Horen en zien TUIN VAN HANBURY GERED ANWB wil oproepdienst voor toeristen uitbreiden CEen nacht op Craz DUITS BIOSCOOPBEZOEK STERK TERUGGELOPEN PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Proef op kleine schaal had enorm succes 9 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN De radio geeft woensdag Televisieprogramma „Microscopisch" congres in Den Haag Romeins colosseum in Portugal opgegraven Kwartier voor God" na 20 jaar opgeheven Prins Aschwin uit Nederland vertrokken DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 22 Bedrukt liep Panda door de straten. „Wat een toestand..." dacht hij. „Hoe vinden we Joris ooit terug, voor hij het fortuin uit meneer Palmers hoed heeft opgemaakt? Echt zielig voor meneer Pal mer. Het moet heel naar voor hem zijn, als een ander zijn geld opmaakt". Op dat ogenblik zeilde er een oude, gelapte hoed de hoek om. Voortgeblazen door de wind, wervelde het hoofddeksel rakelings langs Panda heen. „Hee.dat lijkt meneer Pal mers hoed wel", dacht hij, staan blijvend. Hel volgende ogenblik kreeg hij zekerheid, dat het de gezochte hoed moest zijn, want daar kwamen Joris en de miljonair in galop om de hoek stuiven, Panda pardoes onder de voet lopend. Zij maakten wilde grijpbewegingen naar het voortdartélende hoofddeksel en uit alles bleek, dat zij die oude hoed liever wilden hebben dan een gouden eetservies. Dat kon dus maar één ding betekenen: een hoed, die met zoveel gretigheid werd nagejaagd, moest de mil joenenhoed zijn! HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 Nationaal programma. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. li.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 8.55 Tips var. de voedingsmarkt. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Mo derne theologie, lezing. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Idem. 11.00 Zang en interview. 11.30 Gram. 12.00 Hammondorgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 De wereld wil bedrogen zijn, lezing. 14.00 Volksmüz. 14.15 Kamerorkest, en solist. 15.00 Voor de jeud. 18.15 Gram. 16.30 Dans muziek. 17.00 Versierde vakantietips. 17.50 Rege- r.T.gsuitz.: Jeugduitz.: Schildpadden en sprink hanen in Suriname, door C. Butner. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Orgelspel. 18.40 Olymp. Spelen. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Toto en de liefde, tcespr. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. Nationaal programma t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina: 20.00 Nieuws. 20.05 Tcespr. door H.M. Koningin Juliana. 20.20 Kon. Mil. Kapel en knapenkoor. 20.50 Oranje in balling schap, klankb. 21.25 Metropole-ork. 21.55 Het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrij ding, toespr. 22.00 Olymp. Spelen. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Lichte muz. 23.15 Gram 23.45 Olymp. Spelen. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 293 m. 7.00 NCRV. 20.00-24.00 Nationaal programma. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Omr.orkest en solist. 11.50 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.45 Olymp. Spelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Kerkd. 13.55 Lichte muz. 14.05 Gram. 14.20 Gram. 15.15 Holland Festival 1960: Kamermuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Olymp. Spelen. 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Mens en dier: Het dier in de letterkunde aller tijden, door dr. A Saalborn. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Volksmuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. Nationaal programma: 20.00 Zie Hilver sum. I. 22.00 Kamerork. 22.3024.00 Zie Hilvers. I. BRUSSEL. 324 m. 12.00.Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12,50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Kasino- conc. (Tussen 1500 en 15.15 Olymp. Spelen). 15.15 Gram. 16.00 Koersen. (Tussen 16.30 en 16.50 Olymp." Spelen). 16.06 Gram. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.20 Lof voor het Vlaams toneel. 17.50 Boekbespr. 13.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de sol daten. 18.50 Pianorecital. 19.00 Nieuws. 19.40 Koor zang. 20.00 Gram. 20.30 Symf.muz. 22.00 Nieuws. (Tussen 22.10 en 22.40 Olymp. Spelen). 22.15 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 13.0013.30 Eurovisie: Olymp Spelen. 17.00—18.00 Olymp. Spelen. 18.30—19.10 Olymp. Spelen. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Olymp. Spelen. 20.30 Film. 21.40—22.25 Olymp. Spelen. VOOR WOENSDAG VARA: 14.00 Voor de kinderen. NTS: Eurovisie: 14.55—18.30 Olymp. Spelen. 20.00 Journ. en weer overz. Nationaal progr.: 20.20 Herinneringen en gelukwensen voor H.K.H. Prinses Wilhelmina. 20.50 Caharetprogr. 21.25 Documentair programma. Eurovisie: 22.1523.10 Olymp. Spelen. Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit Advertentie TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT In de Ridderzaal te Den Haag heeft mi nister me.i. dr. M. Klompé namens haar collega van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen maandag het Europees-regionale congres voor elektronenmicroscopie, dat deze week in Den Haag en Delft wordt gehouden, geopend. Zij begroette ongeveer 650 geleerden, die uit vrijwel alle Euro pese landen en uit andere werelddelen naar Nederland zijn gekomen, om hier er varingen uit te wisselen. Ook de burge meester van Den Haag, mr. H. A. M T. Kolfschoten sprak een welkomstwoord. De voorzitter van het congres, prof. J. B. Ie Poole, schetste de enorme toename van het gebruik van de elektronenmicros coop in vele takken van de wetenschap sedert het vorige, in Nederland gehouden congres in 1949. Het leek hem twijfelach- toekomst nog wel verenigd kunnen blijven op één congres. Mogelijk zullen afzonder lijke congressen voor biologie, kristalogra- fie, medicijnen en optica noodzakelijk worden. Tijdens opgravingen te Santiago de Ca- cem, ten zuiden van Lissabon, zijn de ruï nes van een Romeins colosseum bloot ge legd, dat volgens de archeologen het groot ste is dat tot nu toe op het Iberische schiereiland is gevonden. Het colosseum, dat 250 bij 50 meter meet is ontdekt tussen de ruïnes van de oude Romeinse nederzetting Merobriga. De op gravingen in dit gebied waren reeds lang aan de gang, maar met de hulp van Por tugese en buitenlandse jongeren, die aan een internationaal werkkamp deelnamen, kon het colosseum in versneld tempo wor den uitgegraven. Volgens archeologen is deze opgraving van grote waai'de voor de archeologische geschiedenis van Portugal. Het colosseum is het enige, dat tot dusver in Portugal is gevonden. De 38-jarige president van de grote Westduitse filmmaatschappij U.F.A. (Uni versum Film A.G.), Arno Hauke is door de raad van beheer van deze maatschap pij met verlof gestuurd en zal in zijn hui dige functie niet meer terugkeren. Met an dere woorden: deze eens machtigste man in de Westduitse filmwereld ligt eruit. Ar no Hauke, een harde zakenman, kwam in 1949 als 27-jarige assistent-accountant in aanraking met het toen nog door de Brit ten beheerste Duitse filmconcern. De U.F.A. zelf was in 1917 opgericht, waar toen net als nu, de grote particuliere „Deutsche Bank" een flink stuk in de melk te brokkelen had. In de twintiger jaren oogstte de U.F.A. met haar stomme films veel succes en kreeg in het buiten land een grote naam. De Westduitse droomfabriek bracht het in de dertiger ja ren tot beroemde films als „Der blaue En gel" en „Der Kongress 1anzt". Bekende filmspelers als Mariene Dietrich, Emil Jannings, Willi Fritsch en Lilian Harvey werkten voor de U.F.A. De nazi's ten slot te deden een succesvolle greep naar de macht in de U.F.A. Na de oorlog trachtte men van geallieerde zijde de U.F.A. te decentraliseren. Het was toen evenwel de jonge assistent- accountant Hauke die ervoor zorgde dat het concern niet geliquideerd werd maar langzaam aan weer een machtig instituut werd. Thans behoren tot de U.F.A. vier grote Duitse filmproduktiemaatschappijen, een filmverkooporganisatie, twee uilgeve- rijen, minstens vijftig bioscooponderne mingen in totaal 17 grote maatschap pijen. De omzet bedroeg het vorige jaar meer dan honderd miljoen mark. Er was evenwel een verlies van 5,8 miljoen mark. Volgens Hauke is dit alles het gevolg van het mooie weer in 1959, de „verveling der grote steden", de winkel wetten, de wet tot bescherming van de jeugd, de toenemen de motorisering en de televisie. Het aan tal bioscoopbezoekers in geheel West- land is namelijk teruggegaan van 818 mil joen in 1956 tot 660 miljoen in 1959. Het aantal televisietoestellen nam in die perio de toe van enkele duizenden tot vier mjn. Hauke schijnt zijn goed gehonoreerde presidentzetel (hij begon als dertigjarige met 3500 mark per maand, verdiende in 1953 7000 mark per maand en zal als president nog wel meer geïncasseerd heb ben) voornamelijk verloren te hebben door twee factoren: Hij heeft oninteres sante films laten maken, en eigenmach tig 49 percent van de aandelen van een Franse filmmaatschappij hebben opge kocht, hetgeen op een fiasco uitliep. Dit Franse avontuur stelt men voornamelijk verantwoordelijk voor de grote verliezen van de U.F.A. In de raad van beheer, die Hauke aan de kant zette, neemt de Deut sche Bank een zeer vooraanstaande plaats in: een van haar directeuren is voorzitter van deze raad. Als opvolger van Hauke worden verscheidene bekende figuren uit de Duitse filmwereld genoemd, onder wie de Münchense filmhandelaar Tischendorf. 94.95. Dat werd een hartelijk weerzienWat was Linnie blij, dat ze Koen en Pobbel eindelijk zag! Ik was zo ongerust, toen jullie zo lang wegbleven! zei ze Ja, we waren verdwaald, zei Koen. Maar het was goed, dat je ons met die rook de weg gewezen hebt, anders hadden we nog wél uren kunnen zoeken! Ze gingen Pobbels huisje binnen; en daar liet Pobbel zich met een zucht van ver lichting in zijn stoel zakken. Hèhè! zei hij. Was me dat lopenik ben er moe van geworden! Enkele weken geleden, tijdens een kort verblijf te Villefranche (bij Nice), heb ik vroeg in de morgen een bus gepakt om. even over de Italiaanse grens te wippen. Mijn reisdoel lag ongeveer vijf kilometer verder dan het grensplaatsje Ventimiglia; ik wilde nog eens een bezoek brengen aan de befaamde Giardini Hanbury (ook ivel La Mortola genaamd), een weelderige, subtropische tuin, waarover ik alar merende geruchten had gehoord. Er zou niets meer of minder dan een verkaveling van het schone landgoed worden voorbereid en daar vjaar nu een ongelooflijk grote variëteit van bomen en planten staan te pronken, zou binnen afzienbare tijd een villadorp voor miljonairs zijn te vinden. Na een bestaan van op één na honderd jaar zou aldus een van de prachtigste botanische tuinen van Europa verdwijnen. En voordat het te laat zou zijn, wilde ik mij nog eenmaal verlustigen in de majestueuze rijkdom van de Giardini Hanbury. Ik had er niet op gerekend te kun nen doordringen tot het sanctum van de huidige eigenares, mevj-ouw Dorothy Hanbury. Ze was er niet of ze wilde me niet ontvangen (dat kwam op het zelfde neer), maar één van de opzich ters bleek graag bereid zijn zorg en verdriet tegenover een sympathiserende buitenstaander te luchten. „Het is helaas waar", zei hij somber. „Ik weet natuurlijk niet precies hoe de zaak er op het ogenblik voorstaat maar ik vrees het ergste .Er is nog een klei ne kans dat de tuin behouden blijft hoewel mevrouw Hanbury al een con tract heeft getekend om het terrein te verkopen aan een syndicaat in Turijn Ze moest., wel .Nu willen ze er nota bene landhuizen op bouwen en er is zelfs sprake van een hotel. Stel u voor, signor, hier waar we nu staan komt misschien, ik noem maar wat, een autoparkeerplaats of zoiets barbaars". Waar we nu staan dat was een onbeschrijflijk mooi uitzicht over bloei ende cacteeën en bloembedden in alle kleuren van het spectrum tussen fraaie eucalyptusbomen door, ver weg tot het azuren water van de Middellandse zee. „En welke kans ziet u nog?" „De kans dat de regering verbiedt deze grond als bouwterrein te gebrui ken. De laatste jaren heeft de Itali aanse Stichting voor Natuurbescher ming zich nogal met de Giardini be moeid. Het bestuur heeft geprobeerd meer belangstelling te wekken voor de tuin, vooral bij de gemeentebesturen in de naaste omgeving. Het ging erom de gemeenten te bewegen het landgoed coöperatief aan te kopen en het, net zoals dat nu het geval is, open te stel len voor het publiek, desnoods tegen een kleine vergoeding. Maar het schiet niet erg op. O, aan sympathiebetuigin gen heeft het niet ontbrokenWat heb je eraan? Ze doen niks, ze blijven bij een mooie platonische liefde. Met een geërgerd handgebaar drukte hij zijn minachting uit voor deze lijd zame houding. De vrees zijn baan te verliezen telde bij hem zeker niet het zwaarst, daarvan was ik overtuigd. Hij had de tijd nog meegemaakt, dat tus sen de vijftig en honderd tuinlieden hun goede zorgen wijdden aan 't onderhoud van La Mortola. Welke particulier is in de tegenwoordige omstandigheden in staat zo'n legertje te bekostigen? Juist in verband met de exceptioneel hoge financiële lasten voor de tegen woordige eigenares had hij geen woord van critiek voor haar houding. Het ging haar bijzonder aan het hart, dat het levenswerk van Thomas Hanbury, die in 1861 met de aanleg van de tuin was begonnen, vernietigd zou worden. Te leurgesteld door de houding van de autoriteiten en niet in staat lan ger voort te gaan met kapitalen uit te geven voor het onderhoud, was zij wel genoodzaakt geweest het (royale) bod van het Turijnse syncicaat te ac cepteren. Wij dwaalden door de lusthof, trap op, trap af, door schaduwrijke lanen, over schitterend aangelegde terassen. Er was hier en daar duidelijk te zien, dat er geen vijftig tuinlieden meer aan het werk waren, al kon toch ook niet worden gezegd dat de verwaarlozing mij van alle kanten aanstaarde. „Wij hebben hier ongeveer tiendui zend soorten zeldzame planten, voorna melijk uit de tropische en sub-tropische zones van de v/ereld. De verzameling eucalyptusbomen is werkelijk ongeëve naard. Ik heb in heel wat landen, ook buiten Europa, rondgekeken en ik mag zeggen dat we hierin nummer één zijn." De ontwerper van de tuin en allen die na hem aan de verfraaiing hebben gewerkt, hadden een fijn gevoel voor proporties: telkens valt op welk een eenheid er is bereikt in architectoni sche en botanische schoonheid. De koe peltjes, prieeltjes, beelden en beelden groepen, hoe talrijk ook, misstaan ner gens. Kleur en vorm zijn op ideale wij ze aangepast aan de omgeving. Elk pad geeft een ander aspect van de tuin- nu eens verwijdt zich het uitzicht tot een groots panorama, dan weer wordt een hoekje prachtig afgesloten door een statige boom. Een aloë in bloei („dat gebeurt eens in de dertig jaar, daar na valt de stam en blijven alleen de bladeren aan de grond over") harmo nieert uitstekend met een meer dan manshoge cactus en in zware trossen neerhangende paarse bougainvilla. De grillige takken van een (voor Europa) vreemde boom strekken zich bescher mend uit over bonte bloembedden. En over dit alles heen hangt een combi natie van de meest verscheidene geu ren: zoete, kruidige, harsige, bedwel mende. Zou het niet eeuwig zonde zijn als deze bijna volmaakte schoonheid moest plaats maken voor vakantiehuis jes? De Italiaanse miljonairs zullen een andere plaats moeten zoeken voor hun droomkasteeltjes de Giardini Hanbu ry zijn gered. Voor mij ligt een knip seltje uit de (altijd waarheidsgetrouwe) Londense Times van een paar dagen geleden. Het bericht van nog geen twin tig regels heeft mij van 'n diepe vreug de vervuld: de Italiaanse staat heeft, steunend op oude optierechten, het eigendom van de tuin verworven en het syndicaat vist dus achter het net. Naar menselijke berekening zal er dus daar bij de Italiaans-Franse grens al tijd een stukje paradijs voor doodgewo ne stervelingen open zijn. Er zijn nog rechters in Rome. (Nadruk verboden) Na twintig jaai', ook tijdens de oorlog, zijn ze onafgebroken gehouden, worden de bekende Amsterdamse r.k. „Kwartier voor God-diensten" opgeheven. Dagelijks werden ze in de middaguren in de r.k. Kalverstraatkerk gehouden. Maar er kwamen de laatste tijd niet meer dan 20 mensen en dat vindt de parochie pastoor te weinig. De diensten, die precies 15 minuten duurden, werden begin 1940 in gesteld door rngr. Nolet. Men wil nu eenmaal in de week diens ten houden, waarin bepaalde onderwerpen aan de orde komen. Prins Aschwin von Lippe Biesterfeld, de broer van Prins Bernhard, is maandag avond na een verblijf van een week in ons land weer naar zijn woonplaats New- York vertrokken. Zoals men weet, is Prins Aschwin daar conservator van de afdeling aziatische kunst van het Metropo litan Museum. Hij heeft in Nederland o.a. een bezoek gebracht aan de Oude kunst en antiekbeurs in het Delftse „Prinsenhof" museum en daar vele uren doorgebracht. De A.N.W.B. gaat in samenwerking met een. aantal buitenlandse toeristenorganisa ties onderzoeken op welke wijze een doel treffende internationale radio-oproepdienst voor toeristen tot stand kan worden ge bracht- Op het ogenblik neemt de A.N.W.B. reeds deel aan een proef, die door de tou- ringclubs van België, Frankrijk en Zwit serland dit seizoen is genomen met een dagelijkse oproepdienst over de Franstali ge zender van Radio-Luxemburg (1293 me ier). Deze oproepen moeten dus niet ver ward worden met de 's middags tegen een uur uitgezonden oproepen over de Ne derlandse dienst van het Luxemburgse station op 208 meter. De .in het Frans om geroepen berichten om halfelf 's avonds en om vijf minuten na middernacht zijn in principe bestemd voor de zich in Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 40) Senora Percel begon hikkend te lachen en zei ver wijtend: Maar zo zijn alle jonge meisjes toch, don José. Zij keek haar tengere echtgenoot aan en ging verder: Zo was ik vroeger ook. Vraag dat maar aan Alfonso. Reken maar, don José! Die vrouw daar, die heeft mij twee jaar achter zich aan laten lopen. Zij lachten allebei hartelijk en opgelucht. Het deed hun ongetwijfeld goed, dat die stomme diender alleen maar over zijn gevoelsmoeilijkheden kwam praten. Ik kreeg hoe langer hoe meer vaardigheid in mijn rol. Ik beklaagde mij in alle ernst. Ik zou zonder Maria niet meer kunnen leven, zei ik. Ik zou alles voor haar willen doen. Ik zou me zelfs te Sevilla willen vestigen, vooropgesteld, dat ik er op eerzame wijze een boter ham zou kunnen verdienen. Die mogelijkheid leek hun belangstelling te wekken, want dona Josefa vroeg: Meent u dat, don José? Zou u voor Maria alles in de steek laten? Zou u bereid zijnuw tegenwoor dige werkkring op te geven? Met liefde! Nou, ze mag haar handen wel dichtknijpen, die Maria, dat u zoveel van haar houdt. En u kunt op mij rekenen. Ik zal haar die onzin wel uit het hoofd praten. Ze moet zich behoorlijk met u verloven voor u naar Frankrijk teruggaat en wij zullen hier bij ons voor een feestelijk diner zorgen! Het spreekt vanzelf dat ik mij uitputte in vurige dankbetuigingen. Ik verklaarde dit bezoek aan hun wo ning nooit te zullen vergeten en niet oud genoeg te kunnen worden om mijn dankbaarheid aan hen onder woorden te kunnen brengen. Zij bleven niet in gebreke en wie de wedstrijd in schijnheiligheid won zou ik niet graag durven zeggen. Iemand die bij ons afscheid toeschouwer was geweest zou ons voor vrienden in nood en dood hebben gehou den. Dona Josefa moest mij, voor ik het vertrek ver liet, per se omhelzen en don Alfonso, die mij tot aan de buitendeur bracht, voegde mij fluisterend toe: Ik dank u nog wel voor de waarschuwing die u Maria meegegeven had, don José. Die zogenaamde Duitser, die Oberchner, was werkelijk een oplichter, die eens wilde kijken of hij mij misschien kon flessen. Wie weet was hij van plan bij ons in te breken. Nog eens bedankt en wij zien u binnenkort wel weer? Eerder dan je lief zou zijn, m'n goede man, als je wist wat er voor je in het vat zit.... Ik belde mijn hotel op en vernam, dat ik de heer Arbuthnot kon treffen in „Nueva Antequera" in de Dos Hermanas-straat. Ik ging er naar toe en Alonso bleek er eveneens te zitten. Zij vroegen mij tegelijk waar ik al die tijd gezeten had. Ik gaf een verslag van de gebeurtenis van de afgelopen nacht. Ik maakte hun duidelijk hoe ik zekerheid had gekregen van de schuld van Juan aangaande de moord op Esteban en wat ik had gedaan om hem tot een bekentenis te dwingen. Over wat er zich naderhand tussen Maria en mij had afgespeeld zweeg ik. Arbuthnot, die met een benijdenswaardige eetlust kreeft zat te eten, staakte het kauwen en zei goedkeurend: Ik heb er geen moment aan getwijfeld dat die jongen schuldig is. Maar ik durfde jou er niet mee lastig te vallen. Alonso dronk zijn glas leeg. Sedert het begin van ons gesprek had hij mij nieuwsgierig zitten opnemen, zodra hij meende dat ik niet op hem lette. Het is ellendig voor jou, José! Ik zocht het in de humor. Min of meer. Ik ga tenslotte niet met de broer trouwen. Nu was het Charley, die mij doordringend aankeek. Hij zei: Houd mij ten goede..maar is het uitgesloten dat zij dit spelletje samen spelen? Ik achtte dat helaas allerminst uitgesloten, maar kon ik Maria tegenover twee voor haar vreemde mannen aan de kaak stellen? Ik had mezelf al overtuigd dat ik haar haatte, maar een derde hoefde haar naam slechts uit te spreken en mijn gezond verstand zweeg prompt, om mijn gevoel de voorrang te laten. Ik schaamde mij, toen ik Arbuthnot aankeek. Maar mijn stem trilde niet bij mijn antwoord: Allerminst. Een ding weten jullie overigens nog niet: Esteban is door twee mannen vermoord. Twee? Maar hoe weet je dat, José? Het slachtoffer had het mes van Juan in de rug, maar hij had een knoop in zijn hand van de man, die hem aan de praat hield, terwijl de ander hem van achteren besloop. Met een goed gespeelde kwaadheid merkte Arbuth not op, dat ik veel te hard werkte en dat het voor Alonso en hem hoog tijd werd ook eens aan de slag te gaan. Anders zou ik de zaak rond hebben voor zij eraan te pas waren gekomen en de eer zou dan ook voor mij alleen zijn. Toch zegt zo'n knoop op zichzelf nog niet veel, beste jongen, als je niet weet waar je de eigenaar moet zoeken. Toevallig weet ik dat wel, Charley Zij keken mij tegelijk met grote ogen aan. Ze dach ten geloof ik dat ik hen voor de gek hield. Meen je dat nu? Van wie is die knoop? Van don Alfonso! Die Percel? Precies. Is dat bewezen? Er zaten nog een paar ï-afels stof aan die knoop. Het was de dwaze groene kleur van het pak, dat onze gastheer droeg, toen wij samen bij hem hebben ge geten, Arbuthnot. Alonso kon niet meer zwijgen. Jullie hebben het blijkbaar over een oude kennis. Wil je eraan denken dat ik de man nooit heb ont moet. Doe ik soms ook nog mee? Charley begon te lachen. Wind je niet op. Onze vriend Moralès gaat vast nog wel eens een bezoekje aan dit vrome echtpaar brengen en hij zal dan wel zo goed zijn ons mee te nemen. Toen zij hoorden dat ik dat bezoek inmiddels al had afgelegd lieten zij mij merken dat ik te ver was ge gaan. Arbuthnot zelf ging zo ver de helft van de ver dienste op te eisen, omdat hij het was geweest, die mijn wantrouwen tegen de stoffenhandelaar uit de Cuna had gewekt Ik kon mij daarin overigens wel voegen en wij dronken nog een glas op onze gezamenlijke vindingrijkheid. Alleen Alonso maakte de indruk, het land te hebben. Toch merkte ik dat de intonatie van mijn stem hem niet ontging, toen ik vroeg: En wat hebben jullie vandaag bereikt? Charley gaf mij antwoord: Zoals afgesproken zijn wij aan de Palma geweest om Juan en zijn zuster onderhanden te nemen. Alonso meende er, wat al te haastig, aan te moeten toevoegen Jij was nog niet wakker en wij hebben je maar laten slapen Je begrijpt, waarom het ons beter leek dit zonder jou op te knappen? Ja, ja, zei ik. Heeft Juan iets losgelaten? Niets. Hebben jullie hem niet aan het praten gekregen? Toen wij binnenkwamen was hij er al vandoor. En zijn zuster heeft ons bij alle heiligen van Sevilla bezworen dat zij hem niet de deur had zien uitgaan en dat zij niet wist waar hij zat. Jij hebt hem natuurlijk bang gemaakt, Moralès en nu houdt hij zich ergens schuil. Wie weet heeft hij zijn troost niet bij Lajolette gezocht. Die zou hem wel aan een onderdak kunnen hel pen. Het is best mogelijk. Bleef het feit, dat wij ons, zonder mijn ontdekking van de knoop, nog even ver van het doel zouden heb ben bevonden. Aan die knoop, waarvan ik de eigenaar had opgespoord, meende ik het recht te kunnen ont lenen de leiding in handen te nemen. Wij moeten nu wel beslissen hoe wij onze actie verder zullen voeren. Wij werden het erover eens dat wij om te beginnen Juan moesten opsporen. De eenvoudigste methode leek navraag te doen in alle kroegen waar hij gewend was te komen. (Wordt vervolgd) Frankrijk bevindende Nederlandse reizi gers. De Touringclub de France in Parijs fungeert als het centrale punt. Bovendien worden Nederlanders bereikt met oproe pen via de radiostations van Oostenrijk, Zwitserland en Zweden. Dat de A.N.W.B. •tezamen met een aantal zusterorganisaties de mogelijkheden van een verdere uitbrei ding van de radio-oproepdienst onder het oog .Jet, kan worden beschouwd als een gevolg van het dit jaar geconsolideerde succes van het verleden jaar via Radio Luxemburg verwezenlijkte initiatief. Met name in het achter ons liggende reissei- zoen werd van de mogelijkheid van het oproepen van toeristen wegens ernstige ziektegevallen en dergelijke thuis via Ra dio Luxemburg zo'n druk gebruik gemaakt dat de ter beschikking gestelde twee mi nuten zendtijd vaak onvoldoende waren. De directie van het Luxemburgse station was echter soepel genoeg om enige spe ling toe te staan, zodat men een keer zelfs zestien oproepen kon verwerken. Sinds 1 januari werden 219 oproepen geplaatst, waarvan ongeveer dertig percent recht streeks en nog twintig percent langs een omweg werd beantwoord. Op het ogenblik, nu de reisdrukte geluwd is, worden er toch altijd nog wel drie toeristen per dag opgeroepen. De A.N.W.B. zal het contract met Radio Luxemburg dan ook voortzet ten. Intussen heeft deze nieuwe vorm van dienstverlening door de toeristenbond on gedachte consequenties opgeleverd door de reacties van het publiek. Er zijn men sen die bij de A.N.W.B. hun vakantie adres achterlaten voor het geval er een oproep voor hen komt. Er zijn er ook die van hun vakantie-adres uit de A.N.W.B. bellen om te vragen of er nog iets bij zonders voor hen is. Dat geldt speciaal voor die toeristen die 'n ziek familielid heb ben achtergelaten of die te ver weg zijn om Radio Luxemburg te ontvangen. De po gingen van de A.N.W.B. om tot een in ternationaal net te komen worden trou wens onder meer geïnspireerd door de omstandigheid dat Radio Luxemburg niet altijd overal te beluisteren is. Men heeft kunnen constateren dat zowel de toeristen als de buitenlanders die op de een of andere manier met toerisme te maken hebben (zoals exploitanten van campings en hotelhouders) met de radio oproepdienst meeleven en vaak goede diensten en raad aanbieden. Zo heeft men op een gelijktijdig van drie kanten binnen gekomen suggestie de formulering der op roepen zo veranderd, dat het accent op het belangrijkste deel daarvan valt, namelijk de plaats waar de gezochte reiziger zich bevindt en de beschrijving van zijn auto. Men krijgt ook wel tips van automobilis ten, die vertellen waar ze de gezochte het laatst hebben gezien. Toevalstreffers Mejuffrouw M. van Lennep, die op het hoofdkantoor van de A.N.W.B. de radio oproepdienst voor haar rekening neemt, kan frappante staaltjes vertellen over al lerlei toevalstreffers. Zo was er een Ne derlander die ergens in de bergen een an dere Nederlandse automobilist ontmoette, die juist zijn wagen had geparkeerd om even op de oproepdienst te kunnen af stemmen. De tweede Nederlander stopte ook om even met deze landgenoot kennis te maken. Op dat moment gaf Radio- Luxemburg juist een oproep voor hem door.Ook is het voorgekomen, dat een trouw luisterende douanier aan de Bel gisch-Franse grens een opgeroepen auto mobilist nog geen tien minuten later zijn grenspost zag naderen. Op dit soort verhalen kan men bij de A.N.W.B. een beetje teren wanneer men straks in de wintermaanden dagenlang zonder oproepen zit en in plaats daarvan goede raadgevingen op verkeersgebied uit zendt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9