Horen en zien Een nacht op Santa Cruz Site lIB! Komende „Firato" heeft primeur van vierkante t.v.-beeldbuis Golf van hartverlammingen in de Bondsrepubliek PROEF! PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Bank of England wil oude nachtwacht niet opgeven GEL J DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1960 Poppen op het scherm T elevisie-studiedagen Commissaris der Koningin zal elektronica-expositie openen och ió het zo Minerale bronnen Voor mannen dubbel gevaarlijk De radio geeft vrijdag T elevisie programma Charles Exbrayat Kort nieuws 12. Gekroond met ijs en kersjes rees Jo ris uit zijn stoel op. „Dit," sprak hij af keurend, „was wel een bijzonder koel ont haal,meneer Palmer. Ge hebt. me rijkelijk bedacht en daarom is het dubbel spijtig dat ons afscheid een verkilling teweeg moet brengen." En na nog een spijtige blik op het overgebleven voedsel te heb ben geworpen, verwijderde hij zich met grote waardigheid.„Hela, wacht even, Jo ris!" riep Panda hem na, „waar ga je heen?" „Laat die verkwister lopen," siste Palmer tandenknarsend,, „hoe verder hij weg gaat hoe liever!" „Maar ik ben juist bang, dat hij helemaal niet zo ver gaat," zei Panda. „Hij gaat vast naar het huis van d,ie dikke meneer om nog eens te proberen Uw hoed te bemachtigen!" Hier schrok d,e m.iljonair geweldig van. „Je hebt gelijk," hijgde hij, „dat zou echt iets voor die klaploper zijn: eerst me een maal af persen en daarna nog eens met mijn hoed er vandoor! We moeten hem voor zijn! Vlug!" Zij snelden naar de deur, maar nu trad de ober hen in de weg. „Eerst even afrekenen, heren," sprak deze, een lang papier ontrollend. r je De televisiekast kan de poppenkast nog niet vervangen, dat bleek gisteravond bij Bert Brugmans marionettentheater, waar mee L'Elisir d'Amore van Donizetti werd opgevoerd. De wonderlijk knappe poppen- bewegingen en geraffineerd geregisseerde tafreeltje (vooral de aankomst van de won derdokter) wekten evenwel respekt als de televisieprestatie door Bredschneyder, die door gevarieerde belichting een scala van emoties op de poppenkoppen bereikte. Zo wel de poppen als de camera's waren heel goed, maar samen deden ze dan ook blijken dat poppen en televisie zelfs op hun best, niet samengaan. De illusie van de kleine wereld, de poppenkast, ver dwijnt op het scherm en de levensimita tie door de poppen wordt er te sterk door vergroot. Dat zijn twee achterstanden van het televisiemedium op de poppenkast, die door topprestaties van beide media nog duidelijker uitkomen. Na een persoonlijk en overtuigend bui tenlands overzicht door H. J. Neuman werd het programma besloten met een optreden in Sittard van Susana en José. Fraaie beeldregie van Ben Mettrop liet de kijkers genieten van elk onderdeel van de perfect gedanste „Ballade van Carmen en Don José". Hier kon goed camerawerk wél 't verschil tussen toneel en huiskamer opheffen: het ontbreken van de „vierde wand" werd niet gevoeld. De camera's wij zigden het schouwburgoptreden in een prachtige televisievertoning. Beeldschermer Öp kasteel Oud Poelgeest te Oegstgeest worden op 7 en 8 november wederom tele visie-studiedagen gehouden, nadat deze studiedagen voor de eerste maal in juni van dit jaar zijn gehouden. Het is de be doeling twee maal per jaar een bijeen komst te beleggen met degenen, die nauw betrokken zijn bij de televisie. Zowel zij, die mede de verantwoording dragen voor de programma's als zij, die leiding kunnen geven bij de „consumering" hiervan, wor den op deze bijeenkomsten verwacht. Tij dens deze dagen zal steeds een ander as pect van de televisie besproken worden. Het programma voor november bevat on der meer een algemene inleiding over de televisie als informatie- en instructie medium door de heer H. Schaafsma (tele visierecensent). Op dinsdag 8 november wordt de televisie als medium van regio nale voorlichting besproken. LONDEN (U.P.I.) Je kunt nooit te voorzichtig zijn, menen de directeuren van de Bank of England in Londen, en daarom zouden zij graag de „tijdelijke" bewaking van soldaten, die zij 180 jaar geleden ter gelegenheid van een oproer toegewezen kreeg, willen behouden. Iedere avond marcheert een detache ment van de „Life Guards" (de lijfwacht van koningin Elizabeth) van de Welling ton barrakken naar het bankgebouw in Londen een afstand van ongeveer vijf ki lometer. Hier houdt het detachement de wacht alsof Londen nog steeds door het „Gordon"-oproer wordt geteisterd. In de zomer van 1780 woedden deze religieuze onlusten een week lang, waarbij grote schade aan eigendommen in (de city) van Londen veroorzaakt werd. Bevreesd voor een besterving verzochten de toenmalige directeuren van de Bank of England mili taire bescherming en zij hebben er sinds dien voortdurend om gevraagd. Onlangs gingen er, naar aanleiding van de Amerikaanse film „De dag, dat de Bank van Engeland beroofd werd", stem men op, om een einde te maken aan deze ietwat dwaze traditie. De bewaking zou niet langer nodig zijn en was onecono misch. De soldaten moeten gevoed worden en de dienstdoende officier krijgt traditie getrouw een fles wijn. De directeuren van de Bank weiger den echter de wacht op te geven. In de herfst, als het parlement weer bijeen komt, zal de zaak ter sprake gebracht worden. De elfde „Firato", de jaarlijkse inter nationale vakbeurs en tentoonstelling van elektronische produkten, zal voor de laat ste keer in het oude R.A.I.-gebouvv te Am sterdam worden gehouden en wel van 30 augustus tot en met 6 september. De Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, zal de expositie openen. Het accent bij de elfde „Firato" ligt op de steeds groter wordende toepassing van de transistors. In de televisiesector is de belangrijkste noviteit de invoering van de vierkante beeldbuis met een dia gonaal van 59 cm., waarvan de voorzijde bijna plat is. Amsterdam heeft de pri meur van deze beeldbuis. De televisietoe stellen worden steeds minder omvangrijk en steeds verder geautomatiseerd. Op de „Firato" worden ruim 200 modellen, ook in combinatie met radio, platenspeler en bandrecorder, geëxposeerd. In de radiosector worden onder meer extra platte toestellen getoond. De met batterijen gevoede draagbare radio's wor den steeds kleiner en lichter. Er zijn tran sistortoestelletjes die op één batterij een jaar lang spelen. De verwachting is dat de snoerloze tafeltoestellen meer aange schaft zullen worden nu de luisterbijdra ge voor een tweede radio komt te ver vallen. Er worden voorts in de midden prijsklasse ook stereo-toestellen in de han del gebracht. Bij de bandrecorders heeft het systeem van vier geluidssporen op één band vrij algemeen toepassing gevonden. Er is een fabriek die een acht-spoor-magnetofoon, speciaal voor het opnamen van korte tek sten, op de markt brengt. Nieuw op de „Firato" is het elektronisch orgel, waar van er in Amerika een veertigduizend in kerken en een miljoen bij particulieren thuis in gebruik zijn. Bij de afdeling mi crofoons en versterkers zullen draadloze microfoons worden gedemonstreerd. In de stand van de Nederlandse Tele visie Stichting zal onder meer een ma quette te zien zijn van het ontwerp van de eerste fase van het nieuwe studiocom plex, dat op korte termijn in Hilversum zal verrijzen. De N.T.S. heeft een speciaal filmprogramma samengesteld dat tijdens de expositie ten behoeve van de „Firato" wordt uitgezonden. Voorts zullen nog te zien zijn een oscil- loscoop-camera, waarmede men opnamen kan maken die in één minuut klaar zijn, een bedrijfstelevisie installatie voor het vi sueel oproepen van personen, een licht krant, een radio-telexontvanger met de nieuwsdienst van een Amerikaans persbu reau, een verkcersanalysator, die de snel heid van voertuigen meet en hen in een bepaalde klasse indeelt (personen-,vracht auto's en vrachtwagens met oplegger), een maquette-in-werking van het wereld- telecommunicatie verkeer en als aardig heid een elektronisch attractiespel: de on grijpbare bal. De voorzitter van de stichting „Firato", de heer A. H. Hardenberg, heeft tijdens een persconferentie medegedeeld, dat de omzet in de radio- en t.v.-branche in het seizoen 1959-1960 geschat wordt op 300 miljoen gulden. Ten aanzien van de tele visietoestellen was dat 40 pet. hoger dan vorig jaar. Verwacht wordt dat eind 1961 het één miljoenste t.v.-toestel zal zijn ge registreerd. Ook wordt een stijging ver wacht in de verkoop van radiotoestellen, na de voltooiing van het f.m.-net in ons land. In het seizoen 1958-1959 daalde de verkoop van radio's met 37 pet. ten op zichte van het voorafgaande verkoopjaar. De heer Hardenberg zei voorts dat er een streven bestaat, jaarlijks één tentoon stelling op het. gebied der .elektronica in Europa te houden. De „Firato" staat hier voor als nummer één op de nominatie, aldus de heer Hardenberg. Noodzakelijk voor een dergelijke exposi tie is dat er voldoende expositieruimte be schikbaar zal zijn. Hieraan zal het volgend jaar het nieuwe R.A.I.-gebouw aan het Europaplein voldoen. Voorts maakte de voorzitter gewag van de gedachte, die men bij de „Firato fieeft" om als straks ook het nieuwe congresge bouw aan het Europaplein gereed zal zijn tegelijk met de „Firato" een internationaal elektronisch congres te houden met me dewerking van de gemeente en de univer siteiten. Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 HET bezoek van zieken aan genees krachtige bronnen heeft na de beide we reldoorlogen een geweldige terugslag ondervonden. Dit verschijnsel, alsook het feit dat de badplaatsen waar dergelijke bronnen werden geëxploiteerd, méér ge leken op oorden van zeer wereldse ver maken dan op centra waar zieken genezing konden vinden, deed bij velen de mening postvatten, dat het bezoek aan de zo genaamde Kurorten niet meer dan een modegril was en dat de ge- neeskracht van de bronnen daarom ook niet al te ernstig moest worden genomen. Wat de eerste conclusie betreft, staan we geheel aan de zijde der cynici, maar we zouden wat te ver gaan wanneer we a.an de veroordeling van een bepaalde publieke smaak tevens koppelen de ontkenning van de geneeskrachtige, al thans weldadige, werking van bepaalde bronwateren. Een overzicht te geven van de soorten bronnen of van de samenstel ling hunner wateren, is een onmogelijk heid. Buiten Rusland zijn er over Europa alleen al honderden badplaatsen verspreid met een nog groter aantal bronnen, waar van de wateren van verschillende samen stelling inwendig worden toegepast per drinkkuur, of als inhalatiemiddel, of als clysma, óf uitwendig in de vorm van ver schillende soorten van baden, douches, be- spuitingen, begietingen, enz., enz., alles naar de adrd van de ziekten en volgens plaatselijke gebruiken. Volgens Russische gegevens zijn er in de SovjetrUnie boven dien meer dan 2500 plaatsen waar de mi nerale wateren óver, of in de Sovjetburgers worden gegoten, zodat we ons gevoegelijk 1502 ontslagen kunnen achten van iedere poging tot nadere specificatie, alsmede van de werking van deze wateren op talloze ziek ten en aandoeningen. Vooral het achter wege laten van dit laatste is uitermate be langwekkend, aangezien van deze werking eigenlijk nog maar weinig bekend is. Ook Nederiand kent enige bronwateren, die in de regel echter weinig uitwendige toepas sing vinden en voornamelijk gebotteld worden geleverd. Om niet de indruk te wekken, dat we deel uit maken van de verkoops organisatie van deze produk ten, zullen we de nam.en hier van buiten beschouwing laten. Een belangrijk punt, waar we nog de aandacht op willen vestigen, is het verschijnsel, lat minerale wateren niet be slist uit bronnen afkomstig behoeven te zijn, maar hun oorsprong ook kunnen vin den in afvalprodukten van bepaalde be drijven. Geruime tijd deed bijvoorbeeld het gerucht de ronde, dat het afvalwater van hoogovens en staalfabrieken een heilzame werking zou. hebben, in het bijzonder bij reumatische aandoeningen. In Rusland is de werking van dergelijk ijzer- en zwavel houdend water bij reumatische gewrichts aandoeningen clinisch onderzocht, waarbij bevredigende resultaten zouden zijn ge constateerd. Over constateren gesproken, weet u dat blijkens de onderzoekingen de bliksem bij voorkeur in duinpannen inslaat, in plaats van zoals de meesten van ons denken in duintoppen? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. PétiUon (Van onze correspondent) Sedert 1949 is het aantal gevallen van aan „hartverlamming gestorven men sen in de Bondsrepubliek verdrievoudigd. Daarbij is het bijzonder opmerkelijk, dat twee maal zoveel mannen als vrouwen hierbij het slachtoffer werden. Dit is door de medische faculteit in Mar burg vastgesteld in een studie over hart ziekten. Daarin wordt gezegd dat circa 8 a 9 procent van alle doodsoorzaken bij mannen hartverlammingen zijn. Opvallend is dat 30 percent van de hartverlamming gestorven patiënten nog geen 50 jaar oud is. Men heeft te Marburg ook een statis tiek gemaakt van aan hartverlamming gestorven mannen ingedeeld naar beroe pen. Daarbij bleek het volgende: 37 per cent van hen was ambtenaar of kantoor bediende, 25 percent middenstander, 18 percent academicus of behorende tot de vrije beroepen, 12 percent arbeiders en slechts 1,5 percent landbouwer. Men noemde in Marburg twee belangrijke en gevaarlijke invloeden op het hart: al- DE NEGEN MUZEN •„My fair Lady". Paul Steenbergen, directeur van de Haagse Comedie, heeft zich bereid verklaard op te treden als dia- loog-regisseur van de musical „My fair Lady", waarvan de repetities onder leiding van de algemene regisseur Sven Aage Lar- sen te Amsterdam in het Nieuwe de la Martheater thans in volle gang zijn. Wiener Blut. De Hoofdstad Operette de voortzetting van de Fritz Hirsch-ope- rette, viert dit seizoen haar vijftienjarig bestaan met „Wiener Blut", waarvoor Jo- hann Strauss de muziek componeerde en Victor Léon en Leo Stein het libretto schreven. Deze operette wordt op het ogen blik ingestudeerd onder regie van Otto Aurich en onder de muzikale leiding van de nieuwe dirigent Ger. Terwiel. De pre mière zal begin september gegeven worden in Hilversum. lereerst een permanente geestelijke belas ting, voorts zeer veel roken. Zo was 40 tot 50 percent van de aan hartverlamming gestorven mannen zware rokers. Aanbevolen worden tenslotte zeven leef regels die het gevaar voor het optreden van hartverlamming een afsluiting van een kransslagadertak door een bloedprop, waardoor een acute hartstilstand ontstaat te bezweren, en wel 1) acht uur slaap per nacht, 2) matig eten en drinken, 3) bewa ren van de innerlijke rust, 4) dagelijks omstreeks het middaguur een kwartier volkomen ontspannen en „vergeten", wat met de dagelijkse plichten en zorgen, te maken heeft. 5. Dagelijks lichamelijke oefeningen doen tot men begint te trans pireren. 6) Ieder weekend te gebruiken voor echte ontspanning. 7) Zo weinig mo gelijk gebruikmaken van medicamenten en alcohol. Advertentie Du/vis Sandwich Spread: fris-hartig Z op brood, toast j en beschuit! Z Met GRATIS spreadmes, voor zuinig smeren, schoon de pot leegmaken. 7475. Pobbel was in een hoge struik geklommen, en daar zat hij nu op de takken, terwijl hij aandachtig in de verte keek. Kun je nu beter zien? vroeg Koen. Pobbel keek naar beneden. Wel een stuk verder, zei hij. Maar ik kan toch nog niet mijn huis zien! Ik geloof wel, dat we die kant uit moeten! Hij liet zich weer uit de struik zakken en stond naast Koen. Noulaten we maar gaan lopen, dan zien we wel of we goed terecht komen!, zei Koen- HILVERSUM I. 402' m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 De grote stap, gesprek over emigratie. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Pianorecital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Jazzmuz. 12.20 Rcgeringsuitz.: Voor de landbouw. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pia nospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus.muz. 13.55 Beursber. 14.00 Dameskopr. 14.30 Voordr. 14.50 Holland Festival 1960: Carillonbe speling. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16 00 Gram. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Versierde vakantietips. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaam se notities. 18.20 Gevar. muz. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Hammondorgclspel. VPRO: 19.30 Het platteland nu. gesprek. 19.45 Op bezoek bij anderen, medische lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Het amateurisme en de moder ne film, lezing. 20.20 Hongaarse zigeunermuziek met comm. 20.35 Indrukken over het Arminius- cengres. 20.50 Volksontwikkeling in België, lezing. VARA: 21.00 Quiz. 22.15 Buitenl. weekoverzicht. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, ge sprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muzikale revue. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de jeugd. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Kath. nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Gram. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.30 Chansons. 14.45 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 15.35 Voor de zieken. 1630 Gram. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.10 Vaticaanse act. of gram. 18.25 Lichte muz. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.30 Pol. lezing. 20.25 Zang en harp. 20.45 Dubbelkwartet. 21.00 Licht progr. 21.30 Rotterdams filharm.-ork. en soliste. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Echt leven, lezing. 22.50 Gevarieerd programma. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Volksmuz. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevar. muziek. 14.00 Ork.conc. 16.00 Koersen. 16.06 Omr.ork. en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Boekbespr. 18.20 Voor de sold. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 Festival van Salzburg 1960: Don Giovanni, opera. (Om 21.15 Gram.). 22.00 Nieuws. 23.00 Nieuws. 23.05 - 23.20 Groeten van militairen uit Kongo. VOOR DONDERDAG NTS' 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.00 Televizier. 20.30 Film. 21.00 De Huzaren (Les Hus serds), tragi-comedie. 22.25 Einde. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 20.30 Weekjourn. NCRV: 20.30 At tentie. 21.00 Documentaire. 21.20 Documentaire. 21.45 TV-film. 22.10 Dagsluiting. Vertaling: Margot Bakker 30) Ik had haar graag in mijn armen genomen om haar te verzekeren dat ik haar niet aansprakelijk achtte voor de daden van haar broer, dat ik van haar hield en dat al het overige er minder op aankwam. Maar zij schudde het hoofd als een pruilend kind en haar stem, waarin de tranen doorklonken, was een kwelling voor mij. In heel veel opzichten heb je gelijk, José. Ik heb Juan niet slreng genoeg aangepakt. Maar nadat hij jou heeft lerer. kennen vind ik hem zo veranderd. Hij volgt .ie gewoon op de hielen. Hij heeft bewondering voor je. Ik had gehoopt dat hij, dank zij jou, eindelijk zou gaan inzien waar zijn verantwoordelijkheid als man ligt. En nu keer jij, die hij als voorbeeld neemt, je juist tegen hem Ik keer mij in het geheel niet tegen hem, Maria! Ik zeg je wat ik denk en mijn mening is op feiten gebaseerd Ik neem aan dat de feiten juist zijn. maar je trekt er een heel verkeerde conclusie uit. Ik zie ook wel, dat de schijn tegen Juan is, maar ik ben er zeker van, en dat meen ik oprecht, dat hij jou geholpen heeft en niet verraden zoals jij aanneemt. Mag ik er eens met hem over praten? Nee, ik zal zelf de verklaring wel vinden, als er tenminste een verklaring is Zij bleef staan José ik moet terug naar de Virgen. Ze wachten op mij Eén ding nog, MariaDat meende je toch niet, wat je daareven zei? We zijn toch verloofd? Dat weet je zelf, José. Maar dwing me in vredes naam niet tussen jou en mijn broer te kiezen. Ik houd van je, Jose, maar ten opzichte van Juan heb ik ver plichtingen. waaraan ik mij niet mag onttrekken. Ik bracht haar tot aan de hoofdingang van San Juan en toen zij naar binnen was gegaan voelde ik mij tame lijk eenzaam op de met zonlicht overgoten Palma. Maria had mij niet kunnen overtuigen van de onschuld van haar broer. Ik begreep haar standpunt in zekere zin wel, maar ik kon het me niet veroorloven mij door haar broer in de luren te laten leggen, als hij dat soms deed. Ik nam mij voor de jongeman in elk geval drastisch onder handen te nemen en hem aan een kruis verhoor te onderwerpen, waarvan zelfs Cliff Anderson nog een er. ander zou kunnen leren. Ik dwaalde door de wijk van San Diego in de hoop Juan tegen te komen, toen ik onverwacht Karl Oberchner tegen het lijf liep. Wij bleven tegelijk staan, een beetje overrompeld. De Duitser begon te lachen, stak mij de hand toe en zei in voortreffelijk Engels: Hoe maakt u het, meneer de agent van het FBI? Ik was met stomheid geslagen. Oberchner leek het grootste plezier te hebben. Hij gaf mij een vriendschap pelijke opstopper. Daar had u niet op gerekend, neem ik aan? Hij schooi' zijn arm onder de mijne alsof wij studie makkers waren en zei: Kom meeWij hebben elkaar geloof ik wel het een en ander uit te leggen Wij zijn op een bank aan de plaza San Fernando gaan zitten en zodra wij ons evenwicht hadden hervonden ging hij tot de aanval over. Dankzij u ben ik er bij het voortreffelijke echtpaar Percel uitgegooid. Ik heb nog nooit iemand zo nijdig zien worden als die don Alfonso! Hij stond gewoon te springen van woede. Volgens zijn zeggen was ik een smerige dief en een oplichter. Hij verzekerde mij in alle toonaarden dat ik het aan zijn goede hart te danken had dat hij mij niet bij de politie aangaf. Hij wilde mij een kans laten tot inkeer te komen. U kunt me geloven of niet, Moralès, maar dat miezerige kereltje had bijna kans gezien mij van de trap te smijten. Hij grinnikte bij de herinnering en ging verder: U kent Hamburg dus door en door? Ik heb daar een poosje gewoond. Daar had ik aan moeten denken. Ik had geen grote plaats moeten kiezenMaar ja, stommiteiten be gaan we allemaal en ik was zo sterk in mijn nieuwe rol verdiept, dat ik er nauwelijks op lette wat ik zat te vertellen Ik heb het er te dik bovenop gelegd, neem ik aan? U noemde een verkeerde straatnaam in een bepaald verband Als de eerste de beste beginneling. Tocht heb ik u aardig overtuigd met mijn klaagliedje naderhand u weet wel, de perfecte zelfcritiek van de miskende Duitser. Dat geef ik toe. Dat was bewonderenswaardig. Maar al weet u nu wie ik ben, het is mij allerminst bekend met wie ik het genoegen heb Charley Arbuthnot, onderdaan van het Britse koninkrijk en inspecteur van Scotland Yardom u te dienen Hij haalde zijn papieren te voorschijn en gaf ze mij. Ik keek ze door en zij leken in orde te zijn. Toch bleef ik op mijn hoede. Wie heeft u eigenlijk verteld wie en wat ik ben? Niemand minder dan mijn vriend Alfonso Percel. Hij wees er mij op dat een Amerikaans detective van het FBI hem voor mij had gewaarschuwd en mij een oplichter had genoemd. Ik herinnerde mij uw verbijs terd gezicht toen ik bijzonderheden over Hamburg noem de en het viel niet moeilijk te raden wie deze beambte van het FBI was. Waarde vriend, ik had u op dat ogen blik graag gewurgd. U hebt mij in dat huis onmogelijk gemaakt en daardoor een paar weken hard werken vernietigd Ik hoorde zijn stem als het ware van verre afstand. Wat hij mij verteld had liet een gevoel van duizeligheid bij mij achter. Zou Maria mij, ondanks al haar beloften, eveneens hebben verraden? Onbewust of mogelijk met opzet? Deze nieuwe slag, die mij trof vlak na het onder houd met Maria aangaande de betrouwbaarheid van haar broer, was teveel voor mij. Zou Maria soms de medeplichtige van Juan zijn? Maar waarom? Waarom in vredesnaam'. Dan wilde ik nog eerder aannemen, dat zij op vergeeflijke wijze trots op mij was geweest en tegenover dona Josefa, die mogelijk haar aantijgingen aan het adres van Oberchner in twijfel had getrokken, haar mond voorbij had gepraat. Misschien had zij alleen geloof kunnen vinden nadat zij, onder strikte geheim houding natuurlijk, mijn ware identiteit had onthuld. Maar waarom had Maria mij van deze gang van zaken dan niet op de hoogte gesteld? Was zij bang geweest? Charley Arbuthnot gaf mij een hartelijke klap op mijn knie. Ik heb de indruk dat u in het geheel niet naar me luistert! Wat hebt u toch? Met moeite antwoordde ik: Ik vraag me af hoe die Percel erachter is gekomen wie ik ben. Hij gaf me een knipoog. Mijn waarde, dat zult u zelf beter kunnen beoor delen dan ik. Zeg eens, Moralès, het is toch waar, dat wij beiden voor hetzelfde doel te Sevilla zijn? Ik wilde geen open kaart spelen voor hij dat had gedaan. Best mogelijk Ik heb de indruk dat u tegenover mij heel wat voorzichtiger bent dan tegenoveriemand anders. Wat bedoelt u? Dat begrijpt u zelf wel, mijn waardeMaar ja, het zijn uw eigen zaken ten slotte. U bent hier immers in verband met Lajolette? Jau ook? Het had geen zin nog langer komedie te spelen. Reken maar. Dat heer voert wat al te veel ver dovende middelen in Enegeland in, nadat jullie de fout hebben begaan hem naar Europa te laten vertrekken. Ik kan u verzekeren dat hij in de Verenigde Staten nog heel wat meer invoert. Dan is er dus alle reden voor samenwerking. Wij zullen de eer delen, nadat wij zijn organisatie hebben vernietigd. Het gaat mij niet in de eerste plaats om de or- ganistie. Ik moet de man zelf hebben. Orri hem naar de Verenigde Staten over te bren gen? Nee, om hem neer te schieten. Hij vestarde van verbazing. Jullie nemen daar bij het FBI geen halve maat regelen. (Wordt vervolgd) Vanavond biedt het AVRO-televisie programma de vertoning van „De Hu zaren", een tragi-komedie van P. A. Breal, vertaald door Bets Ranucci- Beckman. De regie is in handen van Walter van der Kamp, de decors zijn van Fokke Duetz. Op de foto: Wim van den Heuvel is kwistig met drank, waar van Piet Kamerman het „slachtoffer" wordt. Jan Blaaser zit rug aan rug met Piet Kamerman. Bom. Een zandzuiger heeft in de mond van de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland een vliegtuigbom opgevist, date rend uit de tweede wereldoorlog. De mijn- opruimingsdienst heeft het projectiel op het strand bij de noorderpier tot ontplof fing gebracht. r

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9