Ondanks tegenslag toch nog wel perspectieven voor roeiploegen Op de eerste atletiekdag al vier Olympische records verbeterd Olympische atletiek in cijfers Al twee nummers beslist: Willi Esajas lag in bed Tijden rechtvaardigen goede hoop voor de herkansingen Vèrspringen dames: Krepkina: 6.37 m. Kogelstoten heren Nieder: 19.68 m. Koch nam niet deel aan het kogelstoten Hongarije oppermachtig in moderne vijfkamp 13 Moeilijkheden met Olympische vlam JokeBill en Vera De verdeling van de medailles Weer tweede Goede taktiek DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 Voor de finale 5000 meter heren plaats ten zich: Grodotzki (Did.), Conti (It.), Nyandika (Kenya), Flossboach (Did.), Iharos (Hong.), Artynjuk (Rusl.), Jahnke (Did.), Bernard (Fr.), Thoman (Austr.), Power (Austr.), Halberg (Nieuw-Zeel.), 'Zimny (Polen). Voor de halve finales 800 meter heren plaatsten zich: Murphy (V.S.), Waegli (Zwits.), Matuschewski (Did.), Schmidt (Did., Kriovoshev (Rusl.), Siebert (V.S.), Kerr (Antillen), Cuncliffe (V.S.), Blue (Austr.), Moens (België), Snell (Nieuw- Zeeland), Balke (Did.). Voor de halve finales 100 meter heren plaatsten zich Esteves (Venezuela). Ro- (Kenya), Metcalf (Eng.), Martini (It.), Rintimaka (Finl.), Catola (It.) en Ho ward (V.S.). Voor de finale 80 meter horden dames plaatsten zich Bystrova (Rusl.), Signal (Eng.), Kosheleva (Rusl.), Press (Rusl.), Birkemeyer (Did.), Quinton (Eng.). De uitslag vèrspringen dames luidt: 1. V. Krepkina (Rusl.) 6.37 meter (nieuw Olympisch record), 2. E. Krzesinska (Po len) 6.27 meter, 3. H. Claus (Did.) 6.21 me ter, 4. R. Junker (Did.) 6.19 meter, 5. L. Radchenko (Rusl.) 6.16 meter, 6. H. Hoff mann (Did.) 6.11 meter, 7. Joke Bijleveld (Ned.) 6.11 meter, 8. V. Shaprunova De Olympische vlam van het Lago di Albano is een „zorgenkindje". Direct na dat verleden week de vlam werd ontsto ken bleek dat deze een hinderlijke rook verspreidde die tot overmaat van ramp vrijwel steeds rechtstreeks naar de ere tribune trok. Inmiddels is ook al duidelijk geworden dat behalve de plaats ook de constructie zelf weinig gelukkig is. Woensdagmiddag moesten de technici al in actie komen om enkele voorzieningen te treffen. Toen de wedstrijden in de middaguren lange tijd werden onderbroken, waarop de toeschou wers een toevlucht zochten in de bescha duwde heuvelrug rond het meer, werd in alle stilte de reparatie snel uitgevoerd, zo dat de Olympische vlam kan blijven bran den. En blijven roken uiteraard.... binson (Bahama-eilanden)Norton (V.S.), Hary (Did.), Sirne (V.S.), Foik (Polen), Budd (V.S.), Fiquerola (Cuba), Jones (Eng.), Jerome (Canada), Radford (Eng.), Antao (Kenya). Voor de halve finales 400 meter horden heren plaatsten zich Galliker (Zw.), Gul- brandsen (Noorw.), Davis (V.S.), Cushman (V.S.), Matthias (Did.), Chevychalov (Rusl.), Morale (It.), Janz (Did.), Rotich (Rusl.) 6.01 meter: 9. Mary Bignal (G.B.) 6.01 meter; 10. B. Weigel (Nieuw-Zeeland) 5.98 meter. De uitslag kogelstoten heren luidt: 1. en Olympisch kampioen Nieder (V.S.) 19.68 meter (nieuw Olympisch record), 2. O'Brien (V.S.) 19.11 meter, 3. Long (V.S.) 19.01 meter, 4. Lipsnis (Rusl.) 17.90 meter, 5. Lindsay (G.B.) 17.30 meter, 6. Sosgornik (Polen) 17.57 meter. Joke Bijleveld, voor wie het nummer vèrspringen op een grote teleurstelling uitdraaide. Zij kwam niet verder dan de zevende plaats met haar 6 meter 11 en 2 missprongen. (Foto boven). Bill Nieder, de nieuwe Olympische kampioen kogelstoten. Een worp van 19 meter 68 was zelfs zijn machtige concurrenten te veel (Foto links). Vera Krepkina, die het vèrspringen won met een sprong van 6 meter 37. 'Foto onder). (Van onze speciale verslaggever). De atleten zijn in Rome maar met een goed begonnen. De eerste dag de beste sneuvelden al vier records en dat was na wat de laatste tijd gebeurd is, ook wel te verwachten. Zo zal niemand er vreemd van opkijken dat het Duitse loopfenomeen Armin Hary door zijn kwarfinale op de 100 meter met 10.2 te winnen, het Olym pisch record (10.3) omlaag haalde. De Russin Krepkina won het vèr springen met 6.37 (oud record 6.35) van de Poolse Krzesinska, die nu tweede werd, de Russin Press liep de 80 meter horden in 10.6 en Bill Nie der, een van de drie Amerikaanse kogelkrachtpatsers haalde het goud weg met 19.68 meter (oud Olympisch record van Parry O'Brien, die nu tweede werd, 18.57. Maar meer eigenlijk nog, dan deze prestaties, was de bittere nederlaag van Gordon Pirie in de derde serie van de 5000 meter. Misschien dat ons leedwezen zo naar hem uitgaat omdat hij een van de wei nige der oude Mohikanen is, die nog aan vroeger herinneren. Alles heeft Pirie er voor gedaan, alles heeft hij er zich voor ontzegd, om in Rome als favoriet aan de start te komen. En wie had kunnen denken, dat de eerste atletiek dag reeds zijn laatste zou zijnWe hebben eerlijk gezegd toen Pirie in de derde serie mee moest lopen nauwelijks op hem gelet. Nou ja de Brit hing op de vijfde of zesde plaats, maar dat was dachten we taktiek. Straks als er spij kers met koppen geslagen moesten worden zou hij wel wat naar voren stormen. Wie schetst evenwel onze verbazing toen hij na 4000 meter plotseling van de kopgroep los raakte. Eerst een tiental meters maar ge leidelijk meer en meer. tot Pirie tenslotte zielig verloren zo'n halve baan achter de vechtjassen, die om de plaatsen vochten, kwam aansukkelen. Was hij dan toch te oud geweest om nog naar Rome te gaan, had hij het tempo van de vechtjassen niet bij kunnen houden? Het moet wel bijna zo geweest zijn. Tot die vechtjassen behoorde dan in de eerste plaats de Duitser Janke en die heeft tussen haakjes nog niet eens de beste tijd op de 5000 meter gelopen. Die was van zijn landgenoot Grodotzki (14.01.2). Daar er van elke serie maar drie naar de finale overgingen, is er doorlopend geknokt on der de niet minder dan vijftig lopers, die zich geroepen voelden voor dit zware nummer in te schrijven. Deze eliminatie, dit scheiden van 't kaf van het koren, duurde dan ook vrij lang, wat eigenlijk, bij een scherpere selectie, niet nodig was geweest. Want praktisch in elke serie lie pen „kreukelaars" meer, meelopers, waar voor De Coubertin nog wel een vriende lijk woord had, doch die in deze tijd eigen lijk niet meer op hun plaats zijn. Verge lijkt men de tijden van de „geplaatsten", dan blijkt de differentiatie niet groot te zijn. Dat belooft dus wat voor de finale. Volgens de tijden van nu was de Duit ser Grodszki de snelste, maar de winnaar zou bij voorbeeld wel eens de Italiaan Conti, die maar veertien seconden achter de Duitser was, kunnen worden. Wanneer je door zo'n tachtigduizend landgenoten met „Italia - Italia" wordt aangemoedigd, betekent dat wel wat. Het kogelstoten is in jaren niet zo'n Spannend nummer geweest als nu. Vroeger ging het er zo even tussen door hoorde men later wel wie het gewonnen had maar nu was er doorlopend een intensieve belangstelling. Dat is niet toevallig daar voor hebben de heren Bill Nieder, Parry O'Brien en Dallas Long voor gezorgd door elkaar de laatste maanden onafgebroken met steeds maar betere prestaties het leven zuur te maken. Geen weekeinde ging voor bij of er was in Amerika wat te doen tus sen deze heren, die door een Amerikaan naast ons de „cooky-boys" werden ge noemd. Misschien omdat ze er zo fors en weldoorvoed uitzien Er deden er natuurlijk meer mee aan het kogelstoten, maar geen Europeaan of Aziaat, die aan de prestaties van dit fa meuze drietal kon tippen, zodat de strijd om het goud tenslotte toch tussen dit drie tal werd uitgevochten. Van hen heeft Par ry O'Brien de winnaar van Melbourne geruime tijd met een stoot van 19.11 meter de leiding gehad. Wat Bill Nieder zijn grootste concurrent ook probeerde hij kon zijn landgenoot maar niet voor bij komen. Eenmaal lukte het, doch toen werd zijn stoot ongeldig verklaard. Maar eindelijk gebeurde het dan toch. De machtige Amerikaan legde de kogel liefkozend tegen de wang en als uit een katapult weggeschoten vloog het projectiel weg,: 19.68 meter. Mijn Amerikaanse buur man liet een schreeuw los van verrukking. „That kills O'Brien", zei hjj en het deed hem kenneljjk plezier het te kunnen zeg gen. Welnu het heeft O'Brien inderdaad vermoord deze stoot, die nog niet eens de beste was, want met 20.06 heeft Bill Nieder het wereldrecord op zyn naam staan. Er is zegge en schrijve maar één land genoot in het Olympisch stadion binnen de afrastering geweest en dat was Joke Bijle veld, onze vèrspringster. Zij heeft het met haar beste sprong van 6.11 meter niet eens zo slecht gedaan, maar ze was machteloos tegen de Russin Krepkina, die met een Na de vijfde wedstrijddag van de Olym pische Spelen is de verdeling van het aan tal gouden, zilveren en bronzen medailles per land als volgt: goud zilver brons Rusland 9 3 7 Italië 5 2 1 Verenigde Staten4 7 5 Australië 4 0 2 Duitsland 3 10 2 Hongarije 3 5 2 Turkije 3 0 0 Bulgarije 1 1 1 Roemenië 1 1 2 Groot-Brittannië1 0 2 Zweden 1 0 2 Denemarken 1 0 1 Japan 0 2 0 Polen 0 1 2 België 0 1 1 Nederland 0 1 .1 Ver. Arabische Rep. ..0 1 0 Joegoslavië 0 1 0 Brazilië 0 0 1 Frankrijk 0 0 1 Mexico 0 0 1 Perzië 0 0 1 Tsjechoslowakije0 0 1 Het klassement waarbij de eerste zes plaatsen tellen, luidt na de vijfde wed strijddag: 1. Rusland 138Va; 2. Ver. Staten 93; 3. Duitsland 88; 4. Hongarije 69; 5. Italië 566. Australië 42; 7. Roemenië 31; 8. Polen 29; 9. Groot Brittannië 26: 10. Nederland 26; 11. Turkije 26; 12. Zwe den 24; 13. Bulgarije 18; 14. Denemarken 18; 15. Tsj.slowakije 15; 16. Japan 13; 17. Frankrijk 11; 18. België 9; 19. Joegoslavië 8; 20. Mexico 7; 21. Finland 6; 22. Brazi lië 5; 23. Ver. Arabische Rep. 5; 24. Canada 4; 25. Perzië 4; 26. Indonesië 1; 27 Noor- weegn 1; 28. Zuid Afrika 1. Zal de twee met stuurman clan de eerste Nederlandse combinatie worden, die zich rechtstreeks in de finales van de Olympische roeiwedstryden plaatst? Vol spanning vroeg de kleine Nederlandse kolonie het zich woensdag op de tweede dag van de Olympische roeiwedstrijden op het Lago di Albano af, toen de gestuurde twee van Argo in een felle eindsprint steeds dichter op de leidende Roemenen inliep. De man nen uit Wageningen kwamen gelijk. Zelfs namen ze nog een kleine voorsprong. Doch toen gebeurde het. Plotseling lag de boot, op nog geen tien meter van de finish, stil. Een kleine stuurfout was de Nederlanders noodlottig geworden. Het was een teleurstellend slot van een voortreffelijk gevaren race. De volle 2000 meter heeft Nederland, oorspronkelijk in derde positie achter Hongarije en Roe menië, zijn rol in de strijd om de eerste plaats meegespeeld. De Argo-ploeg ging zelfs, evenais Roemenië, kort na het merk teken van de 1500 meter de Hongaren voorbij. De voorsprong van de Roemenen leek onaantastbaar te worden. Maar de Nederlanders hadden hun krachten voor treffelijk verdeeld. Zij beschikten over een grote reserve. Het tempo ging omhoog en de Roemenen kwamen ernstig in gevaar. Helaas kostte, zoals gezegd, dat kleine foutje de Nederlandse gestuurde twee toch nog de eerste plaats in de serie, zodat de Argo-ploeg in de herkansingen zal moeten uitkomen. Toen even later echter de jury de 12- jarige tengere Roemeense stuurman de jongste deelnemer aan deze Spelen uit voerig beduidde dat hij naar het jury-plat form moest komen om te laten zien dat hij werkelijk zwaarder woog dan de voorge schreven 50 kg, kwam er nog even hoop in enkele Nederlandse harten. Die hoop vervloog echter heel snel toen de kleine Roemeen met een triomfantelijk lachje een zakje zand, dat als ballast was meege nomen, te voorschijn haalde De uitslag van deze race, waarvan de winnaar direct overgaat naar de finale, luidt: 1. Roemenië 7.43.38; 2. Nederland 7.48.01; 3. Zweden 7.56.06; 4. Argentinië 8.02.36; 5. Spanje 8.06.44; 6. Hongarije 8.49.31. De tegenslag met de gestuurde twee was niet de enige teleurstelling, die de kleine, maar enthousiaste Nederlandse kolonie op de tweede dag moest verwerken. De sterke Nederlandse dubbel twee, BakkerRent meester, door velen al bij voorbaat als winnaar van de serie aangemerkt, kwam niet verder dan de tweede plaats achter de Franse combinatie DuhamelMonnereau, die van start tot finish leidde. Hoewel Nederland aanvankelijk op korte afstand volgde, werd het verschil tussen beide ploegen in de laatste 500 meter toch te groot om deze in de eindsprint te kun nen wegwerken. Wel liepen onze landge noten iets van hun achterstand in, maar de Fransen bleken onbereikbaar. De uitslag van de serie, waarin de Ne derlandse dubbel twee uitkwam, luidt: 1. Frankrijk, 6.45.23; 2. Nederland (Bakker- Rentmeester), 6.48.22; 3. Joegoslavië 6.49.94; 4. Amerika 6.51.92; 5. Duitsland 6.52.05; 6. Australië 7.16.41. De Rotterdammer Cees Koch heeft op de eerste dag van de atletiekwedstrijden in Rome niet deelgenomen aan het kogel stoten. Hij was hiervoor wel door het Ne- derlandsch Olympisch Comité ingeschre ven, maar de heer Jo Moerman, leider van de Nederlandse atletiekploeg, zei dat van deelneming geen sprake kon zijn. Cees Koch heeft bij het kogelstoten na melijk altijd last van zijn rug en vooral nu, tijdens de Spelen in Rome, wil men geen risico's lopen, aangezien Koch hoopt op een goed resultaat bij het discuswer pen. sprong van 6.37 meter (een nieuw Olym pisch record) het vèrspringen won. Tweede werd de Poolse Krzesinska met 6.25 en derde de Duitse Claus met 6.21. Dat viel de Duitsers eigenlijk wel wat tegen, maar dat komt omdat Claus met 6.40 meter het we reldrecord op haar naam heeft staan. Maat je springt niet alle dagen even goed. De teleurgestelde Joke Bijleveld verliet na drie sprongen de Olympische piste, om dat zij op het laatste moment door de Rus sische Ludmilla Radchenko werd gepas seerd. Wel stond zij met de Duitse Helga Hoffman, die eveneens 6.11 meter had ge sprongen op een gedeelde zesde plaats, maar omdat zy twee foutsprongen had en de Duitse nog eens 6.02 en 5.88 meter had gesprongen, werd zij door de jury geëlimi neerd. Joke Bijleveld belandde nu op de zevende plaats, ma'ar het heeft haar toch een teleurstelling gebracht, want zy had wanneer zij de laatste drie finalespron- gen had mogen doen ongetwijfeld nog verder kunnen komen. De kwartfinales voor de 800 meter heb ben ook een vinnige strijd te zien gegeven, daar hier eveneens slechts drie van elke serie overbleven. De snelste was hier de Amerikaan Murphy met 1.48; de Belg Moens won zijn serie met 1.48.5. Op de halve finale 80 meter horden voor dames vlogen eveneens spaanders. De Russin Press slaagde er zowaar in om nog in dit nummer een Olympisch record te ver beteren. De 10.7 van de Australische Strickland de la Hunty werd 10.6. In de moderne vijfkamp won Hongarije de twee gouden medailles: in de indivi duele rangschikking en in de ploegencom- petitie. De individuele titel ging naar de 23-jarige student uit Boedapest Ferenc Nemeth met een totale score van 5,024 punten, terwijl zijn landgenoot Imre Nagy tweede werd met 4,988 punten. De 23-jari- ge luitenant van de Amerikaanse vloot Robert Beck kreeg brons met zeven pun ten minder dan Nagy. In de ploegenrangschikking kwam Rus land op de tweede plaats en eindigden de V.S. derde. De laatste proef van de vijfkamp, de 4.000 meter cross country, werd onder een brandende Italiaanse zon betwist en ver scheidene deelnemers waren zo uitgeput dat hun zuurstof moest worden toegediend toen ze over de finish kwamen. De Oost- europese atleten beheersten deze wed strijd waarin de Rus Igor Novikov de overwinning behaalde, voor de Hongaar Andras Balczo en de Pool Przybylsky. Wim Esajas, de enige Surinaamse deelnemer aan de Olympische Spelen, is met zijn twee offcials voor niets naar Rome gekomen. De 25-jarige student werd namelijk uitgeschakeld zonder een voet op de Olympische sintelbaan te hebben gezet, simpelweg omdat hij in zijn bed lag toen woensdagmorgen de atleten voor de 800 meter aan de start werden geroepen. En dat alles was te wijten aan de gebrekkige kennis van de Engelse taal van zijn chef de mission, de heer Fredy Glans, leraar aan de algemene middelbare school en de kweekschool in Paramaribo Enkele dagen geleden ontvingen de chefs de mission van de betrokken landen de mededeling dat de series 800 meter niet woensdagmiddag zouden worden gelopen, maar 's ochtends. Ook de heer Glans. Maar de Surinaamse gedelegeerde heeft domweg de En- m gelse tekst foutief geïnterpreteerd en fig f ^1 geconcludeerd dat voor Esajas, die ^Ipf V!> 'AAV- was ingedeeld in de negende en laat ste serie, het aanvangsuur ongewij- M f lp!!!! zigd was gebleven. Wi f, y'MÊ, „Ik heb kennelijk het Engels ver keerd begrepen. Ik dacht dat men alleen op een vervroeging van de eerste serie duidde, maar achteraf blijkt dat zij betrekking had op de gehele rondewas woensdag middag zijn (verschrikte) reactie. Het trieste van de affaire is, dat i Esajas nog dinsdagavond door de iP heer Moerman, leider van de Neder- landse heren-atletiekploeg, was ge- ;./>■-, Wm waarschuwd dat hij 's morgens moest fg§| lopen. Maar de heer Glans verzeker- de de atleet dat de heer Moerman Tml nog ren onbekende voor Sur:- naamse chef de mission, hoewel bei- fPtlrl!] "o'%' - J§8| den al bijna een week in het Olym- i:: ffi f f» pisch dorp zijn zich vergist moest Hpw- •-% hebben. Esajas vertrouwde daarop en bracht de ochtend rustig op zijn J J| kamer door. 7 De vroegere trainer van Esajas, de heer R. H. Wiersma, bemerkte als eerste dat er iets mis was. Hij zat woensdagmorgen in het Olympisch stadion toen de atleten voor de negende serie aan de start verschenen. Esajas ontbrak. In paniek haastte de heer Moerman zich naar het Olympisch dorp, waar hij Esajas slapend in bed aantrof. De klap kwam hard aan voor zijn vroegere pupil. Huilend viel hij terug op het kussen Verontwaardigd en gedesillusioneerd. „Al die tijd dat we in Rome zijn, zit ik hier al in deze aparte flat, afgesloten van de anderen. Ze hadden me gezegd dat ik onder leiding van de Nederlandse officials zou staan, maar daar is niets van gekomen. Van al die verwarring ben ik het slachtoffer geworden. Het is een ramp. Wat zullen ze in Suriname wel van me zeggen. Maar ik kan het toch ook niet helpen En later, toen hij iets gekalmeerd was: „Vanmorgen nog heb ik naar Moer man gezocht. Om zekerheid te hebben. Maar ik vond hem niet, hij was weg met de andere atleten. Om te trainen, dacht ik Het dutje van Esajas is toegevoegd aan de reeks van Olympische teleur stellingen. Het waren geen resulatten om verheugd over te zyn. Maar toch was er evenmin reden om erg teleurgesteld te zyn. Immers, de onervaren Argo twee verloor in een vooral tactisch voortreffelijk geroeide race en al werden dan Rentmeester en Bakker tweede, hun tijden waren aanmerkelijk beter dan die van de winnaars van de an dere series. En zorgde al was dat dan ook overeen komstig de verwachtingen de gestuurde vier van Njord er in het laatste nummer van de dag niet voor, dat Nederland vrij dag in de halve finales vertegenwoordigd zal zijn? Neen, het had natuurlijk beter kunnen gaan, maar werkelijk slecht zyn de resultaten van de Nederlandse roeiers op de tweede dag van de wedstrijden om de Olympische titels nu ook weer niet ge weest.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13