WEG EN WIEL Drie jaar geëist tegen aannemer voor schuld aan verkeersongeluk Verdachte zou onder invloed van sterke drank hebben gereden Onrust onder arbeiders bij de N.D.S.M. Met een half wrak over de oceaan Dertiende congres van Antiquarenliga Een dode en twee zwaar gewonden Japan wijst Indonesische nota over „Doorman" af De Gaulles plan weinig attractief voor Benelux STRIJD OP DUITSE AUTOMARKT LENINS „KAPITALE" WAGEN CONTROLE OP „ONTSTORINC" VRACHTAUTO'S OP LUCHT CONDENSATIE BELEMMERT STARTEN 4 HAARLEMSE RECHTBANK Schip met suiker bij Cuba gestrand Trommeltje mee Het gist in de metaal nijverheid Aanleg sportvelden in Nieuw-Vennep thans in „vrij werk" Circus Van Bever aan Franse miljonair verkocht Kerkelijk Nieuws Riolering in Noorder Stationsweg verbeterd DC is DERDAG 2 5 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Liberiaanse s.s. „Eftychia", groot 5183 b.r.t. en geladen met 8.000 ton Cu baanse suiker, is op de zuidkust van Cuba bij Manzanilla gestrand. De sleepboot „Loire" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, die onder commando van kapi tein L .Westdijk in Havana lag, is bij de „Eftychia" aangekomen. Inmiddels is ook een bergingsinspecteur van L. Smit van Rotterdam naar Havana vertrokken. Men hoopt het schip binnen enkele dagen vlot- getrokken te hebben. SEOEL (Reuter) Als eerste admini stratieve maatregel heeft het nieuwe Zuid- koreaanse kabinet de ambtenaren bevolen een lunchtrommeltje mee naar kantoor te nemen en hun het nuttigen van het noen maal in restaurants verboden. Volgens de woordvoerder van de premier was dit een eerste stap naar bezuiniging van regeringswege. Bovendien beoogde de maatregel te voorkomen dat ambtenaren op de lunch worden gevraagd door mensen die het een of ander van hen gedaan wil len krijgen of dat de lunchpauze te lang wordt gerekt. Aan de voet van de uitgebrande toren van de Keizer Wilhelm herdenkings- kerk in Wèst-Berlijri worden flinke vorderingen gemaakt met de bouw van een nieuwe kerk. Deze achthoekige kerk zal voornamelijk uitplaten gekleurd glas en staal bestaan en plaats bieden aan 200 mensen. De kos ten worden geraamd op vier miljoen gulden. Men wil de geblakerde toren als een enorme waarschuwende vinger tegen een nieuwe oorlog, in stand houden. Bij de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam is van morgen een groot deel van de arbeiders niet aan het werk gegaan, slechts hier en daar werd gewerkt. De arbeiders staan in groepen op het terrein bijeen en de situa tie viel om tien uur nog niet te overzien, zo deelde de directie mede. Gistermiddag wilde een delegatie van arbeiders met de directie een aantal eisen tot loonsverhogingen, onder andere verho ging der tarieven en invoering van de 45-urige werkweek, bespreken. De direc tie was echter niet bereid de delegatie te ontvangen omdat zij zich op het stand punt stelt dat als er onderhandeld wordt dit met de ondernemingsraad of de erken de vakorganisaties geschiedt. Naar schat ting hebben gistermiddag een 400 arbei ders (10 pet van het totaal aantal arbei ders bij de N.D.S.M.) het werk neerge legd. In de metaalindustrie in Amsterdam gist het overal maar het is nog rustig, zo werd vanmorgen van de zijde der afdeling Amsterdam van de Algemene Nederland se Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie (NVV) medegedeeld. In de hele metaalnijverheid heerst onrust. De CAO voor deze bedrijfs tak loopt tot december 1962, wel is er de zogenaamde openbreekbepaling in opgeno men, waarvan pas in juli 1961 gebruik kan worden gemaakt. Sleepboot Oostzeeheeft 4000 mijlen voor de boeg De sleepboot „Oostzee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst is aan een sleepkarwei begonnen dat niet alledaags is. De boot heeft aan de tros een schip dat niet veel meer is dan een wrak. Het is het restant van het Franse m.s. „La Coubre", dat op 4 maart in de haven van Havana ontplofte', waarbij het gehele achterschip werd vernield. Het schip was geladen met munitie en explosieven. Tijdens de lossing vernielde een enorme explosie het achterschip, waar na de rest van de „La Coubre" zonk. Bij deze explosie kwamen tientallen leden van de bemanning en havenarbeiders om het leven. Grote schade werd aangericht aan omliggende gebouwen. Kort na de ramp werd het wrak gelicht. Daarbij bleek dat het achterschip geheel was vernield, maar dat het voorschip nog in redelijk goede staat verkeerde. Op verzoek van de eigenaren heeft L. Smit en Co's internationale sleepdienst na gegaan of het mogelijk zou zijn het res tant van de „La Coubre" van Havana naar Frankrijk te slepen, teneinde het schip te herstellen. Na een grondig onderzoek werd vast gesteld dat mits enkele voorzieningen werden getroffen het verantwoord zou zijn te trachten het halve schip over zee te slepen. De „Oostzee" is thans uit Havana ver trokken met de „La Coubre" op sleeptouw naar Rouaan, een afstand van ruim 4000 zeemijlen. Gezagvoerder van de „Oostzee" is kapitein P. W. J. de Koe. Dezer dagen bestaat de „Nederlandsche Vereeniging van Antiquaren" vijfentwin tig jaar en mede ter gelegenheid daarvan wordt van 29 augustus tot en met 3 sep tember het dertiende congres van de „In ternational League of Antiquarian Book sellers" gehouden in het Kurhaus te Sche- veningen. Dertien jaar geleden werd op initiatief van de heer Menno Hertzberger te Amsterdam de Liga opgericht. In feite was dit niets anders dan het zich aaneen sluiten van reeds in verschillende landen bestaande verenigingen van antiquaren. Tot de Liga zijn verenigingen uit Frank rijk, Engeland, de Scandinavische landen, Nederland, Noord- en Zuid-Amerika en Brazilië toegetreden terwijl verwacht word dat Spanje binnenkort eveneens lid zal worden. Momenteel zijn veertien landen aagesloten, met naar schatting achttien honderd leden. In Nederland zijn ongeveer vijfenveertig handelaren op dit gebied, een klein aantal als men weet dat Engeland bijvoorbeeld rond de driehonderd antiqua ren telt. Er zijn in totaal ongeveer 225 personen naar Scheveningen gekomen om dit congres bij te wonen. De „International League" heeft zich verschillende taken gesteld: zo wil men bijvoorbeeld bewerkstelligen dat bepaalde belastingen die bij het invoeren van boe ken in de verschillende landen geheven worden, komen te vervallen, of althans minder worden. In Frankrijk bijvoorbeeld wordt op de te importeren boeken twaalf percent omzetbelasting geheven. Tijdens het congres zal men zich bezig houden met vraagstukken betreffende de belangen van de boekhandel, de samen werking van de wereldpers en internatio nale uitwisselingen van jonge antiquaren. Het ligt tevens in de bedoeling jaarlijks een tentoonstelling van antieke boeken, prenten en dergelijke te organiseren, tel kens in een andere hoofdstad. De eerste expositie zal in 1962 te Parijs worden gehouden. Ter gelegenheid van het congres wordt dinsdagavond 30 augustus in het oude stad huis te Den Haag een ontvangst gegeven. Tot de verdere programmapunten beho ren bijeenkomsten, lezingen en het bezoe ken van tentoonstellingen, alsmede een door de Nederlandse regering qangeboden ontvangst in het Rijksmuseum te Amster dam op vrijdag 2 september. In het kader van dit congres organiseert het maritiem museum te Rotterdam op donderdag 1 september een tentoonstelling van atlassen en beschrijvingen over in de zeventiende eeuw gemaakte zeereizen. Daar de aanleg in D.A.C.W.-verband van een sportveldencomplex met speelweide in Nieuw-Vennep als gevolg van de krappe ar beidsmarkt voorlopig nog wel op zich zal laten wachten, stellen B. en W. van Haar lemmermeer, gezien de grote terreinennood in Nieuw-Vennep, de raad voor het plan in zogenaamd vrij werk te doen uitvoeren. Voor dit doel verzoekt het college een crediet van 117.000.beschikbaar te stellen. Het Nederlandse circus Van Bever, dat zijn winterverblijf had bij Terheiden bij Breda, is vei'kocht aan een multimiljonair, een bananenkoopman op Martinique, een van de Franse bovenwindse eilanden in de Carabische zee. De paarden blijven bij de familie Van Bever, die de dieren thans aan buitenlandse circussen verhuurt. Van Bever was één van de twee nog overgebleven Nederlandse circussen. Het andere is Boltini. Chr. Geref. kerken Tweetal te Leiden T. Brienen te Mussel en dr. W. H. Velema te Eindhoven. „Dit ongeluk zit me verschrikkelijk dwars. Ik zit nu drieëneenhalve maand in voorarrest en ik kan er nog steeds niet van slapen, ondanks het gebruik van slaappoeders. Ik geef mijn schuld volmondig toe, maar ik was niet onder invloed", zei vanmor gen een 47-jarige aannemer uit Half weg voor de Haarlemse rechtbank. Een dode en twee zwaar gewonden - dat was de tol die het verkeersongeluk dat de aannemer in de avond van 5 mei veroorzaakte door met zijn auto op de IJ weg in Haarlemmermeer geen voorrang te verlenen aan een auto die op de Schipholweg het kruis punt was genaderd. Drie jaar gevan genisstraf met aftrek en vijf jaar niet-rijden - de maximumstraf - luidde de eis van de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman. Door de klap van de botsing schoof de personenauto die op de voorrangsweg reed over de weg in een sloot. Een inzittende van deze auto, een inwoner van Nieuwer- Amstel, verdronk, zijn vrouw en dochter werden zwaarg ewond door verdachte en een automobiliste op de kant gebracht. De beide dames lagen zes weken in 't zieken huis en moesten daarna voor zeven weken naar een herstellingsoord. De dochter, een 30-jarige analiste, mag pas volgende week aan het werk, maar voorlopig nog voor halve dagen. Verdachte vertelde op die bevrijdingsdag tussen vier uur 's middags en het ongeluk om even over acht twee glazen bier en vier glazen cognac te hebben gedronken. Aan vankelijk gaf hij ook nog vier borrels op, rhaar een dag na het eerste politieverhoor vèrklaarde hij deze borrels pas na 't onge luk te hebben gedronken. Een brigadier van politie vertelde dat hij de aannemer 's avonds even na elf uur thuis had opgehaald. De man rook sterk naar drank, schold en raasde tegen de po litie en maakte op dat moment nog de in druk onder invloed van drank te zijn. al dus de brigadier. Een agent van politie, die ook bij de arrestatie was, verklaarde dat de aannemer versuft was en onzeker liep. De analiste die aan het stuur van de (gehuurde) wagen zat, vertelde dat zij tot haar ontzetting de wagen van de aanne mer had zien doorrijden. Pas in het zie kenhuis was zij bij kennis gekomen. Zij had een hersenschudding, infectiè aan'béi de longen door het slootwater en een voor- hoofdholteonlsteking. Een grondwerker verklaarde dat hij in zijn woning bij het kruispunt een harde klap hoorde en de aannemer doornat en onder de modder zag rondlopen. Hij had hem mee naar huis genomen en te drinken gegeven. Een loonwerker zei dat hij de aannemer, die hij kende, naar huis had ge bracht. „Hij wankelde, maar was niet dronken", aldus deze getuige. „Ik wou dat ik mezelf doodgereden had", heeft de aan nemer nog toe deze getuige gezegd. Een 60-jarige caféhouder uit Halfweg, in wiens gelegenheid verdachte drie gla zen cognac en een cola had gedronken, verklaarde dat de aannemer, toen hij weg ging, „normaal" was. „Byzonder ernstig" De officier van Justitie achtte de schuld van de aannemer aan dit ernstige ongeluk bewezen. Dat hij de auto van de analiste niet heeft gezien zag de officier als een eerste vingerwijzing van drankgebruik. Reactie- en waarnemingsvermogen waren verminderd. Het enige punt in het voordeel van ver dachte was volgens de officier zijn poging om nog te redden wat er te redden viel, Mr. Van der Valk Bouman noemde de zaak van verdachte in zijn soort bijzonder ernstig en zwaar. Hij eiste de maximum straf: drie jaar met aftrek en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De raadsman, mr. O. H. van Wijk, voer de aan dat op het bewuste kruispunt een transformatorhuisje het uitzicht belem mert. Bovendien stond er iemand een auto te repareren. Verder zei de raadsman dat 's avonds om twaalf uur een dokter over de aannemer had verklaard: gang zeker, spraak normaal. Volgens de politie was hij COXCOCX»ODOOOOCCOC<»CWDCCOOOOOOCCOOCCCCOOCOCOOCOOOOOOO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE óccoczx»30ooc>30ooooo<xcodcoooococo»kxx>3<x>oocooooocoooó korte tijd later agressief en „bijna dron ken". Hier klopt iets niet, aldus mr. Van Wijk. Bovendien, hoe zou verdachte dan vier uur tevoren onder moeilijke omstan digheden een der slachtoffers hebben kun nen redden? Het verhoor door de politie is weinig prettig en soepel verlopen. Er zijn verwar ringen in het proces-verbaal. Er zijn mis verstanden geweest, aldus pleiter. Mr. Van Wijk achtte, gelet op het alco holgehalte in het bloed van 1.15 pro mille, het rijden onder invloed niet bewezen, ten hoogste schuld aan een ongeluk. Daarom vond hij 'n eis van drie jaar veel te zwaar. De rechtbank zal op 8 sepetmber om half tien uitspraak doen. TOKIO (AFP) Van welingelichte zijde te Tokio is donderdag vernomen, dat de Japanse regering heeft besloten de Indo nesische nota, waarin Japan werd ver zocht. de toestemming voor het bezoek van het vliegkampschip „Karei Doorman" aan Jokohama van 8 tot 12 september in te trekken, van de hand te wijzen. President Sukarno had in zijn nota de Japanse regering ervoor gewaarschuwd, dat het bezoek van de „Karei Doorman" aan Japan ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de Ïndonesisch-Japanse be trekkingen. (Van onze correspondent) PARIJS De uitnodigingen, die de pre sident der Franse republiek, generaal Charles de Gaulle, aan Den Haag en Brus sel heeft gericht ten einde de premiers De Quay en Eyskens in gezelschap van hun ministers van Buitenlandse Zaken te ver zoeken in de eerste helft van september in Parijs met hem van gedachten te komen wisselen, mag in direct verband worden gebracht met des gastheers plannen voor een politiek secretariaat van de zes landen van klein Europa, waarover de generaal enige weken geleden kanselier Adenauer van West-Duitsland al een balletje had toegeworpen. Beide invitaties zijn door de Nederland se en Belgische bewindslieden aanvaard, maar of de generaal hen daarom minstens mee zal kunnen krijgen naar het nieuwe doelwit van een klein Europa onder Frans- Duitse politieke hegemonie wordt ook in diplomatieke kringen te Parijs reeds nu nogal ernstig betwijfeld. De Franse bedoelingen, die achter de uitnodiging aan de Benelux-partners schuil gaan. druisen in beginsel rechtstreeks in tegen de resultaten, waartoe deze dagen juist de-Engelse en de Italiaanse - rege ringsleiders in Rome zijn gekomen. Daar nam men zich immers juist voor geen en kele stap meer te doen waardoor een over eenkomst tussen „zes" en „zeven" - an ders gezegd tussen het Europese continent en Londen - in nog ernstiger gevaar zou kunnen worden gebracht. En in het bijzon der Italië wordt nu de rol van bruggen bouwer tussen beide kampen toegedicht een rol, die tot voor kort, zoals men zich herinnert, vooral door onze minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, werd ge speeld. Het is trouwens zeer te bezien of men in Bonn nog altijd even warm loopt voor een hechtere sluiting der klein-Euro- pese gelederen, waarmee voor het moment speciaal wel aan Franse ambities beant woord wordt. Langs de weg van een er kend leiderschap in klein-Europa hoopt generaal De Gaulle, die ook nog voor de Afrikaanse gemeenschap op zou kunnen treden nu immers eindelijk zijn vurig be geerde plaats te kunnen veroveren naast Amerika en Engeland in een triumviraat der westelijke wereld. Nu het in de ge meenschap steeds luider begint te romme len en, als gezegd, minstens vier der vijf bondgenoten van de Euromarkt Frankrijk niet zonder meer de eerste vioolpartij zou den willen horen vertolken, lijkt de kans niet gering, dat uiteindelijk het voornaam ste resultaat van De Gaulle's nieuwe of fensief veel op een diplomatiek isolement voor hemzelf zal komen te lijken. In bevoegde Franse kringen is meege deeld dat de Italiaanse premier Fanfani zich 3 septembei naar Ramboullet zal be geven om besprekingen te voeren met pre sident De Gaulle. Aan de besprekingen, waarvoor Fanfani door De Gaulle was uit genodigd nemen ook deel de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Segni, de Franse premier Debré en de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville. De besprekingen, waarvoor geen vas te agenda is opgesteld, zullen gaan over de voornaamste internationale kwesties en in het bijzonder over Europese vraagstukken, aldus genoemde Franse kringen. Men meent te weten, dat Fanfani en Segni 4 september naar Rome terugkeren. Het hevige gevecht, dat nu al jaren op de Amerikaanse automarkt tussen Ford en General Motors wordt gestreden, wordt thans meer dan ooit ook op Westduits gebied gevoerd. Ford-Keulen en de tot de General Motors groep behorende Opel- fabrieken concurreren in de Bondsrepubliek bijzonder fel met auto's met motoren van 1,2 tot 1,7 liter en in de prijsklasse van 5500 tot maximaal 7100 mark de prijsklasse van de uitgebreide Westduitse middenstand! Het staat zo goed als vast, dat de Keulse Fordfabrieken nog deze zomer, na augustus, haar Taunus 17-M van de band zullen halen, in het geheel niet meer zullen fabriceren en in plaats daarvan met een geheel nieuw model, dat op het ogenblik op Corsica wordt geprobeerd, zullen verschijnen. Deze nieuwe Ford zou uiterlijk veel lijken op de Amerikaanse „kleine" compact-car van Ford, de Falcon, maar qua prijs en motor (1,7 liter) dicht bij de huidige Ford Taunus 17-M blijven. Opel blijft hier niet bij achter. De fabriek heeft een groot succes gehad met haar Record-types, die het nog altijd goed doen. Opel acht evenwel thans na 'vele jaren verkoop van ongeveer hetzelfde model blijkbaar ook de tijd gekomen het „gezicht" van zijn produkt te veranderen. Ook hier zou men zich willen aan passen aan de Amerikaanse „baas"; in dit geval General Motors, die met haar compact-car Corvair in de Verenigde Staten goede resultaten heeft geboekt. De thans uitgekomen nieuwe Opel-modellen hebben inmiddels bewezen, dat Opel de strijd niet schuwt. De bewoners van de Noorder Stationsweg e Bloemendaal hebben de laatste weken veel ongerief ondervonden van werkzaamheden in de weg. Hieraan is bijna een einde gekomen. Een nieuwe riolering is aangebracht, omdat de oude te klein was en het vuil van de hui zen niet op vlotte wijze verwerkt kon worden De nieuwe riolering sluit aan op die van de Iepenlaan, die enige tijd geleden is aangelegd. Ned. Herv. kerk Beroepen te Groot-Ammers (toez.) J. Wieman te Oudewater. Bedankt voor Tjerkgaast (toez.) K. M. de Bruyn te Mar- rum (Fr.). Geref. kerken Beroepen te Gorinchem (vac. A. C. Mooy) H. Hogenhuis te Dokkum. Aange nomen naar Dinteloord P. van de Beukei. kand. te Delft, die bedankte voor Baarland In Kilorelobe in Katanga heeft premier geopend. Tsjombe tijdens zijn Tsjombe (links) een nieuw radiostation openingsrede. Vladimir Iljits Lenin, wiens stoffelijk overschot thans rust in het Mausoleumte Moskou, heeft bijna vier jaar rond gereden in een wagen van een merk dat zelfs nu nog geldt als een symbool van rijkdom en aanzien. Zijn wagen, een Rolls Royce „Silver Ghost", model 1914/1915, werd bij het uitbreken van de Russische revolutie in 1917 gevorderd door het voorlopige gouvernement onder leiding van Kerensky en door Lenin van 1920 tot zijn dood in 1924 gebruikt. Er bestaat enige twijfel omtrent de oorspronkelijke eigenaar van de wagen, hoewel het mogelijk is dat hij heeft toebehoord aan groothertog Paul, de oom van Tsaar Nicolaas II. De echtgenote van de groothertog, Prinses Paley, betreurt in haar boek „Herinne ringen aan Rusland" het verlies van hun mooie auto. Ze vertelt hierin dat de wagen geschikt werd geacht voor het eerbetoon, dat Lenin bij zijn aankomst in Petrograd werd bewezen, nadat hij zich enkele jaren in Finland had moeten schuil houden. Deze historische auto staan thans nieuwe eerbewijzen te wachten. De wagen van keizers, koningen, presidenten en miljonairs is door Sovjet-technici en carrosseriebouivers geheel gereviseerd en teruggebracht tot de staat, waarin Lenin hem gebruikte. Hij siert thans het Lenin Museurn te Moskou. Stephan Ghil, een zeventigjarige Sovjet gepensioneerde, die van 1917 tot 1924 chauffeur was bij Lenin, leidt nu bezoekers rond in het museum, waar de Silver Ghost tot de grootste attracties behoort. Vertegenwoordigers van de organisaties RAI en Bovac hebben onlangs met de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer, mr. A. H. C. Gieben, een gesprek gevoerd over de voorgeschreven ontstoring van motorvoertuigen. De RAI heeft hierover aan vele leden een rondschrijven gericht en uit dit rond schrijven blijkt, dat de controle op de naleving van dit voorschrift slechts tijdelyk is opgeschort. De Kema-Keuring Elektrische Materialen te Arnhem, heeft sinds kort de be nodigde keuringsapparatuur en men is reeds met de keuring van de voor ont storing beschikbare middelen begonnen. Spoedig zullen dus goedgekeurde ont- storingsmiddelen voor het publiek beschikbaar zijn en men neemt nu bij het ministerie aan, dat de gebruikers van motorvoertuigen zo spoedig mogelijk tot ontstoring van hun motoren zullen overgaan. Binnen korte tijd zal eveneens de politie de beschikking hebben over middelen waarmee een effectieve controle op de naleving van het voorschrift kan worden verricht. De Folland vliegtuigenfabriek in Engeland, een van de ondernemingen van de Hawker Siddeley Group, houdt zich op het ogenblik bezig met het ontwerpen van „vrachtauto's zonder wielen". Deze voertuigen, Hovertrucks genoemd, verplaatsen zich op een luchtkussen vlak boven de grond. Zij hebben geen gebaande wegen nodig en kunnen zich verplaatsen over land, water, moerassen en ijsvlakten of over paden die in het oerwoud zijn uitgekapt. Men hoopt binnenkort een experi menteel demonstratiemodel gereed te hebben. Dit model noemt men GERM (Ground Effect Research Machine). Het zal worden voorzien van een speciaal besturingssysteem dat het apparaat zeer wendbaar maakt, niet alleen wanneer het zich verplaatst, maar ook als het stilhangt. Omdat het een experimenteel model is voert men het zodanig uit, dat het gemakkelijk kan worden verbouwd teneinde het voor diverse toepassingen te beproeven. De GERM kan worden beschouwd als de voorloper voor een commercieel model dat een laadvermogen van vijf ton zal hebben en dat later in produktie zal komen. Door de motor onder de bodem van het voertuig wordt een luchtkussen gevormd. Daartoe wordt lucht aan de bovenzijde aangezogen en onder het voertuig samen geperst. Tevens wordt langs de omtrek van het voertuig een „luchtgordijn" aan gebracht, bestaande uit met kracht omlaaggespoten lucht. Dit gordijn voorkomt dat de lucht onder het voertuig wegstroomt. ■■m Sommige motoren zijn 's morgens moeilijk te starten wanneer ze de nacht buiten hebben doorgebracht. Eén van de oorzaken hiervan kan zijn, dat de ver- delerkap van de ontslekingsinstallatie inwendig vochtig is geworden. Dit vocht is ontslaan door condensatie. De avond te voren is de wagen namelijk warm stilgezet en gedurende de nachtelijke uren is deze vcr- delerkap afgekoeld. Dit is een storing, die gemakkelyk zelf is te verhelpen. De verdeler- kap is met twee klemmen bevestigd. Wan neer die worden losgenomen kan de kap worden verwijderd en aan de binnenkant worden drooggemaakt. Men moet daarvoor geen wollen lappen gebruiken die pluizen, maar een schone katoenen doek. Tegen woordig zijn er middelen in de handel om het vochtig worden van de verdelerkap te voorkomen. Dit zijn plastic-preparaten, die aan de buitenzijde worden aangebracht en die het binnendringen van vochtige lucht F' verhinderen. In de meeste gevallen wordt daarmede een afdoende oplossing bereikt, r - - Deze zelfde preparaten doen ook dienst voor v*bougiedraden waarvan de isolatie poreus is geworden. Dit veroorzaakt ook by vochtig weer slecht starten en onregelmatig lopen van de motor. De plasticlaag, die men op de draden aanbrengt zorgt er voor, dat de isolatie weer vocht afstoot.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4