Loemoemba staat bijna zonder Afrikaanse steun voor Tsjombe Brugwachter van Havendienst wegens redding gehuldigd AG EN O A G. J, Ras nam afscheid van het station Haarlem Haarlem <^Bricven aan de redactie Indonesische Raad van Kerken doet beroep op Nederland Elfde „Firato" in de RAI geopend DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 V elsen-IJ muiden Beverwijk Veel besproken stuk opent toneelseizoen in Haarlem Notaris B.M. Brans houdt afscheidsreceptie Ds. Lammens neemt beroep naar Heemstede aan Duitse jongens stalen flessen melk Voetganger kwam met jas tussen fietsspaken Hij gaat als hoofdstationschef naar Apeldoorn Burgerlijke Stand van Haarlem Een oorlog dreigt Bibliotheekhouder zonder vestigingsvergunning werd veroordeeld Verdeling der calorieën over de mensheid UNO-macht tussen zijn troepen en de Katangezen Vierkante t.v.-beeldbuis het voornaamste nieuws Staphorst: 10.000 inwoners Dure vergissing „Jonge Kerk-lid" liet zich in Oost-Duitsïand opsluiten na „visioen" In aanwezigheid van vele employés van de Havendienst is vanmorgen in het ge- houw van deze dienst in Haarlem, het ge tuigschrift en een legpenning van het dr. W. G. Merensfonds overhandigd aan brug wachter L. Fernhout, die in november 1958 een kind heeft gered uit het water van de Oostersingel. De uitreiding van het getuigschrift en de penning geschiedde door de heer J. M. chmidt, secretaris van het Merensfonds. In zijn toespraak merkte de heer Schmidt op. dat het rapport over deze redding nog al wat instanties had moeten doorlopen. Hierdoor was het nu twee jaar na de redding pas mogelijk de redder voor deze daad de dank over le brengen van het bestuur van het Merens fonds. Maar daarom werd deze pracht- daad zoals de heer Schmidt zei er niet minder om. De heer Schmidt wekte de aanwezige heren van de havendienst op in voorko mende gevallen op dezelfde wijze te han delen als de heer Fernhout. De directeur van de havendienst, de heer J. H. W. Scholte schetste in het kort de loopbaan van de 45-jarige heer Fernhout en knoopte hierbij de opmerking aan vast, dat het. nuttig is indien het personeel van de dienst het reddend zwemmen machtig is. Mevrouw Fernhout en een zoon van de redder, die bij de huldiging aanwezig wa ren, werden door de sprekers eveneens in hun dank betrokken. De redding is eigenlijk een samenloop van omstandigheden geweest. Op 3 no vember 1958 fietste de heer Fernhout langs het water van de Oostersingel. Hij be merkte aan een borrelend geluid dat er iemand in het water lag. Nadat de brug wachter enige kledingstukken had uitge trokken en zich in het water had bege ven lukte het hem de drenkeling, een jon getje, veilig op het droge te brengen. De heer Fernhout is niet in het bezit van een diploma reddend zwemmen of een zwemdiploma. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 18.45 en 21.15 uur: „Simson en Delila", 14 jaar. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter vandaag 20 uur: „Sabo teur", 14 jaar. Lido Theater: Dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Mijn man is bij de FBI", alle leeftijden. Luxor Theater: Dagelijks 14 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Minerva Theater: Dagelijks 20.15 uur „Wir Wunderkinder", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Freddy unter fremden Sternen" alle leeftijden. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.lo uur: „Mam'zelle striptease", 18 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi", alle leeftijden. Iedere ochtend 10.30 uur: Vakantiepro gramma (Donald Duck e.a.). Theater Monopole (Zandvoort): Dagelijks 14.30 uur: „Kop op, borst vooruit", alle leeftijden. Vandaag en woensdag 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkinder", a. 1. TENTOONSTELLIN GEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondag 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunstwer ken uit gemeentelijk bezit. Vishal: Tot 10 september eretentoonstel ling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Kees Verwey, dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 september dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van grafiek van Filippo Albertoni uit Bologna. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat): Tot 11 september expositie van prentenreeksen Miserere en Passion van Georges Roualt. Dagelijks 10 tot 17 uur, zondags 13 tot 16 uur. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 26 augustus.) DINSDAG 30 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „De ondergang van de Mary Deare". Marktplein: Kermis. WOENSDAG 31 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „De ondergang van de Mary Deare". Rex, 20 uur: „De heerseres van de on- derwerld". Marktplein: Kermis. DINSDAG 30 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De kampioen-melkboer". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Wir wunderkinder". WOENSDAG 31 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De kampioen-melkboer". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Wir wunderkinder". De heer J. M Schmidt reikt de heer L. Fernhout (links) het diploma van het dr. W. G. Merensfonds uit. Op zaterdag 3 september zal de Haagse Comedie in de Haarlemse Stadsschouw burg het seizoen openen met „Het Proces Andersonville" van de Amerikaan Saul Levitt. Dit stuk, een dramatisering van een historisch proces in de zomer van 1865 te Washington gevoerd, is een van de meest besproken toneelopvoeringen van het afgelopen seizoen in New York ge weest. De regie en vertaling berusten bij gastregisseur Jan Teulings, de voornaam ste rollen bij Bob de Lange, Joris Diels, Leo de Hartogh en Jan \'an der Linden. Op zondagavond 4 september geeft De Haagsche Comedie in de Stadsschouwburg een voorstelling van „Heeft Constance gelijk?" (The Constant Wife) van W. Somerset Maugham. Annie de Lange, Georgette Hagedoorn, Anne-Marie Heyligers, en Carl van dei- Plas maken in dit stuk hurr entree bij het Haagse gezelschap. Naast hen zullen op treden Frans van der Lingen, Gijsbert Tersteeg, Fiet Dekker, Do van Stek en Ariette van Embden. Met ingang van 1 september zal nota ris B. M. Brans zijn ambt van notaris te Haarlem neerleggen. Hij zal dan worden opgevolgd door de heer A. Wintgens. Op een receptie in restaurant Brinkmann zal notaris Brans morgenochtend van elf uur tot half één gelegenheid geven af scheid van hem te nemen. Sedert november 1937 heeft de nu schei dende notaris talrijke Haarlemmers en velen buiten Haarlem met raad en daad bijgestaan. Ook op sociaal en charitatief gebied heeft de heer Brans vele en be langrijke diensten bewezen aan tal van in stellingen, waarvan hij bestuurslid was. Na eenenveertig jaar in Haarlem te heb ben gewoond gaat hij zich vestigen in Heemstede. Ds G. N. Lammens van Rotterdam (Kralingen) heeft het beroep dat de Ge reformeerde Kerk van Heemstede bij en kele kandidaatstelling op hem had uitge bracht, na rijp beraad aangenomen. Ds Lammens komt bij de Gereformeer de Kerk van Heemstede niet in een vaca ture voorzien, maar zal als derde predi kant van deze gemeente optreden. In de vacature ds. Richel moet nu nog voorzien worden. Geen cent op zak De politie in Zandvoort hield twee jon gens van zestien en zeventien jaar, afkom stig uit Leichlingen in Duitsland aan, die op heterdaad werden betrapt bij het stelen van flessen melk. Aangezien zij geheel zonder middelen van bestaan bleken te zijn, werden beiden over de grens gezet. Voorts arresteerde de politie een 36- jarige inwoonster uit Zandvoort, toen deze zich uit een kruidenierswinkel winkelwa ren ter waarde van ongeveer 5,- onrecht matig bleek te hebben toegeëigend. Een 62-jarige Haarlemse bakker is maan dagmiddag om tien over twee gewond, na dat de panden van zijn jas tussen de spa ken van een passerende fiets waren geko men. Het ongeluk gebeurde op het Houtplein bij het Lorentzplein. De bakker stak vlak voor de fietser over. Zijn jas kwam tus sen de spaken van het achterxviel. Hij viel en moest met een hersenschudding naar zijn woning worden gebracht. Vanmorgen heeft in de zogenaamde „stille" wachtkamer op het tweede perron van het station Haarlem de heer G. J. Ras afscheid genomen, die per 1 septem ber benoemd is tot hoofdstationchef van Apeldoorn. De heer Ras* die vijf jaar in Haarlem werkzaam is geweest als ad junct-hoofdstationschef, in de rang van stationschef 1 A, ondervond bij dit af scheid van vele zijden belangstelling. Als eerste spreker memoreerde de hoofd stationschef, de heer G. J. M. van Deven ter, de loopbaan van de heer Ras. „Het is niet Uw eerste afscheid bij de spoor wegen", aldus de heer Van Deventer. Hij herinnerde eraan, hoe de pas benoemde hoofdstationschef 15 december 1919 in dienst trad bij de spoorwegen als leerling ambtenaar in Rockanje. Toendertijd werd men op de stations opgeleid, waarbij de jonge stationsambtenaar als één van_ de eerste dingen moest leren seinen. Nu is dat anders: thans komt men op de bedrijfsschool, waar het moeilijke vak door deskundige leerkrachten wordt onder wezen. De heer Van Deventer vermeldde dat de heer Ras vele keren werd over geplaatst, waarbij hij aanx'ankelijk steeds weer in Zwolle terugkeerde. Later was Leiden de plaats waar de heer Ras steeds weer terechtkwam. De hoofdstationschef roemde de technische knobbel van zijn adjunct, die hem vele keren te pas was gekomen, en bood de heer Ras namens ococcoxcococorxx>McoccoK>cocccoococccoa>x*»xoccocc<xc WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE BEVALLEN van een zoon 25 aug.: L. M. Fogelberg-Lindell, G. Sanders-Moll; 26 aug.: M. J, Ates-Rossberg, J. M. E. Koo- ring-Postma, F. M. Hilhorst-Van Diessen, M. M. van Vliet-Vink. G. L. T. M. Goos- sens-Kampschöer, L. M. A. Steger-Van der Hagen; 27 aug.: A. P. T. Baas-Börger, F. de Vries-Mol, M. E. Hartendorf-Michel. T. van Gelderen-Heijerman, C. T. Meijer- Van Ophem, J. Hegman-Bronkhorst, T. M. Raam-Slebe, C. A. T. Kievit-Huesmann; 28 aug.: G. van der Schrier-Slotboom, J. W. van Bijlevelt-Joosse, E. C. Vestering- Sevenstern; 29 aug.: M. M. Labrujere- Kater. BEVALLEN van een d o c h t e r: 26 aug.: P. M. Meijer-Langley; 27 aug.: R. L. van Slooten-Bulters, L. M. J. Lisi-Van Ham burg, M. H. Povel-Everard; 28 aug.: J. Starke-Groen, S. B. van Kampen-Vee- ninga; 29 aug.: J. de Boer-Cornet. OVERLEDEN: 26 aug.: D. P. de Heer, 53 j., Hazepaterslaan.; 27 aug.: W. Goedhart- Goed, 84 j. Kamperlaan; H. A. Har- desmeets, 66 j„ Bakkerstraat; C. J. van dei- Pu tten, 7 m., Kamperlaan; 28 aug.: L. J. Zoogmans-De Wit, 80 j., Hazepaterslaan; P. J. van Es, 10 d„ Lange Boogaardstraat. ONDERTROUWD: 26 aug.: C. J. Schin kel en M. Egmond; 29 aug.: G. van der Kolk en L. Aartsen, R. Kievit en M. J. Hal- derman, H. P. Nijenhuis en H. A. \'an der Horst, W. Schreuder en M. W. van Bergen. GETROUWD: 29 aug.: L. M. Foncoon en I. M. M. Allart verscheidene dienstonderdelen een akten- map aan. Mevrouw Ras mocht een bos bloemen in ontvangst nemen. Namens het jubileumfonds bood de heer Van Deventer een werpmolen aan. De heer C. de Gooyer commies N.S. dankte de heer Ras voor diens bezielende leiding bij de E.H.B.O. en bedrijfszelfbescherming. Ditzelfde deed de chef van het stationskantoor, de heer Th. Bossers, die een viewmaster voor de fotografie overhandigde en mevrouw Ras bonbons, alsmede een humoristisch schil derij door één der stationsassistenten ver vaardigd. De heer Y. de Jong voerde het woord namens het seinwezen, de heer De Graaf namens Van Gend en Loos, de heer H. Kuipers als plaatsvervangend dis trictshoofd van de bedrijfszelfbescherming de heer Jac. Schotman, als instructeur E.H.B.O., de heer C. A. L. Trommelen na mens de P.T.T. en speciaal het personeel van het spoorwegpostkantoor en de heer Th. Hetem namens de N.Z.H.V.M. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer J. Welagen, eerste seinhuis wachter, en namens het handelsagentschap Alkmaar de heer G. Sporrel. De heer Ras dankte ten slotte de sprekers voor de vriendelijke woorden en de vele geschenken. Nadat de zoon van de heer Ras nog een woord van dank tot zijn vader had gericht, kregen de aanwe zigen gelegenheid de heer Ras ten af scheid de hand te geven. (Verkort weergegeven) Techniek. De techniek kan in vele op zichten voor de mens gevaarlijk zijn. Dit betreft niet alleen het verkeer, maar onder meer ook de vele chemische stoffen, die de mens tegenwoordig op allerlei wijze toegediend krijgt. Wat de gexmlgen kunnen zijn van bij de voedselbereiding gebruikte chemicaliën is de Nederlandse bevolking deze week op voor velen zeer onaangename wijze duidelijk geworden. Velen, die het belang van een werkelijk natuurlijk- zuivere voeding beseffen zullen zich af vragen waarom het niet verplicht is de gebruikte chemicaliën op de voedselver- pakking te vermelden. In andere landen moet bijvoorbeeld in de winkel aangegeven staan of de citroenen met chemische stof fen geïmpregneerd zijn. Het ligt dan in de vrijheid van de gebruiker zich al dan niet dergelijke produkten aan te schaffen. EELCO ELZINGA, arts Naschrift: Ofschoon wij niets willen af doen aan de voorgestelde maatregel, lijkt het ons voor het merendeel van het publiek toch tamelijk ondoelmatig, op de verpak king een opsomming te geven van de ver werkte chemicaliën, aangezien slechts des kundigen en ingewijden kunnen beoordelen of zich achter een bepaalde scheikundige aanduiding of formule een ongewenst be standdeel bevindt. De vrijheid van de ge bruiker is in dit geval een vrijheid, dunkt ons, waarmee hij weinig mee zal weten aan te vangen. Hij neemt op gezag van adver terende geneesmiddelenfabrikanten toch ook aan dat aangeprezen middelen waaiwan de samenstelling wel wordt ver meld, doch hem niets zegt onschadelijk zijn. (Red.). DJAKARTA (ANP) De Raad van Ker ken in Indonesië, waarbij de meeste ker ken in Indonesië zijn aangesloten, heeft zowel de regering va*n Indonesië als die van Nederland opgeroepen tot een ontmoe ting aan de „onderhandelingstafel, in een bereidheid alle ressentiment te ox7erwin- nen en gekrenkte nationale trots („injured national pride") op te offeren. Moge beide partijen, elkaar wederkerig welwillendheid betonend, tot een eenstemmig inzicht en beslissing komen, waardoor de vrede tus sen de beide landen wordt hersteld", aldus een verklaring van de algemene vergade ring van de raad. De vergadering verstaat ten volle de pro blematiek, die een gevolg is van de maat regelen der' regering op politiek, sociaal economisch, cultureel en juridisch gebied ten opzichte van de vreemdelingen in In donesië als onderdeel van de liquidatie van de resten van de koloniale erfenis. Zij gelooft, dat alle moeilijkheden in dit ver band overwonnen kunnen worden, wan neer enerzijds de regering haar gezag han teert met rechtvaardigheid en liefde en anderzijds de betrokken vreemdelingen zich volledig voegen naar alle regelen, die gelden in Indonesië. „De kwestie West-Irian is een nationale zaak geworden voor Indonesië," zo zegt de algemene vergadering verder, „in verband met de wettige claim op dit gebied. Daar door beheerst deze kwestie het maatschap pelijk, politiek en economisch leven van geheel Indonesië. Het is een slepend twist punt geworden tussen Indonesië en Neder land, waardoor een oorlog dreigt tussen beide landen, die eventueel andere landen mee zou kunnen slepen. Aan onze kerken is de dienst van de vrede toevertrouwd. Deze vredesdienst moet ook uitgeoefend worden in de betrekkingen tussen Indone sië en Nederland. Krachtens deze dienst doet de raad bovengemeld beroep op de regeringen. Politierechter: „Vestigingsbesluit niet in strijd met grondwet" De economische politierechter in Amster dam, mr. J. A. Bletz, heeft vanochtend een 34-jarige kantoorboekhandelaar uit Am stelveen, die zonder vestigingsvergunning van de Kamer van Koophandel en zonder vakdiploma in Amsterdam een leesbiblio- theekbedrijf was begonnen, wegens over treding van artikel één van het Vestigings besluit leesbibliotheekbedrijf 1958 conform de eis van de officier van Justitie veroor deeld tot vijf gulden boete of een dag hechtenis. De kern van deze principiële zaak was of dit vestigingsbesluit al dan niet in strijd is met artikel zeven van de grondwet (Drukpersvrijheid). De officier van Justitie, mr. W. A. J. M. Smit, had in zijn requisi toir als zijn persoonlijke mening uitge sproken dat dit besluit het karakter van een formele wet heeft gekregen, die dooi de rechter krachtens de grondwet niet ge toetst mag worden op haar grondwettig heid. In zijn schriftelijke uitspraak motiveert de politierechter het -vonnis als volgt: „Het Vestigingsbesluit leesbibliotheekbe drijf 1958 houdt een toepassing in van de Vestigingswet bedrijven 1954 ten aanzien van het bedrijfsmatig verhuren van boe ken. Een dergelijk besluit is volgens ar tikel 4 van genoemde wet een algemene maatregel van bestuur en de x'erbindend- heid daarvan is aan het oordeel van de rechter onderworpen. Onderzocht moet worden of het Vesti gingsbesluit leesbibliotheekbedrijf 1958 in strijd is met artikel 7 van de grondwet, dat een ieder toestaat door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren zon der voorafgaand verlof van de overheid. Onder dit openbaren wordt tevens het ver spreiden begrepen. Het besluit is genomen ten aan?ien van het boek. één der vormen, waarin men zich door middel van de drukpers kan uitc-n De verspreiding van het boek geschiedt op x'elerlei manier, waarvan het uitlenen er één is. Ook dit uitlenen xdndt plaats op xmrscheidene wijzen: door particulier aan particulier, door niet-commerciële biblio theken en door leesbibliotheken, die boeken verhuren terwille van de verdienste. Het vestigingsbesluit verbiedt slechts dit laat ste bedrijf uit te oefenen zonder vergun ning van de Kamer van Koophandel en geeft de eisen aan. waaraan men moet vol doen om de vergunning te krijgen. Deze eisen, die in het besluit omschreven zijn, betreffen kredietwaardigheid, han delskennis en xmkbekxx'aamheid. Het Vesti gingsbesluit leesbibliotheekbedrijf 1958 be perkt het grondrecht niet op zodanige wijze, dat het in strijd komt met artikel 7 van de grondwet. Dit besluit is dus ver bindend". NEW YORK (Reuter) De dagelijkse maaltijd van de Ier bevat de meeste calo rieën 3.500 die van de Indiër de min ste 1.800, aldus blijkt uit een overzicht dat de Voedsel- en Landbouworganisatie van de UNO (F.O.) heeft samengesteld. Ierland wordt gevolgd door Nieuw Zee land, 3.430 calorieën, Denemarken 3.350. Engeland 3 260. Australië 3.200, Zwitser land 3.180, Canada 3.110, de Verenigde Sta ten en Argentinië beide met 3.100 en Noor wegen 3.080, Finland 3.070 en Oostenrijk 3.060. Onderaan de lijst staan India 1.800 en Pakistan 2 010. In het Verre Oosten staat Formosa met 2.330 calorieën aan de top, gevolgd door Japan met 2.200. Over de Sovjet-Unie en China zijn geen gege vens beschikbaar. Ilarmen Smit overleden. In de leef tijd van 58 jaar is in Utrecht overleden de heer Harmen Smit, in leven directeur van een rusthuis in Utrecht en landelijk voor zitter van de Nederlandse bond van logies-, pensioen- en aanx'erwante bedrijven, L.P.A.B. (de vroegere Beruka-federatie). De heer Smit. was tevens bestuurslid van het Bedrijfschap Horeca en van de be drijfsvereniging Horeca, bestuurslid van de stichting onderwijs Horeca-bedrijven, be stuurslid x7an de stichting Logis de Hollan- de, een vereniging van kleine hotels die gezamenlijk propaganda maken in het buitenland. ELIZABETHSTAD (UPI) Vandaag trekken de laatste Belgische soldaten uit de afgescheiden provincie Katanga weg en komt een einde aan de Belgische invloed in de vroegere middenafrikaanse kolonie De vandaag te vertrekken troepen worden van de basis Kamina overgevlogen naar de bcheerschapsgebieden Roeanda en Oeroendi. Zij zijn de laatsten van de 10.000 Belgische soldaten, die geleidelijk door UNO-eenheden zijn vervangen. De Belgen laten een ontvlambare toestand achter zich. Tussen de afgescheiden provincie en de centrale regering van premier Loe moemba dreigt nog steeds het uitbreken van een burgeroorlog. De beide legers lig gen tegenover elkaar aan beide zijden van de grens tussen Kasai en Katanga met Tunesische en Ethiopische UNO-soldaten in het midden. Mochten vijandelijkheden uitbreken, dan zouden zij er bij betrok ken kunnen worden. Terwijl de Kongolese militaire leiders naar wegen zoeken om Katanga binnen te trekken ondanks de ondermijnde wegen opgeblazen bruggen en afgebroken spoor wegverbindingen, heeft de Pan-Afrikaanse conferentie in Leopoldstad. welke vandaag eindigt, zich voorstandster getoond van on derhandelingen tussen de president van Katanga Moise Tsjombe, en premier Loe moemba. De afgevaardigde van Kameroen heeft voorgesteld, dat in Katanga een referen dum wordt gehouden onder toezicht van de UNO om een antwoord te vinden op de vraag of de afgescheiden provincie haar onafhankelijkheid met de volkswil kan bezegelen. Zou de meerderheid van de Katangezen zich voor Tsjombe uitspreken dan zou, aldus de afgevaardigde van Kameroen, Mohammed Lami, de UNO dit eerbiedigen. Andere gedelegeerden toon den zich evenwel voorstanders van een ontmoeting tussen Tsjombe en Loemoem ba. Tsjombe is voorstander van een fe deratie van Kongo provincies met meer autonomie dan de door Loemoemba gepre dikte nationale eenheid toestaat. Tunesië toonde zich tegen een referendum maar voor bemiddeling van de UNO. Loemoemba schijnt echter vastbesloten Katanga met geweld tot orde, zijn orde te roepen. Hoexvel berichten werden ont vangen uit BaVwanga, de hoofdstad van de bedwongen mijnprovincie Kasai, dat daar nog steeds gevochten wordt, heeft Loemoemba Stanleystad maandagavond in zijn Russische Iljoesjin verlaten en zich naar Bakwanga begeven om persoonlijk toe te zien op de voorbereidingen voor de invasie van Katanga. De Kongolese senaat is maandagmiddag te Leopoldstad bijeengeweest. Slechts 33 van de 84 senatoren waren aanwezig. Zij hebben een resolutie goedgekeurd, waarin Vanochtend om elf uur is in het oude Amsterdamse RAI-gebouw de elfde Fira- to-tentoonstelling geopend. Ruim tweehon derd stands tonen er publiek en vakman de laatste voortbrengselen e" uitvindingen van de elektronische industrie, maar dit maal zijn er, zoals wij reeds in een voor beschouwing in onze edities van 13 augus tus meldden, geen sensationele nieuwighe den op het gebied van rad'") en t.v. Drie grote televisiefabrieken lanceren er de reeds aangekondigde vierkante t.v.-beeld- buis met een diagonaal van 59 cm., waar van de voorzijde bijna plat is. Bij een kastvolume als voorheen resulteert dat in een winst van 15 percent aan nuttig beeld oppervlak. Een Nederlandse firma heeft dank zij deze nieuwe beeldbuis de diepte van zijn t.v.-toestellen tot 28 centimeter kunnen reducren; twee decimeter min der dan de kasten van het oude type. Het accent op deze Firato ligt uiter aard op de transistors, welker opmars zich via de gehoorapparaten, zakradio's en portabele bandrecorders thans ook uitge breid heeft tot het interieur van de grote radiotoestellen en andere elektronische ap paratuur. Opvallend is het grote aanbod van combi's de combinatie van een t.v.-ontvanger, al of niet automatisch, met andere apparaten zoals platenspeler, bandrecorder en-of radio, waarvan meer dan tweehonderd modellen worden ge- exposeerd. Vier geluidssporen op ee,. magnetische band zijn tegenwoordig al ongeveer ge meengoed geworden. Er is een fabriek, die zelfs met een geluidsband met acht sporen verschijnt, speciaal voor het opne men van korte teksten. Nieuw op de „Firato" is het elektro nisch orgel, waarvan er in Amerika een veertigduizend in kerken en een miljoen bij particulieren thuis in gebruik zijn. Bij de afdeling microfoons en versterkers zul len draadloze microfoons worden gede monstreerd. In de stand van de Nederlandse Televi sie Stichting is onder meer een maquette te zien van het ontwerp van de eerste fase van het nieuwe studiocomplex, dat op korte termijn in Hilversum zal verrijzen. De N.T.S. heeft een speciaal filmpro gramma samengesteld dat tijdens de ex positie ten behoeve van de „Firato" wordt uitgezonden. Voorts zullen nog te zien zijn een oseilo- scoop-camera, waarmede men opnamen kan maken die in één minuut klaar zijn, een bedrijfstelevisie installatie voor het visueel oproepen van personen, een licht krant, een ra 'io-telexontvanger met de nieuwsdienst van een Amerikaans persbu reau, een verkeersanalysator, die de snel heid x'an x'oertuigen meet en deze in een bepaalde klasse indeelt (personen-, vracht auto's en vrachtwagens met oplegger), een maquette-in-werking van het wereld- telecommunicatie verkeer en als aardig heid een elektronisch attractiespel: de on grijpbare bal. Op 27 augustus heeft de gemeente Stap horst een inwonertal van 10.000 bereikt en wel met de aangifte van de geboorte van Katharina Pothof, dochter van An- dries Pothof en Eitie Tijmes wonende aan de Oranjestraat 14. De viering van dit heuglijk feit is in voorbereiding. erop werd aangedrongen, dat de troepen van de UNO in Kongo zullen blijven. Zij gaan hiermee lijnrecht in tegen de onlangs door Loemoemba geuite wens, dat de UNO-soldaten zouden vertrekken. In de resolutie wordt ook gevraagd, dat aan de troepen van de UNO de opdracht zal wor den verstrekt om de orde in Kongo te blij ven bewaren en dat hun zal worden toe gestaan om tussenbeide te komen in in terne conflicten in Kongo. Bunche op de valreep Dr. Ralph Bunche, die vandaag naar de Verenigde Staten vertrok, heeft maandag zijn laatste persconferentie in Kongo ge geven. Hij waarschuwde hierin onder meer tegen het verspreider van geruch ten. „Geruchten leiden tot paniek, en op paniek volgt geweld," zo zei de speciale vertegenwoordiger van Hammarskjoeld. Hij gaf toe, dat de troepen van de UNO de opdracht hebben om te schieten als zij hun eigen leven moeten verdedigen. Over de Amerikaanse piloten, die op het vliegveld van Stanleystad waren mishan deld, zei Bunche: „Die vliegers hebben mij verteld: wanneer wij één schot had den gelost, dan zouden we allen vermoord zijn". Bunche noemde het gebrek aan leiding een van de voornaamste moeilijkheden waarmee het Kongolese leger te kampen heeft. Hij gaf een beschrijving van hoe de Kongolese soldaten op het vliegveld van Stanleystad eerst onderling op de vuist waren gegaan, voorda' zij de Ame rikanen afranselden. Hij vertelde ook, hoe drie Amerikaanse vliegers door een moedige Ethiopische verpleegster waren gered. De Amerikanen waren gevangen genomen door Kongolese militairen en zouden in een jeep naar een kamp worden ebracht. Het meisje sprong echter ook in de jeep en wilde meerij den. De Kongolezen wierpen haar op de grond, maar zij zette de achtervolging in met een andere auto. In het legerkamp aangekomen dx-eigden de Kongolese soldaten haar te zullen neer schieten, maar zij slaagde erin de Ethio pische troepen van het UNO-leger te waar schuwen en dezen bevrijdden de Ameri kanen. Volgens Bunche was het enige dat de UNO kon doen om zulke incidenten te voorkomen, alle Kongolese vliegvelden on der eigen bewaking te stellen. Op de vraag of het hem niet beter leek om het Kon golese leger de wapens te laten inleveren, zei Bunche: „Wij hebben niet het recht om dat te doen." Bunche vertelde ook, dat de Kongolezen die onlangs in het hoofdkwartier van de UNO in Leopoldstad waren doorgedrongen het personeel, dat zij daar aantroffen op dracht hadden gegeven zich te ontkleden en voor de Kongolese militairen te para deren. Het had een half uur geduurd voordat de onfortuinlijke leden van de UNO waren bevrijd door het leger van de volkeren organisatie. „Wij zien ons geplaatst voor een bijzonder moeilijke situatie, waarin 15.800 militairen verspreid zijn over een groot gebied, waar een gevaarlijke en bloedige stammenoorlog dreigt. We hopen spoedig versterkingen te krijgen van In donesische en Birmese contingenten en nog een Guinees bataljon," aldus de schei dende dr. Bunche. Een schilderij met een geschatte waarde van drieduizend kronen is maandag in Stockholm „bij vergissing" van de hand gedaan voor maar 175. De eigenaar van de kunsthandel was naar een veiling en had zijn bejaarde moeder op d? winkel laten passen. Een klant meldde zich met belangstelling voor het hooggeprijsde doek. De oude vrouw zei de juiste prijs niet te weten, maar te „geloven" dat hij 175 kronen bedroeg. De klant wist haar te overre den het hem voo->die prijs af te staan. De eigenaar van de zaak heeft nog geprobeerd de koper te achterhalen, maar tevergeefs. Jan van de Brink, een 23-jarige jonge man uit Kamperveen, is de afgelopen nacht in Nederland teruggekeerd na een verblijf van vier maanden in een Oost- duitse gevangenis te Potsdam. Hij ver dween na Pasen uit West-Berlijn, waar hij met veertien andere leden van „de Jonge Kerk", een jeugdorganisatie van de Ne derlands Hervormde Kerk, een conferentie bijwoonde. Sindsdien heeft niemand meer iets van hem vernomen, tot hij zich enkele dagen geleden meldde bij da. A. E. Ruys, predikante van de Nederlandse gemeente in Berlijn. Jan van de Brink blijkt geheel vrijwillig in de Oostduitse gevangenis ver zeild te zijn geraakt. Op een persconferentie in Hengelo vertel de hij vanmorgen, dat hij in de nieuw jaarsnacht van dit jaar een visioen heeft gehad, waarin hij de opdracht kreeg con tact te zoeken met Oostduitse gevange nen. Jan, die als laboratorium-assistent bij Philips in Eindhox'en werkte, begon van dat moment af zijn „vlucht" voor te be reiden, zonder er iemand iets van te ver tellen. Het visioen had hem naar hij zeide dui delijk gemaakt, dat hij zich „eenvoudig een tijdje in Oost-Duitsland moest laten op sluiten". Bij de eerste poging om over de grens te komen, werd hij teruggestuurd. Hij on dernam een tweede poging bij nacht met als resultaat dat hij gevangen werd ge nomen en twee maanden in voorarrest zat. Daarna werd zijn geval in een besloten zitting van het Oostberlijnse gerechtshof behandeld. Hij werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek. Hij kwam weer in dezelfde cel terecht, die hij moest delen met twee jonge Oostduitsers die geprobeerd hadden het vrije Westen te bereiken. De gevangenen, die overigens goed werden behandeld, werden eenmaal per dag geluent. maar mochten dan niet met elkander spreken, zodat Jan zijn dis cussies alleen kon voeren met zijn twee celgenoten. De „opdracht' had meer tot doel zelf iets te leren dan anderen, aldus Jan. Hij is van plan zijn ervaringen te bespreken in discussiegroepen van „Jonge Kerk".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7