Werkgevers zien weinig heil in aanbevelingen van OEES Weer twee Duitse gezinnen over Nederlandse grens gezet en bo Meer zonvrijwel geen regen Belgische dag op „Floriade" Verzending van zeepost Gewapend Duits rover in Rotterdam gepakt PROCO - na rel met een boswachter - Politie moest hand boeien aanleggen „Demp de minder mooie grachten in Amsterdam" Maastricht krijgt tunnel onder de spoorbaan 2 HET CONJUNCTUURBELEID Te geringe aandacht voor monetaire maatregelen Twaalfde Wéhaté dit keer op „Floriade" geopend Kosten van levensonderhoud met 1 punt gestegen Postkantoor in Zweden beroofd Morgen haarwassen met crème shampoo met ei crème shampoo Suggestie van zakenman: Sloper om het leven gekomen Kerkelijk Nieuws Bewoners in Italië, huis geramd door vrachtauto Arnhem heeft thans 125.000 inwoners Kerken brachten ƒ80.000 bijeen voor Chili Na 50 jaar stagnatie Nederland erkent de republiek Cyprus Ambtenarenwoning El VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 Het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft enige bezwaren tegen de aan bevelingen, die de O.E.E.S. in haar jongste rapport over de economische toestand in Nederland heeft gedaan. Zoals bekend deed de O.E.E.S. op grond van de verwachting, dat in het lopende jaar het in 1959 bereikte tempo van de groei van onze economic door het ontstaan van knelpunten niet kan worden gehandhaafd, een aantal aan bevelingen om te voorkomen, dat een zelfde situatie als in 1957 zal ontstaan, toen de bestedingsbeperking de gevolgen van een te uitbundige ontwikkeling van onze econo mie moest wegnemen. De O.E.E.S. acht het wenselijk, dat zo snel mogelijk naast de reeds enige tijd werkende beperking van de particuliere investeringen nog andere maatregelen worden overwogen, die zo nodig, de snelle groei van de binnenlandse bestedingen afremmen. De O.E.E.S. denkt hierbij aan de volgende mogelijkheden: Een beperking van de door de centrale en lagere overheden aan te gane verplich tingen; het voeren van een stringente poli tiek ten aanzien van loonsverhogingen; indien een te sterke stijging van de parti culiere consumptie valt te constateren, is een matiging van de consumptieve beste dingen wenselijk, bij voorbeeld door een verhoging van de belastingen of door een beperking van het afbetalingskrediet; ten aanzien van de particuliere investeringen merkt de O.E.E.S. op, dat het wenselijk is zo veel mogelijk een verdere beperking van de produktieve investeringen te ver mijden; excessieve uitzetting van de kre dietverlening door de banken moet worden voorkomen; verdere verhoging van het disconto van de Nederlandsche Bank komt de O.E.E.S. niet wenselijk voor in ver band met de internationale repercussies van een dergelijke maatregel op het beta lingsverkeer. Het komt het Verbond van Nederland sche Werkgevers, naar het in zijn orgaan „De Nederlandse Industrie" mededeelt, voor, dat de O.E.E.S. te zeer de nadruk legt op andere dan monetaire maatrege len om een mogelijk uit de hand lopen van de economische ontwikkeling te voor komen. Monetaire maatregelen sneller Het heeft de indruk, dat de O.E.E.S. hierbij geneigd in over de bezwaren, die aan deze methode zijn verbonden, heen te lopen. In de allereerste plaats kunnen mo netaire maatregelen waaronder een verhoging van het bankdisconto valt sneller worden genomen dan bijvoorbeeld een wijziging in de belastingtarieven, om dat hiermee meer tijd is gemoeid. Het grootste bezwaar van het verbond is ech ter, dat de O.E.E.S. de uitgangssituatie op belastinggebied heeft verwaarloosd. De belastingdruk in Nederland is reeds groot en heeft zeer waarschijnlijk het nog aanvaardbare niveau reeds dicht bena derd of reeds gepasseerd. Een verzwaring van de belastingdruk ligt daarom niet voor de hand. Bovendien brengen herhaal de abrupte wijzigingen in de belastingta rieven grote onrust met zich, die de nei ging hebben de conjuncturele spanningen, zij het tijdelijk, nog te versterken. De suggestie om het kopen op afbetaling te bemoeilijken betekent, dat de conjuncture le maatregelen wel zeer eenzijdig gericht worden op beperking van een deel van de particuliere consumptie. Hierdoor wordt uitsluitend dat deel van het bedrijfsleven getroffen, dat de goederen produceert die zich in het algemeen voor het kopen op afbetaling lenen. Het behoeft geen betoog, dat dit een discriminatie betekent tussen de verschillende sectoren van het bedrijfs- Op vrijdag 2 september zal de Belgi sche afdeling op de Floriade, een der grootste inzendingen op deze internationa le tuinbouwtentoonstelling, in het middel punt van de belangstelling staan. De Flo riade viert dan de Belgische dag, die mid den in de hoofdbloeiperiode valt van de ruim 100.000 uit de streek van Gent af komstige knolbegonia's op de Floriade. Tijdens een door het gemeentebestuur van Rotterdam aangeboden receptie, zal de Belgische tuinbouw deze knolbegonia's symbolisch ten geschenke geven aan de gemeente. Nog jaren na de Floriade zul len deze planten op vele plaatsen in de stad bloeien. Behalve de receptie vermeldt het programma o.m. nog 's ochtends en 's middags een beiaardconcert op het stadhuiscarillon door Staf Nees, directeur van de beiaardschool in Mechelen. Staf Nees zal 's middags bovendien het tentoon stellingscarillon op de Floriade bespelen. Voorts worden demonstraties gegeven in boogschieten en vendelzwaaien. De burgemeester van Naaldwijk, de heer D. van Heyst, heeft vanmorgen op de „Floriade" te Rotterdam de twaalfde West- landse handelstentoonstelling „Wéhaté" geopend, die in de energiehal een plaats heeft gevonden. De algemeen voorzitter van de „Floriade" dr. A. J. Verhage, herinnerde er na zijn woorden van welkom aan, dat de „Wéhaté" in het Westland is begonnen om de tuin ders de nieuwste vorderingen op het gebied van de kassenbouw en de mechanisatie te laten zien. Het landelijk prijsindexcijfer van het le vensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statis tiek wordt samengesteld op basis 1951-100 liep van medio juni tot medio juli met 1 punt op. Het indexcijfer inclusief A.O.W. steeg van 126 tot 127 en het indexcijfer exclusief A.O.W. van 121 tot 122. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeid. Argentinië: m.s. Zaanland (24 aug.); Australië: s.s Rhexenor (22 aug.), s.s. Woodarra (24 aug.) en s.s. Strathmore (25 aug.); Brazilië: m.s. Zaan land (24 aug.: Canada: ss. Ludolf Oldendorff (21 aug.), s.s. Rijndam en m.s. Byklefjell (25 aug.; Chili: m.s. Bieberstein (27 aug); Ned. Antillen: m.s. Prins der Nederlanden (23 aug.); Nederlands Nieuw Guinea: s.s. Rondo 25 aug Nieuw Zee land: s.s. Herthford (21 aug.); Suriname; m.s. Daphnis (22 aug.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m-s. Stirling Castle (21 aug.), m.s. Om- menkerk en s.s. Rooibok (27 aug.). leven. Met recht is de O.E.E.S. ervan uit gegaan, dat een verdere beperking van de produktieve investering niet wenselijk ge acht moet worden. Staatsuitgaven verminderen Het valt volgens het verbond toe te juichen dat de O.E.E.S. de regering op de mogelijkheid van een beperking van de overheidsuitgaven wijst. Naar de me ning van het verbond moet bij de toe komstige conjuncturele politiek deze mo gelijkheid in ernstige overweging worden genomen. Het is niet voldoende indien de overheid ervoor zorgdraagt, dat de groei van de overheidsbestedingen achterblijft bij die van het nationale inkomen. Vol gens het verbond kan de overheid door een beperking van haar bestedingen een grotere bijdrage tot het bewaren van het interne evenwicht van onze economie le veren dan zij tot nu toe heeft gedaan. In Rotterdam is gisteren de 19-jarige Duitse zeeman D.K. uit Bremen aange houden, die vorige maand in een plaatsje bij Stockholm een postkantoor heeft over vallen. Hij dwong een vrouwelijke em ployé het aanwezige geld aan hem over te dragen. De vrouw sloeg alarm maar onder bedreiging van een pistool moest zij hem toch 19.000 zweedse kronen overhan digen. K. is kort na de overval, nadat hij zich van twee pistolen had ontdaan, met een vliegtuig naar Nederland gegaan. Hij heeft daar onderdak gevonden in het wes telijke stadsdeel van Rotterdam. Van het geld maakte hij goede sier. Onder andere kocht hij twee auto's, waarvan hij er een stuk reed. Stille getuige Bij zijn arrestatie had hij niets meer over van het gestolen geld. Wel vond men op hem een geladen pistool dat hij in Rot terdam had gekocht. Men vermoedt dat hij een nieuwe overval beraamde. Kort na zijn ontvluchting uit Zweden had de Zweedse politie een vaag signalement kunnen doorgeven aan de Nederlandse ju stitie. Men vermoedde namelijk al dat hij de wijk had genomen naar ons land. Met dit signalement begon de recherche een onderzoek in ons land waar men hem gis teren in west-Rotterdam kon aanhouden. Men vond in zijn bagage een brief waar op in het Zweeds was geschreven: „Steek je handen 'omhoog", en „steek het geld in mijn borstzak". Kennelijk had hij dit bij zich om zich in het Zweeds te oefenen voor zijn overval. Er wordt nagegaan of K. nog meer op zijn kerfstok heeft. Advertentie Kijk in cc spiegel: uw haar lijkt jonger, jonger en van een ongekcr.de schoonheid. D3t is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend baar. PROCO met el Extra voordelig! Voldoende voor ca. 8 wassingen Prrxfinl flrodukf, dut prima! Opnieuw heeft de Nederlandse justitie zich gedwongen gezien, een aantal Duitsers wegens wange drag de toegang tot ons land te ont zeggen. Dit geval speelde zich af in Oostkapelle (Zeeland) waar twee Duitse gezinnen uit Wuppertal, L. en G. in conflict raakten met een Dom- burgse boswachter. De boswachter, A. L„ heeft de controle op de bezoekers in het Oostkapelse land goed Berkenbos, dat voor het publiek toe gankelijk is op een wandelkaart die twee kwartjes per persoon kost. De beide Duitse gezinnen, in totaal tien man sterk waren zonder betalen binnengedrongen. Zij ver klaarden dat zij geen geld bij zich had den en vroegen de boswachter of zij la ter mochten betalen, waartoe zij hem hun vakantieadres gaven. De boswachter ging hiermee niet akkoord en sommeerden de Duitsers, het landgoed te verlaten. Even later trof hij het gezelschap echter toch weer in de bossen van het landgoed aan. Opnieuw beval hij hun, het bos te verlaten, waarop een der Duitsers hem op hoge toon toevoegde, „voor niemand in Holland uit de weg te gaan, en zeker niet voor een boswachter." Hij duwde de boswachter op zij en liep demonstratief verder het bos in. De boswachter reed hem per fiets ach terna en greep hem vast. Hierop diende de Duitser de boswachter zo'n klap toe, dat deze op de grond viel en zelfs even versuft bleef liggen. Nadat hij weer over eind was gekrabbeld, stonden beide man nen van het gezelschap hem in bokshou ding op te wachten. Hierop stapte de boswachter weer op zijn fiets om de zaak bij de Domburgse politie aan te geven. De politie vond de Duitse gezinnen in derdaad in het bos zonder wandelkaart. Zij sommeeerden de twee om mee te gaan naar het politiebureau. Hier voelden de Duitsers echter niets voor. Volgens hun zeggen waren zij reeds op weg naar de burgemeester van Domburg om hun be klag te doen over het onheuse optreden van de boswachter. Daar de politie een nieuwe vechtpartij wilde voorkomen, werden de Duitsers in de handboeien gesloten en zo naar het „Demping van Ziezeniskade, Lijnbaans gracht, Passeerdersgracht, Looiersgracht, Lauriergracht, Bloemgracht en Egelan tiersgracht, gepaard aan een doorbraak van het centrum naar de Gedempte Lijn baansgracht (parallel aan, en ter ontlas ting van de Leidsestraat, waar dan een richtingsverkeer kan worden ingevoerd), zal Amsterdam kunnen verlossen van een kwaal waaraan deze stad ten onder dreigt te gaan, namelijk verstikking". Tot deze conclusie komt een in het hartje van de hoofdstad wonende zakenman en ruim vijf en twintig jaar gemotoriseerd wegge bruiker, de heer F. H. Drost, in een schrij ven aan B. en W. van Amsterdam over het verkeersprobleem. Maatregelen moeten worden genomen om Amsterdam als handel- en industrie centrum te behouden en daartoe aldus adressant dient allereerst parkeerruim te te worden gecreeërd ten behoeve van het zakencentrum. Parkeerverboden als die op Damrak en Rokin, nuttig voor het vlotter doorstromen van 't verkeer ter plaatse, maken parkeer ruimten op niet te grote afstand temeer noodzakelijk. Enkele voordelen van zijn suggestie acht addressant bovendien dat het zakencen trum zich zal kunnen uitbreiden en dat veel groot en zwaar verkeer zich niet meer zal behoeven te wringen over gracht jes en straatjes met de mooiste huizen en gevels, zodat deze beter geconserveerd kunnen blijven. Voorts zouden tal van ver- keersvoorschriften, „lapmiddeltjes die de verkeerschaos bevorderen" opgeheven kunnen worden. De grachten die hij voorstelt te dempen, komen zijns inziens niet of nauwelijks in aanmerking om ze buitenlandse relaties te laten zien zoals zovele grachten die mede de trots van Amsterdam vormen. Adressant noemt de Gedempte Elands gracht, Rozengracht, Lindengracht en Palmgracht goede voorbeelden voor zijn suggestie.. „Met de demping van deze grachten en voorts van Nieuwerzijds Voor burgwal, Spui, Overtoom en andere heb ben", zo schrijft hij, „onze voorouders indertijd iets groots verricht. Niet alles wat oud en merkwaardig is, kan op den duur gespaard blijven. Een levende stad kan zich niet permitteren, museum te zijn". In Roermond is de 47-jarige M. J. van Dijk om het leven gekomen bij werkzaam heden bij de afbraak van een steenfabriek. Hij was bezig met het slopen van een ring- oven, toen een stutbalk naar beneden kwam. Op de punt van deze stutbalk viel een massa puin, waardoor de balk op wipte en de heer Van Dijk trof. Hij was vrijwel op slag dood. Ned. Herv. kerk Beroepen te Genemuiden: J. den Besten te Dirksland; te Nieuwveen (toez.): A. S. Klusener, kand. te Delft; te Tholen (toez.): J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Aange nomen het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitengewone werk zaamheden (conrector Theologisch Semi narium te Driebergen): dr. A. A. Koolhaas te Amersfoort. Geref. Kerken Bedankt voor Muiden-Muiderberg: van Halsema te Fijnaart. G. Op de Bosscheweg te Vught, is een vrachtauto, waarvan de chauffeur de macht over het stuur had verloren, een woning binnengereden. Zowel de gevel van de woning als de vrachtauto werden ern stig beschadigd. De chauffeur verklaarde dat een klapband hem de macht over het stuur deed verliezen. Toen hij van de weg afraakte ramde hij een lichtmast en een melkwagentje. Zowel de chauffeur als de bestuurder van de melkwagen kregen lich te verwondingen. De familie die het huis bewoont, verblijft met vakantie in Italië. Vijf Amsterdamse jongens hebben in de Van Woustraat een krantenkiosk in elkaar getimmerd. Daar voeren zij een levendige handel in „jeugdlectuur" waarvoor grote belangstelling bestaat. Of ze de vereiste werkvergunning be zitten is natuurlijk een tweede Jeannette Titia Hamelink, een dochtertje van de heer J. G. Hamelink, ingenieur bij de provinciale waterstaat te Arnhem, is de 125.000ste inwoonster van Arnhem. Burgemeester Matser heeft de ouders ge lukgewenst en namens B. en W. een spaar bankboekje met 125 aangeboden. Het gezin Hamelink heeft een zoon, geboren op 6 juni 1958. Enkele dagen geleden werd in Enschede de 125.000ste inwoner geboren, waardoor de textielstad Arnhem verdrong van de tweede plaats in de rij der steden boven 10.000 inwoners. In korte tijd is in ons land via kerke lijke hulpverleningsacties voor het door natuurrampen getroffen Chili ruim 80.000 gulden bijeengebracht. De stichting oecu menische hulp aan kerken en vluchtelin gen te Utrecht ontving 73.659. Hiervan kwam 37.000 binnen via de bekende Ikor- actie „Wilde Ganzen" en 20.000 van de sectie internationale hulpverlening van de hervormde kerk. Een actie van de gere formeerde kerken leverde 10.000 op. politiebureau in West-Kapelle gereden. De Duitsers, die hierna werden gehoord, legden verschillende en tegenstrijdige ver klaringen over het incident af, terwijl de boswachter bij zijn aanvankelijke verkla ring bleef. De burgemeester van Domburg pleegde in zijn kwaliteit van hoofd van de politie overleg met zijn ambtgenoot van Oost-Ka- pelle, omdat het incident op het grondge bied van deze plaats was voorgevallen. Later is ook overleg gepleegd met de of ficier van justitie in Middelburg en met de procureur-generaal in Den Haag. Tijdens dit overleg kwam men tot de conclusie, dat de Duitsers zich in elk geval tegen het Nederlandse gezag hadden verzet en daarom als ongewenste vreem delingen over de Nederlandse grens dien den te worden gezet. Inmiddels hebben de Duitsers zich bij hun consul beklaagd over onhebbelijk optreden van de boswachter, alsmede over hun uitwijzing. Zij zijn niet in de gelegen heid gesteld om zich voldoende te verde digen. Verder beklagen zij zich erover dat zij door een man zonder uniform zijn aange houden, terwijl deze ook geen Duits sprak of verstond. De Duitsers zijn met hand boeien en in een jeep weggevoerd en in middels over de grens gezet. (Van onze correspondent in Limburg) Na bijna 50 jaar van toenemende ver keersmoeilijkheden in Maastricht sedert 1914 groeide aan de overzijde van de Maas een geheel nieuw stadsdeel zal een tun nel onder de spoorlijn de Scharner-overweg gaan vervangen. Deze overweg, welke in het rangeerterrein van het station lag, was door zijn lange en vele wachttijden lang zamerhand berucht geworden. Vele jaren hebben de besprekingen geduurd voordat het besluit tot aanleg van deze tunnel werd genomen.Het wordt een autotunnel met twee verkeersstroken met een rijbreedte van 7 meter. Men besloot niet over te gaan tot de bouw van een vierbaanstunnel, om dat alle aanvoerswegen daaraan zouden moeten worden aangepast: dat zou een ste- debouwkundige ingreep in de oude stad nodig maken die voor Maastricht niet ver antwoord was. Ter weerszijde van de zouttunnel komen twee en een halve meter brede en even hoge rijwieltunnels. De noordelijke rij wieltunnel wordt gecombineerd met een voetgangerspassage. Het overdekte gedeel te van de tunnel wordt 91 meter lang maar met de inrit (hellingspercentage 3) is het gehele project 425 meter lang. De tunnel wordt uitgevoerd in gewapend beton en de overdekte koker krijgt een wand van matte tegels in zeer lichte kleur. Ervaringen met tunnels elders in den lan de hebben de ontwerpers van de Maas trichtse tunnel doen besluiten tot het aan brengen van twee doorgaande rijen verlich tingselementen. De lichtovergang met schuingerichte stra len zoals die in de Velsertunnel werd toegepast schijnt voor een aantal automo bilisten hinderlijk te werken door weer kaatsing in de schuine achterramen van vele moderne auto's. Eén der rijwieltunnels krijgt een zodani ge voorziening met gassluizen, verbindings sluizen, luchtverversingsinstallatie enz. dat deze tunnel in oorlogstijd in korte tijd kan worden veranderd in twee schuilkel ders, elk voor tweehonderd personen. Acht stalen hulpbruggen zijn reeds aan gekomen om de spoorbanen te stutten zo lang de bouwwerkzaamheden aan de tun nel duren. Het gehele project dat volgens een ontwerp van de afdeling betonbouw van de Dienst van Weg en Werken der Nederlandse Spoorwegen wordt uitgevoerd zal ruim drie jaar in beslag nemen. Het eheel zal ongeveer 5,5 miljoen gulden kosten. Met inbegrip van enige door de gemeente Maastricht uit te voeren verbete ringen van toevoerwegen en wijziging van het Stationsplein zal er totaal 7 miljoen gulden mee gemoeid zijn. Winnaar, De jaarlijkse vakwedstrijd van de stichting Landelijke Vakopleiding Schildersbedrijf, is gewonnen door de 19- jarige J. P. M. van de Nieuwendijk uit Gouda. Hij kreeg een kist met gereedschap. Ambassadeur in Israel. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. W. J. G. baron Gevers, laatstelijk ambassadeur in Teheran, tot ambassadeur in Israel. Beëdigd. In het marine-vliegkamp Valkenburg zijn gisteren 69 officieren van de marinereserve beëdigd. Tot hen behoor den de luitenants ter zee tweede klasse F. J. M. M. Schiphorst uit Haarlem, J. A. Koomen uit Velsen en J. L. J. B. baron Sweerts de Landas uit Bloemendaal. Sport in Kort NederlandThailand. Om te komen tot de oprichting van een vereniging Ne derlandThailand is een comité van aan beveling in het leven geroepen, waarin vertegenwoordigers van grote bedrijven zitting hebben. Men wil door deze vereni ging de culturele betrekkingen tussen-bei de landen bevorderen en komen tot op richting van een Thailandse Kamer van Koophandel in Nederland. Blusboten. De gemeentelijke haven dienst van Rotterdam heeft de beschikking gekregen over de eerste van een serie nieuwe havendienst-brandblusboten. De boten hebben waterkanonnen, die vijftig meter ver of 35 meter hoog kunnen spui ten. Brandende olie op het water zal de schepen niet deren, want rondom de romp ligt een sproeileiding die een naar beneden gericht watergordijn produceert. De boten hebben radar, een zoeklicht en een luid spreker- en mobilofooninstallatie. Om ijs te kunnen breken is het vaartuig extra stevig geconstrueerd. Aangehouden. Een Nederlandse auto mobilist, die in Duitsland onder een of an der voorwendsel geld van landgenoten „leende", maar het nooit teruggaf, is in Worms door de Duitse politie gearresteerd. Het is een 31-jarige Rotterdamse vertegen woordiger. Enige tijd geleden was reeds bij de Rotterdamse politie een dertigtal klach ten tegen zijn praktijken binnengekomen. Hij opereerde toen in Noord-Brabant. Pruimenmarkt. In Biessem bij Delfzijl zal de pruimenmarkt herleven, die honderd jaar geleden voor het laatst is gehouden. De pruimenmarkt werd vroeger gehouden op de eerste zondag na 28 augustus. In 1860 werd de markt verboden. Boerderij afgebrand. De vrijwillige brandweer van Jisp die gisteravond oefen avond had, stond juist gereed om uit te rukken, toen de melding kwam dat een boerderij in brand stond. Hoewel de brand weer dus bijzonder snel ter plaatse was, kon niet worden voorkomen dat de boer derij geheel uitbrandde. De inboedel kon worden gered. De schade wordt op 80.000 geschat. De Nederlandse regering heeft de repu bliek Cyprus erkend. Minister-president prof. De Quay heeft een telegram gezon den aan de voorzitter van de raad van ministers van Cyprus, waarin hij de ge lukwensen van de Nederlandse regering overbrengt. Het ligt in de bedoeling binnenkort di plomatieke betrekkingen met Cyprus aan te knopen. De staatssecretaris van Algemene Za ken, de heer Schmelzer, heeft de eerste gereedgekomen woning volgens het plan „Eigen Woningbezit Ambtenaren" in de nieuwe Haagse wijk „Mariahoeve" offi cieel geopend. Twee P.T.T.-ambtenaren hadden het initiatief genomen voor dit plan. Eén van hen, de heer A. J. van der Toorn, zal met zijn gezin dit eerste huis gaan bewonen. De komende maanden zal hij het huis ter bezichtiging openstellen. De andere initiatiefnemer was de heer J. B. de Römph. Deze ambtenaren hebben het initiatief genomen tot dit project van 62 goedkope, ruime zeven-kamer-wonin gen. De staatssecretaris zei in een toe spraak, dat velen dit initiatief als een avontuur zagen, maar dat dit avontuur toch tot een goed einde is gebracht. Hij merkte op, dat bij de hypotheekaflossing de ambtenaren-bewoners gebruik kunnen maken van de premie-spaarregeling voor rijksambtenaren. Hij hoopte dat er nog ve le van deze initiatieven zullen komen. Het centrum van de depressie, die gis teren door Frankrijk naar het oostnoord oosten trok en in Nederland langdurige regen veroorzaakte, bereikte te midder nacht het zuidelijk deel van de Oostzee. Achter de depressie is de luchtdruk snel gaan stijgen, waardoor er boven de Golf van Biscaye een vrij krachtige rug van hoge druk ontstond die in oostelijke rich ting beweegt. Een boven Engeland aanwe zige storing in de bovenlucht verplaatste zich naar de Noordzee. De onstabiliteit van de atmosfeer nam toe met het gevolg, dat de afgelopen nacht vooral in de kustprovincies en op de Ne derlandse en Duitse wadden-eilanden re gen- en onweersbuien tot ontwikkeling kwamen, die veelal tussen 10 en 20 mm. regen veroorzaakten. In het op de oceaan gelegen koufront ont stond een storing, die het eerstkomende etmaal gaat uitdiepen en oorzaak zal zijn van een krachtiger worden van de rug van hoge druk boven de Golf van Biskaye. Deze rug gaat morgen het weer in ons land beheersen. Er zullen dan flinke zon nige perioden voorkomen en weinig of geen buien. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur "O-S ■Su Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg half bew. wnw /.waar bew. w licht bew. wnw regenbui wzw onbewolkt w zwaar bew zw licht bew. wzw half bew. wzw 18 19 20 17 18 16 18 16 - 5 10 5 5 9 4 5 3 5 Zaterdag 20 augustus Zon op 5.31 uur, onder 19.54 uur. Maan op 3.32 uur, onder 18.47 uur. Maanstanden 22 aug. 10.16 uur nieuwe maan. 29 aug. 20.23 uur eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Zaterdag 20 augustus Hoog water 2.35 en 15.uur. Laag water 10.31 en 22.49 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki zwaar bew ono 21 0 Stockholm regen o 20 0.1 Oslo zwaar bew ono 18 8 Kopenhagen zwaar bew w 21 8 Aberdeen zwaar bew. windst. 14 0.4 Londen onbewolkt w 19 8 Amsterdam regenbui wnw 18 12 Brussel on1, 1 kt w 18 7 Luxemburg zwaar bew. w 21 13 Parijs onhowoikt w 21 18 Bordeaux zwaar bew. zw 23 10 Grenoble regenbui nnw 24 45 Nice licht bew nnw 24 6 Berlijn geheel bew. w 21 5 Frankfort half bew. wnw 25 17 München regen w 24 17 Zürich regenbui w 21 22 Genève geheel bew. wzw Locarno gehent new O 20 142 Wenen half bew. wnw 27 0 Innsbruck regen wnw 26 18 Belgrado onbewolkt zo 32 0 Athene onbewolkt windst. 34 Rome zwaar bew wzw 33 0 Ajaccio halt bew windst. 27 0 Madrid onbewolkt windst. 25 0.4 Mallorca niet ontvangen Lissabon onbewolkt wnw 24 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2