Virtuoos voetbal in Amsterdam Free Foresters staan er gunstig voor tegen de Flamingo's Paus Joannes XXIII ontving de Olympische deelnemers Kolf bond bestaat 75 jaar Niet de prijs is belangrijk, maar de juiste training van het lichaam" Zwemofficials bespraken Olympische inschrijvingen WW Het hockeyteam tegen Nw-Zeeland Europese roeiwedstrijden in 1961 in Praag Nederlanders niet verder dan 89 runs DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Telegram van Joan „Volare" Laatste Olympisch nieuws Vrijdag 26 augustus HET OLYMPISCH DORP Bart Schuur niet in Nederlands cricketteam Kolven is oude volkssport die vroeger ook in Haarlem veel werd beoefend Pietrang-eli wordt prof Uw haar zit Haar crème! Joan Haanappel is haar amateursport vrienden niet vergeten. Woensdag ontving chef de mission Cees Kerdel namelijk van de Haagse kunstrijdster, die ons land nog enkele maanden geleden vertegenwoordig de bij de Olympische Winterspelen in Squaw Valley, een telegram met de vol gende inhoud: „Wens de Nederlandse ploeg veel succes. Leef met allen mee. Hup Hol land". Paus Joannes XXIII heeft de Olympi sche deelnemers, officials en journalisten woensdagmiddag op het weidse St. Pieters plein in audiëntie ontvangen. Behalve de genodigden waren nog vele honderddui zenden getuige van de toesuraak die de Paus tot de deelnemers richtte. Reeds lang voordat Paus Joannes de St. Pieter had verlaten was het grote plein ervoor één mensenmassa. Het hoofd van de ka tholieke kerk speciaal voor deze gele genheid teruggekeerd van zijn zomerver blijf te Castel Gandolfo sprak er zijn vreugde over uit, dat hij in de gelegenheid was de deelnemers die straks om de me dailles zullen strijden te ontvangen. De Paus wees op de belangstelling die de katholieke kerk voor de sport heeft, hij benadrukte dat Paus Pius X al in 1905 Pierre de Coubertin, de stichter van de moderne Olympischy Spelen, in een bijzonder audiëntie ontvangen had. „Wij kunnen u niet toewensen dat elk team zal winnen", aldus de Paus, „wel hopen wij, dat de beste man zal zege vieren. Bedenk dat niet de prijs zelf be langrijk is, maar wel de juiste training van het lichaam." De Paus wees vervolgens op het gevaar, dat het lichaam wordt beschouwd als het hoogste goed van de mens en op de on derwaardering van de geest. „Wees be scheiden bij overwinningen en accepteer met een goed humeur de nederlaag. Pas dan toont u zich goede atleten, die de toeschouwers opnieuw bewijzen welke waarheid er schuilt in de oude spreuk Mens sana in corpore sano (een gezonde geest in een gezond lichaam). In het tweede deel van zijn toespraak waarvan later in vijftien talen, ook in het Nederlands, een resumé werd gegeven wees Paus Joannes op de functie die God Rome heeft gegeven, zowel in historisch als in kerkelijk opzicht, hij bracht in her innering dat Rome het centrum van het christelijke geloof geworden is. „Zelfs degenen", zo vervolgde de Paus, „die maar korte tijd in Rome vertoeven komen in aanraking met de oude monu menten en met de plaatsen die dit bewij zen. Het zijn getuigen, waarvan de stem wel moet worden gehoord. Dat u die stem verstaat is de wens van de ne derige opvolger van Petrus die nu tot u spreekt." Direct nadat Paus Joannes zijn korte toespraak had besloten, werd een aan tal hoge officials aan het hoofd van de Luide toegejuicht door de sportlieden loopt de Paus over het Sint Pietersplein. katholieke kerk voorgesteld. Tot slot gaf de Paus de honderdduizenden op het Sint Pietersplein zijn apostolische zegen. Tijdens de uitzending van een samen vatting van de pauselijke boodschap in het Frans en in het Engels schreden zes atleten, in twee rijen van drie, met lang zame tred naar het podium, waarop de troon geplaatst, was om de Paus geschen ken te overhandigen. In de eerste rij liep een neger uit Liberia, tussen een Italiaan en een Australiër. Hij bracht de op per kament in het Latijn geschreven Olympi sche hymne van de dichter Vottorio Ge- novese. Het tweedij geschenk was een beeld van Don Bosco dat door een In diase atleet gedragen werd. Hij werd ge flankeerd door een Venezolaanse scher mer en een Italiaanse zwemmer. Samen vertegenwoordigden zij de vijf continen ten welke gesymboliseerd worden door de vijf Olympische ringen. De Russische turnsters trainen op mu ziek van.... „Volare", het succesnummer van de Italiaanse zanger Domenico Mu- dugno. Zij verklaarden dat dit nummer hun zeer goed te pas komt voor de vrije oefeningen en dat zij er ook tijdens de Spelen van gebruik zullen maken. ZEILEN. Cor Groot, de sparringpartner van onze Olympische Drakenzeiler Wim van Duijl, is met zijn Vagans Semper der de geworden in een pre-Olympische zeil wedstrijd in de Golf van Napels. Winnaar werd de Portugees Carlos Ribeiro Fer- reiro met Grifo III. Tweede was de Argen tijnse boot Tongo. Tijdens de middagzitting van het FINA- congres is woensdag de meeste tijd be steed aan het Amerikaanse voorstel om de inschrijving voor de toekomstige Olympi sche zwemwedstrijden op dezelfde wijze te regelen als met atletiek het geval is. In Rome kunnen door elk land twee deel nemers op de zwem- en springnummers worden ingeschreven. De internationale atletiekfederatie daarentegen, heeft be paald, dat één deelnemer zonder meer kan worden ingeschreven, waarbij dan de mogelijkheid is open gelaten dat een twee de en derde atleet via het systeem van minimumprestaties het recht op deelne ming kunnen verwerven. De motivering van de Amerikanen, die de steun ontvingen van Rusland, Groot- Brittannië, Australië, Nieuw-Zeeland en nog enkele landen, was dat een land de gelegenheid moet hebben alle drie de Olympische medailles te winnen en dat het dus niet mag kunnen gebeuren, dat zoals in de komende dagen zonder twij fel zal voorkomen de winnaar of win nares van de bronzen medaille niet op twee na sterkste ter wereld kan worden genoemd. De gehele vergadering voelde de logica van deze redenering volledig aan, doch de tegenstanders (o.a. Nederland) voerden aan dat zowel de onmogelijkheid van een goede controle op de gemaakte tijden, als het verschil in de omstandigheden waar onder die limietprestaties moeten worden overtroffen het voorstel om practische re denen onaanvaardbaar maken. Voor klei ne zwemnaties gold bovendien nog de overweging dat zij liever zeker zijn van twee deelnemers per nummer. Met 48 tegen 25 stemmen werd het Ame rikaanse voorstel verworpen. De sluizen van welsprekendheid waren tevoren geopend bij het voorstel van de Oosteuropese landen om de bij de FINA aangesloten landen toe te staan vriend schappelijke wedstrijden tegen niet aange sloten landen te organiseren. De naam van de Chinese volksrepubliek is in de discussies niet gevallen maar het niet lid zijn van dit land vormde wel de achtergrond, waardoor de besprekingen een politiek tintje kregen. Volgens de lan den van het oostelijke blok zouden derge lijke ontmoetingen de zwemsport alleen maar ten goede komen, maar de mening van alle andere aanwezigen was, dat de zwemsport en de internationale federatie het meest zijn gebaat bij de „stok achter de deur" die de landen, welke georgani seerde zwemsport wensen te beoefenen, dwingt zich bij de FINA aan te sluiten. Besloten werd voorts in de reglementen op te nemen dat de FINA, zo daartoe ooit behoefte mocht worden gevoeld, we reldkampioenschappen zwemmen, water polo en schoonspringen zal kunnen orga niseren. Het Nederlands hockeyteam voor de eer ste Olympische wedstrijd zaterdag in het marmeren-stadion tegen Nieuw-Zee land is als volgt samengesteld: doel: De Ruiter; achter: Terlingen en Leemhuis; middden: Wagener, Van Gooswilligen en Van Dijck; voor: Van Erven Dorens, Overdijking, De Beer, Zwier en Van Vroonhoven. Het Dorp kent een vrou wenen een mannenv# 20.20: Olympisch Allerlei, extra uitzen ding van Sport in Beeld. 21.10: Zwemmen, 100 meter vrije slag heren (halve finales) en filmover zicht. 23.00-24.00: Wielrennen, baanwedstrij- den 1 kilometer tegen het horlo ge; zwemmen, halve finales 200 meter schoolslag dames, series 200 meter schoolslag heren. Na afloop van de Spelen'gaat men het Olympisch Dorp als woonruimte verhuren 12.45-13.00: reportages en beschouwin gen en uitslagen. 15.00-16.00: reportages, beschouwingen en uitslagen. 17.45-18.00: reportages, beschouwingen en uitslagen. 18.40-19.00: reportages, beschouwingen en uitslagen. 22.00—22.30 en 23.45-23.55: reportages, beschouwingen en uitslagen. Op het Olympisch programma staat morgen Basketbal (gehele dag), Boksen (mid dag en avond), Kanovaren (ochtend en middag). Wielrennen (gehele dag), Voetbal (middag en avond), Hockey (ochtend en middag), Worstelen (och tend en avond), Zwemmen (gehele dag). Waterpolo (ochtend en avond), Pen tathlon (ochtend). Een voetbalminnende schare van veertigduizend man heeft gisteravond in het Olympisch stadion een hartige hap goede voetbalkost gehad. Dat gebeurde in de wedstryd tussen een Amsterdams elftal en de Spaanse kampioensploeg Barcelona, die voetbalberoemdheden als Ramallets, Segarra, Kocsis en Suarez op de verlichte grasmat bracht. En evenals verleden jaar bij de wedstrijd tegen Real Madrid kon de schare kenners op de tribunes tevreden zijn. Er werd niet alleen voetbal van de bovenste plank gespeeld, maar meer nog en dat had niemand durven hopen lange tijd was de Amsterdamse ploeg'de gelijke van de Spaanse club en met wat meer veine en wat meer oplettendheid van scheidsrechter Leo Horn had er nog een gelijk spel ingezeten ook. Nu floot Horn de match bij een 43 stand af, maar ook met die uitslag konden de Amsterdammers tevreden zijn. Bepaald niét tevreden toonde men zich met de leiding, want na de tijdens de wedstrijd al talrijke fluitconcerten gaf* men na afloop nog eens een duidelijke samenvatting van ontevredenheid. Maar hoe dan ook, er was weer veel goeds te beleven en het prettige was dat de Amsterdamse voetballers zich zo dui delijk optrokken in hun spel tegen de vir tuoze Spanjaarden. Wij schreven het bij vorige gelegenheden al meer: wat deze voetballers in hun mars hebben grenst dik wijls aan het ongelooflijke. Alle onderde len van de techniek beheersen zij volledig en hun inzicht in het spel is werkelijk fe nomenaal. En dan te bedenken dat een club als Barcelona nog een tweede team in het veld kan brengen, dat slechts heel weinig in kracht onderdoet voor het elftal dat men gisteren kon zien. De grootste uitblinker in de dikwijls zeer spannende match van gisteren was wel doelman Ramallets, al jaren goalie van het Spaanse nationale elftal. Deze niet meer zo heel jonge speler beheerst het ge hele strafschopgebied en heeft onwaar schijnlijk snelle reacties. Hij was het ook die Barcelona na de vroege voorsprong door een enorm hard schot van twintig meter van de Braziliaanse midvoor Eva- risto, voor een achterstand behoedde. Zon der dat zijn reputatie ook maar enigerma te zou zijn aangetast, zou hij een of meer van de schoten van Henk Groot, Swart en Prins (allen Ajax) hebben mogen laten passeren. Hij dqed het in da< eerste half uur slechts een keer bij een fantastische manoeuvre van Henk Groot en dat schot zou geen keeper ter wereld hebben kunnen houden. In de tussentijd overigens had Evaristo de bal uit een strafschop over het doel geschoten en het leek er veel op dat hij dat met opzet deed. Die penalty namelijk was dubieus geweest en het publiek had zijn mening bepaald niet onder stoelen of banken gestoken. Overigens, de Spanjaar den kwamen vlak voor de rust toch nog weer voor toen doelman Jongbloed (DWSA) een voorzet van Koczis verkeerd beoordeelde en linksbinnen Villaverde het leer met een flitsende beweging in het net kon jagen. In de tweede helft overigens moest Bar celona er echt iets aan gaan doen. En na dat rechtsback Schenkel de bal uit een vrije schop via het „muurtje" met veel ef fect had ingeschoten (2-2) was het dan ook lange tijd bijzonder spannend. Even leek daarna de lol eraf toen Suarez en Koczis met twee hele mooie goals de stand op 2-4 brachten, maar al weer door toedoen van de werkelijk schitterend spelende Muller (Ajax) als linkshalf en Henk Groot kwam Amsterdam weer geducht opzetten, maar men kwam niet verder dan een tref- Keeper Jongbloed en Boskamp in duel met Kocsis van Barcelona. fer van Swart. Waarbij evenwel niet ver geten moet worden dat Horn een school voorbeeld voor een penalty „Swart werd zeer duidelijk „genomen" toen hij alleen met de bal 'op doelman Ramallets af stormde over het hoofd zag en vlak voor tijd ook niet merkte dat spil Fangio hands maakte. Maar goed, de schare op de tribunes had goede waar voor haar geld en bleek dat te waarderen. En met die schare hopen wij dan maar weer dat de afdeling Amsterdam van de KNVB die de wed strijd organiseerde op de ingeslagen weg zal voortgaan en meer topploegen uit het Europese voetbal naar de hoofd stad zal halen. Cricket Naar wij vernemen, is de HCC-speler Bart Schuur verhinderd uit te komen in de cricketwedstrijd tussen het Nederlands elftal en de Free Foresters, die zaterdag en zondag in Haarlem wordt gespeeld. Het is nog niet bekend wie de plaats van Schuur zal innemen. De aanvangstijden voor deze match zijn: zaterdag 11 uur, zondag half elf. Er wordt de tweede dag tot uiterlijk zes uur ge speeld. De Europese roeikampioenschappen 1961 zullen in Tsjechoslowakije worden gehou den. Dit was het voornaamste besluit, dat woensdag in Rome op het congres van de Internationale Roeifederatie werd ge nomen. Als data werden vastgesteld: 1720 augustus 1961 voor de dames kampioenschappen terwijl van 24-27 augus tus de heren de strijd om de titels zullen voeren. De Tsjechische afgevaardigde verklaar de dat de 50ste Europese roeikampioen schappen bijzonder feestelijk zullen zijn. De wedstrijden worden in Praag op een baan in de rivier de Moldau, die voor deze gelegenheid op de vereiste diepte en breedte gebracht zal worden, gehouden. Verder heeft men op het congres beslo ten het eerstvolgende FISA-congres op 22 augustus 1961 tijdens de Europese kampi oenschappen in Praag te houden. Luzern werd definitief aangewezen voor de we reld-kampioenschappen roeien 1962. Ver der werden de leden van het dagelijks bestuur voor het komende jaar herkozen. Het voorstel van Frankrijk om één maal in de twee jaar Europese kampioenschap pen te houden werd met algemene stem men verworpen. Ook het Franse voorstel om een Televisiecup in het leven te roe pen vond geen genade bij de andere le den. Op de eerste speeldag van de tweedaag se cricketwedstrijd tussen de Flamingo's en de Free Foresters, die gespeeld wordt op het fraaie terrein van VRA in Amstel veen, hebben de gastheren ervaren, dat het de Engelsen ernst is om ook de derde match tegen hun Nederlandse tegenstan ders in een overwinning om te zetten. Na dat de Flamingo's aan de kant waren ge zet voor het lage totaal van 89 runs, had den de Foresters aan het einde van de dag een score opgebouwd van 129 runs voor het verlies van 4 wickets. Deze voorsprong biedt de Engelsen ongetwijfeld een goede kans om opnieuw de zege te behalen. Voor. de liefhebbers van aantrekkelijk cricket viel er tijdens de innings der Fla mingo's maar heel weinig te genieten. Het Nederlandse team was niet opgewas sen tegen de voortreffelijke aanval der bezoekers, waarin vooral Mordaunt zich presenteerde als een bowler van klasse. Door uiterst voorzichtig batten trachtten de Flamingo's het vege lijf te redden, maar De oude volkssport van het kolven ver enigt in de tweede week van september meer dan 800 leden van de Nederlandse Kolfbond in de viering van het 75-jarig bestaan van deze bond. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen van 8 t/m 13 sep tember in het Huis van Egmond in Hoog woud nationale kolfwedstrijden worden gehouden, waaraan de afzonderlijke ver enigingen zullen deelnemen. Deze viering steunt op oudere traditie van de driekwart eeuw van de Kolfbond doet vermoeden. Zo is bekend dat in 1390 Albrecht van Beieren de kolfbaan aan de ingang van de Haarlemmerhout schonk T ennis De Italiaanse tenniskampioen Nicola Pietrangeli zal prof worden, aldus het Ita liaanse persbureau „Ansa". Hij zou over veertien dagen zijn debuut maken bij het gezelschap van Jack Kramer in Parijs. Dit betekent, dat Pietrangeli niet zal kunnen uitkomen in de interzonale finale van het toernooi om de Davis Cup. aan de Haarlemmers. Acht jaar later kre gen de Briellenaars toestemming dit slag balspel te beoefenen. Minder vrijheid tot spelen kregen degenen, die onder het ge zag van Utrecht vielen. Een resolutie van de stad verbood hen tijdens de preek op de Kerhoven vertier te maken met kolf spel. Ook in de Amsterdamse Nes mocht lange tijd niet gekolfd worden vanwege de kloosters in de omgeving. Aanvankelijk in de middeleeuwen werd in het open veld gespeeld, nader hand werd het kolfspel beoefend op speciale banen. Het aantal hiervan moet aanzienlijk zijn geweest. Rotterdam telde er 62, Leiden 26, Den Haag 25, Utrecht 21 en Haarlem 12. Maar zoals Amsterdam kolfde, kolfde er geen: de kolfvrienden zagen elkaar daar op 216 banen. De animo voor dit spel verminderde naderhand dusdanig, dat het zich voorna melijk staande kon houden in het huidige kolfbastion, Friesland. Dat het spel niet geheel verdwenen is, dankt men aan de Westfriese arts G. C. van Balen Blanken, wiens ijver op 13 mei 1885 leidde tot de oprichting van de Nederlandse Kolfbond. Bij de bond zijn op het ogenblik 27 clubs aangesloten die gezamenlijk be schikken over 20 kolfbanen. De bond staat onder voorzitterschap van de heer L. Mallekote in Hoorn. Advertentie Alleen verkrijgbaar bij de kapper. Forse tube f 1.75 Een product van Indola. dat deze pogingen volledig schipbreuk le den kwam dóór battingcijfers maar al te duidelijk tot uitdrukking. Zeven wickets waren down voor slechts 36 runs, waarbij alleen Herklots (II) in de dubbele cijfers was gekomen. Het waren tenslotte aanvoerder De Nijs en Van den Bosch, die de score een nog enigszins draaglijk aanzien wisten te ge ven. Dit tweetal zette een stand op van 36 runs voor het achtste wicket, waarbij de Nijs met een hoogst waardevolle bij drage van 25 runs topscorer werd. Ook de innings van Van den Bosch (17) was ge zien de precaire situatie van grote waar de. Na drie uur batten was de ploeg all out voor 89 runs. Mordaunt veroverde in 26 overs, waarvan 11 maidens, 4 wickets ten koste van 29 runs. Een fraaie presta tie! Ook op Robinson 4-16 in 11 overs werd nauwelijks gescoord. De fastbowler Ri chardson nam 2 voor 33 in 15 overs. Met Fetherstontaugh (24) en Durden- Smith (33) als openingspaar verliep de score der Free Foresters in een zeer lang zaam tempo. De 50 kwam op, nadat de Engelsen tachtig minuten aan de wickets hadden verbleven. Vooral op het bowlen van Baak, wiens zuivere deliveries zeer snel op kwamen, viel het moeilijk te sco ren. Een fraaie vang van wicketkeeper Wisschof maakte een einde aan de innings van Durden-Smith. De hardslaande Man ners, kreeg ditmaal geen kans om zijn century van de vorige dag te herhalen. Na een score van 22 belandde een bal van zijn bat in de handen van Terwiel. Ainsworth had slechts 5 runs bijeengebracht toen zijn wicket door Baak werd genomen. Aan het einde van de dag waren Mordaunt en Richardson beide not out, respectievelijk met 17 en 24 runs. De score der Free Foresters 129 voor 4 had 2 uur en drie kwartier aan speeltijd gevraagd. De bowlingcijfers van Baak waren 3 voor 23 in 14 overs. De kolver staai hier klaar voor de zo genaamde puntenslag. Via de paal slaat hij de gummibal naar links langs de lengte van de baan. Het vak, waarin de bal blijft liggen bepaalt het aantal punten dat de kolver voor zijn slag krijgt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15