Splithof uit Heemstede teelt aardappelen in Australië TAXI 13000 Spannende race op Zandvoorts circuit In en om de stad Krachtig optreden „Voortrekker" wint op expositie tal van prijzen HCK kampioen West II in softbalcompetitie Burgerlijke Stand van Haarlem K U I N '3 „KARAMELLA'S" Nieuwe aanwinsten voor Artis Opn ïeuw vragen over fluoridering van Haarlems water AFLOOP EEN White Label SCOTCH WHISKY! Wijziging samenstelling schoonheidscommissie Nederlands N.-Guinea- beleid gekenschetst als balkanisering. F DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Haarlemse raadslid de heer J. Prik kel heeft met zijn vragen aan B. en W. van Haarlem over het bromfietsenlawaai in de binnenstad en ook elders opnieuw de aandacht gevestigd op een actueel pro bleem. Dit bleek eens temeer uit de reac ties die de vragensteller van diverse zij den in de vorm van instemmingsbetuigin gen heeft ontvangen. Een arts sprak in zijn brief de hoop uit dat het gemeente bestuur het belang van deze kwestie zal inzien en de burgerij in bescherming zal nemen. En dat is nu juist het punt, waar omtrent men ernstige twijfel kan koeste ren. De heer Prikkel herinnert het college er aan dat het Wegenverkeersreglement de mogelijkheid schept maatregelen tegen geluidshinder van bromfietsen te treffen. Tevens vraagt hij of het mogelijk is ge meentelijke bepalingen in het leven te roepen om de steeds erger wordende ge luidshinder te beteugelen. Men kan zich afvragen hoe lang déze bepalingen op zich zullen laten wachten en als ze er eenmaal zijn, zal de politie wel een wettelijk erkende meetapparatuur nodig hebben om het naleven van het be paalde te kunnen afdwingen. Maar wordt de geest van de wet dan zozeer door de letter overheerst dat een politieman wèl kan optreden tegen een knoëier-aan-de-knalpot, maar niet tegen 'n bromfietser die met een, volgens de let ter van de wet in orde zijnde uitlaat door het steeds maar weer open en dicht draaien van de gashandel de rust ver stoort? Zou het dan niet mogelijk zijn dat men slechts gebruik makend van het gezonde, verstand tegen lawaaihin der optreedt op grond van de bestaande bepalingen in bijvoorbeeld de hinderwet en de plaatselijke politieverordening? Maar ook al in gevallen, waarbij de po litie de hand op de wet kan leggen, zou zij krachtiger kunnen optreden. De ver keerspolitie in Haarlem heeft in het lo pende jaar tot en met juli zeventig bekeu ringen opgemaakt tegen knalpotknoeiers. Dit zijn dus gemiddeld nog geen drie pro cessen-verbaal per week. En dan te we ten dat de „bromcoureurs" avond aan avond en voox-al in het weekeinde op al lerlei plaatsen in de stad hun lawaaiter- reur uitoefenen! De bewoners missen nog teveel de aanwezigheid van gemotoriseer de Haarlemse politiemannen die krachtig de praktijken van knalknetterende brom- nozems de kop indrukken. Natuurlijk moeten we daarbij "begrip hebben voor het praktische argument dat de politie helaas nog steeds kan aanvoe ren: het personeelstekort. Een of twee gemotoriseerde politiemannen zouden ech ter door een, enkele avonden per week herhaalde, intensieve surveillance en con trole in de belangrijkste straten in de bin nenstad de dank kunnen oogsten van tal rijke tot wanhoop gebrachte bewoners. Het is formeel mogelijk een bromfiets als bewijsstuk in beslag te nemen; in de praktijk komt het zelden of nooit voor. Deze maatregel zou echter wel eens de shocktherapie kunnen zijn om deze lawaaiterroristen wan hun heilloos optre den te genezen. Advertentie BEVALLEN van een zoon: 19 aug.: R. Deurloo-Bouman; 20 aug.: M. J. Huij- boom-Stam; T. H. W. van Kol-Brammer; P. J. Hofman-Beunder: A. A. Troost-Otter; T. Mulder-van de Steege; I. Wegman- Tenambergen (2 zns).; 21 aug.: E. A. C. Stekelenburg-Manten; A. Hessels-Platen; A. Sieval-Krul; A. B. van der Riet-Hee- rens; J. Zijlstra-Jongkind; B .M. Goes- Pico; J. H. Kramer-Updike; 22 aug.: H. Ligtelijn-Albers Meijer; V. Staritsky- Schleiffert. BEVALLEN van een dochter: 17 aug.: M. Gürke-Vinke; 20 aug.: H. L. Hooger- beets-van Gend; G. de Reus-van Son; P. C. van Warmerdam-Dam; A. A. Hes-Moes; A. A. Troost-Otter; J. Hendriks-de Keizer: 21 aug.: G. .T. C. Thoolen-van der Geest; M. C. van Haren-Snol; A. Bottelier-Mie- zenbeek; A. G. Jonker-Hooft; W. A. Droog- Büchler; 22 aug.: M. H. C. Verbruggen- Humme; H. Mens-van Hoeven; E. G. C. van der Weijden-Schleiffert. OVERLEDEN19 aug.: H. H. Fokker, 88 j., Maerten van Heebskerkstraat; 20 aug.: C. Brockmann. 84 i.. Gijsbregt van Aem- stelstraat; A. M. van Roon-Welboren, 84 j., Vergierdeweg; 21 aug.: J. W. Verbeek-de Vries. 78 j., Gasthuisvest; J. C. Wentink. 80 j., Hazepaterslaan. ONDERTROUWD: 20 aug.: J. F. Swets en G. van der Meulen: H. E. van Dijck en C. H. I. van der Vaart; R. J. de Boer en K. S. E. Boot; 22 aug.: A. A. de Graaf en A. -J. Wijnker; A. C. Schilpzand en M. J. Ackermann; M. J. van den Berg en A. Visser: M. F. Barneveld Binkhuysen en C. W Kempkes; E. I-I. A. Zegers en J. M. van de Linde; M. C. A. Villanueva en K. K. Lie; L. Terstal en I-I. E. van Oostveen. (Van een medewerker in Australië) Toen de heer A. Splithof afkomstig uit Heemstede negen jaar geleden in de rots achtige gebieden van Forest Reef te Spring Hill in Australië aardappelen wilde gaan telen, lachte iedereen in de buurt hem uit. Men ivas van oordeel, dat het on begonnen werk was, maar .de heer Split hof bracht het voor elkaar en de talrijke bekers, medailles en de 200 geldprijzen be wijzen, dat hij thans een gewaardeerd in zender bij de talrijke tentoonstellingen is. De heer Splithof zag namelijk wel wat in de aardappelkwekerij in Australië. Jaren lang was hij werkzaam geweest in de bloembollenstreek en voorts had hij vroe ger gewerkt bij enkele boeren in de Haar lemmermeer en in een tuind.erij aan de Houtvaart. Met zijn echtgenote, mevrouw Splithof- De Reus uit de Kerklaan in Heemstede en zijn zeven kinderen trok hij naar Australië om een eigen bedrijf te begin nen. „Waar had ik dat in Nederland kun nen doen?", zo vraagt hij thans nog, „er was nergens ruimte". In Spring Hill ech ter, een plaatsje achterin het gebied van de blauwe bergen in de staat Nieuw Zuid Wales was echter grond in overvloed. Hij bezit op het ogenblik al vier hectare grond en er bestaan nog tal van mogelijk heden, wanneer hij zijn bedrijf eventueel wenst uit te breiden. De heer Splithof kan als de voortrekker onder de emigranten uit Nederland gere kend worden. In 1950 al arriveerde het ge zin in het kamp Bathrust en binnen vijf weken had de heer Splithof een baan als bedrijfsleider op een schapenfokkerij. Vier maanden later werd hij al firmant op een ander bedrijf en in 1953 kocht hij de vier hectare grond in Spring Hill, com pleet met eigen huis. Onmiddellijk ging de heer Splithof zich bezighouden met het kweken van aardap pelen en erwten en in 1954 reeds behaalde hij in de stad Orange met een door hem De competitie van de softbalsters is bij na afgelopen. In enkele afdelingen zijn de beslissingen nog niet gevallen, maar de meeste kampioenen en degradanten zijn bekend. Zo heeft HCK in West I het kam pioenschap behaald voor HHC, dat twee maal struikelde. HCK zal nu met Vodo (Den Haag) en Braakhuizen (kampioen van liet Zuiden) in een toernooi uitmaken, wie zich kampioen van Nederland mag noe men. Dit toernooi wordt waarschi.jlijk op 11 september in Den Haag gehouden. Doordat HHC na de nederlaag tegen HCK de juiste vorm niet kon terugvinden, is de laatste fase van de competitie van de eerste klasse niet erg spannend geweest. HHC verloor van OVVO. dat in degradatie gevaar verkeerde, in .een wedstrijd. die werd geleid door enkele OVVO-leden. Daar deze mensen het met de sportiviteit niet te nauw namen, kon OVVO een onver diende overwinning behalen, ook TYBB verraste HHC en daardoor kwam HCK in het bezit van de titel, mede door zeges op Pinguins (4-3), Rooswijk (14-2) en Cat chers (24-0). Catchers degradeert naar de tweede klasse. De eindstand is: HCK13-26 HHC13-18 Rooswijk14-17 TYBB 14-17 Pinguins 14-16 RCH 14-5 OVVO 14-5 Catchers 14-4 Advertentie EEN ONVERGETELIJKE LEKKERNIJ Banketbakkerij - Pjjnhoomstraat 96 Hoogerwoerdstraat 11 - Telefoon 53158 In de tweede klasse A wist het Amster damse VVGA, dat het vorig jaar uit de eerste klasse degradeerde, de titel te behalen zonder noemenswaardige tegen stand. Uit deze afdeling degradeert TYBB 2. In de tweede klasse B is DSS kam pioen geworden. Ook DSS was veruit de sterkste ploeg uit deze afdeling. Welke ploeg gaat degraderen is nog niet bekend. Het Amsterdamse DCG staat op dit mo ment onderaan, terwijl ook Meteoor nog in gevaar kan komen. VVGA en DSS spelen een hele competitie om een plaats in de eerste klasse. VVGA heeft de eer ste wedstrijd met 2-1 gewonnen. In de derde klasse werden Bloemendaal en Lijnden kampioen en deze ploegen pro moveren naar de tweede klasse. Uit deze klasse degradeert geen enkele ploeg. In de vierde klasse boekte het pas opgerichte OG een fraai succes door met groot over wicht het derde klasserschap te veroveren. In 4B wordt HHC3 kampioen, terwijl Bloe mendaal 3 in 4C de eer voor zich opeiste. De kampioenen van de vierde klassen pro moveren alle. Tot de nieuwe aanwinsten, die Artis de laatste tijd aan zijn collectie heeft kunnen toevoegen, behoort een paartje krokodil- lenwachters. Deze tot de pluvieren beho rende vogeltjes danken hun naam aan hun min of meer vriendschappelijke omgang met krokodillen, Zij maken jacht op bloed zuigers en andere parasieten, die zich op de krokodillen hebben vastgezet. Zelfs deinzen de vogeltjes er niet voor terug voedselresten tussen de tanden van de reptielen weg te pikken, als deze met ge opende muil liggen te slapen. In Artis zal men de vogeltjes niet in het reptielenhuis, maar in het vogelhuis onderbrengen, omdat men de krokodillen niet vertrouwt. Ook zijn in het vogelhuis ondergebracht twee Jacana's. Deze lijken veel op water hoentjes en leven in Zuid-Amerika. Zij hebben bijzonder hoge poten en zeer lange tenen, die het mogelijk maken dat de vo gels over de drijvende bladen van water planten kunnen lopen. Ook op een weke, modderige bodem kunnen zij zich gemak kelijk voortbewegen. Behalve de achtarmige octopus zijn in het Artis-aquarium thans de tienarmige sepia's te zien. Deze inktvissoort, die dik wijls in de Noordzee wordt aangetroffen en waarvan het rugschild als „zeeschuim" vaak aan de Nederlandse stranden wordt aangetroffen, is in gevangenschap zeer moeilijk in het leven te houden. De dieren zijn bijzonder teer en schrikachtig. Men heeft een grote plasticzak in het basin opgehangen en aan de wanden tus sen plastic en muur of voorruit een flinke speling gelaten, zodat het plastic, als de sepia's er in vaart tegenop zwemmen, meegeeft en de dieren zich niet beschadi gen. gekweekte aardappel het kampioenschap van het district. Verder haalde hij op de befaamde „Royal Eastern Show" een eerste prijs op, maar de ex-Nederlander ging door. Hij zocht naar een aardappel, die tegen ziekte bestand was en hij vond die door een kruising van de Pont.iac en de Exton. Deze nieuwe aardappel is wit- vlezig en weerstaat de gevreesde aardap pelziekte. Uiteraard neemt deze liefhebberij, het kweken, een groot deel van de tijd van de heer Splithof in beslag, maar ook het andere werk moet doorgaan omdat het gezin Splithof nu eenmaal ook ondei-hou- den dient te worden. En bij dat gewone werk moet de heer Splithof bovendien nog rekening houden met de sterk schomme lende prijzen van de aardappel in Austra lië. Intussen is de heer Splithof zich boven dien nog bezig gaan houden met de bloem bollenteelt, voornamelijk de tulpen, hya cinten, narcissen en irissen. „Het belooft erg goed te worden", aldus de heer Split hof, „want in de staat Nieuw Zuid Wales worden bijna geen bollen gekweekt". Zo werkt het gehele gezin Splithof ge stadig door aan de uitbreiding van hét bedrijf, want de heer Splithof ontvangt naast de hulp van zijn vrouw ook de niet te missen steun van zijn kinderen. Toch blijft er altijd nog wel wat vrije tijd over en die besteedt de heer Splithof aan zijn geliefde sport: tennis, hoewel hij zo af en toe wel eens met wat weemoed terugdenkt aan zijn oude voetbalclub HBC in Heemstede. Het Haarlemse gemeenteraadslid me vrouw T. Kerkhoff-Pet (Arb.) heeft aan B. en W. opnieuw schriftelijke vragen ge steld over bestrijding van tandbederf door fluoridering van het Haarlemse drinkwa ter. Op 7 juli van dit jaar vroeg zij of B. en W. bereid waren in Haarlem tot fluoridering van het water over te gaan en B. en W. antwoordden toen dat men eerst het rapport van de Gezondheidsraad wilde afwachten voordat men een beslis sing nam. Inmiddels heeft het Tweede Kamerlid de heer C. J. van Lienden ook vragen ge steld over dit onderwerp aan de' Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en uit het antwoord van de Minister blijkt, dat de Minister het initiatief van fluori dering van het water aan de eigenaren van de waterleidingbedrijven overlaat, maar zich tevens voorstelt zondige initia tieven telkenmale goed te keuren. Mevrouw Kerkhoff-Pet herhaalt nu haar vragen en informeert tevens na de plan nen van B. en W. Advertentie Proficiat nestoruitstekend parcours! Voor jou extra haver en rust, voor mij een White Label Scotch Whisky. Onvergelijkelijk lekker, vooral nu Imp: Wilmerink Muller Lisse Ruim dertig bezwaarschriften tegen uitbreidingsplannen Tot half. augustus hebben op het ge meentehuis in Lisse de diverse uitbrei dingsplannen ter visie gelegen, waartegen bezwaren ingediend konden worden. Tegen deze plannen zijn 31 bezwaarschriften in gekomen. Degenen die bezwaren hebben ingedenid over de regeling dorpskern en het uitbreidingsplan-dorp zijn inmiddels reeds door de commissie gehoord. Deze plannen eisen in verband met de toege stane tijdslimiet spoed en zullen in de raadsvergadering van 5 september in be spreking komen. Advertentie Als u mensen tegen komt met opmerke lijk korte vingers, tien tegen een dat het exploitanten van open luchttheaters zijn. wie door het vele „duimen gedurende een wissel vallig zomerseizoen de ledematen zijn afgesle ten. Zo niet bij verzeke ringsman C. de Jong, die al een jaar of wat, als secretaris van het Stich- t i ngsbestuur Ooenuch theater Bloemendaal. bij wijze van hobby ..moe dert" over dat theater. Tja, zegt hij, 1960 zou je bepaald een „klam" sei zoen kunnen noemen, dat het slechte jaar 1955, toen Pluvius ook al een abonnement op 't thea ter had, benadert. Toch is het verrassend, hoe veel voorstellingen er zijn doorgegaan. Het is eigenlijk zo, dat in een slecht seizoen gemiddeld één voorstelling hele maal niet doorgaat. Vijf of zes voorstellingen moeten worden uitge steld maar gaan op een andere datum door en zo wordt 't jaarlijkse speel plan van 25 avonden praktisch toch geheel afgewerkt. „Maar als Nederlands openluchtman moet je mc' de factor „weer" altijd rekening houden. Zo trekken wij bij voor keur gezelschappen aan, die bereid zijn nog een tweede avond, een „uit- wijkavond" open te hou den. Verregent bij voor beeld de avond van de 6e augustus, dan heeft die „troupe" vaak nog 7 of 12 augustus vrij voor een tweede kans. Zo moeten wij het weer- risico spreiden over twee avonden en daar mee ons eigen financieel risico. Minder plezierig is het, wanneer een ge zelschap maar één avond vrij is, want dan draaien we bij regen voor de volle gage op: vermin derd met belasting en BUMA (auteurs) rechten toch nog altijd zo'n 1500 gulden. Maar ook uitstel beeft zijn kosten, omdat wij van een reeds gearriveerd gezelschap voor de reiskosten op draaien, extra publici teit moeten betalen aan de nieuwe datum, het personeel op de afge laste avond toch moeten doorbetalen, terwijl in sommige gevallen het bezoek voor zo'n tweede avond minder is, omdat men deze avond niet vrij had gehouden of door het eerste uitstel werd afgeschrikt. Een openluchttheater beheren is een kansspel, maar in de elf jaar dat Bloemendaal draait is er toch een redelijke spaar pot overgebleven, al komt er dit jaar een lelijke bres in. Het is namelijk niet alléén het weer, dat het bezoek be paalt. Een openlucht theater in de omgeving van 250.000 mensen moet toch geen moeite hebben om geregeld de 1200 plaatsen-te vullen. Mis schien komt het door 'n andere vakantiesprei ding, misschien trekt men meer weg met de weekends of mogelijk is het door een andere oor zaak dat we het theater, zelfs op mooie avonden niet helemaal vol heb ben." De heer De Jong spreekt het niet uit, maar peinzend kijkt hij naar het tv-apparaat in zijn eigen kamer. „Nee, het is niet mo gelijk je risico's te dek ken. Ook niet met de al om befaamde regenver zekering. De prémie is enorm hoog ongeveer 20 °/o van het te ver zekeren bedrag en bovendien is de uitke ring afhankelijk van de uitslag der regenmeters. Nu is het gekke, dat het in Bloemenadal kan gieten, terwijl het in Haarlem waar de regenmeter staat droog is. Dan vis je nóg achter het net De enige risicodekking is de uit wijkmogelijkheid. Jam mer is het dat Haarlem geen zalen heeft, zoals Sittard of Winterswijk, waarheer we bij regen de voorstelling kunnen verleggen. De stads schouwburg zou hoog stens de helft kunnen bevatten. Wij denken trouwens meer in ande re richting, een richting waarover helaas weinig oriëntatiemogelijkheden bestaan, gezien 't kleine aantal openluchttheaters (men komt juist bij óns kijken, hoe wij het doen en hebben gedaan). Ik bedoel, het moet moge lijk en financieel te dra gen zijn een overkap ping voor te schuiven bij regenweer, zoals het ook mogelijk moet zijn het terras met warmte- stralers uit te rusten, tegen de kilte. Eerst dan zijn we voor 100 °/o ge dekt. terwijl het bezoek ongetwijfeld zal toene men, omdat dan ook voor de dames en heren een bepaalde datum vaststaat. Bij het programma, dat we elk voorjaar vaststellen, houden we rekening met 't speciale cachet van de .open luchtvertoningen: ballet, operette, folkloristische groepen, en wij trekken soms gezelschappen aan waar we op de bewuste avond dik geld op toe leggen. ozals bij de Ox ford theatergroep en Pi lar Lopez. Deze laatste vroeg voor een voorstel ling 3500 gulden en dat zat er, zelfs bij een vol theater, niet in. Wan neer een groep gemid deld 1500 gulden vraagt, met personeels- en pu- bliciteitskosten en be lasting mee 1800 gulden, dan spelen we min of meer „quitte" als we het theater half vol hebben. Dit jaar draaien we er in. Het weer, natuurlijk, maar ook wat andere ongrijpbare en onbegrij pelijke oorzaken. Toch gaan we 't volgend jaar met frisse zin en goede moed verder, want op zichzelf biedt ons open luchttheater qua decor, programma en speel ruimte iets dat door niets anders meer te vervangen zou zijn." De heer De Jong kijkt naar zijn duimen. Hij zal ze nog nodig hebben misschien, voor de laat ste voorstelling op 27 augustus. Barf L. Joris Zandvoort Ruim anderhalf jaar geleden hebben de Zandvoortse raadsleden Siegers en Linde man in een raadsvergadering aangedron gen op reorganisatie van de schoonheids commissie. Met name de heer Siegers had bezwaren tegen de werkwijze van de com missie. B. en W. hebben hiernaar een diepgaand onderzoek ingesteld, en hebben de raadsleden thans meegedeeld de be zwaren in het algemeen ongegrond te ach ten. De directeur van publieke werken heeft hierover een rapport opgesteld, dat B. en W. goeddeels kunnen onderschrijven. Het college meent, dat de leden der schoonheidscommissie hun dikwijls zeer moeilijke taak op voortreffelijke wijze ver richten. Men is echter tevens tot de con clusie gekomen dat de samenstelling van de commissie op enkele punten wijziging behoeft, teneinde een nog efficiënter werk wijze te kunnen bewerkstelligen. In ver band hiermede wordt de raadsleden voor gesteld een nieuwe verordening samen te stellen, die op de volgende punten van de bestaande afwijkt: Het voorzitterschap van de commissie zal worden vervuld door de Wethouder van publieke werken of een der andere leden van het college van B. en W. als diens plaatsvervanger. De voorzitter en de secretaris, i.e. de wethouder en de directeur van publieke werken, hebben een raadgevende stem. De commissie bestaat uit vier voor vier jaren te benoemen leden, waarvan er bij toerbeurt, volgens een door hen in onder ling overleg op te maken rooster, twee op treden. De adviezen van de commissie worden door de twee optredende leden-architecten zo mogelijk eenstemmig vastgesteld. Ten slotte stellen B. en W. de raadsle den voor, de aldus gewijzigde verordening vast te stellen en gerekend met ingang van 1 januari voor de tijd van vier jaren tot leden van de schoonheidscommissie te benoemen de heren H. W. van Kempen in Bloemendaal, B. J. J. M. Stevens te Haar lem. L. H. P. Waterman in Amsterdam en ir. H. A. van Oerle in Leiden, waarvan de twee eerstgenoemden tot 1 januari zitting hadden als leden, de twee laatstgenoemde als plaatsvervangende leden. BONN (DPA) De Indonesische rege^ ring heeft begrip voor de neutrale houding van de Duitse bondsregering in het jong ste conflict tussen Indonesië en Nederland, zo heeft de Indonesische gezant in Bonn mr. Z. Zain, in een vraaggesprek met het Westduitse persbureau D.P.A. ver klaard. De Duitse Bondsrepubliek kan evenwel door economische en technische samenwerking meer voor Indonesië doen, zei hij. Mr. Zain noemde de hulp voor de ont wikkeling „inconsequent", wanneer „door de politiek van de Europese Economische Gemeenschap het handel drijven tussen West-Duitsland en Indonesië moeilijker wordt". Hij wenste nieuwe wegen voor samenwer king tussen de Westelijke landen en de jonge onafhankelijke staten van Azië en Afrika. Tot nu toe heerst de indruk, aldus mr.Zain, dat het Westen zijn hulp te lang zaam biedt en zijn eigen economische po sitie in deze landen .wil versterken. De Russische steun komt sneller en is doel matiger. Óver het conflict tussen Indonesië en Nederland zei de gezant, dat wederaan- knoping der diplomatieke betrekkingen slechts dan mogelijk zou zijn wanneer Den Haag het recht van Indonesië op hereniging met Nieuw-Guinea erkent. De soevereiniteit was onvoorwaardelijk aan Indonesië overgedragen, zei hij. Het be zoek van de „Karei Doorman" aan Nieuw- Guinea noemde mr. Zain „indirecte agressie die grote onrust onder de Indonesi sche bevolking had veroorzaakt. Hij ver geleek de situatie in Indonesië met de crisis in Katanga, waar men poogt te scheiden wat als economische eenheid moet worden samengesmolten. Deze politiek van balkanisering in Afrika en Azië is een groot gevaar, daar zij een voortdurende onrust in deze gebieden schept". Brand door blikseminslag. Door blik seminslag ontstond tijdens een hevig on weer brand in een grote landbouwschuur van de heer N. Versteeg te Almelo. De schuur met inventaris ging geheel ver loren. Een zeug met twaalf biggen kwam in de vlammen om. Vijfendertig kinderen van tien tot zes tien jaar hebben deelgenomen aan de tweede zeepkistenrace, die maandagmiddag op het Zandvoortse circuit werd gehouden. Het enthousiasme van de jeugd was bijzon der groot. Als echte autocoureurs waren vele kinderen uitgerust met helm, stofbril en handschoenen. Voor de wedstrijd kregen de coureurs gelegenheid te trainen. Op de Hunzerug was een perron gebouwd, van waar de wa gentjes werden gestart, zodat zij reeds direct een behoorlijke snelheid kregen. De directeur van het circuit, de heer J. B. Th. Hugenholtz, gaf de jongens vele technische aanwijzingen, ook voor het nemen van de bochten. Om ruim half vier begonnen de eigen lijke wedstrijden. Luid aangevuurd door de toeschouwers, schoten de coureurs met hun zeepkisten over het circuit. Elke deel nemer moest twee keer het parkoers af leggen. De prijzen bestonden uit fraaie medailjes, die tenslotte aan de volgende winnaars ten deel vielen: Groep I (op luchtbanden): 1. vergulde medalie Henk Koel, Bentveld, tijd 28,2 sec.; 2. verzilverde medaje Jaap van der Neut, Heemstede, 28,4 sec; 3. bronzen me- dalje iVIartje Flohil, Acrdenhout, 30,3 sec. Groep II (op massieve banden): 1. ver gulde medalje Paul Kalkoen, Zandvoort, 31 sec., 2. verzilverde medalje Hans Hu genholtz, Bentveld, 31.1 sec.; 3. bronzen medalje Eric de Bas, Zandvoort, 31.6 sec.; 4. Dikkie van den Engel, Zandvoort (bron zen medalje) 31,9 sec.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5