FORD TAUNUS Show Loemoemba ziet af van verzoek om militaire hulp buiten UNO «M. Hrrrrr ome I J rr rr r» I/"T rt OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT tó'MORRIS "êèforeijouSuy! HET WEER Honderden ziek na eten van verpakt levensmiddel Route via de dampkring met minder weerstand gevolgd? Algerijnse rebellen zullen UNO-bemiddeling vragen Meeste gevallen in grote steden Vreemde huidaandoening gaat gepaard met jeuk en koorts U-S. opgelucht: Rusland wilde kennelijk breuk met UNO vermijden Zonlicht „drukt" Echo I naar de aarde terug Ontslag genomen zonder Het is aan toestemming van G.A.B. B5 h 0 p w5 n „Karei Doorman" na Japan terug naar Nieuw-Guinea In de krant van heden: Wisselend bewolkt Aan het strand Plaatje na praatje Ook in Haarlem Oorzaak gevonden DE HONDEN-SATELLIET Honderd gulden boete Geen onderhandelingen meer met Frankrijk r 75e JAARGANG No 38 DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 305e JAARGANG No 191 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout. TT 1 T'*\ 11 1 Uit®a™ Grafiscl!e Bedrijven Damiate N.V. Drukkenj Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- J II II I I IJl I M II II L J I V A V A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 —B 11 t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ur aL On i n nAAitijLiviöonn ouuaniN r P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM'TEL. 223596 pag. W eer rapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 7 Op de Praatstoel o Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving4, 5 In en Om de Stad,5 Agenda van Haarlem en IJ mond, 4 Onder Ons5 Kunst 7 Oostelijke Randweg in wording.. 7 Feuilleton S Horen en Zien 8 Garcia de Leon 8 Beeldverhalen 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Matige wind tus sen zuidwest en zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Perioden met zonnig en vrij goed strandweer. Slechts kleine kans op buien. Matige zuidwes ten wind. Temperatuur ruim 20 gr. G. Zeewater 18 gr. C. Voor uitzichten: vrij goed strandweer, maar niet geheel stabiel. De Russische hondjes, die hun reis door de ruimte overleefden. cineasten van journaals en televisie ge toond. Zij waren beweeglijk en vriendelijk en hadden geen schrammetje opgelopen. De felle lampen en flitslichten maakten geen indruk op de dieren, die tijdens de training van een jaar aan heider licht ge- vvend waren. In de ruimtecabine bevon den zich namelijk ook televisielampen. Men kon de honden beiden wijfjes op televisie-opnamen van de vlucht een keer zien eten. Zij zijn nie geheel zuiver van ras en werden in overeenstemming met de theorie van Pavlov gekozen om dat zij gevoelig reageren. Zii zijn boven dien vreedzaam en gelijkmatig van aard twee kwaliteiten, die bij het experiment nodig waren. Belka, die iets ouder is lan twee jaar, weegt 4 kilo en 900 gram en Strelka, bijna twee jaar, 5'/2 kilo. Zij hadden speciale kleding, ten dele ter bescherming van de instrumenten, die voor het registreren van hun reacties aan hun lichaam waren be vestigd. De journalisten kregen ook twee kooien 1 met muizen en een witte rat en verder in- Het aangegeven tijdstip is het hoogste punt van de baan. De satelliet is ongeveer vijf mintuen ervoor en er na zichbaar gaande van west naar oost. De sterrenwacht te Utrecht verzoekt het publiek dringend zich niet telefonisch om inlichtingen tot de sterrenwacht te wenden. Advertentie DENK AAN Showroom Houtplein geopend: 9.0022.00 uur tot 27 augustus. Telefoon 14125 Een onbekende huidaandoening, die ove rigens een ongevaarlijk karakter schijnt te hebben, heeft sinds afgelopen vrijdag groot ongerief veroorzaakt voor vele in woners van de vier grootste steden van ons land. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zijn honderden gevallen van deze huidziekte, die gepaard gaat met hevige jeuk en zware koorts, geregistreerd. Een aantal daarvan is inmiddels na genoeg spontaan genezen, maar in enkele gevallen bleek opname in een ziekenhuis noodzakelijk. De gemeentelijke gezond heidsdiensten speuren, in samenwerking met de keuringsdiensten voor waren en de pharmaceutische hoofdinspectie, naar de verwekker van deze vreemde ziekte, die naar men aanneemt niet door 'n virus, maar waarschijnlijk door een chemische giftstof veroorzaakt wordt. Het staat nog niet vast of de aandoening besmettelijk is. In Haar lem en omgeving, zo vernemen wij van de 23 aug: 22.20 uur 24.37 uur 24 aug: 21.59 uur 23.55 uur 25 aug: 21.37 uur 23.43 uur, steeds vrij hoog aan de hemel. Honderden atleten leggen in Rome de laatste hand aan de intensieve training die reeds vele maanden geleden is be gonnen. Maar afwisseling moet er zijn en dus worden zo veel mogelijk con tacten gelegd met sportvertegenwoor- digers uit andere landen. En zo ziet men op de foto hoe de zwemmer Ami Trauber uit Israel na een praatje met ook een plaaije van de Nederlandse zwemsters Ria van Veisen en Erica Terpstra maakt in het. Olympisch zwemstadion. In de dichtere luchtlagen rond de aarde zal de zonnedruk een minder belangrijke rol gaan spelen maar treden andere fak- toren op. De in het luchtledige geringe massa van de ballon zal dan de rol over nemen, die zijn oppervlak thans onder de „druk" van de zon speelt. Kijktijden De sterrenwacht te Utrecht verstrekt de volgende opgave van tijden van passeren over Nederland van de Amerikaanse bal lonsatelliet: Op een van de terrassen van het Lou vre te Parijs is een zelfbedienings restaurant gevestigd, waar de bezoe kers van het museum even kunnen bijkomen. Advertentie EXCLUSIEVE WINTERMANTELS G.G. en G.D., zijn nog geen gevallen van deze huidziekte geregistreerd. Enkele Haarlemse huidartsen heb ben ons echter desgevraagd bevestigd, dat ook zij in hun praktijk al met deze vreemde aandoening geconfronteerd zijn. Een hunner had gisteren het eer ste geval op zijn spreekuur gezien, zijn collega kreeg reeds een vijftiental ge vallen onder ogen. die alle de boven genoemde symptomen vertoonden: flinke koorts en „ondraaglijke" jeuk. Nader vernemen wij dat de epidemiloog van de Rotterdamse G.G. en G.D. tot de conclusie is gekomen dat gezien de gro te verspreiding van de ziekte slechts sprake kon zijn van een verpakt levens middel. In die richting verder speurend ontdekte zij dat de lijders aan de ziekte in Rotterdam allen regelmatige gebruikers waren van een bepaald verpakt levens middel. Deze sensationele ontdekking werd gisteravond nog doorgegeven aan de G.G. Rotterdom-shog met de pure Kentucky/ en G.D.'s van Amsterdam en Den Haag. Met de fabrikant vari het artikel is over leg gaande. Zodra het bewijs vast staat, zullen onmiddellijk maatregelen worden g nomen om via pers en radio de bevolking te waarschuwen. De produktie en distri butie van het levensmiddel zou dan ook onmiddellijk worden stopgezet. LEOPOLDSTAD (AFP) De woordvoer der van premier Loemoemba van Kongo heeft medegedeeld, dat premier Loemoem ba tevreden is over het verloop van de zitting van de Veiligheidsraad van zon dag. Volgens Loemoemba heeft de Vei ligheidsraad zijn vroegere resoluties nog eens bekrachtigd, „en met name die van 14 juli, volgens welke de Kongolese re gering over belangrijke vraagstukken dient te worden geraadpleegd". Nu de situatie bevredigend is, is de kwestie van een beroep op bevriende lan den niet meer aan de orde, aldus de woordvoerder die hieraan toevoegde, dat de Kongolese regering vertrouwen heeft in de UNO. Waarnemers in Leopoldstad menen, dat deze laatste reactie onder meer verband houdt met een bezoek, dat de Russische ambassadeur Yakovlev maandag aan pre mier Loemoemba heeft gebracht. Men neemt aan, dat Yakovlev tegenover Loe moemba de houding van Koeznetsov, de Russische vertegenwoordiger bij de Vei ligheidsraad, heeft uiteengezet en hem te vens heeft meegedeeld, dat de Sovjet-Unie zich niet verder wil binden aan zijn toe zegging van militaire hulp. Tegelijkertijd kreeg Loemoemba van en kele Afrikaanse landen, die het vertrouwen van de UNO niet graag zouden verliezen, de raad zich wat te matigen. Na de ver klaringen van Bourguiba en Tubman, de presidenten van Tunesië en Liberia, waar in zij de houding van Loemoemba in zijn geschil met secretaris-generaal Hammar- skjoeld ten dele veroordelen, heeft Loe moemba de voornaamste stukken van zijn diplomatieke schaakbord zien verdwijnen. (Reuter Een woordvoerder van Loe moemba zei later, dat de kwestie van het eventuele beroep op landen, die Kon go vriendschappelijk gezind zijn, nu van de baan is, gezien 't debat in de Veiligheids raad. Deze reactie schijnt er volgens waar nemers op te duiden, dat het tot Loemoem ba is doorgedrongen dat hij toch minder internationale steun heeft gekregen dan hij verwachtte. Noch de Sovjet-Unie noch de landen van het Afrikaans-Aziatische blok hebben Loemoemba's uitdaging aan Hammarskjoeld in feite gesteund. Men verwacht dat Loemoemba, hoewel hij Katanga nog steeds onder zijn gezag wil brengen, voorlopig niet zal ingrijpen in Katanga. Hij zou tijd nodig hebben om uit te maken of hij onderhandelingen zal beginnen met Tsjombe en zijn aanhangers of zijn strijdmacht eerst moet opbouwen om Katanga met geweld te veroveren! Maar men gelooft niet dat zijn positie als premier in gevaar is. WASHINGTON (UPI) De zitting wel ke de Veiligheidsraad zondag heeft gewijd aan de Kongolese kwestie wordt in gezag hebbende kringen te Washington als zeer belangrijk beschouwd, omdat de Sovjet- Unie bewees nog niet bereid te zijn tot een open breuk met de UNO en Ghana on danks zijn vroegere toezeggingen Loe moemba niet steunde. Zeshonderd parachutisten uit de Vere nigde Arabische republiek, compleet met keukens en veldhospitaal, zijn maandag in Leopoldstad gearriveerd en doorgereisd naar de Belgische basis Kamina. LEOPOLDSTAD (UPI) Drie Europe anen zijn vandaag door Kongolese mili tairen uit het stationsgebouw op de lucht haven van Leopoldstad, waar zij een ra dio-zender bedienden, weggevoerd. Een ooggetuige vertelde, dat de drie mannen uit het kantoor van de Sabena werden gehaald, maar men kon nie1 zeggen of de gearresteerde mannen beambten van de Sabena waren of niet. Ongeveer 50 Kongolese soldaten zetten de omgeving af terwijl duizenden Afrika nen toekeken hoe de gearresteerde Euro peanen in een vrachtauto werden gezet en weggereden. De veerdienst tussen Leopoldstad en Brazzaville aan de andere oever van Kongo was vandaag nog gesloten Kongolese sol daten bewaakten de wegen, die naar de veerpont leiden. De veerdienst werd maan dag op last van premier Loemoemba ge staakt. Ook de telefoonverbindingen tussen beide hoofdsteden waren op bevel van Loe moemba verbx-oken. (UPI) Zondag zijn 100 Kongolese mi litairen per vliegtuig overgebi'acht naar Loeloeaburg, de hoofdstad van de provin cie Kasai, en zodra vervoersgelegenheid per vliegtuig beschikbaar was zouden nog 300 andei'en volgen. In Kasai zijn opnieuw felle gevechten uitgebroken tussen de Loe- loea en de Baloeba, stammen, die sinds lang in onvrede met elkaar leven. Twee weken geleden heeft Albert Ka- londji verklaai'd dat in de Kasai meer dan driehondex-d doden waren gevallen in de stammenstrijd. Een Tunesisch UNO-de- tachement houdt het vliegveld van Loe loeaburg bezet, maar heeft zich ondanks eigen verliezen niet gemengd in de strijd van de inboorlingen, die gevoerd worden met spei-en en pijlen. In Kasai riep on langs de Baloebapai'tij van Kalondji de „onafhankelijke mijnprovincie" uit. MOSKOU (UPI) Bestudering van de hypersonische gasstroom rond vaste licha men, heeft het probleem van het op aar de tex-ugbi'engen van het Russische ruim teschip opgelost, aldus de Russische des kundige Wladimir Struminsky, in een ar tikel in het blad Izvestia. De jongste on derzoekingen op dit gebied hebben de ruimtevaartdeskundigen in staat gesteld een bepaalde route uit te kiezen, waar langs een ruimtevaartuig de reis kon ma ken, en bovendien zo'n vorm aan het schip te geven, dat de vertragende wer king van de atmosfeer en de sterkte van de thermische stromingen bijna tot nul werden gereduceerd. Volgens Stx-uminsky volgde het jongste Russische ruimteschip precies de vooraf gekozen route en kon het zo veilig in de dampkring en ten slotte op aarde terug keren. MOSKOU (Reuter) Belka en Strelka zijn maandag te Moskou na hun vlucht door de ruimte aan de journalisten en secten en planten te zien, welke eveneens de reis door de ruimte hebben gemaakt en onder meer dienen ter bestudei'ing van genetische veranderingen. Zo blijkt kosmi sche straling uit het grijs worden van de donkere haren der muizen. Tot dusver is nog geen dergelijke vei-andering geconsta- teerd. Een der planten, die werd getoond bloeide nog. De micro-organismen en zwammen, die in de cabine waren, kon men niet laten zien omdat deze reeds in de laboratoria worden geanalyseerd. De resultaten van de verschillende onderzoekingen zulen ge publiceerd worden. PASADENA (Californië) (U.P.I.) Het zonlicht oefent op de grote bol, die de satelliet „Echo I" is, enige druk uit. Men heeft, in een instituut dat onder de technische hogeschool van Californië re- sorteert, berekend dat deze druk per et maal neerkomt op een „gewicht" van 0,003 gram op de naar de zon gekeerde helft van de ruim 33 meter hoge bol. Gezien het feit dat de ballon in een vrijwel luchtledige ruimte zweeft en geen enkele tegendruk ondervindt, is deze mi nimale druk van de zon toch van belang. Men heeft bei-ekend dat de zonnedruk vol doende is om de ballon in ongeveer 450 dagen naar de aarde te drukken. Per et maal beweegt de echo 1 zich door de zonnedruk ongeveer 3,5 km. dichter naar de aarde. Het ontslag nemen uit een dienstbetrek king zonder dat de directeur van het Ar beidsbureau daarvoor toestemming heeft gegeven kan de werknemer duur te staan komen. Dat hebben verscheidene mannen maandag ervaren toen zij zich voor dit feit voor de Haarlemse economische poli tierechter mr. H. G. Rambonnet te verant woorden hadden. Tegen een 43-jarige kabellegger uit Haar lem eiste de officier van Justitie mr. J. J. Bredius een boete van 100. De verdachte beweerde dat hij tijdens de proeftijd om gezondheidsredenen ontslag had genomen. Het hielp de verdachte niet dat hij met een doktersattest schermde. „U mag nu een maal geen ontslag nemen zonder vergun ning van het Arbeidsbureau", aldus de politiei'echter, die de kabellegger conform de eis veroordeelde. Dezelfde boete kreeg een 50-jarige land- arbeider opgelegd. Hij was van betrekking vei-anderd omdat hij meer kon verdiénen. Een 26-jarige opperman uit Haarlem hoor de de officier van Justitie zelfs een boete van 125 tegen zich eisen. Mr. Bredius nam het deze verdachte namelijk zeer kwalijk dat hij zijn ontslag had genomen terwijl hij nog bij zijn werkgever in de schuld stond. De politierechter strafte de opper man eveneens met een boete van 100. Het is gevaarlijk, overtuigd te zijn voor dat men begrijpt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat het vliegkampschip „Karei Dooi-man" na het bezoek aan Japan in de eerste helft van september zal terugkeren naar Nieuw-Gui nea om vandaar de reis te vervolgen via de zuidelijke Stille Oceaan, waarbij een bezoek aan Auckland in Nieuw-Zee- land zal worden ingelast. Het smaldeelV (het vliegkampschip en de onderzee bootjagers Groningen en Limburg) zal naar Nederland terugkeren via Kaap Hoorn. Ook in Zuid-Amerika zullen nog enige havens worden aangedaan. Verwacht wordt dat de schepen medio december in het vaderland zullen terugkeren. Advertentie Advertentie TUNESIë (UPI) De Algerijnse rebel len hebben te verstaan gegeven dat zij niet meer met Frankrijk over een vredes verdrag zullen onderhandelen en de be middeling zullen zoeken van de Verenigde Naties voor de oplossing van het Algerijn se vraagstuk. In een verklaring welke werd uitgege ven door de voorlopige Algerijnse lege ring in ballingschap in Tunis, werd de Verenigde Naties verzocht een referendum in Algerije te organiseren en toe te zien op de uitvoering ervan. Het referendum zou moeten uitmaken of het land verbon den zal blijven met Frankrijk, of dat het onafhankelijk zal worden. In de verklaring werd de weg voor toe komstige vredesonderhandelingen met Frankrijk, na een gewapend conflict van vijf en een half jaar, zonder meer afge sneden. „Wij geloven niet meer in bilaterale on derhandelingen en willen ze daarom niet meer", aldus luidde het kommentaar van een gezaghebbend woordvoerder van de rebellenregering. Naar aanleiding van de weigering van president De Gaulle om in contact te tre den met de „premier" van de voorlopige Algerijnse regering, Ferhat Abbas, ver klaarde deze: „De Gaulle wil niet over vredesvoorwaarden onderhandelen en daarom blijft ons voor een vreedzame op lossing van het probleem niets anders over dan het te internationaliseren". In Parijs heeft de Franse regering ge weigerd officieel kommentaar te leveren, maar in regeringskringen werd de mening uitgesproken dat de verklaring van de re bellen weinig meer waarde heeft dan zui ver propagandistische. Zij zijn erop uit, zo meent men, om de mening van de Ver enigde Naties aangaande Algerije te ken nen nu verscheidene nieuwe Afrikaanse staten op het punt staan lid van de we reldorganisatie te worden. Vertegenwoordigei-s van de ministers van Buitenlandse Zaken van negen landen, verenigd in de Arabische Liga, zijn gister avond overeengekomen de kwestie- Algerije op de agenda te plaatsen. Op de agenda kwamen ondermeer als punten van bespreking voor, het Pale stijnse vi-aagstuk en het Palestijnse leger. Jordanië dreigde echter de conferentie te zullen verlaten, wanneer men vasthield aan een pi'ogramma waarop deze onder werpen stonden. Vandaag zal men de conferentie hervat ten. Een vertegenwoordiger van de Alge- rijnse rebellenregering, Krim Belkacem, is gisteravond onverwacht in Beiroet ge arriveerd. Hij zal bij de besprekingen over Algerije aanwezig zijn. Uw bril niet in orde? Het licht van uw ogen is het kostbaarste wat u hebt! Ga dus uitsluitend haar de vakman, de specialist Gr. ManisÊnasS f37, Maarten» J

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1