K2r Wil Sukarno een gewapend conflict uitlokken? RYNBENDE' S NIEUW ROOD r zonder kringen WERELDNIEUWS NAAIMACHINES Belgische regering kreeg het vertrouwen na roerig debat UNO-troepen sluiten vliegveld af voor Loemoemba's politie Stakers konden Elizabeth en Windsor Castle niet vasthouden J Matigende invloed Motieven van binnenlands herstel gaven doorslag bij stemming Ghanese TJNO-afgevaardigde namens Afrikaanse landen naar Kongo Waterzuil van halve kilometer boven Theems China belooft hem „krachtige hulp" ^Praatótcsl ENGEL VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 3 Van dag tot dag Na mishandeling van Canadezen Geen Indonesisch bezwaar tegen Britse waarneming van Nederlandse belangen BEZORGDHEID OVER NIEUW-GUINEA: de De vooruitzichten voor de komende Veilig heidsraadszitting, waarin Hammarskjoeld een uitspraak van de Raad zal vragen om trent zijn beleid in Kongo, zijn er de laat ste dagen zeker niet slechter op gewor den. Nadat Loemoemba tot dusver voort durend krachtige bijval had van een paar Pan-Afrikaanse regeringen, die op het ogenblik grote invloed hebben, met name die van Ghana, is deze bijval volkomen uitgebleven toen hij „namens het Kongo lese volk" het vertrouwen opzegde -in de secretaris-generaal van de UNO. Er kwam wèl onmiddellijk een echo uit Moskou, waarin zelfs deze onzinnige uitlating van Loemoemba werd ondersteund, evenals uit Guinea, en men vroeg zich af of een figuur als de Ghanese premier NKroemah zich ook bij deze zaak achter Loemoemba zou scharen. Al eerder had deze zijn par lement immers een mobilisatiewet doen goedkeuren om daarmee desgewenst bui ten de UNO om Loemoemba te hulp te komen bij een gewapende opmars tegen Katanga. Maar terwijl thans Loemoemba dage lijks zijn aanvallen op Hammarskjoeld af steekt, horen we van NKroemah, dat hij er een vrij intensieve briefwisseling op na begint te houden met Loemoemba's artsvijand Tsjombe in Katanga! NKroe mah heeft zelfs gezegd bereid te zijn Tsjombe te bezoeken als hij daarmee een oplossing kan helpen bevorderen. Dit is nu juist iets wat Loemoemba Hammar skjoeld zo kwalijk heeft genomen: praten met Tsjombe inplaats van hem te onder werpen aan de centrale regering! Ofschoon de behandeling in de Veilig heidsraad spoed vereist omdat de span ningen tussen Loemoemba's politie en de UNO-troepen in Kongo steeds groter wor den, is het intensieve Afrikaanse voorover leg, waardoor de Raad nu nog niet bijeen kon komen, ongetwijfeld van groot nut. Het gevaar dat in de komende zitting van de Veiligheidsraad dreigde was dat de Sovjet-Unie, die Loemoemba in zijn dwaze beschuldigingen steunde, elke po ging van de Veiligheidsraad om Hammar- skjoelds positie in Kongo in naam van de wereldvrede te schragen, door een veto ongedaan zou maken. Dat gevaar is ver minderd nu één van de meest bevriende premiers van Afrikaanse landen, NKroe mah, Loemoemba kennelijk niet volgt. Was er bijval van het Pan-Afrikanisme te ver wachten, dan zou de Sovjet-Unie vermoe delijk geen moment aarzelen de hele UNO- bemoeienis met Kongo op losse schroeven te zetten, maar nu kan zij dit moeilijk doen zonder de Afrikanen voor het hoofd te stoten. Indien de matigende invloed, die belang rijke representanten van het Afrikaanse nationalisme thans schijnen te willen uit oefenen, de overhand krijgt, is er een kans dat de Veiligheidsraad toch weer tot een unanieme uitspraak tot ondersteuning van Hammarskjoelds taak komt. En daar mee zou het UNO-optreden voorlopig weer veilig gesteld zijn. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het kalme verloop van de eerste dag van het Kongo-debat in de Bel gische Tweede Kamer was maar schijn. De verwachte aanval van de socialisti sche oppositie en de scheldpartijen van de communist Moulin zijn donderdag de hoofdschotel van een vrij laagstaand de bat geworden. De fel aangevallen minis ter De Schrijver verliet met zijn collega's de zaal uit protest tegen het communis tisch verwijt, dat de Belgische ministers „knechten van de Verenigde Staten en van de Union Minière" waren. Het werd een tumult van jewelste en de communist werd tot de orde geroepen. De regering heeft nochtans donderdag avond om half tien van de tweede kamer met 115 tegen 82 en 6 onthoudingen het vertrouwen gekregen. Dit geschiedde op een motie van de ka tholiek-liberale meerderheid, die voorna melijk op de binnenlandse motieven is ge baseerd en wel op het door premier Eys- kens in grote lijnen aangekondigde pro gram voor financieel en economisch her stel: „Na kennis te hebben genomen van de mededeling van de regering en gelet op de algemene toestand van het land in gevolge de gebeurtenissen in Kongo, ge let op de verklaring van de eerste-minis- ter, vertrouwt de Kamer erop, dat de re gering op korte termijn een volledig pro gram inzake financiële sanering en econo mische expansie aan de Kamer zal voor leggen en dat de uitvoering van dit pro gram zal worden toevertrouwd aan een regeringsploeg, die zal zijn aangepast aan de nieuwe doelstellingen." De liberale woordvoerder Lahaye kreeg van de socialisten het verwijt te horen, dat Loemoemba in Kongo de voorzitter is geweest van de liberale kringen, die wer den gesteund door de Belgische liberale partij, maar de liberale fractievoorzitter Charles Janssens, wees op de internatio nale positie van België. Minister Wigny, aldus Janssens, speelt op het ogenblik een zeer delicate diplomatieke partij, die niet door debatten als deze in gevaar mag worden gebracht. Het nieuwe offensief van de oppositie tegen de regering kan de actie van minister Wigny op het inter nationaal terrein slechts verzwakken en tevens de positie van Loemoemba verster ken. Hij heeft immers aan de UNO laten weten, dat naar zijn mening het ontslag van de Belgische regering een wezenlijke voorwaarde is voor de hervatting van de diplomatieke en economische betrekkin gen met België. Laten de socialisten goed nadenken over de gevolgen welke hun noodlottige en onvruchtbare obstructiepoli- tiek kan hebben, aldus Janssens. Economisch, herstel Premier Eyskens kwam aan het woord om zijn program voor economisch en fi nancieel herstel uiteen te zetten. Hij zei echter ervan overtuigd te zijn, dat de re putatie van België in de ogen van .alle vrije volkeren onaangetast is. Hierop in terrumpeerde de socialistische fractie voorzitter Bohy: „De reputatie van het land is origeschonden, maar niet die van de regering!" Eyskens zeide, dat de Bel gen hun gevoelens van wrok en ontgooche ling moeten bedwingen en in moed en hoop niet tekort mogen schieten. Hij zei, dat naar zijn mening 10 miljard frank no dig zou zijn tot eind oktober om het eco nomische leven in Kongo op gang te hou den. De Kongolese zaak heeft ook gevol gen voor België. Er werken 87.000 Belgen. Er is in Kongo sedert het begin van de kolonisatie 150 miljard frank geïnves teerd. Het verbreken van de economische NEW YORK fAFP) Secretaris-gene raal Hammarskjoeld heeft de delegaties van de landen, die zijn vertegenwoordigd in de Veiligheidsraad en de landen die troepen beschikbaar hebben gesteld voor de internationale strijdmacht in Kongo een rapport doen toekomen over de incidenten tussen Canadese en Kongolese militairen op het vliegveld van Leopoldstad. Deze en andere incidenten zijn een aanwijzing hoe de toestand in Kongo zou zijn als de troe pen van de UNO niet in staat zouden zijn hun opdracht te vervullen, aldus Ham marskjoeld. LEOPOLDSTAD (UPI) De verhou ding tussen Kongo en de UNO is donder dag opnieuw aanzienlijk verslechterd door een ernstig incident op het vliegveld Ndji- li bij Leopoldstad. Kongolese militairen hielden een UNO-vliegtuig, dat met een eenheid Canadese verbindingstroepen naar Loeloeaburg wilde vertrekken, tegen, haalden de Canadezen eruit en ranselden hen af met de geweerkolf en trapten hen in het gezicht. Drie Canadezen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen, nadat zij door Ghanese UNO-soldaten waren ont zet. De Kongolese militairen, die nog steeds op zoek zijn naar Belgische spion nen zagen de Canadezen waarschijnlijk aan voor Belgen, omdat zij Frans spra ken. Premier Loemoemba heeft zich over het incident niet uitgelaten. Hij weigerde ech ter Hammarskjoeld's assistent, in Kongo, dr. Bunche te ontvangen, toen deze bij hem persoonlijk zijn bekla wilde indie nen over de mishandeling van de Canade zen. Hij liet Bunche weten, dat hij zijn beklag kon maken bij een assistent, maar deze weigerde dat en ging terug naar het UNO-hoofdkwartier. Premier Diefenbaker van Canada heeft Loemoemba nu een gepeperd protest toe gezonden over het incident en uitdrukke lijke garantie geëist, dat zulke mishande lingen niet meer voorkomen. Hij waar schuwde dat de verhouding tussen Cana da en Kongo op deze wijze wordt aange tast en herinnerde aan de hulp, die de Canadese regering Loemoemba onlangs toezegde, toen hij tijdens zijn bezoek aan Canada vroeg om Frans sprekende Cana dese technici en dokters voor Kongo. Dr. Bunche heeft Loemoemba er inmid dels van in kennis gesteld, dat hij een volledig rapport over het gebeurde heeft toegezonden aan het UNO-secretariaat in New York. Het vliegveld van Ndjili is na het inci dent afgezet door UNO-troepen Ghanese en Soedanese eenheden hebben prikkel draadversperringen aangelegd rondom de hangars en kantoren en bij de ingang is een bord geplaatst, waarop staat dat al leen UNO-personeel het recht heeft gewa pend op het vliegveld te verschijnen. En een UNO-woordvoerder antwoordde op een vraag, wat er zou gebeuren, als Kongo lese soldaten zouden trachten het vlieg veld met geweld binnen te dringen: „De UNO-troepen zullen het vuur openen." Vijftien Noorse mecaniciens, die woens dag naar Leopoldstad kwamen om te wer ken op de reparatiewerkplaatsen voor het wagenpark van de UNO, zitten nog steeds zonder materieel. Dat wordt achtergehou den door de Kongolese politie. Toen de Noren woensdag aankwamen met een Bel gisch vliegtuig, moesten zii met de han den omhoog gaan staan, omdat de Kongo lese soldaten dachten, dat zij Belgische spionnen waren. De kapitein van de No ren werd vier uur lang vastgehouden. NEW YORK (Reuter) De vertegen woordiger van Ghana bij de UNO, Quai- son-Sackey zal vrijdagavond naar Leo poldstad vertrekken om Loemoemba op de hoogte te stellen van de opvattingen van de delegaties over de aanvallen op het beleid van Hammarskjoeld. Quaison- Sackey een van de invloedrijkste leden van de Afro-Aziatische groep, gaat naar verluidt „met de zegen van Hammars kjoeld" naar de Kongolese hoofdstad. Tal rijke afgevaardigden van Afro-Aziatische landen maken zich bezorgd dat de doel treffendheid van het optreden van de UNO in Kongo door geschillen over interpreta tie van de rechten en plichten van de vol kerenorganisatie in gevaar zal worden ge bracht. CONAKRY, Guinea (UPI) President Sékou Touré van Guinea heeft verklaard, dal naar zijn mening, de geest van de door de Veiligheidsraad genomen maatre gelen geweld is aangedaan, door de wijze waai-' le UNO-troepenmacht in Kongo jptreedt. betrekkingen met Kongo kan een vermin dering van drie miljard frank fiscale in komsten voor de Belgische schatkist mee brengen. Een herstelpolitiek is dus gebo den en de premier hoopte dan ook dat België dit program met moed zal aan vaarden. Hij herinnerde hierbij aan het voorbeeld van Nederland. „Moge ons volk", aldus Eyskens, „blijk geven van evenveel moed in tegenspoed als het Nederlandse volk." Er rijst een probleem in verband met de defensie. België mag zich niet onttrek ken aan zijn internationale verplichtingen, noch uit de NAVO treden, maar de rege ring zal aan de SHAPE te Parijs in ok tober nieuwe voorstellen doen in verband met een vermindering van de Belgische bijdrage tot de Atlantische verdediging. De last van het onderwijs is ook zeer zwaar geworden in België, maar wij moe ten die blijven dragen. De socialistische partijvoorzitter, Leo Collard, eiste het heengaan van minister De Schrijver. „Een minister kan een eer lijk man zijn en een politieke vergissing begaan zonder dat zijn eer daarom in het gedrang komt, aldus Collard. Maar het past dat hij in zo'n geval zijn ontslag aan biedt. De heer De Schrijver is een eerlijk man maar als minister is hij absoluut mis lukt. Zijn pleidooi was handig en overtui gend. Ongetwijfeld werden vele fouten be gaan vóór zijn ambtsaanvaarding op het departement van Afrikaanse zaken. Maar de ergste fouten werden onder zijn beleid begaan." Ten slotte struikelde de meerderheid bij kans over het socialistische amendement ingediend door de socialist Pierson bij de katholiek-liberale motie: „en keurt de Afrikaanse politiek van de regering goed." Dit zinnetje was precies wat de liberalen in de redactie-commissie met hun C.V.P.- bondgenoten hadden doen schrappen. Pre mier Eyskens pareerde met het verzoek aan de Kamer om alsnog dit amendement goed te keuren, hetgeen de socialisten in een onmogelijke positie plaatste maar waardoor de premier de liberalen en de ultra-rechtse katholieke kamerleden dwong kleur te bekennen. Zo kreeg de regering uiteindelijk het vertrouwen. DJAKARTA (Reuter) De woordvoer der van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, majoor Ganis Harso- no, heeft vrijdag medegedeeld, dat Indone sië er geen bezwaar tegen zou maken, dat de Nederlandse belangen in Indonesië zouden worden behartigd door de Britse ambassade te Djakarta. Advertentie Verwijdert flekken LONDEN In de monding van de Theems is gisteren een merkwaardig na tuurverschijnsel waargenomen. Tijdens het stille en drukkende weerk spoot uit de kalme zee plotseling een waterstraal bijna loodrecht omhoog, welke de laagste wolken scheen te raken. De straal had een lengte van naar schatting 500 meter. Het gebeurde tussen Whitstable in het graaf schap Kent en het eiland Sheppey. De straal stond vrijwel onbeweeglijk in de lucht. Het verschijnsel duurde ongeveer tien minuten. Het is 35 jaar geleden, dat voor de laatste maal in dezelfde omgeving een dergelijke natuurlijke fontein, waar schijnlijk veroorzaakt door atmosferische activiteit werd waargenomen. (Van onze correspondent) LONDEN De stakingsatmosfeer in Engeland begint zich langzamerhand te verspreiden. Hoewel de zeeliedenstaking voornamelijk beperkt is tot de noord-ooste lijke havens en die in het gebied van de Mersey begint de onrust onder de Londen- se havenarbeiders om zich heen te grij pen. Donderdag staakten zoals reeds ge meld negenduizend als een demonstratie van morele steun voor de zeelieden, maar vrijdag legden zesduizend het werk neer uit protest tegen de door de vakbond af gesloten nieuwe loonovereenkomst. In- plaats van de wekelijkse verhoging van 11 shilling (ruim 5 gulden) eisen zij een opslag van 25 shilling (ongeveer 12,50 gul den). Het werk lag gisteren reeds op 41 schepen, behorende tot de Royal Dock groep, geheel stil. Aan boord van slechts één schip werd normaal gewerkt en op drie andere schepen gedeeltelijk. Getracht wordt de staking tot andere delen van de Londense haven, welke een lengte van 35 kilometer heeft, uit te breiden. In totaal werken er 29.000 man in de Londense dok ken. Evenals in het geval van de opstan dige zeelieden is ook de nieuwe Londense havenstaking in de eerste plaats gericht tegen de eigen vakbondsleiding, omdat er niet de minste kans bestaat, dat de wilde stakers met hun werkgevers overleg kun nen plegen. Het enige, dat zij beogen is de eigen bond onder druk te zetten, ook al gaat dat ten koste van het publiek en de economie van het land. Woensdag is een groep Kongolese studenten uit Brussel naar Leopold stad teruggekeerd. Enige leden van de groep begeven zich op de natio nale luchthaven van Brussel naar hun vliegtuig. Een andere groep van circa vijftig Kongolese studenten is om politieke redenen in Brussel gebleven DEN HAAG (UPI) Naar wij verne men zijn westelijke diplomatieke kringen in Den Haag de mening toegedaan dat het geschil tussen Nederland en Indonesië met het verbreken van de diplomatieke betrek kingen in een nieuw stadium is gekomen. Deze kringen vrezen dat Indonesië thans, met het voorbeeld van de Belgische situa tie in Kongo voor ogen, zal trachten inter ventie van de Veiligheidsraad te verkrij gen, wellicht zelfs door het uitlokken van een gewapend incident in het grensgebied van Nieuw-Guinea. PEKING (Reuter) De premier van de Chinese volksrepubliek, Tsjoe-en-Lai, heeft Indonesië steun toegezegd in het conflict over Nederlands-Nicuw-Guinea. Op een ontvangst ter gelegenheid van de Indone sische onafhankelijkheidsdag, waar alle diplomaten behalve de Nederlandse, aan wezig waren, zei hij: „Wij zijn verheugd te horen, dat president Sukarno verklaard heeft dat Indonesië vastbesloten is zijn ge bied West-Irian terug te krijgen. ,Het Chi nese volk zal zijn vriend en buur krachtig steunen in deze rechtvaardige strijd." Spelen met vuur" NEW YORK (Reuter) De New York Times waarschuwt hedenochtend, dat pre sident Sukarno „met vuur speelt". „Na de vrijwel absolute heerser van Indonesië met 90 miljoen inwoners te zijn geworden richt president Sukarno zijn blikken op een nieuwe wereld om te onderwerpen. Als eerste stappen op een weg die ertoe zou kunnen leiden dat hij heer en meester van Oceanië wordt, klinken zijn aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea steeds luider." „Hiertoe heeft hij de diplomatieke be trekkingen met Nederland verbroken. Hij dreigt tevens met versterking van het mi litaire apparaat en het gebruik van ge weld om zijn domein uit te breiden." „Het voorwendsel voor dit drastisch optreden dat de dreiging van een nieuw conflict in zich bergt is de komst van een ba taljon Nederlandse infanterie en enkele vliegtuigen naar Nederlands Nieuw-Gui nea. Daar de Nederlandse troepen in dit gebied veel te gering zijn om in het of fensief te gaan, kan de Indonesische be schuldiging alleen maar waar zijn wan neer Indonesië zelf militair optreden over weegt." „Potentieel gevaar" De Australische Sydney Herald be schouwt het verbreken van de diploma tieke betrekkingen met Nederland door Sukarno als een poging de aandacht van het Indonesische volk af te houden van de tekortkomingen van de eigen regering, maar ook als een potentieel gevaar. „De Indonesische leiders beperken het terrein waarbinnen zij kunnen manoeuvreren steeds verder. Óp zekere dag zouden zij zich kunnen bevinden in een positie, waar in zij moeten komen met meer dan hef tige redevoeringen om de openbare me ning, die zij moedwillig hebben, opge zweept tevreden te stellen". Bewaking voor Nederlandse missie Het Indonesische leger heeft donderdag zwaarbewapende militairen bij de twee gebouwen van de Nederlandse missie in Djakarta geplaatst om eventuele geweld dadigheden te voorkomen. Er hebben zich echter geen incidenten voorgedaan. De Nederlandse vlag werd niet gehesen bij het legatiegebouw. Het was een tegenslag voor de stakende zeelieden, dat zowel de Queen Elizabeth als de Windsor Castle donderdag kon vertrekken. De Windsor Castle van de Union Castle-lijn is Engelands nieuwste oceaanschip met een inhoud van 38.000 ton, dat donderdag in dienst is gesteld en het grootste schip dat ooit gebruikt is op de route van Southampton naar Zuid-Afrika. Het vertrek van beide oceaanreuzen wordt als symbolisch voor de huidige situatie be schouwd. Het lijkt erop, dat de stakers bezig zijn hun greep op de dingen te ver liezen, hoewel de stakende bemanningen in Southampton en Liverpool opnieuw hun vertrouwen uitgesproken hebben in hun leiders. Het stakingscomité heeft de Queen Elizabeth als besmet verklaard in de hoop dat de New Yorkse havenarbeiders zullen weigeren het schip te behandelen. De stoomfluit van de Queen Elizabeth klonk triomfantelijk toen het schip statig langs het door de staking getroffen zusterschip Queen Mary voer. De overtocht van de Corinthia naar Canada kwam te verval len en een deel der passagiers vliegt thans naar Montreal. Het vertrek van de Em press of England is uitgesteld. In de laatste 24 uur vertrokken 213 schepen uit Enge land, het hoogste aantal gedurende een etmaal sinds het begin van de staking. De stakers deden vergeefse pogingen om het vertrek van 21 schepen onmogelijk te ma ken. In Manchester hebben havenarbei ders aangekondigd dat zij over drie we ken de wettelijke aankondigingstermijn zullen staken indien er niet aan hun eis is voldaan. Alsof dit alles nog niet genoeg is dreigen de machinisten en bestuurders van het zuidelijke net van de Britse spoorwegen, waartoe een deel van de grote Londense stations behoort, maandag over een week met een onofficiële 24-uurstaking uit pro test tegen het feit, dat een bestuurder van een elektrische trein gedurende 24 uur is geschorst omdat hij ervan beschuldigd wordt door een onveilig signaal bij het Waterloostation te zijn gereden. Dan er tenslotte het nooit helemaal afwezige Londense busconflict. Het broeit opnieuw en kan gemakkelijk tot een nieuwe Lon dense busstaking leiden. Ontsporingen Hoe gevaarlijk het kan zijn zich te zeer te verdiepen in de navranties van het da gelijkse nieuws, ervaart men nu en dan in volkomen toevallige ontmoetingen en contacten. Een op het oog normaal den kend mens kan soms blijk geven van een beïnvloeding door termen en begrippen, die gepuurd zijn uit de imponerende ver halen in kranten en tijdschriften over in ternationale verwikkelingen, technische dreigingen, politieke intriges en weten schappelijke mogelijkheden. Mijn vrind de dameskapper die vol komen kaal is uit objectiviteit tegenover de telkens wisselende haarmode van lang, kort, kort, lang, korter en minder kort kan erover meepraten. „Onder de kap komt het onderbewustzijn bovenborrelen" zegt hij altijd. Nou ja, hij zegt het niet altijd, want het spreekt vanzelf dat hij ook nog andere volzinnen in voorraad heeft, als kapper zijnde. Laatst kreeg hij een dame die zojuist een roerend en onheilspellend verhaal over de spionagepiloot Powers had gelezen. Ze ging zitten, keek in de spiegel en zei: ,.Ik wil graag een kastanjebruine hersen spoeling van u." En enige tijddaarna ontving hij een klant die zich verdronken had in een ver haal over de verkiezing van Miss Uni verse. Ze moest gewatergolfd en begijknipt worden, maar ze zei: „Ik wou zo'n kopje als dat van Miss Turkije, weetuwel, maar met een Franse slag, graag, alstublief". En mijn vrind de kapper heeft zelf ook last van ontsporende gedachten, want toen de betrokken dame gemanicuurd werd door zijn aankomende dochter-met-diplo ma en goedkeurend tegen hem zei: „Nou, dat dochtertje van u is bij de pinken," was zijn ontstemd antwoord: „Dan moet ze opschieten, want daar zit ze nou al een kwartier aan te prutsen." R. Agteran Advertentie 1 /I literfles f 7.05 1/2 literfles f 3.70 (excl. statiegeld) ggBgjg? Probleem. De oppassers van de Londen se dierentuin is gevraagd, welke vraag de kinderen hen het meest stelden. Het antwoord luidde: „Wat doet de olifant met zijn slurf als hij rent?" Aspirant-lid. De onafhankelijke republiek Cyprus heeft bij de UNO een verzoek ingediend om te worden toegelaten tot het lidmaatschap. Geen gokkers. Prins Norodom Sihanouk heeft, tijdens een massabijeenkomst te Pnom Penh in Cambodja, meegedeeld dat een prinses gearresteerd is omdat zij in haar woning een gokpaleis had ingericht. Prinses Ong Angg Kessar is 'n dochter van wijlen koning Norodom. De prins, die thans staatshoofd is, verklaarde dat de Cambodjaanse demo cratie geen ruimte heeft voor go.skers, zelfs niet als zij van koninklijke bloede zijn. Manieren. In de woning van een make laar in onroerende goederen, in Chata- nooga, in de Amerikaanse staat Tennes see, zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee bommen ontploft, die ernstige schade aanrichtten doch geen persoonlijke ongevallen veroorzaakten. De makelaar had in de plaatselijke bladen aan negers woningen te huur aangeboden, die gelegen waren in een wijk waar voornamelijk blanken wonen. Opvolger. Het is vrijwel zeker, dat de Finse generaal Ilmari Martola als op volger van de Zweedse generaal Von Horn zal worden benoemd tot opperbe velhebber van de UNO-strijdkrachten in het Nabije Oosten, aldus is van door gaans goed ingelichte zijde in New York vernomen. Generaal Von Horn is thans commandant van de UNO-troe penmacht in Kongo. Colporteur. De voorzitter van de gemeen teraad van het Zwitserse plaatsje Yver- don, Jean Mayrat, is gearresteerd we gens pogingen om een duizendtal exem plaren van het orgaan van het Algerijns Nationale Bevrijdingsfront „El Mouja- hid" uit Zwitserland naar Frankrijk te smokkelen. Het betrof hier een speciaal in Zwitserland gedrukt nummer, be stemd om onder de in Frankrijk wo nende en werkende Algerijnen te wor den verspreid. Financiering. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de V.S. er op enkele (met politieke) voorwaarden in hebben toege stemd aan de regering van Ghana in to taal 30 miljoen dollar te verschaffen voor de financiering van het plan voor de Volta-rivier. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 Gratie. Op last van president De Gaulle is aan tien Algerijnse opstandelingen, die door Franse rechtbanken in Alge rije ter dood waren veroordeeld, gratie verleend. Volgens Franse militaire krin gen ontving men de boodschap van De Gaulle verscheidene dagen voordat be kend werd, dat twee Franse soldaten door opstandelingen waren terechtge steld wegens „misdaden jegens de Al gerijnse bevolking." Schuld. Het Italiaanse ministerie van de fensie, waaronder het vliegveld Ciampi- no bij Rome ressorteert, heeft een com muniqué uitgegeven, waarin de Boeing 107 van de Pan American de schuld wordt gegeven voor het incident van vorige week, toen een Britse viscount maar juist een botsing met het grote Amerikaanse straalverkeersvliegtuig kon vermijden. De Boeing was „eigen machtig" veel te dicht in de buurt van de luchtcorridor gekomen, die gereser veerd is voor de landingen op Ciampino. Schrale troost. Zeven Algerijnse opstan delingen, die in een dorp in de Ouarse- nisbergen ten zuidwesten van Algiers 9 Algerijnen de keel hadden afgesne den, zijn door Franse strijdkrachten achtervolgd en gedood, aldus een me dedeling van Franse militaire autoritei ten in Algiers. De opstandelingen wa ren naar het dorp gezonden om „ver raders te straffen", nadat de dorpelin gen hadden besloten zich onder Franse bescherming te stellen. Leedwezen. Het Finse ministerie van buit- tenlandse zaken heeft donderdag beken gemaakt, dat zondag een Russisch vlieg tuig bij het meer van Ladoga het Fin se luchtruim heeft geschonden. De Rus sische autoriteiten hadden hun leedwe zen betuigd over het incident, dat naar hun mening het gevolg was van een misverstand. Epidemie. In de streek van New Delhi en de aangrenzende provincie Uttar Pra- des.i zijn reeds elfhonder mensen als slachtoffers van de huidige cholera- en tyfus-epidemieën gestorven. De bestrij ding der epidemieën ondervindt grote moeilijkheden door gebrek aan medi sche uitrusting en de angst van de be volking voor de dokters. Knallen. Een supersonische straalbom- menwerper van het type B-58 heeft woensdagnacht de geluidsbarrière door broken. De bijna een miljoen inwoners van de stad, die ongeveer allemaal de hevige knallen en de zware luchtdruk moeten hebben gevoeld, belden onge veer gelijktijdig brandweer, politie, kranten, radio- en televisie stations. Men meende dat er een bomaanslag gepleegd was. Apartheid. Gouverveur Jimmie Davis van Louisiana heeft de openbare scholen van New Orleans overgenomen, om te verhinderen dat de rassenscheiding er afgeschaft wordt overeenkomstig een gerechtelijk bevel van vorige maand. De gouverneur ondertekende een veror dening, krachtens welke hij het be stuur, toezicht en de administratie van de scholen overneemt van de stedelijke onderwijscommissie. i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3