KWETSBARE „STER" mm Zie Boven Imponerende mogelijkheden van U-2 foto-apparatuur onthuld Dinsdag wordt over uitbreiding van bollenareaal beslist FORD EN OPEL KOMEN MET 1.9 LITER WAGEN Jacht op moordenaar van ontvoerd kind Djakarta vergoedt schade van relletjes op 6 mei Perzische oppositie beroept zich op Sjah Compromis van 1957 opnieuw van kracht Afrika-hulpplan van Nixon Weer een vangproef Nieuwe Rekord is geen verrassing Ir. A. G. Maris opende de Gooise Weg ;UJDAG 19 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Getuigen-deskundigen in de zaak-Powers Radio luisterde Russische luchtafweer-radar af P - mm i m UNO ontwapeningscom missie aanvaardt resolutie V er kiezingen ongeldig Kwaliteit Russische produkten onvoldoende PRODUKTSCHAP VOOR SIERGEWASSEN Erkenning van de Zuid- Molukken gevraagd Hoogovens doet mee aan Floriade-bloemencorso Tijdens de voortgezette behandeling van de strafzaak tegen de Amerikaanse piloot Powers te Moskou zijn donderdag getui- gen-deskundigen gehoord over de uitrusting van het U-2 vliegtuig en speciaal over de camera, die het aan boord had. Volgens de getuige Istomin was het een camera die een strook grond van ruim 160 km. kon fotograferen. De voorraad films aan boord van de U-2 was toereikend voor 4.000 opnamen over een afstand van 3.500 km. Uit het onderzoek van de negatieven is gebleken, aldus Istomin, dat de opnamen gemaakt zijn van een hoogte van 20 tot 21 km. De foto's bestreken een gebied tussen de Russische grens met Afghanistan en het gebied van Swerdlofsk. Istomin zei verder, dat de ontwikkelde foto's dicht bevolkte streken, industriële en militaire doelen, vliegvelden en opslag plaatsen tonen. De kolonel der Genie Andrejev verklaar de dat hij deel uitgemaakt had van een commissie, die speciaal belast was met het onderzoek van de radio-apparatuur aan boord van de U-2. De commissie heeft antennes gevonden, voor vier verschil lende golfbereiken. Radarsignalen van Rus sische luchtdoelgeschutsteïlingen zouden opgevagen kunnen worden. Uit een analyse van de signalen, die in de U-2 op de band waren vastgelegd, is gebleken dat deze signalen onder meer afkomstig zijn ge weest van radarstations van de Russische luchtdoelartillerie. De commissie heeft kunnen vaststellen, zo zei Andrejev, dat de radio-technische apparatuur in de U-2 zo was ingericht, dat men er gegevens over de radio-technische kant van het Russi sche luchtafweersysteem mee kon verza melen. Ook luitenant-kolonel Konstantin Woro- sjilov werd gehoord. Hij zei dat men op Powers onder meer een geluidloos pistool en tubes „waarmee men brand kon stich ten" had gevonden. Powers vroeg of hij één van deze tubes mocht zien. Hij kreeg er één, bekeek haar en zei: deze dingen worden uitsluitend gebruikt voor het maken van een kampvuur met nat hout en dingen, die niet gauw bran den. Het pistool heb ik gekregen om er gebruik van te maken bij de jacht. Jam mer genoeg weet niemand behalve ikzelf, dat ik geen mens zou kunnen doden, zelfs niet om mijn eigen leven te redden". De president: „Maar u bent zich er toch zeker van bewust, dat het op een hoogte van 22 km. bijzonder moeilijk is om op wild te jagen?" Powers: „Ik heb het pistool slechts ge kregen om op wild te jagen ingeval ik een gedwongen landing moest maken". Professor Viktor Prozorovski bracht het hof verslag uit van een onderzoek van de op Powers gevonden gifnaald. Deze be staat uit een hol buisje van 27 millimeter lang en een millimeter dik, waarin een <■■■1(1 röWi||« jïMÏi "V v: - pi Tijdens het elfde wereldruimte congres, dat op het ogenblik in Stockholm wordt gehouden, heeft de Russische professor Alexander Michailov een sensationele „maankaart" getoond. Op deze kaart staan 400 details vermeld; 300 daarvan bevinden zich op dat deel van de maan, dat nog nimmer door de mens aanschouwd is. SYDNEY (UPI) Politie en recherche speuren op het ogenblik naar de herkomst van de eenvoudige wollen deken, waarin het lijkje van de ontvoerde achtjarige Australische jongen Greame Thorne ge wikkeld was toen het gevonden werd. De deken is gemaakt in Zuid-Australië. Re chercheurs bezoeken alle winkels in Syd ney, die dit merk dekens verkopen. An dere politiemannen proberen op het plat teland aanknopingspunten voor de opspo ring van de moordenaar te vinden. Inmiddels is gisteren voor de rechter verschenen de 43-jarige fotograaf Alfred Vercoe, die kort na de ontvoering de ouders van Greame had opgebeld in een poging onder valse voorwendsels een be drag van 200.000 gulden van hen los te krijgen. Vercoe bekende en werd, in af wachting van zijn berechting, op borg tocht vrijgelaten. Hij moet zich echter tweemaal daags melden bij de politie. Indonesië heeft Nederland, zoals was toegezegd na de roerige demonstraties die op 6 mei in Djakarta werden gehouden te gen het zenden van de „Karei Doorman" naar Nieuw-Guinea, de schade die bij deze ongeregelheden aan de gebouwen van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordi ging is aangericht, vergoed. De schadevergoeding bedraagt enkele tienduizenden guldens. Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken mededeelt was deze financiële genoegdoening reeds gege ven vóór de laatste anti-Nederlandse maat regelen van Indonesië. naald die eruit getrokken kan worden en op de scherpe punt waarvan een bruin achtige substantie kleeft. Een hond, die met deze naald geprikt werd, viel een minuut daarna neer op zijn zij, de adem haling verzwakte en drie minuten na de prik stond het hart stil en trad de dood in. Volgens de professor kan het gif op de naald, gezien zijn snelle werking, onder de curare-groep gerangschikt worden. De getuige-deskundige kolonel Nikolai Boermistrov-Zoejev verklaarde, dat de U- 2 voldoende ontplofbare stoffen aan boord had om toestel en uitrusting te vernieti gen. Belgische troepen met volledige bepak king stappen aan boord van een trans portvliegtuig op het vliegveld van Elizabethstad nadat, zij hun taak heb ben overgedragen aan Zweedse V.N.- troepen. NEW YORK (Reuter) De uit 82 le den bestaande ontwapeningscommissie der UNO heeft donderdag na een debat van drie dagen eenstemmig een resolutie aan vaard, waarin zij zich met het oog op het dringend karakter van het probleem uitspreekt voor „zo spoedig mogelijke voortzetting van de internationale onder handelingen om te komen tot een opbou wende oplossing van de kwestie van alge mene en volledige ontwapening onder doeltreffend internationaal toezicht". In de resolutie ingediend door India, de VAR, Zweden, Joegoslavië, Mexico en Ecuador en geamendeerd door Canada wordt voorts uiting gegeven aan de wens, dat de Algemene Vergadering op haar zitting die op 20 september begint, een ernstig onderzoek aan de ontwapenings kwestie wijdt en dat de commissie instand blijft en bijeen wordt geroepen wanneer dit noodzakelijk wordt geacht. De Sovjet-afgevaardigde Koeznetsof merkte na de aanvaarding van de re solutie op, dat daarin niet wordt verwe zen naar het Sovjet-voorstel dat de rege ringsleiders aan het debat over de ontwa pening in de Algemene Vergadering zullen deelnemen. Hij sprak de hoop uit dat alle leden van de UNO desalniettemin door hun staats- of regeringshoofden vertegen woordigd zullen zijn. TEHERAN (AFP) Dr Baghai, die een vooraanstaande figuur in de Perzische arbeiderspartij is geweest en thans voor zitter is van-hot „Comité van waakzaam heid bij de verkiezingen" heeft laten we ten dat hij van plan is de sjah te vra gen de verkiezingen, die op het ogenblik in Perzië worden gehouden, ongeldig te verklaren, daar „de regering het kies recht niet heeft geëerbiedigd". Kandidaten van de onafhankelijke par tij in Teheran zouden bewijzen in handen hebben dat de regering al bij de verkie zingen tussenbeide is gekomen. Zij zei den, dat de regering van tevoren klaarge maakte stembiljetten had laten uitdelen on der de arbeiders van de staatsbedrijven. Woensdag openden Perzische militairen het vuur op betogende leden van de op positie, die gepoogd zouden hebben er met een aantal stembussen vandoor te gaan. Daarbij werden 200 mensen meer of min der ernstig gewond. De vier voornaamste onafhankelijke kan didaten in Teheran, onder wie ex-minister Al Amini, hebben donderdagmorgen het aftreden van de regering-Egbal en stopzet ting van de verkiezingen geëist. Zij zeg gen in 'een communiqué, dat zij de ver kiezingen zullen boycotten als hun eisen niet ingewilligd worden. Critiek in de Pravda Het partijorgaan van de Russische com munistische partij, Pravda heeft in een hoofdartikel medegedeeld, dat de verlie zen, die het afgelopen jaar in de Sovjet- Unie zijn geleden tengevolge van „gebrek kige produktie" 3,3 miljard roebel hebben bedragen. In het artikel wordt critiek ge leverd op de kwaliteit van enige soorten van in de Sovjet-Unie vervaardigde ma chinewerktuigen, naaimachines, instru menten, schoeisel, textiel, radio- en tele visieapparaten, camera's en onderdelen voor montagewoningbouw. Regeringsverklaring in Laos: VIENTIANE (AFP) Prins Soevanna Phoema, de nieuwe Laotiaanse premier, heeft in de Nationale Vergadering ver klaard, dat er geen nieuwe overeenkomst met de communistische Pathet Lao zal worden gesloten, maar dat hij zich zal houden aan de conventie van 1957. Hij zegde toe in drie weken of hoogstens een maand alle hangende kwesties te zullen regelen. Volgens de genoemde conventie mag La os geen militair bondgenootschap met een ander land sluiten en geen vreemde militaire bases op zijn grondgebied toela ten. Voorts moeten de troepen van de Pathet Lao in het Laotiaanse leger worden opgenomen, terwijl in Vientiane een nieu we partij moet worden opgericht, de Nea Lao Haksat, die in de plaats komt van de Pathet Lao. De uitvoering van de conven tie was indertijd niet mogelijk wegens de politieke omstandigheden. Kapitein Kong Lae, de leider van de neutralistische staatsgreep, heeft intussen in een radiorede bekendgemaakt, dat hij de bestuursmacht in handen heeft gelegd van de nieuwe premier. Hij verzocht de bevolking vertrouwen te hebben in het re volutionaire comité. LONDEN (Reuter) De v.s. en Enge land moeten samen een „commissie voor de ontwikkeling van Afrika" vormen voor het geven van advies aan, en het doen van beleggingen in de jonge Afrikaanse staten, aldus de Amerikaanse vice-presi dent Nixon in een artikel in het nieuwe weekblad „London American". Het gaat volgens Nixon niet om grote sommen geld of officiële programma's, maar vooral om het zenden van deskun digen op praktisch gebied. De vice-president stelde voor, een con ferentie onder auspiciën van de UNO te houden, waarop alle betrokken regeringen en organisaties tot de oprichting van een organisatie kunnen komen voor een bunde ling van de Westelijke hulp aan Afrika. Het Britse stelsel voor de ontwikkeling van achtergebleven gebieden volgens Nixon bijzonder succesvol in Ghana en veelbelovend ten aanzien van Nigeria zou als voorbeeld moeten dienen. Zodra de orde in Kongo is hersteld, zouden de Amerikaanse en de Britse regering vol gens deze richtlijnen tot actie moeten over gaan. Harrema naar Afrika WASHINGTON (U.P.I.) De Democra tisch kandidaat voor het Amerikaanse pre sidentschap, John F. Kennedy, heeft Ave- rell Harriman, ex ambassadeur van Ame rika in Moskou en oud-gouverneur van New York, aangewezen voor het maken van een studiereis van drie weken door Afrika. Harriman zal onder meer de Ma li-federatie, Guinee, Ghana, Nigeria en de twee Kongo-republieken bezoeken. Harri man heeft vroeger dergelijke studie reizen gemaakt voor de democratische presidenten Roosevelt en Truman. VLIEGBASIS VANDENBERG (UPI en Reuter) Amerika heeft donderdag ge tracht twee satellieten op nagenoeg het zelfde tijdstip de ruimte in te zenden, één op de vliegbasis Vandenbei-g aan de Westkust en één op Cape Canaveral aan de Oostkust. De proef op de basis Van- denberg slaagde: de satelliet, „Ontdekker XIV" genaamd, kwam in een baan om de aarde, een ruimtecapsule meevoerende, die vandaag weer naar de aarde terug gestuurd moet worden om opgevangen te worden in de omgeving van Hawaii". De lancering op Cape Canaveral mislukte. Een Thor-Able-Star-raket zou een commu nicatiesatelliet naar de ruimte brengen, maar hij ontplofte twee minuten na de lancering. De satelliet, die de naam droeg van „Koerier", zou telkens bij het passe ren van een station, dat de satelliet op zijn baan volgt, 340.000 woorden in vijf minuten kunnen ontvangen en uitzenden. De vierentwintig meter lange raket, die werd gebruikt om de Koerier in een baan rond de aarde te brengen, scheen na de lancering goed koers te houden, toen hij plotseling uiteenbarste, een vurige rook kolom in de lucht achterlatend. De neuskegel van de Ontdekker XIV waarvan de lancering wel slaagde, bevat elektronische instrumenten, waarmee proe ven zullen worden genomen voor toekom stig gebruik in bewakingssatellieten voor militaire doeleinden. Ook zitten er instru menten in voor radar- en optische waar neming, die deel uitmaken van het pro gramma der Amerikaanse marine voor na vigatie met behulp van satellieten. Terwijl ik op woensdagavond, na het zien passeren van bal lonsatelliet Echo dit stukje aanhef, maakt zich ivat onrust van mij meester over de vraag, of het nieuwe hemel lichaam bij het ver schijnen van deze re gelen ook nog te zien zal zijn. Want deze bal lon, die van rond twee duizend kilometer af stand om half elf des avonds nog wat zonlicht naar ons toekaatst want dat en niets an ders is zijn schijnsel is opgelaten in een tijd dat een zwerm meteoren de baan van de aarde kruist. Het is de be kende augustuszwerm van de Perseiden. En het omhulsel van Echo 1 is maar vliesdun. Dat is één element van spanning rondom deze technische presta tie van de eerste orde. Zo mag zij wel heten, want de Echo is terecht gekomen in een baan die minder dan een tiende graad afwijkt van de baan waarop gemikt was: een helling van 47 graden ten opzichte van het evenaarvlak. Een tweede element schuilt in de vraag, wat er over een paar weken met Echo I gebeurt. Wij hebben gelezen, hoe hij werd opgeblazen door middel van een vaste stof in zijn binnenste, die sublimeerde (dat wil zeggen van de vaste vorm in de gasvorm overging) onder invloed van de zonnewarmte. Nu draait de Echo op zo'n manier om de aar de. dat zij in deze tijd van het jaar voortdu rend door de zon wordt beschenen. Maar over een paar weken wordt dat anders. De ligging van de baan en de zich langzaam wijzigende stand van de aardas zorgen ervoor, dat de Echo, nu permanent in vol zonlicht, straks door de schaduwkegel van de aarde gaat lopen. In die uren daalt de tem peratuur in de ballon tot onder nul, zodat het gas weer overgaat in de vaste vorm die het oor spronkelijk had. De bal lon schrompelt dan in een. En nu zijn degenen die bij het experiment betrokken zijn geweest erg nieuwsgierig of de ballon bij terugkeer in het zonlicht weer geheel zal worden opgeblazen of dat er gas verloren zal zijn gegaan door de speldeprikken die kleine meteorieten in het om hulsel hebben aange bracht G. v. W. Dinsdagmiddag vergadert het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen in Den Haag. Het kan een spannende ver gadering worden, omdat beslist moet wor den over de uitbreiding van de met bloem bollen te betelen oppervlakte. Het bestuur van het P.V.S. heeft de organisaties ge vraagd hun mening te geven over een uitbreiding van het areaal met 7 percent voor hyacinten, 7 percent voor tulpen en 5 percent voor narcissen. De Commissie van Bijstand kwam als eerste met een wijziging uit de bus, namelijk voor nar cissen ook een uitbreiding van zeven per cent. Het Landbouwschap, de werkne mersorganisaties en de Bond van Detail- Bloembollenhandelaren zijn het wel met het bestuur eens. De detailhandelaren kwa men er later echter niet op terug, maar deelden wel mede, dat alle drie de opper vlakten ook met tien percent zouden kun nen worden uitgebreid. Deze bond stelde zich daarbij ook achter et standpunt van de drie ex porteurs organisaties: het Bedrijfschap voor de Bloembollenhanclel, de Bond van Bloembollenhandelaren en het Katholiek Centraal Orgaan voor de Groothandel. De ze hebben de steun van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité. Het Be drijfschap vindt die tien procent zo drin gend, dat het zich tot de Minister zal wenden als het bestuur van het Produkt schap anders beslist. Tussen deze beide groepen staan dan de Katholieke Vereniging van Onderne mers in het Bloembollenbedrijf, die het areaal met vijf percent uitgebreid wenst te zien. De koninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur meent dat resp. 7 en 5 percent voldoende is. De ver eniging „De Hyacint" wenst de hyacinten- cultuur slechts met vijf percent uitgebreid te zien. En dan is er nog de Nederlandse Christelijke Boeren en Tuindersbond, die van mening is,, dat hyacinten en narcissen met vijf percent dienen te worden uit gebreid en de tulpen met zes percent. Een aardige positie voor de heer K. de Geus overigens, want deze bezet een deelzetel van de K.H.B.T.B., K.N.L.C. en de N.C.B.T.B. Organisaties, die alle drie een andere mening hebben! De belangrijke punten zijn nog niet op, want ook gaat men spreken over de vast stelling van het systeem tot berekening van de minimumprijzen. Dat doet men al dertig jaar en ieder systeem bleek niet geheel volgens de wensen te werken. De meeste organisaties houden het met het bestuur maar bij het oude, met dien ver stande, dat men geen speciale goedkope zgn. surplussoorten meer handhaaft. Be grijpelijk, want van sommige surplus soorten zijn dit jaar tekorten geconstateerd. Het Bedrijfschap en de Bond van Bloem- (Van onze correspondent in Bonn) In Westduitse autokringen houdt men er rekening mee, dat de Fordfabrieken te Keulen in oktober aanstaande een geheel nieuwe personenwagen op de Westduitse automarkt zullen brengen. Vaststaat in elk geval dat zowel Ford als Opel thans ijverig bezig is met de constructie van auto's die een motor van 75 pk en een cilinder inhoud van 1,9 liter zullen krijgen. Ford wil daartoe in oktober zijn produktie van de 17 M's stopzetten en, wat zijn middenklasse auto's betreft, geheel omschakelen op het nieuwe type, genaamd 19 M. Zowel Opel als Ford zal zijn 1,9 literwagens voor 7500 mark op de Duitse markt brengen waarbij Ford dus hoogstwaarschijnlijk met een aanzienlijk tijdsvoordeel kan starten, te weten in oktober aanstaande. Het eigenaardige bij Ford en Opel, waar het de totaal nieuwe 1,9 liter-auto aangaat, is dat beide Amerikaanse auto- fabrieken van plan zijn met hun Duitse nieuwe produkten later vooral in..Ameri ka kopers voor zich te winnen. Zowel Ford als Opel meent dat de gemiddelde West duitse automobilist die een Volkswagen beneden zijn stand vindt en een grotere en sterkere auto wil hebben, behoefte heeft aan een auto met een sterke motor: de 1,9 liter motor met 75 pk. Zo kwamen Ford en Opel tot een 1,9 liter-wagen die gelijkt op de Amerikaanse „kleine" compactcars en toch de Duitser aanspreekt: laag, robuust, sterk, parkeer- baar en in prijs beneden de 9000 mark. Ford en Opel zullen deze Europese com pactcars uitvoerig in Europa proberen, waarna zij er op de Amerikaanse markt mee willen komen, want ook daar zou een 4 cylinder, 1,9 liter-wagen gevraagd zijn. In de Verenigde Staten hoopt men later in 1961 een markt van drie a vier miljoen kopers te zullen vinden. Geheel in het kader van deze berichten liggen geruch ten dat Daimler-Benz en Borgward het volgende jaar eindelijk hun Mercedes-4- cylinder en hun Isabelle, welke beide nu al jaren weinig veranderingen hebben on dergaan, radicaal zullen gaan omwerken. Nieuwe Opel Opel blijft in elk geval voortbouwen aan een tweetal types tussen 1,2 en 1,7 liter: de 1200 en de nieuwe Rekord 1,5 liter en 1,7 liter. De nieuwe Rekord met haar tra peze-vorm met een motor naar believen van 50 of iets meer pk is een copie van de Kapitiin. Veel verrassing heeft Opel hier mee niet gebracht. De vergrote ruiten behoren tot de belangrijkste vrbeteringen. In het interieur zijn eveneens enige ver nieuwingen aangebracht, zoals het nieuwe stuurwiel en verbeteringen aan de stoelen, waardoor nu onder andere voorkomen wordt, dat bij plotseling remmen de inzit tenden achterin de rugleuning naar voren duwen. Tot de standaarduitrusting beho ren nu ruitensproeiers, een veiligheids dashboard, licht in de kofferruimte en een grote bandenmaat. De prijs van de twee- deurs Opel Rekord zal 7490 gulden bedra gen. bollen handelaren willen buitenlandse mi nimumprijzen gebaseerd op de inkoopprij zen. Dat is de enig goede methode, menen zij. Hun systeem lijkt in 1957 goed te heb ben gewerkt. Bij deze discussies zal geen nieuws onder de zon komen. Van alle verkochte bloembollen moeten de kwekers drie percent betalen voor de onpersoonlijke reclame. De exporteurs be talen 3'/2 percent. Beide van de factuur bedragen. Daar zitten haken en ogen aan die allang steken. Er is gezocht naar een oplossing, maar die blijkt ook al weer ge compliceerd te zijn. Men wil niemand be voordelen en ook niet benadelen. De Bond van Bloembollen-handelaren en het Be drijfschap hebben voorgesteld om de be slissing hierover uit te stellen. Ze krijgen gelijk van de Commissie van Bijstand Niet van de n.v. J. J. Grullemans en Zo nen, die haar verachting over de lakse wijze van handelen van deze organisaties duidelijk laat blijken in een brief aan dit produktschap. De heer D. W. Lefeber, de winner van de Darwin hybriden, heeft ook niet al te veel vertrouwen in zijn organi saties, want ook hij heeft zich tot het bestuur gericht. Het bestuur van de Federatie van Neder landse Oudstrijdersorganisaties heeft een telegram gezonden aan minister-president De Quay. De tekst van dit telegram luidt: „Nu verbreking diplomatieke betrekkingen door Indonesië aan gevoerde belangenpoli- tiek met negering van gegarandeerde rech ten iedere basis ontneemt, dringt Federatie Nederlandse Oudstrijdersorganisaties aan op erkenning van Republiek Zuid-Moluk- ken". Het telegram' is ondertekend dooi de secretaris van de federatie, de heer P. J. G. A. Ego. Wethouder„Wij weten niet wanneer u de IJtunnel zult openen' De directeur-generaal van Rijkswater staat, ir. A. G. Maris, heeft gisteren de Gooise Weg geopend, een vierbaans auto weg, die het verkeerscircuit bij het Am- stelstation te Amsterdam verbindt met de Hartveltsebrug te Diemen. Aan de opening ging een bijeenkomst in een nabij gelegen school vooraf, waar het woord werd gevoerd door de waarnemend wethouder van Publieke Werken, de heer A. in 't Veld, en door ir. Maris. De wet houder zei onder meer: „Het pl..n voor deze weg is nu verwezenlijkt. De IJ-tunnel is ook zo'n vooroorlogs plan. Wij weten niet wanneer de feestelijke dag zal zijn, dat u de IJ-tunnel zult openen." De wet houder repte voorts over de verbindingen van Amsterdam (Rijn en Noordzee, Hem- brug en Hemtunnel), die naar hij zei, Am sterdam grote zorgen baren. „Ik wil geen vergelijking maken met wat in Rotterdam allemaal mag. De tijd voor ons aandeel in omvang en gereedkomen kunnen wij ge rust aan u overlaten," zei hij tot ir. Maris. „Wij hebben gemeenschappelijke belan gen en zorgen," zei ir. Maris, „zorgen om het verkeer en te zorgen voor het ver keer". Hij herinnerde er aan dat ruim 22 jaar geleden de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat de toezegging deed te zullen bevorderen dat er uit het We genfonds een bedrag ter beschikking zou worden gesteld voor een bijdrage in de aanleg van de Gooise Weg, waarvoor in 1937 een plan was gemaakt. „Deze weg is de stad ten volle waard. Publieke Werken voerde een weg uit, die niet alleen aan alle verkeerstechnische eisen voldoet maar ook esthetisch", aldus ir. Maris, die tot slot opmerkte, dat het aanwijzen van deze weg tot voorrangsweg een precedent is in Am sterdam, omdat het een voorrangsweg is i n de stad. Hoogovens IJmuiden zal zaterdag aan staande deelnemen aan het Floriade-bloe mencorso te Rotterdam en wel de Hoog oven Harmonie en een bloemenwagen. De bloemenwagen van Hoogovens beeldt de drie schakels van de keten grondstof- arbeid-eindprodukt uit. In het centrum be vindt zich een draadfiguur, voorstellende een hoogoverwerker die zich met opgehe ven hand beschermt tegen de hitte van het vuur. Deze figuur is de schakel tus sen de grondstof, gesymboliseerd door een ertsgrijper en het eindprodukt voor gesteld door drie staalblokken, staande op een gebogen scheepsplaat. De contouren van de wagen bestaan uit motieven van de Hoogovenvlag. Lisse geslaagd De heer P. J. M. van der Voorn in Lisse behaalde in Utrecht het diploma Handels kennis voor de groothandel. Voor het prak tijkexamen boekhouden slaagden mej. L. van Rijssel en de heren J. Baay, J. van Voorst, P. Berg en H. Schalk. burgerlijke stand van lisse GEBOREN: Katharina E. M., d. van E. J. Annaert en J. D. M. Wesseling; Job J„ z. van A. Verdoes en A. Feenstra; Willi- bordus M., z. van H. W. Donkerhoff en J. M. v. d. Zwet; Cornelia J. E., d. van N. L. Chr. v. d. Eist en J. C. van Amsterdam. GETROUWD: A. J. A. M. Omzicht en M. C. Vreeburg, C Hobo en G. Westerhof. ONDERTROUWD: M. Luijk en M. S. Schravendeel. W. F. de Jong en C. H, M. Hoogervorst. OVERLEDEN: A. van Zetten, echtg. van G. Boterbloem, 80 jaar. burgerlijke stand zandvoort GEBOREN: Ingrid, d. van G. C. Flin terman en E. Korthals; Richard G. E., z. van J. van Kouteren en E. E. Florentinus. Geboren buiten de gemeente: Nicolette, d. van N. Verschoor en C. Weber. ONDERTROUWD: J. W. Dietrich en C. E. Hermarij, R. E. Karsseboom en A. Schifferling. GETROUWD: J. Hellingman en M. Hei doorn. OVERLEDEN: C. van Elteren, 77 j„ geh. met P. J. V. Anthony. burgerlijke stand hillegom GEBOREN: Harry: z. van B. de Haan en L. ter Wolbeek; Alida J. M., d. van H. J. A. Fransen en P. M. Lommerse; Pieter C., z. van H. J. Ruigrok en M. C. van der Pot. ONDERTROUWD: J. C. van Heijningen en C. C. van Reijn, W. E. Steunenberg en L. I. Veldhuyzen van Zanten, F. G. van der Westen en A. J. J. Slangen, Q. van der Niet. en I. Ekkerman, H. F. van Rossum en M. E. Mant. GETROUWD: C. H. van der Linden en A. Teeuw. OVERLEDEN: J. W. Glas, 53 jaar. burgerlijke stand van haarlemmermeer GEBOREN: Gerretje, d. van C. de Wit en D. Roeland; Karina I-Iendrika, d. van J. Timmer en M. Moolhuijsen; Pieternella, d. van A. Witte en C. J. J. van der Meij; Pe- tronella Maria Eleonara, d. van H. P. Otte en G. E. Appelman; Willemijntje, d. van G. Gramsma en M. Gerritse; Hendrik, z. van H. van Deenen en J. M. Scharrenborg; Paula Cornelia Johanna, d. van J. J. Brands en P. H. Bosman; Cornelia Maria, d. v. A. van Beek en M. C. G. Borst; Bas- tiaan Arie, z. van H. Vissers en E. T. J. Timmers; Wolter Jacob, z. van J. Moes en M. Grosscurt; Jan, z. van L. M. Mande- maker en E. Snijders; Geertruida Johanna Maria, d. van A. A. van der Zon en G. C. Louter; Alida Gerardina, d. van G. J. Otten en C. G. Krouwel; Johannes, z. van J. Molenaar en H. Keijzer; Jolanda Maria Elisabeth, d. van C. P. Homan en E. J. M. Overwater; Ingrid Maria Anna, d. van P. A. J. Lommerse en Th. M. Th. Helderman; Helena Alida, d. van J. Kamp en H. H. de Kan; Antonius Petrus Maria, z. van A. Chr. Wessels en Th. C. M. van der Zwet; Jan, z. van J. Schellingerhout en P. M. Ket; Albert Johan Frans, z. van A. J. F. Hoo ning en A. R. Bos. ONDERTROUWD: F. A. Visser en H. van der Werf; J. van Gulik en M. M. Jans- sens; J. Piet en C. M. Thijssen; P. A. van der Pol en A. Elshout; J. J. Doeve en A. E. Spaargaren; A. van Leeuwen en E. Boom. GETROUWD: M. G. Bouterse en A. Hoo- gendoorn; W. J. Bulstra en C. J. H. Groen; J. Potman en W. C. Bogers; P. Witte en C. van der Groef. OVERLEDEN: G. Beljaars, weduwe van J. Zomer, 77 j.; H. V. Thomas, echtgenoot van A. Busscher, 52 jaar. burgerlijke stand van haarlemmerl1ede GEBOREN: Ingrid Frederika, d. van W. Roeland en P. G. Wagenaar; Bernadette Francine, d. van P. X. de Jong en C. A. van Lieshout; Franciscus Nicolaas Maria, z. van J. van den Hoek en M. M. Vrouwe; Gerda Martina, d. van A. Bronk en W. G. van Dooijeweert. ONDERTROUWD: J. M. Kabel, oud 30 jaar en S. van der Bos, oud 31 jaar; l. A. Teeuwen, oud 27 jaar en J. M. M. Stokman, oud 28 jaar; C. Boer, oud 30 jaar en C. Pie- ters, oud 26 jaar. GETROUWD: J. E. M. Jansen, oud 22 jaar en I. C. M. Vrolijk, oud 22 jaar; Th. J. Nijman, oud 34 jaar en S. M. Cohen de Laar, oud 27 jaar. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13