Twaalfde Oude Kunst- en Antiekbeurs geopend in Delfts Prinsenhof Vragen in de Tweede Kamer over jaarverslag N.S. S&Nll Belgische troepen grepen in bij gevechten in Katangese stad WITTER DAN DE WITSTE DUIF SUNIL WAST STRALEND WIT Kostbare schilderijen in Amsterdam gestolen Franse uitnodiging aan regeringsleiders Eerste actrice van Old Vic komt naar Haarlem Von Karajan breekt met Salzburg Vier gewonden bij gasontploffing in de hoofdstad WOENSDAG 2 4 AUGUSTUS 196 0 4 Verslag goedgekeurd Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte duif verliest het van uw stralend witte was! a* i*\i/ Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Grote Engelse taf eiklok met speelwerk. Een paar beweegt zich op de maat van een der twaalf verschillende wijsjes naar elkaar toe op de uurslagDeze klok geeft tevens de datum en de maandstonden aan. Totale waarde 600.000 (Van. onze Amsterdamse redacteur) Sinds vannacht halfeen houdt de Am sterdamse politie zich bezig met een zaak die, als de aangifte van een Engelse ma kelaar juist is, de grootste schilderijen diefstal betreft sinds de oorlog. Op dat tijdstip heeft deze makelaar, de 29-jarige heer R. W. A. C. uit Londen, op het poli tiebureau Pieter Aertzstraat volkomen overstuur meegedeeld, dat uit de door hem gehuurde woning in de Sloestraat vier schilderijen zijn gestolen, die een gezame- lijke waarde van 600.000.zouden heb ben. De Sloestraat is een stil voornaam woonstraatje tussen de Churchillaan en de Amstelkade. De benedenwoning op nr. 10 staat op naam van de heer G. W. IJssel- stijn, directeur van de Coronagalerij in de Kalverstraat en destijds organisator van de Damstad-feestelijkheaen. De familie IJsselstijn is met. vakantie en had de wo ning tijdelijk verhuurd aan de Engelse makelaar. De Londenaar vertelde dat hij even na middernacht thuis was gekomen. Het was hem opgevallen dat een van de ramen aan de straat open stond. Binnen bleek alles overhoop te zijn gehaald en de vier kost bare schilderijen, die hij voor een Londen- se collega in Amsterdam zou trachtën te verhandelen en die verpakt in bruin pak papier in de voorkamer hadden gestaan, waren verdwenen. De politie is onmiddel lijk met een uitgebreid onderzoek begon nen. In de woning troffen de rechercheurs een enorme chaos aan. Alle kasten bleken overhoop te zijn gehaald; schilderijen wa ren van de muur getrokken en zelfs de matrassen waren opengesneden. Er was echter geen geld in huis. Volgens opgave van de Engelsman zijn de volgende doeken gestolen: een kostbare Rubens, die 400.000 gulden waard is, „Het oordeei van Paris", in gouden lijst, 20,5 bij 27 inch groot; een aquarel van Renoir „Geliefden op parkbankje"; „Portret van een oude vrouw" van Terborgh, een olie verfschilderij en een Verspro nek „Portret van een vrouw". In de loop van de nacht waren in de stille Sloestraat. onder meer aanwezig de chef van het bureau Pieter Aertzstraat. hoofdinspecteur J. Kouzy, die het onder zoek leidt, de chef van de centrale recher che. commissaris H. J. Mol en recher cheurs van de dactyloscopische dienst. Over het resuletaat van het onderzoek naar vingerafdrukken kon de politie ons vanmorgen nog geen bijzonderheden mel den. Een Engelse uitvoervergunning voor de schilderijen, en een verzekeringspolis zijn gedeponeerd. De huurder van de woning is van de inbraak op de hoogte gesteld. De Franse regering heeft de premiers en ministers van Buitenlandse Zaken van Eelgië en Nederland uitgenodigd de vol gende maand naar Parijs te komen voor overleg, aldus is dinsdag in officiële krin gen te Parijs meegedeeld. De Belgische premier, Eyskens, en de Belgische minister van Buitenlandse Za ken, Wigny, gaan in de eerste helft van september naar Parijs. Verwacht wordt, dat he' voornaamste onderwerp van ge sprek ir. Parijs generaal De Gaulles voorstellen voor nauwere Europese politie ke samenwerking zullen zijn, die hij vo rige maand deed bij zijn besprekingen met bondskanselier Adenauer in Ram- bouillet. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft in antwoord op de vraag of hij het bericht kon bevestigen dat de Franse re gering de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, en de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M .A. H. Luns, had uitgenodigd volgende maand een be zoek aan Parijs te brengen, gezegd dat het ministerie hierover niets kan meede len. In Brussel is medegedeeld dat ook de Italiaanse premier en minister van Buiten landse Zaken een uitnodiging hebben ont vangen. Van diplomatieke zijde te Parijs is meegedeeld, dat als besprekingen tus sen Europese staatslieden succes zou op leveren, er waarschijnlijk een conferentie van regeringsleiders van de zes E.E.G.- landen in okt.boer zal volgen. Deze con ferentie zou dan in Parijs gehouden wor den en in plaats komen van de bijeen komsten van ministers van Buitenlandse Zaken, die voor oktober was vastgesteld. VANDAAG ONTVANGT de jaarlijkse Oude Kunst- en Antiekbeurs in Het Prinsen hof te Delft, die gisteravond officieel geopend is door de heer W .H. de Monchy, de eerste van de verwachte dertigduizend bezoekers. Het is de twaalfde maal dat de voornaamste leden van de Nederlandse Vereniging van Handelaren in Oude Kunst in het Delft.se museum exposeren en zij zijn niet. van plan met deze traditie te breken. Wie van hén men ook spreekt, ze zijn het er allen over eens dat het de kosten en. moeite loont 22 dagen te exposeren en te verkopen. De ware liefhebber en de koop man in de antiquair leven namelijk voortdurend op gespannen voet. Ze beleven aan deze beurs een plezier dat niet louter commercieel van aard is. Een antiquair is een benijdenswaardig mens omdat hij zijn broodwinning maakt van zijn liefhebberij. Hij vervult een be langrijke functie in de maatschappij door het schone dat het verleden ons nalaat te verzamelen en door te geven in openbaar of particulier bezit. Hij is ook nauw be trokken bij maatschappelijke verschuivin gen als een bepaalde groep haar gevestig de posities verliest en afstand moet doen van haar moeizaam verworven bezit. Hij vormt een merkwaardige schakel tussen een aftakelende en een opkomende elite en puurt een warm menselijk begrip uit het contact met beide groepen. Als men hem vraagt of het niet jammer is dat zoveel Nederlands kunstbezit over de gren zen naar het buitenland verdwijnt, betoogt hij met nadruk dat de kunsthandel juist de ervaring van het tegendeel heeft, om dat er zoveel in het buitenland wordt ge kocht. Van sommige verwerven kostbaar heden zullen zij geen afstand willen doen, van andere slechts node, omdat zij moe ten verkopen om te leven en voor weer andere stukken zoeken zij een passende bestemming. Het is een wonderlijk bedrijf dat ver over onze grenzen belangstelling trekt en dat een nationaal belang dient. Ze komen naar Delft uit alle hoeken van hun land met grote en kleine stukken en richten een reeks vertrekken van verschil lende grootte in Het Prinsenhof naar eigen smaak in. Men waant zich in een museum en moet. even een schroom overwinnen om in deze omgeving te durven vragen wat iets kost. Wordt de koop gesloten, dan kan men het voorwerp desgewenst meenemen, als de omvang ervan dat tenminste toelaat. Men vindt er namelijk niet alleen juwelen, zilver- en glaswerk. Delfts en Chinees por- celein, maar ook de kasten waarin men deze zaken pleegt uit te stallen, niet alleen tafels, stoelen en bergmeubels voor be scheiden woningen, maar ook kasten en schilderijen die bestemd zijn voor de weid se zalen van musea en kastelen. Treffend van eenvoud is de inzending van F. J. Peters (Tilburg) recht tegenover de ingang, bij wie stoere eiken meubels en tinnen keukengerei overheersen. Mid deleeuwse meubelen en kunstvoorwerpen toont J. Wiegersma (Utrecht) op de „Beel denzolder", strakke meubelen uit de ze ventiende en achttiende eeuw kan men be wonderen bij J. Denijs (Amsterdam), Mid deleeuwse kerkelijke kunst ziet men bij J. Dirven (Eindhoven). Zeer fraaie inzen dingen zij die van Stodel (Amsterdam), J. M. Morpurgo (Amsterdam), Nijstad (Lochem-Den Haag), E. Aardewerk (Den Haag) en Premsela en Hamburger (Am sterdam). Stodel heeft een Franse kamer ingericht met bijzonder gave meubelen uit de achttiende eeuw een zeldzaam mooie verzameling Delfts en Chinees porcelein heeft Morpurgo uitgestald, terwijl Prem sela en Hamburger een schitterende col lectie antiek zilver hebben bijeengebracht, waaronder een zoutvat gesigneerd Adam van Vianen. alsmede een grote collectie juwelen. Nijstad exposeert uit de collectie Krón die in Parijs werd gekocht Delfts aardewerk en glaswerk uit de belangrijk ste collectie in particulier Nederlands be zit. Van de gespecialiseerde firma's noemen wij Perez (Amsterdam) met een collectie tapijten, waaronder een zeldzaam achttien de eeuws bomentapijt met ongeveer 1600 knopen per vierkante decimeter; Jacques Schulman (Amsterdam) met een collectie Griekse, Romeinse en Nederlandse munten en penningen van grote historische waar de. Men ziet er de gedenkpenning die werd geslagen toen Piet Hein de Zilvervloot buitmaakte en de halve maan, die de Geu zen droegen toen zij in 1672 Den Briel bezetten, G. Cramer (Den Haag) en P. de Boer (Amsterdam) die beide een bij zondere mooie collectie schilderijen ten toonstellen. Bij de Boer is een manspor- iret van Rembrandt te zien, dat van af beeldingen als een rechthoekig schilderij bekend is, maar nu in de oorspronkelijke ovale vorm wordt getoond. Dezelfde kunst handel exposeert ook een boerenkermis va Pieter Breughel de Jonge, J. Aalderink (Amsterdam) is er met een verzameling Japnase en Chinese schilderingen. Voor het eerst is er een afzonderlijk vetrek voor uurwerken, waar H. Brokke (Amsterdam) een zeldzame collectie staan de horloges en tafelklokken tentoonstelt. Een opvallende verschijning is hier een klok, aangebracht in een zonnebloem, die omhooggeheven wordt door een vergulde Doorkijkje in een der expositiezalen. vrouwenfiguur. Eén der tafelklokken heeft een speelwerk met twaalf wijsjes, waar bij een danspaar zich beweegt op de maat van de muziek. Men ziet hier verder En gelse wandpendules, en een zakzonnewij- zer met echte zakhorloges die daarna kwa men Eén van de staande horloges, blijkt in Haarlem te zijn vervaardigd, terwijl eon andere exemplaar in de stad zijner herkomst, Delft, is teruggekeerd. Tenslotte houdt de Nederlandsche Ver- ecniging van Antiquaren (NVVA). als gast, een tentoonstelling ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een expositie van boeken en prenten uit het bezit van haar leden. Een tweede aanleiding voor deze tentoonstelling is het dertiende congres van de „International Leaque of Antiqua rian Booksellers", dat van 29 augustus tot en met 3 september in Scheveningen wordt gehouden. Men ziet hier onder meer de atlas van Ortellius in de eerste Neder landse uitgave van 1571, met de hand ge kleurd en het kleinste, ooit in Nederland gedrukte boekje uit 1676, dat 14 milimeter hoog en tien milimeter breed is, in kalfs leren vergulde band met gouden hoeken en een gouden slot, Maria Sibylle Merians fraai gekleurde werk over de Surinaamse vlinders, verscheidene wiegedrukken en een met de hand gekleurd exemplaar van de lijkstaatsie van Prins Willem I, die in 1584 in Het Prinsenhof werd vermoord. Een kleine, doch bijzondere fraaie ex positie houdt E. van Dam (Rotterdam) in een doorloopje, waar knap gebruik is ge maakt van de nissen die de kapspanten vormen. Deze firma exposeert onder meer twee reusachtige Chinese vazen, die in de achttiende eeuw in China zijn gemaakt op bestelling naar Europese smaak. Deze kor te opsomming bedoelt slechts een aanwij zing te geven. Er is veel meer te zien en te genieten, maar zo ergens dan' geldt het hier: elck wat wils. Barbara Jefford, de eerste actrice van de Old Vic in Londen, zal einde van dit jaar een tournee maken door ons land. In een spectacle coupé zal zij onder de titel „He roines of Shakespeare" scènes uit de dra ma's en comedies van de meester van Strafford spelen. Zij treedt op in Den Haag Amsterdam, Enschede, Delft, Haarlem en Emmen. Het bestuur van de Salzburger Festspie- le heeft meegedeeld dat op zijn verzoek eervol ontslag is verleend aan de dirigent Herbert von Karajan als artistiek direc teur van het festival. Na verscheidene jaren het artistiek leiderschap van de Salzburger Festspiele te hebben gevoerd, beschouwt Von Karajan zijn taak als be ëindigd met de opening van het nieuwe festivalgebouw, aldus de verklaring van het bestuur. Aan Von Karajan werd dank gebracht voor het baanbrekende werk dat hij als artistiek directeur van de Salz burger Festspiele heeft verricht. Het Oostenrijkse ministerie van Onder wijs heeft meegedeeld dat de activiteiten van Von Karajan als directeur van de Weense Staatsopera onaangetast blij ven. Volgens welingelichte kringen be stond er een ernstig verschil van mening tussen de eigenzinnige Von Karajan en de nieuwe intendant van de Salzburger Fest spiele, de Mozartkenner prof. Bernhardt Paumgartner, over het programma voor 1961. Von Karajan heeft zich voorts nogal boos gemaakt over de aanvallen op zijn persoon in de Oostenrijkse pers nadat hij had geweigerd de uitzending per televisie toe te staan van de openingsvoorstelling van de Festspiele van dit jaar. Von Karajan zal door zijn ontslag in Salzburg meer tijd overhouden voor zijn functies van directeur van de Weense Staatsopera en vast dirigent van het Ber- lijns Filharmonisch Orkest, en voor gast- concerten in het buitenland. Bekroning. De Hagenaar Jan van Cleef heeft een prijs gewonnen voor zijn compositie „Cyclamen" op het „eerste fes tival van bloemenliederen" van Venlimi- glia. Van Cleefs lied was een van de zes tien beste inzendingen, die de jury had ge kozen uit 137 liederen, alle geschreven over bloemen. Het Tweede-Kamerlid Janssen (K.V.P.) heeft aan de minister van Verkeer en -Wa terstaat over het jaarverslag van de Ne derlandsche Spoorwegen de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de minister mededelen of de re gering als aandeelhoudster van de n.v. Nederlandsche Spoorwegen medegewerkt heeft, c.q. voornemens is medewerking te geven aan verlening van décharge aan commissarissen en directie dier n.v. over het boekjaar 1959 op grond van hei: onlangs gepubliceerde jaarverslag 1959 dier n.v.? 2. Indien de minister deze vraag bevesti gend beantwoordt, kan dan medegedeeld worden of de regering in genoemd jaarver slag met name ter zake van de deel nemingen een voldoend inzicht verkregen heeft om tot een besluit, als in vraag 1 ge noemd, te komen, aangezien bijvoorbeeld: a. De specificatie van de post deel nemingen in bijlage XII van genoemd ver slag niet sluit met de overeenkomstige balanspost, welke blijkens de toelichting op de balans op nominale waarde gewaar deerd werd. b. Uit de balans van de N.S. niets blijkt omtrent de waarde van de deelnemingen en noch in het jaarverslag noch in de jaar stukken iets gegeven wordt omtrent de financiële toestand en het financieel ver loop van zaken (bijvoorbeeld het inves teringsbeleid) bij de deelnemingen. c. Ter zake van de ontvangsten van de deelnemingen onder punt 40 van het ver slag slechts aangeduid wordt, dat deze ver werkt zijn onder „interest" zonder dat vermeld wordt hoe groot de resultaten van de deelnemingen zijn noch vermeld wordt welke bedragen de N.S. uit de deel nemingen genoten heeft. d. Omtrent de aard van de post „andere opbrengsten' 'in de verlies- en winstreke ning geen enkele inlichting verstrekt wordt? 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat niet slechts over het boekjaar 1959 aanvullende gegevens, in het bijzonder wat betreft de deelnemingen, gepubliceerd worden, doch ook, dat in den vervolge zo danige gegevens bekendgemaakt worden, dat aan te stellen eisen betreffende de pu- blikaties in jaarverslagen voldaan wordt? Naar aanleiding van deze vragen ver nam onze Haagse redacteur, dat de aan deelhoudersvergadering in feite de Ne derlandse regering het verslag inmid dels heeft goedgekeurd. De critiek van het Kamerlid spitst zich toe op de verslag geving omtrent de dochterondernemingen. Van de zijde van de spoorwegdirectie wordt graag toegegeven, dat het jaarver slag op dat punt niet bijzonder doorzichtig is, maar men moet wel bedenken dat het hier geen jaarverslag over het concern be treft, maar over het spoorwegbedrijf. Wie een inzicht wil hebben in de gang van zaken bij de dochtei's kan dat verkrijgen door de jaarverslagen van die maatschap pijen te ï-aadplegen. Ze worden bij de Ka mers van Koophandel gedeponeerd. Dat in het jaarvex-slag het totaal van de op gesomde deelnemingen niet klopt met de overeenkomstige balanspost, is een gevolg van de omstandigheid, dat alleen de doch terbedrijven welke zich met het vervoer bezig houden, worden vermeld. Het spoor wegbouwbedrijf, de n.v. Spoorwegopbouw, de financiei'ingsmaatschappij Eurofima en dergelijke vallen daarbuiten. Onder de post „andere opbrengsten" zijn de inkomsten uit verpachtingen van restauraties, rijwiel stallingen en dergelijke opgenomen. Men heeft zich overigens in het hoofd kantoor van de N.S. over de gerezen cri tiek wel enigszins verbaasd. Het jaarver slag van de spooi'wegen, zo zegt men daar, is aanzienlijk uitvoeriger dan dat van tal van andere ondexmemingen. Bovendien krijgen de Kamex'leden nog heel wat meer gegevens ter vertrouwelijke kennisneming. Het jaarverslag van de N.S. beantwoordt uiteraard aan de wettelijke eisen, maar het voldoet in het algemeen ook aan de nor men welke de vier werkgeversbonden enige jaren geleden ten aanzien van jaarver slagen van grote ondernemingen hebben geformuleerd. Vier personen werden min of meer ern stig gewond en een woonetage werd ver anderd in een ruïne toen zich vanochtend tegen tien uur met een daverende knal, die tot ver in de omtrek was te horen, een gasontploffing voordeed op de eerste ver dieping van een huis aan het Ceramplein in Amsterdam-Oost. De bewoonstex-, me vrouw W. Ackerman-Bakker, die in de keuken aan het wex*k was, liep ernstige brandwonden op. Haar echtgenoot, de 53- iarige verzekeringsinspecteur P. M. Acker- man, werd gewond aan hoofd en armen, evenals de 17-jarige zoon Piet. Een 16- iarig Duits logeetje kwam er met enkele lichte verwondingen af. Allen werden overgebracht naar een ziekenhuis. Een begin van brand kon door de snel gealarmeerde brandweer met schuimblus- sers worden geblust. Vex-moedelijk is uit een zich in de keu ken bevindende butaangascilinder gas ont snapt. De ontploffing ontstond toen mevrouw Ackex-man een lucifer aanstreek. Na de hevige explosie riep de man zijn vrouw toe uit het raam te springen. De ernstig ge wonde vrouw gaf hieraan direct gevolg en sprong over de gedeeltelijk weggeslagen waranda naar de circa vier meter lager gelegen tuin aan de achterzijde van het huis. Haar man, de zoon en het logeetje konden de geheel verwoeste kamers via de trap ontvluchten. Advertentie MSf S/AUM? WC MSOUWVH'S/AWMAHSr 5UV Jl JOOC ELIZABETHSTAD (U.P.I.) Een waarnemer van de UNO is per vliegtuig naar de streek aan het Albertmeer ge zonden om de daar gelegerde troepen uit de Mali-federatie te bezoeken. De 600 man van het UNO detachement uit de Mali-federatie zouden,volgens een dinsdag uitgegeven communiqué, van de regering van Katanga, mutierij begonnen zijn, en hun officieren niet langer gehoorzamen, als gevolg van de scheiding tussen Sene gal en Soedan. Tot dusver heeft het bericht van de Katangese regering geen enkele officiële bevestiging gekregen. Teneinde zekerheid te hebben is daarom een waarnemer naar Albertstad gezonden, met de opdracht zo spoedig mogelijk na zijn aankomst het het UNO-hoofdkwartier te Elizabethstad rapport uit te brengen. Albertstad ligt 700 km. van Elizabethstad. De troepen uit de Mali-federatie zouden gemene zaak hebben gemaakt met de Loeloea- en Baloebakrijgers, die elkaar in de omgeving van Albertstad bekampen. BRUSSEL (Reuter) Het Belgische ministerie van defensie heeft dinsdag avond bekendgemaakt, dat Belgische troe pen de orde in Albertstad hebben hersteld. Leden van de Baloebastam hadden het spoorwegstation van Albertstad aangeval len. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat de UNO-troepen uit de Mali-fe deratie, die naar Albertstad wai*en geko men om de Belgen af te lossen, gemene zaak met de stamleden hadden gemaakt. De woordvoei-der wilde om militaire rede nen niet zeggen hoeveel Belgische sol daten in Albertstad waren ingezet. Vol gens een UPI-bericht zou het Belgische ministerie van Defensie te kennen hebben gegeven niets te weten van een muiterij onder de UNO-soldaten van de Mali-fede ratie. De Belgische troepen, die de orde in Albertstad hebben hersteld, hebben geen vex-liezen geleden. De negers waren gewapend met lansen en bogen. De Belgische troepen waren in Albex't- stad samengetrokken in afwachting van hun aflossing door de troepen van de Mali-federatie. In de afgelopen dagen wa ren echter vele Baloeba-leden, de stad binnengekomen. Men had toen besloten dat de Belgen maar moesten blijven. LEOPOLDSTAD (Reuter) De UNO Marokkaanse generaal Ben Hamid Ketta- heeft gisteren bekend gemaakt, dat de ni militair adviseur van het Kongolese opperbevel is geworden. Hij heeft het ver zoek hiertoe van premier Loemoemba aanvaard. Generaal Kettani is ook plaatsvervan gend opperbevelhebber van de UNO-stryd- krachten in Kongo, nu bijna 17.000 man in totaal. Kettani zal deze post behouden. Loemoemba zei dinsdagavond in een ver klaring, dat men nu voorbereidingen zou treffen om het nieuwe Kongolese leger een „echt nationaal karakter te geven". Hij zei voorts, dat hij vertrouwen in de UNO heeft. NEW YORK (Reuier) Secretaris generaal" Hammarskjoeld van de UNO heeft dinsdag de vertegenwoordigers van de leden van de UNO, die troepen leveren voor de strijdmacht in Kongo, verzocht vandaag met hem overleg te plegen over de commissie van advies voor de opera ties van de UNO in Kongo. Zoals bekend zijn deze landen aangewezen om zitting te nemen in deze commissie. De commis sie zal op dezelfde wijze optreden als de commissie, die advies geeft voor de ope- x-aties van de v.n.-troepen in Gaza. De staten, die troepen beschikbaar heb ben gesteld voor de internationale strijd macht en dientengevolge deel uitmaken van de adviescommissie zijn: Canada, Ethiopië, Ghana, Guinee, India, Indone sië, Ierland, Liberia, Soudan (v.m. Frans) Senegal, Marokko, Pakistan, Soedan, Zwe den, Tunesië en de Verenigde Arabische Republiek. LEOPOLDSTAD (Reuter) Kongolese soldaten, op zoek naar „Spionnen" in Leopoldstad, hebben dinsdag vier Belgen gearresteerd en een radiozender in beslag genomen. Twee werden na ondervraging op het hoofdbureau van de politie vrijge laten, de andere twee worden vastgehou den op beschuldiging van spionage. Zij zouden met hun zender geheime berichten naar het buitenland hebben gezonden. De veerdienst over de Kongo van Leo poldstad naar Brazzaville ligt nog steeds stil. De toegangen tot de steigers zijn met prikkeldraad afgesloten. Financieel overleg GENèVE (Reuter) De financiële be sprekingen tussen België en Kongo over het goudbezit van de centrale bank van Kongo en Roeanda-Oeroendi te Genève zijn geëindigd en morgen zal een overeen komst worden ondertekend. De besprekin gen zijn de laatste tien dagen onder aus piciën van de UNO gevoerd. (U.P.I.) Te Genève is tevens een akkoox-d getekend, waarbij de Verenigde Staten een fonds van 5 miljoen dollar ter beschikking stellen van de Kongolese re gering. De UNO, die de hulpverlening aan Kongo coördineert, zal een even- gx-oot bedrag in Kongolese fx'ancs beschik baar stellen voor het uitbe' len van Kon golese beambten en voor de uitkering van bijdragen aan hulpbehoevenden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4