Den Haag gaat na wat nu voor spijtoptanten gedaan kan worden Conflict bij Verolme op Rozenburg en bondig V Vrij warm maar onstabiel weer Nederlandse ambtenaren naar Britse vertegenwoordiging in Djakarta Verkoud len?] DA MPO „Geen gewinkel meer na kerktijd" Amsterdamse notabelen bij eeuwfeest van Nieuw-Amsterdam Heerenveen herdacht luchtvaartpionier HEEREMANS en VAN LEUVEN N.V. DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 2 Soldaat uit Suriname kon het eten hier niet verdragen Op 24 september troepen naar Nieuw-Guinea Kongopauwen in Blijdorp geboren Koninklijk familie op Capri Schade in Oostzaan deze maand hersteld Prof. dr. J. H. Brouwer in Leeuwarden gehuldigd Nederlandse zeelieden staan in de V.S. terecht Pakhuis vol kinder wagens afgebrand Oude Jutphaasse traditie moet verdwijnen Administratie „Time" en „Life" naar Amsterdam Paar uit Noordwijk trouwt in Schotland Schepen sloegen tegen walmuur in Deventer Terugkeer uit La Courtine Behartiging van de Indonesische belangen VAÖXHALL ft In het kabinet schijnt, zo vernemen wij, overeenstemming te zijn bereikt over een snellere behandeling van visumaanvragen door spijtoptanten in Indonesië. Bekorting van de procedure hangt in belangrijke mate af van de regeling die met de Brit se diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta kan worden getroffen, nu deze ook de Nederlandse zaken te behartigen krijgt na het verbreken van de diploma tieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. In Djakarta wordt hierover thans overleg gepleegd tussen vertegen woordigers van Nederland, Engeland en Indonesië. In Den Haag wordt gezocht naar de mogelijkheid, een kleine staf Ne derlandse ambtenaren toe te voegen aan de Britse vertegenwoordiging in Djakarta. Deze ambtenaren zouden dan vooral kun nen worden belast met de afwikkeling van de spijtoptantenzaak. Deze ambtenaren zouden geen diplomatieke status krijgen. Anderzijds is Den Haag bereid Indone sië desgewenst toe te staan een klein aan tal Indonesische ambtenaren zonder diplo matieke onschendbaarheid toe te voegen aan de diplomatieke vertegenwoordiging van V. A. R. in Den Haag, die de Indone sische belangen in Nederland gaat behar tigen. Het wordt in Den Haag het meest doel treffend geacht, de zaak van de spijtop tanten in handen te laten van Nederland se ambtenaren, die hierop zijn ingewerkt. Het winnen van informaties over de an tecedenten van de betrokkenen en het rap porteren hierover, mede aan de hand waar van over de toelating wordt beslist, ge beurt in Indonesië. Dit werk zou kunnen stagneren indien Britse ambtenaren er mee zouden worden belast. Naar schatting bevinden zich thans nog 15.000 personen in Indonesië die voor toe lating in Nederland in aanmerking zouden komen volgens de hiervoor geldende maat staven. Ongeveer 9.000 hiervan zijn spijt optanten. De afgelopen maanden zou het aantal gegadigden voor een Nederlands visum Advertentie NAAR DE VIJF RINGEN van de Olympische Spe len kijkt straks de hele wereld weer! De mo derne man echter heeft aan één ring genoeg: zo'n fraaie zegelring, die door mannen met verfijnde smaak steeds meer worden gedragen. Een ring, die door alle vrienden en relaties zal worden bewonderd. Het huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Haarlem Tel. 20049 Voor de krijgsraad in Den Haag stond een 23-jarige Surinamer terecht wegens desertie. Hij kwam in Nederland zijn stu die voltooiten maar werd voor de dienst plicht opgeroepen. Ter zitting bleek, dat de jongeman in Nederland niet goed kon aarden. Vooral het Nederlandse eten be kwam hem zeer slecht en dat was een van de oorzaken geworden van zijn moei lijkheden. Hij. was van plan om tijdens twee gevraagde, maar geweigerde verlof dagen in zijn Surinaamse vriendenkring het Surinaamse bevrijdingsfeest te vieren, dat een herinnering is aan de afschaffing van de slavernij. Nadat hem dit verlof ge weigerd was, was hij zeven dagen van zijn onderdeel, weggebleven. De auditeur-mili tair begreep wel dat de Surinamer moei lijkheden ondervond in het voor hem vreemde land, maar hij achtte dit toch geen reden om te deserteren. Hij eiste zes weken militaire detentie. De raads man, kapitein W. G. Tibben, merkte op dat de jongeman het Nederlandse voedsel niet kon verdragen. Daaruit ontstonden fi nanciële moeilijkheden, omdat hij van zijn soldij ander voedsel moest bekostigen. „Met zes weken detentie zijn deze pro blemen niet opgelost", aldus de raadsman. De uitspraak luidde 19 dagen detentie met aftrek van het voorarrest, dat even eens 19 dagen bedroeg. De „Groote Beer", eerst troepenschip, daarna emigrantenschip en nu weer be stemd voor het vervoer van militairen naar Nieuw-Guinea, zal op 24 september met het voor versterking van de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea bestemde landmachtdetachement uit ons land ver trekken. Het inschepingsverlof voor de be trokken infanteristen is vastgesteld van 7 tot en met 24 september. In diergaarde Blijdorp te Rotterdam heeft zich een zeer zeldzame geboorte voorgedaan. Er zijn namelijk twee Kongo pauwen geboren, de eerste van deze vo gelsoort, die buiten de Kongo uit het ei zijn gekropen. Op 8 oktober van het vori ge jaar heeft de Rotterdamse diergaarde een paartje Kongopauwen van de Antwerp se dierentuin ontvangen. De beide kuikens die in Blijdorp zijn geboren, zijn zeer gezond. Toen een van de jongen uit het ongeveer 1,50 meter boven de grond gelegen nest sprong, nam de haan onmiddelijk de zorg voor het kind op zich. De hen zorgt in het nest voor het tweede jong en het derde, nog niet uitgekomen ei. De broedduur was 28 dagen. zijn toegenomen. Deze toeneming zou vooral zijn gekomen door Chinezen, die eveneens in moeilijkheden zijn geraakt. Het ministerie van Justitie schat het aan tal lopende visumaanvragen op 16.000. De toelating van personen, aan wie een visum is verstrekt, is vooral afhankelijk van de vervoersmogelijkheden. Djakarta welis waar heeft toestemming gegeven, dat de „Zuiderkruis" eind september Tandjong Priok en Surabaja aandoet, maar het staat nog niet vast hoe dit in het vervolg zal gaan. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn woensdag op Capri aangekomen. Het gezelschap was des ochtends met cfe „Piet Hein" en de „Groene Draeck" uit het havenplaatsje Minori vertrokken. De twee jachten wer den door de mijnenveger „Gemert" ver gezeld. B. en W. van Amsterdam verwachten dat eind augustus alle gemeentewoningen in Tuindorp-Oostzaan, dat in januari ernstig werd getroffen door een overstroming als gevolg van een dijkbreuk, weer redelijk bewoonbaar zullen zijn. Het college antwoordt dit op vragen van het raadslid mejuffrouw M. M. Koppen- schaar (P.v.d.A.) over vertraging in her stelwerkzaamheden aan de woningen ondanks de door de wethouder uitgespro ken verwachting dat eind juli alle huizen behangen en geschilderd zouden zijn. B. en W. erkennen dat er enige vertra ging'is ontstaan, ondermeer door de bouw- vakantie in juli en het feit, dat achteraf alsnog een aantal ramen en deuren moest worden afgekeurd. B. en W. trachten zoveel mogelijk arbeidskrachten in het Tuindorp te werk te stellen. In het Leeuwarder kunstcentrum „Prin sentuin" is prof. dr J. H. Brouwer hoog leraar in de Friese taal en letterkunde en wetenschappelijk directeur van de Friese Aademie gehuldigd ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag. Namens een internationaal ere-comité bestaande uit dertien hooglerai-en uit zeven landen bood dr P. Sipma uit Leeuwarden prof. Brouwer het eerste exemplaar aan van de erebundel „Friese Studies", die ter gele genheid van deze verjaardag werd geschre ven door de vierenvijftig filologen, uit België, Duitsland, Denemarken, Zweden, Engeland, Amerika en Nederland. Onder degenen, die prof. Brouwer toe spraken, bevond zich de commissaris der Koningin in de provincie Friesland mr. Y. P. Linthorst Homan, die onder andere meedeelde, dat de Koningin en Prins Bern hard als eersten hebben ingetekend op de erebundel. Advertentie 9! KEUZE UIT 5 SMAKEN AARDBEIEN. SINAASAPPEL. ANANAS. CASSIS, CITROEN. Twee Nederlandse opvarenden van het vrachtschip „Alblasserdijk", zullen op 17 oktober terecht staan voor het Amerikaan se districtsgerechtshof in Bronsville (Texas) onder beschuldiging van dodelijke mishandeling. De schepelingen worden er van beschuldigd op 9 juli de 35-jarige on derwijzer Salvador Loya te hebben mis handeld op het havenemplacement van Bronsville, tengevolge waarvan de Ameri kaan zou zijn overleden. Enkele uren na dat het levenloze lichaam dichtbij de plaats waar de „Alblasserdijk" gemeerd lag was gevonden, werden de twee zeelie den in arrest gesteld. Zij zijn de 21-jarige W. H. uit Capelle aan de IJssel, en de 23-jarige A. H. van D. uit Tilburg. Kinderen speelden met vuur In Sneek is een pakhuis waarin kinder wagens waren opgeslagen, in vlammen op gegaan. Het vuur vond gretig voedsel in het brandbare verpakkingsmateriaal, dat eveneens in het pakhuis lag. Op de zol der bevonden zich twee duivenhokken. De meeste duiven konden ontsnappen maar sommige zijn in de rook gestikt. Bij het inslaan van een glazen deur liep een der brandweermannen een vrij ernstige wond aan zijn pols op. Het onderzoek door de politie heeft uitgewezen dat met lucifers spelende kinderen de brand hebben ver oorzaakt. Door een gasontploffing werd gisteren een enorme verwoesting aangericht in een woning uan het Ceramplein te Amsterdam. Vier mensen werden vrij ernstig gewond. In het huis werden tussenmuren weggeslagen en in de om geving sneuvelden tientallen ruiten. Er heerst ontevredenheid onder de ar beiders van de Verolme United Shipyards op Rozenburg naar aanleiding van de hui dige regeling der tarievenbepalingen, waar in men van werknemerszijde vele onbil lijkheden meent te zien. Reeds dinsdag had een kleine groep het werk neergelegd, maar door de geringe deelneming scheen de actie dood te lopen. Toen er gis terenmorgen echter door een niet erken de bond pamfletten waren uitgedeeld, leid de dit tot een te hoop lopen van de werk krachten. Het werd een formele vergadering, die tot gevolg had dat 600 man het besluit na men tot staking over tegaan. Wel waren er nog enkele honderden werkwilligen, maar aangezien veler werk op deze werf als het ware in elkaar grijpt, kon er van een normale hervatting van de werkzaam heden geen sprake zijn. Inmiddels hadden de stakers een actiecomité benoemd, dat besprekingen ging voeren met de fabrieks- kern. Deze heeft daarop toegezegd zich met de klachten tot de directie te zullen wenden. Mede door het ingrijpen van de erkende bonden werd gisteren om half drie het werk hervat, volgens het actie comité echter onder voorwaarde, dat za terdag a.s. overeenstemming moet zijn bereikt. Zo niet, dan wil men maandag a.s. opnieuw in staking gaan. Ook onrust by de R.D.M. Ook op de werf van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij is enige onrust merkbaar. Gisteravond is, eveneens over de tariefkwestie, door arbeiders van de R.D.M. vergaderd met de gezamenlijke bonden. Van werknemerszijde wordt ge- eist dat de tarieftoeslag, die tot nu toe 30 pet bedraagt, met vijf percent zal worden verhoogd. Na onderhandelingen met de directie had deze laaste zich bereid ver klaard tot 33 pet te gaan, maar de arbei ders houden aan hun eenmaal gestelde eis vast. Tot staking is het hier echter niet gekomen. Advertentie In een schrijven aan de winkeliers van Jutphaas heeft burgemeester De Smeth met nadruk op de noodzaak van het toe passen der winkelsluitingswet gewezen. In Jutphaas heeft namelijk nog een oud ge bruik dat de boerinnen uit de omtrek 's zondags na afloop van de kerkdienst inkopen komen doen. De oorsprong van dit winkelen op zondag is te vinden in het feit, dat de winkeliers sporadisch in de omtrek kwamen „horen" en de ge woonte van de plattelandsvrouwen om alleen op zondag naar het dorp te gaan. De burgemeester herinnert aan de tijd, dat „het Sluisje" op zondagmorgen vol stond met brikken en andere rijtuigen. Terwijl de boeren dan „in de uitspannin gen vertoefden" deden de huisvrouwen on der het genot van een wat gematigder consumptie bij de winkeliers hun inkopen voor de komende week. „Dit dorpsbeeld is echter sterk veranderd", aldus de bur gemeester. „De agrarische bevolking is overgegaan tot de aankoop van auto's en bromfietsen en de winkeliers beschikken over transportmiddelen waardoor het ge hele grondgebied van de gemeente kan worden bewerkt". Tot slot merkt de burgemeester op, dat hij het betreurt, dat de situatie in de loop der jaren is veranderd. „Maar nu het feit eenmaal daar is, dienen alle neringdoen den zich ook aan de spelregels van de winkelsluitingswet te houden. De rijkspo litie heeft opdracht, er op toe te zien, dat de winkelsluitingswet in de toekomst zal worden nageleefd. Bij de honderdste verjaardag van de Drentse veenkolonie Nieuw-Amsterdam is de hoofdstad zich er plotseling van be wust geworden dat dit dorpje is gesticht door toedoen van een aantal Amsterdam se notabelen. Gisteren, op de grote dag van het eeuwfeest, stond burgemeester mr. G. van Hall de rond de waterkant van het haventje gegroepeerde burgerij te feliciteren met het bereiken van deze mijl paal. „Het is niet de eerste keer dat Am sterdammers een Nieuw-Amsterdam ves tigden" zei hij, doelend o- New York. „Ik hoop voor u dat ge over 350 jaar evenals de Amerikaanse nederzetting bo ven uw vaderstad zult zijn uitgegroeid". De Amsterdamse burgemeester en zijn echtgenote bekenden voor het eerst in hun leven in Nieuw-Amsterdam te zijn. Dat was ook het geval met enige andere Am sterdamse autoriteiten die naar Nieuw- Amsterdam waren getrokken om de feeste lijkheden bij te wonen. De 4000 bewoners hadden gevels en ven sters met vlaggen en lampjes versierd. Het feestcomité heeft de Amsterdamse gasten trots langs de industrieën en mo derne tuinderijen gereden en gewezen op de kamer in hotel Kruimink, waar Vin cent van Gogh in 1883 enkele maanden heeft gewoond en gewerkt. Een beetje- be schaamd erkenden zij dat de toenmalige hotelhouder een stapeltje schilderijtjes en tekeningen, die de schilder had achterge laten, in de kachel heeft opgestookt en daarmee zijn erfgenamen de kans heeft ontnomen miljonair te worden. Burgemeester mr. K. H. Gaarland van Emmen zei dat hij blij was te kunnen laten zien wat de Amsterdammers hier destijds hebben verricht. Nog steeds wordt over de stichters van de kolonie met ont zag gesproken als de „Amsterdamse heren". Maar de Amsterdammers van vandaag weten wel beter. De 650.000 gulden die een Amsterdamse bankierscombinatie en de 120.000 gulden die enkele Amsterdamse kooplieden honderd jaar geleden in de ont ginning van dit gebied hebben gestoken, is verloren geld geweest. De financiers hebben daar destijds spijt genoeg van ge had. De turf van Drente werd in die ja ren vergeleken met het goui van Califor- nië, maar de snelle opkomst van de ko lenmijnen heeft die droo i wreed ver stoord. Tientallen jaren lang was Nieuw- Amsterdam een triest centrum van armoe de, waar de bevolking in plaggenhutten huisde. De -opkomst van het dorp, die in de laatste jaren zelfs tot een zekere wel vaart heeft geleid, is niet aan de Amster damse financiers, maar aan de bewoners zelf te danken geweest, die van de turfste- kerij zijn overgegaan op akkerbouw, tuin bouw en industrie. Op de tentoonstelling in het sportpark herinnert slechts een model van een oude turfkeet, die vroeger tot woning heeft gediend, aan het schamele bestaan van destijds. Maar ook is te zien dat wooncomfort en levensstijl thans niet onderdoen voor die in de vaderstad in het westen van het land. Het feest is gisteren begonnen met het oplaten van een ballon en een vlootschouw, waarin uiteraard de eerste turfschuit van de legendarische schipper Roelof Meinen niet ontbrak. Met spanning volgde men de manipulaties van een legerhelikopter die pakketten met 50 boeken voor de openbare leeszaal als geschenk van Amsterdams gemeentebestuur neerwierp. Na een Drent se maaltijd in de openlucht vertrokken de Amsterdamse gasten, in de overtuiging dat de 770.000 Amsterdamse guldens uit 1860 toch niet helemaal weggegooid geld zijn geweest. Time-Life International, uitgeverij van de overzeese edities van de Amerikaanse periodieken Time en Life, zal zo verne men wij haar administratie voor bui tenlandse abonnementen in Amsterdam vestigen, en wel in de voormalige panden van de A.N.W B. aan de Keizersgracht. Deze worden thans gemoderniseerd. Het zijn de abonnementenadministraties van de Atlantic edition van Time in Parijs en van Life International in Chicago die naar Amsterdam worden overgebracht. De rechtbank te Edinburgh heeft woens dag aan een Nederlands paar een bijzon dere trouwvergunning afgegeven. De 25-jarige boekhouder H. van Rhijn uit Noordwijk aan Zee, en de 19-jarige Ria Starrenburgh uit dezelfde gemeente, zullen nu in Edinburgh kunnen trouwen. Voor een huwelijk in Nederland hadden zij de ouderlijke toestemming niet gekregen. In Deventer kon woensdag de Amster damse sleepboot „Wennie" haar sleep, be staande uit de met bouwmaterialen gela den rijnaken „Vulcaan 107" en „Rika", beide uit Rotterdam, tijdens een zwaai- manoeuvre niet houden. De sterke stroom dreef de „Vulkaan" met de „Rika" tegen de walmuur. De „Vulkaan" drong bijna een halve meter in de muur. Bij de botsing werd ook het ter plaatse gemeerde Rode Kruis-hospitaalschip „Henry Dunant" betrokken. De ankerket ting en het berghout van het vaartuig werden geraakt en het schip schoof een tiental meters achteruit. De hevig ge schrokken passagiers, patiënten uit Gro ningen, kwamen met de schrik vrij. De „Vulkaan" liep zware averij op aan de boeg boven de waterlijn. Heerenveen heeft woensdag het feit her dacht, dat de toen 25-jarige Nederlandse vlieger Clement van Maasdijk vijftig jaar geleden voor het eerst in Nederland (en met name in Heerenveen) vliegdemonstra- teis gaf. Burgemeester G. H. Kuperus en de heer P. J. Yperlaan, algemeen secretaris van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart legden kransen bij het monument aan het Julianaplein te Heerenveen. Mevrouw M. G. van Maasdijk Stellema uit Den Haag, een schoonzuster van de piloot, legde eveneens bloemen. Onder de talrijke genodigden, die vooraf op het gemeentehuis waren ontvangen, be vonden zich twee achterneven van de heer Van Maasdijk, alsmede de drie mannen, die de piloot in 1910 assisteerden: de heren J. de With en M. Hoekstra uit Heerenveen en de heer L. van der Wal uit St. Johan- nesga. De kranslegging geschiedde terwijl de kapel van de Koninklijke Luchtmacht koraalmuziek speelde. Daarna werd een minuut stilte in acht genomen. Direct daarop vloog tweemaal een formatie van twaalf Hunter-straaljagers van de vlieg basis Leeuwarden over het monument als een posthuum eresaluut aan de Nederland se pionier. Later op de middag opende mr. H. P. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in Friesland, een luchtvaartten toonstelling in het Posthuis. De herdenking wordt zaterdag besloten met een demon stratie van parachutespringen. De tweede van de twee gevechtsgroepen van de vierde Nederlandse divisie infante rie is woensdag in twee colonnes, ter sterkte van respectievelijk duizend en drie duizend man, de terugreis naar Nederland begonnen. Een afdeling van vijfhonderd man is in La Courtine achtergebleven ter voorberei ding van de aankomst van de eerste ge vechtsgroep van de vierde divisie infante rie, die op zestien september haar oefe ningen in de streek van La Courtine be gint. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat de ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek, dr. A. A. Khandji, woensdag de Nederlandse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, een bezoek heeft gebracht om inlichtingen te verzoeken over de pro cedure voor overneming van de beharti ging van de Indonesische belangen in Ne derland door de V.A.R. Volgens de woordvoerder dient Indone sië de regering in Den Haag te vragen of zij akkoord gaat met de behartiging van de Indonesische belangen in Neder land door de V.A.R. en moet de V.A.R. meedelen dat zij bereid is deze taak op zich te nemen. De Nederlandse regering kan daarna doen weten of zij het ver zoek aanvaardt. Advertentie VICTOR VELOX - CRESTA vanaf 7.450. AUTOMOBIELBEDRIJF Off. Dealer General Motors Nwe Gracht 78 - Tel. 17588 - Haarlem Herbegrafenis. Donderdag 8 septem ber zal op de erebegraafplaats der Oor logsgravenstichting te Loenen op de Ve- luwe de herbegrafenis geschieden van vier slachtoffers van het concentratiekamp Da chau, te weten ds. G. C. H. Plantagie, J. L. Kautz, W. Nauta en dr. H. B. Wiardi Beek man. Wegens de te verwachten belangstel ling en de beperkte ruimte zullen belang stellenden alleen met een bewijs van toe gang tot de begraafplaats worden toege laten. Met de regeling heeft zich belast de Oorlogsgravenstichting, Bankaplein 5, Den Haag. Chr. Bejaardcnbond. In Utrecht is op gericht de protestants-christelijke bejaar- denbond. De bond zal zich bezighouden met de geestelijke recreatie. Wanneer dit nodig is zal de bond niet zelf maar via de maatschappelijke organen optreden om po sitieverbetering voor de leden te bewerk stelligen. Voorzitter is de heer H. Ouder kerk in De Bildt. De heer H. Brouwer te Groningen is secretaris. J. W. B. Everts overleden. In de ouderdom van 75 jaar is in Den Haag over leden de heer J. W. B. Everts, een bekende persoonlijkheid in scheepvaartkringen. De heer Everts begon in 1914 zijn carrière bij de Koninklijke Paketvaartmaatschappij in Nederlands-Indië. In 1926 volgde zijn be noeming tot lid van de lirectie buiten Europa; van 1932 tot 1938 was hij presi dent-directeur. Na zijn repatriëring in 1938 werd hij lid van de directie der K.P.M. in Nederland. Dit bleef hij tot 1945, waarna hij tot 1957 lid was van de raad van be stuur. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Verdronken? Op het strand van Re- nesse in Zeeland hebben ongeruste leden van een jongemannenvereniging'en politie urenlang gezocht naar de 27-jarige Nieuw- dorper D. Louwerse. Toen zijn kleren op 't strand werden gevonden, gaf men het zoe ken op. Aangenomen wordt dat hij is ver dronken. Hij was met een jongemannen- vereniging naar Schouwen-Duiveland ge komen om er enkele dagen door te brengen. Naar New York. Dr. S. A. Bonebak ker te Leiden is benoemd tot „assistent professor" aan de Columbia University te New York, om onderwijs te geven in de Arabische talen. Nieuwe schaapskooi. Nederlands enige bederin. Koos Vos, die in Hoog Buurlo bij Apeldoorn woont, heeft een nieuwe schaapskooi in gebruik genomen, die het staatsbosbeheer heeft aangeboden. Ter gelegenheid hiervan had de schilde res Gaby Bovenlander uit Staverden in de schaapskooi een expositie ingericht van haar werkstukken, waarvan een aantal in de omgeving van Hoog Buurlo is ge maakt. Mens en dier. In verband met We relddierendag (4 oktober) heeft de actie „Kerk en Dierenbescherming" van de Ne- derlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren aan vierduizend predikanten en kerkeraden van de protestantse kerken in Nederland een vouwblad gestuurd dat de titel „Zijn wij er nu?" draagt. Verzocht wordt de zondag vóór of na Werelddieren dag in de prediking „De verhouding van de mens tot zijn partner in de schepping onder het gebod en de belofte van God te willen belichten". Niet te hoog. B. en W. van Amster dam achten een verhoging van het staan geld voor kampeerders op het Franse Kamp door de stichting Gooisch Natuur reservaat van 4,tot 6,50 per week aannemelijk. Uit een onderzoek is geble ken dat de tarieven bij deze stichting, in het bestuur waarvan het college van Am sterdam met drie leden is vertegenwoor digd, lager zijn dan elders. Van een be perking in de recreatiemogelijheid als ge volg van deze verhoging kan naar de mening van B. en W. geen sprake zijn. Inbraak in kerk. Bij een inbraak in het gebouw van de Gereformeerde Kerk in Epe is 800,aan collectegelden ge stolen. Eerste reis. Gisteren is het nieuwe m.s. „Taras" van de K.N.S.M. voor zijn eerste reis via Lissabon, Gibraltar en Oran naar Genua vertrokken, nadat ir. W. H. Kruijff, directeur van de K.N.S.M., op de Eem nabij Delfzijl de „Taras" van de bouwers had overgenomen. De „Taras" is het laatste schip uit een serie van zeven tien zusterschepen, wier naam alle op „as" eindigen. Naar Ghana. Van Schiphol is de hervormde zendingsarts A. H. van Soest uit Oegstgeest, samen met zijn echtgenote en twee kinderen, naar Ghana vertrokken, waar'hij werkzaam zal zijn in een zieken huis van de Zwitserse zending. Na inge werkt te zijn gaat hij naar Brits Noord- Kameroen. Het project in Brits Noord- Kameroen wordt door de Nederlands Hervormde zending in samenwerking met de Bazelse zending in Zwitserland op gezet. Het K.N.M.I. deelt mede: In de bovenlucht komt boven West- Europa een zuidwestelijke stroming voor, die instand gehouden wordt door een lage drukgebied, waarvan het centrum ten wes ten van Ierland ligt. Met deze stroming bewegen zich onweersachtige storingen mee. Een van deze trok de afgelopen nacht Nederland voorbij met enkele regenbuien, die soms van onweer vergezeld gingen. Plaatselijk viel 15 tot 20 mm regen. Een andere storing bevond zich vanochtend boven de Golf van Biscaye. Ook deze sto ring zal Nederland kunnen passeren, zodat het weer een onvast karakter behoudt. De temperaturen blijven echter nog steeds wat boven normaal. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur Vrjjdag 26 augustus Zon op 5.41 uur; onder 19.41 uur. Maan op 10.07 uur; onder 21.26 uur. Maanstanden 29 aug. 20.23 uur eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Vrijdag 26 augustus Hoog water 5.57 uur en 18.20 uur. Laag water 1.46 uur en 13.59 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Ajaccio Madrid Lissabon regen zwaar bew. zwaar bew. regenbui zwaar bew zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt regen geheel bew. zwaar bew zwaar bew. regen zwaar bew. regenbui zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew zzw zw zzw o wzw zzw wzw zzw zzo wzw ozo zo no zw zzw wzw zw z zzo w.stil n ozo wzw zw zo w.stil w.stil w.stil w w.stil w.stil w.stil w.stil wzw g 4) 20 24 23 20 23 23 26 25 18 20 23 21 20 21 23 25 25 28 27 27 24 23 26 26 29 29 28 28 29 31 33 27 2.9 0.4 9 4 7 4 0 0.4 1 0.1 3 1 0 2 4 1 4 2 15 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2