Roeiloting viel niet zo gunstig uit voor Nederlandse ploeg Roeibaan op Meer van Albano wordt een waterkolk genoemd Ton Amons was bij Sterns weer een klasse apart Gordon Pirie leefde drie maanden als kluizenaar Nederlandse turner in Australische ploeg Mexico naar Nederland Vijfde testmatch een draw Ook in Den Haag wonnen Foresters Alkmaardermeerweek best geslaagd zeilfeest Maar krijgt hij kans tegen Halberg? Brundage herkozen OLYMPISCH ALLERLEI WOENSDAG 24 AUGUSTUS 196 0 13 Fanny en Arie De mooiste Korteweg in vorm Woedend „Ik bezie de loting voor de Nederlandse Olympische roeiers met gemengde ge voelens", zei dinsdagavond de heer Willebrand, chef d'equipe van de Nederlandse roeiploeg In Rome na afloop van de loting voor de heats die op 30 augustus op het Meer van Albano bij Castelgandolfo zullen worden gehouden. Onze skiffeur Lex Redelé zal, aangezien in alle bootklassen slechts de eerst aankomende van iedere serie rechtstreeks in de halve finale wordt geplaatst, hoogstwaarschijnlijk in de her kansing moeten uitkomen. De Utrechtse student stuit in zijn serie op niemand minder dan de twee uitgesproken favorieten, nu de Australiër Stuart Mackenzie definitief niet aan de spelen deelneemt, namelijk de Russische sculler Ivanov en de Pool Theodor Kocerka. In de dubbeltwee zijn de kansen van Jacob Rentmeester en Peter Bakker niet on gunstig. Weliswaar zijn de tegenstanders niet mis, namelijk de Duitsers Just Jahn en Manfred Becher, de Amerikanen Kelly en Knecht, de sterke Fransen Duhamel en Monnerau, de Joegoslaven Vlasic en Lovec en de Australiërs Tutty en Webb, maar men kent in het Nederlandse kamp de kracht van deze buitenlandse tegenstanders, uitgezonderd die van Australië. Ook hier in Rome treft men de Nederlandse namen van Bakker en Rentmeester onder dé favorieten, vooral nadat onze landgenoten hun krachten hadden getoond tijdens de grote internationale wedstrijden in Zürich. Toen zagen Bakker en Rentmeester door een stuurfout van een tegenstander hun kansen verlóren gaan, iets waarvoor zij nu in Rome op het winderige Lac Albano zeer goed moéten oppassen. Fanny Blankers-Koen en Arie van Vliet zijn door het N.O.C. aangewezen om don derdagmiddag mee te lopen in het défilé bij de opening van de Olympische Spelen. De hockeyer Van Erven Dorens is vaandel drager. De Nereus-equipe Veenemans en Blaisse zal zich welhaast zeker via de herkansing moeten klasseren, aangezien de tegenstan ders in de twee zonder stuurman zeer sterk zijn. Vooral de Canadezen An derson en Donald en de Oostenrijkers Sageder en Kloimstein zijn tegenstan ders van formaat. De twee met stuurman van Argo, bestaande uit de roeiers Wientjes en Van Dis en stuurman Bos, treffen in Hongarije, Spanje, Argen tinië, Zweden en Dene marken niet zulke sterke concurrenten en er be staat een kans zij het een zeer kleine dat zij zich uit deze heat naar de halve finales kunnen De vier met stuurman van Njord, bestaande uit Klumperbeek (stuurman), Moerman, Stelma, De Rui ter en Wamsteker, lootte in de derde serie tegen de ploegen van de Ver enigde Staten, Tsjecho- slowakije, Japan en Groot- Brittannië. De strijd in deze klasse zal geheel open zijn en het is on doenlijk om zich ook maar- aan enige voor spelling te wagen. De kleine stuurman van de Duitse acht luchtte zijn hart. „Dat is geen roeibaan meer, dat is gewoon een waterkolk". Het was een hard maar rechtvaardig oor deel over de baan van Albano, die door de Italianen zelf toch zo vol trots de mooiste roeibaan ter wereld wordt genoemd. Het was zelfs een heel hard oordeel. Ten koste van vele miljoenen lires van de „toto calcio", de Italiaanse voetbaltoto. is dat kratermeertje van Castel Gandolfo eigenlijk alleen maar bekend om zijn Fras- cati-wijnen en een onopgehelderde moord herschapen in een ultra-moderne roei en kanobaan. En de kleine stuurman ging gründlich als alle Duitsers verder: „Van de 365 dagen per jaar is er hier 320 dagen een hinderlijke wind, die het water op het meer stérk in beweging brengt. Nee, werkelijk voor ons is het werkelijk geen pretje". Maar goed, de stuurlieden mogen dan mopperen over de wervelwinden in het kratermeertje, de toeschouwers zullen al leen maar genieten van het Lago di Albano en zijn roeibaan. In een omgeving waar de wijngaarden worden afgewisseld door bos sen, op een steenworp van Castel Gandolfo, de zomerresedentie van de paus, zullen óver enkele dagen de Olympische kano- en roeiwedstrijden onder voor de toeschou wers ideale omstandigheden beginnen. Geen moeite is de Italianen teveel ge weest. Om de toegangsweg tot. het meer zo kort mogelijk te houden werd zelfs een 500 meter lange tunnel aangelegd door de bergrug die het Lago di Albano omsluit. Druk wordt er door de kanoërS en de roeiers geoefend. Ook de Nederlandse kanoploeg is dagelijks, zelfs zeer langdurig in actie. De Nederlandse roeiers zijn in tegenstelling tot vrijwel alle andere lan denteams nog niet gearriveerd. Pas vrij dag zullen zij de reis naar de „eeuwige stad" ondernemen. Maar al zijn die roeiers dan nog steeds niet in Rome aangekomen, toch wordt er al uitvoerig over de Nederlandse vertegen woordigers gesproken. In het Duitse kamp toonden de deelnemers grote interesse voor de resultaten die de dubbel twee Rent meester-Bakker en skiffeur Lex Redelé hebben bereikt. „Die dubbel twee van jul lie is een kanshebber en met die Neder landse skiffeur zitten we liever ook niet in dezelfde serie". Niet alleen de Duitse roeiers waren sterk geïnteresseerd in de prestaties van de Nederlanders, de kanoploeg van Duitsland blèek ook al grote belangstelling te hebben voor de Nederlandse vertegenwoordigers. Dé sensatie van het Hengsteymeer, waar eerst Knuppe en Geurts in de kl -klasse een dubbele overwinning behaalden op Scheuer, de Olympische kampioen van 1956, en wereldkampioen Fritz Briel en vervolgens de combinatie Beunder-Huis- man té sterk bleek voor Scheuer en Briel, was nog lang niet vergeten. Zelfs voor de opmerking dat de Neder landers misschien wel wat erg vroeg in vorm waren gekomen, kon de Duitsers niet geruststellen. „Wij hebben ze nu een paar dagen zien trainen", was het commentaar, „en in uit-vorm-zijn geloven we echt niet....". Gerrit Korteweg, de Delftse vlinderslag zwemmer, blijkt zich in het stekende Ro meinse zonnetje uitstekend op zijn gemak te voelen. Enkele weken geleden tijdens de trainingsreis, zwom de lange student in het Olympisch bad de 100 meter vlinder slag in 1.03.9, dinsdagmiddag tijdens de oefeningen in het „Rozenbad" legde hij de 200 meter af in 2 min. 26 sec. Een officieuze tijd, die maar liefst ruim 10 seconden onder het Nederlands record van Bert Sitters (2.36.9) ligt. De 'raaie prestatie van Korte weg stimuleerde ook de anderen tot goede trainingstijden. Ada den Haan zwom zes, zeven maal achtereen een 50 meter school slag-sprintje in 42 a 42.2. Ria van Velsen heeft haar oude vorm weer gevonden. Belangrijk is dat de Haagse de grote strijd met vertrouwen tegemoet ziet. Zij zwemt in haar 100 meter rugslag- serie op baan 4 en bij de training in het Olympisch bassin heeft Ria ontdekt zich in die baan prachtig te kunnen richten op de tien meter springtoren en de grote licht masten. „Die zorg, dat ik weer scheef zal gaan ben ik nu tenminste kwijt", zei Ria. Waarop een van de zwemmers opmerkte, dat ze daar toch niet bang voor hoefdè te zijn nu die niersteen niet meer heen en weer kan rollen Ook bij de vrije slag-zwemsters zat er vaart in. Cockie Gastelaars lijkt vrijwel over haar inzinking heen te zijn en onder leiding van Gerrit Korteweg trokken Coc kie, Sita Posthumus gisteren was het hopeloos maar nu ga ik weer lekker Erica Terpstra en Jopie Troost een serie 50-metersprints, terwijl Corrie Schimmel een paar banen verder aan het „kilometer- vreten" was. Een merkwaardige vorm van gecombineerde training was even later tot stomme verbazing van een handjevol spionnen van andere landen te zien. Tineke Lagerberg zwom enkele baantjes rugslag- armslag om zich wat los te maken, terwijl Jan Bouwman haar bij de voeten vasthield om de crawlbeenslag te oefenen en zo doende voor de motor van'het tandem te zorgen. Zo wordt dag-in-dag-uit in alle baden in en rond Rome geoefend voor de grootse zwemwedstrijd. Het is dat wij de trainings- tijd van Gerrit Korteweg zelf hebben zien afdrukken, anders zouden we het niet heb ben willen geloven want overal doen ge ruchten de ronde van de meest fantastische tijden. De ene dag hoort men dat Dawn Fraser 60.3 heeft gemaakt, de volgende dag gaat het verhaal dat Chris von Saltza de 100 meter in 60.2 heeft gezwommen. De ene Australiër weet te vertellen dat Ilsa Konrads weer constant onder de 4.50 op de 400 meter blijft, de volgende schudt zijn hoofd en beweert dat Ilsa veel te dik is geworden en blij zal mogen zijn met een bronzen medaille De grote strijd Verenigde Staten-Australië tekent zich af. In de wan delgangen van de Romeinse trainingsbaden is deze allang begonnen. Arie van Vliet was woedend. „Die Ita lianen en Fransen hebben altijd 'n streep je voor. Waarom moeten zij nu weer apar te boxen hebben terwijl wij met Zwitser land moeten delen? Zijn zij zoveel meer dan wij? Dat neem ik niet". Dat was het verwijt dat Van Vliet dinsdag de direc teur van 't gloednieuwe stadion Velodro- mo voor de voeten wierp. De taalbarrière vormde echter een te grote kloof om tot een resultaat te komen. Want de enkele woorden Italiaans van Van Vliet waren niet toereikend om de grieven duidelijk te maken en voor „il direttore" bleek Frans even onverstaanbaar als Chinees. Er kwamen veel boze gevaren aan te pas voordat het tot de Italiaan doordrong dat de Nederlanders zich teruggezet voel den bij de Italianen en Fransen. Toen was de schuldige snel gevonden. „De UCI hèeft de ploegen ingedeeld. Ga daar maar klagen", kreeg Van Vliet tot antwoord en daarmee was voor de directeur de zaak afgelopen. Het was begonnen toen de Nederlandse baanrenners hun intrek namen in de cata comben van dit bijzonder fraaie wieier- stadion, dat speciaal voor de Olympische Spelen is gebouwd. De Nederlanders kre gen één der grote boxen toegewezen en waren vooreerst nog opgetogen, want be halve over een grote kleedkamer heeft elk compartiment twee douches, een grote ruimte voor het materieel, nog een aparte wasplaats en een massageruimte met één tafel. Toen Van Vliet echter eens goed rondkeek en op de deur de naambordjes „Hollande" en „Suisse" zag staan was het gedaan met de blijdschap over de prach tige ruimte. „Dat kan toch niet. Verbeeld je dat we tegen elkaar moeten rijden. Dan kun je toch niet in één ruimte met je tegenstan ders je eigen man voorbereiden". Van Vliet beende de gang in. „Ik moet toch eens rondneuzen hoe het met de anderen ge steld is". Voor de meesten bleek het niet beter te zijn dan voor de Nederlanders. De Denen bijvoorbeeld hadden inwoning gekregen van de Finnen, Hongaren en Po len. Maar Van Vliet had daarvoor geen aandacht. Hij zocht naar de Italianen en vond de Azurri in een aparte gang, waar zij evenals de Fransen vier kleinere boxen hadden bezet. „Zie je wel, er wordt altijd onderscheid gemaakt" en Van liet steven de regelrecht naar het kantoortje van de directeur. Inmiddels waren de baanrenners kennis gaan maken met de supersnelle houten piste, waarop Antonio Maspes onlangs zijn fameuze record van 10,8 seconde over de laatste tweehonderd meter reed. De jon gens waren opgetogen. „Er zit geen bub beltje of kuiltje in die baan. Het is fan tastisch", zei de kleine Mees Gerritsen, terwijl hij met een lekke band van fiets stapte. De Nederlanders hadden geen rekening gehouden met de hoge temperatuur in Ro me, hadden hun banden te hard opge pompt met het gevolg dat de vederlichte tubes het onder de snel toenemende span ning begaven. De Nederlandse sprintkampioen Ad de Graaf kreeg in de bocht een klapband en gleed onderuit. De Rotterdammer liep hierbij een paar schaafwondjes op maar die tellen niet voor een wielrenner en even later draaide ook hij weer rustig zijn rond jes. De wegrenners waren dinsdagochtend onder leiding van Joop Middelink een deel van het parcours voor de ploegentijdrit gaan verkennen en hadden zich daarbij verzekerd van de hulp van een Italiaans gids om de weg niet kwijt te raken. Sport in het kort VOETBAL. De uitslagen van de voetbal wedstrijden die maandagavond voor de Engelse league werden gespeeld, luidden: eerste divisie: BlackpoolTottenham Hot spur 1—r-3: West Ham UnitedAston Villa 52; tweede divisie: Stoke CitySunder land 00. Ben de Roo samen met de zwemsters Marianne Heemskerk, Sita Posthumus en Atie Voorbij. Wat te zeggen als je als Nederlander bent geboren, slechts twintig jaren telt en in de houding staat voor de Australische vlag, terwijl vlak naast je, bijna tastbaar, de leden van de Nederlandse ploeg zijn op gesteld. Dat is niet mogelijk, zal men zeg gen. In Rome is alles mogelijk. Ben de Roo, die in 1940 in Enschede het levenslicht zag, emigreerde namelijk in 1956 naar Australië en zijn turncapacitei- ten zijn dusdanig hij werd in 1959 en 1960 tweede bij de Australische senioren kampioenschappen dat de autoriteiten zich op aandrang van het Australisch Olympisch Comité inspanden om hem nog voor het einde van de wettelijke verplichte „wachttijd" te naturaliseren, opdat hij als Australiër aan de Spelen kon deelnemen. Ben de Roo, in Nederlandse turnkringen geen onbekende, moest en zou met Atie Voorbij, Sita Posthumus, Marian Heems kerk, Ria van Velsen en Ada den Haan op de foto, terwijl de ene grap na de andere in vlot Nederlands uit zijn mond rolde. „Fijn dat ik hier ben in Rome met de Au stralische ploeg, maar een vreemd gevoel geeft het dat je als Nederlander in een an der pakje bent gestoken. Het is me nu dui delijk dat een uniform, dat je in een be paald vakje onderbrengt, eigenlijk niets betekent" was het wijsgerige slot van zijn betoog en druk pratend met de leden van de Nederlandse ploeg vervolgde hij zijn weg. Het bestuur van de KNVB is met de Mexicaanse Voetbalbond overeengekomen nog dit seizoen de return wedstrijd van de ontmoeting Mexico-Ne'derland te spelen. Hoewel de datum nog niet vaststaat, is wel zeker dat ontmoeting in mei 1961 wordt gespeeld. De KNVB heeft voorts een verzoek van Uruguay ontvangen voor een wedstrijd te gen het Nederlands A-elftal. Deze ontmoe ting val een onderdeel moeten zijn van de trip die de ploeg van Uruguay in het voor jaar van 1961 naar Europa maakt. Cricket Op de laatste dag van de vijfde test match Engeland-Zuid-Afrika deed de regen de hoop van de Zuidafrikanen op 'n over winning in rook vervliegen. Nadat Enge land maandag in hun tweede innings 380 runs hadden gescoord voor het verlies van slechts vier wickets, werd door slecht batten aan het begin van de laatste dag de situatie voor Zuid-Afrika weer iets gunstiger. Maar Trueman deed het getij keren met een produktie van 24 runs binnen vijftien minuten, zodat Cowdrey by de lunch kon sluiten by de score van 479 voor 9. Tegen de verwachtingen in kreeg Zuid- Afrika toch nog een zij het kléine kans op de eerste overwinning, maar de opgave om in drie uur tijds 216 runs te scoren bleek te zwaar. Een onderbreking van 25 minuten, die werd veroorzaakt door dé regen, was de eerste tegenslag en 45 minuten voor het einde van de speeltijd maakte een tweede bui aan alle illusies een einde. Met nog 6 wickets in handen kwamen de Zuidafrikanen nog altijd 118 runs tekort, waarmee de draw een feit was. De eindstand was: Engeland 155 en 479 voor 9 gesloten; Zuid-Afrika: 419 en 97 voor 4. De cricketwedstrijden tussen een KNCB- team en de Free Foresters (Engeland), die dinsdag op Houtrust in Den Haag is ge speeld, is door de Engelsen met 70 runs gewonnen. De eindstand was: Free Fores ters: 200 voor 9 gesloten, KNCB-team: 130 all out. De gedetailleerde score van de ontmoe ting was als volgt: Battingcijfers Free Fo resters: Mordaunt 24. Manners 102, Benda 13, Henderson 22 en Corfield 11 n.o. Bow- lingcijfers KNCB-team: Derogee (HBS) 2- 37, Spits (VRA) 3-65, Mulder (HBS) 3-30 en Kooistra (HCC) 1-28. Battingcijfers KNCB-team: A. Bakker jr. (VOC) 26, Kooistra (HCC) 11, Spits (VRA) 14, Janssen (ACC) 32 en Stroink (PW) 14. Bowlingcijférs Free Foresters: Mordaunt 4-26, Ainsworth 3-17, Henderson 2-21 en Corfield 1-16. Het hoogtepunt van de vjedstrijd was een voortreffelijke century van de Engels man Manners. De Alkmaardermeerweek 1960 is ten einde. De stevige zuidwestelijke bries le verde gisteren op de slotdag de slecht- weerzeilcrs alle voordelen op, die zij nodig hadden om zich te revancheren van hun matige optreden van dusverre. Zo was Ton Amons bij de Sterns eindelyk weer eens een klasse apart, doch de hoofdprijs kon de Rijswyker Van der Rest al niet meer ontgaan. Die hoofdprijs stond Barto Kraan bij de Sharpies, Bouw van Wijk in de Vryheidskla'sse en Bert Tournier by de Olympiajollen met vier successieve eerste plaatsen al dagen op het lyf geschreven. Iets minder sprekend maar toch wel over tuigend was de triomf van Wim Maarse in de snelle Finjollenklasse. Snel gingen ook de Flying-Dutchmans, die al planerend in het laatste ruime wind- se rak zelfs de eerder gestarte Valken en Draken voor de finish al te pakken had den. In deze klasse was het Jongeneel, die als nummer één eindigde en daarmede te vens de hoofdprijs in de wacht sleepte. Een reglementaire beslissing moest wor- Onder de zevenduizend deelnemers aan de Olympische Spelen, die morgen begin nen, is een eenzame Brit, die de laatste drie maanden als een kluizenaar heeft ge leefd. U kent ongetwijfeld zijn naam, want hij heet Gordon Pirie. In een even verbe ten als wanhopige poging om voor het laatst een geslaagde aanval op de gouden medailles van de 5000 en 10.000 meter hardlopen te doen, heeft hij 13 weken ge leden zijn vrouw, op de wangen gekust, zijn kinderen over de hoofdjes gestreeld en is naar een trainingskamp, ergens in de Schotse hooglanden verhuisd. Daar heeft, hij zich dan wel niet, gelijk vroeger de profeten, met sprinkhanen en wilde ho ning gespijzigd, maar hij heeft er toch sim.pel en ruig geleefd. En vooral: een zaam. Het kostte hem alvast zijn betrekking, want in Engeland is waarschijnlijk geen werkgever te vinden, die dit van een em ployé „neemt" in Nederland vermoe delijk evenmin. Maar Pirie heeft het er voor over, omdat hij zijn boeiende sport- carrière besluiten wil met een daverende apotheose: overwinnaar op de vijf en tien kilometer. Hoe ver zal hij komen, vraagt men zich in atletiekkringen op dit moment af. 1-Iij is wereldrecordhouder geweest, hij heeft schitterende dingen gedaan, maar af en toe ook schrikbarend gefaald. Velen hebben hem niet begrepen en haalden over deze super-individualist, die zijn eigen leefwijze, schema's en starttijden bepaalde, de schouders op. Nu krijgt hij zijn laatste kans. Wie vreest hij? Maar één man. Eigenlijk: een mannetje, met een raar- slingerend armpje en een gebroken schou der, die nooit helemaal geheeld is. Zijn naam is Murray Halberg en die naam zal men straks meer horen in de verslagen van de Spelen. Want Halberg is een 27-ja- rige Nieuwzeelander. die de laatste tijd zulke verschrikkelijk-snelle tijden heeft gelopen, dat zelfs dat toppunt van onver stoorbaarheid, Gordon Pirie, er een tikje door geïmponeerd is geraakt. Al heeft hij dan gezegd, dat die tijden allemaal in „thuiswedstrijden" voor Halberg tot stand zijn gekomen. Bekijkt die tijden van Halberg eens: 13 minuten 37.4 seconden op de 5000 meter (Kutz* wereldrecord staat op 13.35) en 28 minuten 48 seconden over de 10.000 meter (Kutz' wereldrecord staat op 28.30.4). Maar Wladimir Kutz, de Russische ma troos, van wie wordt verteld dat hij nog nooit een schip had gezièn, loopt niet meer, Zatopek is er mee gestopt en Herbert Schade, de grimmige Duitser, is in Rome als trainer. Dus lijkt de weg vrij voor Halberg of Pir;e. Pirie de kluizenaar moet op het punt van doorzettingskracht, waarschijn lijk de voorrang laten aan Halberg, de man die tien jaar geleden bij een rugby wedstrijd zijn schouder brak, bloedvergif tiging kreeg en op het randje van de dood balanceerde. Hij werd beter maar zijn lin kerarm hangt er nog maar zo'n beetje bij en zijn schouder blijft pijnlijk. En tóch die geweldige prestaties, vooral op de 5000 meter. Halberg zal allicht het voordeel hebben, gewend te zijn aan grote hitte. Engeland, dat mistland, heeft Pirie aan weinig hitte doen wennen. Maar Gordon is een tijd in australië geweest. Zijn weerstand tegen de verlammende hitte zal hij zéker nodig hebben, als tenminste het weer blijft als het is. Het Internationaal Olympisch Comité in Rome in congres byeen, heeft dinsdag avond de Amerikaan Avery Brundage voor een ambtstermijn van vier jaar tot presi dent herkozen. Tijdens de bijeenkomsten van maandag was besloten de ambtster mijn in het vervolg op vier jaar te stellen inplaats van acht zoals tot dusver. Behalve Brundage zijn ook de vice-pre- sidenten Armand Massard (Frankrijk) en de markies van Exeter (Engeland) met al gemene stemmen herkozen. Doordat de enige Russische kandidaat niet genoeg stemmen kreeg, werd de Bra ziliaan Ferreira Santos als lid gekozen in de vacature die was ontstaan door 't over lijden van het Bulgaarse lid. De Sovjet- Unie is thans niet rechtstreeks vertegen woordigd in het I.O.C. den genomen bij de Valken, waar Hoppes' eerste plaatsen van de beide eerste dagen doorslaggevend bleken voor de toekenning van de hoofdprijs. Een toekenning die gis teren op de finish beslist werd, aangezien mej. De Wit vlak voor de eindlijn uit plane geraakte. Daniels zeilde te constant bij de 12-voetsjollen seorelijst 2, 2, 1, 4 om hem de hoofdprijs nog te ontnemen. Hetzelfde kan gezegd worden van Blonk bij de 16 m2 klasse, die de zilveren sier- schaal. beschikbaar gesteld door de bur gemeesters van de viermerengemeenten voor één jaar mee naar Nieuwkoop neemt. Er was op deze sluitdag nogal wat averij, maar niemand was zo onfortuinlijk als de Kaagzeiler Bissot, die bij het ronden van de eerste boei zijn mast aan stukken zeil de, waardoor hem de hoofdprijs alsnog Zeilen ontging. Terugziende op vier dagen zeil- genot kon niet anders gezegd worden dan dat de Alkmaardermeerweek êen van de best geslaagde zeilfestijnen van 1960 is ge weest. De uitslagen luidden: 12 m2 klasse: 1. Rakker, strm Kraan (De Braassem), 2. Mariandel, strm. Van Sta veren (De Braassem). 12 voetsjollen A: 1. Watervloo, strm. Van Beekum (HJC), 2. Keesje de Duivel, strm. Keijzer (ARZV). Valkenklasse: 1. Bounty II, strm. v. d. Baumen (De Kaag), 2. Barry III, strm. Snijders (De Kaag). Drakenklasse: 1. Norremêer II, strm. Hofkes (KNR en ZV), 2. Jöy II, Strm. Bier (KNR en ZV). Olympiajollen: 1. Windveer, strm. Tour nier (Aegir), 2. Taifoen, strm. Husslage (ZO). Pampusklasse: 1. Westeinder, strm. Dé Ruijter (Nieuwe Meer), 2. Karekiet, strm. Van Dijken (ARZV). Vrijheidsklasse A: 1. Noreg, strm. Amons (ZZV), 2. Gladoortje, strm. Latenstein (ZZV). Flying Dutchmanklasse: 1. Wervelwind, strm. Jongeneel (De Kaag), 2. Klein Duim pje, strm. Stenhuis (WVZ). 16 m2 streepklasse: 1. Pie-de-Balo, strm. De Haas (HWH); 2. Keesie, strm. Blonk (Noord-Zuid). Regenboogklasse: 1. Ree, strm. Walig (ZZV), 2. Duke, strm. Van dér Velde (De Kaag). Finjollenklasse: 1. Finig, strm. Maarse (De Kaag), 2. Gold Finn, strm. Willems (Schinkel). Hoofdprijzen: hoofdprijswinnaar Barto Kraan (De Braassem); 12 voets jollen A: F. H. Danieëls (HJC); Valkenklasse: E. J. Hoppe en J. van Leeuwen (De Kaag); Olympiajollen: B. Tournier (Aegir); Pam pusklasse: H. J. de Ruijter (Nieuwe Meer); Vrijheidsklasse A: B. van Wijk (De Braas sem); sternklasse A: H. v. d. Rest (Te Werve); Flying dutchmanklasse: G. A. S. Jongeneel (De Kaag); 16 m2 streepklasse: J. Blink (Noord-Zuid); finjollenklasse: W. Maarse (De Kaag). Voor het eerst in zijn leven, woont d.e „menselijke locomotief", E mil Zatopek de Olympische Spelen bij als toerist. De m.an die acht jaren geleden een van de grootste prestaties uit de sportgeschiede nis leverde het winnen van alle drie lange afstanden tijdens de Olympische Spelen in Helsinki was in het Olympisch zwembad. Hij lag er te zonnen. „Geen zware zorgen ditmaal", verklaarde de kaal-wordende, 38-jarige Tsjech glimlach end. „Mijn enige zorg is nu mooi. bruin te worden." Emïl legde uit d.at hij hier „officieel" is als coach van de Tsjechische atleten. „Dat is maar een etiketje. Mijn benoeming tot coach was alleen maar de manier van mijn regering om me een Olympische va kantie te bezorgen", aldus Zatopek. De Tsjech vertelde dat de Russische regering heizelfde voorrecht heeft geschonken aan Wiadimit Kutz, de Rus die in Melbourne de 5.000 en 10.000 meter won. De „draven de zeeman" Kutz, thans een 200-ponder, is ook al een coach met vakantie. Zatopek, een luitenant kolonel in het sport-centrum van het Tsjechische leger, zeide cat hij tevreden was met het leven en dat het hem spijt ditmaal te moeten toe kijken. Zij sportcarrière werd practisch afgesloten toen hij in Melbourne met de vierde plaats genoegen moest nemen in de marathon loop. „Het is aardig zolang alshet duurt", zei Zatopek filosofisch, „en ik zal nooit de dag vergeten toen mijn vrouw speer werpster Dana Zatopeken ik binnen het half -uur in het zelfde stadion beiden een Olympische titel behaalden. Maar het is ook een hard leven, waarin men zich veel moet ontzeggen een leven voor veel jongere mensen, hoewel mijn vrouw het mei die visie niet geheel en al eens is. Zij wil het hier in Rome nog eens proberen. Maar ik zelf ben blij dat ik het nu wa.t kal mer aan kan doen. Bovendien voel ik me nog een beetje lid van de Olympische fa milie, want de jongelui komen mij nog steeds advies vragen en mij problemen voorleggen. En de internationale sfeer van vriendschap en goede wil vind ik bijzon der prettig". Zatopek verwacht dat de Spelen in Rome alle vroegere zullen overtreffen, met uit zondering van het lopen op de lange af standen. Wat dat laatste betreft ziet Za.to- pek momenteel geen atleten van groot for maat. Hij meent veilig te kunnen voor spellen. dat alleen déze nummers geen Olympische en wereldrecords ziillen sneu velen. Zatopek is er niet zeker van dat Rusland opnieuw gemakkelijk het onofficiële alge meen klassement zal winnen. Hij zegt dat de sport in Rusland moeilijkheden heeft gehad, doch dat dit een lógische gang van zaken toas. De Russische sportlieden kwa men snel naar voren, te snel misschien. Er heerste groot enthousiasme dat thans wat geluwd is. Maür Zatopek meent dat de Plussen volgend jaar weer op koers komen en er dan zullen blijven. En daar het vraaggesprek in het zwem bad plaats vond, gaf Zatopek ook zijn vi sie op de komende zwemwedstrijden, „het op de jeugdige Amerikaanse zwemstertjes. Die worden hier de grote verrassing", zei Emïl. Dit is Francis Slaap, een negentienjarig Engels meisje dat op het laatste mo ment toch nog werd gekozen in de Engelse Olympische atletiekploeg. Zij kómt uit op het nummer hoogspringen, waarvoor men haar op de foto in training ziet. 'S NACHTS Het nachtleven in Rome profiteert mee van dé Olympische Spelen. Het aantal nachtclubs is reeds verdubbeld, 14 wer den er speciaal geopend ten gerieve van de buitenlandse gasten. Men vindt in de eeuwige stad alle variaties, van de in tieme. cabarets in Parijsê stijl tot de „sing-sing club", die het interieur heeft van een Amerikaanse gevangenis. Voor bezoekers met een meer serieuze smaak is er een serie speciale balletvoorstellin gen, historische voorstellingen met dui zenden „acteurs" in traditionele cóstuums en 'n klank- en lichtspel in hét Romeinse forum. ZORGEN Er lópen momenteel in Rome lieden rond die onder zware zorgen gebukt gaan. Het zijn de opkopers van Olympische plaatskaarten. Zij hadden gedroomd van grote winst, maar zien nu verlies in het verschiet. Morgen beginnen de Spelen en het kost de opkopers momenteel de groot ste moeite om de normale prijs voor hun kaartjes te krijgen. Zelfs als de heren „korting" aanbieden, loapt hun handel nog stroef. Tot dusver zaten de opkopers al leen goed met de kaartjes voor de Ope ningsplechtigheid en voor de zwemwed strijden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13