Vanavond half negen: waterpoloduel met de bar sterke Joegoslaven Olympische vlam in Rome Coach Frans Kuyper blijft m... ondanks alles optimistisch /ff 1 V 0 J OLYMPISCH ALLERLEI Van der Touw was onfortuinlijk De waterpoloploeg Indeling sprintseries wielrennen De Spelen in 1964 Bas van Duivenbode al vanavond in de ring Paul en Gerritsen in de tandemserie tegen Russen IOC gaat vraagstuk van amateurisme bestuderen Zweed Zuckerman leidt de wedstrijd Pond lichter Laatste training DON DÉRDAG 25 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 1936 1948 1952 1956 Berlijn Londen Helsinki Melbotrre NEDERLAND SPREEKTEEM WOORDJE MEE GEWONNEN MEDAILLES OP DE OLVMP SPELEN Goud ESa Zilver tïïlTTl Brons 3 o o l 1908 Londen 1912 Stockh, 1920 Anhwrp. 1924 1928 1932 Fbrijs A'dam LosAng. De sprintseries wielrennen zijn als volgt ingedeeld: Eerste serie: Gaiardoni (It.), Rimple (Br. Wes Indië) en Touati (Tunesië). Tweede serie: Melby (Denemarken), Baensch (Austr.) en Haupt (Zuid Afr.). Derde serie: Sterckx (België), Argenton .(Brazilië) en Tache (Roemenië). Vierde serie: Barton (Did.), Vanegas (Co lumbia) en Oprea (Roemenië). Vijfde serie: Gasparella (It.), Mckay (Ierl.) en Errondone (Sp.). Zesde serie: Kaslowski (Did.), De Rieck (België) en Ruiz (Mexico). Zevende serie: Gruchet (Fr.), Francis (Ver. St.) en Aschiq (Pakistan). Achtste serie: Rechsteiner (Zwitserland), Baloch (Pakistan) en Mucino (Mexico). Negende serie: Binch (G.B.), Van der Touw (Ned.) en Bodnieks (Rusland). Tiende serie: Vasiliev (Rusl.), Tortella (Sp.) en Morgan (Ierl.). Elfde serie: De Graaf (Ned.), Pellegrina (It.) en Calerc (Columbia). Twaalfde serie: Rieke (Did), Nyman (Finl.), Simes (Ver. St.) en Brown (Austr.). De winnaars (12) komen in de achtste finales. Van de verliezers kunnen er zich 6 via een dubbele repechage voor de acht ste finales plaatsen. De Olympische vlam heeft zijn 3425 km lange reis van de Olympus in Grie kenland naar Rome volbracht en heeft als laatste halteplaats het capitoöl aan het Piazzo del Campidoglio gekozen. De plechtige aankomst van de fak keldrager werd vanavond echter ont sierd door wanordelijkheden, die het gevolg waren van een ontoereikende organisatie. Langs de 15 meter brede stenen trappen die van het Piazzo Vene- tia schuin omhoog leiden naar het on geveer 30 meter hoger gelegen Piazza del Campidoglio hadden zich uit het overstelpena drukke verkeer het laatste uur voordat de plechtigheid begon vele duizenden belangstellenden omhoog ge werkt. Deze massale stroom liep halver wege het plein voor het capitool vast op een afzetting van zware houten hek ken en een groot aantal suppoosten. Gedurende de gehele plechtigheid, die een uur in beslag nam, raakten de men sen vooraan in een hevige verdrukking en tientallen lijkwitte, huilende en soms bijna flauw vallende vrouwen werden met veel moeite over de hekken ge trokken. Evenals een groot aantal man nen die de druk niet langer konden verdragen, liepen zij daarbij letterlijk en figuurlijk vele kleerscheuren op. Óndanks deze grote verwarring en het storende tumult werd het program ma toch op de seconde nauwkeurig af gewerkt. Menigeen mocht het dan op deze zwoele Romeinse zomeravond in deze vele tienduizenden koppen tellende menigte benauwd hebben, het Italiaanse enthousiasme liet zich geen moment be koelen. Al orrt half negen marcheerden De zwaarweltergewicht Bas van Duiven- bode zal vanavond als eerste Nederlandse bokser in de Olympische ring komen. Hij heeft het met de loting tamelijk gunstig getroffen. Zijn tegenstander is namelijk de Spanjaard Cesareo Barreira Moya en het gevecht heeft mogelijk perspectieven voor de Amsterdamse metselaar. Voor de zwaarweltergewichtsklasse werden 23 bok sers ingeschreven. Minder gelukkig was de lichtgewicht Wim Gerlach, die het in zijn eerste partij moet opnemen tegen een der favorieten, de sterke Rus Vellington Barannikov; er zijn in deze klasse 33 deelnemers. Jan de Rooy krijgt in het bantamgewicht een volkomen onbekende tegenstander: Yuan Sze uit communistisch-China. Dt winnaar van dit gevecht ontmoet in de volgende ronde de winnaar van de partij tussen de Pool Brunon Bendik en John Sentonga uit Oeganda. Ook voor het ban tamgewicht werden 33 boksers ingeschre ven. Gerritsen, Paul, Nikkesen, De Graaf en Nijdam luisteren naar de aanwijzin gen van Arie van Vliet. In de derde serie van het tandemnum mer rijden onze landgenoten Marinus Paul en Mees Gerritsen vrijdag tegen de Russen Vasiliev en Leonov. De serie-indeling luidt: Eerste serie: Brown-Smith (Austr.) te gen Simon-Staber (Did.). Tweede serie: Surregue-Scob (Fr.) tegen Aschiq-Baloch (Pakistan). Derde serie1 Vasiliev-Leonev (Rusl.) te gen Paul-Gerritsen (Ned.). Vierde serie: Beghetto-Binachetto (It.) tegen Bicskey-Meszaros (Hong.). Vijfde serie: Handley-Thomson (Eng.) te gen Micinq-Tellex (Mexico). Zesde serie Robinson-Swift (Z.Afr.) te gen Milusica-Skvareina (Tsj. SI.). Zevende serie: Vogel-Hirzel (Zw.) tegen Harman-Shart (V.S.). Het tandemprogramma wordt volgens de volgende formule verwerkt: zeven series a deux, winnaars naar de kwart finales. De verliezers rijden een dubbele herkan sing, t.w.: twee ritten a deux en een rit a trois, gevolgd door een rit a trois, waar van alleen de winnaar zich plaatst. In to taal dus acht combinaties in de kwartfi nales. AFGEVOERD Terwijl de hele sportwereld heeft staan dringen om tot Rome te worden toegela ten, heeft een Nederlandse kandidaat deelnemer aan het Olympisch comité ge meld, dat hij zichzelf niet goed genoeg vond om mee te doen. Dat was onze klei- duivenschieter, de heer Jurgens, die al eerder aan O. S. heeft deelgenomen en die ditmaal weer op de nominatie stond. Hij is vanuit Liechtenstein, waar hij tegen woordig woont, naar Amiens in Frankrijk gegaan om aan wedstrijden deel te ne men, maar zijn schoten op de kleischo- teltjes waren niet zo goed gericht, dat hij er brood in zag voor Rome. „Voer me maar af", heeft hij gezegd en aldus Is gebeurd. „PLOEG" Geëscorteerd door motorpolitie komt !e atleet met het Olympisch vuur in Rome aan. onder donderend applaus 85 in witte uniformen gestoken en wit gehelmde carabinieri met de kleurrijke vlaggen van alle aan de Olympische Spelen deelnemende naties vanuit de zijstraten uit tegenovergestelde richting naar de beide kanten van het bordes en beste gen de smalle trappen naar de ingang van het capitool. Tevoren had een marsband van de carabinieri een half uur lang muziek ten gehore gebracht. Na de vlaggen- parade hield de burgemeester van Rome een redevoering en hoewel de menigte aan de andere kant van het plein tel kens op het punt stond de afzetting te verbreken en de chaos daar steeds gro ter werd ging de omroeper onverstoor baar door met zijn mededelingen over de vorderingen die de fakkeldrager op zijn weg naar het capitool maakte. Hij was de 1198ste die het vuur van de Olympus in een tijd van 105 uur en 27 minuten via Sicilië naar Rome had ge bracht. En toen hij vanavond 1 minuut voor negen het hoge bordes bereikte stak hij de fakkel met een uitgestrekte arm zegevierend en triomfantelijk om hoog. De burgemeester ontstak daarna het vuur in een schaal waar het tot morgen zal blijven branden. Dan zal de laatste van alle estafettelopers, de Ita liaanse student Giankarlo Peris, met een fakkel het Griekse vuur naar het Olympisch stadion dragen. Woensdag is de Surinaamse „ploeg" voor de Olympische Spelen van Schiphol naar Rome vertrokken. Het is de atleet Wim Esajas, die in de Italiaanse hoofd stad voor Suriname zal uitkomen op de 800 meter. De basketbalploeg van Suri name, die ook voor uitzending in aanmerk- king kwam, heeft zich in de voorronde van de olympisch toernooi niet weten te kwalificeren. Esajas marcheert bij de of ficiële openingsceremonie dus helemaal alleen het veld op met de Surinaamse vlag. PLASTIC Indien de Olympische Spelen 1960 een graadmeter zijn, zijn de sterke, lichte plastic boten bezig de houten boten snel te verdringen in de populaire Flying Dutchman-klasse. Zeker 10 F.D.'s zijn al bij de jachtclub van Posillipo op het wa ter geweest. 32 boten zijn in deze klasse ingeschreven, doch zijn nog niet alle ge arriveerd. „Ik geloof dat tegen de volgende Olym pische Spelen alle crack's in F.D.'s van plastic zullen varen", zo verklaarde de Italiaanse wereldkampioen Mario Capio. Doch Capio doet thans geen gooi naar de Olympische titel in zijn plastic boot. Hij rekent op een lichte bries en meent dat daarin een houten boot is te prefere ren. Bij zwaarder weer is de plastic boot sneller, zegt Capio. Onder de F.D.-zeilers zijn hier en daar stemmen opgegaan om tot beperkende maatregelen te komen. „Er dienen restric ties te komen wat de bouwmaterialen be treft", zo werd gemompeld. De Nederlandse combinatie Verhagen- Lautenschutz, die in een houten boot zal varen, maakt zich er niet druk om. „Als we maar goed varen, dan maken die plas tic bqtén ons niets", was de van zelfver trouwen getuigende commentaar van deze Nederlanders. PIET AT TE VEEL De loting voor de wielertijdrit op de baan, woensdag verricht, heeft een by- zonder onfortuinlijk resultaat opgeleverd vóór de'19-jarige Haagse amateur Piet van der Touw, die ons land op dit onderdeel vertegenwoordigt. Van der Touw start namelijk vrydag in het hypermoderne Olympische wielersta- dion als eerste van de 27 deelnemers voor de rit over 1000 meter. Zijn concurrenten kunnen zich dus allen naar zijn tijd „rich ten", uiteraard voorzover hun capaciteiten hen dat toestaan. Gunstig was de lottrek- king vooral voor de Franse en Italiaanse vertegenwoordigers: zij ryden namelijk respectievelijk als nummer voorlaatst en laatst. De Nederlandse wegploeg heeft het beter getroffen. In de ploegentijdrit over 100 km starten onze landgenoten namelijk in 12de positie (om 09.11 uur) en dat betekent dat zij onder relatief gunstige omstandigheden rijden. Bovendien vertrekken enkele be langrijke concurrenten Frankrijk, Span je en Duitsland slechts 2 tot 4 minuten vóór hen, terwijl van de andere favoriete ploegen alleen Italië na Nederland aan de slopende rit begint (4 minuten later). Arie van Vliet was dan ook op dit punt te vreden. Van Vliet heeft overigens een beslissing genomen ten aanzien van de samenstelling der Nederlandse Olympische wegploegen. Voor de ploegentijdrit over 100 km starten vrijdag: Jan Hugens, Ab Sluis, Lex van Kreuningen en René Lotz. Aan de indivi duele wegwedstrijd over 175 km nemen op dinsdag 30 augustus deel: Jan Hugens. Jan Janssen, Lex van Kreuningen en René Lotz. Dokter Smit heeft er een patiënt bij ge kregen. Woensdag moest namelijk de ama teur-achtervolger Piet van der Lans naar de „ziekenboeg", met darmstoornissen. De Tilburgse arts kwam snel tot een conclu sie: „teveel fruit gegeten" (een voortdu rende zorg voor de ploegleiders) en hij verwacht dat de coureur uit Sassenheim weer snel zal zijn opgeknapt. Dat moét ook, want voor zaterdag staan voor de achtervolging-equipe de series en (eventu eel) de kwart-finales op het programma. Met de andere patiënt, Cor Braasem, gaat het steeds beter. Vanavondzal hij zelfs de eerste Olympische waterpolo-wed- strijd (Nederland-Joegoslavië) bijwonen. Braasem wilde ook naar de openingsplech tigheid in het Olympisch stadion gaan, maar dat werd hem door de artsen af geraden. In de ruimte onder zijn flat zijn televisietoestellen geplaatst, zodat de as sistent-coach van de waterpoloërs toch niets van de grootse ceremonie hoeft te missen. BOODSCHAP Premier Kroesjtsjev heeft een boodschap gericht tot alle deelnemers aan de Olym pische Spelen, meldt het Russisch pers bureau Tass. In deze boodschap worden de Spelen van Rome een middel genoemd ter versterking van de „broederlijke ban den tussen sportlieden van verschillende landen". Tevens verkondigde de Russische leider: „Wij hebben vertrouwen dat de 17de Olympische Spelen een nieuwe stap zullen vormen naar versterking van ver trouwen en vriendschap tussen de volken van alle landen". HA ND TEKENINGEN Het congres van het I O C heeft besloten, dat het gehele vraagstuk van het amateu risme bestudeerd zal worden door een commissie, bestaande uit de leden van hel dagelijks bestuur en de Zwitser dr. Albert Mayer die het initiatief voor het onderzoek genomen heeft. Deze commissie zal even tueel nieuwe leden kunnen toelaten. Door sommige leden werd betoogd dat het I.O.C. de aandacht van de internatio nale federaties behoort te vestigen op het feit dat de Winterspelen al te zeer gecom mercialiseerd worden. Maar allen waren het er over eens dat de Winterspelen ook na die van 1964 te Innsbrück behoi-en te worden voortgezet. De moderne Biathlon, een gecombineer de schiet- en ski-wedstrijd, die dit jaar voor het eerst bij de Winterspelen te Squaw Valley werd gehouden, werd van het programma geschrapt. De inwoners van Rome blijken enthou siaste handtekeningjagers te zijn en het lijkt dat voor hen kivantiteit belangrijker is dan kwaliteit. In sommige gevallen wor den de handtekeningen verzameld in leer gebonden boeken, zo groot en dik als een kasboek. De verzamelwoede is voor de slachtoffers wel eens lastig, doch kan ook zijn goede zijden hebben, blijkens de vol gende gebeurtenis. Een politie-o ff icier zag in het Olympisch dorp op een weg met een-richtingverkeer een jeep in de verboden richting rijden. De politieman raasde op zijn scooter ach ter de jeep aan en dwong deze op de berm te stoppen. Minstens een minuut lang werd de chauffeur van de jeep luid keels de les gelezen. Plotseling sloeg de stemming van de politieman om. Dat was toen hij vier Russische atleten in de jeep zag zitten. De politieman haalde een boek je voor de dag niet om de chauffeur op de bon te zetten doch om de hand tekeningen van de Russen te verzamelen. Toen dat gelukt was, verdween de politie man. Voor de chauffeur had hij geen aan dacht meer. Hij stond in liet Olympisch dorp. Voor het Nederlandse huis. In de schaduw van de enorme huizenblokken speelden twee van zijn pupillen, Anton de Boer en André Iiermsen een partijtje tafeltennis. 'Want ook waterpolospelers kunnen niet de hele dag in liet niet zilte, maar wel diepblauwe nat van het Stadio del Nuoto of het Piscina dolle Rose spartelen. Hij keek naar die twee en zei, dat hij ze niet had opgesteld, voor de ploeg, die vanavond om half negen het Olympisch wat er pol o gevecht gaat openen met het duel tegen Joegoslavië. Zijn naam? Frans Kuyper, natuurlijk. De zestiger, de Amsterdammer, de verhuizer, de sublieme amateur, wiens grote hóbbi/ waterpolo is en nu al langer dan tien jaar cle sterke man achter onze nationale polo-ploegen is. Hij heeft het momenteel zo makkelijk niet, want Ohpnpische Spelen doen geduchte aanslagen op de zenuwen van speler en officials beide en juist de dagen van wachten op het heginsignaal zijn zo moeilijk. Frans Kuyper heeft zijn ploeg voorbereid in ontelbare goedbestede Amsterdamse weekends en andere trainingsbijeenkomsten en oefenwedstrijden. Wat kan hij er momenteel nog meer aan doen dan afwachten, de jongelui in goede sfeer houden en af en toe een oefenpartijtje spelen? Frans Kuyper pisch bokstoernooi toegelaten te worden. De grens voor het zwaarwelter is namelijk 71 kg. Later bleek, dat de schaal van de Ame rikanen maar liefst zes ons te weinig aan geeft. „Verbeeld je dat ik er op had ver trouwd, dan had Gerlach er toch mooi naast gestaan. Het is treurig dat er voor ons geen eigen schaal afkan", zei Theo Huizenaar, die het niet kan verkroppen dat er van de zijde van het NOC zo weinig aandacht aan de boksers wordt besteed. „Maar je weet het wel. Als er bezuinigd moet worden dan gaat het altijd in de eer ste plaats ten koste van de krachtsporten". Het Nederlands waterpolozevental voor de wedstrijd tegen Joegoslavië, die don derdagavond in het zwemstadion wordt gespeeld voor poule C va«n het Olympisch waterpolotoernooi, is als volgt samenge steld: doel: Kniest: achter: Lamme (aanvoer der) en Van der Zwan; midden: Ran en Muller; voor: Van Dorp en Vriend. Voor de wedstrijden, die het Nederlands waterpolo-zevental in groep 3 speelt, zijn door de internationale waterpolocommis- sie de volgende scheidsrechters aangewe zen: Vandaag: Nederland-Joegoslavië, de Zweek Zuckerman, vrijdag 26 augustus: Nederland-Australië de Hongaar Brandy, maandag 29 augustus: Nederland-Zuid- Afrika, de Italiaan Parrini. Sam Zuckerman is voor onze poloploeg geen onbekende. Hij leidde in 1949 de his torische wedstrijd Nederland-Italië in het Trofeo Italia-toernooi te Milaan. Deze wedstrijd werd destijds wegens het schan dalige gedrag van de Italianen door Zu ckerman gestaakt, waarna het wedstrijd comité Nederland, dat een voorsprong had, tot winnaar verklaarde. Ook de tweede wedstrijd Nederland-Joe goslavië na het drama in hét Olympisch toernooi van Helsinki, waarbij de eerste door Nederland gewonnen wedstrijd ongel dig werd verklaard, stond onder leiding van de lange Zweed. mando's vanaf de rand van het bassin, waarin soms nauwelijks de spelers waren te onderscheiden, laat staan de bal Het was de lichtinstallatie, die onze ploeg parten speelde. Bij een nachtpitje ging de ploeg te water en ofschoon later enkele lampen hun stralenbundels naar het water oppervlak stuurden, was dit toch onvol doende om tot een goede training te ko men. De ploeg speelde een wedstrijd te gen een „schaduwtegenstander", waarbij Frans Kuyper wees op de fouten en zijn aanwijzingen gaf. Een leerzame les, af gestemd op de praktijk. Een enkele keer slechts baadde het bad in een zee van licht, maar de vreugde hierover was tel kens van zo korte duur, dat er nauwelijks sprake was van een ontgoocheling. De Ita liaanse elektriciëns mochten van goede wille zijn, het baatte onze landgenoten niet. Ofschoon de kritiek van coach Frans Kuyper soms onbarmhartig was, was er toch ook wel reden tot tevredenheid. Het ging goed, ondanks de handicap van het slechte licht. En al zegt de training bij waterpolo niet alles immers, zoals bij elke teamsport, geldt ook hier: men speelt zoals (j'e tegenstander dit toelaat het geeft hoop voor de komende, ongetwij feld zware wedstrijden. De Groningse lichtgewicht Wim Gerlach heeft woensdagochtend binnen een kwar tier bijna een pond moeten aftrainen. Toen Theo Huizenaar voor de officiële weging de drie Nederlandse boksers in de gang naar het weeglokaal voor alle zekerheid nog even op een proefschaal zette bleek Gerlach twee ons boven hef toegestane gewicht voor zijn klasse (maximaal 60 kg) te wegen. Huizenaar wist niet hoe-hij het had. Want eerder in de ochtend hadden de Nederlanders de gebruikelijke gang naar het hoofdkwartier van de Amerikaanse pugilisten gemaakt om daar op de shaal te gaan staan en toen waren zowel Gerlach als De Rooy en Van Duivenbocfe ruim be neden het gewicht gebleven. Ho,e dan ook, die paar ons moest ver-, dwijnen en dus gingen de Nederlanders weer terug naar hun flatgebouw, waar Huizenaar de te zware Gerlach in een dik trainingspak gekleed onder de brandende zon op het platte dak wat liet touwtje springen. Binnen een kwartier was de zaak in orde en toen Gerlach officieel op de schaal ging staan haalde hij nauwelijks 59,8 kg. Jan de Rooy bleef met 53.3 kg ruim beneden de grens (54 kg) van het bantam gewicht en ook Bas van Duivenbode had geen moeite om met 70,6 kg tot het Olym- Het congres van het I.O.C. heeft zich al weer bezig gehouden met de data van de Spelen in 1964 in Tokio. Japan is van plan ze te houden tussen 23 mei en 14 juni, maar de president van het I.O.C., Avery Brundage, wees er op dat deze data ongun stig zijn voor sommige landen. Hij gaf de voorkeur aan de herfst. De Japanse afgevaardigden voerden evenwel aan dat de herfst het seizoen van de stormen was. en dat zij voorts de hete, vochtige zomermaanden wilden uitschake len. Het congres zou zich nader over deze zaak beraden. Het maximum aantal sporten tijdens de Spelen is teruggebracht tot 18, maar de Japanse afgevaardigden deelden mede dat zij bereid waren er 22 op het programma te plaatsen. Als de atleten in Rome de spieren losmaken gluurt de jeugd nieuwsgierig door alle gaatjes van de omheining van het Olympische terrein om een glimp van de favorieten op te vangen. Of hij tevreden is met de loting? Och, hij J had het slechter, maar ook beter gekund. Of hij bang is voor de Joegoslaven? Bang niet, maar sterk zijn ze. „Het zijn een stel beren. Fysiek hebben ze overmacht op onze jongens. Maar waterpolo is zo'n grillige sport. Soms zit bij ons de combinatie er weer zó goed in, dat men kan denken dat de grote tijd van tien jaar geleden terug is. Maar dan ineens spelen de jongens weer zó ver onder hun kunnen, dat de. schrik je om 't hart slaat. Wat is dat nou toch? Je staat voor een raadsel". Frans Kuypers is in elk geval optimist gebleven, zelfs nu hij en de ploeg handicap ondervinden van een zich zo moeilijk ver plaatsende Cor Braasem, die gisterochtend loopoefeningen deed, maar zijn werk als assistent- coach nog niet volledig kan doen. Al zal hij zich ongetwijfeld naar het sta dion róllen om de ploeg in actie te zien. Hoe de opstelling wordt, wil Kuyper nog niet pre cies zeggen. Maar hij vertelt dat van de Hage naars Harro Ran wél en Bram Leenards en Wim van Spingelen niét van de partij zullen zijn. En zijn optimisme omtrent de uit slag grondt hij voor een deel op de troostende woorden van de trainer van de Duitse poloploeg, die hem zei dat Duitsland weliswaar onlangs van de Joegoslaven verloren heeft doch slechts met .53 en met 4 invallers speelde. Maar als wij dan weg gaan en Kuyper het aller grootste succes toewensen, zucht hij diep en zegt dat goede waterpolospelers schaars zijn. Dus tóch die twijfel of het wel goed zal gaan? Ria van Velsen wil Burke niet zien. Honderd meter verder stuiten wij op Ria van Velsen. Ze ziet er nu weer goed uit. Geen niersteenaanvallen meer, een heerlijk klimaat voor zwemsters, de rust van het Olympische dorp, de goede verzorging en het verrukkelijk-licht zwemmende bad hebben hun uitwerking ten goede niet ge mist In een vrolijke oranje badjas flaneert zij samen met de veel forsere Erica Terp- stra, met wie zij een kamer deelt, door het dorp. 's Middags wordt er weer getraind, maar nu is het toch nog rusten geblazen. Ze heeft al buitenlandse concurrenten getroffen, maar twee meisjes wil ze nog helemaal niet in actie zien: Lynn Burke uit New York en Natalie Steward uit het Engelse dorp Hornschurch. Lynn Burke is immers wereldrecordhoudster op de 100 meter rugslag en Natalie Steward is het net als Ria niet lang geleden geweest. „Voor mijn zenuwen is het beter, dat ik ze niet eerder zie dan aan de start. Ik zit met Natalie in dezelfde serie, de derde. Er gaan van de dertig deelneemsters maar 8 over naar de finale. Een serie winnen zegt dus nog niet alles. Je moet een enorme tijd maken, anders loop je de kans er naast te staan, 't Is wel spannend allemaal. En dan te weten, dat ik pas op 1 september aan de beurt ben, 's morgens om 10 uur". Pas zeventien jaar zijn en al zó onder druk staan! Als ze het niet zo goed had in Rome, zou ik medelijden met haar hebben. In het zwembad Piscina delle Rose in het zuidelijke Olympische centrum ging woensdagavond om tien uur in het sche merdonker de Nederlandse waterpoloploeg in het water voor de laatste training. Met Stentorstem gaf Frans Kuyper zijn com-

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13