Benelux gaat een unieke radiotelescoop bouwen zonder kringen Kettingbotsing bij Schiphol kost inwoner van Maarssen het leven en bondig Verbond Europese landbouw vergadert in Brussel V Wellicht af en toe een bui Honderdduizenden spiegels zullen tezamen de „lens" vormen Jongen verdronk in zee bij Bloemendaal Kopje koffie nog verre van best in Amsterdam Weer twee aanrandings pogingen in Limburg 'T SILVER-STOEPKE over grens gezet DINSDAG 2 3 AUGUSTUS 196 0 2 VOORBEREIDINGEN BEGONNEN Vragen in de Kamer over graancontracten In zee geworpen munitie spoelt weer aan Moeder met kinderwagen tegen trein Arrestant ontvlucht Verwijdert vlekken Melkbrood en groente trouwens al evenmin Aanvaller kwam van koude kermis thuis «OLYMPIADE Rome 19é0 mooie gouden ring VJ Zoontje van televisie omroepster verdronken VIJF DODEN IN HET VERKEER Dr. mr. F. Gosses overleden Kerkelijk Nieuws Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een uiteenzetting gegeven over de plannen van de regeringen der drie Benelux-landen, gezamenlijk een nieuwe radiotelescoop te bouwen die de vorm zal hebben van een kruisantenne. Het voorbereidende werk voor dit expe riment is inmiddels begonnen onder leiding van een raad voor het Benelux- kruis- antenneproject, waarin voor Nederland zitting hebben prof. dr. J. H. Oort (voor zitter), prof. dr. H. C. van de Hulst, prof. dr. A. Blaauw, prof. C. H. L. Seeger, en ir. H. Rinia, en voor België prof. R. Coutrez (secretaris-penningmeester), prof. P. Bourgeois, prof. A. van Hoof, prof. P. Ledoux en ir. Y. Heek. Verder zullen aan het project meewerken een Amerikaanse, Australische een Zweedse en een Britse deskundige. O.E.E.S.-subsidie Met het oog op de grote betekenis van dit Benelux initiatief heeft de O.E.E.S. 'n eerste bijdrage van ongeveer ƒ50.000,in de kosten van 't project goedgekeurd, ter wijl nog verdere financiële steun gege ven zal kunnen worden. In de nauwelijks 12 jaren, waarin de radio-astronomie tot volle ontwikkeling gekomen is, hebben de radiogolven een rijkdom aan gegevens ver schaft, maar tot nu toe is de vooruitgang van de radio-astronomie beperkt gebleven door enerzijds de zwakheid van de signa len en anderzijds het uiterst geringe „op lossend vermogen" scherpe weergave van kleine details van de bestaande radioteles copen. Wegens de lange golflengten dezer radiostraling kan 'n radio-telescoop slechts een zeer vervaagd beeld geven van het heelal. Zelfs met de beste huidige instru menten zijn die beelden nog wazige vlek ken. De telescoop kan geen details onder scheiden die belangrijk kleiner zijn dan de zon of de maan. Scherper beelden door „kruisantenne" Hierin kan slechts verbetering worden gebracht door de omvang van de radio telescopen te vergroten. Men schat, aldus het ministerie, dat het voor een doeltref fende bestudering van het heelal door ra diomethoden nodig zal zijn, details van on geveer 1 boogminuut of het l/30e deel van de middellijn van de zon te onder scheiden. Voor de golflengten van onge veer 1 meter, die zich het beste tot een dergelijke bestudering zouden lenen, zou een radio-telescoop met een „lensdoorsne- de" van ongeveer S'/skm vereist zijn. Het is uiteraard onmogelijk, een beweegbare holle „spiegel" van een dergelijke grootte te bouwen. De radioastronomen zijn daar om op zoek naar andere mogelijkheden. Het projekt voor een grote kruisantenne zal, als 't wordt uitgevoerd, het eerste ex periment zijn om het vereiste vermogen te bereiken. In de plaats van een complete holle spie gel van Z'lt km zal vermoedelijk een „woud" van enige honderdduizenden klei ne spigeels gemaakt worden. Het plan is, deze op te stellen in 2 lange stroken, die loodrecht op elkaar staan en vast op de grond bevestigd zijn. Door de juiste ver binding van al deze kleine antennes zou een beeld van de hemel verkregen kun nen worden, dat vrijwel even gedetailleerd is als dat wat te bereiken zou zijn met een complete holle spiegel van 3km mid dellijn. Men moet uiteraard rekening hou den met het probleem van de beweeg baarheid. Het is niet voldoende een beeld te krijgen van de hemel vlak boven ons. Men moet ook in staat zijn grote delen van de hemel ten noorden en ten zuiden ervan waar te nemen, en de mogelijk heid moet aanwezig zijn een bepaald ge bied of voorwerp gedurende enige tijd te volgen bij zijn dagelijkse loop langs de hemel. Door een passende constructie van de afzonderlijke antennes door ze afzon derlijk beweegbaar te maken en door een systeem van elektrische verbindingen onderling, is het mogelijk dit alles te be reiken, zelfs al staat de radio-telescoop als geheel vast op de grond. Daar dit alles geheel nieuw en zeer inge wikkeld is, moet heel veel geëxperimen teerd worden, voordat bepaald kan wor den hoe uiteindelijk de bouw moet geschie den. De financiële steun van het bureau voor wetenschappelijk en technisch perso neel van de O.E.E.S. voor het kruisanten- neproject is bedoeld voor deze fase van experimenteren, die ongeveer twee jaar zal duren, aldus het ministerie. Het Tweede-Kamerlid de heer Vredeling (PVDA) heeft schriftelijk aan de ministers van Landbouw en Visserij en van Buiten landse Zaken gevraagd of de ministers de mededelingen kunnen bevestigen, als zou van Nederlandse zijde afwijzend zijn ge reageerd op 'n verzoek van de Franse re gering om over te gaan tot het afsluiten van graancontracten op lange termijn vol gens artikel 45 van het E.E.G.-verdrag. Voorts vraagt het Kamerlid of het juist is dat de Franse regering zich als ge volg van deze afwijzende houding van Ne derland tot de Europese Executieve Com missie van de E.E.G. heeft gewend. De heer Vredeling verzoek de regering ten slotte mede te delen op welke overwegingen zij haar afwijzende houding in dezen ba seert. In Bloemendaal aan Zee is maandag de 13-jarige Jan Herman Ritsema uit Amsterdam verdronken. Een patrouille van de Bloemendaalse Reddingsbrigade heeft 't stoffelijk overschot gisteravond na uren zoeken om 10.45,uur ter hoogte van het tentenkamp „De Zeemeeuwen" gevon den. De reddingsbrigade werd om half acht gealarmeerd nadat een kampeerder op het strand een fiets en een hoopje jongenskleren had aangetroffen.Vermoede lijk heeft de jongen tijdens het zwemmen kramp gekregen. Het was het eerste ver- drinkingsgeval van dit jaar aan het Bloe mendaalse strand. Gisteren is op de kust bij Ouwerkerk een kist met handgranaten aangespoeld,. De mijnopruimingsdienst heeft de grana ten onschadelijk gemaakt. Volgens deze dienst bestaat de mogelijkheid dat er in de komende tijd meer kisten aanspoelen. Voor de kust aldaar is enige tijd geleden munitie in zee geworpen. Op de met knipperlichten bewaakte over weg in de kerkewijk te Veenendaal, waar per dag slechts twee goederentreinen pas seren, is maandag een moeder met een kinderwagen pardoes tegen de trein gelo pen. Zij had de rode knipperlichten wel ge zien, maar was toch doorgelopen. Geluk kig reed de trein nog weg langzaam. Twee kinderen, twee en drie jaar, die in de wa gen zaten, werden op de straat geslingerd. Wonderlijk genoeg liepen de kinderen en de 32-jarige moeder geen letsel op. De kin derwagen werd zelfs vrijwel niet bescha digd. Op het Stationsplein te Amsterdam is een 32-jarige man gevlucht, toen hij onder bewaking van twee wachtmeesters dei- rij kspolitie werd overgebracht naar Veen- huizen, waar hij een straf uitzit wegens souterneurschap. Hij was naar Amster dam overgebracht voor zijn berechting door de politierechter wegens heling van een auto. De politierechter veroordeelde hem daarvoor tot vier weken gevangenis straf. Hij slaagde erin zich op het drukke Sta tionsplein uit de voeten te maken. Advertentie (Van onze Amsterdamse redacteur In 60 percent van de Amsterdamse horeca-bedrijven kan de kwaliteit van het kopje koffie worden verbeterd door een duurder soort, en een ruimere dosering koffie. Op iedere honderd café's te Amster dam zijn er 18 waar de koffie beslist onvol doende is. Tot deze conclusies komt de Keuringsdienst van Waren in de hoofdstad in zijn thans verschenen jaarverslag over 1959. De dienst is evenmin tevreden over de wijze waarop de melkhandel met zijn hoofdprodukt omspringt. De controle heeft uitgemaakt dat 40 percent van de melkbe- drijven nog niet voldeed aan de eisen die per 1 januari 1961 verplicht worden gesteld. Hoewel melk in een koelkast moet worden bewaard, kwam het vaak voor dat de flessen op straat, op de toonbank of in de etalage werden neergezet. De Amster damse huisvrouwen zullen nog zindelijker moeten worden: ruim 30 percent van de lege melkflessen komt vuil terug. Naast de vele partijen levensmiddelen die vorig jaar wegens bederf moesten wor den afgekeurd, vermeldt de keuringsdienst ondermeer dat 85 percent van de groente winkels zogenaamde panklare groente ver koopt, die niet op de gewenste wijze wor den klaargemaakt. Het zijn vooral de groentewinkels in de binnenstad die niet aan de eisen voldoen. Sommige bakkers maken 't wel erg bar door bij voorbeeld boterkoek te verkopen waarin geen boter was verwerkt, of aman delbroodjes waarvan de vulling uitsluitend uit gemalen bonen bestond. Een broodbe zorger spande de kroon: hij plakte met speeksel een ouweltje met het opschrift „melkbrood" op een waterbrood. De twaalfde algemene vergadering van de CEA, het verbond van de Europese landbouw, is dinsdag in Erussel geopend, in tegenwoordigheid van een vertegen woordiger van koning Boudewijn en van enige Belgische ministers. De voorzitter van de CEA, de Italiaan dr. A. Graaf Zap pi Recordati, zei in zijn openingsrede dat de CEA de laatste - tijd belangrijke vooruitgang heeft geboekt op het gebied van de internationale samenwerking en van de Europese economische integratie. Haar directe invloed op het bereiken van deze doeleinden zal kunnen toenemen als er enerzijds een nauwe samenwerking tot stand komt tussen de CEA en de COPA het samenwerkingsorgaan van de agra rische beroepsorganisaties in de E.E.G.- landen en als anderzijds de CEA, op grond van haar sinds enige tijd bestaan de contacten met de landbouwcommissie der E.E.G. en met de heer Mansholt, tot het zowel door E.E.G. als CEA gewenste contact met de landbouworganisaties in derde landen kan komen. (Van onze Limburgse correspondent Kordaat optreden van twee zusters, de 19- en 21-jarige meisjes Van A, heeft zon dagavond in Sittard een poging tot aan randing doen mislukken: de aanvaller moest in de verdediging gaan tegen het heftige verweer van de twee meisjes en hij bracht het er slecht van af. Met ge scheurde kleren en verfomfaaid kon hij aan de politie ter beschikking worden ge steld. De meisjes, die aan de oostzijde van de stad, richting zelfkant wonen, hadden om streeks tien uur samen wat post wegge bracht en fietsten over de slecht verlich te Wehrweg naar huis, toen een hunner door een achterop komende wielrijder werd vastgegrepen. De man trok de 19-ja- rige Maria van de fiets, maar onmiddel lijk kwam haar twee jaar oudere zuster Hendrika fel in actie. In plaats van te vluchten vielen de meisjes gezamenlijk de aanrander aan, die tegen dit verenigd ge weld niet op kon. Een man, twee vrouwen en een jongen, die op het lawaai afkwa men, hielpen de zusjes om de aanrander, de 21-jarige gemeentewerkman F. L. uit Sittard in bedwang te hhouden. Een andere voorbijganger waarschuwde onmiddelijk de politie en deze nam de man in ver zekerde bewaring. De oudste van de twee zusters Van A was al eens eerder aan gevallen, ongeveer op dezelfde plaats als thans haar zusje. Zij was bij haar hevig verzet toen nogal toegetakeld. Vandaar haar verontwaardiging en felle reactie toen haar zuster hetzelfde dreigde te over komen. De aanvaller zal morgen voor de offi cier van Justitie worden geleid. In Baarlo (Noord-Limburg) heeft naar eerst thans bekend is geworden vorige week donderdagavond om half negen ook een poging tot aanranding plaats gehad. Op de Heldenseweg aldaar reden een moe der en haar vijftienjarige dochter R. S. per fiets over een vrij eenzame bosweg. Een fietser kwam de beide vrouwen ach terop en trachtte het meisje van het rij wiel te duwen. De moeder reageerde op deze klaarblijkelijke poging tot aanran ding met de uitroep dat zij de man ken de, waarop deze er geschrokken vandoor ging en in de bossen verdween. Hoewel moeder en dochter de man nog trachtten te achterhalen, bleef deze spoorloos. Ook de rijkspolitie heeft geen resultaat gehad met haar nasporingen in deze zaak. In vele landen, zo zei graaf Zappi, kan wat de situatie van de landbouw betreft van een crisis gesproken worden. Het in grijpen der afzonderlijke regeringen in de ze crises heeft slechts in enkele gevallen resultaten gehad. De onrust wordt voor een -deeL ook veroorzaakt door de gevol gen van de verschillende vormen van eco nomische integratie en van een gemeen schappelijke landbouwpolitiek. Deze ont wikkeling moet langzaam en voorzichtig gaan, zo meende de voorzitter. De landbouwproduktie in de afzonderlij ke landen zal met de tussen de regerin gen mogelijk aan te gane verplichtingen in overeenstemming kunnen zijn, als deze produktie, met name in de overgangstijd, gesteund en bevorderd wordt. Uitgangs punt van deze steun moeten zijn de na tionale omstandigheden, de verschillende cultures en produktiesystemen. Zij moet gebaseerd zijn op de inkomens mogelijkheden voor de boer, opdat om standigheden geschapen en behouden wor den, die het de boer mogelijk maken een gezonde concurrentie te voeren met zijn collega's in andere landen. In ieder land is nodig de bestudering en de invoering van een landbouwpolitiek, die getuigt van een vooruitziende blik en die niet door egoïstische, zij het begrijpelijke wensen der producenten gehinderd wordt. Hij deelde mee dat de CEA indertijd aan de vier regeringshoofden, die voor de topconferentie in Parijs bijeen waren, de opvattingen van de Europese boeren be treffende de structuur van de landbouw kenbaar heeft gemaakt. De CEA acht het gezinsbedrijf voor de versterking en verdediging van de boeren stand in ons werelddeel van grote beteke nis. Zij mag echter ook niet onverschillig staan tegenover andere vormen van be drijfsvoering en dient ook aan landarbei dersproblemen aandacht te besteden. Wat het gezinsbedrijf betreft merkte spreker verder nog op, dat de CEA niet voorbij mag gaar) aan het probleem van de gedeeltelijk in natura betaalde pacht in sommige landen. In de landen waar deze pachtvorm tot traditie is geworden, staat zij de vooruitgang van de landbouw geenszins in de weg, zo meende zij. De deelnemers aan de algemene vergadering werden in de openingszitting toegespro ken door de Belgische minister van land bouw, baron De Vleeschauwer. Advertentie Olympisch goud is er voor u niet te behalen, wel zo'n uit de enorme collectie van: 't Huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 - HAARLEM Telefoon 20049 Het anderhalfjarig zoontje Egbert An- toine van mevrouw A. de Wolff-Scherp- huis (de televisie-omroepster Ageeth Scherphuis) is in de Balkenhaven te Zaan dam verdronken. De G.G.D. van Zaandam heeft ruim twee uur kunstmatige adem haling toegepast, doch tevergeefs. Zoals bekend is een jaar geleden de heer De Wolff bij een ongeluk met een straal jager om het leven gekomen. Koningin Juliana (links) heeft een be zoek gebracht aan de ruïnes van een Grieks theater in Taormina. Bij een kettingbotsing op de Sehipholweg by Schiphol is vanmorgen de 26-jarige H. A. van Gelderen uit Maarssen om het leven gekomen. Hij reed met zyn personenauto in de richting Haarlem en kwam in botsing met een bus van Maarse en Kroon, die uit tegenovergestelde richting kwam. Een in de auto zittende man moest in ernstige toestand naar een ziekenhuis in Haarlem worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde om half negen, toen de personenauto bij het passeren van een andex-e auto tegen de uit tegcnovei'ge- stelde richting komende bus botste. De pex-sonenauto werd teruggedrukt tegen, een er achter rijdende vrachtauto. Een daar achter ï'ijdende personenauto botste tegen de vrachtauto. Het verkeer liep volkomen vast en heeft ongeveer drie kwartier stil gelegen. De bij de kettingbotsing betrokken auto's liepen ernstige schade op. De viei'jarige Anton M. van der Wiel uit Iiillegom is maandagavond in de Maria- stichting in Haarlem overleden nadat hij 's middags bij een aanrijding ei-nstig was gewond. De jongen was op de Beeklaan in zijn woonplaats plotseling de weg opge lopen en toen aangereden door een vracht auto, waai-van de bestuurder hem niet meer kon ontwijken. Bij een botsing tussen een Duitse en een Nederlandse auto op de rijksweg bij Ede hebben twee mensen het leven verloren en zijn vijf ernstig gewond. Twee van de ge wonden vei'keren in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van de Nederlandse auto, de 51-jarige Rotter dammer C. P. van der Ende, die met vijf passagiers op weg was naar Ede, op de rijksweg wilde keren om de afrit naar deze plaats in te rijden. Hij was de zijweg abu sievelijk voorbijgereden en wilde, op aan- Te Elseneur in Denemarken is plotse ling overleden dr. mr. F. Gosses, lector aan de rijksuniversiteit te Leiden in de inter nationale en politieke geschiedenis van de nieuwste tijd. Dr. Gosses was naar Dene- mai-ken gegaan om aan de internationale hogeschool te Elseneur een aantal lezingen bij te wonen. Tijdens een wandeling door de stad werd hij door een hartaanval ge troffen. Hij werd op 5 juni 1.905 in Amsterdam geboi-en. Hij dooi-liep het gymnasium te Groningen en studeerde aan de rijksuni versiteit aldaar geschiedenis en rechten. Van 1930 tot 1938 was hij werkzaam op de universiteitsbibliotheek te Groningen en van 1938 tot 1941 op die van de Neder landse Economische Hogeschool te Rotter dam. Van 1941 tot 1954 werkte hij op de universiteitsbibliotheek te Leiden. In 1945 promoveerde hij te Groningen op een dissex-tatie getiteld: „Het bestuur der bui tenlandse betrekkingen in Engeland vóór de eerste wereldoorlog, hoofdzakelijk in de periode 1880 tot 1914". In 1950 werd hij lector in Leiden. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Uithoorn (toez.) A. Mol te Steenderen en Bronkhoi-st (Geld.). Aangenomen naar Waalwijk (toez.) J. Bi-eeuwsma te Zevenbergen. Beroepen te Oud-Vossemeer (toez.) en te Poederooyen G. C. Post, kand. te Delft. Geref. Kerken Aangenomen naar Valthermond G. P. Meijer, kand. te Leiden, die bedankte voor Exmori-a c.a., Oostvoorne en voor Paesens en Moddergat. Aangenomen naar Bennekom (vac. H. van de Elskamp) PI. Groeneveld te Nes (W.D.). Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Balk en Woudsend M. J. Heynes te Oudebildtzijl. Baptisten Gemeenten Bei'oepen te Muntendam A. H. Aagterik te Den Helder. wijzing van zijn zuster, mevrouw Steen- wijkVan der Ende uit Berkel, die was uitgestapt, via de middenberm keren. Waarschijnlijk heeft mevrouw Steenwijk de snelheid van de naderende Duitse auto onderschat. Toen zij haar broer het teken had gegeven om terug te rijden, ramde de Duitse wagen de auto, die zich midden op de weg bevond, in volle vaart in de flank. Beide auto's sloegen om en belandden ern stig beschadigd in de middenberm. De heer Van der Ende en zijn 83-jarige moeder werden zo exmstig gewond dat zij korte tijd' later overleden. De andere familieleden, mej. A. van der Ende, het veertienjarige dochtertje van mevrouw SteenwijkVan der Ende, en de dertienjarige zoon van dë familie Ouwendijk in Ede werden ernstig gewond. De bestuurder van de Duitse auto, de heer J. Aling uit Gelsenkirchen, en de heer G. A. Bertholt uit Essen, die naast hem had gezeten, werden ook eimstig ge wond. Laatstgenoemde verkeert in levens gevaar, evenals mej. Van der Ende. De 27-jarige stukadoor W. van Goor uit Nederweert is op de rijksweg Maarheze Weert verongelukt. Hij kwam met zijn motorfiets uit de richting Eindhoven en reed plotseling op een hem tegemoet komende auto toe. Hij kwam bij de botsing om het leven. Auto en motor werden zwaar beschadigd. Op een kampeerteri-ein in het Langeveld in Noordwijk werden enkele Duitse jonge lui beti-apt bij een poging om benzine uit een auto te stelen. Bij het door de politie ingestelde onderzoek bleek dat zij iets dex-geli.iks al eerder hadden gedaan. We gens hun wangedi-ag zijn de Duitsers over de grens gezet. Advertentie Iedere dame is verwend met MOLENDEJK'S PERMANENT Parfumerie - Salon de Beauté SANTPOORTERPLEIN 1 - HAARLEM Telefoon 60643 - Bus 3-4 Door landgenoten beroofd. Een 36- jarige Duitse matroos, opvarende van een Rijnschip, is op Katendi-echt in Rotterdam door twee Duitse jongens neergeslagen en beroofd van 45,Plet slachtoffer moest met hoofdwonden naar het Havenzieken huis worden vervoei'd. Nieuwe dienst op Japan. De Plolland- Oost-Aziëlijn deelt mede, dat een nieuwe snelle dienst van Japan naar Europa zal worden uitgevoerd door schepen van de stoomvaartmaatschappij Nederland en de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Antiquair krijgt twee jaar. Het ge- ï-echtshof in Den Plaag heeft het vonnis van de Rottei-damse rechtbank twee jaar gevangenissti-af bevestigd tegen een 53-jarige antiquair uit Rotterdam. Deze had twee jaar lang goud, zilver en antiek geheeld van een 44-jarige Rotterdamse in breker. Hoogleraar. Aan de Technische Hoge school te Delft is benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de afdeling elektro techniek, om onderwijs te geven in de elek triciteitsvoorziening, ir. H. B. Boerema, directeur van een txansformatoi-enfabi-iek te Ede. Repatriëring. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat het emigrantenschip „Zuiderkruis" eind september de havens van Soerabaja en Tandjoeng Priok zal aandoen voor de repa triëring van Nedei'landers en spijtoptanten. De Indonesische regering heeft hiervoor haar toestemming verleend. Arrest verlengd. De rechtbank te Am sterdam heeft het bevel tot voorlopige hechtenis van de Amstelveense drukker J. Z. met dertig dagen verlengd. J. Z. werd op 16 juli gearresteei-d door de rijksrecherche. Hij wordt er van verdacht-medewei-king te hebben verleend aan het vervaardigen van valse identiteitsbewijzen voor de Algerijn se opstandelingenorganisat.ie F.L.N. Nieuw stadhuis. Het college van B. en W. van Dordi-echt heeft de gemeente raad voorgesteld opdracht te geven één van de vijf schetsontwerpen voor 'n nieuw stadhuis, waarover het de beschikking heeft gekregen na een meervoudige op dracht aan de architecten ir. J. B. baron van Asbeck, ir. J. W. C. Boks, ir. R. D. Bleekei-, de heer C. Nap en ir. J. J. M. Veg- ter nader uit te werken. Niet bekend is van welke architect het uitverkoren ontwerp is, omdat de inzendingen onder motto zijn aangeboden. De bedoeling van de ont werper is het gehele gebouw te bekleden. Zodra de gemeenteraad het ontwerp aan vaard heeft zal de naambrief van de archi tect worden opengemaakt. In put verdronken. In Beekbergen is het tweeeneenhalfjarig jongetje J. Braam, toen het aan het spelen was, in een regen waterput gevallen en verdi'onken. Het wa ter in de put stond 90 centimeter hoog. P.T.T.-gebouw. De P.T.T. is voor nemens aan de Pi-inses Beatrixlaan, de Pi-inses Mai-ijkestraat en de Louise Hen- riettestraat in Den Haag een tweede dis trictstelefooncentrale en een centraal ad ministratiegebouw te stichten. De Haagse gemeentei-aad heeft besloten de daarvoor benodigde grond aan de staat te vei-kopen voor 1.468.000. Een aangx-enzend stuk grond is door de staat reeds gekocht voor 1.832.000. Mijnenveger. Op de werf van de Arn hemse Scheepsbouwmaatschappij is de on- diepwatermijnenveger „Lacomblé" In dienst gesteld. Het schip is genoemd naar wijlen kapitein-luitenant ter zee E. E. B. Lacomblé, die zich heeft onderscheiden als commandant van de „De Ruyter" tij dens de slag in de Javazee. De mijnen veger is het derde schip uit de serie van zestien, die woi-den gebouwd op Neder landse werven. Het schip heeft een water verplaatsing van 170 ton. J. Hoogstraten overleden. In Deventer is de voorzitter van de Vereniging van Vleeswarenfabrikanten in Nederland, de heer J. M. Hoogsti-aten, overleden. Hij was 68 jaar. Meubilair verduisterd. Drie perso neelsleden van een groot magazijn voor woninginrichting in het centrum van Rot- terdam zijn gearresteex-d wegens verduis tering van meubilair ter waarde van 6.000. Het zijn een 29-jarige chauffeur, een 31-jarige magazijnknecht en een 28- jarige magazijnbediende. Ze hebben hun slag geslagen tijdens de vakantie van een pakhuisbaas. Stoelen, ledikanten en ander meubilair bestemden ze voor eigen ge bruik. Verbetering zeedijk. Te Gi'oningen is aanbesteed het strekken en verhogen van de rijkszeedijk, het verleggen van aangren zende delen van enige wegen en het ver hogen van en het bouwen en verbouwen van coupures in deze dijk nabij het haven- terrein te Delfzijl. De laagste inschrijvers wai-en H. C. Geerdink Aannemersbedrijf te Amsterdam en D. Bos' aannemersbedrijf te Appingedam, beide voor 1.017.000, Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaanfront nam gisteravond bo ven Nederland belangrijk in activiteit toe en veroorzaakte plaatselijk regen- en on weersbuien, die soms zeer intensief wa ren. Zo viel er in Eelde in 5 minuten tijds niet minder dan 6 mm. regen. Toen het front voorbijgetrokken was, kwam ons land in een zuidwestelijke luchtstroming, die minder warme lucht aanvoerde. De zuidwestelijke winden zijn aanwezig tus sen 'n hogedrukgebied boven de Middel landse Zee en de Balkan enerzijds en een depressie midden op de oceaan ander zijds. De oceaandepressie verplaatst zich maar langzaam en wordt geleidelijk min der diep. Zij zal ook morgen aanleiding geven tot zuidwestelijke winden met aan voer van lucht waarin naast opklaringen ook hier en daar een bui mogelijk is. De temperatuur blijft iets boven nor maal. WEERRAPPORTEN Woensdag 24 augustus Zon op 5.38 uur; onder 19.46 uur. Maan op 7.49 uur, onder 20.35 uur. Maanstanden 29 aug. 20.23 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 24 augustus Hoog water: 4.48 uur en 17.12 uur. Laag water: 0.41 uur en 12.54 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen buiten- en binnenland w PS J van gisteren. 1 C 'O? B. ES Neerslag laatste 24 uur S c V 43 B is Den Helder licht bew. wzw 24 0 Ypenburg zwaar bew wzw 26 0 Vlissingen onbewolkt zw 25 0.2 Eelde zwaar bew zw 25 6 De Bilt half bew. zw 26 6 Twente zwaar bew. wzw 26 5 Eindhoven regenbui zzw 28 2 Zd-Limburg regenbui zw 27 4 Helsinki licht bew. w.stil 17 0 Stockholm regen zo 21 0.2 Oslo geheel bew. w.stil 20 24 Kopenhagen regen w 19 0.1 Aberdeen zwaar bew. w.stil 22 1 Londen half bew. z 23 0 Amsterdam licht bew. wzw 27 0.1 Brussel mist n 28 1 Luxemburg zwaar bew. wzw 26 0 Parijs half bew. w.stil 30 1 Bordeaux licht bew. w.stil 30 0 Grenoble licht bew. w.stil 28 0 Nice onbewolkt w.stil 25 0 Berlijn zwaar bew z 23 0 Frankfort zwaar bew. zw 27 0 München zwaar bew zw 26 0 Zurich zwaar bew. w.stil 29 0 Genève licht bew. z 28 0 Locarno half bew. ozo 21 0 Wenen zwaar bew ozo 24 0 Innsbruck half bew. w.stil 29 0 Belgrado onbewolkt zw 0 Athene onbewolkt n 29 0 Rome onbewolkt w.stil 32 0 Ajaccio onbewolkt no 28 0 Madrid onbewolkt. w.stil 36 0 Lissabon geheel bew w. 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2