Niet alle landen akkoord met veroordeling van Cuba AGENDA Loemoemba zond al 1000 man naar Kasai Weinig nieuwe vliegtuigen te verwachten op Farnborough De AOS-conferentie Haarlem Castro blaast hoog van de toren Bonn teleurgesteld over Indonesische toenadering tot Oost-Duitsland Oorzaak: ontwikkeling bommenwerpers gestaakt Guinee heeft geen baat bij Mali-conflict Algerijnen krijgen niet alle steun, die zij wensen Opvoering in Stockholm van O'Neills laatste werk 7 V eisend Jmuiden beverwijk Amerika is vijand van het mensdom" Vliegtuigen van Sabena gevorderd voor transport Cyprus aanbevolen voor UNO-lidmaatschap Braziliaanse bus stort in rivier; 50 doden Indonesische communist Aidit moet terechtstaan Opluchting in Parijs Oude offerplaats in Bethel blootgelegd Arabische Liga Eisenhower overweegt de UNO-Assemblee toe te spreken DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT SAN JOSé, Costa Rica. (UPI) De xerikaanse minister van Buitenlandse ken, Christian Herter, heeft gisteren op conferentie van de Organisatie van ■nerikaanse Staten in de Costaricaansc ?fdstad San José, gezegd, dat een Rus- ch bruggenhoofd in Cuba een bedreiging i vormen van het hele Amerikaanse con sent. Russische militaire interventie zou, vol- ns hem, de Russen de bases verstrekken in waaruit zjj met geweld elke regering x het gebied omver zouden kunnen erpen. Herter deed een beroep op de conferentie aar thans maatregelen tegen te nemen, iij drong er op aan de communistische in- lenging in Amerikaanse zaken met de xeeste ernst te veroordelen en Cuba te- scht te wijzen wegens het „tolereren en inmoedigen" van deze inmenging. Herter •eschreef het naar buiten werkende com munisme als het „twintigste eeuw.se impe- ialisme" en' zei dat de Sovjet-Unie en ommunistisch China het overduidelijk •ebben gemaakt dat hun doel is de toe- ':and op Cuba te gebruiken als voorwend el om zich in inter-Amerikaanse zaken te mengen. De minister van Buitenlandse Zaken van Chili, Enrique Ortuzar, bood de Verenigde laten en Cuba de goede diensten van zijn egering aan om de conflicten op te lossen en de vriendschap op basis van gelijkheid e herstellen". Ortuzar veroordeelde in rachtige bewoordingen de Russische in- erventie in de aangelegenheden van het westelijk halfrond. De Boliviaanse minister Eduardo Arze ei, dat men in zijn land de Cubaanse revo- 'utie „met niet onpartijdige sympathie" olgt. Bolivia is gekant tegen elke inter- entie. Ook de minister van Buitenlandse Zaken van Uruguay, Homero Martinez Montero, verklaarde zich tegen „econo mische dwangmaatregelen" die uit politie ke oogmerken worden genomen. „Wij moe ien Cuba helpen in zijn strijd om econo mische en sociale vooruitgang, het doel van Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Zomerconcert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Liebe, Tanz und Schlager", alle leeftijden. Van vrijdag af dagelijks 14, 18.45 en 21.15 uur, zondag echter 13.30, 16, 18.45 en 21.15 uur: „Simson en Delila", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Gevechtsklaar", 14 jaar. Van Vrij dag af dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Saboteur", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „En dat we toffe jongen; zijn", alle leef tijden. Van vrijdag af dagelijks 14. 16.15, 19 en 21.15-uur: „Mijn man is bij de FBI", alle leeftijden. Luxor Theater: Dagelijks (ook zondags) 14 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Le clochard", alle leeftijden. Vrijdag 14.30 en 20.15 uur, zaterdag 14.30, 19 en 21,15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Fanfare", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De man die alles kan", alle leef tijden. Van vrijdag af dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondags tevens 16.15 uur: „Fred dy", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Overval in de Middernacht-expres", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De trek naar het westen", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi", alle leeftijden. Vrijdag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Whiskey galore", alle leeftijden. Iedere ochtend 10.30 uur: Vakantieprogramma (Donald Duck e.a.). Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 19 en 21.15 uur: „Orfeu negro", 14 jaar. Van vrijdag af dagelijks 14^30 uur: „Kop op, borst vooruit", alle leeftijden. Vrijdag 'ot. en met zondag 19 en 21.15 uur: „Conny, eén meisje van zestien", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper- 'aan): Tot 15 september dagelijks van 10 ot 12.30 en 13.30 tot 17. uur, zondag 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunstwer ken uit gemeentelijk bezit. Vishal: Tot 5 september eretentoonstel- ling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Kees Verwey. dagelijks van 10 tot 17 uur. zondags van 13 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): De hele maand augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van grafiek van Filippo Albertoni uit Bologna. Kunstzaak „De Ark" (Nieuw Heiligland 1-3): Tot 28 augustus expositie van werken van H. Schoorl. Dagelijks van 9 tot 17 uur, op maandag, woensdag en vrijdag tevens van 18 tot 20 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat): Tot 11 september expositie van prentenreek- sen Miserere en Passion van Georges Roualt. Dagelijks 10-17 uur, zondags 13-16 uur. DIVERSEN ZANDVOORT (Muziektent Gasthuispl.): Vandaag 20.15 uur: Concert accordedon- verenigibg „Zandvoort" en enige Zand- voortse koren. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 19 augustus). DONDERDAG 25 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Ein Herz voll Musik". Rex, 20 uur: „Conny, een meisje van zestien". VRIJDAG 26 AUGUSTUS Rex, 20 uur: „Heerseres van de onder wereld". Thalia, 20 uur: „Heimatlos". DONDERDAG 25 AUGUSTUS Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Pijn en gijn in de kazerne". VRIJDAG 26 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De kampioen melkboer". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Das '-'->ue meer und du". V'.P Theater, 20 uur: „De-bezeten jacht". niet alleen de Cubaanse revolutie maar van alle landen van het halfrond". De Panamese afgevaardigde Miguel Mo reno herinnerde er aan, dat Eisenhower enkele maanden geleden heeft verklaard er geen bezwaar tegen te hebben dat de Panamese vlag als „zichtbare manifestatie" van de Panamese soevereiniteit over de kanaalzone aldaar wordt gehesen. De geo grafische ligging is de voornaamste bron van inkomsten van Panama, en daarom heeft Panama ook recht op alle voordelen van het bestaan van het Kanaal. Cuba verwerpt Amerikaanse beschuldigingen. De Cubaanse delegatie heeft de Ameri kaanse beschuldigingen, vervat in een memorundam aan de Ministerraad van de O.A.S. van de hand gewezen. Op de beschuldiging dat „Cuba „met be hulp van een internationale arbeidsbrigade een grootscheeps programma voor onder mijnende activiteit in Latijns-Amerika voorbereidt", antwoordt de Cubaanse re gering, dat „de hulp van een groep jonge mensen uit alle delen van de wereld uit sluitend een symbolisch gebaar van sym pathie voor de Cubaanse revolutie" is. HAVANA (UPI) Premier Fidel Cas tro van Cuba heeft gisteravond in een te levisierede voor revolutionaire vrouwen verenigingen verklaard, dat zijn bewind het stevigst in het zadel zit van alle re geringen op het westelijk halfrond, mede dank zij de vriendschap van Rusland en communistisch China. Het Cubaanse volk steunt zijn regering nu meer dan ooit sinds de val van de dictator Batista, aldus Castro. De recente contra-revolutionaire activiteiten weet hij aan enkele „oorlogsmisdadigers", die de steun hebben van Amerika. Amerika noemde hij de „vijand van het mensdom". „Wij zullen de vrienden zijn van de Rus sen en de Chinese Volksrepubliek", aldus Castro. Amendement van Amerikaanse Senaat tegen Castro WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse Senaat, die op het ogenblik het wetsontwerp voor het programma van hulp aan het buitenland behandelt, heeft een amendement goedgekeurd krachtens hetwelk elk land dat deze hulp geniet automatisch geschrapt zal worden van de lijst van hulpontvangende landen indien het wapens zou leveren of economische steun van welke aard ook zou bieden aan de Cubaanse regering van Fidel Castro. Het amendement was voorgesteld door de republikeinse Senator Styles Bridges. Olie op Cuba Russische geologen menen dat er mis schien olie in enkele kustgebieden van Cu ba aanwezig is, zo bericht Tass. Er wordt een diepgaand onderzoek ingesteld. De rijkdom aan ijzer, nikkel en kopererts is volgens de Russen voldoende voor de Cu baanse industrie, mits op rationele wijze geëxploiteerd. Proces tegen priester Een rooms-katholieke priester die verle den week bij een incident buiten Havana werd gewond, zou voor een revolutionair tribunaal worden gebracht als een „sa menzweerder tegen de regering", aldus goedingelichte zegslieden. Hij zal de eer ste priester zijn die met de „revolutionai re rechtspraak" zal kennis maken. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering be treurt het, dat de Indonesische regering met het communistische bewind van Oost- Berlijn tot een overeenkomst is gekomen betreffende de vestiging van consulaten- generaal in de wederzijdse hoofdsteden. Dit deelde woensdag op een persconferen tie te Bonn een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken mee. Te Djakarta hebben dezer dagen Oost- Duitsland en Indonesië een overeenkomst getekend, waarbij zij besloten te Oost-Ber- lijn en in de Indonesische hoofdstad we derzijdse consuls-generaal te benoemen. Te Bonn zei men hierover: „van Indonesi- sische zijde is tegenover de Westduitse ambassadeur te Djakarta verklaard, dat Indonesië van plan is op korte termijn in Oost-Berlijn een consulaat generaal of een handelscommissariaat te vestigen". Men had te Djakarta de Westduitsers voorts verzekerd, dat dit akkoord met Oost-Berlijn niet bepaald de volkenrechte lijke eisen te boven gaat. Met andere woorden: Bonn mag volgens Djakarta uit de overeenkomst tussen Indonseië en Oost- duitse communisten niet opmaken, dat Indonesië nu Oost-Duitsland diplomatiek erkent. Droogweg zei men gisteren te Bonn te hopen dat Djakarta zich hieraan zal hou den. Men heeft er van Westduitse kant kennelijk de laatste dagen extra de na druk op gelegd dat een erkenning van communistisch Oost-Duitsland automatisch de zogenaamde Hallstein-doctrine in wer king zal stellen. Volgens deze doctrine verbreekt Bonn de diplomatieke betrek kingen met iedere regering, die commu nistisch Oost-Duitsland erkent. In het ver leden leidde dat tot een breuk met Joego slavië en tot moeilijkheden met de Afri kaanse republiek Guinea. Evenwel, Bonn maakt voor een staat een uitzondering op de Hallstein-doctrine: de Sovjet-Unie. In Moskou bestaan dan ook twee Duitse am bassades, een Oost-Duitse en een West- Duitse. In het algemeen is deze zogenaam de Hallstèin-doctrine in de Bondsrepu bliek nogal omstreden. Bedrijvigheid op de Place Colbert in Dakar nadat Senegal zich onafhanke lijk heeft ver Klaar d en zich heeft te ruggetrokken uit de Mali-federatie met Soedan. Jeugdige Senegalezen houden een defile. LEOPOLDSTAD (UPI) De dreiging van een burgeroorlog in Kongo is ver scherpt doordat premier Loemoemba voortgaat met het bijeenbrengen van troe pen, die zullen worden ingezet tegen de opstandige provincies Katanga en Kasai. De leider van de Baloeba's in de laatst genoemde provincie, Albert Kalondji, heeft slechts een legertje van ongeveer 450 mi litairen en politiemannen weten te verza melen, die vastbesloten zijn zich met alle hun ten dienste staande middelen te ver dedigen tegen de troepen van Loemoem ba. De afdelingen van het nationale Kongo lese leger zijn woensdag reeds tot een sterkte van 1000 man naar Kasai gebracht met vliegtuigen, die men had gevorderd van de Sabena. Intussen is nog niet bekend geworden, welke ministers van Buitenlandse Zaken van de Afrikaanse staten, die door Loe moemba zijn uitgenodigd om een pan-Afri- kaans congres in Leopoldstad bij te wo nen, aan de invitatie gevolg zullen geven. Voor zover thans bekend hebben alleen Tunesië en Marokko gezegd hun afgevaar digden te sturen. De conferentie zou ten doel hebben de wijze te bespreken waarop men een einde zou kunnen maken aan de taalgrenzen, en om een manier te vinden waarop men de economische, decommerciële en de militaire samenwerking zou kunnen bevor deren. Loemoemba zou ook steun trachten te krijgen voor zijn verenigd-Kongo project en zou de onafhankelijke neigingen van Tsjombe en Kalondji willen doen veroor delen door de deelnemers aan de bespre kingen. LONDEN (Reuter) Volgens zowel de „Daily Telegraph" als de „Daily Mail" heeft de president van Ghana, Kwame NKroemah, Loemoemba telegrafisch ver zocht om in het gebruik van troepen en politie matiging te betrachten. Geen muiterij ELISABETHSTAD (AFP/Reuter) Het commando van de UNO-troepen in Elisa- bethstad heeft woensdag de beschuldigin gen van de Katangese regering, dat het bataljon Mali-troepen in Albertstad zich incorrect zou hebben gedragen, met klem tegengesproken. De oorsprong van deze beschuldigingen moet, aldus het commu niqué van de UNO gezocht worden in de poging van het Mali-bataljon om ongere geldheden te voorkomen. „De plaatselijke problemen in het gebied van Albertstad scheppen een situatie, die de taak van de UNO-troepen zeer moeilijk maakt. Het UNO-commando is van oordeel, dat het Malibataljon zich onder de delicate om standigheden goed gedragen heeft. Een woordvoerder van het Katangese ministerie van Binnenlandse Zaken ver klaarde woensdagavond, na zijn terugkeer uit Albertstad, echter, dat Mali-militairen gemene zaak hadden gemaakt met tegen standers van de Katangese regering en niets hadden gedaan tegen het plunderen van winkels. NEW YORK (Reuter en AFP) De Vei ligheidsraad heeft woensdag met algemene stemmen de toelating van de republiek Cy prus tot de UNO aanbevolen. Als de Al gemene Vergadering volgende maand 'zich met deze toelating akkoord verklaart, zal Cyprus het 97ste lid van de volkerenor ganisatie zijn. De Veiligheidsraad sprak zijn aanbe veling uit door een Brits-Ceylonese ont- werp-resolutie van deze strekking te aan vaarden. In het debat had de Britse afgevaardigde meegedeeld, dat zijn regering zich bereid heeft verklaard, de voormalige Britse ko lonie in de komende vijf jaar een financiële steun van totaal ruim 14 miljoen pond (on geveer 150 miljoen gulden) te geven. SAO PAULO (AFP) In de Braziliaanse staat Sao Paulo is een bus met leerlingen van een school in Sao José do Rio Pre to in een rivier gestort. Vijftig inzittenden kwa men om het leven. DEN HAAG (A.N.P.) Op het ten westen van Londen gelegen vliegveld Farnborough zijn al wekenlang honderden bezig om alles in gereedheid te brengen voor de in de eerste volle week van sep tember te houden „Farnborough Show", de jaarlijkse beurs van de vliegtuigindustrie in 't Verenigd Koninkrijk. In het speciaal voor deze luchtvaarbeurs bestemde tent gebouw, dat een bodemoppervlakte heeft van twaalfduizend vierkante meter, zullen 326 „stands" zijn ondergebracht. Daarbui ten komen veertig inzendingen op het ge bied van vliegvelduitrusting (zoals brand weerwagens, baanveegmachines, tractoren en dergelijke), dertien inzendingen be trekking hebbend op de fabricage van ge leide wapens en drie op het terrein van vliegveld-radarapparatuur. Het doel van „Farnborough" is de ex port van de produkten van de Britse luchtvaartindustrie te bevorderen en de exportcijfers zijn er het bewijs voor dat dit doel werd en wordt bereikt. Uit de laatste cijfers, blijkt evenwel, dat er enige teruggang is ten opzichte van 1959. In het eerste halfjaar van 1960 is voor een waar de van ongeveer 76,5 miljoen pond sterling aan vliegtuigen, vliegtuigmotoren, banden instrumenten en dergelijke geëxporteerd (in Nederlands geld voor een waarde van circa 814 miljoen gulden). In het eerste halfjaar van 1959 was in totaal voor een waarde van bijna 88 miljoen pond ster ling geëxporteerd (in Nederlands geld on geveer 937 miljoen gulden). Daar in het eerste halfjaar van 1960 voor een groter bedrag aan vliegtuigmo toren werd uitgevoerd dan in het eerste halfjaar van 1959 (38 miljoen pond ster ling tegen bijna 31 miljoen pond sterling), kan worden vastgesteld, dat vooral de waarde van de uitvoer van vliegtuigen is verminderd en wel van ruim 53 miljoen pond sterling in het eerste halfjaar van 1959 tot bijna 35 miljoen pond sterling in het eerste halfjaar van 1960. In het eerste halfjaar van 1960 werden 505 nieuwe vliegtuigmotoren uit Engeland uitgevoerd voor een bedrag van bijna 17 miljoen pond sterling en 628 gerevideerde en „oude" voor een waarde van ruim 10 miljoen pond sterling. De Verenigde Sta ten kochten in dat half jaar de meeste Britse vliegtuigmotoren en wel voor een waarde van 8,7 miljoen pond sterling. (Het merendeel van deze motoren bestaat vermoedelijk uit straalmotoren voor de nieuwe verkeersvliegtuigen van Boeing, van de Convair-afdeling van „General Dynamics" en van Dougals). Dat de export van produkten van de Britse vliegtuigindustrie zich zeer snel in stijgende lijn heeft bewogen sedert het einde van de tweede wereldoorlog, blijkt uit de volgende cijfers: 1946 totaal ex port vliegtuigprodukten 14,7 miljoen pond sterling, 1947 25 miljoen 1949 34 miljoen. 1953 66 miljoen, 1956 104,5 miljoen, 1958 154 miljoen. De in 1957 door de regering van Groot- Brittannië aangekondigde nieuwe defensie als de laatste bemande jager, die de En- nemen en de Handley Page „Victor" en de Avroe „Vulcan" als de laatste typen strategische bommenwerpers van de Royal Air Force. Deze beslissing heeft grote in vloed gehad op de bouw van militaire vliegtuigtypen in Groot-Brittannië en men kan verwachten dat de gevolgen daarvan voor de export niet gering zullen zijn. Onlangs heeft de Britse regering nog be sloten niet verder te laten bouwen aan een aantal Victor II bommenwerpers, zodat van de series van drie V-bommenwerpers, die Churchill indertijd nog heeft besteld, thans alleen nog de vliegende driehoek van het type „Vulcan II" wordt ge bouwd. De Vickers „Valiant" is al niet meer in produktie, de bouw van de „Victor II" is nu gestaakt. Deze straalbommenwerpers werden al- DJAKARTA (UPI) Het hoofdkwar tier van het Indonesische leger heeft be kendgemaakt, dat de secretaris-generaal van de Indonesische communistische par tij, Aidit, de communistische econoom Sa- kirman, en een aantal andere vooraan staande partijleden, binnenkort te Djakar ta terecht zullen staan wegens het uitoe fenen van critiek op de regering van In donesië. Het proces houdt verband met een op 8 juli in Harian Rakjat, het blad van de Indonesische communisten, gepubliceerde verklaring. leen gebouwd voor de Engelse koninklijke luchtmacht, verscheidene typen jacht vliegtuigen van Engels ontwerp zijn in de na-oorlogse jaren geëxporteerd naar of in licentie gebouwd in Europa* (gloster „Me teor" en Hawker „Hunter" bijvoorbeeld), maar een deel van de Europese markt is dit jaar verloren gegaan, toen de Duitse bondsrepubliek, Nederland .en België be sloten Lockheed /104g (Germany) „Star- fighteri'-straaljagers van Amerikaans ont werp aan te schaffen. „Farnborough 1960" richt daarom meer de aandacht op de burgerluchtvaart en op de geleide wapens. „Weinig nieuwe vlieg tuigen op Farnborough" meldde de „Fi nancial Times" dezer dagen en, gezien het voorlopige programma, is dat er niet ver naast. Maar op de „stands" zal ongetwij feld, gelijk voorgaande jaren, wel hier en daar een teken van de nieuwste ontwik keling in de Britse vliegtuigindustrie te vinden zijn. BAMAKO',' (Reuter) De regering, van de republiek Soudan (v.m. Frans) heeft zich, in "afwachting van een oplossing voor de breuk in de Mali-federatie door het uittreden van Senegal, tot Ivoorkust ge wend ter verzekering van de bevoorra dingsverbindingen. De bevoorrading van Soudan via de spoorwegverbinding vanuit Dakar, de hoofdstad van Senegal, is sinds de „staatsgreep" in Dakar verbroken. Een Soudanese delegatie, bestaande uit verte genwoordigers van de regering en van een grote handelmaatschappij, is naar Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust, ver trokken om nieuwe aanvoerverbindingen te organiseren. In Europese kringen in Bamako acht men het een opluchting dat Soudan, dat geen uitweg naar zee heeft, zich voor zijn bevoorrading tot Ivoorkust heeft gewend, dat onder leiding staat van de pro-Franse premier Felix Houphouet-Boigny, en niet tot Guinea, dat buiten de Franse gemeen schap staat. Intussen is Modibo Keita, de premier van Soudan en de Mali-federatie na zijn aanhouding in Dakar in Bamako terug- gèkeerd, waar hij door een menigte van 40.000 mensen als een held werd begroet. Hij heeft nog niet bekendgemaakt of hij de uitnodiging van president De Gaulle om voor overleg naar Parijs te komen, zal aanvaarden. De premier heeft met an dere x'egeringsleiders en leiders van de regerende Soudanese eenheidspartij tot laat in de nacht geconfereei'd over de na de breuk te vlogen politiek. De Soudanese lei- ders erkennen de afscheiding van Senegal niet en stellen zich op het standpunt, dat de Malifederatie niet kan worden ontbon den en blijft bestaan. Hun argument is, dat de Senegalese leiders moeten buigen voor de wil van de bevolking der beide gebiedsdelen, die een samengaan verlangt. Plet Soudanese kabinet zal zich binnen kort bezighouden met het door Leopold Senghor, secx-etaris-genei-aal van de rege rende Senegalese progressieve unie, geop- perde plan tot een bredex'e groepering van staten van het voormalige Frans Westa- frika en van onafhankelijke Afrikaanse landen in het algemeen. De pro-Franse pi'esident van Kameroen, Ahidjo, is aan het bemiddelen tussen de twee landen. Hij heeft meegedeeld, dat hij naar Soudan gaat na zijn bezoek aan Senegal. AMMAN (Reuter) De directeur van de Joi-daanse oudheidkundige dienst heeft medegedeeld, dat Amerikaanse archeo logen overblijfselen van een 4.500 jaar oude Kanaanietische offerplaats hebben bloot gelegd, gelegen in Bethel, waar Jacob op de vlucht voor Ezau zijn visioen had. Op de plaats waar vroeger Bethel gevestigd was, dicht bij Jeruzalem, ligt thans de stad Bei tin. Op het witte kalkstenen altaar zijn de bloedvlekken van de offerdieren nog zicht baar. Bethel werd in 1550 voor Christus door de Egyptenaren verwoest, toen zij de Huk- sos uit Egypte en Palestina verdreven. Na honderd jaar werd de stad weer opge bouwd, waarna zij opnieuw tot grote bloei kwam. Omstreeks 1200 jaar voor Christus werd de stad veroverd door Jozua en in brand gestoken, om later opnieuw te worden op gebouwd. Om de gevonden offerplaats was een tempel gebouwd ter ere van de godheid Bel. Enkele delen van de oude tempelmuur zijn nog intact. BEIROET, (UPI) De ministers van Buitenlandse Zaken uit de landen, die zijn aangesloten bij de Arabische Liga hebben woensdag te Beiroet besloten de „Alge rijnse regering in ballingschap" te steu nen. Zij zullen daartoe medewerking verle nen aan een poging om via de UNO zelf beschikkingsrecht te verkrijgen voor Al gerije, zij zullen diplomatieke erkenning van de regering van het F.L.N. bevor deren, de NAVO inlichten over „de geva ren welke zijn verbonden aan het gebruik door Frankrijk, van NAVO-wapenen in Algerije", een vrijwilligers-leger samen stellen voor de strijd op Algerijns grond gebied en het overleg tussen hun regerin gen coördineren teneinde in de UNO tot een gezamenlijk standpunt te komen. De eis van Kerim Bel Kassem, de mi nister van Buitenlandse Zaken van het F.L.N., dat alle landen van de Liga de di plomatieke betrekkingen met Frankrijk verbreken, werd nog in beraad gehouden en ook heeft men nog niet besloten tot het bijeenroepen van een Arabische „confe rentie" over Algerije. De besprekingen hebben dx-ie dagen ge duurd. Tunesië was er niet vertegenwoor digd, omdat het de Arabische Liga nog steeds boycot. TSJOERA (Reuter) De Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken El m'Hammedi, die de conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken van de lan den der Arabische Liga bijwoont, heeft tegenover journalisten verklaard, dat zijn land elke door de conferentie met alge mene stemmen aangenomen resolutie met betrekking tot Algerije zal uitvoeren. De minister sprak berichten tegen als zqu Ma rokko zijn betrekkingen met Frankrijk niet verbreken, zelfs als daartoe door de conferentie mocht worden besloten. Conferentiekx-ingen hadden verklaard, dat de Marokkaanse en Libanese afge vaardigden gezegd zouden hebben, dat de betrekkingen van hun landen met Frank rijk zo nauw verweven zijn, dat zij niet verbroken kunnen worden. (AFP) De ministers van Buitenland se Zaken van de "Verenigde Arabische Re publiek van Irak, dr. Mahmoud Fawzi en Hachem Jawad, hebben woensdagavond een langdurig onderhoud gehad, aldus be richt het Egyptische persagentschap voor het Nabije Oosten. Na afloop verklaarde minister Jawad zich „optimistisch" ge stemd t.a.v. de resultaten, die dit onder houd kan hebben. WASHINGTON (UPI) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie in Washington op Republikei nen en Democraten een beroep gedaan buitenlandse zaken uit hun verkiezings campagnes te houden. Eisenhower zei dat de vraag „wie het het beste tegen Kx-oesjtsjev zou kunnen opnemen," beter niet tot onderwerp van een politieke strijd kan worden gemaakt. De pi-esident zei, dat hij overweegt een openingsrede te houden aan het begin van de najaarszitting van de Algeméne Ver gadering; van de UNO in september. Een van de onderwerpen, die hij daarbij denkt te behandelen is de mislukte conferentie over het stopzetten van proeven met kern wapens. Eisenhower voegde hieraan even wel toe dat hij niet zal spreken als hij niets belangrijks te zeggen heeft. De president was van mening, dat de betx-ekkingen tussen Cuba en de Vex'enig- de Staten geenszins onherstelbaar vastge lopen zijn. Hij zei, dat hij altijd bei'eid zou zijn in overleg te treden met hoofden van regeringen indien daaruit iets nuttigs zou kunnen voortvloeien. Hieruit moest men niet concluderen, dat zulk een con ferentie in voorbereiding zou zijn. Wan neer de nood aan de man mocht komen, dan zouden de Verenigde Staten met ge bruikmaking van de Momroeleer stappen ondernemen tegen elke buitenlandse ovex-- heersing van Latijns-Amex'ika. Eisenhower zei, dat de Monroeleer niet is achterhaald door inter-Amerikaanse verdx'agen als het handvest van de ox-ga- nisatie van Amerikaanse Staten en het de- fensiepact. van Rio de Janeiro uit 1947. Eisenhower bevestigde „in algemene zin" de juistheid van een bericht, dat hij na het einde van de tweede Wereldoor log eeh groot aantal Duitse krijgsgevan genen overdroeg aan het Russische leger. Dit bex'icht was vooi'gekomen in het in Amerikaanse kranten vex-schenen uittx'ek- sel uit de „geheime" documenten van Potsdam. Stalin had Eisenhower hiervoor het predicaat „oprecht mens" opgeplakt. Volgens het gewraakte bericht waren bij de overdracht 135.000 Duitse soldaten be- tx'okken geweest. Eisenhower zei zich dit getal niet meer te herinneren en riep in hex-innering dat hij handelde in opdracht van bovenaf binnen het kader van een in- ter-geallieerde overeenkomst. Er waren moeilijkheden gerezen toen een aantal van de ovei'gelevei'de Duitsex's niet naar de Sovjet-Unie terug had willen gaan onder de gewijzigde omstandigheden. Een postuum werk van de toneelschrij ver Eugene O'Neill, „More Stately Man sions" zal volgende maand in de Konink lijke Schouwburg in Stockholm in px'emiè- re gaan. In deze schouwburg beleefden reeds drie andere postume werken van de ze schrijver hun premières, namelijk „Long Day's Journey into Night", „A Touch of the Poet" en „Hughie". Het ma nuscript van „More Stately Mansions", een vervolg op ,A Touch of the Poet", werd door dr. Karl Gierow, directeur van de Zweedse Schouwburg en een O'Neill- autoriteit, gevonden in de bibliotheek van de Yale Universiteit. In de bewerking door dr. Gierow, die daarbij gebruik maakte van door O'Neill nagelaten aan tekeningen, is het stuk ingekort tot een speelduur van vier uur. Het toneelstuk, dat tussen 1936 en 1939 werd geschreven, was het vierde in een ontworpen cyclus van negen stukken, waaraan de schrijver, die in 1953 overleed, zijn laatste levensja ren heeft gewijd. Zijn weduwe heeft be paald, dat de opvoering van het werk tot Stockholm zal blijven beperkt. Van de drie vorige postume werken, die het eerst in Stockholm werden opgevoerd, zijn er la ter twee op Broadway te zien geweest. De Amerikaanse première van O'Neill's „Hughie", dat onder regie van Jose Quin- tero, deze zomer zou worden gebracht, moest wegens moeilijkheden bij de bezet ting tot later datum worden uitgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7