Goris versloeg Biesheuvel in uiterst saai duel Friese zeilers bleven Holland in de Sneekweek zeer ruim voor Voor Olympisch zeilklassement gelden zes van de zeven races Veteranen Van Swol en Rinkel in halve finale duidelijk verslagen Uitgeweken Hongaren onder vlag IOC? Brundage vraagt correct gedrag Nederlanders krijgen het moeilijk OLYMPISCH ALLERLEI 11 Geen onderzoek naar de amateurstatus Italianen Odenthal naar „Tubantia" Olympische vlam in Italië Mik Snijder wordt onafhankelijke Russisch voorstel voor verandering regels De vijfde testmatch Engeland op 131 voor 8 op de eerste dag Schoten kan zaterdag al kampioen worden Maar dan moet HHC Spartanen verslaan Schockemöhle derde Duitse springruiter voor Rome VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 Weinig schokkend was dohderdag in de Nederlandse tenniskampioenschappen op dc METS-banen in Scheveningen het ver loop van de kwart-finales van het heren- enkelspel. Zonder ernstig bedreigd te wor den Piet van Eijsden uitgezonderd, die tegen Van de Weg vijf sets nodig had bereikten de van 1 tot en met 4 geplaat ste spelers de halve finales, waarin Van Eysden het moest opnemen tegen* Goris en Maris Van Dalsum als tegenstander heeft. Halve finalisten bij de dames zijn Ma deleine Wuerman. Joyce Marinkelle, Mar jan Moritz en mevrouw Baars, de laatste als enige geplaatste speelster, want door de nederlaag tegen mevrouw Baars ver dween ook Rietje Tervoort uit het schema. Saai en kleurloos was de strijd tussen Goris en Biesheuvel. De vastheid van laatstgenoemde moest het afleggen tegen de taktiek van Goris, die zijn kansen af wachtte en dan scoorde. Missers van Bies heuvel speelden mede in de kaart van Goris. Al even weinig aantrekkelijk was, behoudens enkele uitschieters, de partij tussen Hans van Dalsum en Rob Guro- witsch. De Hagenaar had een iets betere controle op zijn slagen en dit gaf de door slag in zijn voordeel: 7-5 1-6 6-3 6-2, nadat Gurowitsch in de eerste set met 4-2 de leiding had gehad. Hans van de Weg was in de eerste set tegen Piet van Eijsden „nergens" en hij verloor deze met 6-0. Maar daarna keer de het getij. Van de Weg woerde het tem po op en trok meer ten aanval, waardoor het spel van Van Eijsden wankel werd. Van de Weg schreef de 2de en 3de set op zijn naam, waardoor hij een voorsprong nam van 2-1, De rust bleek hem echter T ennis goed te hebben gedaan. Vooral zijn servi ce werd steeds zwakker en zonder in feite ook maar een moment in gevaar te komen, won Van Eijsden de vierde en vijfde set beide met 6-1 en daarmee de partij. Op een hoger niveau stond het duel tus sen Maris en Schneider, van wie laatstge noemde bijzonder goed begon en met 6-1 de eerste set won. Maris was in de tweede set ingespeeld en vaster nu op zijn slagen. Schneider kwam onder druk nu ofschoon hij nog wel goede momenten had, was zijn spel te onregelmatig om Maris nog te kunnen verontrusten. In vier sets be sliste Maris de partij in zijn voordeel. Ruim twee uur had Marjan Moritz no dig om de Haagse Jeanine Ferir, die vast op haar slagen was, op de knieën te krij gen: 8-6, 6-2. Na 0-3 2-4 in de eerste set. Grote belangstelling trok de strijd tus sen de „veteranen" Van Swol-Rinkel en Van Eijsden-Van Dalsum in de halve eind strijden van hét heren-dubbelspel. Het werd 'n duidelijke zege voor Van Eijsden- Van Dalsum, ondanks de handicap te moe ten strijden tegen hun tegenstander en het publiek, dat sterk op de hand van dc „oude glorie" was. Goed gesteund door Van Dalsum speelde Van Eijsden een ster ke partij. Dit in tegenstelling tot Rinkel, die zeer matig was. Met zijn nog altijd sterke service boekte Van Swol menig suc cesje, maar hiermee kon hij de nederlaag toch niet afwenden. De gelegenheidcombinatie Goris-Herok en Maris-Frederikse leverden een span nend, aantrekkelijk gevecht, ook al liet de samenwerking in de combinaties nogal eens iets te wensen. Goris-Herok eisten de eerste set voor zich op. waarna wisse lende kansen de twee volgende sets met Voetbal De F.I.F.A. (Internationale Voetbalfede ratie) zal geen onderzoek instellen naar de amateurstatus van de Italiaanse spelers, die zijn opgenomen in het Italiaanse Olym pische voetbalelftal, welke status door Denemarken in twijfel was getrokken. Dit was het belangrijkste besluit, dat het organisatiecomité van het Olympische voetbaltoernooi onder voorzitterschap van Sir Stanley Rous donderdag in zijn ver gadering nam. Noch bij de F.I.F.A., noch bij het organisatiecomité blijkt namelijk van Deense zijde een officieel protest te zijn ingediend. De oud-international Odenthal, die het vorige seizoen voor de eredivisie voetbal club „Enschede" is uitgekomen, zal waar schijnlijk door de tweede divisieclub „Tu- bantia" te Hengelo worden gecontracteerd. ï/M: t:Sï i Van Swol in de tijd dat hij nog op Wimbledon uitkwam. 7-5 en 10-8 op naam van Maris-Frederikse kwamen. In de vierde set kwamen Maris- Frederikse in eerste instantie voor, o.a. met 2-0, maar door een betere slagenbe- heersing ging de set met 6-2 toch naar Go ris-Herok, waarmee de stand weei gelijk was: 2-2. In de vijfde en beslissende set deed een geconcentreerde aanval Goris- Hcrok de set (6-3) en de parti.) winnen, in welke overwinning Goris een groot aan deel had. I-Ierenenkelspel: kwartfinales: Van Eys den versl v/d Weg 6-0, 2-6, 4-6, 6-1, 6-1. Goris versl. Biesheuvel 6-1, 6-1, 6-2. W. Maris versl. Schneider 1-6, 6-1, 6-2. W. Van Dalsum versl. Gurowitsch 7-5, 1-6, 6-3, 6—3. Dames enkelspel: kwartfinales: Mej. Weurman versl Mej. Hannessen 7-5, 1-6, 6-4. Joyce Marinkelle versl mej. Com mandeur 6-0, 6-2. Mej. Moritz versl mej. Ferir 8-6, 6-2. Mevr. Baars versl mej. Tervoort 6-2, 6-1. Damesdubbelspel, halve finales: MEJ. F. en J. Marinkelle versl mej. Spruyt en mej. Sluijter 4-6, 7-5, 6-3. Mej. Seven en mej Weurman versl mevr Pufkud en mej. Siemers 6-3, 6-2. Herendubbelspel, halve finales: Van Eysden en Van Dalsum versl Van Swol en Rinkel 6-2. 4-7, 6-1, 6-2. Goris-Herok versl Maris- Frederikse 6-3, 5-7, 8-10 6-2 63. Bestuursleden van de Hongaarse natio nale sportfederatie een organisatie van na de opstand van 1956 uitgeweken Hon- gaarne sportlieden hopen, dat hun le den aan de Olympische Spelen in Rome zullen mogen deelnemen. De secretaris van de federatie, dr. George Telegdy, heeft een telegram naar het Internatio naal Olympisch Comité verzonden met daarin vervat het verzoek om vier staten loze atleten tot de Spelen in Rome toe te laten. Het betreft hier de middenafstandloper Laszlo Tabori, de zwemmer Peter Fogo- rosi, de schermers Eugene Hamori en To- mas Orley. Volgens dr. Telegdy zouden verscheidene nationale Olympische Comi- té's zijn verzoek ondersteunen, wanneer het op het congres van het IOC op 22 augustus in Rome aan de orde komt. Hij hoopte, dat de atleten toestemming zullen krijgen om in Rome onder de vlag van het IOC uit te komen. Ongeveer 34 voor malige Hongaren, die thans een nieuw va derland hebben, zullen aan de Spelen in Rome deelnemen. Olympische Spelen In een door Avery Brundage, president, en Otto Mayei-, kanselier van het Inter nationaal Olympisch Comité ondertekende boodschap aan de deelnemers en officials van de 85 landen, die in Rome vertegen woordigd zijn Guatamala en Noord-Bor neo hebben hun deelneming inmiddels in getrokken worden zij verzocht tijdens hun verblijf in Rome, maar vooral tijdens de openingsplechtigheid op 25 augustus, zich correct te gedragen. Het zal de atleten en officials, die aan de opmars tijdens de opening deelnemen, verboden zijn, foto toestellen mee te nemen. Een juichkreet steeg op uit 35.000 kelen, toen de „Amerigo Vespucci" donderdag avond, met aan boord de Olympische vlam, komende vanuit Griekenland, de haven van Syracuse binnenvoer. De menigte kwam tot groot enthousiasme, toen de fak kel aan de eerste estafetteloper werd over gedragen. Het Olympische vuur zal in een estafette over een afstand van 1532,8 km. van Syracuse naar Rome worden gedragen. Vijftienhonderd lopers, meest studenten, zullen aan de „expeditie" medewerken. Wielrennen De bekende Halfwegse wieleramateur Mik Snijder gaat over naar de onafhanke- lyken (semi-profs) en zal reeds als zodanig debuteren in de zaterdagmiddag te houden Roonde van Kortenhoef voor beroeps rijders. Mik Snijder beoefent al vanaf 1947 in de wielersport en heeft sindsdien heel wat successen geboekt. Tweemaal heeft hij zijn sportloopbaan moeten onderbreken; in de jaren 1951 en 1952 voor de militaire dienst en in 1955 voor studie. Maar beide keren is de Halfwegger prachtig teruggekomen. Zijn mooiste overwinningen behaalde hij in. de Ronde van Overijsel, de tweedaagse Ronde van Brabant, een criterium om cte „Grand prix Hollerich" in Luxemburg en dit seizoen won hij de derde étappe van Sfax naar Gafsa in de Ronde van Tunesië. Bovendien zegevierde Snijder in verschil lende straatkoersen en criteria Waterpolo Rusland heeft een aantal veranderingen in de spelregels van waterpolo voorge steld aan de Internationale Zwembond. Door deze veranderingen zou waterpolo in vele opzichten dezelfde spelregels krijgen als ijshockey. De voorstellen zullen vol gende week door het congres van de zwembond in Rome ter sprake worden gebracht. De veranderingen van de spelregels houden in, dat: de wedstrijden gespeeld worden in drie periodes van ieder 10 minuten, in plaats van twee periodes van 15 minuten. De ploegen zullen bestaan uit zeven spelers en drie invallers, die net als bij ijshockey op elk ogenblik mogen vervan gen. Twee arbiters in plaats van één zullen als scheidsrechter optreden om een bete re controle op de spelers te kunnen uit oefenen. Sport in het kort VOETBAL. Real Madrid, de Spaanse top- ploeg en houder van de Europa Cup, heeft in Kopenhagen een overwinning met 43 (rust 42) behaald op een Deense selectie- ploeg. Di Stefano scoorde drie doelpunten en Puskas schreef het vici-de Madrileense doelpunt op zijn naam. WATERPOLO. Het Joegoslavische waterpoloteam heeft donderdag ook de tweede wedstrijd tegen West-Duitsland ge wonnen. De Joegoslaven, die bij de rust reeds een 2—1 voorsprong hadden, zege vierden met 51. Door een flinke oostelijke bries was het donderdag op de laatste dag van dc Sneek week goed zcilweer, vooral toen tegen de middag het weer opklaarde cn het ophield mét regenen. Bij de teamwedstrijd in de Regenboogklasse was de zaak voor de Friezen wel bekeken. Ook donderdag ver grootten zij hun voorsprong weer en de totaaluitslag: 93,3 punten tegen 71 punten bewijst duidelijk het Friese overwicht. De Friezen legden hierdoor weer voor een jaar beslag op de wisselbeker. Ook de teamwedstrijd in de 22 M2 klasse werd besloten met een overtuigende zege van de Friezen. De totaaluitsls'g was hier: Friesland 63,3 pnt., Holland 44 punten. Al leen in de Valkenklasse waren dc Hollan ders de Friezen de baas, hetgeen blijkt uit de totalen: 44,1 punt tegen 31.1 punt. Zeilen Cees de Haas in de Vrijheidsklasse, Cees Husslage in de Olympiajollen en Ulrik Jager in de F D klasse verdienen een eer volle vermelding. Zij kwamen vijf maal als eerste met grote voorsprong op hun tegenstanders door de finish en vormden een klasse apart. De uitslagen van de donderdag op de laatste dag van de Sneekweek gezeilde wedstrijden luiden: Olympiajollen: 1. Taifoen, Cees Husslage, Zaandam; 2. Mars, P. L. M. van Wamel, Amsterdam; hoofdprijs: Cees Husslage, Zaandam. 12 M2 Sharpieklasse: 1. Sharp Squall, B. v. d. Akker, Amsterdam; 2. Tom Thumb E. Vos, Hilversum. Hoofdprijs: B. v. d. Akker, Amsterdam. 12 Voetsjollen: 1. Trippelaartje, H. C. Mulder. Langweer; 2. Dinghy, J. Sonnen- berg, Sneek. Hoofdprijs: P. J. Bulters, Heemstede. De Nederlandse kampioen achtervol ging, Henk Nijdam, ligt op het ogen blik in de Spinoza-kliniek in Amster dam, waar hij een operatie aan zijn linker voet heeft ondergaan. Zijn toe stand is echter van dien aard, dat hij zeer waarschijnlijk maandag al naar Rome kan om deel te nemen aan de Spelen. Alleen al 't zien van zijn Olym pische blazer die Arie van Vliet hem gisteren bracht is voor Nijdam een aanleiding om opgewekt te zijn'. Sternklasse. 1. Lilofee, E. Cancrinus, Haarlem; 2. Zuid-Weste J. Lubsen, Am sterdam. Hoofdprijs: E. Cancrinus, Haar lem. B.M.-klasse: 1. Utopi, C. Verhage, Ak- krum, 2. Victor Marium, A. Ruiter, Gro ningen. Hoofdprijs: A. Ruiter, Groningen. Finnjollen: 1. Anoeskha, C. Wolzak, Am sterdam: 2. Quick Finn, Hooyberg, Ensche de. Hoofdprijs: C. Wolzak, Amsterdam. Pampusklasse: 1. Vlerkje, H. de Jong, Sneek; 2. Optimist, R. Labouchère, Den Haag. Hoofdprijs: H. de Jong, Sneek. 22 M2 klasse: 1. Cadans, A. Bonnema, Leeuwarden; 2. Kidang, J. Rademakers, Heerenveen. Hoofdprijs: A. Bonnema, Leeuwarden. 16 M2 Streepklasse: a 2: 1. Fortuna, J. D. Mulder, Groningen; 2. Marion, L. Sterk, Gouda. Hoofdprijs: U. Bakker, Sneek. Valkenklasse a: 1. Zilvermeeuw, U. de Vries, Grouw; 2. Papita, mevr. M. 't Hooft- Snijders, Den Haag. Hoofdprijs: R. Mulder, Langweer. Vrijheidsklasse a: 1. Speediest, C. de Haas, Breukelen; 2. Yar, S. de Kong, Am sterdam. Hoofdprijs: C. de Haas jr, Breu kelen. 16 M2 Streepklasse al: 1. Kris-Kras, S. Ozinga, Reeuwijk (Z.H.); 2. Najade, E. Ag- terhof. Hoofdprijs: H. A. Minks, Leeuwar- ,den. Regenboogklasse: 1. Jan van Gent, E. Hoekstra, Sneek; 2. Bruiser, A. v. d. Zee, Sneek. Hoofdprijs: E. Hoekstra, Sneek. F D klasse: 1. Good Luck, U. Jager, Lem mer; 2. Ragnar, H. Bellinga, Almelo. Hoofd prijs: U. Jager, Lemmer. Teamwedstrijd Pampusklasse: 1. Fries land 21 pnt, 2. Holland 14,1 pnt. Indivi dueel: 1. Fitis, W. B. v. d. Meer, Grouw; 2. Weerhaan, H. Bakker, Sneek. Totaal: Fries land 43,1 pnt., Holland 28,1 pnt. Teamwedstrijd 22 M2 klasse: 1. Fries land 20,1 pnt., 2. Holland 15 pnt. Indivi dueel: 1. Duco, H. P. Linthorst Homan, Leeuwarden; 2. Uiver, A. Bottema, Leeuwarden. Totaal: Friesland 62,3 pnt., Holland 44 pnt. Teamwedstrijd Vrijheidsklasse: 1. De Kaag 11,1 pnt, 2. Sneek 10,1 pnt. Indivi dueel: 1. Kusm'us, P. de Reuver, Amster dam; 2. Rommeldoes, R. v. d. Zijpp, Sneek. Totaal: Sneek 22,1 pnt., Kaag 20,1 pnt. Teamwedstrijd Valkenklasse: 1. Holland 20 pnt., 2. Friesland 16,1 pnt. Individueel: 1. Blaauwbaard, A. Th. Velsink (KZVS): 2. Boenloet, B. Saartjes ('t Witte Huis). Totaal: 1. Holland 41,1 pnt. 2. Friesland 31,1 pnt. Teamwedstrijd: Regenboogklasse: 1. Friesland 32.1 pnt. Holland 23 pnt. Indivi dueel: 1. Algri, J. Alberda, Sneek; 2. Ca dans. G. A. Bakker, Rotterdam. Totaal: 1. Friesland 93,3 pnt. 2. Holland 71 pnt. Tijdens de Olympische Spelen zullen in totaal in de Golf van Napels zeven wed strijden worden gezeild op zeven verschil lende dagen, waarbij rekening is gehouden met een mogelijke invoeging van een aan tal reservedagen. Dit zou nodig kunnen zijn ingeval bepaalde races niet door kun nen gaan wegens abnormaal zwaar storm weer of omdat achteraf besloten moest worden een wedstrijd ongeldig te ver klaren. Aanleiding hiertoe kan zijn wind stilte, zodat een tijdslimiet van 3 of 4 uur overschreden wordt, of het feit dat tijdens een wedstrijd handelingen zijn verricht door stuurlui die op zodanige wijze afbreuk doen aan de positie van concurrenten, dat de juistheid van de uitslag in twijfel ge trokken kan worden. De jury moet bijvoorbeeld alle pogingen tegengaan die ten doel hebben een wed strijd te winnen anders dan door eerlijk varen en grotere snelheid en behendigheid. Ook kan een wedstrijd ongeldig verklaard worden om de volgende reden: ingeval van man over boord, kenteren of een soortge lijk ernstig ongeval is iedere andere deel nemer verplicht, indien nodig, de wedstrijd te staken en eerste hulp te verlenen. Wan neer geen hulp geboden zou worden zou de betrokken zeiler uitgesloten kunnen wor den van de race. Het is echter duidelijk, dat degene die hulp verleent, een ernstige handicap heeft in deze wedstrijd en der halve van de jury kan verlangen dat er overgezeild wordt. De puntentelling Van de zeven wedstrijden wordt voor iedere deelnemer de race met het slechtste resultaat afgetrokken. Dit is zo bepaald, omdat er altijd wel iets kan gebeuren bui ten de schuld van de stuurman, waardoor een race slecht of in het geheel niet be ëindigd wordt, hetzij door het breken van een stag of een wantspanner, hetzij dat uit sluiting is geschied als gevolg van een pro test, ontstaan uit een ongelukkige situatie, waardoor de betrokken zeiler is gedupeerd. Voor het opmaken van het eindklassement gelden dus zes van de zeven wedstrijden. Voor iedere race wordt een aantal pun ten toegekend volgens een vast systeem en wel met toepassing van de formule: p (punten) 101 1000 log 1 1000 log n a het aantal deelnemers, n nummer van aankomst. De eerste aankomende uit bijvoorbeeld twintig deelnemers krijgt vol gens dit systeem 1402 punten, nr 2 1101 punten en nr 3 925 punten. Het verschil tussen de nummer 1 en 2 bedraagt altijd 301 punten, tussen de nummers 2 en 3: 176 punten. Naarmate men verder afzakt in het klassement wordt het puntenverschil kleiner. Degene die niet door de finish gaat of die uitgesloten wordt krijgt 0 pun ten. Licht weer Met betrekking tot het wedstrijdterrein, de Golf van Napels, mag men verwachten dat er, naar onze begrippen althans, weinig wind zal zijn. Windsnelheden van 06 m per sec. of windkracht Beaufort 03 be tekenen naar Nederlandse opvattingen licht weer. Natuurlijk kunnen onze zeilers onder deze omstandigheden ook goed uit de hoek komen, doch een uitgesproken training voor uitsluitend licht weer hebben zij niet gehad, een dergelijke voorbereiding is trouwens in ons land niet mogelijk. Onze mensen hebben nogal eens te maken met windsnelheden welke met dubbele of drie voudige bedragen van de eerder genoemde sterkten en zij zullen er in de Golf van Napels wel naar snakken gelegenheid te krijgen te laten zien dat zij eelt op de Cricket Engeland, dat voor de tiende achtereen volgende keer de toss won de langste reeks, sinds in 1877 met testcricket werd begonnen streed op de eerste dag van de vijfde testmatch tegen Zuid-Afrika in Londen op een door de regen effectvolle pitch voor runs. De Engelsen, die de eer ste drie testmatches wonnen en in de vier de een draw bereikten, hadden een score van 131 voor acht, toen tien minuten voor het einde van de speeltijd wegens de in vallende duisternis de strijd moest wor den gestaakt. Door de regen moest dc wdestrijd verscheidene keren worden on derbroken. Geoff Pullar (Lancashire) was de enige batsman, die de ovex-hand wist te verkrijgen over de accurate Zuid-Afri kaanse bowlers. Hij scoorde 59 runs, al vorens hij werd gebowld door Neil Adcock. Bij het sluiten had Adcock 5 wickets voor 60 rur.s. Honkbal Het honkbalprogramma voor het komen de weekeinde bevat voor de hoofdklasse weinig interessante wedstrijden. Zo zijn de wedstrijden VVGASchoten en OVVO WVHEDW wel uitermate belangrijk, want Schoten kan kampioen worden en WVHEDW moet winnen om niet te degra deren, doch spanning zal uitblijven, want Schoten en OVVO zijn superieur aan hun tegenstanders. HHC trekt naar Sparta en dat zal de Rotterdammers weinig moeilijk heden geven. Zouden de Haarlemmers er echter in slagen Sparta een nederlaag toe te brengen, dan is Schoten als er ten minste van VVGA gewonnen wordt kampioen. Het uitgeschakelde EHS speelt zondagmiddag in het honkbalstadion tegen UW .en dat kan een aantrekkelijke wed strijd worden. In de eerste klasse nog steeds volop spanning. Zelden is er in deze afdeling zo fel gevochten om de bovenste en de on derste plaats. EDO heeft de beste kansen op het kampioenschap, maar dan zal er zaterdagmiddag op eigen teiTein van Ken- nemerland gewonnen moeten worden. Kennemei'land verraste twee weken ge leden Ajax, dat toen op de bovenste plaats stond en daar de Kennemerlanders nog lang niet veilig zijn voor de ondei-ste plaats, zal er op het EDO-terrein hard om de pun ten gestreden worden. Ondanks het feit, dat HCK in de laatste dx-ie wedsti-ijden ongeslagen bleef, staat de ploeg van Van Driel Kx-ol nog steeds op de laatste plaats. Zondagmoi-gen speelt Kinheim haar op een na laatste wedstrijd. Op het honkbalveld -is Volewijckei-s de tegenstander. De Noordamsterdammers hebben in de laatstè vier wedsti-ijden geen winst kunnen boeken. De laatste zege werd op 16 juli behaald tegenHCK. De Kin- heimers hebben nu echter de beschikking over werper Paalman, die hen naar de zo zeer begeerde winst kan leiden. Zaterdag 20 augustus: Hoofdklasse: VVGA —Schoten (16 uur), Sparta—HHC (16.30 uur), OVVO—WVHEDW. Eerste klasse: EDOKennemerland (16 uur), Neptunus— Ajax. Overgangsklasse A: OVVO 2ADO, HFC HaarlemRCH. Overgangsklasse B: TYBB—Sparta 2. Tweede klasse A: WVH EDW 2Storks, FeijenoordSchiedam. Tweede klasse B: Schoten 3Spartaan. Tweede klasse C: TOGVolewijckers 2. Ra'.von Haarlem, 3 A: HCK 4Schoten 4. 3 B: HCK 3—Kennemerland 2. 4 A: Ter rasvogels 3HFC Haarlem 2. 4 B: Ripper- daDIO 2. 4 C: Kennemerland 3THB 3, RCH 3Rooswijk 2. Zondag 21 augustus: Hoofdklasse: EHS UW (14 uur). Eerste klasse: HCKVole- wijekers (10 uur). Overgangsklasse A: Schoten 2Tjikalong. Tweede klasse A: HHC 2—TIW. Tweede klasse B: VVGA 3— Ajax 2. Tweede klasse C: SC Haaidem 2— Bloemendaal, RivalenJOS. Rayon Haar lem: 4 A: VI. Vogels 2—Geel Wit. 4 B: EHS 3—OG 4. Halfweg 2—Rooswijk 3. 4 C: HFC Haarlem 3—Schoten 5. 4D: HHC 3—OG 3. Paardesport De 23-jarige Westduitser Alwin Schocke möhle zal de Duitse springruiterequipe voor Rome, waarvoor reeds waren aange wezen Fritz Thicdemann en Hans Güniher Winkler, completeren. De Oostduitser Man fred Nietzschmann is als reserve aange wezen. Schockemöhle dankt zijn opneming in de ploeg door zijn overwinning, die hij don- dei-dag met Ferdl behaalde in de kwali- ficatiewedsti-ijden in Bochum. Er w*ren twee manches, waarvoor een 650 meter lang parcoui's met 14 hindernissen (17 sprongen) tot een maximale hoogte van 1.60 meter was uitgezet. Het totaalresultaat van Schockemöhle was 954 strafpunt en een tijd van 202.4 sec. (4'/2 100 en 5 Li 102.4). Nietzschmann op Seegeist had 11 stref punten en 184.6 sec. (3 95.7 en 8 88.9). Op de derde plaats eindigde Peter Stack- fleth op Fee met 3754 strafpunt en 211.2 sec. Door ziekte van zijn paard, Flagrant, waarmee hij nog wel aan de start kwam om echter in de eei-ste manche na drie wei geringen reeds te worden „uitgebeld", zag de Westduitse kampioen. Hermann Schrid- dc, zijn plaats in de Olympische ploeg ver loren gaan. handen hebben. Maar of ze die gelegenheid zullen krijgen? Een andere en zeer belangiüjke onge wone factor is de temperatuur. Een bran dende zon, waarin het kwik tot 30 gx-aden Celsius of hoger stijgt, kan vooi-al bij de nooi-delingen op de zenuwen werken. Ver geleken bij deelnemers voor wie dergelijke temperaturen niets ongewoons zijn, zijn zij beslist in het nadeel. Al met al zijn wij echter van mening, dat onze zeilvertegen- wooi-digers ook deze moeilijkheid het hoofd zullen kunnen bieden. De Olympische fakkel zal indien al les volgens plan verloopt vrijdagavond om zes uur Italiaans grondgebied bereiken. Op dat tijdstip moet het opleidingsschip van de Italiaanse marine, Amerigo Ves pucci, in Syracuse aankomen. Van de fon tein, opgericht ter ere van de nimf Arethu- sa, zal de eerste estafetteloper vertrekken op weg naar Rome. In totaal zal een af stand van 1523 kilometer moeten worden overbrugd, voordat de fakkel alweer volgens een minutieus schema Rome 24 augustus in de avond zal bereiken. Op het plein van het kapitool zal Urbano Cioc- cetti, de burgemeester van Rome de fak kel uit handen nemen van de loper die er mee arriveert en hem plaatsen op een drie voet, waar hij tot de volgende dag vijf uur 's middags zal branden. Dan zal de laat ste loper, de student Giancarlo Peris, hem naar het Olympisch stadion brengen. Talrijke folkloristische en sportieve feesten worden gehouden in de verschil lende steden en dorpen, waar de fakkel zal „overnachten". In elke provincie, waar hij doorkomt, zullen twee doofstomme at leten de eer hebben tot de lopers te beho ren, die deel uitmaken van de estafette. In Ariccia is een herdenkingsplechtigheid ingelast. Na het passeren van de fakkel drager zullen de plaatselijke autoriteiten zich verzamelen rondom het graf van Ar- rigo Manicccco, die overleed tijdens de Olympische Speten in Melbourne, waar hij zijn land als roeier vertegenwoordigde. ONGELUK Voor twee Israëlische gymnastes zijn de Spelen reeds geëindigd voor zij begonnen zijn. Zij waren betrokken bij een auto-on geluk in de omgeving van Rieti, ten noord oosten van Rome. Ruth Abeles en Kara Myriam moesten naar een ziekenhuis wor den vervoerd nadat de wagen waarin zij reisden van de weg was geraakt en in een greppel terecht was gekomen. Mej- Abeles heeft vermoedelijk een gebroken schouder, terwijl men vreest, dat mej. Myriam haar linker elleboog gebroken heeft. De Italiaanse gymnaste Anna Ma ria Fagherazzi, die de wagen bestuurde, kwam er met enkele lichte, schaafwonden af. GEEN ZORGEN De atletes in het vrouwelijke gedeelte van het Olympisch dorp zullen geen zor gen hebben van huishoudelijke aard. Bij hun aankomst vinden zij de bedden opge maakt en de wasmachine voor gebruik ge reed, terwijl de dranken en de glazen op tafel staan. Professor Gotta, die verant woordelijk is voor de goede gang van za ken, heeft zelfs op de balkons plastic was lijnen aan laten brengen. De meest ver kochte voorwerpen in de winkels van het dorp zijn tot dusver de strohoeden, die zich in een zeer grote populariteit ver heugen. VROEG De bewoners van het Olympische dorp zijn donderdag, zoals steeds, vroeg ont waakt. De trainers wilden zoveel mogelijk profiteren van de eerste uren van de dag, wanneer het nog niet zo warm is. De nachten zijn vrij fris (17 graden door snee), maar overdag en speciaal in de pe riode van elf uur 's morgens tot 5 uur 's middags, lopen de temperaturen zeer hoog op. Bij het opkomen van de zon ver- Crist een koele zeewind (Rome ligt slechts op een twintigtal kilometers van de zee) de hoofdstad. Bij de ti-aining was er donderdag een nieuwtje: het publiek werd namelijk toe gelaten tegen de betaling van ongeveer een gulden vijftig. De meningen over de vraag, of dit de vooi-bereiding van de at leten (atletes) ten goede komt, zijn ver deeld. Sommigen vinden van niet, de meesten daarentegen zien het als een voor deel, vooral voor de jonge deelnemers, die zodoende aan het publiek kunnen wennen. „SPIONNEN" Meer dan 100 Japanse waarnemers zijn donderdag in Rome aangekomen om te zien hoe de Italianen de Spelen organise ren. De spionnen zijn van plan alle onder delen van de Spelen te bestuderen, van het eten tot en met het vervoer per taxi en de bouw van de diverse stadions. GRAPPENMAKERS Voor de toch al hardwerkende officials in het Olympische dorp wordt het leven nog moeilijker nu grappenmakers hen tot doelwit hebben gekozen. Enkele dagen ge ldeen kreeg een streng uitziende official per telefoon de mededeling dat de ambas sadeur van Ghana hem een „levende kro kodil als geschenk" wilde zenden. Vandaag is commander E. Fiore, die de leiding heeft bij de inkwartiering van de Austra- lische delegatie, het slachtoffer geworden. Een stem door de telefoon vertelde hem: „Dit is de Australische ambassade. Eén van onze zwemmers weigert uit Sydney te vertrekken als hij zijn lievelingsparkiet niet kan meenemen. Kunt u voor de nodi ge documenten voor de parkiet zorgen?" Fiore, die de laatste weken wel aan vreem de verzoeken gewend was, begon dezelfde formulieren in te vullen als die welke voor de invoer van paarden nodig waren. Maar het bedrog kwam uit toen hij de Austra lische ambassade belde om twee pasfoto's van de parkiet. WEERSVOORSPELLING Volgens een mededeling van de weer kundige dienst van de Italiaanse lucht macht zal het weer gedurende de Olym pische Spelen warm en vochtig zijn, met zo nu en dan koi*te i-egenbuien. De vochtig heid van de lucht zal waarschijnlijk meer dan 80 percent bedragen. Twee leden van het Italiaans Olympisch Comité hebben naar aanleiding van de officiële weerstatistieken van de laatste tien jaar ook een weersvoorspelling gedaan. Zij nemen aan, dat de temperatuur gemid deld 24.7-graden C. zal bedragen op de ope ningsdag van de Spelen, 25 augustus. Op basis van de gemiddelde maximum tempe ratuur in tien jaar daalt de temperatuur tot 20 graden Celsius tegen het einde van de Spelen. JONG Twee zwemsters van de Amerikaanse ploeg hebben de leeftijd van 15 jaar nog niet bereikt. De korenblonde Carolyn Hou se heeft nog niet eens al haar melktanden gewisseld. Nina Hornier is al iets verder ge vorderd. Zij viert haar vijftiende verjaar dag tijdens de Spelen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11