KONGO'S WERKELIJKE REGERING Eén Fransman, twee Belgen en twee Guinezen adviseren Loemoemba Veel ministers hebben vooral anekdotische verdiensten KENT KENT KENT KENT KENT de zinnige RAN G cfe twsHapemg. van ctemsïéwuj. (wiereldnieuws^ r NAAIMACHINES Sluipende inflatie WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1960 3 Van dag tot dag J Powers' ouders uit Moskou naar V.S. vertrokken Oostduitsers pakken Geen verantwoordelijkheid 147 „spionnen" op Wedijver Ghana-Guinea Persattaché Moord en brand van Darul Islam nabij Bandung Vakantie voor delegaties bij kernproeven-overleg Advertentie de meest gerookte filter sigaret in Amerika nu ook in Nederland met de blauwe Micronite filter licht en aromatisch in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. v/h A. J. Blok MOSKOU (Reuter. De ouders van de Amei'ikaanse vlieger in Russische gevan genschap Francis Powers zijn woensdag per vliegtuig uit Moskou naar Kopenhagen vertrokken. Zij zijn elf dagen in de Sovjet- Unie geweest waar zij de openbare behan deling van de rechtszaak tegen hun zoon hebben bijgewoond. Powers sr. verklaarde dinsdag tegenover journalisten „met minder bezwaard ge moed" te vertrekken dan te zijn aangeko men. Francis Powers is zoals bekend we gens spionage tot tien jaar hechtenis ver oordeeld, waarvan drie jaar door te bren gen in een gevangenis. Mevrouw Barbara Powers vertrekt za terdag. Dinsdag had zij nog een ontmoe- ling met haar man, waarschijnlijk de laat ste voor haar terugkeer. Slechts wanneer het beroep op Kroesjtsjev resultaat heeft zal zij haar vertrek uitstellen. Toen het beroep werd overhandigd verbleef de Sov jetpremier echter in Jalta, en het is niet bekend of hij al in Moskou is teruggekeerd. Powers heeft zijn vrouw verteld, dat zij hem eens in de twee maanden kan bezoe ken als zij dit vil, aldus heeft een van de Amerikaanse advocaten. Frank Rogers, meegedeeld. Powers verwacht spoedig uit Moskou naar een andere gevangenis te worden overgebracht en is van plan een „modelgevangene" te worden om maximaal profijt te trekken van bekorting van zijn straftijd. Alvorens mevrouw Powers uit de Russi sche hoofdstad vertrekt wil zij ook nog een beroep doen op president Brezhjev, zo zei Rogers. Advertentie Naar buurman! Wij willen u een vakantieadvies geven; nu kan het nog. Gij meent, beste lezer, dat de buitenlander zoveel anders en zo veel belangwekkender is dan de eigen va- derlandse medeburger en ook anders dan bij voorbeeld uw buurman. Dat is een ver gissing. Menigeen snelt de grenzen nu over omdat hij m.eent dat daar de men sen „anders zijn". Dat daar alles „an ders" is en (dus?) prettiger en beter ook wel. Gij vergist u, beste lezer. Uw buurman is precies eender en even belangwekkend als bij voorbeeld die iélrappe Italiaander- tjes bij die blauwe zee ginds. Buurman woont naast u en u kent hem minder goed dan, ten eerste de omroepsters van uw t..v., minder goed dan, ten tweede, de hel den van uw films, en minder goed, ten derde, dan de figuren uit uw feuilleton. En Buurman i s zo boeiend. Zo belang wekkend. Zo uitheems als men maar wenst. Buurman doet geen draad onder voor de snelle, aalvlugge rakkers die de Azuren Kust bewonen in ragfijne costuum- pjes en wier door een generaties-lang krachtig religieus uiterlijk leven aller- liefst-verzoete allure, een inborst verbergt van „onvoorstelbare misdadigheid". Ons advies is daarom: ga naar uw buurmanen breng daar uw v a- kantie door. Wellicht kunt u enige weken hem verblijven. Wat zal blij ken? Dat hij levendiger is dan de door- traptste Italiaan. Dat hij onredelijker en temperamentvoller is dan d,e beroemdste torero. Moet u daarvoor zo ver reizen? Om de mens ginds te zien rommelen in zijn eigen decor? Nu dan. En Buurman's vrouw? Gewoon een loedertje. Een geen draadje beter dan dat tere wichtje dat u op een avond, zo vol vaderlijke gevoelens, steunde toen zij gestruikeld leek en de weg naar huis kwijt was en geen centjes bij zich had gestoken voor de bus toeval lig, in Marseille, in Nice, in Cannes, in Dinges. Buurman kan het u allemaal bie den. Of anders zijn vrouw wel (Loes). Er is voorts geen enkel verschil tussen zijn ontbijt en dat van het hotel waar u twee weken gelogeerd hebt verleden jaar en waar zo'n eigenaardige lucht hing: vreemde thee zonder veel tint, pips brood en dood vlees met zweet. Er is geen en kel verschil tussen zijn avondeten en dut wat u toen in Birrobitsa met m.oeite kon bekomen in een opmerkelijk-groezelig eta blissement met uitzicht op een reeks door buitengewoon-sterke chemische, bederf- stimulerende stoffen aan alle kanten aan gevreten ■vuilnisbakken van zulk een ein deloze desolatie en dreiging ook. dat u het voedsel op de droge tong bleef liggen als zaagmeel. Het was geen slécht eten uit gesproken. Nee, maar er zaten toch lelij ke scheuren in de smaaksluier als die al thans aanwezig was. Dat kan Loes nu een maal niet. En het bed? Kent gij het bed van Buur man? Wij bedoelen: het logeerbed? Nu dan? Daarvoor behoeft m.en al evenmin een visum aan te vragen. Want het is pre cies hetzelfde bed als dat wat u, na drie dagen autobaan, aantrof in Wauburg. Dat was dat dingetje waar elke avond, om half negen, de plaatselijke harmonie begon te oefenen, weet u nog? Waar elke middag, om half twee, op de schietbaan erachter geoefend werd. Droge knullen. Heeft uw Buurman ook. Droge knallen. En muziek: radio én televisie. En twee zoons die een pick-up bezitten. Met Elvis Presley en Paul Anka er geheel op. Geheel. Nu dun! Ga naar Buurman! Duif Terecht acht, men de voortdurende in flatie één van de grootste kwalen van onze tijd. Geldontwaarding is niet alleen een economisch, maar ook een sociaal kwaad, waarvan vooral de kleine spaarder de dupe is. Wanneer de inflatie monsterachtige vormen aanneemt, zoals bijvoorbeeld in Duitsland in de jaren twintig het geval is geweest, is dit voor iedereeen duidelijk. Wanneer men te maken heeft met wat tegenwoordig „sluipende inflatie" wordt genoemd, waarmee een zich langzaam maar onophoudelijk voltrekkend proces van geldontwaarding is bedoeld, zijn de kwade gevolgen veel minder overzichtelijk. Uit de cijfers die de First National City Bank deze week over de geldontwaarding in 36 landen heeft gepubliceerd, blijkt dat bijna alle landen in meer of mindere mate met dit euvel te kampen hebben. Het was reeds lang bekend dat ook Nederland in dit opzicht niet buiten schot heeft kunnen blijven. Uit het overzicht van de Bank blijkt zelfs, dat de waardevermindering van de Nederlandse gulden tussen 1949 en 1959 gemiddeld 3,6 percent per jaar heeft be dragen. Dat is voorwaar geen kleinigheid, oolc in vergelijking met een door de oorlog zwaar getroffen land als Wesf-Duitsland, waar het percentage 1,2 was. Een geldontwaarding als in Nederland is voorgekomen betekent, dat men van de gelden die men in 1949 heeft gespaard, of voor levensverzekering of pensioen heeft betaald, thans minder dan tweederde deel in koopkracht over heeft. Het is vooral de kleine man, niet in staat zich door het kopen van effecten tegen de inflatie in te dekken, die de grootste schade lijdt. Het vaststellen van de kwaal is eenvou diger dan het toepassen van goede be strijdingsmiddelen. De voortdurende druk tot loonsverhoging van werknemerszijde; het achterwege blijven van prijsverlagin gen wanneer de gestegen produktiviteit daartoe de mogelijkheid biedt; de inflatoi re druk die er uitgaat van de investerin gen die noodzakelijk zijn voor woningbouw uitbreiding van de industrie en de daar mee samenhangende verbetering van de infra-structuur, zijn slechts enkele van de vele factoren die de geldontwaarding be vorderen. Nog steeds heeft men de sleutel voor het zfeer ingewikkelde probleem, hoe men een volledige werkgelegenheidspolitiek kan voeren en tegelijkertijd de waarde van de munteenheid kan handhaven, niet gevon den.. Het is echter zeker dat hiervoor po litieke en economische zelfbeheersing van alle betrokkenen, (overheid, werkgevers en werknemers) noodzakelijk is. Juist in de democratie mankeert het daar nog al eens aan en men zal een oplossing voor het probleem toch mede op dit terrein moeten zoeken. Met economische middelen alleen komt men er niet. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE E U I* ET I GROTE HOUTSTRAAT 181 CnUEI. TEL. 1444- BERLIJN (Reuter) Het Oostduitse persbureau, ADN, heeft woensdag gemeld, dat volgens een officiële bekendmaking de Oostduitse veiligheidsdienst 147 spionnen in hechtenis heeft genomen. De arrestaties werden verricht aan de hand van lijsten van Amerikaanse bureaus in West-Berlijn en West-Duitsland. De spionage van de 147 arrestanten dien de ter voorbereiding van een oorlog, aldus de bekendmaking. De veiligheidsdienst nam een grote hoeveelheid materiaal als radiozenders, speciale fototoestellen, wa pens, valse documenten en andere hulp middelen voor spionnen in beslag. Het onderzoek duurt nog voort en er kunnen nieuwe arrestaties worden ver wacht, aldus de bekendmaking. Opstopping FRANKFORT (DPA) Het hoofd van de Russische militaire missie in Frankfort, (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) LEOPOLDSTAD, augustus. „Me neer", zei de Kongolese minister tot de Russische diplomaat, „laten wij drinken op de vriendschap tussen het Kongolese en het Russische volk en op onze ge zamenlijke strijd tegen het communis me". De Rus was pijnlijk verbaasd en zei: „Maar excellentie, ik ben commu nist". Waarop de Kongolese excellentie wrevelig informeerde: „Hoe kan dat nu? Twee minuten geleden zei u mij nog dat u Rus was". Tot op heden is dit de prijs winnaar van de serie anekdotes, die de correspondenten, de Kongolese tragi komedie verslaand, uit hun dagelijkse contacten met Kongolese ministers en staatssecretarissen hebben opgedaan. Er zijn andere: iemand vroeg aan het eind van de dag de minister van Voorlichting. Kasjamoera: „Wat is er vandaag allemaal gebeurd excellentie?", waarop minister Kasjamoera, aanvankelijk als het rode genie achter de schermen omschreven, antwoordde: „Dat weet ik niet. Mijn auto was kapot". Het mag zijn, dat Kongo op het inter nationale plan een levensgevaarlijke cri sis veroorzaakt, men kan moeilijk volhou den dat men in Leopoldville niet lachen kan. Behalve dan wanneer men, zoals drie Russische diplomal en. door de politie wordt aangehouden en door de menigte wordt uitgescholden voor „vuile Vlaming", om dat Russen gelijk Antwerpenaren ook blonde haren en blauwe ogen kunnen heb ben. Dat neemt niet weg, dat er ook op het inter-Afrikaanse plan kleine spannin gen ontstaan. Een hoge functionaris van de radio, die zich ter korting van de tijd tussen de nieuwsuitzendingen een fraai gebouwde secretaresse had aan gemeten, verspeelde een kostbaar kwar tier met het voorlezen van een rede van Loemoemba. Toen hij in zijn bureau te rugkeerde, merkte hij tot zijn verdriet, dat zijn secretaresse inmiddels in de tuin bijzonder hartelijke betrekkingen met een Ghanese schildwacht had aangeknoopt. Sindsdien is de toon van radio-Leo uitge sproken anti-Ghanees geworden en een Kongolees weekblad publiceerde een foto van drie brave Ghanese politiemannen met het onderschrift: „Uit welke hel heeft men deze monsters tevoorschijn gehaald?" Ook de voortdurende kortsluiting tussen de besluiten van de regerin en de uit voering ervan door het ambtelijk appa raat wil de lachspieren wel eens kriebelen. Een correspondent, die vernam dat iedere buitenlander voortaan een Kongolees vi sum nodig zou hebben, ging er één halen bij de chef van de binnenlandse veilig heidsdienst. Maar die brave wist niet wat een visum was. Hij bleek nochtans van goe de wil: nadat de krantenman het hem had uitgelegd, pakte hij kordaat een potlood en schreef in de pas: „Dit is een Kongo lees visum". Moor dit maakt deel uit van Kongo's werkelijke regering: Madame Ferrin, een Belgische communiste, leidt per soonlijk de demonstratie die aan het sluiten van de Belgische ambassade in Leo voorafging. kolonel Tsjernikov, en de Sovjet-majoor Tsjetwerikov zijn maandag door Ameri kaanse militairen aangehouden, toen zij foto's hadden gemaakt van de Amerikaanse pantserkazerne in Böblingen, bij Stutt gart. Volgens het Amerikaanse legerhoofd kwartier in Europa te Heidelberg, dat dit dinsdag bekendmaakte, boden de twee Sovjet-officieren verzet, toen zij voor een nader onderzoek naar het bui'eau van de militaire politie in Stuttgart werden over gebracht. Kolonel Tsjernikov liet zijn auto in de stad stoppen, waardoor een verkeers opstopping ontstond. Het incident trok veel bekijks. Tenslotte werd het voertuig van de Rus sische officieren naar het bureau van de Amerikaanse politie gesleept. Nadat het onderzoek was voltooid, werden de twee Russen vrijgelaten. (AFP) Het Amerikaanse hoofdkwar tier in Heidelberg heeft naar aanleiding van het incident bij de opperbevelhebber van de Russische strijdkrachten in Oost- Duitsland geprotesteerd. Dit zijn Kongo's ministers Voordat men zich door dit alles zorgen gaat maken over de vraag, of het bewind van Kongo wel in bekwame handen is, moet worden oDgemerkt, dat het niet zo zeer al deze ministers zijn, die de wer kelijke regering van Kongo uitmaken. De meesten krijgen net zo moeilijk toegang tot premier Loemoemba, als de eerste de beste staatsburger, komen alleen als zij op het matje geroepen worden en anti chambreren dan, enigszins bibberend van angst, een uur of zo. De rest van de tijd amuseren zij zich met de fraaie auto's die zij van de Belgische regering cadeau hebben gekregen, de riante villa's, die bij hun nieuwe waardigheid horen, en de se cretaresses, die minder vanwege hun be kwaamheid in het stenograferen zijn uit verkoren dan wel uit hoofde van hun jeug dig silhouet. De werkelijke regering van Kongo is Loe- moérhba zelf, die alle besluiten voor alle departementen neemt en die daarin wordt bijgestaan door een kleine kern van be langrijke ministers, zoals de vice-premier Antoine Gizenga, en misschien nog meer door een merkwaardige groep buitenland se adviseurs. Tot die groep behoren (nog) twee Belgen, de bekwhme economische ad viseur Rootharten een communiste, me vrouw Perrin, die in het persoonlijk ka binet van Loemoemba zetelt en haar ken nis van de revolutionaire techniek ten dienste van de binnenlandse politiek stelt: agitatie en propaganda, geruchtencampag nes, intimidatie van de oppositie kan men bij haar op maat bestellen. Zo Loemoemba zich voor de technische kant van politieke en economische vraag stukken nog van deze twee Belgische on derdanen bedient, daar put hij zijn politie ke inspiratie uit Afrikaans, bron. Sékou Touré heeft hem twee jonge Guinezen mee gegeven, die hem onderwijzen in de leer van Touré's „terugkeer tot de Afrikaanse persoonlijkheid, mentale dekolonisatie, col lectivisme op Afrikaanse basis, een par tij-democratie" en de andere aspecten van de theorie van Afrika's meest dynamische hervormer. In die Guinese adviseurs steekt overigens een belangwekkend stuk inter- Afrikaanse concurrentie. Ghana's NKroe- mah, leider van Afrika's verstgevorderde onafhankelijke staat, heeft Loemoemba concrete steun kunnen geven: tweederde van Ghana's leger staat in Kongo, de hele armee is desgewenst tot. Loemoemba's per soonlijke beschikking. Ghana, dat een kei harde munt en een overschot op zijn be talingsbalans heeft, heeft financiële steun toegezegd, het heeft al zakenlieden, tele- communicatie-experts, landbouwspecialis- ten, technici voor waterleiding en elektri citeit naar Kongo gestuurd. Maar de Gha- nezen hebben een handicap: zij spreken Engels, geen Frans. Van die handicap profiteert Sekou Touré, die met NKroemah in een scherpe strijd om het Afrikaanse leiderschap gewikkeld is. Guinea heeft technisch en economisch niets te bieden, maar over de brug van de gemeenschap pelijke ex-koloniale taal, exporteert het po litiek advies naar Leopoldville. Het is jam mer voor NKroemah en voor ons, maar het valt te vrezen dat Touré's extremer nationalisme in Kongo de overhand zal krijgen op het zelfbewuste, maar niet ver- nijnige uit Ghana. Loemoemba's laatste adviseur tenslot te, wiens ster de laatste dagen snel geste gen is, heet Serge Michel. Een vreemde vogel, deze persoonlijke persattaché van de Kongolese premier. Michel is een bij verstek ter doodveroordeelde Fransman die lid is van het F.L.N. het Algerijnse Bevrijdingsfront. Hij is oud-redacteur van het communistische blad „Alger Republi- cain" en heeft nu een Tunesisch paspoort. Michel heeft met de communistische par tij gebroken, maar omdat zijn vaderland inmiddels met hem heeft gebroken, is hij een gevangene van een nimmer te benij den positie, die van renegaat. Zijn nuttigste taak bestaat uit het normaliseren van de betrekkingen tussen Loemoeba en de bui tenlandse pers, hij heeft de sluiting van het Franse persbureau A.F.P. ongedaan helpen maken. Hij probeert Loemoemba ervan te over tuigen, dat het politiek gezien, geen enkele zin heeft, de hele buitenlandse pers tegen zich in het harnas te jagen. Dat zou er uit eindelijk toe kunnen leiden dat hij een matigende invloed op Loemoemba uit oefent. Inmiddels betaalt deze afgezant van de Algerijnse rebellen echter een hoge huur voor zijn politieke toevluchtsoord en een zware prijs voor zijn blanke huid. Om zijn betrouwbaarheid te bewijzen, houdt hij furieus anti-imperialistische en vanwe ge zijn Franse intelligentie bijzonder aanslaande radio-praatjes Ik reed met hem dezer dagen na zo'n causerie door de zwarte wijken van Leo en inviteerde hem met mij een glas bier te gaan drinken in een inheemse bar. Hij peinsde er niet over. Hij voelde er niets voor het slacht offer te worden van zijn eigen anti-impe rialistische propaganda, die in Kongo's huidig politiek klimaat automatisch een anti-blanke uitwerking heeft. Zo dronken wij ons glas in een Europees café op een van Leo's boulevards, waar het leger wordt dezer dagen omdat de angst weer rondwaart nu de Kongolese gendarmerie opnieuw huiszoekingen, fouillering en pa pierencontrole begonnen is. DJAKARTA (UPI) Een grote thee onderneming in de buurt van Bandung is zaterdagavond overvallen door guerrilla strijders van de Daroel Islam, waarbij 17 personen zijn gedood en 12 gewond, aldus een mededeling van het Indonesische leger. De rebellen overvielen de thee-onder neming Neglasari in het regentschap Ga- roet, ten zuidoosten van Bandung. Zij staken 196 huizen, zes theeloodsen en drie moskeeën in brand. De schade wordt ge schat op bijna een miljoen galden. GENèVE (AFF). Volgens een maandag te Genève uitgegeven communiqué wordt de volgende bijeenkomst van de drie-mo- gendhedenconferentie te Genève over be ëindiging van proeven met kernwapens op dinsdag 27 september gehouden. De afge vaardigden zijn maandag voorlopig voor het laatst bijeengeweest. De leider van de Russische afvaardiging, Tsarapkin. heeft te Genève tot verslagge vers gezegd, dat zijn regering de bespre kingen liever zou hebben voortgezet. Kabinet. De Zuidkoreaanse minister-presi dent, dr. Tsjang, heeft dinsdag de sa menstelling van zijn kabinet bekendge maakt. dat vrijwel geheel uit leden van de „nieuwe groep" van de democrati sche partij bestaat. Eén van de minis ters is lid van de „oude garde" van de partij en een ander is partijloos. Een voormalige vertegenwoordiger bij de UNO, II Hjoeng Tsjoeng, heeft de por tefeuille van buitenlandse zaken ge kregen. Miljoen. Volgens de laatste tellingen, ver richt door de Duitse organisatie voor teruggekeerde soldaten, worden nog meer dan een miljoen soldaten van de Duitse Wehrmacht vermist.' De hoofd vertegenwoordiger van de organisatie, Werner Kiessling, zei dinsdag op een persconferentie dat er 1.198.000 solda ten van de voormalige Wehrmacht ver mist werden, terwijl men niets weet van het lot van nog 144.500 krijgsgevan genenen, 166.000 gedeporteerden en 73.000 gevangen genomen personen. Openbaar. Een joelende menigte van naar schatting vijfduizend Tunesiërs is dins dag getuige geweest van de executie van de 28-jarige Mohammed Ben Khe- mais Zellal, die ter dood was veroor deeld, omdat hij in november 1955 een meisje van negen jaar levend begraven en een jongen van zes jaar vermoord had. Het vonnis werd op de plaats van het misdrijf bij Bizerta door ophanging voltrokken. De menigte schreeuwde „le ve het recht" en „dood aan de kinder moordenaar" toen de beul zijn werk deed. Besmetting. De afgelopen drie weken zijn in de Indische staat Utter Pradesj 1.448 personen aan cholera en andere vormen van ingewandontsteking overle den. Oorzaak is waarschijnlijk besmet ting van het drinkwater. In 1958 had de cholera een epidemisch karakter: toen kwamen 9.000 mensen om. Proces-Pratt. Op 12 september begint in Pretoria het proces tegen David Pratt, verdacht van het plegen van de aan slag op Premier Verwoerd, op 9 april. Pratt, een 51-jarige rijke boer uit Transvaal, werd 21 juli ii. staat van be schuldiging gesteld. Hij heeft nog niet besloten wie hij als verdediger zal kie zen en voorlopig de wens te kennen ge geven door een jury te worden berecht. Vasthouden. Het hoofd van de Turkse vei ligheidsdienst, Necip Sar heeft meege deeld dat 58 politiemannen van het re gime van Menderes worden gevangen gehouden wegens martelingen „die aan sadisme grensden". Ongeveer 400 politie mannen zijn gepensioneerd of geschorst en ongeveer 600, van wie bijna 500 hoge re functionarissen, zijn wegens hun od- treden tijdens het bewind van Menderes overgeplaatst.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3