F en nacht op Santa Craz DE NEDERLANDSE OPERA IN HET NIEUWE SEIZOEN PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED Het Yehudi Menuhin-festival in Saanen bij Gstaad DE REIS VAN KOEN EN LINNIE ïïftf bp bprlp&Fii fp Een huzarenstukje? De radio geeft zaterdag Cruys Voorbergh gaat in Engeland optreden Nederlandse première van V er dis Simon Boccanegra' Televisie pro gramma Het nieuwe televisiecom plex in Hilversum Bazen krijgen minder vaak managerziekte dan ondergeschikten Afgetreden redactie van Te Elfder Ure richt nieuw tijdschrift op VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 13 Gekweld begon Palmer de rekening te betalen. Dat vergde heel wat tijd. want de rekening was hoog en Palmer had al leen maar stuivers in zijn geldzak. Boven dien. keerde hij elke stuiver drie keer om, voor hij hem. neertelde. Panda werd onge duldig. „Op die manier zal het nog een hele poos duren," dacht hij, „en intussen zit Joris natuurlijk achter de hoed aan." Hij wachtte dus maar niet af tot de rekening zou zijn betaald en liep op een holletje naar buiten. Daar was het. inmiddels al aardig donker geworden. „Het is al laat," dacht hij, „ik hoop maar, dat die dikke naar binnen glijden. meneer al slaapt; dan komt Joris voor een gesloten deur". Maar toen Panda het huis van de dikkerd bereikte, zag hij nog juist dat Joris zich niet door een gesloten deur liet weerhouden. De schelm had een raam pje open gewrikt en liet zich nu geruisloos De tragi-komedie van P. A. Bréal „De huzaren" is donderdagavond in het AVRO- programma op ons beeldscherm versche nen met alle gevolgen, die de bewerking van zo'n stuk nu eenmaal kenmerken. De omschrijving tragi-komedie is er niet voor niets. Op het toneel is dat een uitgebalan ceerde aangelegenheid, die aan kracht en scherpte wint door de continuïteit. Op het beeldscherm werd het een verbrokkelde geschiedenis, waarin het evenwicht teloor ging en de accenten zwaar vielen, lang niet subtiel genoeg om ons te doen juichen. Walter van der Kamp trok het stuk in zijn beeldregie sterk naar het komische en bereikte daarmee vaak geestige en ver rassende effecten, maar in de regie van zijn spelers schoot hij nogal eens te kort: het duo Blaaser-Kamerman mocht wel eens te vrijelijk zijn gang gaan en miste dan net de boot, ook al moeten wij be kennen vooral van Jan Blaaser zeer hu moristische staaltjes te hebben opgete kend, mimisch voortreffelijk geplaatst. Zo bleef er naast veel te genieten toch ook nog het een en ander te betreuren: het verschil in speelstijl bijvoorbeeld van de ze jonge en in „underactinig" geschool de acteurs en de rest van de troep, die er een veel heviger spelpassie op nahield. Daarmee werd de onevenwichtigheid in feite nog eens onderstreept. Dat we toch vaak vergenoegd hebben meegeleefd lag niet in het minst aan de sprekende tekst, die met zijn dubbele bodem een hartig portie ironie aan een wijze levensfilosofie paarde. Hoe onnut en belachelijk hande len mensen toch, scheen zij te zeggen, en hoe is de soldaat de eeuwige speelbal van eerzucht en grenzeloze domheid! Maar laten wij ons niet in de moraal verdiepen, wij zouden vergeten vast te stellen dat naar ons oordeel Van dei- Kamp veel goeds heeft geprobeerd, dat er door de aantasting naar het wezen van wat op de planken thuis hoort, niet hele maal uitkwam. Van de huzaren beviel ons Blaaser het meest. Van de overige mede spelenden kon ons Elly Ruimschotel ruim schoots bekoren en vonden wij in hun kleine rollen Ben Hulsman en Willem Nijhvet opvallend op hun plaats. De rit meester, die Robert Sobels offreerde vond geen genade in onze ogen. Te vlak naar ons oordeel. De verstaanbaarheid kwam trouwens op verscheidene momen ten lelijk in het gedrang en dat wekt wrevel op, die men niet zomaar wegneemt. Geen voldaanheid over alle linies dus. Het schort onze t.v. regisseurs nog te veel aan kennis van het toneel. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 8.50 Voor u en uw gezin, praatje. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 11.35 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.15 Streekuitz. 14.40 Dilettanten-ork. 15.00 Gram. 15.15 Omr.ork. en solist. 16.20 Boekbespr. 16.40 Versierde vakan- tietips 17.05 Jazzmuziek. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Operamuz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Christus, Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Met.ro- pole-ork. 20.40 Voordr. 21.00 Lichte muziek. 21.25 Soc. comm. 21.40 Lichte muz. 22.05 Sportuitzend. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. m. comm. 23.10 Gram. 23.55 —24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Gram. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Amateursork. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Metropole-orkest, solist en koor. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 18,00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Promenade- oik. en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Omr.- orkest. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Amus.progr. 21.00 Gram. 21.10 De Hel ligt niet ver van de Hemel, hoorsp. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprekken. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 13.00 Nieuws. 13.15 Muzik. kalei- doscoop. 15.00 Gevar. muziek. 16.15 Gram. 16.45 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Oude muz. 17.30 Gram. 17.45 Film muziek. 18.00 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Omr.orkest. 20.30 Operette- en operamuziek. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Lichte muziek. Cruys Voorbergh, die de laatste jaren als acteur en regisseur aan de toneel groep „Theater" verbonden was, vertrekt op 7 september naar Engeland. Hij zal daar, aanvankelijk in het Pembroke The atre te Croydon en als 't stuk succes heeft ook in het Londense West End, de hoofd rol spelen in „Lady Barkers last Appea rance", een vrolijke thriller van de Ne derlandse toneelschrijver Hans Keuls, die in Brighton woont. Het stuk is indertijd onder de titel „Voor het laatst Lady Bar ker" door de A.V.R.O. als televisiespel uit gezonden. Ook toen speelde Cruys Voor bergh de hoofdrol. De première heeft ein de september plaats. Nimmer tevoren is in Nederland de opera „Simon Boccanegra" van Verdi ten tonele gebracht en daarom is het een loffelijk initiatief van De Nederlandse Opera om, naast drieëntwintig reeds min of meer vertrouwde repertoirestukken, voor het komend seizoen dit in 1856 gereedgekomen werk in het speelplan op te nemen, en zodoende het operaminnend publiek in de gelegenheid te stellen hiermede kennis te maken. Deze eerste voorstelling zal geleid worden door gastdirigent Antal Dorati, die tevens zelf de regie ter hand zal nemen. Deze uit drie akten bestaande lyrische tragedie, waarvan de muziek gebaseerd is op een toneeldrama van Antonio Garcia Gutierrez, is eerst gedurende de laatste 20 a 30 jaar in het buitenland populair geworden. Naast werken als Mascagni's cavalleria Rusticana, Madame Butterfly, de Aida van Verdi en Janótsjeks, tijdens het Holland Festival uitgevoerde werk. Jenufa om slechts enkele van de vierentwintig uit te voeren opera's te noemen, worden Doni zetti's „L'Elisir d'Amore" en „Der Rosen- kavalier" en van Richard Strauss nieuw aan het programma toegevoegd. De dagelijkse muzikale leiding berust bij Johannes den Hertog. Een aantal voor stellingen zal door hem en de beide aan de Nederlandse Opera verbonden dirigen ten Cor Olthuis en Leo Driehuys worden geleid; als gasten treden op Antal Dorati, Jean Fournet, Alexander Krannhals en Jo sef Krips. De regie van de nieuw te monteren wer ken is toevertrouwd aan chef-regisseur Wolf-Dieter Ludwig en regisseur Frans Boerlage. Antal Dorati voert de regie van „Simon Boccanegra". Het vaste solistencorps aldus mr. Evert Cornelis in het tijdschrift „Opera" van de Nederlandse Opera is uitgebreid met een aantal voortreffelijke kunste naars. Met enige vooraanstaande Neder landse vocalisten zijn contracten afgeslo ten voor medewerking aan een aantal voorstellingen, verdeeld^ over het gehele seizoen.' Op 16 sèptèrnbêr wordt het sei zoen in de Amsterdamse Stadsschouw burg geopend met een galavoorstelling van Verdi's „Aida", dirigent Josef Krips. Het speelplan 1960-1961 bevat de volgen de werken: La Bohème, Madame Butter fly, Turandot, La Tosca, Aida, La Travia- ta, Rigoletto, Simon Boccanegra, II Bar- biere di Siviglia, l'Elisir d'Amore, Caval leria Rusticana, Paljas, Faust, Carmen, De Parelvissers, Die Entführung aus dem Serail, le Nozze di Figaro, Fidelio, Lohen- VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 -20.30 Weekjourn. NCRV: 20.30 At tentie. 21.GO Documentaire. 21.20 Documentaire. 21.45 TV-film. 22.10 Dagsluiting. VOOR ZATERDAG VARA: 17.00 Voorde kinderen. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverz. VARA: 20.20 Act. progr. 20.50 Jazzmuziek. 21.20 Film. 21.50 Licht programma. Joseph Krips zal op 16 september de galavoorstelling leiden van Verdi's „Aida". grin, Jenufa, Peter Grimes, Der Rosen- kavalier, Der Bettelstudent, Die Fleder- maus. Als solisten werken in het nieuwe sei zoen aan de Opera mee: Mimi Aarden, Corry van Beckum, Gré van Swol-Brou- wenstijn, Nelly Burbach, Cora Canne Meijer, Anny Delorie, Nel Duval, Jeanet- te van Dijck, Mirella Freni, Gerry de Groot, Marijke van der Lugt, Erna Spoo- renberg, Antoinette Tiemessen, Marilyn Tyler, Lidy van der Veen, Ettore Babini, Theo Baylé, Piet van den Berg, Arjan Blanken, Jos Borelli, Caspar Broecheler, Jos Burcksen, Scipo Colombo, Leonard del Ferro, Gé Genemans, Paolo Gorin, Ge rard Groot, Guus Hoekman, Hans Kaart, Rudolf Kat, Richard Martell, Arnold van Mill, Chris Reumer, Cornelis Schell, Gee Smith, Chris Taverne, Simon van Trirum, Frans Vroons, Jess Walters en Johan van der Zalm. Tegen de verwachtingen in kan deze maand nog geen begin worden gemaakt met de bouw van het televisie-studiocom plex en de decor-montagehal in het toe komstig „Omroepkwartier" aan de Insu- lindelaan te Hilversum. Met het oog op de krappe arbeidsmarkt in Het Gooi heeft Den Haag het verlenen van de bouwver gunning namelijk enkele maanden uitge steld. Niettemin verwacht men bij de Neder landse Televisie Stichting niet, dat dit moeilijkheden zal opleveren als op 1 ok tober de zendtijd wordt uitgebreid tot 22 uur per week. De bouw van de decor montagehal zal binnen enige maanden worden voltooid en zal dan voorlopig als hulp-studio worden gebruikt met bijplaat sing van een reportagewagen voor de tech nische outillage. Werknemers lopen veel meer kans maag zweren of „managerziekte" te krijgen dan „managers" of directeuren, zo is in een medisch onderzoek aangetonod, waarvan de resultaten thans in Londen zijn gepu bliceerd en waaraan 100 artsen hebben deelgenomen die over 280.000 klinische ge vallen hebben gerapporteerd. Vrachtautobestuurders, mijnwerkers en ploegbazen hebben grotere kansen om maagzweren te ontwikkelen of aan coro nair trombose hartverlamming te sterven dan de onder hoge druk levende zakenman. Volgens dit rapport heeft de werkgever van middelbare leeftijd, die afgetobd is en te veel weegt, meer kans om zijn baan te overleven dan de jonge voorman die vol energie en geestdrift is. Butlers, kruiers, kelners, fotografen en toilet juffrouwen lijden het meest aan hoge bloeddruk. Zij zijn het slachtoffer van het ongeduld van anderen, aldus het rapport. De employees bij het openbare vervoer hebben meer last van maagzweren, dan welke andere groep van de beroepsbevol king ook. Winkeliers krijgen eerder hartziekten dan zakenlieden- kantoorbedienden en be oefenaars van de vrije beroepen hebben het meest te lijden van zenuwstoornissen. De gezondste mensen in Engeland zijn volgens het rapport de boeren en land arbeiders. De mijnwerkers zijn er het slechtst aan toe. Zij zijn drie maal zo vaak verkouden, of krijgen driemaal zo vaak rheumatiek en bronchitis als de gemiddel de Engelsman. Een dokter legde de verrassende bevin dingen van het onderzoek zo uit: „de top mensen leren hoe langer hoe beter voor zich zelf te zorgen, terwijl de anderen voortdurend proberen juist iets meer te verdienen om de buren financieel te kun nen bijhouden". (UPI). HET IS ZEKER GEEN alledaags ge beuren dat het voor dragen van een psalm de inleiding vormt van een openbaar concert. Voor de uit gelezen schare mu ziekliefhebbers die gedurende de afgelo pen twaalf dagen het Yehudi Menuhin-fes tival I960 in Saanen bij Gstaad hebben bijgewoond was het echter niet vreemd dat de predikant van Saanen het festival opende met psalm 150 „Looft God in Zijn heiligdom, looft Hem met harp en citer" in het prachtige kerkje van Saanen, gebouwd tussen 1444 en 1447. In 1556 zwichtte Saa nen voor de druk der reformatie en men bezit nog de rekening welke door de hand werkslieden werd ge presenteerd voor het verwijderen der „af goden". De fresco's liet men intact, tot 1604, toen men de schilderingen bedekte omdat zij ongelovige voorstellingen zouden weerge ven. Pas zeer onlangs werden zij weder blootgelegd en gerestaureerd. Nu vormden zij de zeer bijzondere omlijsting van een zeer bijzonder muziekgezelschap, dat slechts van het publiek werd gescheiden door de vijftiende eeuwse Gotische doop vont. De centrale figuur van dit alles is Yehu di Menuhin, het vroegere wonderkind, thans 43 jaar en permanent woonachtig in Gstaad. Velen houden vol, dat zijn tijd voorbij is en in deze stelling ligt zeker een kern van waarheid. Want zijn ondefi nieerbaar vermogen om al spelend zijn diepste emoties over te brengen op de luis teraar, openbaart zich bij Menuhin nog slechts sporadisch. Zijn weergave bijvoor beeld van Mozart's D-dur vioolconcert bleef een technisch knappe routine-aan gelegenheid. En als dirigent is Menuhin toch bepaaldelijk nog te onervaren en te aarzelend. De lasten van een zich zeer vroegtijdig openbarend genie, het gemis ener onbe kommerde jeugd, de onvermijdelijk vol gende achteruitgang in produktiviteit, dit alles heeft hij, na een grote en langdurige innerlijke strijd, gesublimeerd tot een in tense religieuze liefde voor de mensheid en de muziek. Het zijn deze eigenschappen, die het festival, zijn festival, droegen. Zij 7677. En daar gingen ze, Koen en Pobbel. Ze stapten vlug naast elkaar voort, het bos door. Als ze nu maar de goede kant op gingen! Ja, ze waren met het vliegtuigje ook zo'n eind van Pobbels huis terechtgekomen, dat het voor hem moeilijk was te zeggen, waar hij woonde; het bos was zo groot! Maar ze gaven de moed niet zo gauw op. Als ze zo doorliepen zou het wel blijken, of ze de juiste richting gekozen hadden. En als ze zagen, dat ze verkeerd liepen nou ja, dan moesten ze maar weer opnieuw proberen Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 3D Lajolette is een misdadiger van formaat. Als wij ons tevreden stellen met het oprollen van zijn orga nisatie zal hij op korte termijn een nieuwe uit de grond stampen. Nee, Arbuthnot, neem van mij aan dat de wereld er rustiger op wordt als dit heer dood is. Het zal niet meevallen hem dood te krijgen. Als wij samenweken maken wij geloof ik een goede kans. Over hoeveel gegevens beschikt u? Ik weet vrijwel niets. En u? Ik weet iets meer. Zullen we onze gegevens uit wisselen? Prima! Gaat uw gang! Ik heb liever dat u begint. Nu begon ik te lachten. Waaruit blijkt, dat men ook van de zijde van de Yard de nodige voorzichtigheid betrachtMaar ik zal dan wel zo goed zijn.. Ik lichtte hem volledig in over mijn binnenkomst in Spanje, over de moord op Ezquariz en de drie moordaanslagen die op mij waren gepleegd. Ik ver zweeg hem niet dat ik Juan sterk wantrouwde en ik maakte er al evenmin een geheim van dat ik in het duister rondtastte, met slechts de vage hoop ooit het licht te zien doorbreken dat mij naar het ge stelde doel zou leiden. Over commissaris Fernandez sprak ik niet; het leek mij wijs althans een kaart achter de hand te houden. Ten slotte had ik nog geen absolute zekerheid dat ik met een officieel vertegen woordiger van Scotland Yard te maken had. Maar wat had ik te verliezen? Was de man goed, dat kon ik mijn inlichtingen altijd nog aanvullen. Ik zou hem ook aan Alonso voorstellen. Was hij fout, dat wil zeggen, bleek de zogenaamde Arbuthnot ten slotte toch een oplichter te zijn, een van de mannen hij al niet lang wist. Goed beschouwd kon ik me de weelde veroorloven openhartig te zijn. Charley Arbuthnot had aandachtig naar mij geluis terd. Toen ik uitverteld was zei hij: Ja, u hebt een aantal kwade kansen gelopen, maar u hebt ook verdraaid veel geluk gehad. Wij zullen er wel niet achter komen hoe zij van uw aankomst in Spanje op de hoogte zijn gesteld en van veel belang is dat ook niet meer.. Waar het om gaat is dit: wij moeten er achter zien te komen wie hen op het ogen blik omtrent uw doen en laten inlicht. Hij wachtte even en voegde eraan toe: Ik heb wel een ideetje, maar ik wil u niet tegen mij in hen harnas jagen., althans nu nog niet. Ik begreep hem overigens heel goed. Hij wilde de naam vari Maria niet ronduit noemen. Ik kreeg het benauwd en uit de hoogte zei ik: Dit lijkt mij niet het ogenblik voor wrange grap pen.. Mag ik nu uw bevindingen horen? Arbuthnot vertelde mij dat hij al drie weken te Sevilla verbleef, nadat hij bijna een maand te Barcelona had doorgebracht. Op de Yard beschikte men over vrijwel dezelfde gegevens als bij het FBI en de bronnen ervan zouden vermoedelijk identiek zijn. Men wist dat Lajolette zich in de Catallaanse hoofdstad gevestigd had, maar hij was blijkbaar te voorzichtig om zich in zijn nieuwe woonplaats met zijn eigen handel in te laten. In de loop van enkele weken, waarin Charley alle rapporten van zijn Spaanse medewerkers in een over zicht had verwerkt, was hij tot de overtuiging ge komen dat de zendingen, die naar Engeland en de Verenigde Staten werden verscheept, in Andalusië wer den voorbereid. Arbuthnot kende Ezquariz niet, maar een van zijn beste agenten was met een mes in de rug uit de Guadalquivir opgehaald. Dat feit was voor hem aanleiding geweest zijn werkzaamehden naar Se villa te verleggen. Dat men eveneens geprobeerd had mij uit de weg te ruimen, vatte hij op als een bewijs dat wij op de goede plaats zochten. Het ging er nu nog slechts om de lveranciers en de agenten die de zendingen in ont vangst namen, op te sporen. En natuurlijk moesten wij erachter komen waar de contrabanda werd inge scheept. Eigenlijk wist hij dus niet meer dan ik. Wat mij niet duidelijk werd, was de reden waarom hij ge tracht had het echtpaar Percel te misleiden. Ik vroeg het hem op de man af, alleen al om hem duidelijk te maken dat ik niets in het ongewisse wenste te laten. Omdat ik door hen in aanraking hoopte te komen met de bende die wij zoeken.. U wilt toch niet beweren dat de heer en mevrouw Percel handlangers zijn van..? Waarom niet? Ik viel die dag van de ene verbazing in de andere! Het echtpaar Percel! Die zwaarlijvige dona Josefa met haar moederlijke glimlach! En die tengere don Alfonso, die haast op zijn tenen leefde om wat groter te lijken.. Ik was in mijn loopbaan bij het FBI al heel wat misdadigers tegengekomen die er uitzagen als brave 'lieden, maar ik had er nog nooit twee ontmoet die zo weldadig veel leken op rustige burgers als dit be scheiden en vrome echtpaar. Als Arbuthnot zich niet vergiste, had ik nog heel wat te leren.. Schrikt u daarvan?? Ik geef toe dat ik dona Josefa en haar echtge noot moeilijk kan rijmen met misdadige bedoelingen. Juist dat maakt hen voor mij verdacht. Maar hoor eens, Arbuthnot, ik ben er wel zeker van dat zij geen van beiden verdovende middelen ge bruiken. Ik hoef u zeker niet te vertellen, mijn waarde, dat de handelaars hun eigen smerige produkten zelden of nooit gebruiken? Daarin had hij gelijk. Dat was juist één van mijn ernstigste grieven tegen deze verkopers van een lang zame dood, dat zij heel goed wisten wat de gevolgen van hun handel waren. Zij leverden hun beklagenswaar dige klanten met open blik aan een trieste ondergang over. Maar in welke relatie staat het echtpaar Percel tot deze bende?? Eerlijk gezegd, Moralès, kan ik dat absoluut niet zeggen. Ik koester achterdocht, maar ik heb geen enkel bewijs. Wel weet ik dat zij regelmatig stoffen uit Bar celona ontvangen. En zij exporteren ook veel naar Zuid- Amerika. Zij zullen wel niet de enigen te Sevilla zijn, die exporteren naar de Latijnse landen. Natuurlijk niet, maar te Barcelona staan zij als één van de belangrijkste afnemers bekend. En Lajolette zit in Barcelona, waar hij zijn zaken beheert. Dat weet ik. Het lijkt me overigens niet gemakke lijk Lajilette naar Sevilla te krijgen. Dat zal hij pas doen als wij zijn Andalusische or ganisatie in gevaar brengen. Hoe het ook zij, als u niet bij de familie Percel was binnengevallen zou ik nu waarschijnlijk weten wat ik van hen moest denken. Dat spijt mij bijzonder. U kon het niet weten. Hij stond op. Ik logeer in hotel „Madrid". Als u mij wilt spreken belt u mij wel? En nog eens, het lijkt mij verstandig samen te werken. Dat is ook mijn mening. Ik had met Alonso afgesproken in een café aan de Queipo de Llano, tegenover de kathedraal. Ik liep er niet rechtstreeks heen. Ik had wat tijd nodig om tot mezelf te komen voor ik met mijn vriend de verdere ontwikkeling van de dingen onder ogen zag. Ik zou hem moeten vertellen dat er zich gezichtspunten hadden aan gediend, die mij niet aangenaam waren. Tegenover Arbuthnot had ik niet willen toegeven dat hij waar schijnlijk gelijk had. Toch was dat zo: de argwaan die hij ten opzichte van het echtpaar Percel koesterde, kwam nauwkeurig overeen met mijn eigen argwaan ten aanzien van Maria en Juan. Want stel dat dona Josefa en don Alfonso misdadigers bleken te zijn hoe moest ik de goede verstandhouding tussen hen en Maria dan rijmen?? Juan vond ik al niet eens zo belangrijk meer, Maria daarentegen Alles in mij kwam in opstand tegen het vermoeden, dat zij mij op zo wrange manier bedrogen zou hebben. Hoe moest ik haar aanwezigheid bij de paso de la Virgen de la Armagura, haar vurig geloof en haar mildheid rijmen met een zo schandelijk bedrog? Het bedrog waaraan zij zich schuldig zou hebben gemaakt als Arbuthnot het bij het rechte eind had? Want ik had heel goed begrepen wat hij niet ronduit wilde zeggen. Dat was ongetwijfeld ook zijn bedoeling ge weest toen hij mij toevoegde: Ik heb wel een ideetje maar ik wil u niet tegen mij in het harnas jagen. (Wordt vervolgd) Het vijftiende eeuwse kerkje in Saa nen, waar de afgelopen twaalf dagen het Yehudi Menuhin-festival gehouden is. drukten allereerst het stempel op zijn re latie met het begeleidend orkest. De leden van het uitstekende „Zürcher Kammerorchester" onder leiding van de enthousiaste jonge dirigent Edmond de Stoutz (het orkest komt in oktober naar Nederland), werden gestimuleerd tot top prestaties, omdat Menuhin hen aanvaard de als gelijkwaardige, individueel musice rende instrumentalisten, die bij de repeti ties volop gelegenheid kregen hun persoon lijke visie op het uit te voeren werk te uiten. Met enkele vriendelijke en geestige woorden stelde Menuhin hen aanstonds volledig op hun gemak. „U hebt gister avond veel beter gespeeld dan ik heb ge dirigeerd", sprak hij des morgens na een door hem geleide uitvoering. En toen hij even later tijdens het instuderen zijn in tenties pas duidelijk kon maken door de betreffende frase vóór te zingen, merkte hij op: „als ik niet goed kan dirigeren, moet u maar extra goed luisteren!" Dit alles zonder een zweem van aanstellerij of valse bescheidenheid. Voorts manifesteerde zich Menuhin's in vloed in de lijst van aan het festival mede werkende solisten. Wat anders dan Menu hin's vriendschap kan kunstenaars als Gaspar Cassado, Nadja Boulanger, het echtpaar Ernst en Lory Wallfisch, de flui tiste Elaine Shaffer en nog meerdere an deren, hebben bewogen, in het kleine Saa nen op te treden? Maar bovenal realiseerde zich Menuhin's liefdevol en krachtig muzikaal leiderschap tijdens de uitvoeringen zelf. Wij kunnen slechts enkele toppunten vermelden: de schitterende wijze, waarop de ook in ons land zeer geliefde en beroemde meester cellist Cassado het concert in e-moll van Vivaldi weergaf, het optreden van de flui tiste Elaine Shaffer, de twee-eenheid Ernst-Lore Wallfisch. De vertolkingen door de fluitiste Elaine Shaffer in „Syrinx" en trio voor fluit, alt en harp van Debussy, trio uit „Das Musikalische Opfer" voor fluit, viool, cel en cembalo van Bach, con cert in C-dur voor fluit, harp en orkest van Mozart, waren onvergelijkelijk mooi. Ernst Wallfisch fluisterde als het ware de tonen, welke hij aan zijn alt ontlokte, de kerk in. In het concert voor piano, alt en strijkorkest van Michael Haydn stuwde hij met zijn vrouw het festival naar zijn climax, zodat de aanwezigen zelfs even vergaten, dat applaus in deze gewijde om geving niet op zijn plaats was. Dirigent De Stoutz bracht de bezoekers met een be zwerend handgebaar weer in het juiste spoor en deed allen beseffen, hoeveel waar devoller hier een moment van gezamènlijk stil zijn is als uiting van dankbaarheid, dan het gebruikelijke handgeklap en het daarmede gepaarde gaande heen-en-weer- geloop van dirigent en solist. Menuhin's Festival 1960 heeft over de gehele linie een hartverwarmende indruk achtergelaten van puur musiceren om de muziek. Ed. Spanjaatd In het augustusnummer van het tijd schrift „Te Elfder Ure" zal een verkla ring worden opgenomen van het Stich tingsbestuur omtrent een tussen dit be stuur en de kernredactie gerezen geschil, op grond waarvan de kernredactie in haar geheel is afgetreden. In het Stichtingsbestuur hebben onder andere zitting dr. Marga Klompé en de heren T. Koersen en J. M. Willems. De afgetreden redactieleden zijn drs A. Bre- dero, dr. E. Brongersma, dr. B. Delf- gaauw, pater S. Jelsma M.S.C., mevr. dr. K. Hahn-Hahn, drs. Daniël de Lange en mr. Jan C. Leyten. De afgetreden re dactie is voornemens op korte termijn haar werkzaamheden voort te zetten in een nieuw tijdschrift. Oprechte Dinsdagse Haerlemse Courant den 26 Augusti 1760 ROMEN den 6 Augusti, In 't Convent der Carthuyzer alhier zedert eenigen tyd tweederhande Cabaalen. ten opzigte van den Fransen Pater Procu reur-Generaal, gevoegd zynde, zo heeft een Napoli- taanse Pater dier Orde, die eerst de Party tegen hem trok, zich by deszelfs Gunstelingen gevoegd en aan dezelven alle Geheymen zyner Te genstrevers geopenbaart. Zekere Pater Raphaël, een Genuees, daarvan verwittigd, viel den voornoemde Napolitaan voorlede Saturdag avond vei-woed op het Lyf, en bragt hem met een Mes verscheydene Steeken in de Keel toe: De doodelyk ge- quetste Pater hed echter noch Moed en Tijd gneoeg tot in de Kamer van den Pa ter Confesseur te kunnen komen, alwaar hy biechtede en de Absolutie verkrygende immediaat den Geest gaf. X

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7