Benelux-beraad over de Europese plannen van De Gaulle GRATIS OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Minister Lunsverheugende eenheid van inzicht SCHOOL SCHRIFTEN Bouwondernemers vragen regering meer armslag HET WEER VAR en Irak bejubelen dood van „imperialistisch agent" Begroting Rotterdam 1961 is weer sluitend Amsterdamse wethouder burgemeester van Velsen? Koningin ontvangt de Nederlandse atleten 75e JAARGANG No 44 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 305e JAARGANG No 197 Koninklijk Gezin morgen naar paleis Het Loo Nu! Haast u! Olympiade Alléén bij T&hGVi In particuliere sector driekwart van alle woningen bouwen Koel weer Aan het strand êee WIUKKIo mjo/n i/ot/Vt/i// Rel in Stanley stad Jordaanse premier onder puin bedolven Hoessein laat onmiddellijk een nieuwe regering vormen Makarios inspecteert Als u gaat verhuizen In de krant van heden: Het woord is aan Opnieuw goud voor Gaiardoni Dawn Fraser snelste op de vrije slag A tie en Marianne in de finale Kanoërs met lege handen Goed begin voor Ben Verhagen Worstelaars nu uitgeschakeld Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- gT |T T II I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). I9"111111! V* I I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 91 1 I I P" f 1^ I li l I ll I I 1 Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N.§ Soendaplein, Tel. 57755 1 VA VA 1 JLVlllQ VA U U 1 \X VA P-P;/ t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Morgen viert Prinses Wilhelmina haar tachtigste verjaardag. Koningin Juliana en Prins Bernhard, die op het ogenblik met vakantie in Italië ver toeven, zullen morgen naar Nederland terugkeren ter viering van de tachtigste verjaardag van Prinses Wilhelmina. De verjaardag van de Prinses zal gevierd wor den in huiselijke kring. Prinses Wilhel mina vertoeft op het ogenblik op paleis Het Loo. Na de viering van de verjaardag gaat het koninklijke gezin weer naar Italië terug. Evenals voorgaande jaren bieden B. en W. van Rotterdam voor 1961 een sluitende begroting aan. Het totaal van inkomsten en uitgaven bedraagt f 339.502.395,tegen 312.024.567,van de vorige begrotingen. Een en ander is ongeacht de verreken posten, die voor de jaren 1960 en 1961 respectievelijk totalen van ruim 136 mil joen en ruim 153 miljoen aanwijzen. BRUSSEL (ANP) „Er is een verheugende eenheid van inzicht gebleken in het standpunt van de drie Benelux-landen", aldus heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, maandagavond in Brussel verklaard na besprekingen met zijn Belgische en Luxemburgse collega's over de nieuwe initiatieven, die de af gelopen weken zijn genomen over de vei'dere ontwikkeling van de Europese eenheid. Onderwerpen van gesprek tussen mr. Luns en de Belgische en Luxemburgse ministers van Buitenlandse Zaken, Wigny en Schaus, waren in de eerste plaats de suggesties van president De Gaulle voor een verdere politieke eenheid van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap en de na de ontmoeting tussen kanselier Adenauer en minister-president Macmillan gebleken inzichten van de Westduitse en Britse regeringsleiders over de economische aspecten van de Europese integratie. Het Benelux-overleg werd in Brussel gehouden aan de vooravond van het ge sprek, dat de Nederlandse en Belgische premiers en ministers van Buitenlandse Zaken deze en de volgende week in Parijs zullen voeren met president De Gaulle en het overleg, dat minister Wigny vandaag in Rome zal hebben met zijn Italiaanse collega Segni. Luns had kortgeleden reeds een gedachtenwisseling met de Italiaanse minister in Venetië. De drie ministers bleken eensgezind van oordeel, dat aan de samenhang van de Advertentie bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 De Nederlandse Bond van Bouwonder nemers heeft zich in een adres tot de mi nisterraad gewend naar aanleiding van de sinds april 1960 door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid afge kondigde nieuwe subsidieregeling. Deze regeling biedt voor het particulier initiatief de mogelijkheid, op ruime schaal arbei ders* en goedkope middenstandswoningen te bouwen en te exploiteren. In het adres aan de ministerraad zegt de bond, dat de nieuwe regeling door de par ticuliere bouwondernemers volledig is aan gegrepen. Per eind juni werden in de par ticuliere sector subsidie-aanvragen inge diend voor de bouw van 59.800 woningen waarvan 52.000 aanvragen betrekking had den op de goedkoopste categorie (de zoge naamde A-woningen) en wel 18.200 wo ningen bestemd voor de verhuur en 33.800 voor de verkoop. De bond stelt, dat op grond van deze gegevens de conclusie mag worden ge trokken, dat het particuliere initiatief met terdaad in staat en bereid is, te voorzien in de woningbehoefte van arbeiders en middengroepen. In dit verband wordt opgemerkt, dat in verscheidene gemeenten de huurprijzen van particuliere woningen (met maxima van 60— in de vijfde tot 85.— per maand in de eerste gemeenteklasse) op een lager niveau zullen komen te liggen dan van soortgelijke woningen in de woning sector. Ook in de zogenaamde vrije sector aldus de bond valt een grote ontplooiing te constateren van het particulier initiatief, en wel zodanig, dat de verwachting gewet tigd is, dat met de bouw van tenminste 10.000 woningen per jaar kan worden be gonnen. Verwachting tot morgenavond: Vrij koel weer met wisselende bewolking en enkele buien. Ma tige tot krachtige noordweste lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Afwisselend enkele buien en opklaringen. Krachtige, later matige noordwestelijke wind. Vrij koel strandweer. In de middag 17 tot 18 gr. C., zeewa ter bijna 18 gr. G. Vooruitzich ten uit het noordwesten nade ren opklaringen, maar het alge mene Aveerbeeld blijfd nog on bestendig. De particuliere"*woningbouw, aldus het adres van de NBB, wordt evenwel ernstig belemmerd door het feit, dat het totaal aantal te bouwen woningen, althans voor 160, is beperkt tot slechts 42.500. Deze limi tering, zo zegt de bond, staat de door de regering gewenste en zich openbarende uitbreiding van de particuliere woning voorziening in de weg, temeer waar deze beperking tot gevolg heeft, dat bij de toe neming van het aantal ongesubsidieerde woningen de bouw van de goedkoopste ar beiderswoningen wordt verminderd. Volgens de NBB zal de doelstelling van de regering, om te komen tot een terugkeer naar normale verhoudingen, slechts dan effect kunnen sorteren, indien metterdaad op drastische wijze tot uitbreiding van de particuliere woningvoorziening op korte termijr zal worden overgegaan, uitgaande van de gedachtengang van de regering, dat per jaar niet meer dan 80.000 woningen kunnen worden gebouwd, acht de bond. bij wijze van overgangsmaatregel, het nood zakelijk van dit aantal tenminste 60.000 woningen in de particuliere sector zullen worden toegewezen. Teneinde voorts een soepele overgang naar een ongesubsidieerde woningbouw in de sector van de verkoopwoningen te ver- westelijke wereld zeer veel ontbreekt en dus elk Voorstel om de samenwerking te verstevigen „met sympathie" dient te worden bestudeerd. Naar Luns verklaarde houdt het Benelux-standpunt de volgende drie uitgangspunten in: 1. Als uitvloeisel van eventuele nieuwe organisaties mogen de E.E.G. en de Noordatlantische Verdragsorganisatié niet worden verzwakt. 2) Dé E.E.G het verdrag van Rome blijft de hoeksteen van de Europese integratie. 3) Voor de politieke consulatie over de Oost-West verhouding en voor de verdedi ging van Europa blijft de NAVO dé be langrijkste organisatie. De drie Benelux-ministers zullen in de komende weken nauw contact over de verdere ontwikkelingen houden. Bijzondere situatie Minister Wigny zei in een verklaring aan journalisten dat ..de evolutie van de wereldpolitiek en de recente Belgische er varingen in Kongo hoe langer hoe meer de overtuiging versterken, dat het vrije West- Europa zich dient te organiseren rondom zijn gemeenschappelijke instellingen". De minister zei dat „België" altijd open heeft gestaan voor de ontwikkeling van de Europese gedachte". „De nieuwe voorstel len van president De Gaulle en kanselier Adenauer dienen zonder vooringenomen heid, zonder overdreven behoudzuchtige zorg, maar rekening houdend met de bij zondere situatie van België en de andere kleine landen van de E.E.G. te worden bestudeerd", aldus Wigny. Minister-president De Quay en mr. Luns zullen reeds morgen in Parijs een onder houd hebben met president De Gaulle. De Nederlandse ministers zullen de reis naar de Franse hoofdstad met een militair vliegtuig maken en dezelfde avond naar Nederland terugkeren. Advertent ie BARTEUORISSTR HAARLEM ïk 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN)' AMSTERDAM TEL 223596 EXCLUSIEVE WINTERMANTELS krijgen, dringt de Nederlandse Bond van Bouwondernemers er bij de regering op aan. de subsidiëring voor deze woningen op basis van de premieregeling en de rege ling bevordering eigen woningbezit te ver vangen door een regeling, waarbij voor iedere woning met een inhoud van minder dan 350 kubieke meter, een uniforme premi wordt verstrekt van 2000.on geacht de gemeente waarin de woning wordt gebouwd en ongeacht de capaciteit en de ligging van de woning. Bij een vol gende algemene huurverhoging zou deze subsidiëring, naar de mening van de NBB, kunnen worden herzien cq kunnen verval len. Dit zal, volgens d'e bond, behalve een verlichting van de subsidielast. tevens een grote administratieve vereenvoudiging be tekenen, waarmee de volkshuisvesting slechts gediend kan zijn. Op het vliegveld van Stanleystad heb ben zaterdag enige honderden Kongo lezen, de bemanning van een UNO- vliegtuig aangevallen en bloedig mis handeld. Gewonde leden van de vlieg tuigbemanning, bedekt met verbanden na aankomst op het vliegveld Ndiji bij Leopoldstad, kort voordat zij naar het ziekenhuis in de stad worden vervoerd. (Telefoto). BEIROET (Reuter) De premier van Jordanië, Hazza El Madjali en tien ande ren zijn, zoals wij maandag nog in een deel van onze editie hebben bericht, zijn in Amman het slachtoffer geworden van bomaanslagen. Ongeveer 34 personen kre gen verwondingen van wie drie er ernstig aan toe zijn, aldus is in Beiroet vernomen. In Amman is een uitgaansverbod afge kondigd en troepen bewaken de strategi sche punten en patrouilleren in de straten. De stad is rustig. Premier Al Madjali van Jordanië die maandag bij een bomontploffing is omgekomen. Koning Hoessein heeft Bahjat El Talhoe- ni, chef van het koninklijke kabinet, tot premier benoemd. JERUZALEM (UPI) Radio-Cairo zendt sinds maandag op bepaalde kanalen niet anders dan feestmuziek uit, de Jor daanse radio daarentegen verzorgt uitzen dingen over de maandag door een bom aanslag om het leven gekomen premier en laat lange aanhalingen ui' de koran horen. Aartsbisschop Makarios inspecteert als president, van de republiek Cyprus het Turkse contingent van de Cyprische bewakingstroepen. De strijdkrachten van de nieuwe republiek omvatten 1600 jnan, 950 Grieken en 650 Turken. Irak en de Verenigde Arabische Repu bliek maken geen geheim van hun vreug de over de dood van Madjali. Radio-Caïro verklaarde gisteren dat dc bomaanslag in Amman „bewezen heeft dat volken altijd de agenten van het imperialisme uit roeien". De toestand in het Nabije Oosten dreigt opnieuw zeer gevaarlijk te worden. Presi dent Nasser zal wellicht een poging doen invloed te krijgen. Israel heeft enkele ma len in het verleden verklaard, dat het zal vechten als Irak of de V.A.R. zich in Jor danië nestelen. LONDEN (UPI) Een woordvoerder van de R.A.F. in Londen heeft vanmorgen gezegd geen commentaar te kunnen leve ren op een krantenbericht, dat een esqua- dron van de R.A.F. op Cyprus opdracht had gekregen zich gereed te houden voor actie in verband met de moordaanslagen in Jordanië. De toestellen van het squa dron zouden naar Amman gevlogen wor den om koning Hoessein bij te staan, in dien deze daarom zou verzoeken. Radio-Cairo heeft, een bericht van ra dio-Amman aanhalend, de samenstelling van het nieuwe Jordaanse kabinet bekend gemaakt. Dit kabinet is maandagavond ingezworen. Er zijn ^twaalf ministers. De portefeuilles van Binnen- en Buitenlandse Zaken zijn in handen van respectievelijk Falah Madadha en Moessa Nasser. Akef Fajex is minister van landverdediging, terwijl de portefeuille van Financiën in handen is van Hatsjem El Jajoessi. Rafik el Hoesseini werd tot minister van Econo mische Zaken benoemd. Maandagochtend omstreeks half elf kwam in Madjali's kantoor in het zwaar bewaakte ministerie van Buitenlandse Za ken een zeer krachtige bom tot ontplof fing. Twintig minuten later volgde in het departement voor pers en publiciteit, dat in hetzelfde blok is gevestigd een tweede explosie. Madjali, een onderminister van Buitenlandse Zaken en een aantal rege ringsfunctionarissen werden onder het puin bedolven. Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen F. DAMIAANS EN Z N. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 pag. Woer rapporten 1 2 2, 4 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Conclusies van de Kongo 3 Buitenlands nieuws ..3, 4, 7 Kunst 4 Onder Ons O Lichtstad, weldra nummer vijf?. 5 Uit stad en omgeving 5, 7 Olympische Spelen ..6', 11, 13 Sport ..6, 11, 13 Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Garcia de Leon 9 Beeldverhalen 9 Per Saldo 10 Economisch nieuws 10 Beurs 10 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Otto W eiss Onze gevaarlijkste en zondigste harts tocht is: onze begeerte om onze mede mensen tot zedelijke volmaaktheid te brengen. Mr. R. van den Bergh, wethouder van financiën in Amsterdam, wordt genoemd als de nieuwe burgemeester van Velsen, als opvolger van mr. M. M. Kwint. Mr. Van den Bergh heeft ons vanmorgen ver klaard naar het ambt van burgemeester van Velsen te hebben gesolliciteerd. „Maar noch officieel noch officieus heb ik iets over een kandidatuur vernomen", aldus de Amsterda'mse wethouder. De heer Van den Bergh wees erop, dat hij een van de kandidaten is. Hij wist niet in welk stadium van voorbereiding de pro cedure van de burgemeestersbenoeming verkeert. Mr. R. van den Bergh is in 1947 lid van de Amsterdamse gemeenteraad geworden. In 1953 volgde zijn benoeming tot wethou der van de volkshuisvesting. Na de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezingen werd hij wethouder van financiën en volksge zondheid. De heer Van den Bergh is de zoon van de bekende professor mr. dr. G. van den Bergh. Hij is lid van de Partij van de Arbeid en 47 jaar oud. Dawn Fraser met mascotte. (Voor verslagen van de Olympische ge beurtenissen zie men pagina 11 en 13). Op vrijdag 2 september zal de Koningin in de Nederlandse ambassade in Rome onze nationale Olympische ploeg ontvan gen. De receptie is vastgesteld op 18 uur. Uiteraard zullen lang niet alle Neder landse atleten aanwezig kunnen zijn. In de eex"ste plaats zal er vrijdag reeds een aan tal naar Nederland zijn teruggekeex-d en ten tweede is het mogelijk, dat sommigen vrijdagavond in wedstrijd zullen moeten uitkomen en dus verhinderd zijn. Advertentie v Botterdam-shag met de pure Kentucky -

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1