardelj: „duurzame vrede is synoniem met socialisme" Honderd jaar scheepsbouw aan Oude Gracht in Lisse Gevangenisstraffen geëist tegen twee Velsenaren Tien maanden geëist wegens oplichtingen Gooise weg met vuurwerk geopend Restauratie van molen „De Slokop" Fa. A. EVERTS Amerikaanse resolutie op OAS-eonferentie V ertegen woordigingen binnen 2 weken weg SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO 7 Onder leiding van burgemeester Cremers Wegens diefstal met braak Haarlemse rechtbank Bevestiging en intree van W. L. Kurpershoek Zandvoort zag woensdag laatste vuurwerk van seizoen Kweekduin (Overveen) wordt beter verlicht Haarlemmerliede wacht nog op kostenbegroting Krachtige maatregelen tegen Trujillo Burgerlijke Stand van Haarlem IDEOLOGISCHE STRIJD MET PEKING Dr. Tsjang premier van Zuid-Korea Haarlem V els en-IJ mui den Beverwijk DO N DERDAG 18 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, is aan het hoofd van een kleine delegatie woensdagmiddag in Osnabrück (West Duitsland) aangekomen voor een driedaags bezoek ter bestudering van de methoden waarop deze gemeente het verkeer in en om de stad regelt. Behalve de burgemeester maken van deze delegatie onder meer deel uit de wet houder van Openbare Werken, de heer W. F. Happé, de directeur van Openbare Werken, ir. Ch. C. van der Vlis, de hoofd commissaris van politie de heer A. L. de Boer en de chef van de Haarlemse ver keerspolitie, hoofdinspecteur I. B. Brauck- mann. Laat in de middag werden de Haarlem se afgevaardigden in de vredeszaal van het raadhuis van Osnabrück ontvangen door burgemeester Kelch. Men heeft in Haarlem de stad Osna brück uitgekozen om er het verkeer te be studeren, omdat deze plaats veel overeen komst met Haarlem vertoont. De gemeen te kent een oude binnenstad, de zogenaam de „Altstadt", waarbinnen de immuniteit van de dom en de marktnederzetting een nog weer oudere kern vormen. De zoge naamde „Neustadt" met de Johanneskirche als middelpunt, die in de dertiende en veer tiende eeuw is ontstaan, ligt daar weer omheen. Ten westen van deze „Neustadt" liggen de ruimgebouwde nieuwere wijken. In de binnenstad zijn de nauwe straten en straatjes te vergelijken met die van Haarlem. Om het doorgaande verkeer be hoorlijk te kunnen verwerken heeft het gemeentebestuur van Osnabrück een ring weg om de stad geprojecteerd, die thans voor een deel in uitvoering is en wordt ge bruikt. Met het oog op de verwerking van het streekverkeer via deze ringweg zijn de Haarlemmers naar Osnabrück getogen, teneinde na te gaan of deze oplossing mo gelijk een voorbeeld kan zijn voor de Haarlemse verkeersproblemen. Osnabrügk heeft trouwens nog meer pu ten van overeenkomst met Haarlem. Het inwonertal is weliswaar kleiner dan dat van Haarlem (in 1952: 117.150 mensen), maar de stad is evenals Haarlem het cen trum van een uitgestrekt gebied. Het is de zetel van een bisschop en er is een land- gerecht. Osnabrück ligt in Nedersaksen op het kruispunt van de spoorwegen Amster dam Hannover en Keulen Hamburg. Voor de Haarlemse rechtbank stonden donderdagmorgen een 19-jarige varens gezel en een 47-jarige constructieschilder, beiden uit Velsen, terecht onder verden king van diefstal met bi-aak. Zij bekenden vlot in de nacht van 6 op 7 mei van dit jaar in een café in Velsen een muziek-box te hebben opengebroken, waarna zij zich meester maakten van de inhoud van 165. Korte tijd later hadden ze verder nog in gebroken in het huis van de vader van de varensgezel. Daar bestond de buit uil slechts enkele guldens. De officier van Justitie, mr. J. Bredius. eiste tegen de schilder een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar met aftrek, mede met het oog op het strafblad van deze verdachte, die reeds vijftien keer eerder veroordeeld was en die bovendien nog een voorwaardelijke straf van anderhalf jaar tegoed had. Tegen de varensgezel, die evenmin een blanco straflijst had, eiste de officier tien maanden met aftrek waarvan twee maan den voorwaardelijk. De verdedigers, mr. B. E. van Tijn en mr. A. R. I.Jlzinga Veenstra, bepleitten clementere straffen, waarbij vooral ge wezen werd op de moeilijke ieugd van de varensgezel en op het feit, dat de schilder na zijn laatste veroordeling geruime tijd tot tevredenheid van een ieder aan het werk geweest was. De rechtbank zal in deze zaken uitspraak doen op 1 september. Tien maanden gevangenisstraf met af trek eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr J. Bredius, te gen een 42-jarige banketbakker uit Haar lem, aan wie enkele oplichtingen ten laste waren gelegd. De man had verscheidene personen met verzinsels geld afhandig ge maakt. Hij inde f 275.- in ruil voor een bromfiets, die hij echter nimmer aflever de. Later slaagde hij erin van dezelfde koper 75.- te krijgen, als eerste bedrag voor een door hem te leveren televisie toestel. De banketbakker kocht voorts twee bromfietsen, in totaal ter waarde van 1356.- zonder te betalen. Hij liet het voorkomen alsof de kosten via de bank zouden worden overgemaakt. Maar de ver koper van de bromfietsen ontving nimmer een overschrijving. De officier van Justitie wees erop dat verdachte al enkele keren wegens verduis tering is veroordeeld. „De verdachte wekt de indruk van een nette heer, daarom lo pen de mensen er misschien gauw in." Een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek achtte de officier op zijn plaats. De raadsman, mr. J. H. van Wijk, acht te het beter dat eerst een psychiatrisch onderzoek wordt ingesteld en bepleitte overigens clementie. Een negentienjarige Haarlemse jonge man heeft bekend drie bromfietsen te hebben gestolen. Voorts heeft hij op di verse andere bromfietsen rondgereden zon der toestemming van de eigenaren. De officier van justitie zei van de jongeman: „Hier doet hij of hij niet to' tien kan tel len, maar hij heeft voor honderden gul dens schade aangericht". De officier re- quireerde een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan twee maan den voorwaardelijk, en een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. L. S. Röme- lingh, zei dat de verdachte de invloed van kwalijke vrienden had ondervonden. „Door zijn branie is deze meeloper tot de dief stallen gekomen. Hij is gemakkelijk weer op de goede weg te brengen, maar dan moet de gevangenisstraf zo kort mogelijk zijn". Uitspraak in deze zaken op 1 september. Gedurende de tweede wereldoorlog werd in de binnenstad nogal wat schade aange richt, waarbij de meeste fraaie oude ge velhuizen werd vernietigd of zijn uitge brand. De heer W. L. Kurpershoek uit Rotter dam zal vrijdagavond 16 september om halfacht in de (hervormde) Noorderkerk te Haarlem, na vooraf in dezelfde dienst te zijn bevestigd door drs. A. Bos uit Haarlem, intree doen als predikant van de Gereformeerde (Vrijgemaakte) Kerk van Haarlem, waar bij beroepen is als predikant voor de missionaire arbeid op West Borneo. Kandidaat Kurpershoek wordt de eerste missionaire predikant van de Gereformeerde (Vrijgemaakte) Kerk van Haarlem. Door de samenwer kende Kerken in Friesland en die in de classis Grootegast werd eind november 1950 reeds ds. J. G. Agema uitgezonden als missionair predikant naar West Bor neo. De positie van kandidaat Kurpers hoek het is evenwel nog niet bekend wanneer hij naar West Borneo zal kunnen vertrekken is ook te karakteriseren als tweede zendeling, maar dan de tweede, die namens de samenwerkende Kerken fungeert. De heer Kurpershoek werd 26 mei 1933 te Rotterdam geboren. Hij bezocht het Marnix-gymnasium in de Maasstad en studeerde aan de theologische hogeschool, Broederweg 15 te Kampen, waar hij op 3 maart van dit jaar zijn kandidaatsexa men aflegde. 'Woensdagavond om kwart voor tienen heeft de stichting „Touring Zandvoort" op het strand voor de Rotonde het laatste vuurwerk in seizoen 1960 gehouden. Vijf woensdagavonden achtereen hebben de we kelijkse vuurwerken velen geboeid en on getwijfeld heeft genoemde stichting hier mede een belangrijk aandeel geleverd in de zo graag gewilde attracties die een zomerseizoen aan zee biedt. Ook voor dit laatste vuurwerk was de belangstelling weer bijzonder groot. Vele rijen dik stonden de toeschouwers over grote afstand langs de Boulevards, terwijl ook de strandafgangen en vele strandbe- drijven enorm veel mensen bevatten. Het vuurwerk was ditmaal niet zo veelomvat tend als de vorige keren, doch bijzonder fraai en rijk gevarieerd. Prachtig lucht- werk werd afgewisseld door een gigantisch „knetterfront" dat grote bewondering wek te. Het magistrale slotstuk vertoonde de spreuk: „Tot ziens 1961 V.V.V.". Bij de behandeling van de begroting 1960 der gemeente Bloemendaal is aange drongen de straatverlichting zo spoedig' mogelijk te verbeteren en het doof B. en W. aangevraagde krediet werd verhoogd. De dienst van Publieke Werken is thans bezig voorzieningen te treffen in Kweek duin in Overveen, waar de lantaarn weinig licht gaven. Het aantal lantaarns wordt bovendien uitgebreid en van t.l. buizen voorzien. Een aanzienlijke verbetering komt hierdoor tot stand. De directeur-generaal van Rijkswater staat, ir. A. G. Maris, heeft vanochtend in Amsterdam in de stromende regen op iet wat spectaculaire en bovenal luidruchtige wijze de Gooise Weg geopend, een vier baans autosnelweg, die de rechtstreekse verbinding vormt van het verkeerscircuit voor het Amstelstation met de Hartveldse- brug te Diemen en die daar aansluit op de Muiderstraatweg. Ir. Maris drukte op een knop waardoor tientallen ter weers zijden van de weg opgehangen voetzoekers met luide knallen tot ontploffing kwamen en tot slot een pot met rood Bengaals vuur ontbrandde. Daarna maakten de autoritei ten en genodigden een rit over de nieuwe weg, waarvan de noordelijke rijbaan reeds op 2 mei werd opengesteld. OCOOCCO.-/COCC«X»500»3COECOCOOCO^KX50CCCOCOC WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE „Tijdens een onlangs gehouden vergade ring van partijen, die betrokken zijn bij de in verval verkerende molen „De Slok op", deelde een vertegenwoordigeV van het gemeentebestuur van Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude mee dat deze gemeen te met de eigenaresse tot overeenstem ming is gekomen inzake het overnemen van de molen door genoemd gemeentebe stuur, dat tevens het voornemen heeft de molen te doen restaureren. Daarom be staat er voor B. en W. van Haarlem geen aanleiding verdere stappen te onderne men". Dit deelt het college van B. en W. van Haarlem thans mee in antwoord op schrif telijke vragen over dit onderwerp, die het raadslid de heer J. J. Voogd (Arb.) op 29 maart heeft gesteld. De heer Voogd had in zijn brief ge vraagd of B. en W. geen maatregelen wil den overwegen om het verval van „De Slokop" tegen te gaan, waarover hij in ons blad van 26 maart een artikel had gelezen. B. en W. stippen in hun antwoord voorts nog even in het kort de geschiedenis van de molen aan, die eigendom is van de Verenigde Binnenpolder en waarvan het beheer sedert een aantal jaren is verzorgd door de Gewestelijke Bond voor Vreemde lingenverkeer voor Zuid-Kennemerland. Met financiële medewerking van een aan tal instellingen en van de gemeenten Haar lem, en Haarlemmerliede en Spaarnwou de werd in 1952 de rieten kap vernieuwd. Daarna heeft de gemeente Haarlem jaar lijks een bedrag van 50 gestort in een fonds dat door bovengenoemde bond is in gesteld. Aangezien de bedragen die in dit fonds werden gestort op den duur niet vol doende waren voor het onderhoud en de molen ln een steeds slechter staat dreigde te geraken, werd enige tijd geleden een vergadering met de daarbij betrokkenen gehouden, teneinde beraad te plegen over de verder te nemen maatregelen. (Wij hebben naar aanleiding van de ze vergadering in ons blad van 25 juni reeds meegedeeld dat B. en W. Haar lemmerliede en Spaarnwoude in prin cipe bereid waren de kosten van een restauratie te doen dragen door de ge meente Haarlemmerliede en Spaarn woude. Het wachten was op een kos- tenbegroting van de Vereniging „De Hollandse Molen." Van deze kostenbe- groting zal het afhangen of Haarlem merliede de molen gaat overnemen en doen restaureren. Wij vernemen thans dat deze kostenbegroting nog niet is ingediend. Redactie) Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel.12181 Showroom Wagenweg 104 - Tel. 12730 SANITAIRE INSTALLATIES De conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken der Amerikaanse staten, welke in San José, de hoofdstad van Costa Rica, wordt gehouden, is woensdagmorgen door de president van Costa Rica, Mario Echandi, op plechtige wijze geopend. In zijn openingsrede betoogde de presi dent, dat de ministers tot taak hebben een „besliste houding" aan te nemen tegenover de dreigingen van buiten het continent, en dat zij niet uit het oog mogen verliezen, dat alleen een krachtige economie aan het Amerikaanse continent veiligheid en eens gezindheid zal kunnen brengen. De-Chileense minister van Buitenlandse Zaken, Ortubar Escobar, roerde in zijn rede voornamelijk economische vraagstuk ken aan. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken laat onder de 21 delegaties momenteel een uit drie delen bestaande resolutie inzake de kwestie-Trujillo cir culeren. Amerika stelt voor dat de O.A.S. op de basis van officiële mededelingen fei ten verzamelt en aan de hand daarvan het regiem-Trujillo veroordeelt wegens de aanslag op president Romulo Bétancourt van Venezuela, dat de landen van de O.A.S. elk naar eigen inzicht, krachtige maatrege len nemen (economische sancties en ver breking der diplomatieke betrekkingen in begrepen) zolang Trujillo blijft heersen, en dat een bijzondere commissie in het leven wordt geroepen, die moet waken tegen schendingen van het territoir der aange sloten landen door de Dominicaanse repu bliek. Hoewel Amerika verwacht dat de mees te Latijns-amerikaanse landen hun diplo matieke betrekkingen met het regiem van Trujillo zullen verbreken, hoopt het dat er toch landen zullen zijn die hiermee wachten. Anders zouden de tegenstanders van Trujillo geheel aan diens Gestapo- methoden zijn overgeleverd. Thans is er, voor de weinigen die er nog zijn, altijd een beperkte vluchtmogelijkheid en enige di plomatieke bescherming. Behoedt mjj voor democratie De minister van Buitenlandse Zaken van de Dominicaanse republiek, Porfirio Her- rera Baez, zei dat de beschuldigingen die zijn vervat in het"rapport van de commis sie van onderzoek van de OAS niet zijn bewezen. Herrera Baez verklaarde dat Venezuela „Moskouse methoden" gebruikt om gevangenen verklaringen af te persen. De beschuldigingen van Venezuela zijn kenmerkend voor een land dat ten prooi is aan interne spanningen, ten dele ver oorzaakt dooi een economische ineenstor ting. „Wat in Venezuela gebeurt is ken merkend voor een democratisch regiem. De hemel behoede mijn land voor de de mocratie", aldus de Dominicaanse minister. Volgende week komen de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Cuba en de banden van dit land met de staten van het communistische blok ter sprake. De be handeling van de Venezolaanse klacht tegen de Dominicaanse Republiek zal, naar wordt verwacht, zaterdag zijn voltooid. GCCOOOOOCX>COCOOCOCCOC003CiCCCCCOCCCCOOCiOCi OÖCCÖCOCGOÖCO BEVALLEN van een zoon: 13 aug.: C. W. Ritter und Edler von Lengriesser- van den Heuvel; 15 aug.: E. M. der Kin- deren-Kors; 17 aug.: E. C. M. Bank-van Schie; C. de Lang-Toon. BEVALLEN van een d o c h t e r: 16 aug.: W. C. A. Koster-Trouwen; 17 aug.: E. A. C. Wassenaar-Wiercx; C. A. Oudshoorn-Kop, C. Koster-Opstal. OVERLEDEN: 15 aug.: W. Tjalma, 82 j., Gasthuisvest; B. J. Geels, 81 j., Frans Hals straat; 16 aug.: J. van der Stelt, 79 j., Hazepaterslaan; M. Blokker, 78 j., Begijne straat; 17 aug.: S. Kerzaan-de Smit, 43 j., Gasthuisvest. ONDERTROUWD: 17 aug.: J. J. M. Spee en M. J. P. Thierrij, P. J. J. Bakker en E. K. T. Koops; P. Regter en M. Langenberg, W. A. Winands en A. Bakker; P. Buurman en S. M. Merckx, E. C. IJzerman en M. Klaassen; J. Verkerk en P. A. C. Wittebol, W. P. L. Alphenaar en E. Donker; J. Schou ten en I. N. Steensma, M. Nolet en E. Krauss, C. J. Hoogvliet en M. E. Volle mans; W. van der Weide en J. C. M. Rij ken; F. van Roon en I. Kwaak; J. J. den Boer en E. M. Weber; W. Kiesewetter en J. W. de Wolf. GETROUWD: 17 aug.: N. Keeman en P. C. Franssen; J. Duister en C. P. M. van Soest; M. A. van der Stoop en M. C. M. Vader; P. Gieliam en W. de Haas; A. van den Bosch en H. M. A. Rovers; A. T. Ekamp en G. W. van Polen; J. D. A. Sik en T. Vermeer; G. J. Molier en W. C. Plas. KLAGENFURT, Oostenrijk Reuter) De Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, mr. Luns, die op het ogenblik met vakantie in Oostenrijk is, heeft naar aanleiding van het besluit van Indonesië, de diplomatieke betrekkingen met Neder land te verbreken, woensdag in een tele foongesprek met Reuter er zijn leedwezen over uitgesproken „dat Indonesië ten slot te de laatste brug met Nederland heeft vernietigd." „Ondanks de voortdurende Indonesische provocaties, hebben de Nederlanders ge poogd overeenstemming te bereiken. De ze pogingen worden door de jongste In donesische stap nog moeilijker," aldus de minister, die de verklaring van president Sukarno, dat opstanden in Indonesië niet zullen ophouden zolang de Nederlanders in Nieuw-Guinea blijven, krachtig van de hand wees. „Deze bewering is een nieu we, verbazingwekkende en volkomen on gegronde beschuldiging. De hele wereld weet, dat Nederland zich nooit gemengd heeft in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië en dat de Nederlandse auto riteiten in Nieuw-Guinea nimmer een In donesische groep opstandelingen hebben gesteund," aldus minister Luns. DJAKARTA (Reuter) Volgens een mededeling van een woordvoerder van het Indonesisch ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Djakarta twee we ken tijd gekregen voor de afwikkeling der zaken. Aan de Indonesische vertegenwoor diging in Den Haag is eveneens meege deeld, dat zij daarmede ongeveer eind augustus gereed dient te zijn. Bij de Ne derlandse vertegenwoordiging te Djakarta zijn ongeveer 50 mensen betrokken. De Indonesische pers bevat slechts wei nig commentaar op het verbreken der be trekkingen. Voor kringen van zending en missie in Nederland komt de verbreking der betrek kingen niet onverwacht. Ds. B. Richters, directeur van het gereformeerd zendings centrum in Baarn, die destijds verklaarde dat de Karei Doorman een. sta-in-de-weg dreigde te worden voor de zending in In donesië, sprak thans zijn vrees uit, dat „de Nederlandse zendelingen daar aller eerst als Nederlanders en daarna pas als zendelingen zullen worden beschouwd." Een mogelijkheid zag hij in internationa lisering van de zendingsteams, een ge dachte, waarmee reeds geruime tijd in zendingskringen gespeeld wordt. Het gere formeerd zendingscentrum staat in con tact met vijendertig Nederlandse zende lingen in Indonesië. De vertegenwoordiging van Indonesië in Den Plaag bestaat thans buiten Raden Su- santo uit een staf van tien Indonesische functionarissen, die allen de diplomatieke status hebben. De vertegenwoordiging heef verder nog zesentwintig Nederlanders in dienst, grotendeels in administratieve func ties. Een punt van beraad is nog, aan wie de behartiging van de belangen zal wor den toevertrouwd van de ongeveer zes duizend Indonesiërs, die thans in Neder land verblijven. Onder hen zijn ongeveer vierhonderd niet op regeringsbeurzen stu derende jongelui. „Lage landen" De „Daily Telegraph" is het enige Lon- dense blad, dat vanochtend een hoofdar tikel aan het crisis-nieuws uit Indonesië wijdt, onder het opschrift „Very low coun tries" (Zeer lage landen), daarmee bedoe lende Indonesië en Kongo! Het blad vraagt zich af hoe het komt, „dat twee van de zachtmoedigste en meest vredelievende sta ten van Europa in hun vroegere koloniale bezittingen een veel grotere haat hebben uitgelokt dan hun grotere buren, zoals Engeland en Frankrijk. Sinds het ogenblik van de onafhankelijkheid staat president Sukarno bovenaan op de lijst van hen, die in de na-koloniale periode dwaasheden en misdaden begingen. Engeland, zo zegt het blad, treft het allergrootste verwijt, dat het na de oorlog zo'n onfatsoenlijk haast heeft gemaakt om dit rijke gebied tot on macht te doemen. Loemoemba volgt thans Sukarno op de hielen. De beide staten, welke geen van de deugden van hun moe derlanden hebben geërfd, schijnen vastbe sloten in aanmerking te komen voor de titel „lage landen" van Afrika en Azië. Advertentie BELGRADO (AFP) In een brochure „Het socialisme en de oorlog" heeft de vice-president van Joegoslavië, Edvard Kardelj, scherp stelling genomen tegen de Chinese opvattingen omtrent een botsing tussen communisme en kapitalisme. De tekst van de brochure wordt in afleverin gen door het blad „Borba" gepubliceerd. In de kwestie oorlog of vrede gaat het er niet om of men oorlog of geen oorlog wenst, maar wat de praktische resultaten zijn van een politiek, die zich op de on ontkoombaarheid van oorlog richt. „Dit betekent zich richten op oorlog, een aan valsoorlog inbegrepen." „Afgezien van na tionale bevrijdingsoorlogen en binnenland se revolutionaire oorlogen kan uitsluitend en alleen een verdedigingsoorlog van de socialistische wereld als progressief wor den beschouwd," aldus Kardelj. Wanneer de Chinezen de strijd voor de vrede een illusie noemen, dan zijn zij zich niet bewust, dat zij de strijd voor het so cialisme waarvan de strijd voor de vre de een integrerend deel is, eveneens een illusie noemen. Socialisme is synoniem met duurzame vrede. Het is onzinnig te beweren, dat de onontkoombaarheid van oorlog toeneemt met de versterking van het socialisme, want dit betekent dat het socialisme een bron van oorlog is, aldus de Joegoslavische vice-president. De Chinezen koesteren zélf een illusie, wanneer zij geloven dat een derde wereld oorlog „harmonie" op aarde zou brengen. „De evolutie van de sociale betrekkingen tussen de socialistische landen wordt niet uitsluitend bepaald door de tegenstelling socialisme-kapitalisme in de pre-revolu- tionaire en enge zin des woords. Er be staan interne tegenstellingen, die geen rechtstreeks verband houden met de op ruiming van de overblijfselen van de vroe gere maatschappij." Anderzijds zou een oorlog „met het doel het socialisme met geweld te vestigen een politieke hegemo nie en een ideologisch monopolie van de socialistische landen zelf tot gevolg heb ben, dat wil zeggen: reactionaire factoren oproepen. „Het vestigen van het socialis me met geweld kan eveneens betekenen, zoals de anti-Joegoslavische campagne aan getoond heeft, „het van buitenaf opleggen van een politiek aan een socialistisch land." Op deze wijze zouden in de socia listische wereld imperialistische methoden weer in zwang kunnen raken." De Chinese theorieën „zijn een kortzich tige poging om de binnenlandse moeilijk heden van een revolutie op te lossen door de wereldbelangen van het socialisme te onderwerpen aan de particuliere belan gen van een vastbesloten socialistisch land." Kardèlj levert eveneens felle kritiek op de „reactionaire landen" die met hun pressie, economische blokkade en politie ke isolering van communistisch China niet bemerken dat „zij wind zaaien maar storm zullen oogsten." „Gevolg van isolement Deze storm steekt reeds op: China wenst zich als politieke macht te laten gelden, niet om de vrede en het socialisme te ver dedigen, maar om de eigen moeilijkheden te boven te komen. „De arbeidersklasse van de Westelijke landen heeft de gerecht vaardigde strijd van het Chinese volk om zich van de pressie, het isolement en de SEOEL (Reuter) De president van Zuid-Korea, Joen Bo Soen, heeft donder dag dr. Tsjang van de democratische partij aangewezen als minister-president. (AFP) De Zuidkoreaanse nationale vergadering had woensdag geweigerd Kim Dojon als kabinetsformateur te accepteren. Deze leider van de „oude fractie" van de democratische partij kreeg slechts 111 stemmen, terwijl hij er 114 nodig had voor de investituur. Op 29 augustus 1860 nam de scheeps bouwersknecht Hein Akerboom in Lisse een scheepsmakerij over van de meester timmerman C. Dobbe. Die scheepsmake rs lag aan de Oude Gracht. De 37-jarige Akerboom moest er 2400,- voor neertel len. Het bedrijf bestaat na honderd jaar nog, nu onder de naam van luxe- en werkscheepsbouw W. A. Akerboom. Het honderdjarig bestaan van de scheepswerf zal op 29 augustus worden gevierd met ondermeer een plechtige h. mis uit dank baarheid in de parochiekerk van St. Aga tha en een receptie 's middags in café restaurant „Taveerne". De scheepsmakerij was door Dobbe in 1841 gesticht. De boerenzoon Akerboom kwam uit Rijnsaterwoude en vestige zich in 1849 in Lisse. Deze scheepsbouwer is de grondlegger van een traditie, die wel in de verre toekomst zal worden voortge zet. Want de naam Akerboom is onver brekelijk aan de scheepsbouw verbonden. Nakomelingen van Hein Akerboom leiden werven in Lisse, twee, in Oegstgeest en Hillegom. In de loop der jaren is een ontelbaar aantal vletten aan de Oude Gracht van stapel gelopen. Daarbij waren vletten voor het vervoer van bloembollen en voor de tuinbouw. In de eerste jaren zijn hier ook vele zgn. turfbakken gebouwd, die bij het afgraven van veen in de omgeving goede diensten bewezen. In 1923 werd het bedrijf overgebracht naar de huidige plaats aan de Grevelingstraat. De eerste tientallen jaren werden alleen houten boten gebouwd, maar in 1909 kwam er een belangrijke verandering, toen de eei-ste ijzeren boot van stapel liep. De 37-jarige Willem Akerboom heeft het overgenomen. Daarvoor had hij op diverse werven ervaring opgedaan. Aanvankelijk bouwde hij ook vletten en werkte hij met een behoorlijke personeelsbezetting. Hij breidde de machinerie uit, waartoe hij voor ruime bedragen investeerde. Voor de scheepvaartinspectie bouwde hij vele roeivletten, in één jaar wel 186. Hij vond echter dat zijn personeelsbezetting hem, mede als gevolg van de belastingen, te weinig winst opleverde. Daarom maakte hij van de werf een éénmanszaak. „Het gaat me nu best. Toen ik twaalf man personeel had, ging een enorme hap van de verdiensten naar de belastingen. Mijn lassers hadden nog meer inkomen dan ik. En urenlang was ik 's avonds bezig aan de loonadministratie", aldus de heer Akerboom. Nu koudt de heer Akerboom zich voor namelijk bezig met verbouwingen en re paraties aan allerlei schepen. Hij verricht alle mogelijke verbouwingen die op ver zoek van klanten aan voor export be stemde boten worden aangebracht, 's Win ters komen vele boten in stalling. Deze worden ondergebracht in een nieuwe gro te loods, die is neergezet nadat een deel van het bedrijf in 1958 is afgebrand. De heer Akerboom is met de huidige gang van zaken zeer tevreden. Hij heeft voldoende werk. „Mijn zeven kinderen hebben best te eten. Toen ik personeel had, werkte ik zo'n beetje dag en nacht. Als ik nou eens weg wil, dan sluit ik de zaak". Voor de toekomst wil hij op de zelfde voet voortgaan. Zijn scholing heeft de heer Akerboom grotendeels in de prak tijk opgedaan, maar graag wil hij zijn kinderen laten leren. „Ik heb een paar jongens, hopelijk zullen ze de zaak later overnemen. En misschien kunnen ze de bedrijf op 1* januari 1948 van zijn vader zaak dan verder uitbouwen". blokkade te bevrijden niet voldoende ge steund". Anderzijds verwekken de theo rieën over de onontkoombaarheid van oor log en de anti-Joegoslavische campagne bij de arbeidersklasse „vrees en wantrou wen". Door hun optreden langs de gren zen hebben de Chinezen „de vriendschap van de volkeren, die hun natuurlijke bond genoten zijn in de strijd voor de definitie ve bevrijding van Azië verspeeld". De geschillen tussen China en Joego slavië zijn niet het gevolg van een ver schillende interpretatie van het Marxis me, „Maar de weerspiegeling van objec tieve tegenstellingen in de socialistische ontwikkeling: door zijn vormen, wegen en middelen is het socialisme niet een pro ces dat zich overal op dezelfde wijze her haalt, het verschijnt nergens in zijn zuive re vorm". Joego-Slavië zal nooit de historische be tekenis van de Chinese revolutie vergeten en wenst een verbetering van de betrek kingen tussen beide landen. Joego-Slavië „heeft nooit een openlijke discussie ge schuwd", op voorwaarde dat hierbij „de door Stalin ingevoerde methoden niet wor den gebruikt". Advertentie ZIJLSTRAAT 98 TELEFOON 11706 Minerva Theater: Vrijdag 14.30 uur: to neelvoorstelling voor de jeugd „Dik Trom met zijn nieuwe avonturen". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Teenager Schlagerparade", alle leeftijden. Van vrijdag tot en met woens dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Blitzma- dels an die Front", 18 jaar. Frans Halsthealer: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Opstand in de Kaukasus," 14 jaar. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Op glad ijs", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Turf in je ransel", alle leeftijden. Van vrijdag af dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „En dat we toffe jongens zijn," alle leeftijden. Luxor Theater: Dagelijks 14 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Minerva Theater: vandaag 20.15 uur: „Wir Wunderkinder", alle leeftijden. Vrij dag 20.15 uur, zaterdag 14.30, 19 en 21.15 en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Alleen op de wereld", alle leeftijden, Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De man die alles kan," alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Het legioen der dapperen", 14 jaar. Vrij dag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur: „Flui tende kogels," 14 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, alle leeftijden. Elke ochtend (be halve zondag) 10.30 uur: Vakantiepro gramma (Donald Duck e.a.). Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 19 en 21.15 uur: „De zedenpolitie grijpt in," 14 jaar. Van vrijdag af dage lijks 14.30 uur: „Tornado", pile leeftijden. Vrijdag tot en met zondag 19 en 21.15 uur: „Slaapkamergeheimpjes," 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondag 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunst werken uit gemeentelijk bezit. Vishal: Tot 5 september eretentoonstel- ling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Kees Verwey, dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. Vleeshal: Tot 25 augustus „Spieghel His- toriael", dagelijks van 14 tot 17 uur en van 19.30 tot 22 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): De hele maand augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van grafiek van Fi- lippo Albertoni uit Bologna. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 1-3): Tot 28 augustus expositie van wer ken van H. Schoorl. Dagelijks van 9 tot 17 uur, op maandag, woensdag en vrijdag tevens van 18 tot 20 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat) :Tot 11 september expositie van prentenreek- sen Miserere en Passion van Georges Roualt. Dagelijks 10-17 uur, zondags 13-16 uur. DONDERDAG 18 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Rex, 20 uur: „Herodes. de genadeloze". VRIJDAG 19 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Rex, 20 uur: „Conny, een meisje van 16". DONDERDAG 18 AUGUSTUS Kennemer Theater, geen uitvoering. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „La dolce vita" (Het zoete leven). VRIJDAG 19 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: ..The big Circus". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Münch- hausen in Afrika". W. B. Theater, 20 uur: „Grenspiraten".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7