„Glapiont u ook?" vragen Audiberti en Rotterdams Toneel PARIJSE MODE VOOR HERFST EN WINTER Breuk in Mali-federatie brengt Franse gemeenschap in gevaar ONDERZOEK NAAR DIEFSTAL SCHILDERIJEN IS AFGESLOTEN Vicki Baum overleden BURGEMEESTER BRANDT BEGINT ZIJN VERKIEZINGSCAMPAGNE Koloniale oorlog in Algerije houdt Afrikaans wantrouwen in stand Inbraak in scene gezet 4 Verwoerd wil verbreiding van zijn christendom Arthur Kutscher maandag overleden Geen overlevenden van het vliegongeluk bij Dakar Kerkelijk Nieuws DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 De wereldbekende schrijfster Vicki Baum, die ruim vijfentwintig romans, waaronder het later verfilmde „Men- schen im Hotel" op haar naam heeft staan, is maandagavond na een korte ziekte op 72-jarige leeftijd in een zieken huis in Hollywood overleden. Zij werd in Wenen geboren, kreeg een opleiding aan het Weens conservatorium en trad in het huwelijk met Richard Lert, die thans dirigent is van het Symfonie-orkest van Pasadena. In 1931 ging zij naar Californië, waar zij onder meer film scenario's en toneelstukken schreef. Zij werd zondag in het ziekenhuis op genomen. De doodsoorzaak is niet bekend. In 1909 publiceerde zij haar eerste ver haal, in 1914 haar eerste roman. Was „Men sen in het hotel" het bekendste boek uit haar Weense tijd, „Hotel Berlijn", geschre ven in 1943, is het bekendste boek uit haar Amerikaanse tijd. Na de laatste wereldoorlog Verschenen de romans „Hier stand ein Hotel" en „Schicksalsflug". Verscheidene van haar werken werden verfilmd. Vertalingen ver schenen in meer dan twaalf talen. Toen Hitler in 1933 de macht overnam verbleef zij reeds in het buitenland. Zij keerde niet terug, koos Californië als woon plaats en liet zich tot Amerikaanse natura liseren. v Jacques Audiberti, geboren in 1899, heeft in het Franse (en men kan dus wel zeg gen: het Westeuropese) theaterleven een belangrijke rol gespeeld als gangmaker van de avantgarde van na de tweede we reldoorlog. Vooral lonesco zou zijn verme tele acrobatie met de logica als voorbeeld hebben genomen. Tot dusver hebben zijn eigenaardige stukken waarvan „Quoat- Quoat" en „Le mal court" de bekendste zijn geen opvoeringen door Nederland se beroepsgezelschappen gehad. Sinds het einde van de vorige week. is daar veran dering in gekomen: het Rotterdams To neel speelt nu „l'Effet Glapion" onder re gie van Georges Vitaly, die het vorige sei zoen daarvan reeds de mise-en-scène in het Theatre La Bruyère had geregeld. In één opzicht evenaart men in ieder geval het Parijse origineel, namelijk wat de le lijkheid van de titel betreft: „Glapiont u ook?" heet dit zonderlinge blijspel in de overigens bijzonder snedige vertaling van Remco Campert. De correspondent van dit blad in Frank rijk heeft de lezers kort na de wereldpre mière reeds uitvoerig ingelicht over de zo genaamde reactie van Glapion, een pseu- do-wetenschappelijke „vondst" van de schrijver om meer bewegingsvrijheid en speelruimte voor fantasie te verkrijgen, dan naar zijn mening het conventionele to neel veroorlooft. Stoutmoedig en geniaal (volgens Vitaly in zijn inleiding) heeft Audiberti in erkende navolging van Piran dello zijn werkhypothese als filosofische wet aan de orde gesteld: „Het leven be staat uit illusies. Bepaalde illusies worden verwezenlijkt Het zijn deze welke de wer kelijkheid vormen". Het beginsel van deze komedie is nu, dat de realiteit vaak niet anders is dan „het geconcretiseerde onder deel van de droom". Een variant: pas in verandering en gedaantewisseling herkent men menigmaal het wezenlijke. Audiberti spreekt van „een stelsel van retrospectief voortgezette onderstellingen". Voor zover dit iets betekent, zal het wel het volgende zijn: men vult voortdurend zijn ervaring aan met associatieve elementen van wat had kunnen gebeuren als de dingen an ders waren gelopen. Zij krijgen wij hier te maken met de vrijwel ongecensureerde dagdromen van (Van onze correspondent) PARIJS Ook voor Frankrijk is de zo mer dit jaar geen komkommertijd ge weest. Beslissende gebeurtenissen hebben zich afgespeeld. In de verhoudingen tussen Europa en Afrika heeft, in voormalig Bel gisch Congo, in Algerije, in Senegal en Soedan (die sinds vier maanden de Mali- federatie vormden) de pntwikkeling zich plotseling dermate versneld, dat men de indruk krijgt dat in enkele weken de toe komst een radicaal andere aanblik heeft gekregen. Geen geruststellende aanblik. Het valt lastig te ontkennen dat de blanke posities in het zwarte werelddeel bij de dag verder zijn afgebrokkeld en wankeler zijn geworden. Wat zal er van die posities resten over een jaar? Of moeten we in maanden en weken rekenen? En zal de Frans-Afrikaanse gemeenschap, waarin het vroegere koloniale rijk werd opgelost en die nog geen drie maanden geleden moest worden gecorrigeerd in (nóg) libe raler geest, in staat en geëigend zijn nog enige politieke, economische of culturele band met Parijs te garanderen? Dat zijn zo enkele vragen, die bij deze rentree het politieke klimaat in Frankrijk bepalen en waarmee ook het ganse restau- ratiestreven van generaal De Gaulle staat of valt. Sinds de laatste wereldoorlog heeft Frankrijk zich in Indo-China, in Tunesië en laatstelijk in Algerije ten koste van bloed, geld en tranen uitgeput om zijn ko loniale bezittingen of privileges te behou den en het succes is niet overtuigend ge weest. Met betrekking tot de landen in Centraal en West-Afrika werd sedert 1956 al een andere weg ingeslagen door middel van de kaderwet van de regering-Mollet die de mogelijkheid opende van een snel le emancipatie. Ofschoon generaal De Gaulle deze progressieve erfenis van de vierde republiek met instemming over nam, bleek toch al spoedig, dat de ge meenschap, welke in de nieuwe grondwet de plaats innam van de vroegere Franse Unie binnen anderhalf jaar niet meer vol deed aan de ambities der Afrikaanse lei ders. Enkele maanden geleden nog moest daarom de grondwet speciaal worden herzien opdat de gemeen schap ook een onderdak zou kunnen bie den aan Afrikaanse landen, die een com plete onafhankelijkheid begeerden omdat ze het keurslijf van de binnenlandse auto nomie al te nauw hadden bevonden. Nu schijnt er alweer een nieuwe mijlpaal te zijn bereikt. Wanneer de tekenen niet be driegen zal de breuk in de Mali-federatie binnen afzienbare tijd gevolgd worden door de uittocht van de Soudan uit de ge meenschap. Soudan's premier Modibo Kei- ta die De Gaulle's invitatie om naar Pa rijs te komen heeft afgeslagen, werpt mo menteel in verschillende richtingen hen gels uit om een nieuwe alliantie te sluiten (met Guinea of de Ivoorkust) teneinde het geografische isolement van zijn land, dat geen enkele haven of zelfs kuststreek be zit, te doorbreken. Een federatie met de Ivoorkust zou ook dat land buiten de ge meenschap dreigen te brengen. In deze ontwikkeling spelen uiteraard vele factoren een rol. De gi'enzen der Afri kaanse landen worden minder door geo grafische gegevens (rivieren, bergen, vlak ten) bepaald dan door de toevallige om standigheden waaronder de Europese ko lonisten zich indertijd meester maakten van een gebied. Verschillende landen, als Soudan, zijn daarom eenvoudig niet le vensvatbaar en genoodzaakt intieme aan sluiting bij buren te zoeken. Dat grotere verband bedoelde De Gaulle de voormali ge koloniën van Frankrijk nu juist in de vorm van de gemeenschap te garanderen. Maar dat gezonde streven wordt door ver scheidene negatieve factoren doorkruist. Het drama van Kongo heeft de haat te gen de blanken ook in de voormalige Franse koloniën aangewakkerd. De poli tieke ambities van nationale of regionale leiders, die hun macht over grotere gebie den, zo niet gans Afrika, uit willen brei den. vromen 'n twee.de obstakel voor een gezonde groei van de gemeenschap. En in de derde plaats is er dan-alweer-het Al gerijnse probleem. Zolang in Algerije het vuren tussen Fransen en Algerijnen niet wordt ge staakt, zal elders in Afrika het vertrouwen in de oprechtheid van Frankrijks bedoe lingen altijd gereserveerd en bezwangerd met achterdocht moeten blijven. En in een werelddeel waar negentig percent van de bevolking nog uit analfabeten bestaat, zal voor demagogen of politieke scherp slijpers de verleiding nog groter zijn het Franse kolonialisme dat zich in Algerije immers nu zo openlijk manifesteert, voor alle tegenslagen, tekorten en eigen fouten verantwoordelijk te stellen. Zal generaal De Gaulle al die ontbin dende en centrifugale krachten nog weten te bedwingen? In elk geval is hij in de wedstrijd tegen de klok door de sneltrein- evolutie in Afrika al een gevaarlijk stuk achterop geraakt. De Algerijnse nationa listen hebben na de mislukte onderhande lingen in Melun de hoop publiekelijk op gegeven om in een dialoog met Frankrijk een einde aan de oorlog te kunnen maken. Ook het F.L.N. heeft zijn kaart nu op een interventie van de U.N.O. gezet. En hoe snel Afrika in de richting van zijn totale onafhankelijkheid koerst, kan tenslotte uit een paar cijfers blijken. Aan het einde van de laatste wereldoorlog tel de het Afrikaanse continent nog maar drie althans officieel onafhankelijke lan den: Liberia, Egypte en Ethiopië. Van de tweehonderd en dertig miljoen Afrikanen hadden zich vorig jaar al vijf en zeventig miljoen van de blanke hegemonie bevrijd. Momenteel is dit cijfer al weer ruim ver dubbeld tot honderd en zestig miljoen en vóór het einde van dit jaar zullen het er naar alle waarschijnlijkheid wel tweehonderd miljoen zijn geworden. En het gevaar dat Afrika, met zijn zevenhon derd verschillende rassen, die samen een duizendtal talen en dialecten spréken, de weg naar de balkanisatie in plaats van de federatie zal vervolgen, stijgt, naar mate dat emancipatietempo nog zal wor den opgevoerd. BLOEMFONTEIN (UPI) Premier Hen drik F. Verwoerd van Zuid-Afrika heeft gisteravond tijdens 'n bijeenkomst van zijn nationalistische partij verklaard, dat de rechten en het voortbestaan van de blan ken in Zuid-Afrika zullen worden verze kerd. „Wij hebben altijd geloofd, dat wij hier geplaatst zijn met een doel, en dat doel is niet dat van eigenbaat, maar de verbi-eiding van het christendom in Afx-i- ka", zo vei-klaarde hij. De bijeenkomst werd bijgewoond door ruim 7000 aanhangers van de partij, en volgens waarnemers, was het de grootste opkomst van blanken op een politieke bij eenkomst, ooit in Zuid-Afrika gehouden. De bijeenkomst was ter gelegenheid van de opening van het jaai-congres van de partij. De nationalisten die zich een uur voor Verwoei-ds aankomst, reeds hadden verza meld, zongen volksliederen om de tijd te bekorten. Toen de^( premier arriveerde, zwaar bewaakt door mannen van de vei ligheidsdienst, werd hij enthousiast toege juicht. In zijn rede zei Verwoerd dat rechtvaar digheid voor alle personen in Zuid-Afrika „slechts bereikt zal kunnen worden door afzonderlijke ontwikkeling". „België gaf toe", zei hij, „moeten wij toegeven? Wij moeten ons geduld met de wereld niet verliezen. Wij hebben een ster ke zaak en het recht zal uiteindelijk zijn loop hebben". een jonge vrouw, die alleen thuis is. Het kleinste voorval (de stem van een voor bijganger, het gei'inkel van de bel, een kort bezoek van een toevallig iemand) wekt in haar een „zinsbegoochelende en carnavaleske massa grillige verlangens en gedachten". Ik deel dit alles mee met gebruikmaking van woorden van de schrij ver, die voortdui-end bezig blijft met toe lichtende verklaxingen van wat in wezen bepaald niets nieuws is. Deze uitleg bij het inti'appen van open deuren ten behoe ve van gesplitste pei'soonlijkheden naar verti-ekken met dubbele bodems werkt overbodig vermoeiend in een spel dat toch al in hoofdzaak uit soms wel goed gek gegoochel met woorden bestaat. Hoe dan ook, de vrouwelijke hoofdpex-soon beleeft opnieuw een zondag van een jaar geleden, die eindigde met het huwelijksaanzoek van de medicus, wiens assistente zij was. In de verwarring der herinnering mengt zich het beeld van hem, zoals zij hem in tussen heeft leren zien. Daax-bij is haar lichtvaai-dige fantasie nogal eenzijdig ge voed met hartverheffende en geestverrij- kende stof uit sensatiekranten en populai re damesbladen, zodat de komst van een aftandse patiënte al voldoende kan zijn om haar in een vermomde misdadiger te doen geloven, die zich echter ontpopt als geuni- formeei'de gezant van een buitengewoon vreemde mogendheid en haar van keuken- pxanses tot plaatsvervangend koningin be vordert, zoals op haar door principieel ver weer geremd verlangen de vriend van haar echtgenoot zich stante pede als vrij postig minnaar misdraagt.. Audiberti heeft opzettelijk (ook de bana le aankleding is door hem gewild) op de boulevardklucht aangestuurd, misschien mede om zijn poëtische effecten van de weeromstuit meer effect te verlenen. Naar mijn smaak is het echter nogal gauw vervelend en gewild, ondanks enkele dolle situaties en verbale cloivnerie (ontsierd door de ondichterlijke vrijheden van de ac teurs met snakerijen over Nederlandse eigenaardigheden en roemruchte figuren als Coen Moulijn en Robert Kokosky, als wij het toch al moeilijk genoeg hebben om. uit te maken wanneer wij waar en met wie in Orléans zijn). Het is een merkwaardige zaak, dat. men pas kort ge leden in Frankrijk het expressionisme ont dekt heeft, dat elders in Europa zijn tijd allang heeft gehad.Deze „parapsycho- comédie" is meestal op al te pretentieuze wijze zo bizar als men surrealistischerwij- ze tussen het sensationele en het sentimen tele in het midden kan laten. Ina van Faassen mocht proberen met beweeglijke charme de humor gaande te houden en op te roepen. André van den Heuvel beschikt over veel talent, dat hij in een blijspel niet op z'n vooi'deligst kan toepassen. De derde naast dit doktersecht paar in de rolbezetting is Luc Lutz, die vijf of zes tx-ansformaties met komische verve ten beste geeft, al met al een veel zijdig bewijs van typeringsvermogen in de stijl van revue en cabaret (waaraan hij door incidentele imitaties van Willy Walden en wijlen Cor Ruys nog sterker deed denken). Ik vond het geen briljante voorstelling. Maar minder mag men niet eisen in een hachelijk geval als dit. David Koning (Vaxi onze correspondent) BONN „De Bondsrepubliek moet er van afzien te dingen naar de twijfelachti ge eer zich tot een kernmogendheid te ont wikkelen. De kernwapens vormen geen middel voor de binnenlandse politiek", al- <^us vei'klaarde gisteravond in een radio vraaggesprek de Westberlijnse burgemees ter en socialistische kandidaat voor het Westduitse bondskanselierschap Willy Brandt. Brandt liet hierbij voor het eei'st zijn stem horen in de discussie over het ..me morandum der generaals", die onlangs van de politieke leiding vaii het land on dermeer de bewapening van het Westduit se leger met tactische kernwapens eisten. Brandt zei dat men de raadgevingen der militaire deskundigen wel zeker nodig heeft, maar dat de beslissingen uiteinde lijk alleen bij de politici kunnen liggen. Hij kantte zich overigens tegen een openbare polemiek over de kernbewapening en toon de zich er ook geen voox-stander van om het pi'obleem der westelijke defensie over te laten aan de partners van de Bondsre publiek. Ook zei Bx-andt dat „onze vriend schap met de Verenigde Staten een dei- kernpunten van onze buitenlandse politiek moet blijven". Hij bepleitte tenslotte een verkiezingscampagne over binnenlandse en niet over buitenlandse politieke onder werpen. Met deze burger en generaal niet ver ontrustende x-edevoering schoof Brandt zich gisteravond langzaam maar zeker in de grote verkiezingscampagne. Hij gaat zeer gematigd te werk en wil de gemid delde kiezer blijkbaar van deze gematigd heid overtuigen, alsof hij ook de gewone bux-gex-man wil inpalmen. In de C.D.U. lijkt men voorlopig geen haast te hebben: hef gi-ote C.D.U.-vex-kiezingscongres wordt pas in apx-il te Keulen gehouden, dat van de S.P.D. reeds in november te Hanno ver. Men toont in de C.D.U. ook nog geen ongerustheid over de toenemende popula riteit waarin Brandt zich mag verheugen omdat men gelooft dat de fase april-sep- tember 1961 en niet die tussen september en december 1960 beslissend zal zijn. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse politie heeft het onderzoek naar de opzienbarende schilderijen diefstal, waarvan de 29-jarige Londenaar Robert Cook aangifte heeft gedaan, afge sloten. Het resultaat is onbevredigend: er is geen dader. In de loop van vandaag zal de officier van Justitie te Amsterdam, mr. W. Tonckens beslissen of het paspoort aan Cook kan worden teruggegeven. Cook heeft te kennen gegeven met de nachtboot van vanavond uit Hoek van Holland naar Engeland te unllen terukeren. Hoewel de politie haar oordeel wilde opschorten tot de officier de zaak heeft afge werkt, gaven hoofdinspecteur H. Postma, de leider van het onderzoek en hoofdinspec teur A. B. J. Prakken de indruk, dat zij menen dat de inbraak in de flat in de Sloestraat in scène is gezet. „Ik wil niet meer zeggen dan dat deze zaak een nachtkaars is", zei de heer Post ma, toen wij hem gisteravond in de gang van het politiebureau Pieter Aertzstraat ontmoetten En voor hij zijn kamer binnen ging, waar het verhoor van Robert Cook al vele uren in volle gang was, zei hij nog: „Al zou er geen dader uitkomen, het is in ieder geval een interessante zaak". Bij het verhoor in de kamer van de hoofdinspecteur waren aanwezig de heer William Buckham, namens de Londense verzekeringsmaatschappij Fine Art and General Insurance cy. de Nederlandse ver tegenwoordiger van deze firma, hoofdin specteur A. B. J Prakken van de centrale recherche een der grootste speurders van het hoofdstedelijke politiekorps en een rechercheur Om half elf begaf dit gezelschap zich per auto naar de Sloestraat gevolgd door een file auto's met journalisten, fotografen en televisie-repox-ters. De gordijnen en deuren bleven echter voor hen gesloten toen Robert Couk in de flat nog eens nauwkeux-ig zijn doen en laten moest be schrijven. Langdurig verhoor Het verhoor dat met een enkele korte onderbreking van gistermiddag kwart voor een tot ver na middernacht duurde en dat de laatste strohalm was in deze mysterieu ze schilderijenaffaire, waaraan de politie zich vastklampte, heeft, zo meenden wij op goede gronden te ïriogen aannemen, geen nieuwe aanknopingspunten opgele verd. Opvallend was dat de in het begin van de week zo onbezorgd lijkende en graag glimlachende Cook er gisteravond zeer vermoeid en bleek uitzag. Hij heeft in de loop van de middag tegenover de politie verklaard, dat hij het advies van de heer Buckham om zich nog enige tijd in Neder land voor het onderzoek ter beschikking te houden niet: zou opvolgen ..Ik wil wel ïrxet de verzekeringsmaatschappij meewer ken maar ik vind het niet nodig daarvoor in Amsterdam le blijven", zo zei hij. Uit de houding die de heer Buckham in deze affaire inneemt valt af te leiden, dat het door hem uitgebrachte rapport aan zijn verzekeringsmaatschappij niet enthousiast is voor onmiddellijke uitbetaling van de veiv.ekerde som van ruim een half miljoen gulden. Cook zelf houdt trouwens al reke ning met de mogelijkheid dat de maat schappij de claim zal bestrijden en hij vreest hierdoor in moeilijkheden te komen met de eigenaar van de doeken, de heer Links: een speelse grap van Dior is „Jeunesse Doree" zeer ongewoon avondtoilet. Het rechte, mouwloze lijfje, dat bewust buste noch taille aangeeft, is met gouddraad bewerkt. De gescheiden rok is van goud-lame. Midden: Scarlett", een vrolijke cocktail-jurk uit de collectie van Jacques Heim, heeft een rok van wit satijn, bewerkt met zwart-fluwelen strippen en een nauwsluitend lijfje van zwart fluweel dat door twee fluwelen banden op wordt gehouden. Rechts: „Lydia", een luxe avondjapon uit de collectie van Nina Ricci, herinnert aan de kleding aan het hof van Peter de Grote. De eenvoud van lijn wordt gecompenseerd door de stof; dit is geel fluweel, aan lijfje en zoom afgezet met Chinchilla-bont. Links: van Jean Patou is „Etudes" een ochtend-mantel van beige tweed. De cloche is van hetzelfde weefsel. Midden: deze ge makkelijke mantel, geïnspireerd op de dertiger jaren, is uit de collecte van Pierre Gardin. De enorme kraag sluit met even enorme knopen Het materiaal is reversible mauve wol. Rechts: „Cet. Hiver" of-te-wel „Deze Winter" is een middag-mantel volgens de „Ton-lijn" ontsproten aan het werkzame brem van Yves Saint Laurent. De schouders reiken tot halverwege de elleboog, de wijde mouwen zijn vrij kort. Het materiaal is warme roze wol. De eier-vormige toque is van zwart fluweel. Leapman, die oem ongetwijfeld voor het verlies van de kunstwerken aansprakelijk zal stellen. Nader vernemen wij, dat de heer Wil liam Buckham vanmorgen Robert Cook heeft geadviseerd deze gehele week nog irï Amsterdam te blijven. De heer Buckham verklaarde desgevraagd dat Cook verstan dig zou doen dit. advies op te volgen. Mocht hij desondanks toch woensdag x-eeds naar Londen terugkexen dan zal hij hiervan de consequenties moeten ondervinden, aldus de vertegenwoordiger van de verzekerings maatschappij, die zich niet wilde uitlaten over de inhoud van het rapport dat hij over de schilderijenaffaire heeft opgesteld voor de directie in Londen. Het was opvallend, dat Cook tijdens een verhoor vannacht op sommige punten ver klaringen aflegde, die niet ovex-een kwa men met die van Sykes en Scaramanca. Het staat vast, aldus verklaarde hoofd inspecteur Postma, dat uit de woning in de Sloestraat slechts goederen zijn ont vreemd, die Cook hebben toebehoord en dat andere zeer waardevolle goederen, die de hoofdbewoner toebehox-en niet zijn ver mist. Belangrijk is ook geweest de verkla ring van deze hoofdbewoner, de heer G. W. IJsselstijn, die op de middag vóór de in braak in het huis is geweest om de post te halen. Hij heeft toen alle kamers van de flat bekeken om te zien of zijn woning net jes werd bewoond, maar weet zich met zekerheid te herinneren, dat er in de voor kamer géén bruinpapieren pak heeft ge staan waarin volgens Cook de schilde rijen zaten. Nader vernemen w\j, dat Robert Cook, die de Amsterdamse recherche een moei lijke week heeft bezorgd door aangifte te doen van diefstal van vier schilderijen verzekerde waarde ruim een half miljoen gulden uil de door hem gehuurde wo ning in de Sloestraat in Amsterdam de dans is ontsprongen. Hoewel er een sterke verdenking va»n valse aangifte tegen hem uit gaat, heeft de officier van Justitie mr. W. Tonckens vanmorgen na bestudering van de resultatert van het politiële onder zoek moeten verklaren, dat er niet vol doende aanwijzingen zijn om Cook te arresteren. Vanmiddag om twee uur is Robert Cook zijn paspoort teruggegeven en vanavond vertrekt hjj met de nachtboot uit Hoek van Holland naar Engeland. Hoofdinspecteur H. Postma» van het bureau Pieter Aertzstraat, verklaarde van morgen tegenover een legertje van ruim dertig binnen- en buitenlandse journalis ten: „Van begin af aan zijn justitie en politie er vrijwel van overtuigd geweest dat de inbraak in scène is gezet. Zonder twjjfel is het raam van de flat ingeslagen door iemand, die zich reeds in de woning bevond." Hoofdinspecteur Postma zei de indruk te hebben uit contact met de in Amster dam vertoevende expert. D. W. R. Buck ham, dat deze de assurantiemaatschappij in Londen, die de schilderijen heeft ver zekerd voor een totaalbedrag van 538.000.zal adviseren niet tot betaling van de verzekeringspenningen over te gaan. De bekende toneelhistoricus dr. Arthur Heinrich Kutscher uit München is maan dag op de leeftijd van 82 jaar overleden. Kutscher was sinds 1897 vei-bonden aan de univex-siteit van Münchei, en vele stu denten uit de „Kutscher kring" zijn voor aanstaande personen in de theaterwereld geworden. Hij was de auteur van een aantal boe ken, waaronder „De expressieve kunst van het toneel" (Ausdruckskunst der Büh ne) en „De elementen van het theater" (Die elemente des Theaters). DAKAR (U.P.I.) Uit de zee voor het strand ter hoogte van de Senegalese hoofd stad Dakar wai-en vanmorgen vroeg veer tig lijken geboren van personen, die gis teren zijn omgekomen met het toestel van de Air France. Alle 63 inzittenden zijn om het leven gekomen. Vandaag zul len kikvoi'smannen een poging wagen om lichamen te bergen uit het op 20 meter diepte liggende wi-ak. De operatie zal niet kunnen doorgaan indien zich in de buurt haaien ophouden. De Constellation, binnenkomende uit Parijs, miste de landingsbaan tweemaal als gevolg van slecht zicht. Bij het cir kelen boven open zee is het toestel neer gestort. Een Nederlander Naar wij van de zijde van de directie Nederland van de luchtvaartmaatschappij Air France vernemen, bevond zich onder de slachtoffers een passagier van Neder landse nationaliteit. De identiteit - van deze Nederlander, die geboekt had voor het tx-aject Parijs Moni'ovia, is nog on bekend. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Koudekerk-'t Zand (toez.) H. A. v. Herwaarden voorheen zendings predikant, woonachtig te Hilversum. Geref. Kerken Beroepen te St. Jacobi-parochie G. Cle ments, kand. te Rotterdam. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Murmerwoude W. v. 't Spijker te Dx-ogeham. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Kampen J. v. d. Poel te Ede. Chr Geref. Kerk Beroepen te Aalsmeer ds. W. van 't Spij ker uit Drogeham

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4