Vraagstuk van vervangende grond ook op het IJmuider strand M.U.L.O. Rome wordt overstroomd door vreemde vrouwmensen Filosoof Jaspers bracht CDU- leiders in moeilijk parket gaatU trouwen... flat-combinatie 3 kamers compieet voor ƒ1495- 1 2 3 in AVONDLESSEN Kj Blaupunkt Televisie IDEAAL" ALBA 164 strandhuisjes moeten verdwijnen, maar wanneer en waarheen? Eigenaren willen iets gaan ondernemen Wijsmuller sleept tien vrachtschepen naar smeltkroezen Ook V.S. tegen het bewind van Trujillo 6 Zweefvliegkamp De OAS-conferentie Thomassen Drijver overweegt vestiging op Curacao VATICAANS WEEKBLAD KLAAGT: Jongen met elf mille van zijn baas er vandoor EENHEID OF VRIJHEID? Amerikaans onderzoek aan noordzeekust Jongen uit auto geslingerd Ook Zweed over Kanaal teakhouten bankstel (deens ontwerp) eetkamer teak (deens ontwerp) satijnhouten slaapkamer woninginrichting 't bii1l1@ilhtlÜS Zoals men de man aan zijn kleren kent VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 Ze zitten achter de ramen van hun witgeschilderde huisjes. Als er iemand langs gaat, leggen ze hun handwerkje op de schoot en kijken nieuwsgierig naar buiten, want ze willen graag het gezicht zien van de dwaas, die het waagt in zulk vies weer over het IJmuidense strand te baggeren. Sommige van die bewoners van strandhuisjes proberen de dwaze strandganger niet uit te lachen, maar het resultaat is toch meestal een maar half verborgen grijnslachje. Anderen bekijken hem met medelijden, voelen dat dit een tocht om den brode is. Tenslotte zijn er de mensen, die breed lachen, die echt prezier beleven aan het spelletje kaart. Nederlander bekroond. Na de opening van de tweede „Bienale Christlicher Kunst der Gegenwart Salzburg 1960" op 27 juli door de aartsbisschop van Salzburg, mgr. Rohracker, zijn op advies van de hiervoor ingestelde internationale jury, zeven gou den medailles toegekend. De Nederlandse kunstenaar Jan Dijker verwierf een dezer onderscheidingen voor de naar zijn ontwer pen door het Tilburgse atelier Bousardt uitgevoerde kazuifels. De middelen voor vrijetijdsbesteding in de vakantie zijn eenvoudig: een spel kaar ten, een boek of een breiwerkje. Oma vindt het niet erg, die breit toch altijd, of ze thuis in Amsterdam drie-hoog zit of nu hier aan het IJmuider strand. En de le zers en kaarters hebben zich vrij spoedig De heer A. Lefèvere, Amsterdammer van geboorte, draagt IJmuiden een warm hart toe. met de nare situatie verzoend. De kinde ren niet. Zij bezorgen pa en moe bij slecht weer nogal eens wat moeilijkheden. Op het IJmuider strand, tussen de strekdam en de zuiderpier, zijn nu niet alle huisjes meer bewoond. Enkele vakan tiegangers hebben hun biezen gepakt, daartoe door de regen gedwongen. Op het strand zelf is niemand, alleen een hond die vergeefs naar een boompje of paaltje zoekt. De oudere mensen schijnen zich al lerminst te vervelen. Een door de zon ge brand (niet in dit jaar) Amsterdams echt paar zegt en het klinkt heel overtui gend „O, maar wij vervelen ons geen moment." De heer A. Lefèvere, negenenzestigjaar oud en afkomstig uit Amsterdam, vindt IJmuiden als badplaats uniek. „Want waar is zoveel beweging als hier? Je ziet de schepen en je zit aan het strand". En kele jaren achtereen hebben hij en zijn vrouw hun huisje op het Zandvoortse strand gehad, maar daar vonden ze niets aan. „Bovendien veel te duur". Maanden De heer en mevrouw Lefèvere komen elk jaar naar IJmuiden. Dit is het achtste jaar. Van begin mei tot en met september (27 september moet 't strand weer leeg zijn) zitten zij in hun kleine behuizing tussen sterkdam en zuiderpier. Tussentijds wordt het huisje wel" eens een paar weken ver huurd. Veelal aan kennissen en familiele den. „Want, ja", zegt meneer, „je moet Opruiming motteballenvloot Tien Liberty- en Victory-schepen zal de IJmuidense rederij Wijsmuller over de oceanen gaan slepen naar sloopwerven in Engeland, Italië, Spanje en Japan. Dit spectaculaire transport vormt een onder deel van de grootscheepse uitverkoop van de Amerikaanse mottenballenvloot. Onge veer duizend van deze in de oorlogsjaren in grote haast op de Amerikaanse wer ven vervaardigde schepen zullen in de smeltkroes belanden. Om te voorkomen dat deze schepen, waarvan er velen nau welijks in de vaart zijn geweest, toch weer op zee zullen verschijnen, hebben de Ame rikaanse militaire autoriteiten voor de aankoop van deze schepen strenge regels opgesteld. De stalen huid van deze sche pen, alsmede alle onderdelen van de mo tor tot en met de schroef moeten beslist worden omgesmolten. De zeesleepboot „Ti tan" van Wijsmuller is reeds met de eer ste van deze tien voorlopig gecontracteer de schepen naar Engeland vertrokken. Het zweefvliegkamp van de Zaanse Zweefvliegclub bestaat nog maar enkele dagen, maar reeds zijn goede prestaties ge noteerd en hiervan behoren die van de 14- jarige J. Booy uit Krommenie en de Haar lemmer T. de Kort wel tot de beste. Eerst genoemde behaalde na 10 solovluchten al zijn B-brevet. De thermische vlucht (boven het zweef vliegterrein) van drie uur was een record. Instructeur Sanders, onder wiens leiding dit zweefvliegkamp staat, is dan ook zeer verheugd over deze resul taten. Voor de vereniging belooft het een succesvol vliegseizoen te worden: tot nu toe werden reeds 1750 starts gemaakt. Men heeft thans de beschikking over vier toe stellen en over de weersgesteldheid viel niet te klagen tot dusver. Kinderen eten er lekker van als pa en moe er niet zijn. SAN JOSé (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Chris tian Herter heeft gisteren op de ministers conferentie van de O.A.S. (Organisatie van Amerikaanse Staten) verklaard dat de daders van de aanslag op president Bétancourt morele en materiële steun van hoge regeringsfunctionarissen van de Do minicaanse republiek hebben ontvangen. De Verenigde Staten wensen echter niet dat de landen van de O.A.S. de diploma tieke en economische betrekkingen met de Dominicaanse Republiek verbreken, zoals door Venezuela wordt gewenst. Volgens Herter dient de conferentie er bij de regering van de Dominicaanse Re publiek krachtig op aan te dringen dat on der toezicht van de O.A.S. vrije verkiezin gen in de Republiek worden gehouden. Nu ook de V.S. de medeplichtigheid van de Dominicaanse Republiek als vast staand hebben aanvaard menen diploma tieke waarnemers dat het regime van Trujillo zich niet aan een of andere vorm van collectieve straf van de Amerikaanse staten kan onttrekken. De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Raul Roa steunde het Venezolaan se verzoek om sancties tegen de Domini caanse Republiek. De pogingen van de Do minicaanse Republiek om de regering van Venezuela omver te werpen zijn te verge lijken met die van de Verenigde Staten om Fidel Castro ten val te brengen, zo zei hij. „Wanneer men het kind veroordeelt moet men ook de vader (de V.S.) veroor delen", aldus de Cubaanse bewindsman, die zei dat vroegere dictators als Batista (Cuba), Rojas Pnilla (Columbia) en Pe rez Jimenez (Venezuela) een grote mate van vrijheid genieten dank zij het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken. je kosten er toch uithalen. Ik leef ten slotte ook maar van een pensioentje." Huurders zijn er altijd. „Duitsers draai en al om je heen als je aan het opbouwen bent", zegt Lefèvere uit eigen ervaring puttend. Belangstelling voor de IJmuider strandhuisjes is er meer dan genoeg. Maar IJmuiden is voor talloze mensen dan ook zeer aantrekkejk door de aan onze gehe le vaderlandse kust unieke combinatie van zee, strand en in- en uitgaande schepen. Lefèvre is zo'n man, die dat beseft. Hij zou het, evenals de andere eigenaren- huisjes bewoners, dan ook vreselijk vinden indien de huisjes van het strand zouden moeten verdwijnen. En daar ziet het he laas wel naar uit, want Rijkswaterstaat heeft het strand tussen strekdam en Zui derpier nodig in verband met de verbre ding van de havenmond, een werk waar voor thans al veel voorbereidingen wor den getroffen. Geen van de bewoners der 164 huisjes weet of hij het volgend jaar of het daar opvolgend jaar met zijn huisje nog op dit gedeelte van het strand zal mogen staan. Maar dat ze er weg moeten, staat voor hen vast. Quo vadis? Niemand weet het. „We hopen, naar de andere zijde van de pier", zeggen de bewoners. De gemeente schijnt te onderhandelen met de eigenaar van terrein aan gene zijde van de zuider pier. Vervanging In ieder geval, vindt de heer Lefèvere, moeten de bewoners-eigenaars van de 164 strandhuisjes de koppen bij elkaar steken. Er is reeds een comité gevormd, dat stap pen wil ondernemen. Lefèvere verwacht echter meer heil van een vereniging, die hij en enkele IJmuidenaren graag willen oprichten. „Als vereniging sti je veel ster ker", zegt hij. Het is inmiddels wel duidelijk geworden, dat er in de IJmond weer 'n vraagstuk van vervangende grond bij gekomen is. Niet al leen moeten de van hun grond verdreven tuinders aan nieuwe grond geholpen wor den, doch ook de eigenaars van 164 strand huisjes. al is het voor de meesten van hen dan geen kwestie van broodwinning. De juist dit jaar veertig jaar bestaande Thomassen Drijver Blikemballagefa- brieken n.v. te Deventer overweegt op Curasao een fabriek te openen. Het plan is om emballagemateriaal te gaan maken voor de Nederlandse Antillen en mogelijk voor andere landen in het Caraïbische gebied. De n.v. heeft in ons land behalve het nieuwe hoofdkantoor in Nederland vijf fabrieken in ons land en is bovendien ge lieerd met tal van bedrijven in het bui tenland. Het stranddorpje tussen strekdam en zuiderpier, dat overgeplaatst moet worden, gezien vanaf de politiepost. ROME (UPI) Het onofficiële week blad „Osservatore della Domenica", dat in Vaticaanstad wordt uitgegeven heeft een felle aanval gedaan op die „buitenlandse vrouwelijke loeristen, die naar Italië ko men, vervidd van hoop en vrees over de hartstochtelijkheid van de Italiaanse „vrou wenjagers", en zich om de aandacht te trekken vaak obsceen en buitengewoon be lachelijk kleden". Het blad voegt daar echter onmiddellijk aan toe, dat deze vrou wen „zich ongewild beschermen tegen te ondernemende mannen door haar on-ele- gante verschijning, haar lompheid, en haar gebrek aan beschaving". De publikatie valt samen met de aankomst van grote stromen buitenlanders, die naar Rome komen om de Olympische pelen bij te wonen. „Wanneer men dezer dagen op straat een verschijning ontmoet, die in grote trek ken overeenkomst vertoont met een vrouw, De Bredase recherche zoekt naar een 18- jarige jongen, die met elfduizend gulden van zijn werkgever verdwenen is. De jon geman had opdracht gekregen om voor zijn baas, die een oliehandel heeft, elfduizend gulden te storten op het stationspostkan toor. Toen de iongen niet terugkwam, in formeerde men op het postkantoor of het geld was gedeponeerd. Dat bleek niet het geval te zijn. De politie ontdekte zijn fiets in de stationsrljwielstalling. Verder ont breekt ieder spoor van hem. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer is van plan binnen kort op een bijeenkomst van uit opper-Si- lezië afkonstige Duitsers te antwoorden op de verklaringen die de Duitse, te Basel wonende, filosoof prof. Karl Jaspers on langs voor de televisie en in een West- Duits dagblad heeft afgelegd. Kern van Jaspers verklaringen was, dat de eis naar hereniging van Oost- en Wast-Duitsland ir reëel is. Jaspers verklaarde in het televi sie-interview. dat reeds in maart werd op genomen, maar pas op 10 augustus werd uitgezonden, dat de gedachte der hereni ging erop berust dat men de staat van Bismarck als maatstaf neemt. De Bis- marekstaat wil men zijns inziens herstel len en dat is onmogelijk. Jaspers noemde de scheiding het gevolg van dat wat ge beurd is, maar wat men niet erkennen wil de Hitlerperiode van 1933-1945. Het komt volgens de filosoof enkel en alleen aan op de vrijheid voor de 17 miljoen Oostduitsers. Daar tegenover bezien is de hereniging een onverschillige zaak. Over deze verklaringen ontstond in de Westduitse pers, onder de Bonner partijen en de verenigingen van uit Oosteuropa ge vluchte of verdreven Duitsers een waar tumult. Jaspers schreef daarop in de Frankfurter Allgemeine Zeitung van 17 augustus deze reeks protesten niet te be grijpen. „Immers", zo betoogde hij, „ik heb slechts gezegd, dat de vrijheid der 17 miljoen Oostduitsers de voorrang dient te hebben op de hereniging, die, gemeten aan het goed der vrijheid, van veel min der belang is, ja iets onverschilligs." Jaspers schreef voorts dat hij gemeend had, dat Bondskanselier Adenauer altijd dezelfde mening had gehad, te weten dat de vrijheid in rang voor de hereniging staat. Twee citaten De filosoof herinnerde daarbij aan ver klaringen van Adenauer en minister van defensie Strauss uit 1958. Adenauer had toen gezegd: „Wij moeten de vraag van het bestaan der 17 miljoen Duitsers niet alleen onder nationale of nationalistische aspecten bezien." Strauss had verklaard: „Ons kwelt minder de hereniging in de zin van het herstel van de staatkundige eenheid van Duitsland dan wel het herstel van democratische en menswaardige toe standen in dat gebied." Men is te Bonn zeer benieuwd hoe de altijd zeer tactische Adenauer, die men wel eens de „vos aller vossen" noemt, zich hieruit zal draaien. Nog temeer daar de kanselier het zich als C.D.U.-leider, met het naderen van de Bondsdagverkie zingen, eenvoudigweg niet kan permitte ren om de hereniging als een onverschil lige zaak af te doen. Dat zullen de vluch telingenorganisaties, die miljoenen leden en dus miljoenen ook voor de C.D.U. be langrijke kiezers achter zich hebben, niet nemen. In de Noordzee bij Katwijk zullen de vol gende week Amerikaanse geleerden van 't Oceanografisch Instituut te Woods Hole in Massachusetts, geassisteerd door rijks waterstaat, een onderzoek instellen naar de invloed van golven op het transport van sediment (bezinksel) in ondiep zeewa ter. Het onderzoek, dat mogelijk gemaakt is door een gift van de National Science Foundation, staat onder leiding van dr. John Ziegler, geoloog bij het Woods Hole Oceanografisch Instituut. Dr. Ziegler, die thans deelneemt aan het internationale geologisch congres in Kopenhagen wordt begin volgende week in Nederland ver wacht. Andere medewerkers van het Woods Hole instituut, die aan de onderzoekingen bij Katwijk zullen deelnemen, zijn onder meer de onderwaterfotograaf David M. Owen en de Nederlander Bernard Oost- dam, die sinds de beëindiging van zijn stu die aan de McGill Universiteit in Mon treal (Canada) thans studeert aan het Woods Hole instituut. De onderzoekingen zullen een periode van vier weken in beslag nemen. De re sultaten zullen ook voor Nederland van belang zijn. gekleed in een karikatuur van een japon, dan kan men zich niet vergissen: zij is een van de vreemdelingen, die naar Italië zijn gekomen zonder iets van het land te begrijpen. Maar zij weet alles af van de napolitaanse liederen, van spaghetti met tomatensaus en van de grote liefdes uit onze geschiedenis. Zij heeft verhalen ge hoord over de vurigheid en hoffelijkheid van onze mannen en zij komt naar ons land, terwijl vrees en verlangen zich op een ziekelijke manier in haar geest heb ben verweven," aldus het blad dat dan ver volgt: „Na enige tijd klaagt zij graag over de opdringerigheid van onze „vrouwenja gers", maar zij heeft het „ik geef me over" als het ware zo op het lijf geschre ven staan, dat zelfs de weinig kieskeurige mannen geen prijs stellen op zo'n verove ring". Het blad noemt nergens in het stuk de naam van een bepaalde natie maar het zegt wel, dat de Italiaanse vrouw „zich nooit zo zou opdirken als veel buitenland se toeristen." „De haar aangeboren ele gantie weerhoudt haar er van op straat te verschijnen, met de voeten gestoken in twee vormloze boten, op het hoofd een soort reddingsboei, en verder gehuld in antieke, verschoten verfrommelde en dik wijls vuile jurken, jumpers, rokken en truitjes". „De Italiaanse vrouw heeft de naam ijdel te zijn en misschien zelfs uitdagend, maar zij is nooit lachwekkend: tenminste niet in de overtreffende trap zoals de vreemdelingen in ons land, wier slonzig heid elk jaar nieuwe hoogtepunten bereikt gedurende het toeristenseizoen". „Zij ko men naar de wieg van de beschaving, zonder de meest elementaire begrippen van de estetica en de goede smaak te ken nen. Men kan ze aantreffen, terwijl ze zich snaterend verdringen rondom onze majes tueuze monumenten en onze heilige basi lieken. Overstroomd door deze invasie van exo tische vrouwmensen, weten we niet meer, hoe de zomertijd en onze straten, onze beleefdheid en onze beschaving te bescher men," zo besluit het weekblad. Een twaalfjarige jongen uit Amstelveen is donderdagnacht op rijksweg nummer 6 (Amsterdam-Velsen) uit een personenauto geslingerd en ernstig gewond. M'et een ver moedelijke schedelbasisfractuur is het slachtoffer per ongevallenauto naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam over gebracht. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van een uitrit voor zandauto's. De personen auto, waarin de jongen zat, reed in dè richting van Velsen achter een scooter. De bestuurder van de scooter remde af, omdat het wegdek modderig was. Ook de auto bestuurder remde, doch hij slipte met zijn wagen en kwam in botsing met een uit tegenovergestelde richting komende vracht auto. De jongen werd daarbij uit de auto geslingerd en bleef gewond op het wegdek liggen. De vrachtauto schoof door en kwam tegen een talud bij eeri slootje aan de an dere kant van de weg tot stilstand. De schade aan beide voertuigen is groot. Steffan Hasselberg, een 29-jarige Zweed se zwemmer, slaagde er donderdag ook in het Kanaal over te zwemmen; 14 uur en 30 minuten nadat hij bij Kaap Gris Nez in zee was gegaan, stapte hij donderdagavond tussen Dover en Folkestone aan land. Westlandse oogstfeesten. De West- landse oogstfeesten worden dit jaar ge houden in de week van 29 augustus tot en met 3 september. De feestelijkheden wor den geopend met een oogststoet van praal wagens, afgewisseld door folkloristische dansgroepen en muziekkorpsen, die op za terdagmiddag 27 augustus door het West- land trekt. De druivenprinses wordt door de burgemeester van Naaldwijk in Naald wijk geïnstalleerd. Er zijn enige tentoon stellingen te bezichtigen, voorts worden rolschaatswedstrijden en een druiven- schaaktoernooi gehouden. of uw interieur vernieuwen? profiteert dan nu van onze speciale aanbieding best. uit bank, 3-zits 1 hoge fauteuil 1 lage fauteuil tafel wollen bekleding - schuimrubber vulling best. uit dressoir ronde tafel 4 stoelen wollen bekleding - schuimrubber vulling best. uitkast, 2/3 leg, 1/3 hang ledikant, 130 cm breed, met moderne aangebouwde nachtkastjes tafel 2 stoelen alles met garantie en 100% service (deze reclame slechts één week geldig) (ziet de etalages) julianapark 58-60-62 telefoon 54530-57713 door de STICHTING CHR. AVOND MULO, Schoolgebouw Nassaulaan 37. Gesubsidiëerde opleiding in 3 jaar. Cursus Aanvullend B - 10 mnd. Inl. en aang. dinsdag en donderdag 19—20 uur of na tel. afspraak (55116) bij de direkteur. Planetenplein 8 kent men de zaak aan het blad, waarin zij adverteert. e Olympische Spelen Velserstraat 1 en u zit op een ereplaats Gr. Houtstraat 158

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6