Niet vonnis voor Powers maar vertoning ergert Amerikanen r VAN DAG TOT DAG Cuba zou communistische infiltranten opleiden ÜMli ACKINES WERELDNIEUWS es Methode Glanzend, gezond en goedzittend haar met -haarcreme 3 V De komende Bondsdag Bonn zal zich richten naar Gealliëerden Potsdam-documenten in verkiezingscampagne der Amerikaanse republikeinen <~Praa.tótoel Ook Sovjet-spionnen in V.S. zeer zwaar gestraft Amerikaanse spion naar Russen overgelopen Ujoesjin-toestel neergestort, 27 doden Veiligheidsraad bespreekt vandaag negen aanvragen voor UNO-lidmaatschap BESCHULDIGING VAN V.S.: DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 "~N Begin augustus heeft de burgemeester van Zandvoort per brief een aantal van zijn gemeentenaren in overweging gege ven, de bordjes waarop zij bekend maken dat zij logies verschaffen of kamers ver huren, in de Nederlandse taal te stellen en niet (of alleen in bescheiden vorm) in „een vreemde taal". Die vreemde taal is namelijk altijd dezelfde en elke bezoeker van Zandvoort weet, welke ermee bedoeld wordt. Het is een feit, dat deze brief van bur gemeester Van Fenema talloze Nederlan ders uit het hart gegrepen was, want ve len van hen hadden zich er al lang hevig aan geërgerd dat Zandvoort door die vele box-djes met „Zimmer zo vermieten" en „Zimmer mit Frühstück" langzamerhand meer op een Duitse dan op een Neder landse badplaats begon te lijken. En de burgemeester verdient dan ook hulde voor dit initiatief, temeer omdat hij tevoren kon weten dat hij daarmee wel op enige zere tenen zou trappen. Het „au!"-geroep van de eigenaars de zer zere tenen is dan ook niet uitgebleven. Als één man hebben zij de jammerkreet aangeheven dat Zandvoox-t, „als we de Duitsers niet hadden, wel kon inpakken". In hun onderdanigheid jegens de Duitse gasten hebben zij zelfs de suggestie afge wezen, hun aankondigingen van kamer- verhuur in vier talen (Nederlands, Frans, Engels en Duits) te laten drukken. Na mens de V.V.V. in Zandvoort is naar aan leiding van die suggestie verklaard, dat „het Duitse toerisme van te groot belang voor Zandvoort (is) dan dat men dit zo maar zonder meer voorbij kan gaan". Nu is er beslist niemand, die het Duitse toerisme in Zandvoort „zo maar zonder meer" voorbij wil gaan. Ook in de vele vakantieoorden tussen de Noordzeekust en onze oostgrens, waar het niet wemelt van de bordjes met Duitse opschriften, wordt het Duitse toerisme niet „zo maar zonder meer" voorbij gegaan, getuige de talrijke Duitse toeristen die daar, na een aankon diging in de Nederlandse taal uitstekend te hebben begrepen, hun vakantie doox-- brengen. Bovendien is het volkomen onzinnig, te willen beweren dat Zandvoort, als het de Duitsers niet had, wel kon inpakken. Bij het nijpende gebrek aan recreatie-ruimte in Nederland kan men er van op aan, dat onze landgenoten maar wat blij zouden zijn als er ook voor hén in Zandvoort een bescheiden plekje vrij zou komen, voor opgesteld dat ze er dan ook niet in win kels en café's in het Duits zouden worden aangesproken. Nedex-land staat, bij wijze van spreken, te trappelen van ongeduld om gebruik te kunnen maken van de prachtige recreatiemogelijkheid die Zand voort biedt, maar op het ogenblik probe ren de meeste Nederlanders het niet eens, omdat er voor hen gewoonlijk toch „kein Zimmer fx-ei" is. Natuurlijk is het geenszins onze bedoe ling, te betogen dat de Duitsers uit Zand voort moeten worden geweerd. Maar wij menen dat andere buitenlanders, en voor al ook Nederlanders, op z'n minst op voet van gelijkheid met hen dienen te worden behandeld. Oók wat de gastvrijheid, en óók wat de propaganda voor die gastvrij heid betreft. En wij hopen dus, dat de burgemeester zich door he. kortzichtige verzet tegen zijn alleszins redelijke actie niet uit het veld zal laten slaan. (Van onze correspondent in Bonn De C.D.U.-voorzitter van de Bondsdag Gex-stenmaier verklaax-de gisteren te Bonn op een pei-sconfei-entie, dat hij bij de be slissing nopens een Bondsdagvex-gadering in de komende herfst te West-Berlijn zich zal houden aan de geallieerde wensen, ook al ziet hij geen x-eden om alle plannen overboord te gooien, „omdat meneer Kroesjtsjev aan het schelden is geslagen". De geallieerden (de Verenigde Staten, En geland en Fx-ankrijk) dx-agen de verant woordelijkheid voor de veiligheid van West- Bex-lijn en dat is volgens Gerstenmaier het kernpunt van dit Westduitse dilemma. Met het naderen van de eerste Bonds- dagvex-gaderingen van het laatste jaar voor de verkiezingen in september 1961 wox-dt de vraag „Wel of niet een Bondsdagver gadering in de komende herfst in West- Berlijn" voor Bonn steeds urgenter. Ger stenmaier zei gistex'en dat de Bondsdag- vergadex-ing, die het vorige jaar samen met vertegenwoordigers van de deelstaat parlementen te West-Berlijn de nieuwe president van de Bondsi'epubliek koos, zou zijn afgelast, indien de geallieerden zulks hadden gewenst. Ten aanzien van de aan staande Bondsdagvergadering in Berlijn, zei hij niet van plan te zijn de rol van „sterke man" te willen spelen, die het' alleen voor het zeggen heeft. Hij ontkende overigens niet, dat hij zelf in een bijzon der moeilijke situatie zou komen, indien de geallieerden een veto tegen een der- gelijke Bondsdagvex-gadering zouden uit spreken. Aan de andere kant legde Ger stenmaier er alle nadruk op dat eens de dag zal komen, dat de Bondsdag vast in Berlijn zijn plaats zal vinden wannéér kon ook hij met geen mogelijkheid zeg gen. Alles duidt er te Bonn dus op dat men hier niet van plan is tegen de wens van de geallieerden via een Bondsdagvergade ring te West-Berlijn de Russen uit te da gen. Moskou heeft nu eenmaal gedreigd en niet meer met een afzonderlijk vx-edesverdrag met Oost-Du its.'and als de Bondsdag naar West-Berlijn komt. Dat in de Amex-ikaanse verkiezingscam pagne geen enkel wettelijk geoorloofd mid del wordt geschuwd om de tegenstanders in het oog van het stembuspubliek te com promitteren, is reeds vaak genoeg geble ken. „Wettelijk geoorloofd" betekent nog allerminst, dat de methode moreel door de beugel kan en zeker niet dat de be- invloedingswijze iets te maken heeft met het algemeen nationaal belang, ofschoon dit laatste toch theoretisch uitgangspunt is van iedex-e verkiezing. De manier waarop Republikeinse bladen thans weer het Democratische prestige aanvallen, namelijk door publikaties uit geheime documenten die de regering pas na de verkiezingen had willen publiceren, is niet eens wettelijk geoorloofd, zodat het ministerie van Buitenlandse Zaken een on derzoek naar het „lek" heeft moeten in stellen, doch bovendien is de methode zo laag-bij-de-grond dat het Amerikaanse pu bliek er eigenlijk avex-echts, dus pro-De mocratisch op zou dienen te reagex-en. Doch de reactie van dat publiek is niet altijd zo logisch en vol onderscheidings vermogen als men zou mogen verwachten, zodat de onthulling uit de „documenten van Potsdam" misschien wel haar onspor tieve doel bereikt. De Republikeinse bladen, die deze stunt hebben verricht, hebben Truman, de vroe gere Democratische px-esident van de Ver enigde Staten, in een kwaad daglicht wil len stellen door te suggereren dat hij aan de leiband van Stalin heeft gelopen tijdens de slotfase van de oorlog tegen Japan, en dat het vernietigen van Hirosjima en Na gasaki door middel van atoombommen en de Russische inval in Mandsjoex-ije had den kunnen worden voorkomen als hij de Japanse voorwaarde tot behoud van het keizerlijk regime tevox-en had aanvaard. Zoals men weet heeft hij die voorwaarde later wél ingewilligd, waarna Japan capi tuleerde. Dus, wil men zeggen, Truman en daarmee de Democratische Partij is niet mans genoeg gebleken om met de Russen te onderhandelen en dientenge volge moet de Amerikaan nu binnenkort Republikeins stemmen. Het is een tamelijk naïeve gedachten- gang, die bovendien geen rekening houdt met de sfeer en omstandigheden van de ooi-logstijd en met talrijke factoren, die hebben samengespeeld om Truman en zijn regei-ing destijds tot de gevolgde koers te brengen. Met hetzelfde volkomen gebrek aan logica en realiteitszin zou men de Conservatieven in Engeland thans kunnen verwijten, dat zij met Stalin hebben sa mengewerkt in de oox-log tegen Hitier, en dat Churchill zijn strategie heeft afge stemd op de militaire mogelijkheden van het Russische leger. Doch in Engeland werkt dergelijke propaganda waarschijn lijk niet. Het is te hopen, dat dit ook in Amerika het geval zal zijn, zodat het Amex-ikaanse kiezersvolk de gelegenheid te baat neemt zichzelf een compliment waard te maken, ook ingeval de Demo cratische Partij zich met methodes van dezelfde soox-t zou willen revancheren. WASHINGTON (AFP en UPI) Bladen van hel Amerikaanse Cowles krantencon cern, waarvan algemeen bekend is dat het republikeins is georiënteerd, zijn dezer da gen begonnen met een serie artikelen over de conferentie van Potsdam, in het bij zonder over de rol die de democratische) president Truman op deze conferentie heeft gespeeld. De artikelen wekken een niet onver deeld gunstige indruk van het optreden van Truman in de onderhandelingen met Stalin, met name wat betreft de oorlog tegen Japan. De republikeinen willen ken nelijk de indruk vestigen dat de democra ten niet voldoende mans zijn om met de Sovjet-Unie te onderhandelen. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken wei gerde commentaar te leveren op de arti kelen, die inmiddels door de in Washing ton verschijnende Evening Star zijn over genomen. Hij wilde evenmin zeggen of de documenten die worden geciteerd echt zijn. Wel wordt onderzocht hoe de gegevens in het bezit van de bladen zijn gekomen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken was voornemens de documenten die onge veer 2.000 bladzijden beslaan te publi ceren op 1 januari, ongeveer twee maan den na de vex-kiezingen. Volgens de documenten had ex-president Truman met wijlen Josef Stalin besloten het Japans verzoek tot het beëindigen van de oorlog af te wijzen. Eerder gepubli ceerde verslagen, waaronder Trumans me moires en die van zijn vroegere minister van buitenlandse zaken James F. Byrnes, wezen uit dat Stalin de Amerikanen slechts op de hoogte had gebx-acht van zijn besluit, nadat het was genomen. Byr nes bracht in herinnering dat Truman er zijn goedkeuring aan had gehecht. Byrnes betoogde dat het niet aan Japan lag om de voorwaax-den van zijn overga ve te bepalen. Hij vreesde dat elke con cessie Japanse politici en geschiedschrij vers de gelegenheid zou geven te bewe ren dat Japan nooit vex-slagen was. Onder deze omstandigheden gaven de Verenigde Staten, Engeland en China de Potsdam verklaring van 26 juli 1945 uit, waarin Ja pan met volledige vernietiging werd be dreigd indien het zich niet onvoorwaarde lijk zou overgeven en waarin een recht vaardige vrede werd beloofd indien het zich wel zou overgeven. Twee weken later, nadat de atoombom men op Hirosjima en Nagasaki waren ge vallen en Rusland het Japanse leger in Mandsjoerije had aangevallen, verzachtte de Amerikaanse x-egex-ing de termen van de onvoorwaardelijke ovex-gave. In ant- wooi-d op een Japanse boodschap die op 10 augustus via Zwitsex-land was doorge geven, verklaai'de Byx-nes dat de keizer en de Japanse x-egering na de ovex-gave zou den mogen blijven x-egeren, maar dan on derworpen aan de bevelen van de geal lieerde oppex-bevelhebber. „De uiteindelijke vorm van de i-egering van Japan zal, in ovex-eenstemming met de verklaring van Potsdam, .wox-den vast gesteld door middel van de vrijelijk uit gedrukte wil van het volk," verklaarde Byrnes. De keizer aanvaardde deze voorwaax*- den op 14 augustus en de ooi-log was ge ëindigd. Al heeft een Engels oud-marineman ook nog zoveel moeite gedaan om fondsen bijeen te brengen teneinde het slagschip Vanguardvoor het nage slacht te kunnen behouden, het heeft niet mogen boten. Een legertje slopers te Gare Loch bij Glasgow peutert de 44.000 ton metende stalen kolos, rvelke nimmer aan een werkelijke actie heeft deelgenomen, langzaam, uit elkaar. Een van de enorme 15 inch kanons wordt op de wal gehesen na te zijn losge brand. De „Vanguard" zal 38.000 ton bruikbaar ferro-schroot en 2.000 ton non-ferro-metalen opleveren. Advertentie 0/3 de (Van onze correspondent) WASHINGTON De meningen over de straf, door de Sovjetrussische rechtbank opgelegd aan de U-2 piloot Francis Powers, lopen in de Vex-enigde Staten nogal uit een. Px-esident Dwight Eisenhower noemde de straf „streng" en bevond zich daar bij in het gezelschap van de Democrati sche kandidaat John Kennedy, die haar „uiterst zwaar" noemde. Zijn invloedrij ke partijgenoot, William Fulbright, voor zitter van de senaatscommissie voor buiten landse zaken was dit echter niet met hem eens en vond haar „opvallend licht". Ook de meeste perscommentax-en vinden de straf naar verhouding licht, al zien ze daax-in niet zozeer een trek van menslie vendheid aan de kant van de Russische recthei-s en heersers, dan wel een poging om daax-door in de wereld een propagan- da-succes te boeken. De Baltimore Sun meent, dat de Russen daarin ongetwijfeld enigszins zullen slagen al gelooft het blad niet, dat de wereld buiten de Russische grenzen zo naïef zal zijn om ei-g onder de indruk te komen van de propagandaver- toning, welke zich in de rechtszaal te Mos kou heeft afgespeeld. Dat men in Amerika in het al gemeen niet geneigd is de strafmaat zelf al te erg aan te tasten, moet ongetwij feld ten dele geweten worden aan het feit, dat na de Tweede Wex-eldoorlog in de Verenigde Staten zelf enkele zeer zware straffen aan spinonerende Russen zijn op gelegd. Men brengt onder meer het ge val van de beruchte kolonel Rudolf Abel in herinnering, die in 1957 door het Fe deral Bureau of Investigation werd betrapt en door de rechtbank tot 30 jaar gevan genisstraf werd vei'oordeeld. Hij zal pas na ongeveer 11 jaar in aanmerking ko men voor kwijtschelding van de rest van zijn straf. Een ander Russische onder- MOSKOU (UPI) Het Russische Pers agentschap Tass heeft vandaag meege deeld dat Vladimir Slobcda, „een agent van de Amerikaanse inlichtingendienst in West-Duitsland", politiek asiel in de Sov jet-Unie heeft gevraagd. Volgens Tass had Sloboda gezegd „plaatsvervangend hoofd te zijn geweest van groep 513-1 van de inlichtingendienst. In het regeringsorgaan Izwestia gaf Sloboda bijzonderheden over het werk van de Amerikaanse militiai-e geheime dienst in West-Duitsland. „De officiële koers van de Amerikaanse regeringspolitiek is gebaseerd op spiona ge, ontgoocheling, chantage, provocatie en schijnheiligheid", aldus Sloboda. Het Amerikaanse spionagenet in Europa strek te zich volgens hem uit over Oost-Duits- land, de Sovjet-Unie, Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije. De meeste agenten waarover de Amerikaanse militaire gehei me dienst beschikte, aldus de ovex-gelopen spion, werden gerecx-uteerd door afpex-- sing, chantage, bedreigingen en omkope rij. Hij beschuldigde de Amerikaanse in lichtingendienst ervan te zijn beti-okken in de voox-bereiding van een nieuwe oorlog. Onder de vex-hoogde activiteiten hiertoe behoorden volgens Sloboda ook de vluch ten met de U-2. Sloboda zei dat deze vluchten waren be doeld voor het vei-zamelen van gegevens voor het uitvoei'en van „toekomstige luchtaanvallen". Sloboda had vervolgens Tass beweerd dat „voor het geval het Amerikaanse le ger en zijn bondgenoten zich achter de Rijn zouden moeten terugtrekken, de Amerikaanse inlichtingendienst plannen had ontworpen die vooi'zagen in vernieti ging van belangrijke objecten en gehele steden in West-Duitsland en het laten on- dei-lopen van de rijnvallei". Sloboda zei informatie te hebben, dat de Amerikaanse spionagedienst zich richtte op „neutrale" zowel als op communisti sche landen. „In officiële Amerikaanse militaire documenten staat dat in geval van oox-log, de neutx-aliteit van zulke lan den als Oostenrijk en Zwitsexdand geen punt van overweging mag vox-men", aldus Sloboda. „In geval van nood moeten stra tegische objecten in Denemarken en Noor wegen vernietigd wox-den", aldus Sloboda naar mededelingen van Tass. CAIRO (Reutei-) Volgens Caix-ose bla den hebben bij 'n ongeluk met de Iljoesjin 18 van de Aeroflot op woensdag jongst leden nabij Moskou zevenentwintig passa giers het leven verloren. Het toestel, dat onderweg was van Cairo naar Moskou, viel neer na een ontploffing. Aan boord bevonden zich de plaatsver vangende Jemenitische minister van Bui tenlandse Zaken, Alkadi Elemari, de eerste gezant van de Algerijnse opstandelingen regering te Peking. Moestafa Faroechi. en de Afrikaanse nationalist John Kale uit Oeganda. NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad komt hedenmiddag bijeen ter be spreking van de aanvragen van negen nieuwe Afrikaanse landen om tot de UNO als lid te mogen toetreden. De landen maken behalve Cypx-us alle deel uit van de Fx-anse gemeenschap: Da homey. Niger. Oppervolta, de Ivoorkust. Congo (v.m. Frans) Tsjaad, Gabon en de Centraal Afrikaanse Republiek. SAN JOSé (AFP) De Amerikaanse regering heeft Cuba. ervan beschuldigd een programma voor de opleiding van communistische agenten en guerilleros te hebben opgesteld „met het doel de com munistische revolutie tot geheel Latijns- Amerika uit te breiden". Deze beschuldi ging is vervat in een memorandum aan de conferentie van ministers van de O.A.S. (Organisatie van Amerikaanse Staten) die in San José, Costa Rica, wordt gehouden. De regering van Fidel Castro zou „de laatste resten van persoonlijke vrijheid" (met name de godsdienstvrijheid) op Cu ba hebben vernietigd. Het memorandum is een aanvulling op het Amerikaanse document waai'in Cuba verantwoordelijk wordt gesteld voor het toenemen van de spanning op het westelijk halfrond. De Cubaanse bewering dat het besluit van Washington, de suikex-aanko- pen te verminderen, economische agres sie vormt wordt van de hand gewezen. De Cubaanse minister van Handel zou enige tijd geleden hebben verklaax-d dat het voordeliger voor Cuba zou zijn wanneer de Verenigde Staten de aankoop van sui ker geheel staakten. Kort na de verrassende beschuldigingen geuit door de Amex-ikaanse afgevaax-digde. nodigde de Cubaanse delegatie de pex-s uit voor een receptie, welke woensdagavond zal worden gegeven en waar men enige intex-essante films zal vertonen. Wat die films tot onderwerp hebben is niet bekend gewox-den, maar men acht het waar schijnlijk, dat zij verband houden met de eerder aangekondigde beschuldigingen, welke Cuba tegen de Verenigde Staten zal inbrengen. Argentinië heeft een resolutie ingediend bij de vex-gadering van ministers, waarin daan, als ingenieur bij de UNO in New Yox-k werkzame Valentin Gubitchev, werd in 1950 wegens spionage tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het is dus niet vex-wonderlijk dat ve le Amerikanen de opgelegde straf niet aantasten en dat bladen als de New York Times en de hoofdstedelijke Washington Post hun pijlen alleen maar richten op het feit, dat de Russen Francis Powers als een pion in het meedogenloze schaak spel van de koude oorlog hebben gebruikt. Niet de straf maar de px-opagandistische vertoning in Moskou is het, welke de Ame rikanen zwaar op de maag ligt. De straf zelf, alsmede de vraag of Powers algehe le of gedeeltelijke kwijtschelding zal krij gen, zal, meent men in Amerika, al even min van rechtvaardigheidsoverwegingen afhankelijk zijn, maar uitsluitend van het morele effect, dat de Russen met een beslissing ook op dit punt in de wereld denken te bereiken. Ten aanzien van Powers zelf overheerst in de Verenigde Staten een gevoel van mededogen. Men is zeker niet van me ning, dat hij zich als een held gedi'agen heeft. Ware dit wel het geval zo wordt betoogd dan zou er nooit een rechtszaak hebben plaats gevonden. Immers, dan zou hij zichzelf en zijn vliegtuig vernietigd heb ben, voor en aleer de Russen zich van hem en zijn toestel konden meester maken. Francis Powex-s, aldus schreef bijvoorbeeld de Washington Post, is zeker niet gemaakt van het hout waaruit martelaars gesne den worden. Al met al meent men echter dat hij zich, natuux-lijke menselijke zwakheden in aanmerking nemende en gezien de positie waarin hij zich bevond, waardig gedx-agen heeft. Dat men hem, na zijn latere terug keer in de Verenigde Staten, zou willen straffen voor de manier waarop hij zich heeft uitgelaten, acht men dan ook uitge sloten. Van i-egex-ingszijde heeft men al te kennen gegeven, dat men daartoe voor alsnog geen aanleiding ziet. MOSKOU (Reuter) - Powers mag vandaag bezoek ontvangen van zijn vrouw en haar moeder en van 'n groepje bestaande uit z'n ouders en zijn zuster. Power sr. verklaarde maandag tegenover journalisten niet te geloven dat „ze hem veel langer dan twee jaar zullen vasthouden". De advocaat van mevrouw Barbara Powers, de echtgenote van de kortgeleden in de Sovjet-Unie ver oordeelde Amerikaanse piloot, heeft maan dag een door mevrouw Powers geschreven verzoek van 3 kantjes aan premier Kroes- tsjev voor een audiëntie in het Kremlin afgegeven. Mevrouw Powers is. nu bezig aan een beroep op president Breznjev om clementie voor haar echtgenoot. Bewaar nooit plaatjes Toen ik gisteren bladerde in een oud boek een meesterwerk uit de twintiger jaren (het is totaal vergeten; zoals dat met meesterwerken zo dikwijls gaat) vond ik daarin een foto van niemand min der dan mij zelf. Ik zeldzaamheid; ik bewaar nooit foto's van mij zelf, want in de eerste plaats zijn zij al te pijnlijk voor mij en in de allereerste plaats doe ik er anderen een genoegen mee. Boven menig blank bed kunt gij ze vinden. Menige vertederde blik richt zich ten avond op hen. Een foto van mij zelf. Op de achter komt staat de datum: 16 augustus 1924. Zesendertig jaar her, mijne geliefden! Een ontgoocheling. Een tenger baasje, hoed en rotting in de hand en met mooie, witte zomer slob kousen om de puntige leréleersjes. Wie riep mij onlangs vrolijk toe: „Jij bent in al die jaren óók niks veranderd"? Leugenaar! Ge moest die haardos van toen eens zien. Dik en donker en weelderig als (mu tatis mutandisMonroe's boezem. En dat hóófd mensen! Een hoofd zonder rimpeltje of ogenwal; de wangen strak; de mond sterk en lachend, ontblotend een rij van parelende, witte tanden. En slank; zó slank Maar wat een tenue. Voor gék liep men er toen bij. Die hoed. direct al... Een matelootje van stro. En dat wandelstokje. En die slobkousen De broekspijpjes net zo nauw, als die van de nozems nu. En weet ge nu mag het zonder grootspraak en opschepperij worden onthuld ik had toen één van de beste en duurste kleermakers der lage lan den, die (ik weet dat nóg) de onbetamelijk hoge som van f 125.- per pak rekende. Maar wat bracht die man ervan terecht, m.oog ge, deze foto ziende, vragen. Belachelijke kledij; een clownspakje, waarin hij mij liet rondlopen; een krank zinnig jasje, een ridicuul vest en een lach wekkende pantalon. Als een gék zie ik er op dat pijnlijke plaatje uit. Neen, ge moet geen plaatjes van u zelf bewaren. Verscheur dat kiekje, dat on langs van u zelf is gemaakt. Want ook al hebt ge de beste kleerma ker van de stad, in het jaar 2000 zou uw kleinzoon dat plaatje kunnen vinden en de tranen-van-het-lachen zouden hem langs de kaken stromen, zó gek zal opa erop uit. „Moet je nou eens zien Uw ganse nageslacht zou u postuum uit lachen. Is dat het doel waarnaar gij streeft? Elias Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE 5? Al (R E I GROTE HOUTSTRAAT 181 k ft M b L TEL. 14444 Mededeelzaamheid, „De Verenigde Staten zullen moeten leren de mond te hou den over militaire geheimen, en het op die wijze tenminste een beetje moei lijker moeten maken voor de tegenstan- ders. Rusland behoeft geen vei'kennings- vliegtuig er op uit te sturen, zoals wij de U-2, wij vertellen zélf alles al wat de Russen maar kan interesseren", zo heeft Clarence L. Johnson, vice-presi dent van de Lockheed Aircraft Corpo- x-ation verklaard. Bijstand. Mevr. Patty Pratt, de vrouw van de pleger van de aanslag op de Zuid- afrikaanse premier Hendrik Verwoerd, is m Johannesburg aangekomen om haai man bij te staan, wanneer deze zich voor het gerecht zal moeten verant woorden. De 32-jarige mevrouw Pratt, die in Nederland woont, werd snel door de douane geloodst. Zij verdween voor dat journalisten haar vragen hadden kunnen stellen. Benauwd. Twee vliegers van de Ameri kaanse luchtmacht, die nu al vijfen- halve dag in een stalen tank van 2,4 bij 3.6 meter hebben doorgebracht voor het ondex-gaan van proeven in de om standigheden, waaronder later 'n vlucht naar de maan zou moeten worden vol bracht, verkeerden zondagavond nog in goede conditie. Zij zullen in totaal ze ventien dagen in de tank moeten door- bi'engen, dit is namelijk de geschatte duur van een heen- en terugvlucht naai de maan. Regeling. De Bix-maanse premier Oe Noe heeft maandag in de kamer van afge vaardigden medegedeeld, dat overeen- stemming is bereikt met de Chinese volksrepubliek over aan deze staat af te staan Birmaans grondgebied. Birma zal in het gx-ensgebied ongeveer 150 vierkante milometer gebied aan com munistisch China afstaan. China had aanvankelijk de afstand van ruim 460 vierkante kilometer Birmaans gebied geëist. Spionnenkoorts. De vorige week is een Amerikaanse student, die in Rostov een flatgebouw fotografeerde, op aan wijzing van eeix Russische burger door de politie gearx-esteex-d en vier uur lang ondervraagd, omdat men meende, dat hij inplaals van het flatgebouw de fa briek erachter fotografeerde. Een func tionaris van „xntourist" zou de jonge- xrxan, de 21-jarige Josiah Andrews, meegedeeld hebben dat zijn uitwijzing was aangevraagd. Dit bericht kon in Moskou niet officiëel worden bevestigd. wordt gevraagd om de instelling van een bliek vei-broken. waakhond-comité" om het continent te bescheiTnen tegen subvex-sieve acties. SANTIAGO (AFPj De regering van Chili heeft gisteren de diplomatieke be trekkingen met de Dominicaanse Repu bliek verbroken. De Ox-ganisatie van Ame rikaanse Staten heeft dezer dagen een re solutie goedgekeux-d, die het besluit tot een zodanige stap door de Amerikaanse landen bevatte. Mexico heeft zondag de betrekkingen met de Dominicaanse Repu- Samen. Een club van zeven jongelieden in de Noordamerikaanse staat Vermont, die sedert hun kinderjaren onafschei delijk waren, is ook in haar geheel op tragische wijze de dood in gegaan. De zeven jongelieden, allen in Winooski ge boren, klasgenoten op de lagere en mid delbare school, en leden van dezelfde jeugd- en sportclubs, hadden zondag ge zamenlijk een bezoek aan een naburig dorp gebracht met de auto van één hun ner. Op de terugweg geraakte de auto in een bocht uit de koers en botste te gen een boom en alle zeven vonden bij dit ongeluk de dood. Hartelijk gefeliciteerd. Een bi'iefkaart met een verjaardagsfelicitatie, die de voor malige Duitse krijgsgevangene Hein- rich Gniosdorz op 2 mei 1946 uit een Russisch krijgsgevangenkamp in Koersk aan zijn vrouw in Bilchengrund, bij Gleiwitz, verzond, is in het afgelopen weekeinde besteld. Aanval. Een aanval door niet aflatende bijen heeft gemaakt, dat het Katangese ministerie van binnenlandse zaken maandagochtend een uur van de bui tenwereld afgesneden is geweest. Mislukt. Een poging om maandag in Saigon een demonstratie te houden te gen de regering van Zuid-Vietnam, is mislukt nadat de politie en militaire veiligheidsdienst zondagavond 23 perso nen hebben aangehouden, die pamflet ten, dolken, granaten en „molotovcock tails" Saigon hadden binnengesmok keld. Volgens het ministerie van voor lichting zou deze demonstratie op touw zijn gezet door een groep, die zich het front van nationale redding noemt. Straf. De politie van de Italiaanse stad Copertino heeft bericht, dat een veer tienjarige jongen die door zijn ouders voor straf letterlijk aan de ketting was gelegd, door verstikking om het leven is gekomen. De ouders zijn gearresteerd en ontkwaiTien ternauwernood aan lyn ching van hun buurtgenoten. De jon gen werd aldus gestraft omdat hij geen boodschappen had willen doen. Cholera. Het Pakistaanse ministerie van gezondheid heeft meegedeeld, dat vijf honderd personen zijn gestorven alsge- volg van de cholera-epidemie die West- Pakistan heeft getroffen. De epidemie is thans tot staan gebracht, maar ex- doen zich nog individuele gevallen voor van besmetting. De aard hiervan lag in Jammoe in de provincie Kasjmir, waar de ziekte een maand geleden uit brak. De bacillen werden n-.ar de Westpakistaanse stad Sailkot overge bracht door de rivier de Aik Noellah, welke door Jammoe stroomt. Vingergeknip. Engeland gaat een beroem de butler aan Amerika verliezen. Tho mas Cronin, die slechts een week of drie de scepter heeft gezwaaid over de nieuwe huishouding van Prinses Mar garet en haar echtgenoot, heeft een baan als butler aanvaard in een hotel in Florida. Cronin onthulde, dat hij had opgezegd, omdat hij er niet aan ge wend was. dat men i-iep door met de vingers te knippen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3