BOSCH t gehele jaar door Geldboete geëist tegen coöperatie wegens overtreding Tabakswet Gemeenteraad Heemstede wil met spoed uit impasse Aalsmeers bloemencorso in het teken van de jeugd AGENDA RENAULT DAUPHINE Garage Den Hout Garage Hardebelt Haarlem kan tien miljoen gulden lenen Hogere tarieven bureau voor school- en beroepskeuze Principieel proces voor Haarlemse rechtbank Plan voor 156 woningen in Schalkwijk Massaal padvindersspel in Olympisch Stadion Hogere AOW-uitkering na 1 augustus in minde ring bijsteun bejaarden Zes weken geëist wegens bedreiging met mes Kapelaan Agterof nam afscheid van Heemstede KOELKAST 4 Bouw geref. en r.-k. bejaardentehuis Burgerlijke Stand van Haarlem Voor onze kwartaa l - a bonnés sinaasappel citroen vruchtenlimonade ZATERDAG 3 SEPTEMBER B. en W. vragen drie ton voor voltooiing van v. d. Aart-sportpark Ronde van Hoofddorp Expositie van Verwey mogelijk naar Keulen Haarlemse rechtbank Verkoop van grond voor halte<«^l-*onw van NZH kom pressor Prijzen vanaf ƒ532.- N.V. Willem van Rijn UIT STAD EN STREEK Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN7 De gemeenteraad van Heemstede zal niet in beroep gaan tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeuring werd onthouden aan het raadsbesluit tot herziening van het partiële uitbreidings plan voor „Kennemerduin". Dit is in de donderdagmiddag gehouden raadsvergade ring besloten. Binnen een jaar zal een nieuw uitbreidingsplan worden uitgewerkt, waarbij de terreinen „Kennemerduin" en „Overbos" aan de Herenweg als één geheel zullen worden bezien. Zoals bekend is, is op het eerste terrein een gereformeerd bejaardencentrum geprojecteerd. Voor „Overbos" heeft het regenteneollcge van ..Sint Bavo" eveneens een plan voor een bejaardencentrum, maar totnogtoe heeft dit niet de goedkeuring van de gemeen teraad kunnen krijgen. Doordat nu een nieuw uitbreidingsplan moet worden ontworpen, dreigt vertraging te ontstaan bij de bouw van het gerefor meerde tehuis, dat voor dit jaar bouwvo lume heeft gekregen. Zou dit jaar niet met de bouw kunnen worden begonnen, dan vervalt deze bouwvolume en is de stagnatie dus zeer ernstig. Hangende de voorbereiding van het uitbreidingsplan, zou toch vergunning voor de bouw van het gereformeerde centrum kunnen wor den gegeven op grond van artikel 20 van de Wederopbouwwet. Om de bouw tijdig te laten doorgaan, zouden hiertegen dan geen bezwaren ingebracht mogen worden. In de raadsvergadering hebben enige sprekers over deze kwestie het woord ge voerd. Ir. Kooymans (Prot. Chr.) meende dat B. en W. zich ten aanzien van de bestemming van „Overbos" het college wil hier geen r.k. bejaardentehuis reeds te duidelijk hadden uitgesproken. Spr. voelde zich door B. en W. enigszins onvolledig voorgelicht. Hij betreurde het zeer dat door het besluit van Gedeputeer de Staten vertraging bij de bouw van het gereformeerde bejaardentehuis kan ont staan. Ir. Kooymans informeerde naar de consequenties van dit besluit en vroeg zich af of een beroep op de Kroon geen zin heeft. Voorts vroeg hij of B. en W. be reid zijn met spoed het overleg met het regentencollege van „Sint Bavo" te her vatten. De heer Zegwaart (K.V.P.) stelde dat men nu is teruggekeerd op het uit gangspunt van 30 juli 1959. Hij had de hoop dat men nu eindelijk uit de impasse komt. Met een beroep op de Kroon zou het belang van „Kennemerduin" als dat van „Overbos" niet gediend zijn. Spr. no digde de burgemeester, mr. A. G. A. rid der van Rappard, uit het initiatief te ne men tot overleg tussen de gereformeerde stichting, het regentencollege „Sint Bavo" en het gemeentebestuur. Mr. Rutgers (V.V.D.) zou graag zien dat het gereformeerde bejaardencentrum op „Kennemerduin" zo spoedig mogelijk tot stand kan komen. Daarom is spoed in de behandeling van deze zaak gewenst. De voorzitter, burgemeester Van Rappard, stelde dat het er bij Gedeputeerde Staten alléén om gaat dat de twee terreinen als één geheel worden bezien. De provinciale commissie voor de gemeentelijke plannen voelt niets voor be bouwing van „Overbos" met een r.k. be jaardentehuis. De voorzitter deelde mee zojuist van „Sint Bavo" bericht te hebben ontvangen dat het regentencollege niet ak koord kan gaan met een tussenvoorstel van de stedebouwkundige Schut, waarbij slechts een gedeelte van de bebouwing op „Overbos" is geprojecteerd en de rest van de bebouwing meer naar de Blekersvaart is gedacht. „Hiermee heeft het regenten college de deur voor het overleg dichtge daan". In beroep gaan bij de Kroon achtte de voorzitter niet zinvol, omdat de behande ling van het beroep een lange tijd vergt. De voorzitter sprak de hoop uit dat met ieders medewerking de moeilijkheden voor het gereformeerde bejaardencentrum uit de weg kunnen worden geruimd, opdat tij dig met de bouw kan worden begonnen. Advertentie Prijs ƒ5625— Verreweg de zuinigste auto in zyn klasse Brandstofverbruik 1 1. op 17 km. Oliecarter 2!1. Verversen elke 2500 km. Wegenbelasting minimum Afschrijving gemiddeld 1 900.— tot f 1200.— per jaar en vaak nog minder. Zeer weinig reparatie en dan nog goedkoop door praktische constructie en lage onderdelen- prijs, b.v. complete motorrevisie ongeveer f 300. Daarbij: veilig, pittig en elegant. Laat u eens geheel vrijblijvend voor lichten door HOOFDAGENTSCHAP Wagenweg 166-168 - Tel. 12138 en 15056 B-AGENTSCHAP Rijksstraatweg 249 - Telefoon 57455 BEVALLEN van een zoon: 24 aug.: N. Sikkens-Meijer; W. C. Kroon-Zoet; C. J. Overes-van der Aar; M. C. van den Berg- Muller; 25 aug.: H. Kemps-van Ombergen; W. H. A. Lubbers-Verbraeck. BEVALLEN van een dochter: 22 aug.: A. Nortier-van Pelt; 24 aug.: M. Bruijs- Leising; E. Z. Bos-Alting Siberg; A. M. Jonk-Nooij; A. Westendorp-Tholen; J. M. Groot-van Leeuwen; 25 aug.: M. P. Bijs- ter-Houthuijzen. OVERLEDEN: 24 aug.: A. C. Hardebil- van Hoorn, 50 j., Kortenaerstraat; C. Bos, 81 j., Hélène Swarthstraat; M. J. Kassels, 60 j., Maerten van Heemskerkstraat; G. H. Rollfs of Roelofs, 83 j., v. Kinsbergenstraat. GETROUWD: 25 aug.: J. Bekooij en C. van den Berg; J. W. Oudhoff en M. J. Feitsma; G. H. Hoogers en A. M. Wolters; J. J. M. Zegers en J. J. M. Hutten; H. A. Blanke en A. M. J. Rösener Manz; C. J. Verhulst en P. G. Winter; A. Wildschut en F. V. M. Mudde; H. G. Feije en E. E. M. de Droog. Een krediet van bijna vijftig mille werd uitgetrokken om de gasdruk i: Bennebroek en Vogelenzang te verbeteren. Ter com pensering is de gasprijs voor dat gebied met een cent per kubieke meter verhoogd. Over deze verhoging, zonder instemming van B. en W. van Bennebroek, zijn in de laatste raadsvergadering van Benne broek enkele onvriendelijke opmerkingen geplaatst. De heren Verkouw (Arb.) en Scheer (V.V.D.) vroegen hierover enkele inlichtingen. De voorzitter antwoordde dat het con tract voor de gaslevering aan Bennebroek niet is verlengd, omdat het overleg met B. en W. .van Bennebroek bijzonder moei lijk is verlopen en men daar eigenlijk wei nig van zich heeft laten horen. De ver hoging van de gasprijs was dringend no dig, gezien de grote investeringen. „In Bennebroek heeft men deze zaak maar op de lange baan geschoven, wij werden nu eenmaal voor de noodzaak geplaatst om de prijs te verhogen". De voorzitter voegde hieraan toe: „Ben nebroek mag ons wel op de blote knieën danken dat wij zoveel voor die gemeente doen, het levert ons beslist geen voorde len op". De voorzitter wilde de raadsle den van Bennebroek beslist niet als „on mondige kinderen" beschouwen zoals een van hen had verondersteld. „Maar na dc opmerkingen van dat betrokken raads lid zou ik één voorbehoud willen maken", aldus de voorzitter. Hij voegde hieraan toe dat de opmerkingen van dat raadslid niet met de feiten overeenstemmen. Mr. Rutgers zei te hopen dat spoedig een nieuw contract voor de gaslevering zal worden gesloten. Besloten werd twee auto', en een scoo ter voor de politie aan te schaffen. Enige sprekers lieten veel waardering aan het adres van de politie horen. De raad ging akkoord met een reorga nisatie van de schooltandverzorging. Me vrouw Vriensendor p-D e C 1 e r q (V.V.D.) sprak de hoop uit dat hiervan zo veel mogelijk mensen profiteren. Als ideaal zag zij ook een behandeling van de gebitten van kleuters. Mevrouw Cohen Koster (Arb.) zei te hopen dat geen ouders zich om de kosten aan de school tandverzorging van de kinderen zullen ont trekken. De voorzitter durfde niet in te gaan op haar suggestie de kosten voor de vrijwillig verzekerde ouders op basis van vrijwilligheid in rekening te brengen. Bij de behandeling van de gemeentebe groting in het najaar zal op dit punt wor den teruggekomen. De overige voorstellen werden alle aangenomen. Eervol ontslag werd verleend aan de heer W. Dijksma, hoofd van de Dreef- school, en de heer H. J. Thomesen, on derwijzer aan de Voorwegschool. Ingeko men was een verzoek om medewerking bij de uitbreiding van de St. Antonius school voor u.l.o. met vier leslokalen, voor de inrichting van die lokalen en de ver groting van de fietsenstalling Bij de rondvraag wees de heer Ver kouw dat mogelijk in ruimere mate ver gunningen voor de aanleg van zwembaden zullen worden afgegeven. De - voorzitter deelde mee dat het plan voor het nieuwe zwembad in september, bestekklaar is. Op verzoek van mevrouw Cohen Koster zal de parkeersituatie bij de winkels tussen Zandvoortselaan en Von dellaan worden bezien. De heer Van der Linden (K.V.P.) bracht de tijdelijke invasie van enkele woonwagens in de Ringvaartlaan ter spra ke en zei de gang van zaken met betrek king tot de verbetering van 't woonwagen kamp bijzonder onbevredigend te achten. Het werk heeft veel te lang geduurd. Wet houder Van Lent kon de critiek onder schrijven. Ook hij stelde dat met het werk veel te lange tijd gemoeid is ge weest. Aan Openbare Werken is opgedra gen de verbeteringen met spoed uit te voeren. In september zal het werk einde lijk klaar zijn. bestaat de gelegenheid het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze over te laten schrijven. Hierdoor komt het aanbieden van kwitanties te vervallen, terwijl onze abonnés ook niet elk kwartaal de moeite behoeven te nemen een giro biljet uit te schrijven. Indien u hiervan gebruik wilt maken, verzoeken wij u een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Telefoon 15295 (6 lijnen) Namens de minister van Binnenlandse Zaken is aan de n.v. Bank voor Neder landse Gemeenten geadviseerd aan de ge meente Haarlem een geldlening van tien miljoen gulden aan te bieden voor de fi nanciering van de voortzetting van reeds onderhanden werken en van de in 1960 te beginnen nieuwe werken, die in over leg met G.S. door B. en W. zullen wor den aangewezen. De bank biedt aan deze lening te ver strekken in vier termijnen van elk 2V2 miljoen gulden, respectievelijk op 1 september, 1 oktober, 1 december en 31 december. De eerste lening wordt aange boden tegen een rente van 4V2 percent, een koers van 98% percent en een loop tijd van 25 jaar. B. en W. stellen de raad voor deze lening aan te gaan. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de tarieven van het gemeentelijk bu reau voor school- en beroepskeuze, die van 1947 dateren, te wijzigen. Het nieuwe ta rief houdt zowel met de kostenstijging als met de draagkracht rekening. De totale kosten van het bureau worden gesteld op f 104.000 per jaar. Weliswaar worden deze kosten door het nieuwe ta rief niet geheel gedekt, maar. aldus B. en W., het maatschappelijk belang eist dat de tarieven zo min mogelijk prohibi tief werken. Volgens een berekening be draagt de kostprijs per voorlichting 100 gebaseerd op een aantal voorlichtingen per jaar van 790 voor Haarlemmers en 250 voor niet-inwoners van Haarlem. Voorgesteld wordt voor inwoners van Haarlem de voorlichting gratis te geven voor mensen met een belastbaar inkomen tot. 3500. Voor elke duizend gulden méér belastbaar inkomen (tot 7.500) bedragen de kosten voor een voorlichting telkens vijf gulden en van 7.500 tot 10.500 voor iedere vijfhonderd gulden belastbaar in komen eveneens telkens vijf gulden. Boven de 10.500 gaan de kosten per duizend gulden met tien gulden omhoog. De kosten per voorlichting voor mensen met een be lastbaar inkomen van 12.500 of méér be dragen 100. De opbrengst van dit tarief wordt voor inwoners van Haarlem geraamd op 12.500 en op /'25.000 voor niet-Haarlemmers. De Haarlemse rechtbank, gepresideerd door mr. J. P. Petersen, heeft zich don derdag een groot deel van de middag be zig gehouden met de behandeling van een principiële kwestie, waarvan liet verlenen van korting op tabaksarlikelen het mid delpunt vormde. Als verdachte stond in deze zaak terecht de 53-jarige voorzitter van de coöperatieve verbruiksvereniging Haarlem U. A., die door de rijksadvocaat gedagvaard was omdat in een van de zaken van de Coöp Haarlem een korting was verleend van 4 percent op een bedrag besteed aan boodschappen, waaronder zich ook tabaksartikelcn bevonden. En dit nu was, aldus de rijksadvocaat jhr. mr. P. R. Beelaerts van Blokland, in strijd met artikel 45 van de Tabakswet 1921, waarin vermeld staat, dat het verboden is tabaksartikelen tegen een lagere prijs te verkopen, dan is vastgesteld. Als getuige-deskundige a decharge ver scheen voor de x-echtbank de adjunct-di recteur van de centi'ale van Nedexjand- se verbruikscoöperaties, die na een uit voerige uiteenzetting over de totstandko ming en de ontwikkeling van de coöpera ties verklaarde, dat het in Nederland al gemeen gebruikelijk was, dat de leden van de verbx-uikscoopex-aties ook op de tabaks artikelen hun korting krijgen, welke dan in de vox-m van een dividend wordt uitge keerd. De rijksadvocaat gaf overigens toe, dat de minister inderdaad jarenlang oogluikend had toegestaan, dat de coöperaties een eigenlijk niet geoorloofde korting op ta baksartikelen hadden verstrekt, maar sinds 1958 was daar verandering in geko men. De sigarenwinkeliei-s wairen name lijk begonnen te klagen over naar hun mening oneex-lijke concurrentie en boven dien was duidelijk gewoi-den dat het in de winkels door een splitsing van de admini- B. en W. van Haarlem stellen de raad voor aan het rijk een grondvoorschot van 530.034.60, een bouvvvoortschot van 2.492 987,jaarlijkse bijdragen in het exploitatietekort en „Krotopruimingsbi.j- dragen" te vragen ten behoeve van de bouw van 156 woningwetwoningen in het uitbreidingsplan „Schalkwijk" ten behoeve van de woningslichting „Ons Belang". Tevens stellen B. en W. voor aan „Ons Belang" het te verkrijgen bouwvoorschot als vooi'schot te verlenen, alsmede 97.314 voor de bouw van twee kantoorruimten, één dokterspraktijkruimte en veertien garages in genoemd uitbreidingsplan en 25.000 voor het aanschaffen en aanbren gen van 156 geisers. Het plan is ontworpen door architect J. Dunnebier en omvaat 55 driekamerwonin gen, 55 vierkamerwoningen, 26 vijfkamer- woningen en 20 zeskamerwoningen. Door Muijs en De Winter's Bouw- en Aanne mingsbedrijf n.v. is een aanvaardbare pi'ijsopgave gedaan. De huren van de wo ningen per week zullen naar raming ge middeld 16,75 bedragen, welke kosten moeten worden verhoogd met vergoedin gen voor genot van geisers, stroomver bruik, onderhoud van centraal antenne systeem en tuinen. Advertentie Het Aalsmeerse bloemencorso wordt dit jaar zaterdag 3 september gehouden. On der het motto „Jeugd en bloemen" staat het bloemenfeest ditmaal in het teken van de jeugd en in het bijzonder van de pad vindersbeweging, dit ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Nederland se Padvinders Vereniging. Het traditione le stadionspel zal door vijfduizend padvin ders en padvindsters worden opgevoerd. Voor het eerst sinds jaren zal het corso, waarin 21 praalwagens en even zoveel versierde personenauto's zullen meerijden door een gedeelte van Amsterdam trek ken. Het bloemencorso vertrekt om 11 uur uit Aalsmeer en wordt omstreeks kwart over twee in het Olympisch Stadion ver wacht. Drumbands en muziekkorpsen zul len de fleurige stoet tijdens zijn tocht ver gezellen. Na het stadionspel dat tot om streeks vier uur zal duren is de route van het corso door Amsterdam als volgt': Amstelveenseweg, Corn. Krusemanstraat, De Lairessestraat, J. W. Brouwersplein, Van Baerlestraat, R. Hartplein, J. M. Coe- 1 Met het oog op de grote behoefte aan sportvelden in Haarlem achten B. en W. het gewenst spoedig over te gaan tot de voltooiing van het Van der Aartsportpark in Haarlem-Noord. Voor de aanleg van driesportvelden ver zoeken zij de raad een krediet van 297.000 ter beschikking te stellen, in welk bedrag is begrepen de bouw van een kleedhuis, waaxwan de kosten zijn geraamd op 95.000. Het Van der Aartsportpark zal na deze uitbreiding tien speelvelden en twee kleed gebouwen omvatten. nenstraat, Apollolaan, Olympiaplein, Olympiaweg, Stadionplein en Amstelveen seweg. De praalwagens zullen dan 's avonds van acht tot elf uur in de hallen van Maarse en Kx-oon in Aalsmeer ten toongesteld worden. Op vrijdagmiddag 2 september van twee uur af zal het pu bliek in de gelegenheid gesteld worden de versierde wagens in de Centrale Aals meerse Veiling te bezichtigen. De 21 praalwagens zullen elk een tafe reel uit het leven van het kind uitbeel den. De ontwerpen zijn weer van de hand van de heer Toon Noyons. Het stadion spel (dat onder de algemene leiding en regie van de heer J. C. Haagedoorn jr. zal staan) heeft de geschiedenis van een halve eeuw padvinderswerk in Nederland tot ondex-werp. Aan het slot zal de commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland dr. M. J. Prinsen een padvinders-rally afnemen waaraan alle 5000 deelnemers aan het spel zullen deelnemen. Ongetwijfeld zal het Aalsmeex-se bloemenfeest weer talrijke be wonderaars trekken. Voor de derde maal houdt de Halfweg- se wielerclub „De Bataaf" zatei'dagmid- dag 27 augustus in Hoofddorp een wieler ronde. Ondanks het feit dat deze x-onde als een clubonlmoeting tuss-.n het organi- sex'ende „De Bataaf" *>n het Amstei'dam- se „Le Champion" wordt gei-eden, kan er toch een aai'dige strijd verwacht wox'den, want onder de deelnemers bevinden zich: de Noordhollandse kampioen Gerax-d Wes- seling, Mik Snijder, die vorige week in Kortenhoef zo'n best debuut als beroeps rijder heeft gemaakt; Geb Cuvelier, Jan Fransen, Jux-rie Dokter, die onlangs lid ge worden is van „De Bataaf" en oorspron kelijk uit Enschedé komt; Freddy van Lachterop, Dries Helsloot, Henny Schou ten, Henk den Enting, Wim Griffioen, Ko Zomer en verschillende andere renners. De start is om vier uur en de af te leggen afstand bedraagt tachtig kilome ter. Vooraf is er een rit voor aspiranten over 25 kilometer, waarvan de start om drie uur is. De opbrengst van deze wie lerronde is bestemd voor de sportuitwisse- ling Haarlemmermeer-Caterham (Eng.). De eretentoonstelling van werk van Kees Verwey welke wordt gehouden in de Vis- hal, Gi-ote Markt te Haarlem, is verlengd tot en met vrijdag 9 september 1960. Er zijn op het ogenblik besprekingen gaande met de schilder om deze tentoonstelling ook in Keulen te houden. Tevens zal het tijdschrift „Weltkunst" een geïllustreerd artikel aan deze ereten toonstelling wijden. De voorschotten en de definitieve verho ging van de uitkering ingevolge de A.O.W. zullen, in zoverre deze betrekking hebben op de periode van 1 april tot 1 augustus 1960, niet in mindering worden gebracht van dc bijsteun die de Haarlemse bejaar den hebben ontvangen van de gemeente lijke dienst voor sociale zaken. Na 1 augustus zal de verhoogde A.O.W.-uitke- echter wel afgetrokken worden van de bij steun. Dit delen B. en W. van Haarlem de raad mee in antwoord op de vragen die het raadslid mr. M. D. Proper (Comm.) had gesteld. B. en W. zijn voor wat de hogere uitkering na 1 augustus betreft van mening dat er geen aanleiding is deze ver hoging bij de berekening van de aanvul lende steun voor bejaarden buiten be schouwing te laten, zoals de heer Proper had verzocht. Zij merken in dit verband op dat de steunnormen voor alle groepen van ondersteunden per 1 april 1960 zijn verhoogd in verband met de stijging van de kosten van levensondex-houd. Het in stellen van een afzonderlijke gunstiger steunnorm voor bejaai'den woidt onjuist ten opzichte van andere groepen van on- dei'steunden geacht. B. en W. wijzen er op dat in individuele gevallen, waarin door bijzondere omstandigheden het toepassen van de algemeen geldende nox-m een hard heid zou kunnen betekenen, altijd de mo gelijkheid open blijft van de normen af te wijken. stratie mogelijk was de tahaksartikelen buiten de dividend-verlenin te houden. Mx\ Beelaerts meende, dat de coöpex-atie verweten kon worden artikel 45 van de Tabakswet overtx-eden te hebben. Daaroxri eiste de rijksadvocaat een geldboete van 100 de minimum boete overigens, aange zien het hier een px-oefproces betx-of. De officier van Justitie, mr. J van den Oever eiste voorts een vervangende hechtenis van twintig dagen. De verdediger, mr. H. F. Blaise, sjprak als zijn oordeel uit, dat de coöperatieve verbruiksverenigingen met het verlenen van de dividenden beslist geen oneerlijke concurx-entie bedreven. „We houden ons aan de juiste banderolprijzen", aldus mr. Blaise," en we verdele.. de winsten volgens het distributieve principe. We zijn volgens de statuten eigenlijk verplicht een dividend- of korting zo men het noemen wil te vex-lenen". Mr. Blaise meende daar om dat er geen straf opgelegd kon wor den, waarna de rechtbank de uitspraak bepaalde op 8 september. Zes weken gevangenisstraf met gftrek heeft de officier van Justitie bij de recht bank in Haarlem donderdagmiddag geëist tegen een 28-jarige los-werkman uit Haar lem, die terechtstond omdat hij een café houder en een melkhandelaar uit IJmui- den met een mes zou hebben bedreigd Het was allemaal een gevolg van het bezoek op 14 maart van dit jaar van een viertal jongelui aan een café in IJmuidcn. Er wei'den rondjes aangeboden, maar bij het vorderen van de avond bleek geen der aanwezigen voldoende geld bij zich te hebben. De één na de ander verdween met een doorzichtig verhaaltje het etablis sement om er niet meer in terug te ke ren, todat verdachte alleen was ovei'ge- bleven. Hij was bevreesd dat hij het ge lag moest betalen en eclipseerde toen ook maar. Dit zinde de caféhouder allerminst. Hij ging tesamen met een bevriende melk handelaar de haastige klant na en liep, op straat gekomen, op hem toe. Wat zich toen afspeelde bleek moeilijk te recon- stx-uëren te zijn. In elk geval had ver- dachte een geopend zakmes in de hand, waai-mee hij de kastelein en diens vriend op een afstand hield. Bovendien zou hij geroepen hebben: „Ik steek je aan flin- tus". De los-arbeider ontkende deze woorden te hebben gebezigd. Bovendien beriep hij zich op noodweer, aangezien hij meende te worden aangevallen. De caféhouder en melkhandelaar ontkenden hem te hebben bedreigd, ofschoon eerst genoemde de loswerkman wel enkele klap pen en schoppen schijnt te hebben gege ven. Of er met het mes dreigende steek- bewegingen waren gemaakt kon niet meer met zekerheid worden vastgesteld. De of ficier van Justitie, mx\ G. W. F. van der Valk Bouman, zag voor de los werkman geen grond aanwezig een mes te trekken en eiste een faevangenisstraf van zes we ken met aftrek. De raadsman, mr. J. H. van Wijk, meende dat zijn cliënt wel de gelijk bedreigd was en vroeg yrijspraak, respectievelijk ontslag van rechtsvervol ging. Uitspraak donderdag 8 september om half tien. „Jan, je bent voor ons een voorbeeldig huisgenoot geweest, waar wij veel harte lijkheid, pret en warmte van mochten on dervinden". Deze woorden richtte pastoor C. Pouw donderdagavond in geb. „Nieuw Berkenrode" aan de Hei'enweg in Heem stede tot kapelaan J. J. M. Agterof, die wegens zijn benoeming tot kapelaan bij de Sint Vitusparochie te Bussum, vandaag de Heemsteedse parochie „Berkenrode" heeft verlaten. De toespraak wex'd gehou den tijdens de bijeenkomst, tijdens welke de parochianen in de gelegenheid werden gesteld van hun kapelaan afscheid te ne men. Pastoor Pouw betuigde de schei dende kapelaan zijn hartelijke dank en hij eindigde met de wens, dat kapelaan Agte- i'of een goed priester zal blijven. Nadat een kabouter en een gids hun aal moezenier door middel van een samen spraak op rijm in een vriendelijk zon netje hadden gezet, welke dialoog werd besloten met het aanbieden van een boe- kenbon, sprak de heer B. Nooy namens de diverse organisaties in de parochie, waar kapelaan Agterof een leidende func tie in heeft vervuld. Zoals het Maria-le- gioen, de Gouden Ring, de Katholieke Mid denstands Vereniging, 't missie-comité en verschillende gespreksgroepen. De heer Nooy noemde de vele activiteiten van kapelaan Agterof een sprekend voorbeeld van practische zielszorg, vooral omdat het initiatief en de verdere uitwerking in het bijzonder van deze priester was uitgegaan. „Voor dit alles onze hartelijke dank en wanneer U soms in uw nieuwe parochie niet wordt geaccepteei-d dan kunt U ervan zijn overtuigd, in Heemstede weer met open armen te worden ontvangen", besloot spreker onder duidelijke instemming van de aanwezigen. Vervolgens sprak de heer J. Bouwman namens alle parochianen. Hij kwalificeer de kapelaan Agterof als een bij zijn pa rochianen bijzonder geliefd priester, die door zijn mildheid en begrip veel genade heeft mogen uitdelen. Daarnaast heeft hij velen gesticht door zijn waardige en man nelijke vroomheid, gecombineerd met een nimmer aflatende ijver en een groot plichtsbesef. Ook deze spreker wenste ka pelaan Agterof verder nog een mooie priesterloopbaan toe. Op zijn beurt verklaarde kapelaan Agte rof in Heemstede bijzonder gelukkig te zijn geweest en prettig onder de beide pastoors te hebben gewerkt. Hij kon zijn parochianen ten slotte niets beters toevoe gen dan de wens: „Houdt het hier zo!" Hierna bestond re gelegenheid afscheid te nemen, waarbij vele geschenken werden aangeboden. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor aan de Noord-Zuidhollandse Vervoer maatschappij in koop af te staan een ter rein van ongeveer 375 vierkante meter aan de Tempeliersstraat ten behoeve van de bouw van een halte- en administratiege bouw met fietsenstalling voor het perso neel. De koopsom bedraagt 33,— per vier kante meter. Advertentie V ''■•■■AS Tji:;;;-- /-r.v-', V.'" zorgt voor Uw gezondheid "f" 't verkrijgbaar bij de bonafide handel :.-v V v Alleenvertegenwoordiging vl I'J Amsterdam, Haarlemmerweg, 475, tel. 185222 (10 lijnen). Nieuws in het kort Vernieuwing steiger. Voor de ver nieuwing van een steiger langs de kano vijver aan de Schalkwijkerweg is f 10.350 nodig. B. en W. van Haarlem vx-agen de i-aad dit bedrag te voteren. Aankoop perceel. Ten behoeve van de sanering van het Rozenprieel is het nodig dat de gemeente Haarlem onder meer in bezit komt van de woning Voortingstraat 9. Dit pand kan worden aangekocht voor 2.000. B. en W. vragen de raad dit krediet te votex-en. Afscheiding speeltuin. B. en W. van Haarlem vx-agen een krediet van 1.670 voor het aanbrengen van een nieuwe om heining om de openbare speelgelegenheid lussen Croesenlaan en Hendrik Roozenlaan. Openluchttheater, zaterdag 20.15 uur: Toneelgroep Ax-ena met „Spel der vergis singen". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 18.45 en 21.15 uur, zondag echter 13.30, 16, 18.45 en 21.15 uur: „Simson en Delila", 14 jaar. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Sabo teur", 14 jaar. Lido Theater: Dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Mijn man is bij de FBI", alle leeftijden. Zaterdag 23.30 uur: „De kat", 18 jaax-. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Dagelijks (ook zondags) 14 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur, zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Fanfare", alle leeftijden. Reinbrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uux-, zondags tevens 16.15 uur: „Fred dy unter fremden Sternen", alle leeftijden. Zondag 11 uur: „De wereld der stilte", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De trek naar het westen", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Whisky als water" alle leeftijden. Iedere ochtend 10.30 uur: Va kantieprogramma (Donald Duck e.a.). Zon dag 11 uur: „Lassie's grootste avontuur", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Dagelijks 14.30 uur: „Kop op, borst vooruit", alle leeftijden. Vandaag tot en met zondag 19 en 21.15 uur: „Conny, een meisje van zes tien", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 10 tot 12 30 en 13.30 tot. 17 uur. zondag 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunstwer ken 'lit crc.i-v-ior>nfpliil.- hpzit. Vishal: Tot 10 september eretentoonstel ling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Kees Verwey. dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): De gehele maand augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van grafiek van Fi- lippo Albertoni uit Bologna. Kunstzaak „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 28 augustus expositie van werken van H. Schoorl. Dagelijks van 9 tot 17 uur, op maandag, woensdag en vrijdag levens van 18 tot 20 uur. Bisschon- ik (.Tansstraat): Tot 11 september expositie van nrentenrepk- sen Miserere en Passion van Georges Roualt. Dagelijks 10 tot 17 uur, zondags 13 tot 16 uur. Vrijdag 26 augustus Thalia, 20 uur- „Heimatlos" Rex, 20 uur: „Heerseres van de onder wereld". Zaterdag 27 augustus Thalia, 10 en 21.15 uur: „Heimatlos". Rex, 20 uur: „Heerseres van de onder wereld". Vrijdag 26 augustus Kennemer Theater. 19 en 21.15 uur: „Dp kampioen-melkboer" Luxor-Theater. 19 en 21.15 uur: „Da? blaue Meer und du". W.B. Theater, 20 uur: „De bezeten jacht".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4