Uitverkoop van kastelen in de Bondsrepubliek Fa. B. Oostduitse „Presley-clubs" verzet tegen rode orde Natu-raLanc PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED Sabin-vaccin in de V.S. goedgekeurd zo J Voor ruim een halve ton kan men een roofridderburcht verwerven DE REIS VAN KOEN EN LINNIE DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het begon al OFFICIéLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN SICOVA" MENIEVERVEN De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma De negen muzen Spijkerbroek als politiek symbool m Gaat u met vakantie Nieuwe entstof gemaakt van levend polio virus ^ocU ió Ixet V. Verkijken op zee tiydnxacd. day. Uday. uit Hond blokkeerde metro- verkeer in New York Geruchten over een „su per •penicilline" r: 18 Terwijl Joris met de geroofde hoed voor de opgewonden gewichtheffer vlucht te, scharrelde beneden in de gang een jas rond, waaruit benauwde zuchten klonken. Het was Panda, die nog steeds aan het worstelen was om zich uit hel kledingstuk te bevrijden. Hij hoorde het geraas van de gewichten, die de dikzak Joris naslin- gerde en dacht dat het huis in elkaar stortte. Dit maakte hem ongerust, zodat hij wanhopig rondscharrelde, blindelings naar de uitgang zoekend. Joris, die de voortkruipende jas plots voor zijn voeten zag opdoemen, sprong er lenig overheen, maar de dikzak was niet voor dergelijke sprongen gebouwd. Hij struikelde dan ook over Panda's onduidelijke vorm en kwam neer met een dreun, die de meubels in huis deed opspringen. Duizelig richtte de gewichtheffer zich op en wierp een spij tige blik naar de buitendeur, waardoor Joris nu was verdwenen. „Drommels, nu is hij ontsnapt", bromde hij, „als die jas niet voor mijn voeten was gekropen, had ik hem te pakken gekregen. Ik..." Hij brak af en staarde naar zijn jas, plotse ling beseffend, dat jassen rustig aan kap stokken behoren te hangen en niet door de gang plegen te sluipen. „Wat zullen we nou hebben?" bromde hij, terwijl hij lang zaam overeind kwam en naar zijn beweeg lijk kledingstuk greep. Wat de Olympische Spelen betreft heeft de televisie er, om zo te zeggen, „werk van gemaakt". Gisteravond begon het al met een door storing onderbroken uitvoe rige voorbeschouwing van hijgende repor ters, die hun hoofd boven de berg van moeilijkheden uitstaken om daarover het publiek in Nederland in te lichten. Het pro gramma was overigens gehandicapt door het vervallen van „Muzikanten van nabij", dat door Ageeth Scherphuis had moeten worden gepresenteerd. Daarvoor in de plaats kwam een film van Poolonderzoek „Operatie Diepvries", die gevolgd werd door het laatste optreden in dit seizoen van de nieuwe oogst aan jonge talenten, geïntroduceerd door Letty Kostermans. De joviale algemeenheden van Letty pas ten goed in de sfeer van goede wil en krampachtig presteren, die het optreden van de jonge amateurs altijd kenmerkt. Er waren uitblinkers en minder geslaag den, wat ook heel gewoon is, maar het ge heel was prettig om te zien en te horen. Beeldschermer Advertentie Doclstraat 39 - Raariem - Tel. 15232 9» HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21 00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 800 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 9.00 Gym. voor de vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, gesprek. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Dansmuz. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Pianorecital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Muziek uit Hawaii. 12.20 Regeringsuitzend.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Lichte ntuz. 13.55 Beursber. 14.00 Fluit en piano. 14.30 Boekbespr. 14.50 Gram. 15.00 Olympische Spelen. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Versierde vakant.ietips. 17.45 Olymp. Spelen. 18.00 Nieuws. 13.15 Instr. trio. 18.40 Olympische Spelen. 19.00 Voor de kinderen. VPRO: 19.30 De stad nu,lezing. 19.45 Op bezoek bij anderen, vraaggesprek. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Radio-philharm. sextet. 20.35 Ontmoeting met het Oosten, klankb. 2C.50 Volksontwikkeling in België, lezing. VARA: 21.00 Vrijdagavondretour. 21.45 Buitenlands week overzicht. 22.00 Olympische Spelen. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Gram. 23.45 Olympische Spelen. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 Progr. voor de oude re luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land-.en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muziek. 12,53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Lichte muz. 14.25 Radio-filharm.ork. 15.05 Gram. 15.10 Voordr. 15.30 Klass. muz. 16.00 Gram. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber 17.45 Gram. 18.00 Fanfaremuziek. 18.20 Licht progr. 18.50 Regeringsuitz.Sociale actuali teiten, door rar. H. Dorpema van de afdeling voorlichting van het Ministerie van Soicale Za ken en Volksgezondheid.. 19.00 Nieuws en weer- ber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muziek. 20.15 De Murillo, hoorsp. 21.05 Liederen. 21.35 Kunstrubr. 21.55 Omr.orkest en soliste. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Kunstkron. 23.20 Ork.muziek. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Muziek uit Vlaanderen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Amus.muziek. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Operamuz. 14.00 Operettefragm. 16.00 Beurs ber. 16.06 Dansmuz. en operafragm. 17.00 Lichte muz. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.45 Ork.conc. 20.30 Olympische Spelen. 21.00 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuz. 22.45 Olympische Spelen. 23.00 Nieuws. 23.05—23.20 Militaire groeten uit Kongo. VOOR DONDERDAG NTS: 16.15—18.00 Eurovisie: Olympische Spelen. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20 20 De Gilde viert, blijspel. 22.15 Dagsluiting. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Olymp. Spelen. VARA: 21.30 Act. 21.40 Film. 22.30 Pauze. NTS: Eurovisie: Olympische Spelen. Opdracht voor Titus Leeser. De beeld houwer Titus Leeser uit Ommen heeft van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland opdracht gekregen ontwerpen te maken voor beelden, bestemd voor het nieuwe provinciehuis. Deze beelden zullen worden geplaatst aan de beide ingangen van het thans in aanbouw zijnde eerste werkge- deelte van het provinciehuis aan de Ko ningskade te Den Haag. BERLIJN (UPI) „Ik houd van El- vis" is thans de slagzin van de anti-com munistische jeugd in Oost-Duitsland. In de niet-communistische wereld worden jonge lieden, die zich in spijkerbroeken hullen en verslaafd zijn aan rock 'n roll, alleen maar beschouwd als rustverstoorders, maar in een communistische staat staan zij te boek als een bedreiging van de re gering. Dit is niet overdreven, hoe belachelijk het ook moge klinken. Overal in Oost- Duitsland heeft de communistische jeugd organisatie vergaderingen georganiseerd, waarop Presley „aan de kaak wordt ge steld" en, tezamen met hem, zijn Oost duitse aanbidders. Bovendien wordt vrij wel elk geval van jeugdmisdadigheid aan Presley's invloed geweten. Verleden week heeft een rechtbank te Leipzig zeven le den van een „Elvis Presley Fan Club" tot een gezamenlijke gevangenisstraf van 22 jaar en twee maanden veroordeeld om dat zij een zestienjarig meisje zouden heb ben aangerand. De rechter zei in zijn von nis, dat de ware schuldigen „Presley en het Amerikaanse barbarisme" waren. Nu heeft deze campagne een veel wij dere strekking dan alleen maar verzet te gen dat „Amerikaanse barbarisme". De communisten houden niet van rock 'n roll muziek, maar daar staan zij ten slotte niet alleen in. De leiders van het communis tische Oost-Duitsland zien in het na-apen van Presley en de voorkeur voor Ameri kaanse jazz een vorm van verzet tegen de bestaande orde. Het grote aantal „Presley Clubs" be wijst, dat. de communistische machtheb bers er niet in geslaagd zijn, de jeugd in hun land in een keurslijf te dwingen en hen tot „bouwers van het socialisme" om te vormen. Soms blijken de „rock 'n roll" clubs in derdaad broeinesten te zijn van anti-com munistische activiteit. Volgens het officië le partij-orgaan „Neues Deutschland" zijn onlangs twintig jongelui gearresteerd in Dessau, die onder het mom van een „jazz club" geageerd hadden „tegen de ambte naren en instellingen van onze staat". De leider van de club droeg de bijnaam „Boss Elvis". In Chemnitz is het tot gevechten geko men tussen de politie en een groep jonge lui, die zich de „Presley Band" noemden. Het kwam tot relletjes, toen zij in de bin nenstad flaneerden met draagbare radio toestellen. In Oost-Berlijn hebben jonge arbeiders een spreekkoor aangeheven met „I like El- vis" (in het Engels) toen een partijfunc tionaris een vergadering van het fa- briekspersoneel kwam beleggen om te vertellen, hoe slecht de westelijke jazz wel was. Presley is inderdaad een politiek symbool geworden (UPI). en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE WASHINTON (UPI). De directeur van de Amerikaanse gezondheidsdienst, gene raal Leroy E. Burney, heeft woensdag ver klaard dat het Sabin-vaccin tegen kinder verlamming na uitgebreide onderzoekingen goedgekeurd is en waarschijnlijk tegen de lente van volgend jaar in Amerika zal wor den gebruikt. Tot dusver werd in Amerika het Salk-vaccin gebruikt. Het Sabin-vaccin tegen kinderverlam ming is bereid uit levend virus en wordt door de mond ingenomen. Het wekt in het lichaam, door de werking van het virus, afweerstoffen cp. Het Salk-vaccin is ge maakt van dood virus en wordt door on derhuidse inspuiting toegediend. Het Sabin-vaccin is in de Sovjet-Unie het eerst op zeer grote schaal toegepast. Het thans voor Amerika goedgekeurde Sabin-vaccin zal pas in de herfst van 1961 in voldoende noeveelheden beschikbaar zijn voor een program van massa-vaccina tie, zo deelde generaal Burney mede. Hij verklaarde te hopen dat de combinatie van Salk- en Sabin-vaccins in enkele massa- vaccineringscampagnes de kinderverlam ming in Amerika zal uitroeien. Voor het Salk-vaccin er was, werd Ame rika elk jaar getroffen door een epidemie van de ziekte die vele doden en invaliden maakte. Na de invoering van het Salk- vaccin liep het aantal ziektegevallen terug maar bleef de jaarlijkse uitbarsting, zij het op kleinere schaal, terugkomen. In Nederland worden de polio-inentings programma's uitgevoerd met een Salk- vaccin-variant. ALS de herfstdagen en -avonden koel zijn en het zeewater nog zijn warmte bezit, schijnen verwijderde kusten soms in de lucht opgeheven, schepen zijn vreemd ver vormd en vuurtorens op grote afstand vertonen soms twee lichten boven elkaar. Niemand die lang aan de waterkant heeft vertoefd, zal één van deze verschijnselen nooit hebben opgemerkt. En ook vele inci dentele bezoekers van onze kusten zal het zeker wel eens zijn opgeval- len, dat de horizon de ene dag veel meer nabij schijnt d,a.n anders. Vaak meent men, dat dit op verbeelding berust, maar dat is niet zo. Want op dagen waarop er een groot verschil in temperatuur be staat tussen de lucht boven het land en die boven zee, worden de licht stralen omgebogen. In het algemeen zijn de lichtstralen ongeveer recht, maar als er dicht bij het wateroppervlak een laag warmere lucht aanwezig is, fungeert deze bij wijze van spreken als een lens die de stralen opwaarts buigt. Dit betekent, dat de horizon tichterbij komt. Niet schijn baar, maar in werkelijkheid, want door de opwaarts gebogen stralen kunnen we een kleiner deel van het bolvormige aard oppervlak waarnemen. En omgekeerd, als boven het water een laag koudere lucht hangt, buigen de lichtstralen zich naar be neden, zodat we de horizon verder van ons verwijderd zien. In dit geval kan het oog dus een groter deel van het aardoppervlak bestrijken. We kunnen ons dit gemakkelijk voorstellen, door ons te realiseren, dat de lichtstralen dus enigszins met het aard oppervlak meebuigen en later de grond (of de zeespiegel) raken dan een rechte of een opwaarts gebogen lijn. Vandaag zouden we liever eens geen rekening wil len houden met het buitenissige. De koude of warme lucht die boven zee hangt laten we dus voor wat zij is en we houden ons bezig met de vraag, hoe ver een mens in normale gevallen de horizon van zich ver wijderd ziet. ledereen weet, dat dit afhangt van de hoogte, waarop de waarnemer zich bevindt. Anders zou het bouwen van Euro masten natuurlijk minder zin hebben. Om te weten, hoe ver men in normale gevallen vanaf die mast in de verte kan zien, behoeven we slechts het eenvoudige formuletje te kennen dat is opgesteld voor het bepalen van de af stand tot de horizon. Die formule luidt: 3,851/ h km, of in eenvou diger woorden: de wortel uit de hoogte, maal 3,85. Zoveel kilometer kunt u dan zien (als het tenminste niet te heiig is). Aangezien de Euromast zo ongeveer 100 m hoog is, kunnen we de horizon dus op een afstand van 38,5 km zien. Doen zich uit zonderlijke omstandigheden voor, waarbij een laag koude tucht als lens fungeert, dan kan zoals ive boven reeds vertelden een veel grotere afstand worden gemeten, maar we hadden u beloofd, dat we ons vandaag tot het normale zouden bepalen en dan is bijna 40 km inderdaad welletjes. Maar ja, we zouden deze rubriek oneer aandoen, als we toch ook weer niet iets vreemds voor u in petto hadden. Het gaat over dieren, die blauwer bloed bezitten 'dan de adellijkste telg. Daarover een volgende keer. H. Pét-iUon (Nadruk verboden). FRANKFORT (UPI) Voor geld kan men vrijwel alles kopen, ook middeleeuw se kastelen compleet met kantelen, torens en spoken. Ridder Kunibert de Verschrik kelijke zou zich in zijn stenen sarcofaag omdraaien, als hij zou horen, dat zijn eens onbedwingbare kasteelmuren met al les wat er binnen ligt te koop waren voor ongeveer evenveel als op het ogenblik een kleine villa kost. Generaties lang hebben zijn onfortuinlijke onderdanen aan de ste nen muren gebouwd, waarvan de met- 8687. Terwijl Linnie zo bezig was met haar vuurtje waren Koen en Pommel al een hele tijd op stap. Ze werden langzamerhand wel moe van het lopen. Laten we even wat uitrusten! zei Pobbel. Ben jij ook zo moe? Een beetje ivel, ja! gaf Koen toe. Op een dikke wortel gingen ze zitten. Pobbel keek niet erg vrolijk. Nou weet ik het heus niet meer, zuchtte hij. We hebben al zo'n eind gelopen, en nog steeds zie ik geen bekende plekjesIk ben bang dat we toch verkeerd gegaan zijn! Toen keek Koen opeens aandachtig in de verte selspecie naar men zegt met ossebloed en melk werd aangelengd. Dit alles is thans te koop voor zestigduizend mark. Zo is de situatie in West-Duitsland en men kan er alles over te weten komen uit de advertentiepagina's van een nieuw tijdschrift, dat deze zomer voor het eerst verschenen is. Het heet „kastelen en pa leizen" en is een uitgave van de Duitse kastelenvereniging („Deutsche Burgen- verein"). Niet minder dan 24 kastelen, waarvan sommige schitterend zijn gemeu bileerd, worden te koop aangeboden in het eerste nummer van dit blad. De re- daktie zegt, dat het tweede nummer zelfs een nog ruimere keuze zal bieden. De advertenties in het eerste nummer boek ten een geheel onverwacht resultaat. Er meldden zich maar heel weinig kopers aan, maar wel dozijnen mensen, die iets dergelijks te verkopen hadden. Driehon derd jaar geleden waren de kastelen in Duitsland (en natuurlijk ook elders ter we reld) eigenlijk al ten dode opgeschreven, omdat zij niet langer weerstand konden bieden aan het geperfectioneerde artille rievuur. Gedurende de dertigjarige oorlog van 1618 tot 1648 zijn er dan ook vele ver woest. Aristocratische families, die meer last hadden van rheumatiek dan van het huis- spook, verlieten in de loop van de jaren hun tochtige burchten en torens om zich in steden te vestigen, waar zij comforta beler paleizen bouwden. Het zou tot de ne gentiende eeuw duren, voordat men weer romantische gevoelens voor de oude ade laarsnesten kon opbrengen en toen pas ging men aan het restaureren, vooral aan de oevers van de Rijn. Vandaag de dag is het echter een bij zonder kostbare geschiedenis vooral ook fiscaal om een kasteel te onderhouden. De eigenaars doen er hetzelfde als in En- 36) Alonso er: ik gingen naar „Cecil-Oriënt" om ons te verkleden, voor het geval wij in omstandigheden zou den raken die een vechtpartij onvermijdelijk maakten. Charley ging naar „Madrid" om zijn revolver te ha len. Wij spraken af elkaar om tien voor drie aan de westzijde van de Alameda de Herculès te treffen. Wij waren overeengekomen, Alonso en ik, dat wij elkaar in ons hotel niet zouden kennen, maar deze nacht maak te hij een uitzondering en toen hij klaar was kwam hij mijn kamer binnen. Terwijl ik de laatste hand aan mijn toilet legde strekte hij zich in een gemakkelijke stoel uit en stak een sigaret op. Opeens vroeg hij: Pépé. ..wat denk jij eigenlijk van die hele ge schiedenis? Beste jongen, dat zal ik je straks zeggen, nadat ik die Esteban gesproken heb. En als zij nu eens proberen je in de val te la ten lopen? De enige manier om daar achter te komen is de proef te nemen. Zou het niet verstandiger zijn dat ik in jouw plaats ga? En wie moet Ruth de boodschap overbrengen als ze jou te pakken nemen? Ik, waarschijnlijk? Nee, waarde vriend, daar voel ik niet voor. Je weet even goed als ik dat zij mij nauwelijks kennen, misschien in het geheel niet. Ik loop heel wat minder gevaar dan jij. Ga naar bed, Pépé en laat mij samen met Arbuthnot dit varkentje wassen. Ik was klaar en ik keek hem aan. Doe geen moeite, Alonso. Ik ga naar „Carabella del Cristo" en ik babbel met die meneer Esteban.. als hij bestaat tenminste. Ik voel mij niet gerechtigd een dergelijke kans onbenut te laten. Misschien komen wij hierdoor eindelijk op het spoor van Lajolette. Alonso stond op, met een diepe zucht. Wat kun jij verdraaid koppig zijn. Haast even koppig als jij, beste jongen. Op de afgesproken plaats wachtte Charley al op ons Hij was geheel in het zwart gekleed en de zwarte hoed. die hij diep in de ogen had getrokken, maakte hem vrijwel onzichtbaar. Hij droeg schoenen met rubberzolen. De agenten van Scotland Yard waren blijkbaar niet gewend onnodig risico te nemen. Zwijgend begaven wij ons naar de Antonio Susillostraat en waar deze straat uitkwam op de Peral-straat gingen wij uiteen. Charley en Alonso lieten mij vooruit lopen. Mijn collega volgde mij op honderd meter afstand op hetzelfde trottoir, ter wijl Arbuthnot naar de overkant sloop, rpij een ogenblik later met grote passen voorbijgleed en zich in de duis ternis oploste. Ik was goed gedekt en eerlijk gezegd vond ik dat lang geen onplezierige gedachte. Een paar tellen later dacht ik dat ook deze poging weer op niets zou uitlopen, want voor de ingang van de „Carabella del Cristo" had zich een minituur mensenme nigte verzameld. Er werd druk en heftig gesproken. Zodra ik de zaak binnenging vervloog mijn hoop op een gesprek met Esteban. Achter de tapkast stond de baas en hij voerde een opgewonden discussie, die ik woord voor woord kon volgen. Ik kreeg de indruk dat Baldonice in de ver dediging werd gedrongen: Maar hoe had ik dit nu kunnen voorzién mannen? Die jongen komt binnen en zegt: „er staat iemand bui ten die Esteban wil spreken". „Esteban? Welke Esteban?" zeg ik tegen hem. De jongen haalt zijn schouders op en snauwt mij toe: „Weet ik dat? Ik heb vijf peseta's gekregen om de boodschap over te brengen en ik groet je!" Hij liep er vandoor. Wat moest ik doen? Ik kende werkelijk geen Esteban. Ik heb door de zaal geschreeuwd: „Zit er hier soms iemand die Esteban van zijn voornaam heet?" Er stonden er drie op, nee, vier geloof ik. Ik zei: „Heeft een van de heren een afspraak in mijn café?" „Ja ik", zei er een. Het was een forse knaap en ik had hem nog nooit erder gezien. Ik heb de boodschap van dat jongetje overgebracht en hem gezegd dat zijn makker buiten op hem wachtte. Hij had er niet veel zin in. Hij streek met zijp. hand. over zij$ ogen en hij zei zoiets als „Dat staat me niet aan". Maar hij ging toch naar buiten en' vlak daarop werd er ge schreeuwd. De rest weten jullie even goed als ik. Lieve genade, zo'n opstand hebben wij hier in de buurt nog nooit gehad! En dan nog wel op Palmzondag. Sommige schoften staan toch ook voor niets! Ik deed mijn best niet al te veel belangstelling te tonen, toen ik vroeg: En was die Esteban ernstig gewond? De baas,die juist zijn glas aan de mond zette, ver slikte zich deerlijk. Hij zette het glas met een klap op de tapkast en haalde diep adem voor hij mij in het gezicht schreeuwde: Gewond? Morsdood, meneer! Jawel! Tien tot vijf tien centimeter staal in zijn lijf! Als u mij vraagt is hij bij de eerste steek al dood geweest. Wie heeft het gedaan? Ja, vertelt u mij dat nou eens, meneer. Hij heeft werkelijk de politie niet afgewacht, dat stuk uitvaagsel! Ondanks zijn Engelse flegma vloekte Arbuthnot gru welijk, toen ik hem vertelde, dat Lajolette ons weer achter het net liet vissen. Wij hadden te grote verach tingen gekoesterd. In een bijzonder slechte stemming sloegen wij de Amor de Dios-straat in, in de richting van de Sierpès, toen Charley onder woorden bracht wat ons alle drie op de tong brandde: Wie heeft hun in vredesnaam een tip gegeven? Ik voelde mij niet geroepen hem te antwoorden. Ik wist maar al te goed wat er in hem omging. Alonso, die waarschijnlijk mijn gedachtengang wel kon volgen, antwoordde al evenmin. Hardop dacht Arbuthnot verder: Tussen het ogenblik waarop die Esteban Moralès dat briefje in handen heeft gespeeld en het ogenblik waarop Moralès het ons heeft voorgelezen hebben wij met niemand anders te maken gehad dan met. .- En verder kwam hij niet. Het was alsof hij plotseling inzag wat hij met zijn woorden zou kunnen aanrichten. Verslagen maakte ik zijn zin af: Met Maria en Juan. Het zou mij heel wat waard zijn geweest de anderen te hebben horen protesteren, al hadden zij het alleen maar voor de vorm gedaan. Maar de stilte die op mijn openhartige woorden volgde was geladen en ver tolkte meer dan woorden hadden kunnen uitdrukken. Alonso kwam dicht naast mij lopen en greep mij bij de arm. Met dat gebaar wilde hij mij vermoedelijk duidelijk maken dat hij met mij te doen had. Ik zag er een overtuigend bewijs in, dat hij niet meer twijfelde aan de schuld van broer of zuster of van allebei. Mijn droom lag verbrijzeld aan mijn voeten en de scherven boden geen opwekkende aanblik. Voor „Cecil-Oriënt" hebben wij afscheid van elkaar genomen. Voor hij doorliep, vroeg Charley nog: En wat doen we nu? Alonso wenste geen enkele verantwoordelijkheid op zich te nemen. Hij maakte zich het antwoorden overbo dig door te vragen: Wat denk jij ervan, Pépé? Ik wist maar al te goed welk antwoord zij van mij verwachtten en omdat ik vandaag of morgen toch dooi de zure appel zou moeten heenbijten deed ik hun het genoegen te zeggen: Ik geloof dat wij morgen die Juan eens duchtig aan de tand moeten voelen. En het kan misschien geen kwaad ook zijn zuster eens onder de loep te nemen. Alonso ging niet meer mee naar mijn kamer. Hij begreep blijkbaar dat ik liever alleen was. Ik trok mijn jas uit en ik was bezig mijn das los te knopen, toen ik op een onverwacht idee kwam. „Cara bella del Cristo", de tent waar Esteban was neerge stoken, stond vlakbij het hoofdbureau van commissaris Fernandez. Mijn nieuwe bondgenoot moest over gegevens be schikken die ik niet bezat. Gegevens, die mij mogelijk dichter bij de oplossing zouden brengen, die ik zo graag wilde oplossen, ofschoon ik het met lood in de schoe nen probeerde. Toen ik de hoorn van de haak nam liep het tegen vier uur in de morgen. De kans was groot dat er behalve ggenten van de nachtdienst nie mand meer op het hoofdbureau aanwezig zou blijken. De hotelemployé aan de centrale toonde enige verba zing toen ik het door mij verlangde nummer opgaf. Nadat ik het hoofdbureau aan de lijn had gekregen en mijn naam had genoemd werd mij gezegd, dat Fer nandez nog aanwezig was. Ik bofte. Hallo, met senor Moralès? (Wordt vervolgd) geland en zetten de hekken open voor dag jesmensen, die er zich tegen betaling aan mogen vergapen. Dat geldt bij voorbeeld veer het nog altijd bewoonde kasteel Marksburg bij Braubach in het Rijndal. Daar komen elk jaar tachtigduizend men sen naar kijken, maar de veertigduizend mark, die zij aan het hek betalen, gaan vrijwel geheel op aan het onderhoud van de oude muren en de gebouwen zelf. Vele kastelen zijn omgeschapen tot hotels en musea of er zijn jeugdherbergen en scho len in gekomen. Duitsland telt op het ogenblik nog 24.000 kastelen, waarvan er 7.000 bewoond of bewoonbaar zijn. 6.500 zijn bouwvallen en de rest is nauwelijks meer als. kasteel herkenbaar. Advertentie de regelmaat van de klok Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl. f 1.35 Ideaal voor kinderen, as. moeders, werk buitenshuis NEW YORK (UPI) Een wit zwart gevlekte straathond vond dinsdag blijkbaar het verkeer te New York te druk. Hij besloot de ondergrondse te nemen. Bijna een uur lang liep de hond langs de rails zo nu en dgn grommend naar het grote zwarte ding met het schelle licht dat hem maar bleef volgen. Het grote zwarte ding was een trein van de ondergrondse. Er vlak achter was nog een ondergrondse trein, en daar achter nog één en nog één en nog één. Een lange sliert forensentreinen kroop op het spits uur door de tunnel. De bestuurder van de voorste trein had, zodra hij de hond gezien had het kantoor van de stationschef opgebeld die hem aan raadde, te proberen de hond van de rails af te krijgen, maar het dier geen letsel toe te brengen. Iedere keer dat hij de hond riep of het dier weg trachtte te jagen, begon de hond te grommen. De bestuurd'er bleef roepen, de hond grommen. Gestadig groeide de rij treinen die over de rails voortkropen. Een trein botste op een kwaad ogenblik tegen zijn voorligger op, waardoor zestien men sen licht gewond werden. Eindelijk slaagde het treinpersoneel er in, de hond te omringen. Het dier wist onder de voorste trein te kruipen, kwam in aanraking met de elektrische leiding en werd verdoofd. De slag om de onder grondse was gestreden. De hond kon nu gepakt worden en heeft bij de dierenbe scherming onderdak gevonden. Advertentie LONDEN Volgens de Daily Express zijn Engelse geleerden er in geslaagd een „super penicilline" te ontwikkelen dat schadelijke bacterieën, die bestand zijn te gen normale penicilline, kan doden. Het nieuwe middel zou zijn ontwikkeld door een groep deskundigen van Beecham Laboratories onder leiding van de 34-jari- ge dr. George Rolinson. Volgens het blad kan de super-penicilline o.a. met succes worden gebruikt tegen infecties die pa tiënten van kraamklinieken kunnen oplo pen. De ontwikkeling van de super-penicil line betekent een compensatie voor de royalties die aan de Verenigde Staten zijn verloren omdat de uitvinder van het peni cilline, Sir Alexander Fleming en zijn me dewerkers, geen patent aanvroegen op hun fabricagemethode, aldus de Daily Mail. De vervaardiging van het nieuwe mid del is wel gepatenteerd, en dit is volgens het blad de voornaamste oorzaak van de geruchten ter beurze als zou Beecham een middel tegen longkanker hebben ge vonden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9