Gunstig resultaat voor P.T.T. in 1959 Geldmarkt blijft zeer ruim Winst steeg met bijna f3 miljoen Aantal participaties „Converto" sterk toegenomen De beurs Hogere renteopbrengst SCHEEPVAARTBERICHTEN Telefoondienst leverde grootste bijdrage in exploitatiesector Toenemende omzet bij Halberg DE WEEKST AA T Voornamelijk in Amerikaanse openbare nutsbedrijven WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Overeenkomst tussen Nederland en Duitsland Ter vermijding van dubbele belastingen Kort economisch niéuws uit binnen- en buitenland Participatiebewijzen INTERBONDS Kapitaal vennootschap Philips V. d. Heem 5 min BEA had een zeer succesvol jaar DE R.P.S. IN 1959 (Speciale berichtgeving) Het gunstige bedrijfsresultaat van P.T.T. in het afgelopen Jaar is voor een belangrijk gedeelte toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de lasten met nog geen 4 percent zijn gestegen, de baten daarentegen met ruim acht percent. Bij de beoordeling van het winstsaldo het voordelig saldo van de exploitatierekening bedroeg totaal 70 miljoen gulden moet men echter wel in aanmerking nemen, dat de voorgenomen verhoging van de pensioenbijdrage van het bedrijf aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds nog steeds niet tot stand is gekomen. Aangezien bij de vaststelling van de tarieven reeds met deze verhoging rekening was gehouden, is een extra vergroting van het batig saldo ontstaan van 11 miljoen gulden. Deze gegevens heeft P.T.T. ver strekt in het zojuist verschenen jaarverslag van het bedrijf over 1959. Over de samenstelling van het voordelig saldo van 70 miljoen gulden geeft het ver slag het volgende overzicht: Iin milj. gld. 1959 1958 Postdienst 11.9 9.1 Postchèque- en girodienst 7.3 6.8 Telegraafdienst 3.0 1.4 Telefoondienst 51.8 28.8 Draadomroep 4.0 3.7 Hierbij wordt opgemerkt dat de verlies- en winstrekening is gecrediteerd met een bedrag van 20 miljoen gulden ten gevolge van de calculatorische renteverschillen als mede door de rente welke is verkregen op de belegde reserves. In de exploitatiesector heeft de telefoon dienst voor het grootste gedeelte tot de winst bijgedragen. Dit heeft het mogelijk gemaakt om, ondanks de aanmerkelijke loonstijgingen van de laatste maanden, in het lopende jaar een voorstel te doen tot Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op 18 augustus 1960 de overeen komst tussen Nederland en de Bondsre publiek Duitsland ter vermijding van dub bele belasting is bekrachtigd. De overeen komst zal, met terugwerkende kracht tot 1 januari 1956, in werking treden op 18 september 1960. De in de overeenkomst opgenomen bepalingen komen in grote lij nen overeen met die in reeds eerder door Nederland gesloten overeenkomsten ter vermijding van dubbele belasting. Tot de belangrijkste bepalingen'behoren die, welke betrekking hebben op de be lastingheffing van de opbrengst van roe rend kapitaal en van royalties. De be lastingheffing van interest en roerende royalties wordt, met uizondering van in terest op hypothecaire vorderingen, aan de woonstaat van de genieter toegewezen. De regelingen die met betrekking tot di videnden zijn getroffen komen op het vol gende neer: Ten aanzien van dividenden die door dochtervennootschappen aan moederven nootschappen worden uitgekeerd wordt voor de jaren 1956-1958 de Duitse Kapi- taiertragsteuer verlaagd van 25 percent tot 15 percent, voor dividenden die na 31 de cember 1859 worden uitbetaald zal deze belasting 25 percent niet te boven gaan. De Nederlandse dividendbelasting voor di videnden van dochter- naar moederven nootschappen wordt verlaagd van 15 per cent tot 10 percent. Voor andere dividenden, betaald na 31 december 1957, wordt de Duitse Kapitaler- tragsteuer verlaagd van 25 percent tot 15 percent en blijft de Nederlandse dividend belasting 15 percent. De overeenkomst be vat geen bepaling voor deze dividenden, voor zover betaald tussen 1 januari 1956 en 1 januari 1958. intrekking van de verhoging van 4 per cent op de gesprekkentarieven. Het exploi tatieresultaat van de telegraafdienst, dat enkele jaren deficitair is geweest, vertoont weer een positief saldo, zowel ten gevolge van een stijging van de baten, speciaal van de telex, als van een verlaging van de lasten. Aan het begin van het verslagjaar was op basis van de vervangingswaarde een vermogen geïnvesteerd van ruim 1,2 mil jard gulden. Het daarop betrekking heb bende rendement bestond uit 38 miljoen gulden betaalde rente en uit 79 miljoen gulden winst. De rentabiliteit van het ge- investeerde vermogen was derhalve ruim 9 percent, tegen ruim 7 percent in 1958. Van de totale winst ad 90 miljoen gulden is, met inbegrip van de 11 miljoen gulden aan baten wegens het uitblijven van de verhoging van de pensioenbijdrage, 26 mil joen gulden uitgekeerd aan het rijk, ter wijl 64 miljoen gulden is gereserveerd, waarvan 34.1 miljoen gulden is toegevoegd aan het vernieuwingsfonds. In de exploitatiesector tenslotte keerde het bedrijf aan het rijk 86 miljoen gulden uit, in de kapitaalsector droeg P.T.T. bij met 167.8 miljoen gulden. Voor de finan ciering van de investeringen verstrekte het rijk een bedrag van 164,4 miljoen gulden. Dit niveau ligt aanmerkelijk hoger dan in de voorgaande jaren, maar is niettemin ontoereikend om aan de vraag van de ge bruikers geheel te voldoen. Ondanks de schaarste op de arbeids markt en de te geringe bouwcapaciteit, zal het bedrijf zijn investeringsactiviteit in de eerstvolgende jaren dan ook nog aan merkelijk moeten trachten op te voeren. Het bedrijf zal daarvoor in elk opzicht steun nodig hebben. In de gisteren gehouden jaarvergadering van Halberg n.v. werd medegedeeld dat de in de tweede helft van 1959 ingetreden ver betering zich voortzet en dat de omzetten steeds toenemen. Ten dele is dit een gevolg van de kwaliteitsverbetering van het hoofd- produkt, de Alto heftrucks, die bij Machine fabriek A.W.O., Der\ Haag worden vervaar digd. Deze verbetering is ook mede een ge volg van de verkoop van de magazijnstel lingen waarvoor men bij dezelfde afnemers een markt kan opbouwen. De voorzitter deed tijdens de rondvraag op verzoek van enige aandeelhouders mededeling van de verbeter de liquiditeitspositie, die het mogelijk maakt aan alle verplichtingen prompt te voldoen zonder dat men genoodzaakt is van bank krediet gebruik te maken. De nationalisaties op Cuba Het landbouwhervormingsinstituut van de re gering heeft bekendgemaakt dat de onteigende Amerikaanse bezittingen op Cuba in de suikei producerende sector een waarde hebben van on geveer 300 miljoen dollar. De 36 suikerfabrieken waarom het gaat verwerken elk jaar ongeveer 40 percent, van Cuba's suikeroogst. Advertentie Effectief rendement op participatie- bewijs 5,3% (tevens kans op belas tingvrije koerswinsten uit mutaties in de portefeuille). Koers ca 785.— Het verslag over de periode 8.10.59- 30.4.60 is op aanvraag verkrijgbaar bij uw effectenhandelaar en bij de beheerders, die u tevens gaarne ver dere inlichtingen verstrekken. De Beheerders Labouchere& Co. n.v. -Theodoor Gilissen, Amsterdam Beleggingsfonds van Buitenlandse Obligaties Zoals bekend heeft de Nederlandsche Bank vorige week aangekondigd dat zij bereid was, in verband met de grote geld- ruimte, schatkistpapier te verkopen met een vervaldag van 22 september. De eerste dag dat dit papier verkrijgbaar was, na melijk 22 augustus, werd f 117 miljoen van dit papier door de banken aangekocht. De portefeuille schatkistpapier van de Neder landsche Bank daalde, blijkens de week staat van de Nederlandsche Bank van 22 dezer, van 239 miljoen tot f 122 miljoen. Hierdoor is een belangrijk deel van de geldruimte afgeroomd maar desondanks beschikten de banken op 22 dezer, de eerste dag van de nieuwe kasgeldperiode, nog over eensaldo van 636 miljoen, dat is 74 miljoen minder dan op 15 augustus. Daar voor de lopende kasgeldperiode eveneens een percentage van 8 percent geldt en het gemiddelde aan te houden be drag op circa 550 miljoen wordt ge taxeerd. zijn de banken deze periode met een gunstig saldo begonnen. In de afge lopen week zagen de banken hun middelen toenemen met 9 miljoen uit deviezen- overdracht, met 20 miljoen door de in krimping van de chartale circulatie en met 17 miljoen, welke vrij kwam van de rekening „andere ingezetenen". De goud- en deviezenvoorraad van de Nederlandsche Bank nam met 10 miljoen toe en bedraagt nu 5.494 miljoen, waar van onveranderd 4.733 miljoen in goud. De geldcirculatie daalde van 4.572 miljoen tot f 4.552 miljoen. De rekening „andere ingf-c'men" bedraagt thans f 135 miljoen. Ondanks de aankoop van het schatkist papier van de Nederlandsche Bank bleef de geldmarkt ruim. Het saldo van de schatkist steeg van 301 miljoen tot 308 miljoen. In de afgelopen week verviel 106 miljoen schatkistpapier, waartegen over 131 miljoen werd geplaatst. Het. maatschappelijk kapitaal van de gemeenschappelijke vennootschap, die op gericht is door n.v. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven en de te Den Haag gevestigde Van der Heem n.v. bedraagt 5 miljoen, waarvan bij ieder van de twee deelnemers 2'A miljoen. Het ligt in de bedoeling een geheel nieuwe fabriek te bouwen, waarin stofzuigers en vloerwrij- vers zullen worden geproduceerd. Beide fabrieken blijven in hun reeds be staande afzonderlijke bedrijven stofzui gers vervaardigen: Philips via zijn doch teronderneming Rudolf Blik in Den Haag en Van der Heem in eigen bedrijf. Naar men ons van de zijde van Philips meedeelde is alles echter nog in het sta dium van voorbereiding en werkelijk con crete mededelingen konden nog niet wor den gedaan. Het enige wat vaststaat is dat de fabriek noch in Den Haag noch in Eindhoven zal worden gevestigd en werk zal verschaffen aan „honderd tot dui zend" werknemers. Volgens geruchten zou de fabriek gevestigd worden in een der ontwikkelingsgebieden in het noorden, hetgeen in het licht van de personeels- werving niet onwaarschijnlijk lijkt. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse-Europese Lucht vaartmaatschappij B.E.A. heeft het afgelo pen jaar een winst van ruim 20 miljoen gul den gemaakt, het was het meest succesvolle jaar sedert haar oprichting in 1956. Uit het jaarrapport van de BEA blijkt, dat het pas sagiersvervoer aanzienlijk toenam door ver laging van de tarieven cn in het rapport wor den dan ook beloften gedaan dat deze verla gingen zullen worden voortgezet. Voorop ge steld dat de I.A.T.A. zijn goedkeuring er aan hecht ziet de B.E.A. twee mogelijkheden om de tarieven te verlagen. Teri eerste een uitbreiding van algemene verlagingen van vluchten buiten de spits uren naar landen, die dit jaar nog niet aan dit plan deelnamen. In de tweede plaats een gelijkschakeling van de tarieven op die rou tes waar de goedkope moonliner-vluchten een aanzienlijke vermindering van de passa giers gedurende de dag ten gevolge hebben gehad. De directeur van de B.E.A., Lord Douglas of Kirtleside, liet in zijn rapport echter ook de waarschuwing horen, dat wan neer de luchtvaartmaatschappijen zich laten verleiden tot een race voor supersonisch luchtvervoer zij zonder meer financieel ten onder zullen gaan. In het verslag wordt medegedeeld, dat, ter wijl het wereldluchtvervoer met 12 percent en het inter-Europese vèrvoer met 13 percent steeg, het aantal B.E.A.-passagiers mijlen met 18 percent toenam. De B.E.A. raamt, dat haar passagiersvervoer in de zomer van 1965 twee maal zo groot zal zijn als in de zomer van 1959 en zij heeft daarom nieuwe vliegtuigen besteld, om het zich uitbreidende vervoer op te kunnen vangen. Advertentie CONVERTO" Beleggingsfonds van Converteerbare Obligaties Het jaarverslag derde boekjaar 1959/60 is thans verkrijgbaar. Uw bankier of commissionnair alsmede de N.V. Holiandsche Belegging en Beheer Mèatschappij, Keizersgracht 706, Am sterdam, zal u gaarne op aanvraag een exempl. toezenden. Bij de Rijkspostspaarbank is de bedrijfs ontwikkeling in 1959, blijkens het verslag, gunstig geweest. Wel was er in de laatste maanden een vertraging in de ontwikke ling, doch deze had op het totaalbeeld geen overwegende invloed. Het bedrag der in leggingen steeg van f 744 miljoen in 1958 tot 816 miljoen in 1959; dat van de terug betalingen met 38 miljoen tot 655 mil joen. Het spaarverschil steeg hierdoor met 34 miljoen tot 161 miljoen. De exploi tatielasten exclusief de bijgeschreven rente namen lichtelijk toe van 12,1 miljoen tot 12,3 miljoen. Door de toeneming van het inleggers tegoed steeg de rentevergoeding aan inleg gers, die op 3 percent gehandhaafd bleef, met 6,8 miljoen tot f 66,1 miljoen. Per Het per 30 april 1960 afgesloten derde boekjaar van het beleggingsfonds van con verteerbare obligaties „Converto" werd, blijkens het jaarverslag, wederom ge kenmerkt door een verdere groei van het fonds. Het vermogen steeg, na aftrek van uitgekeerde koerswinst, van 6.528.174 tot 8.921.481. Het aantal participaties nam toe van 5.854 tot 8.731. De afgifteprijs per participatie, na aftrek van uitgekeerde winst, daalde van 1.182.35 tot 1.083.99, terwijl de uitgekeerde koerswinst steeg van 180.186 tot 223.950. Oer de beleggingspolitiek zegt het ver slag dat, aangezien de keuze van conver teerbare obligaties in de Verenigde Staten veel groter is dan "in Nederland, waar deze obligaties veelal aanzienlijk boven pa ri noteren, werden nieuwe middelen in ster ke mate in Amerikaanse converteerbare obligaties belegd. Het belang bij Ameri kaanse converteerbare obligaties steeg van 68,0 percent tot 77,9 percent. De sterkste uitbreiding (van 8,4 percent tot 14,3 per cent van het vermogen) onderging de ru briek openbare nutsbedrijven. Deze bedrijfstak bie'dt een sterk wéëïr standsvermogen bij eventueel minder gun stige conjuncturele ontwikkelingen. Hier bij komt dat de ervaring heeft geleerd, dat in het algemeen de koersontwikkeling van converteerbare obligaties van openba re nutsbedrijven bevredigend is, aldus het verslag. Tegenover een uitbreiding van de Amerikaanse convertibles stond een (re latieve) vermindering van het belang bij Nederland van 10,4 tot 8,6 percent, West- Duitsland van 1,3 tot 1,0 percent, Canada van 8,2 tot 6,8 percent, en Zuid-Afrika van 1.5 tot 1,0 percent. Evenals in het tweede boekjaar werden enige in hoofdzaak Nederlandse converteerbare obligaties welke sterk in koers waren gestegen of vervroegd aflosbaar waren gesteld, ver kocht. De bij verkopen van fondsen gere aliseerde koerswinst bedroeg 125.090, ter wijl over het tweede boekjaar uit dien hoofde een bedrag resteerde van 104.043. Uitgekeerd werd f 223.950, waarna resteert 5.182. Op basis van de gemiddelde note ring van de participatie-bewijzen geduren de het afgelopen boekjaar bedroeg het ren dement exclusief de uitgekeerde koerswinst 3,4 percent en ipclusief de uitgekeerde •.koerswinst 5,5 percent.. ultimo 1959 beliep het totale tegoed ruim 2.371 miljoen tegen ruim 2.144 miljoen aan het einde van 1958. Het was verdeeld over 5.034.000 (v.j. 4.924.000) rekeningen, hetgeen neerkomt op 44 rekeningen per 100 inwoners. De verlies- en winstrekening wees een voordelig saldo aan van 13 miljoen, welk bedrag 2,8 miljoen hoger ligt dan over 1958. Het wordt toegevoegd aan het re servefonds, dat daarna 316,9 miljoen be loopt. De stijging van de winst was voor namelijk te danken aan de hogere rente opbrengst 91,1 miljoen tegen f 82,1 mil joen in 1958), die enerzijds als oorzaak de hogere rente op de kapitaalmarkt had en anderzijds de uitbreiding van de beleg gingen, mogelijk geworden door het grote spaarverschil. Per ultimo 1959 was totaal 2.642 miljoen belegd tegen 2.414 mil joen per ultimo 1958. Over het geheel genomen was de econo mische toestand in Nederland, zo zegt het verslag verder, in 1959 gunstig voor het spaarbankwezen. De laatste jaren neemt de rentebewustheid van de spaarders toe. De rentevergoeding is veel meer dan vroe ger een factor van betekenis geworden bij de keuze van de spaarinstelling. De activi teiten van de handelsbanken op spaarge- bied noopt de spaarbanken tot bezinning op de te volgen rentepolitiek. De voort schrijdende penetratie van de handels banken kon evenwel niet verhinderen dat de spaarbanken een zeer hoog spaarover schot hadden, dat deels veroorzaakt werd door onderbrenging van liquide middelen die beschikbaar kwamen uit de aanzien lijke export en verkoop van effecten in 1959. Bij de lokale spaarbanken, de boeren leenbanken en de Rijkspostspaarbank te zamen bedroeg het spaarverschil f 836 miljoen. Inclusief bijgeschreven rente ad f 234 miljoen overschreed het accrès in 1959 voor het eerst het miljard gulden. Bij de handelsbanken werd 166 miljoen (v.j f 127 miljoen) gespaard. Ook de boeren leenbanken bewegen zich buiten hun oor spronkelijk. agrarisch gebied. Het aantal spaarrekeningen ingevolge de jeugdspaar- wet nam in 1959 toe van 38.000 tot 90.000 het saldo-tegoed van 4 miljoen tot 15 miljoen. ooooccccer/syyxtxc&xcccry&yyxveccnzxcftxyyxyyxxx&sxc WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Ö^XCC0ÏC0X>XCC0X>XCCC0XJCCCC03^C0CCCCCCCC.5S3CCC0C.yr ■v;:,rVi/r":"/.kiï/IP 'UY.<. Aagtedijk verm. 24 v. Calcutta n. Rangoon. Aagtekerk 23 730 m. z.o. Socotra n. Fremantle. Abbedijk 23 te Londen verwacht. Abida 26 te Dakar verwacht. Achilles 24 in Panamakanaal n. Cristobal. Acmaea 23 v. Cabimas n. Buenos Aires. Aegis 23 te Amsterdam. Albireó 23 v. Hamburg, 24 te Bremen. Alchiba 23 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alcor 23 180 m. z.o. Adelaide n. Adelaide. Aldabi 23 v. Las Palmas n. Antwerpen. Algenib 24 te Mormugao. Algol 23 te Aden. Algorab 23 v. Santos n. Montevideo. Alkmaar 23 550 m. zw. Karachi n. Abadan. Alphacca 23 v. Bombay n. Karachi. Alpherat. 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ameland 24 te Buenos Aires. Amerskerk 24 te Duinkerken. Ammon 23 750 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Anistelhoek 24 te Albany. Amstellaan23 720 m. z.z.o. Guam n. Newcastle. Amstelmolen 23 40 m. n. Sokotra n. Singapore. Amstelsluis 23 280 m. n.o. Guam n. Australië. Amstelveld 23 650 m. wz.w. Kandia n. Kandia. And ijk 24 te Bremen. Angolakust 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Annenkerk 24 te Suez. Area 23 v. Abadan n. Colombo. Arendsdijk 23 v. Rotterdam, 24 te Bremen. Ares 23 180 m. n. Finisterre n. Curacao. Argos pass. 23 Finisterre n. Tunis. Arkel.dijk 23 90 m. z.z.w. B'muda n. P. Everglades. Arnedijk 23 350 m. o. Flores n. Havana. Ast.erope 23 v. Norfolk n. Holland. Asmidiske 23 370 m. w.n.w. Flores n. Norfolk. Averdijk 23 v. Bremen n. Hamburg. Atys 24 te Gothenburg. Baarn 23 t.e Punta Cardon n. Ciudad Bolivar. Banda 23 500 m. w. Azoren n. Malta. Banggai 23 300 m. o.z.o. Guardafui n. Aden. Bawean 23 nog te Abadan. Bengalen 23 v. Karachi n. Damman. Bengkalis 23 v. Djibouti n. Suez. Bennekom 22 v. Bremen n. Hamburg. Billiton 24 te Colombo verwacht. Blitar 24 te Melbourne verwacht. Bonita 24 v. Laceiba n. Colon. Borneo 24 te Labuan. Breda 23 450 m. n.o. Flores n. Port of Spain. Calamares 24 v. Charleston n. New York. Calt. Arnhem 23 115 m. n.w. Alexandrië n. R'dam. Caltex Delfzijl 23 v. Antwerpen n. Whitegate Caltex Eindhoven pass. 23 Kuria Muria n. Suez. Caltex Gorinchem 23 v. Brunsbüttelkoog n. Antw. Caltex Pernis 23 100 m. w. Noordkaap n. Kurnell Caltex Rotterdam 23 v. Suez n. Kharg. Calt. The Hague 23 180 m. n. K. Guardafui n. Suez. Camerounkust 23 rede Grand Bassa. Camitia 25 te Curacao verwacht. Castor 23 te Rotterdam v. Antwerpen. Celebes 24 te Mtwara. Charis 23 v. Philadelphia n. New York. Chiron 23 v. Guanta n. Miragoane. Cinulia 22 410 m. z.o. St. Helena n. Curacao. Cities Service Valley Forge 23 Gibraltar gepass. naar Philadelphia. Clavella 25 te Stanlow verwacht. Cradle of Lib. 23 200 m n.w. Guard n. B. Mashur. Crania 23 v. Barton n. Stanlow. Dahomeykusl 2 3v. Freetown n. Lagos. Daphnis 23 te Amsterdam n. West-Indië. De Kerens 23 te Assab verwacht. Delft 24 te Ciudad Bolivar. Diloma 31 le Casablanca verwacht. Dcrestad 23 v. Heysham te Liverpool. Eos pass. 23 Finisterre n. Tripoli. Esso Amsterdam 23 v. Rastanura n. Suez. Ksso Nederland 23 40 m. w. Kp. Serrat n. Mena. Esso Rotterdam 23 dw. Kuria Muria n. Rotterdam. Forest Hill 23 v. Mena A1 Ahmadi n. Aden. Forest Town 23 130 m. w. Cocos eil. n. Perz. Golf. Friesland KRL 23 v. Lobito n. Kaapstad. Gabonkust 23 te Bordeaux verw. v. Amsterdam. Garoet 24 y. Fremantle n. Aden. Geertje Buisman 23 v. Riga n. Rotterdam. Giessenkerk 23 v. Lobito n. Kaapstad. Gooiland 23 te Los Angeles. Guineekust 23 ten anker rede Monrovia. Hathor 22 te Trinidad n. La Guaira. Hecuba 23 te Hamburg. Helicon 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Hera 22 135 m. o. Trinidad n. Paramaribo. Hers ilia 22 40 m. n.o. Flores n. Bridgetown. Holendrecht 24 te Genua. Hoogkerk 23 v. Cadiz n. Antwerpen. Hydra 22 350 m. z.w. Landsend n. Rotterdam. Iberia 23 200 m. o. Noordkaap n. Igarka Japara 24 te Mombasa. Jchan v. Oldenbarnevelt 24 v. Papeete n. Balboa. Kabylia 30 ter hoogte Landsend verwacht. Kalinga 23 v. Rotterdam n. Nordenham. Kalydon 23 370 m. z.w. Iwoshima n. Miri. Kamperdijk 23 t.e New York verw. v. Antwerpen. Kara 28 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahmadi. Karimata 23 te Amsterdam. Kellia 28 te Rotterdam verwacht. Kenia 23 200 m z.o. Mogadiscio n Abadan. Kennemerland 23 v. Santos n. Rio de Janeiro. Kermia 24 te Thameshaven verwacht Kertosono 23 270 m. w Sabang n. Colombo. Khasiella 23 te Wellington. Kinderdijk 23 370 m. wz.w. Landsend n. Norfolk. Koningswaard 24 v. Punta Cardon n. Curacao. Kopionella 26 te Puerto Miranda verwacht. Korenia 24 te Rio Grande verwacht. Korovina 23 te Cabimas verwacht v. Curacao. Krebsia 24 bij Hoek van Holland verwacht. Kreeft 24 v. Rotterdam n. Narvik. Kreon 24 et Curacao. Kryptos 25 te Deleware City verwacht. Kylix 23 v. Stanlow n. Thameshaven. Laertes 23 v. Cebu n. Bislig. Langkoeas 23 te Hamburg verwacht. Leersum 25 te Port Churchill verwacht. Leeuwarden 23 te Laceiba. Lekkerkerk 24 te Bahrein verwacht. Lelykerk 24 te Marseille verwacht. Lemsterkerk 23 65 m. n. Groningen n. Rotterdam. Leopoldskerk 24 te Basrah. Leto 23 v. Rotterdam n. Golf v. Mexico. Lib. Bell 23 40 m. z.o. Pto. Rico n. Willemshaven. Limburg 24 te Bahrein v. Damman. Lindekerk 25 te Damman verwacht. Lissekerk 23 v. Kuwait n. Bahrein. Lutterkerk 23 te Antwferpen. Maasdam 23 v New York n. San Juan. Maashaven 24 te Antwerpen. Maaslloyd pass. 22 Point de Galle n. Madras. Madisonlloyd 23 570 m. o.z.o. Formosa n. Tacloban. Maron 23 te Georgetown Maureen 25 t.e Jacksonville. Meliskerk 23 te Hamburg. Memnon 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Mentor 24 te Tripoli. Mississippilloyd 24 te New Orleans. Modjokerto 23 v. Penang n. Port Swettenham. Mohamed Reza Shah 24 te Suez. Montferland 23 100 m. n.w. Lissabon n. L. Palmas Moordrecht. 23 88 m. n.ó Port Sudan n. Mena. Muiderkerk 23 70 m. w. Djeddah n. Suez. Naess Commander 23 v. Fawley n. Port Said. Naess Lion 23 50 m. z.w. Comoro eil. n. Mena. Naranio 24 te Stockholm verwacht. Neder-Ebro 24 te Penang. Ned er-Waal 24 te Bremen. Nestor 24 te Port of Spain. Nieuw Amsterdam 24 te New York. Notos 23 30 m. n.o. Ouessant n. Rotterdam. Oostkerk 24 te Melbourne. Oranje 24 te Madeira. Oranje Nassau 23 v. Sant. de Cuba n Port Au Pr Oranjestad 23 te Madeira. Ossendrecht pass. 23 Finisterre n. Gdynia. Overijsel 23 v. Port Swettenham n. Penang. Peperkust 23 115 m. z. Ouessant n. Antwerpen. Pericles 24 v. Callao n. Matarani. P. G. Thulin 24 te Balboa. Philine 23 90 m. n.w. Dardalus n. Mena. Fhilippia 23 65 m. z.w. Landsend n. Mena. Pieter S 24 v. Rotterdam n. Swansea. Prins Casimir 23 600 m. w. Valentia n. Londen. Prins Willem George Frederik 23 te Rotterdam. Prins Willem van Oranje 24 te Antwerpen. ij Provenierssingel 23 400 m. n. Singapore (best). Pygmalion 23 te Beyrouth verw. v. Alexandrië. Radja 23 dwars Lissabon n. Marseille. Reza Shah The Great 23 120 m. o Gibraltar naar Tranmere. Ridderkerk 23 te Bremen. Riouw 24 te Port- Said. Rotte 23 320 m. z.z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Rijnkerk 23 v. Kaapstad n. Las Palmas. Sanana 24 te Pnompenh. Scherpendrecht. 23 v. Novorossisk'n. Hamburg. Skadi 23 v. Boston n. Rotterdam. Socrates 24 te La Guaira. Soestdijk 23 270 m. z.w Ouessant n. New York. Solon 22 v. Ciudad Bolivar n. Georgetown. Stad Breda 23 210 m. n.o. Vitoria n. Las Palmas. Stad Dordrecht 23 v. Oulu n. Rotterdam. Stad Maassluis pass. 23 Ouessant n. IJmuiden. Stad Rotterdam 23 v. Rotterdam n. Savona. Stad Schiedam 23 60 m. w.z.w.. Sta vanger n. Gent. Stan vac Lirik 24 te Port Swettenham. Statendam 23 v. Rotterdam, 24 te Le Havre. Straat Bali 22 710 m. w.z.w. Walvisbaai n. Santos. Straat Cumberland 23 v. Rotterdam te Vlissingen. Straat Lombok 23 v. Adelaide n. Melbourne. Straat Magelhaen 23 v. Manilla n. Hongkong. Straat Malakka 24 te Singapore. Straat Rio 24 te Pt. Elisabeth verw. v. Kaapstad. Sunetta 26 te Trinidad verwacht. Tahama 23 85 m. o.n.o. Bone n. Lefo Tamara pass. 23 Terschelling n. Hamburg. Taria 23 v. Bombay n. Madras. Telamon 22 50 m. n.n.o. Jamaica n. Jacksonville. Texel 23 400 m. n.n.o. Azoren n. Houston Texelstroom 23 v. Amsterdam n. Huil. Tiba 24 te Montevideo verwacht. Tjimanuk 24 v. Sydney n. Brisbane. Tjitjalengka 24 te Hongkong. Triton 24 te Kingston. Utrecht 22 v Bahrein n. Karachi. Van Cloon 23 v. Brisbane n. Biak. Van der Hagen 24 te Hongkong verwacht. Van Neck 23 115 m. w. Port Moresby n. Suva. Van Noort 26 te Auckland verwacht v. Bluif. Van Riebeeck 24 te Durban. Van Spilbergen 23 v. Abidjan n. Lagos. Viana 26 te Thameshaven verwacht. Vivipara 30 te Anacortes verwacht. Vlist 23 30 m. z. Wight, n. Rotterdam. W Alton Jones 23 390 m. w. S. Miguel n. Pt. Said Waikelo 24 te Djibouti. Waterman 24 te New York. Westertoren 2? v. Bandar Mashur n. Suez. Westland 23 te Montevideo. Woronato 23 400 m. z.w. Manilla v. Singapore. Zafra 25 bij Hoek van Holland verwacht. Zonnekerk 23 v Rotterdam n. Bremen. Zuiderkerk pass. 23 K. St. Vincent n. Antwerpen KLEINE VAART Adine 23 150 m. z.w. Ushant n. Oporto. Aöm. De Ruyter 23 v. Gr. Yarmouth n. Scheven Adr. Elisabeth 23 te Innerdownsing n. Middlesbor Alice 2 3v. Casablanca te Rouen. Amigo 23 te Ronneby. Ank T 22 te Ostrand v. Delfzijl. Anna Elisabeth 23 15 m. w. IJmuiden n. A'dam. Areas 23 50 m. o.z.o. St. Vincent n. Rotterdam. Arnoudspolder 23 v. Antwerpen te Oporto verw Aruba 23 20 m. z.w. Texel n. Abö. Atlas 22 v. Malaga n. Cadiz. Bab T 21 te Amsterdam v. Soernaes. Batavier 1 pass. 23 Finisterre n. Bordeaux. Bierum 23 v. Esbjerk n. Hamburg. Binnenhaven pass. 23 Finisterre n. Kenitra. Brandaris verm. 23 v. Le Havre n. Liverpool. Catharinapolder 23 40 m. z. Ras Hafn n. Djibouti Coolhaven 23 dw. Kp. d'Antifer n. Rouen. Cornelis B 23 30 m. o. Dogg.bank n. Middlesbor Delfzijl 23 dwars Lowestoft n. Londen. Diannel 23 70 m. w. Danzig n. Delfzijl. Diligentia 23 30 m n. Mostaganem n. Rotterdam Elsa 22 te Karskaer v. Delfzijl. Fambo 24 te Oporto verwacht. Flevo 23 dwars IJmuiden n. Drogheda Frans Böhrner pass. 23 ET-3 v. Hamb. n. A'dam Frans van Seumeren 24 te Brest verwacht. Frans W pass. 23 Borkum n. Southampton. Haskerland pass. 23 Texel n. Harlingen. Heemraadsingel verm. 23 v Boston n. Rotterdam Heemskerk 24 te Holtenau verw. n. Haukipudas Helena 23 dwars Vlissingen n. Antwerpen. Helvetia S 19 v. Cork n. Bayonne. Hermes 23 120 m. n.o. Spurnpoint n. Kopenhagen Hoflaan pass. 23 ET-7 v. Mantyluoto n. Londen Hunzestroom 23 dwars Owers n. Amsterdam. Ida D 23 25 m. o. Lizard n. Sharpnesss. Inspecteur Mellema 20 te Abö Jan Brons pass. 23 JE-7 v. Burea n. Amsterdam Jan Kreumer 23 v. Rochester n IJmuiden. Jannie pass. 23 P-4 v. Kristinahamn n. A'dam. Jozef Swenden 23 te Texel v. Pateniemi. Julia Mary 2 3v. Rotterdam te Boulogne verw. Mithras 23 v. Saloniki te Kavalla verwacht. Molensingel verm. 23 v. Port Talbot n. Cardiff. Mount Everest 23 te Smithknoll n. Lowestoft. Myson pass. 23 Borkum n. Karlskrona. Nero 2 2v. Bilbao n. Bordeaux. Njord 23 35 m. o. Malta n. Rouen. Noordstar 23 te Haisborovs n. Rotterdam. Pasteursingel verm. 23 v. Arendal n. Westonpoint Phidias 23 dwars Varneboei n. Rotterdam. Ponza 21 te Mariestad v. Zaandam Realta 23 te Kp. Cris Nez n. Kopenhagen. Rochab 23 bij Gravesend ten anker n. Londen. Rose 23 5 m. z.o. Shipwash n. Goole Rudolf J 23 Kiel gepass. n. Warrenpoint. Schippersgracht pass. 23 ET-13 v. Kotka n. A'dam Sertan verm. 23 v. Norrköping n Gefle. Sheratan 23 v IJmuiden te Hamina. Soemba verm. 23 v. Drammen n. Antwerpen. St.rabo 22 v. Delfzijl n. Amsterdam. Strype 23 dwars Wight n. Aarhus. Swift 23 v. Rouaan n. Parijs. Tanny verm. 23 v. Goole n. Hoek van Holland. Thuban pass. 23 Kiel n. Wasklot. Tubo verm. 23 v. Goole n. Hoek van Holland. Urkersingel pass. 23 Westhinder n. Gent. Valbella 23 15 m. n. Cherbourg n. Dublin. Wilpo 21 te Kristinehamn v. Amsterdam. Zosma 23 te Montevideo verwacht. Zus 23 te Dover n. Londen. SLEEEVAART Argus 22 voorgaats te Krimpen a/d IJsel. Blankenburg 22 te IJmuiden v. Sunderland. Clyde 22 840 m. z.w. Azoren n. Antwerpen. Barentsz Zee 22 480 m. n.n.o. Azor. n. Liverpool. Holland 22 370 m. z.w. Scillys n. Engeland. Hudson 22 te Rotterdam v. Cardiff. Humber 22 700 m. n.n.w. Belem n. Belem. Maas 22 v. Noordzee te Hoek van Holland. Noordholland 22 te Hongkong. Noordzee 23 te Tema verwacht v. Rotterdam. Oceaan 22 570 m. z.w. Freetown n Engeland. Oostzee 22 v. Havana n. Rouaan. Poolzee 22 ter hoogte van Dakar n. Montevideo Schelde 23 te Damman verwacht v. Kuwait Tasmanzee 22 260 m. n. Dakar n. Marseille. Thames 22 1620 m. w. Callao n. Antwerpen. Titan 22 510 m. w.n.w. Fayal n. Liverpool. Tvne 22 170 m. o.n.o. Jacksonville n Antwerpen Witte Zee 22 160 m. w.n.w. K Matapan n. Mersin Zeeland 23 te Hamburg. Zwarte Zee 22 ter hoogte van Malta n. Perz. Golt Philips „willig" in vaste markt Aandelen Philips bereikten gisteren in Amsterdam een koers van 1350, hetgeen wederom een nieuw hoogterecord beteken de. Later op de middag volgde een ^tech nische koersreactie tot 1344. Naast,Philips moet Unilever genoemd worden, dat op 928 een circa 10 punten hoger was. AKU mist nog steeds de belangstelling van West-Duitsland en was op 530 prijshoudend zonder meer. Hoogovens plus 7 op 837 na een opening op 832. Door publieke vraag naar Kon. Olie liep de prijs op van f 131,60 tot 132, tegen gisteren als slotprijs 130,30. De aandelen noteerden boven pa riteit. New York. Boeke Huidekoper van 156 op 150 1, Boom-Ruygrok van 183 op 182, Figée van 215 op 214'/s. VERHANDELDE FONDSEN 22 augustus 23 augustus Totaal 441 463 Hoger 261 (59.1%) 323 (69.8%) Lager 106 (24.1%) 77(16.7%) Gelijk 74 (16.8%) 63 (13.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U532—534 534 Kon. Olie133.40—135.40 135.20 Philips 1345—1352 1352 Unilever 920—926 922 Hoogovens 837 837 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U 541—543 541 135.50—136.00 135.50 1365—1373 1363 22—925 920 Hoogovens 842—847 843 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. BLIJFT VAST Terwijl de handel een geanimeerd ka rakter droeg opende de beurs vandaag op nieuw met hogere koersen. Gesteund door Wall Street waren de Europese centra van morgen opgewekt begonnen. Londen gaf hogere koersen te zien en op de Westduitse beurzen was de stemming eveneens vast. Op de voorbeurs leidde dit hier tot een vaste stemming voor internationals. Zowel van Zwitserse zijde (in verband met de maatregelen tegen het vluchtkapitaal) als van Duitse zijde (mede door het afsluiten van het verdrag over vermijding van dub bele belasting) bestond belangstelling. A.K.U. zal hierdoor enige miljoenen winst van de Vereinigte Glanzstoff kunnen in casseren. Hoogovens' achterstallige divi denden van Dortmund Hörder. A.K.U. steeg daardoor 14 p. tot 545, Hoogovens 9 p. tot 844. Philips bereikte vanmorgen 1373, maar begon vanmorgen op 1360 13). Royal Dutch steeg in New York VA, on der invloed hiervan avonceerde Kon, f 3,60 en bleef 1 boven New Yorkse pariteit. De scheepvaartmarkt gaf oplopende koer sen te zien (2 a 4 p.). Cultuurfondsen bleven op de achtergrond en Delimij was goed in hersteld (4- f5). Voor binnenlandse indus trie-aandelen werden overwegend hogere koersen genoteerd. K.L.M. onveranderd op f 103. De staatsfondsen waren fractioneel beter. Vorige-' '5-lÓ-tk.im Advieskoer héden (3.<35 Amsterd. Bank 400 400 Ned. Handel Mij. 330 330 Rotterd. Bank 325 326 Twentsche Bank. 300 305 A.K.U 531 542 Albert Heijn 475 475 Amstel Bier 533 535 Billiton Mij. II 460% 462 Bols 593 Bührmann Papier 519% 525 Deli Mij 181.— f 185.— Dordtsche Olie 632 648 Fokker 472 680 685 Hoogenbosch Sch. 296 300 836 842% H.V.A 153 154 635 635 522 525 K.L.M 103. f 103.— Kon Ned. Zout 1008 132.40 f 135.60 MülIer Nat. Bezit 435% 437 Nederl. Ford 665 660 Ned. Gist.- en Sp. 4>50 460 - Ned. Kabelfabr. 597% 599 Philips Gem Bez. 1347% 1357 Philips Pref 348'/2 350 A'dam Rubber 110% 111 Sikkens Groep 925 Stokvis R.S 330 Thomassen Dr. 724 725 Unilever 922 922 Van Berkel's Pat. 350 350 Van Gelder Pap. 328 330 Van der Heem 450 450 Ver Machinefabr. 260 260 Wessanen 361 364 Wilton Fijenoord 210 215 Zwanenberg-Org. 925 - 950 Tnterunie 221.50 f 222.50 245.— 246.50 Unitas f517.— 525.— Ver Bezit v. 1894 f 139. f 139. H.A.L. 141% 143 K.N.S.M 185% 188 N. Scheepv. Unie 148 150 Ommeren. Phs. v 274% 277 Stoomv. Mij. Ned. 173 172 Anaconda 51% 54 Kennecott Copper 82% 84 Aluminium Ltd.. 327/i6 32% Bethlehem Steel.. 44% 45% U.S. .Steel 82% 84 Republic Steel 61 «/t 63 American Motors 24% 24% General Motors.. 45% 46% Cities Service 42% 45 Shell Oil 70 70% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Zeer vast De Newyorkse beurs heeft zich gisteren onder invloed van de verlichting der kre dietverlening, op krachtige wijze hersteld, waardoor de waarde der genoteerde fond sen ruim 3 miljard dollar opliep. Slechts enkele fondsen hebben hier niet van ge profiteerd. Bij staalwaarden, olies en che mische waarden werden koerswinsten van twee dollar veelvuldig genoteerd. Ook bij elektronische fondsen, vliegtuigfabrieken, koper, spoorwegen, scheepsbouw en came- rafabrieken was de wind gunstig. De aan leiding voor de gunstige ontwikkeling was het besluit van de grote banken in New York om de interest te verlagen Er was veel vraag naar de blue chips, en Ameri can Tolephone liep hierdoor ruim e -n dol lar op. Proctei and Gamble zelfs 2'

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9