S.P.D. stelt Brandt kandidaat voor het bondskanselierschap GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Vele raadsels in de opzienbarende schilderijendiefstal te Amsterdam „Jan" Dellaert, oud-directeur van Schiphol, overleden Strand bezaaid met kwallen Duizenden mensen ziek na gebruik van nieuwe Planta Communistische rebellen vallen weer aan in Laos Hij krijgt een getraind „elftal" mee Veranderlijk Aan het strand Indirecte steun aan het nieuwe bewind Radio-„pil" controleert zwangerschap Het woord is aan Zelfbediening Een leven in dienst van de luchtvaart T&ioVi Aeë MORRIS"Uforetpu êiu/! In de krant van heden: 5 e JAARGANG No 40 DONDERDAG 2 5 AUGUSTUS 1960 305e JAARGANG No 193 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Vanmiddag zijn de Olympische zomer spelen in Rome officieel begonnen. De vlaggen wapperen feestelijk aan de masten voor het stadion. De atleten kunnen hun spectaculaire entree maken! (Van onze correspondent in Bonn) De sociaal-democratische partijraad be noemde gisteren de 46-jarige burgemeester van West-Berlijn Willy Brandt tot de kan didaat van de S.P.D. voor het Bondskan selierschap bij de Bondsdagverkiezingen in september 1961. Men gat Brandt met een een politiek „elftal" mee, waarmee hij de verkiezingsslag in de komende twaalf maanden met succes zal moeten voeren. Zelf maakte de kandidaat-kanse lier reeds woensdagmiddag de grondsla gen van het programma bekend, waarmee hij de kiezers naar zich toe wil trekken. Het representatieve elftal dat onder lei ding van aanvoerder Brandt de S.P.D. aan de verkiezingszege moet helpen bestaat naast de Berlijnse burgemeester nog uit tien man. Allereerst is de 63-jarige prof. Carlo Schmid er lid van en wel als plaats vervanger van Brandt. Deze hoogleraar met zijn artistieke haardos en fraaie woordkeus geniet te Bonn een uitstekende naam en is vice-voorzitter van de Bonds dag. Niet minder belangrijk zijn de bonds dagleden Erler (expert op militair en bui tenlands politiek terrein) Deist (een eco noom van naam) Jaksch (vertegenwoordi ger van vluchtelingen organisaties) en mevr. Kathe Strobel. Naast hen staan een viertal figuren die buiten Bonn bij vele kiezers reeds lang populair zijn: de voor zitter van het Westduitse vakverbond D. G.B. Richter, de Hamburgse burgemeester Brauner, de Hessense minister-president Zinn, de Baden-Württembergse politicus Möller en Steinhoff, de vroegere minister president Van Noordrijn-Westfalen. S.P.D.-voorzitter Ollenhauer maakte woensdag bekend, dat zijn partij met dit elftal vóór alles de kiezer wil duidelijk maken dat de S.P.D. beschikt over een groep personen die in het openbare leven De telefoon bij de Gemeentelijke Genees kundige Dienst in Rotterdam heeft sinds dinsdag niet stilgestaan. Deze Rotterdamse geneeskundige dienst was het immers, die maandag op het spoor kwam van de waar schijnlijke verwekker van de aanvankelijk zo geheimzinnige huidziekte. Deze ontdek king heeft echter mede tot gevolg gehad, dat de G.G.D. in Rotterdam het knooppunt is geworden van aanmeldingen van ziekte gevallen. Weliswaar is de produktie en de verkoop van de Planta met rode opdruk door de fabrikant geblokkeerd, maar het aantal ziektegevallen is ook nadien nog toegenomen. Thans komen uit alle delen van het land meldingen binnen bij de Rot terdamse geneeskundige dienst, niet alleen van huisartsen en van geneeskundige diensten als van Enschede, Hengelo en Al melo, maar zelfs van verontruste huismoe ders. Aangenomen wordt dat het aantal patiënten thans in de duizenden loopt. Over het algemeen heeft de ziekte een goedaardig karakter. Van één in een Rot terdams ziekenhuis opgenomen vrouwe lijke patiënt was de toestand echter kritiek. Planta is een zoutloze margarine, die vooral door dieetpatiënten en ook door aanstaande 'moeders wordt gebruikt. Hun bijzondere gevoeligheid is de oorzaak van een groot aantal patiënten onder hen. Voor sommigen is opneming in een ziekenhuis noodzakelijk geacht. Er wordt op gewezen dat ook eetwaren waarin Planta is ver werkt, zoals koekjes, gebakjes en kroket ten, ziekteverwekkende bestanddelen kun nen bevatten. Het wetenschappelijk bewijs dat be paalde stoffen in de nieuwe Planta de massale huidziekte hebben veroorzaakt, is nog niet geleverd. Het onderzoek, dat op de laboratoria van de Unilever en van de gemeentelijke en rijks- geneeskundige diensten wordt verricht, kan nog weken duren voordat men een definitieve uit spraak kan doen. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit zuidelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Onbestendig strandweer met verspreide opklaringen, maar ook een regen- of onweersbui. Matige zuidwestelijke wind. Temperatuur ongeveer 20 gr. C., zeewater 18 gr. C. Vooruitzich ten: depressies trekken van Golf van Biscaye naar Noordzee en houden het strandweer on bestendig. JOURNALISTEN van Londense boulevardbladen zijn ijlings naar Amsterdam gevlogen om in het politiebureau in de Pieter Aertzstraat de ontknoping te vinden van de schilderijendiefstal, die in de nacht van dinsdag op woensdag in de Sloestraat is gepleegd en waarvan de buit een waarde heeft van meer dan een half miljoen gulden. Maar zij zijn niet veel wijzer geworden. De hoofdpersoon in deze schilderijen diefstal is de man die de inbraak heeft gemeld: de 29-jarige Robert William Arthur Cook, van beroep makelaar, wonende Ekklestone Square 11 te Londen. Zijn paspoort ligt op het politiebureau evenals die van zijn beide Engelse vrienden de dertigjarige John Scaramanga en de 24-jarige Michael Sykes, die hun vakantie in Amsterdam doorbrengen en voor Cook op diens verzoek een luxueuze flat hebben gezocht die zij via het bemiddelingskantoor Holland Verlof Service vonden in de benedenwoning Sloestraat 10, welke voor de tijd van twee maanden is gehuurd van de bewoner, de heer G. W. IJsselstijn. In Londense koffiebars, waar de Engelse „existentialisten" hun avonden doorbren gen, heeft Interpol een onderzoek naar Cook ingesteld. Cook staat namelijk niet bekend als kunsthandelaar en Londense kunstexperts kwamen er rond voor uit, dat zij het „vreemd" vonden, dat iemand zo maar met dergelijke schilderijen naar het continent ging en dan nog wel ver pakt in gewoon bruin papier. Vrienden van Cook bleken echter te weten, dat hij naar Nederland zou gaan om enkele schil derijen op commissiebasis te verkopen. Hij is de zoon van een der directeuren van een grote Engelse verzekeringsmaat schappij, de Royal Exchange Assurance. De Daily Mail heeft vanochtend in een interview met de eigenaar van de schil derijen, de zakenman Leapman, onthuld dat deze Cook de schilderijen inderdaad had meegegeven, omdat deze beweerde er kopers voor te weten. Aanvankelijk was er iq Londen ook eni ge verwondering toen bekend werd, dat Cook in gezelschap was van Peter Sca ramanga en Mark Sykes. Zij zijn name lijk zeer bekende figuren in de wijk Chel sea op de hazardspel-avonden, die nogal eens in dit deel van Londen worden ge geven tot de politie weer een inval doet. Later bleek evenwel, dat Sykes evenals Cook wel eens iets met. de kunsthandel te maken heeft gehad. Scaramanga zou, toen hij hoorde dat de twee anderen naar Am sterdam gingen, besloten hebben mee te reizen omdat hij verder in Londen niets te doen had. Mark Sykes, die in Amsterdam als zijn adres Shute House in het graafschap Wild- shire opgaf waar zijn moeder woont is een neef van de gravin van Antnin, een Ierse titel, en hij was ook enige tijd verloofd met de rijke erfgename Suna Portman. Cook, die met zijn groene Ja guar bij Dover op de boot naar Boulogne ging, gaf bij de reservering als adres Margaretta Square in Chelsea op. Dit was de flat van Sykes, maar hij woonde hier al niet meer sinds eind juni. Er bestaat in Londen ook onzekerheid over welk „Oordeel van Paris" van Rubens in Am sterdam was gestolen. De Vlaamse schil der heeft namelijk verscheidene malen hetzelfde thema geschilderd. De bekend ste daarvan hangt in de National Gallery in Londen en er zou er ook een zijn in een Madrileen's museum. De in Amster dam gestolen Rubens is vrijwel identiek aan die in het Londense museum, maar veel kleiner van afmetingen. De Amsterdamse politie heeft haar on derzoek thans vooral gericht op enkele merkwaardige feiten in deze zaak. Nie mand behalve de eigenaar Leapman (wiens naam geheim werd gehouden tot hij door Scotland Yard benaderd was) en Cook hebben de schilderijen gezien. Cook beschikt over een door Leapman aange vraagde Britse uitvoervergunning voor het verkrijgen waarvan slechts het tonen van foto's van de werken voldoende was. Hij heeft ook een verzekeringspolis van de „Fine Art and General Insurance Compa ny" te Londen voor een bedrag van 50.600 pond. Een verzekeraar heeft de doeken evenmin gezien, maar dat is in deze branche een gebruikelijke gang van zaken. Cook arriveerde vorige week donderdag in Amsterdam, waar hij zaterdag de be schikking zou krijgen over het huis van de heer IJsselstijn. Hij nam zijn intrek in ho tel Apollo waar hij de schilderijen achte loos boven op een kast heeft bewaard. Hij heeft de doeken niet laten zien aan zijn beide Engelse vrienden, die in hetzelfde hotel woonden en op de hoogte waren van het feit dat hij naar Amsterdam was ge komen om schilderijen te verkopen. Zaterdag trok Cook in het huis in de Sloestraat. Deze benedenwoning is goed beveiligd. Het raam in de voordeur is van tralies voorzien en het bovenlicht van een ijzeren plaat. De beide ramen aan de straatzijde kunnen met rolluiken worden afgesloten. Cook zette het schilderijenbe- zit van ruim een half miljoen gulden tegen de muur in de voorkamer en liet de rol luiken ongebruikt. Hoewel het gehele huis overhoop is ge haald en een ware chaos is veroorzaakt zijn slechts de schilderijen en de schrijf machine en bandrecorder v m Cook mee genomen. De heer IJsselstijn mist niets hoewel het huis enige waardevolle schil derijen, zilveren kandelaars en kostbaar tafelzilver bevat. Hoewel Cook vijf dagen in Amsterdam was met het doel de schilderijen te ver kopen heeft hij slechts met twee kunst handelaren contact gezocht. Het waren geen kunsthandelaren "an het eerste plan en het contact was slechts telefonisch. Gis teren zou hij een van hen de schilderijen hebben getoond. De politie zowel als de kunsthandel acht 't vrijwel uitgesloten, dat gestolen schilderijen van een dergelijke waarde te gelde kunnen worden gemaakt zonder dat de dieven in de gaten lopen. Hoofdinspecteur Postma verzekerde ons dat de in bewaringneming van de paspoor ten geen teken is dat de betrokkenen on der verdenking zouden staan. De beide Engelse vrienden van Cook zijn trouwens de hele dinsdagavond in gezelschap ge weest van de directeur van de Holland Verlof Service, met wie zij hebben gedi neerd om zich daarna tot drie uur 's nachts in de omgeving van het Rem- brandtplein te verstrooien. Advertentie EVELYN elegante tassen en byoux GR.HOUTSTR .18A TEL.204I5- HAARLE M De Speciaalzaak voor al uw lederwaren reeds lang een vooraanstaande plaats in nemen, die verstand hebben van „rege ren" en die er borg voor staan dat de S.P.D. in staat is bij een verkiezingsover winning het Bonner bewind in handen te nemen. Wehner, de vice-voorzitter van de S.P.D. attaqueerde de critische uitlatin gen van politieke tegenstanders, die heb ben gewezen op de afhankelijkheid van Brandt's elftal ten opzichte van het partij bestuur. Wehner verklaarde, dat op twee na alle leden van het elftal in het partij bestuur zijn vertegenwoordigd. Brandt zelf ging woensdagmiddag met een aan de slag. Het gaat er het volgen de jaar niet om, zei hij om een S.P.D.- regering te vormen: wij willen een rege ring van het Duitse volk voor het Duitse volk. Als grondslagen voor zijn verkie zingsprogramma, dat op 21 november in Hannover op een S.P.D.-partij dag met zijn benoeming officieel door de vertegen woordigers van de 625 duizend S.P.D.-le den zal worden goedgekeurd, noemde Brandt drie punten: 1. De Bondsrepubliek zal onder een S. P.D.-regering trouw blijven aan de Weste lijke gemeenschappen, speciaal aan de vei ligheidsorganen van de Westelijke wereld. 2. Een S.P.D.-regering zal geen wijzigin gen in het huidige West-Duitse levenspa troon aanbrengen, maar alleen er op uit zijn taken die beter gedaan kunnen worden dan tot dusver ook beter te doen. 3. Grondslagen van de staat zullen de vrijheid en de democratische levensvor men blijven. Daarnaast staat de hereni ging van Duitsland in het centrum van het S.P.D.-programma, dat zakelijk en ver zoenend wil zijn en komen wil tot de ge meenschappelijke politiek. Direct is men van C.D.U.-zijde op de officiële benoeming van Brandt afgevlo gen. Te West-Berlijn verklaarde de C.D.U. dat „nu gevreesd moet worden dat Ber lijn een twistappel op het binnenlandse politieke vlak van de Bondsrepubliek zal worden". Waarop de S.P.D. te Bonn on middellijk reageerde met te zeggen, dat Brandt in Bonn nog meer voor Berlijn kan doen, dan hij reeds gedaan heeft TOKIO (UPI) Het communistisch Noordvietnamese persagentschap heeft vandaag bericht, dat het koninklijk Laoti- aanse leger van de vroegere minister van defensie Phoemi Nosavan is aangevallen door troepen van de communistische Pa- thet Lao beweging en dat het Laotiaanse leger zware verliezen zijn toegebracht.,Het Noordvietnamese persbureau ontleende het bericht aan de zender van de Pathet Lao. Volgens het pefsbureau had de Pathet Lao op 19 augustus het Laotiaanse batal jon, dat oprukte tegen het nieuwe bewind van Kong Le, in de provincie Vientiane herhaaldelijk in de flank aangevallen. Vele soldaten van Phoemi's leger zou den naar de Pathet Lao zijn overgelopen. Het Laotiaanse leger was daardoor ge dwongen terug te trekken, met medene ming van „karrevrachten gewonde solda ten". De doden waren ter plaatse in het oerwoud begraven. De Britse Medische Onderzoekings- raad heeft een radio-„pil" ontwikkeld, die een voortdurende zwangerschapcon trole door vrouwenartsen, en zelfs door leken/ mogelijk moet maken. De pil, een spoeltje met een middellijn van 7 mm en een lengte van 18 mm, is in feite een miniatuur-transistorzendertje met in gebouwde batterij. Zij wordt in de baar moeder van een aanstaande moeder ge plaatst en zendt dan continu signalen uit die via een ontvangapparaat op een kaart worden opgetekend. Hierdoor is het mogelijk, de hartslag van moeder en kind voortdurend te registreren. De radiopil is reeds met succes gebruikt bij drie in verwachting zijnde vrouwen, zo meldt de voorlichtingsdienst van de Britse ambassade. La Rochefoucauld: Het vertrouwen in ons zelf is de oor zaak van veel vertrouwen in anderen. ECKERNFÖRDE (DPA) Op een akker in Hemmelmark bij Eckernförde bij de Oostzee is dezer dagen een merkwaardig geval van zelfbediening voorgekomen. Een boer, die op zijn aardappelveld aan het werk was, bemerkte dat enige planten waren verdwenen. Op de lege plek trof hij echter 2,65 mark aan. Daar dit een vol- doehde compensatie voor de weggehaalde aardappelen was, stelde de boer zich te vreden met het geld. Men vermoedt dat kamperende toeristen zich op deze manier de wandeling naar de nogal ver verwijderde dichtstbijzijnde win kel hebben willen besparen. (Van onze Amsterdamse redacteur In Amsterdam is op 67-jarige leeftijd overleden de heer U. F. M. Dellaert, oud- directeur van de luchthaven Schiphol. Na dat hij op 30 juni van dit jaar afscheid had genomen van de luchthaven, die hij toen veertig jaar had geleid, werd hij een dag later wegens een opgelopen kou in de Boerhaavekliniek opgenomen, waar hij gisteravond overleed. Ulrich Frangois Marie Dellaert werd 8 augustus 1893 in het Zeeuwsvlaamse dorpje Westdorpe geboren. Toen hij als knaapje een demonstratie van de vlieger Henri Farman in Gent bijwoonde, werd hij gewonnen voor de luchtvaart. Het zou echter tot 1916 duren eer hij zijn lucht doop zou krijgen. Hiervoor zorgde de lucht vaartpionier Nieuwenhuis, die de als ar tillerie-officier onder de wapenen geroe pen Dellaert mee de lucht in nam. Een jaar later kreeg „Jan" Dellaert van de generale staf toestemming op Soesterberg tot piloot te worden opgeleid. In 1920, toen Dellaert op het punt stond rentmeester te worden van het bosbezit van zijn vader in Brabant, werd hij op gebeld door zijn vriend Albert Plesman, directeur van de juist opgericht K.L.M., die hem verzocht havenmeester te worden op de vliegweide Schiphol. Jan Dellaert aarzelde geen ogenblik. Wat Plesman voor de K.L.M. is geweest, werd Dellaert voor Schiphol In 1940 had hij de hoofdstedelijke luchthaven van een eenvoudig grasveld opgewerkt tot een der grootste vlieghavens ter wereld. Op be vrijdingsdag stond Dellaert vooraan om de wederopbouw ter hand te nemen en mede dank zij zijn energie en enthousias me sprak Schiphol binnen enkele jaren weer een gezaghebbend woord mee in de nationale luchtvaart. Veertig jaar lang heeft hij veertien uur per dag aan de groei van Schiphol ge werkt. In 1926 stapte hij als havenmees ter van de K.L.M. over in dienst van de gemeente Amsterdam. In 1945 kreeg hij de titel van bedrijfsdirecteur van de ge meentelijke luchthaven en in 1958 werd hij benoemd tot directeur van de N.V. lucht haven Schiphol. De heer Dellaert, die vele studiereizen maakte naar alle belangrijke vlieghavens ter wereld, had zijn vrienden over de ge hele aardbol. Hij stond bekend om zijn spontane humor, zijn nooit aflatende ent housiasme en zijn optimisme, die hem ve- HE Kwallen, kwallen, kwallen. Zo ver het oog reikte, was het strand bij Zandvoort woensdag ermee overdekt. Bij het vallen van het water bleven tienduizenden kwal len in het gele zand achter. Het zand was op sommige plaatsen nauwelijks te zien en van de boulevards af had het strand bij de vloedlijn een staalblauwe kleur. De kwalleninvasie trad langs een groot deel van de kust op. Ongeveer 25 tot dertig jaar geleden is deze invasie in zodanige vorm ook eens voorgekomen, maar daarna nooit meer. Ondanks het drukkende weer werd er haast niet gezwommen in zee. Het was bijna ondoenlijk het water te bereiken zon der in de kwallen te stappen. Een Zand- voortse strandpachter vertelde dat hij 's morgens zestien krujwagens vol kwallen in een kuil op het strand had ingegraven. Ook de andere strandpachters gingen hier toe over. Maar het bleek een ondoenlijk werk, want zolang het water bleef wassen, bracht de zee er steeds meer aan. De kinderen op het strand genoten van het ongewone verschijnsel. Met scheppen maakten zij meters hoge „kwallenbergen". Toen de kwallenmassa enkele uren in de drukkende warmte had gelegen, verspreid de zich een onprettige geur over het strand, die vele bezoekers naar huis deed terug keren. De oorzaak van de kwalleninvasie valt moeilijk na te gaan. De gevolgen waren als van een verregende stranddag; op den duur was een verblijf op het strand verre van aangenaam. ie tegenslagen deden overwinnen. Zijn grootste overwinning was het succes dat hij met het grote uitbreidingsplan voor Schiphol heeft gehad en waarvan hij op de laatste dag van zijn loopbaan bij monde van minister Korthals mocht vernemen, dat het ondanks de zeer hoge investerin gen door gaat. Twee weken voor zijn pen sioen heeft hij de nieuwe startbaan 06-24, het eerste belangrijke onderdeel van het nieuwe plan, in gebruik kunnen stellen. Op 30 juni van dit jaar werd hij benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. „Jan" Dellaert heeft zijn leven in dienst van de Nederlandse luchtvaart gesteld. Zijn naam zal voor altijd aan Schiphol verbonden blijven. De teraardebestelling zal zaterdag om 12 uur geschieden na een uitvaartdienst in de kerk van St. Augustinus te Amstel veen op de r.-k. begraafplaats „Zorg- vlied" aan de Amsteldijk te Amsterdam. Advertentie Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 Alléén bij Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 REGENJASSEN pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 4, 7 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Strijd tussen Tsjombe en Loemoemba 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Weg en Wiel4 Uit stad en omgeving4, 5 Onder Ons5 Haarlem-Noord heeft tekort aan clubhuizen5 Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Toch Is Het Zo9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13, 15 Olympische Spelen13, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1