Uitgaan in Haarlem BOSCH AGENDA White Label ^Brieven aan de redactie Postduivenverenigingen krijgen het in de zomer erg druk Haarlemmer liet betalen voor niet-opgegeven advertenties 532.- Inbraak bij „De macht van het kleine" Volgens oude regel staan de duiven in tijd van nood ter beschikking van de regering Haarlem V els en-IJ muiden Beverwijk Heemskerk NA AFLOOP EEN SCOTCH WHISKY! Uit geforceerde brandkast wordt 2554,68 vermist Duitse jongen over de grens gezet sinaasappel citroen vruchtenlimonade Wegens oplichting aangehouden Hendriks winnaar van donderdagavondrit Geen v.g.l.o. in komende cursusjaar Zesde N.Ph.O.-zomer concert Demonstratie met draagvleugelboten LEZEN EN LATEN LEZEN UIT STAD EN STREEK Grootste in Nederland gebouwde hopperzuiger kom pressor zorgt voor Uw gezondhefd Prijzen vanaf N.V. Willem van Rijn VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IN HET GROTE HOK in de tuin koer den doorlopend negenendertig duiven. De tuindeuren stonden open en in de rustige prettig gemeubileerde achterkamer van duivenliefhebber R. H. Heiloo kwam zelfs nu en dan een klein beetje zonneschijn naar binnen vallenom ons er aan te blijven herinneren dat het zomer is. Het leven van vele verenigingen ligt in de zomer zo goed als stil. Maar juist dan krijgen de postduivenverenigingen het druk In de tijd van april tot ongeveer half september hebben de verschillende ived- vluchten plaats en dan is er over gebrek aan activiteit in de duivenverenigingen ab soluut niet. te klagen. De duiven moeten in de manden gezet worden, als het nodig is moeten de concoursringen worden omge daan en tenslotte moeten de duiven ver stuurd worden. En daarna begint voor de „liefhebber" het wachten op zijn platje of bij het hok in de tuin en dan begint vaak ook als de duif de weg naar huis heeft gevonden, het lokken om haar in het hok te krijgen. En als alles binnen is komen de liefhebbers weer bij elkaar om de klokken „uit te slaan", dat wil zeggen het richten van de klokken die de liefhebber in zijn bezit heeft, naar een zo genoemde moederklok Advertentie als u maar tot 5 kunt tellen - kunt u al een taxi bellen fel. houtplein 21 Openluchttheater: Zaterdag 20.15 uur: Het Amsterdams Ballet. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Blitzmadels an die Front", 18 jaar Frans PI al s the ate d: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Op glad ijs" alle leeftijden Lido Theater: Dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „En dat we toffe jongens zijn", alle leeftijden. Zaterdag 23.30 uur: „De zelfkant van Montmartre", 18 jaar. Luxor Theater: Dagelijks 14 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Alleen op de wereld", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De man, die alles kan", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag dag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Fluitende kogels," 14 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, alle leeftijden. Elke ochtend (behalve zondag) 10.30 uur: Vakantiepro- giamma (Donald Duck e.a.). Theater Monopole (Zandvoort): Dage lijks 14.30 uur: „Tornado", alle leeftijden. Vandaag tot en met zondag 19 en 21.15 uur: „Slaapkamergeheimpjes," 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. zondag 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunst werken uit gemeentelijk bezit. Vishal: Tot 5 september eretentoonstel- ling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Kees Verwey, dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. Vleeshal: Tot 25 augustus „Spieghel His- torael", dagelij'-s van 14 tot 17 uur en van 19.30 tot 22 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): De hele maand augustus da.jelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van grafiek van Fi- lippo Albertoni uit Bologna. Kunstzaak „De Ark" (Nieuw Heiligland 1-3): Tot 28 augustus expos .ie van werken van H. Schoorl. Dagelijks van 9 tot 17 uur. op maandag, woensdag en vrijdag tevens van 18 tot 20 uur Bisschoppelijk Museum (Jansstraat): Tot 11 september expositie van prentenreek- sen Miserere en Passion van Georges Roualt. Dagelijks 10-17 uur, zondags 13-16 uur. VRIJDAG 19 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „En eeuwig zingen de bossen" (derde week). Rex, 20 uur: „Conny, een meisje van 16". ZATERDAG 20 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Rex, 20 uur: „Conny, een meisje van 16". VRIJDAG 19 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „The big circus". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Münch- hausen in Afrika". W. B. Theater, 20 uur: „Grenspiraten". ZATERDAG 20 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „The big circus". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Münch- hausen in Afrika". W. B. Theater, 20 uur: „Grenspiraten". Marquette-iheater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: „Dat we toffe jongens zijn". De leden van de postduivenvereniging „De Snelvlieger", waarvan de heer R. H. Heiloo. met. wie wij onlangs in zijn huis aan de Obistraat een praatje over duiven heb ben gemaakt, secretaris is, doen deze din gen altijd in een lokaaltje van de Doelen te Haarlem. „Wij zitten daar misschien vijf uur per week, maar je moet wel een plaats hebben waar de spullen opgeslagen kunnen wor den." vertelde de heer Heiloo. De Snelvlieger is een van de oudste postduivenverenigingen in Nederland. Zij werd opgericht in november 1875 en uit deze vereniging zijn vele bestuursfunctio- narissen voortgekomen, die een plaats in andere verenigingen of bonden hebben in genomen. Tijdens de laatste wereldoorlog is het voor vele postduivenliefhebbers moeilijk geweest om de duiven te bewa ren. Öp bevel van de toenmalige overheid moest men alle duiven die men in zijn bezit had, afmaken. Maar ondanks dit be vel zijn er toch velen geweest die hun beestjes illegaal hebben gevoederd en in leven gehouden. In deze tijd kwam ook de fusie tot stand van drie postduivenverenigingen in Haar lem. De verenigingen de Snelvlieger. de Luchtgids en de Spaarnevogels sloten zich aaneen en na de bevrijding besloot men deze fusie voort te zetten onder de naam van de oudste vereniging, de Snelvlieger. In november bestaat deze vereniging die nu 42 leden telt dus 85 jaar. De heer Hei loo vertelde dat het bestuur voor de vie ring van dit 85-jarig bestaan plannen heeft om een tentoonstelling in te richten in het Krelagehuis. Maar dit zou pas in decem ber gebeuren. Liefde voor de sport In haar lange leven heeft de vereniging twee oorlogen meegemaakt In de oorlog 1914-1918 kregen slechts de duivenhouders voor hun beestjes uitgereikt. Maar als te- die aangesloten waren bij de bond voedsel genprestatie gold, dat de duiven in tijd van nood ter beschikking van de regering zouden komen. De heer Heiloo geloofde dal dit ook nu nog het geval is, al wist hij het niet zeker. De heer Heiloo zit reeds sinds 1911 in de duivensport. Hij heeft de liefde voor de duiven van zijn moeder geërfd, zoals hij zegt. Als wij mevrouw C. A. Heiloo vragen of zij ook bezield is door deze sport, zegt ze „Och ik moet wel, maar ik ken geen vogel hoor." Mijnheer Heiloo kent zijn vogels wel. Even later als hij op zijn hurken in het grote hok in de tuin zit, trippelen de „va- len", de „blauwbanders" en de „ooie vaars grijzen" al om hem heen, begerig pikkend naar het zaad, dat hij zo nu en dan plagend in zijn handen verbergt. „Kijk die daar" zegt hij „die hoort hier niet thuis, het is een vreemde, die ik nog moet opgeven". Alle vreemde vogels moeten opgegeven worden aan een adres in Vlaardingen, waar men dan weer zorgt dat de eigenaar bericht krijgt. „De duivensport" zegt de heer Heiloo, .terwijl, hij nog eens een .handjezaad .grijpt, „wordt door een heleboel mensen verkeerd begrepen. En wij, die nu ook al op onze hurken tussen de duiven zitten, zijn het volkomen hiermee eens. Ook al kunnen wij dan nog lang niet dje vreemde duif herkennen, die volgens de heer Heiloo in hetzelfde hok moet rondtrippelen en wat erger is, bru taalweg het voedsel van de rechtmatige bewoners mee oppikt. Advertentie Etalages kijken gezellig winkelen. Na afloop even uitrusten en napraten onder het drinken van een verrukkelijk glas échte White Label Scotch Whisky. Onvergelijkelijk lekker, vooral danCheers Imp. Wilmerink Muller In de nacht van woensdag op donderdag is er ingebroken in het kantoor van „De macht van het kleine", het steunfonds van de christelijke vereniging voor verpleging van leiders aan vallende ziekte, aan de Dreef in Haarlem. Men heeft zich toegang tot het kantoor verschaft door aan de achterzijde van het huis de sluiting van de serredeuren met een schroevedraaier open te wippen. Zo kwam men in de voorkamer waar een brandkast stond, waarvan het slot werd geforceerd. Uit deze brandkast wordt een bedrag van 2554,69 vermist. De politie van Zandvoort heeft donder dag een zestienjarige Duitse jongen uit Düsseldorf betrapt, toen deze met een vals geldstuk een worstje uit een automaat probeerde te halen. De jongen verbleef op een kampeerterrein. Hij bleek slechts ƒ1,27 bij zich te hebben. Vandaag is hij als ongewenste vreemdeling over de grens gezet. Advertentie De politie van Beverwijk heeft een 36- jarige Haarlemmer aangehouden, die er van wordt verdacht aan de lopende band winkeliers te hebben opgelicht. Twaalf Beverwykse zakenlieden heeft, hij geld laten betalen voor advertenties in door hemzelf verzorgde uitgaven, die zij nooit voor plaatsing hadden opgegeven. Óp deze wijze heeft de man in Beverwijk alleen al ongeveer duizend gulden ontvangen, die hij echter voor een groot deel weer aan drukkersrekeningen moest uitgeven. De politie van Beverwijk neemt aan dat de oplichter verleden jaar al met zijn prak tijken is begonnen. De man schijnt ook in Haarlem, Hilversum, Utrecht, Velsen en Heemstede te hebben geopereerd. De ver dachte zal aan de politie van Velsen wor den overgeleverd. De Haarlemmer ging op een eigenaar dige manier te werk. Hij gaf een boekje uit over het werk en de doelstellingen van het Nederlandse Rode Kruis, waarvoor hij zelf de verhaaltjes schreef. Soms ook putte De twaalfde rit van de donderdagavond competitie, die door het Haarlemse „De Kampioen" in het „Van der Aartssport park" werd gehouden, is bij de A- en B- klassers gewonnen door Ronald Hendriks. Hij zegevierde in een massasprint. Door deze overwinning heeft Hendriks mede doordat de geblesseerde Riethoff niet van de partij kon zijn zijn leidende positie in deze competitie belangrijk verstevigd. De uitslag luidde: 1. Hendriks, 2. Ruijs, 3. Straver, 4. H. Peters, 5. C. Jansen, 6. Van der Horst, 7. Bogaard, 8. Krabbenbos, 9. Sondorp, 10. Deinum. De competitiestand is momenteel: 1. Hen driks 92 pnt.; 2. Riethoff 63 pnt.; 3. en 4. Piers en H. Peters 53 pnt.; 5. Ruijs 50 pnt.; 6. C. Jansen 49 pnt.; 7. Blommaert 42 pnt.; 8. Van der Horst 31 pnt. De twaalfde rit der C-klassers leverde het navolgende resultaat op: 1. Schenk, 2. R. Wagner, 3. G. Wagner, 4. Ramakers. 5. Van Leuffen, 6. Nijssen, 7. Dijkstra, 8. Ste vens, 9 Willemse. hij zijn stof uit andere tijdschriften. Hij liet de boekjes drukken bij een plaatselijk drukkersbedrijf. Vervolgens liep de man winkeliers af om te vragen of zij wilden adverteren, hetgeen velen deden. De lege plaatsen in zijn uitgaafjes vulde hij op door zelf advertenties te creëren. De tek sten daarvoor haalde hij uit adresboeken, terwijl hij ook inspiratie putte uit reclame- slagzinnetjes op gevels. Op deze manier kreeg hij zijn boekje vol. Voor de annonces liet hij vijfentwintig of vijfendertig gulden per stuk betalen. Na het. verschijnen van zijn propagandaboek je bezocht hij de winkeliers die niet had den geadverteerd. Velen onder hen konden zich niet meer herinneren of zij al dan niet advertenties hadden laten plaatsen. De man suggereerde dat de opbrengst van de advertenties besteed werd aan een goed doel. Daarop betaalden verscheidene win keliers het „verschuldigde" voor adverten ties, die zij nooit hadden opgegeven. Ook gaf de Haarlemmer een boekje uit onder de titel „Charitas Vizier". Daarin werden allerlei opsommingen gegeven van liefdadige instellingen in ons land. De kopij hiervoor werd eveneens door hemzelf ge leverd. Zowel het Rode-Kruisboekje als de „Charitas Vizier" zag er goed ver zorgd uit. Burgemeester en wethouders van Zand voort hebben bekend gemaakt dat op grond van een één dezer dagen door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen genomen beslissing, met ingang van het nieuwe cursusjaar in september aan de Karei Doormanschool géén voortgezet ge woon lager onderwijs meer mag worden gegeven. Voor hen die het voornemen hadden hun kind(eren) na de grote vakantie dit onder wijs op genoemde school te laten volgen, wordt medegedeeld dat ten behoeve van deze leerlingen een plaats kan worden ge reserveerd op de gemeentelijke centrale school voor voortgezet, lager onderwijs in Haarlem, Linschotenstraat 57a. MUZIEK Donderdag 25 augustus. Concertgebouw, 20.15 uur. Zomerconcert van het N.Ph.O., onder leiding van Marinus Adam. De violist György Pauk verleent solistische medewerking aan het programma, waar op werken voorkomen van Liszt, Tsjai- kofski en Mendelssohn. Dagelijks in 't Goede Uur tot 22 augustus, van 21 tot 22 uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Thomas Arne en Pergolesi. Van 22 augustus tot 29 augustus- werk van Richard Strauss. Iedere zondag 12 uur: Goldberg-variaties van Bach. BALLET Zaterdag 20 augustus. Openluchttheater, 20.15 uur. Uitvoering van het Amster dams Ballet onder leiding van Mascha ter Weeme. Zondag 21 augustus. Openluchttheater, 20.15 uur. Optreden van Susana y José met Spaanse dansen. T ENT( K INSTELLING EN Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 1115 uur, behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 1317 uur. Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur: zondagen 1316 uur. Tot 11 september expositie van prentenreeksen „Mise rere" en „Passion" van Georges Rouault. De prenten komen uit een par ticuliere verzameling. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 10—17 uur, des zondags van 1317 uur. Iedere zaterdag avond, tot en met 3 september, van 20.30 tot 22.30 uur: speciale avondopenstelling met buitenvei'lichting, oude muziek en kaarsverlichting in de expositiezalen. Voormalig woonhuis, Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103): Op donderdagen Het zesde Zomerconcert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest in het Concert gebouw te Haarlem zal plaats hebben op don derdag 25 augustus. Onder leiding van Ma rinus Adam en met solistische medewerking van de violist György Pauk zullen worden uitgevoerd Les préludes van Liszt, het Viool concert van Tsjaikowsky en de Derde Sym fonie, de „Schotse", van Mendelssohn. György Pauk werd in 1936 te Boedapest ge boren. Na zijn gymnasiale studie volgde hij de lessen aan de Franz Liszt Muziekacademie te Boedapest, waar hij de Premier Prix be haalde. Vanaf zijn zeventiende jaar tot 1957 was hij primarius van het naar hem genoem de strijkkwartet Pauk. Op 18-jarige leeftijd werd hij benoemd tot concertmeester van het Budapester Kammerorchester. Hij trad regel matig in het buitenland als solist op en be haalde op verschillende concoursen een eer ste prijs. Na een van zijn concertreizen keer de hij niet terug naar Hongarije en bleef in Parijs. Sedert september 1958 is György Pauk tweede eerste concertmeester van Het Bra bants Orkest. De Amerikaanse marine en Aquavion Holland n.v. zullen op 21 september draag vleugelboten demonstreren voor de haven van Scheveningen. Deze demonstratie vormt een onderdeel van het programma voor het derde symposium over scheeps- hydrodynamica, dat van 19 tot 23 septem ber in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden. Heidecongres. De Vereniging voor Natuur - en Stedenschoon te Essen (B.) houdt ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan in Essen in de week van 29 augus tus een Belgisch-Nederlands heidecongres, waar het behoud van de heidevelden aan de orde komt. Het congres staat onder voorzitterschap van jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voorzitter van de Bel gisch-Nederlandse commissie voor Natuur bescherming. Lijst van door de Stadsbibliotheek in Haarlem aangeschafte boeken. Romans: Okkebrok, De vergeten avonturen van Baron von Münchhausen: Ooms, De Korevaars; Landgrebe, Das feme Land des Paul Gauguin; Kessel. Les mains du miracle. Ontwikkelingsbocki-n Jung, Psychologische be schouwingen, een keur uit zijn werken; Gobrv, Franciscus (van Assissi); de Vries, Van luier tot leesplank; Lelining, De vriend van mijn jeugd, herinneringen aan II. Marsman: Engelman, Ver zamelde gedichten; Kool, De fabelwereld; Lie- vense, Smalfilmen voor amateurs; Broekstra en Broekstra. Muziek voor MULO, dl. 3; Ramin. Ge- danken zur Kliirung des Orgelproblems; van Ege- raat, Tien Duitse toeristen wegen: id., Gids voor Wenen en omgeving: Land in wording, de Zui derzee bedwongen; Gerster, Pioniers in de woes tijn, de ontsluiting van de Sahara: de Vries, Het wilde Westen. Loenen. Mens en cultuur van Hel las: Watter, Nero, keizer en tyran; Verslag om trent het bestuur on de waterstaat van het Hoog heemraadschap van Rijnland over 1959: Verslag van de Ned. Handel Maatschappij N.V. over het boekjaar 1959. geopend van 10—12.30 en van 13.3017 uur, op zondagen va,n 14—17 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofd dorp: Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 1417 uur. Des zondags van 10—12.30 uur en van 1417 uur. Vishal, Grote Markt: Tot 5 september: Eretentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Kees Ver wey. Dagelijks geopend van 1017 uur, des zondags van 1317 uur. Museum „Het Huis Van Looy", Kleine Houtweg. Tot 15 september tentoonstel ling van moderne kunstwerken uit ge meentelijk bezit. Dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur. Des zon dags van 1417 uur. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plein. Gedurende de maand augustus tentoonstelling van grafiek van Filippo Albertoni. Dagelijks geopend van 10— 22 uur. Vleeshal, Grote Markt. Van 4 tot 26 augus tus tentoonstelling van cultuurhistori sche diorama's uit een particuliere ver zameling. Dagelijks geopend van 1417 uur en van 19.3022 uur. Des zondags van 1417 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 13. Tot 28 augustus expositie van werken van H. Schoorl. Dagelijks ge opend van 917 uur. Op maandag, woensdag en vrijdag van 1820 uur. Nieuws in het kort Getuigen gevraagd. Donderdagavond heeft zich op het Statenbolwerk in Haar lem een aanrijding voorgedaan .tussen een 20-jarige wielrijdster en een bromfietser, welke laatste geen voorrang verleende en onmiddellijk verdween. De politie verzoekt op de hoogt egebracht te worden van de identiteit van de bromfietser. Dr. Mercns-bekerwedstrijd. De jaar lijkse wedstrijden om de Dr. W. E. Merens- beker worden zondagmorgen (aanvang 10 uur) door de Haarlemse Reddingsbri gade gehouden in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem. Bij de werf Gusto in Schiedam is de grootste in ons land gebouwde hopper zuiger te water gelaten, die daar door de „IHC Holland" is gebouwd. 1-Iet schip is bestemd voor de Wasser- und Schiffahrts- verwaltung van de Duitse Bondsrepubliek en zal worden gebruikt aan de kust van de Noordzee, om de Weser, de Jade en de Elbe op diepte te houden. Aan het ontwerp zijn talrijke onder zoekingen in het laboratorium van IHC Holland en in verscheidene Duitse labora toria voorafgegaan. De zuiger heeft twee flexibele zijzuiger- buizen waarmede ook het zuigen bij zee gang mogelijk is. De grootste zuigdiepte bedraagt 21,5 m, de hopperinhoud 2100 tot 2800 kubieke meter, het gewicht van de lading 4200 ton en de bruto-inhoud van het vaartuig 5000 brt. Met twee elektrisch aangedreven baggerpompen kan het laad ruim in een uur worden gevuld. Het lossen van de baggerspecie geschiedt door klep pen in de scheepsbodem. De baggerspecie kan ook uit het laadruim gezogen en aan land geperst worden. Het schip is 113 m lang en 8 m breed. ITet heeft geladen een diepgang van 5.90 m. Het is de grootste zuiger die tot dusver in ons land is gebouwd. Vier dieselmotoren, elk van 1200 pk en twee van 600 pk zijn aan generatoren ge koppeld, die de elektrische stroom opwek ken voor het aandrijven van de schroeven, de zandpompen en van de talrijke hulp werktuigen. Beide schroefmotoren zijn be rekend voor een vaarsnelheid van twaalf knopen. Advertentie verkrijgbaar bij de bonafide handel -vu '.t iUkziOêiï'j''.V '.i ©Alleenvertegenwoordiging: Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel. 185222 (10 lijnen). Commissariaten en politieke vrijheid. In uw blad van 11 augustus j.l. komt een beschouwing voor over de salarissen van directeuren en commissarissen van naam loze vennootschappen en over de cumula tie van commissariaten in handen van enkele figuren. Ik laat nu maar in het midden, dat niet duidelijk is geworden waar u met dit artikel heen wilde: is het critiek op de door u bedoelde socialistische bladen, die de enorme beloningen voor directeuren en commissarissen van n.v.'s aan de kaak stelden, of is het de verdedi ging van een stuk politiek en economisch liberalisme waarvoor u zich inspande? Over één ding echter maakt u zich wél d u i d e 1 ij k zorgen en dat is dat naar uw opinie voorstellen tot opruiming van de door bovenbedoelde bladen gesignaleerde misstanden tot volkomen beknotting van de politieke vrijheid zouden kunnen leiden. Waarom dit het geval zou zijn, werd uwer zijds echter niet aangetoond. Het zou ook een moeilijk te bewijzen stelling zijn. Im mers: Laten wij aannemen dat in het Neder landse vennootschapsrecht een bepaling zou worden opgenomen, die verbood dat een commissaris meer dan 20.000 per jaar zou verdienen, dan wel meer dan zes commissariaten tegelijk zou bekleden. Meent men nu werkelijk dat daardoor de politieke vrijheid om hals zou worden ge bracht of zelfs maar beknot? Wel zijn er sterke gronden aan te voeren voor de omgekeerde stelling, namelijk dat handhaving van de huidige situatie be paald niet onbedenkelijke consequenties zou kunnen hebben voor de bestaande de mocratische verhoudingen in ons land. Al lerlei verschijnselen wijzen erop, dat steeds meer economische macht zich concentreert bij een uiterst kleine groep van menagers in het bedrijfsleven (fusies, belangenge- (Verkort weergegeven) met commissariaten, enz.). En van een doeltreffende controle op het gebruik van die macht, is géén sprake. Een vermaard Engels conservatief (Lord Acton) heeft eens gezegd: „Macht bederft, een absolute macht bederft absoluut". Dit geldt ook voor het bedrijfsleven. En daar om is de totstandkoming van een doeltref fend democratisch toezicht op de leiding van onze grote bedrijven onontbeerlijk. W. MENSINK (Wij hebben in ons commentaar van 11 augustus in het geheel niet beweerd wat de geachte inzender er in gelezen schijnt te hebben: dat voorstellen tot opruiming van de gesignaleerde misstanden tot vol komen beknotting van de politieke vrij heid zouden kunnen leiden. De heer Men- sink had, integendeel, in ons commentaar steun kunnen vinden voor zijn opvatting dat een limitering van hel commissaris- honorarium en van het aantal commissa riaten per persoon de politieke vrijheid niet zou beknotten. Wij verwijzen hem daarvoor naar de zinsnede waarin ivij sug gereerden dat de staatscommissie, die zich bezighoudt, mogelijkheden zou onder zoeken „om paal en perk te stellen aan onnodige accumulaties van commissaria ten en aan de absurd hoge honorering van sommige daarvan". Dit is immers precies wat ook de heer Mensink wil. Beknotting van de politieke vrijheid, zo hebben wij betoogd, zou kunnen voort- vloeien uit pogingen om alle hoge inko mens in het bedrijfsleven radicaal te laten verdwijnen en dat is heel iets anders. Tenslotte is het ook allerminst onze bedoeling geweest, critiek uit te oefenen op de socialistische bladen die de enorme beloningen aan de kaak hebben gesteld. Die bladen hebben daarmee zeer bepaald meenschappen, combinatie directeurschap niets laakbaars gedaan. Red I

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4