RAN G de ttotSMp&utq. van demsteWig. zonnige „Negatief wetsontwerp bedreigt het Rijksonderwijs met afbrokkeling" Fa, B. ENGELENBERG 11 ENS EN Regenachtig AÊphenaar Bonn ontkent verband met de Duitse „blaasjesziekte" Voor moeder is de band met het volk alles geweest ROME 1960 't Silver Stoepke Japan zoekt een schikking met Nederland Vijf doden in het verkeer Ondanks staking wordt veel kalksteen vervoerd Frankrijk beperkt invoer van Nederlands vlees Prinses Wilhelmina ontving vele bloenen en geschenken „Sojaolie treft geen blaam Politie hield klopjacht in moeras bij Utrecht Voorzitter R ijkslerarenvereniging Omstreden vlootbezoek Kerkelijk Nieuws OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN KONINGIN JULIANA IN RADIOTOESPRAAK: Kolentremmer dood gedrukt Voordelige N.S.-reizen naar de Jaarbeurs Koninklijk paar en twee prinsessen naar Rome Jongen prutste aan tram: 2000 schade aan auto MONTY-COATS natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 (Vervolg van pag. 1) Bonn: niet waar Inmiddels meldt onze correspondent te Bonn dat het volgens Bonn onjuist is dat de vertegenwoordiger van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken dr. Joseph Stralau, dinsdag te Venlo een ver klaring heeft ondertekend, waarin de oor zaak van de Nederlandse margarine ziek te en die van de Duitse blaasjesziekte uit 1958 identiek worden genoemd. Dit deelde men ons gistermiddag in Bonn vanwege het Westduitse ministerie van Binnenland se Zaken mee. Het ministerie acht het weliswaar zeer goed mogelijk dat de Ne derlandse margarineziekte veroorzaakt is door een chemische stof die bij de marga rine werd gevoegd. Maar men heeft ken nelijk geen sluitende bewijzen die er op duiden dat ook de blaasjesziekte, die voor al in 1958 in de Bondsrepubliek heerste, daardoor veroorzaakt is. Het zou ook kun nen, zo zegt men te Bonn, dat het hier om virusziekte en niet om een allergische, door chemische stoffen veroorzaakte aan doening ging. Vooi-aanstaande huidspecialisten onder meer te Keulen hebben echter vex-klaard dat er geen twijfel is: de Nedei-landse margarineziekte en de Duitse blaasjes ziekte van 1958 zijn identiek, zowel wat hun opwekker als hun uitwerking betreft. Twee voorbeelden Vanwege het Bonner ministerie zei men ons voorts dat tot eind 1958 in bepaalde in Duitsland gefabriceex-de margarine in derdaad een aparte chemische stof is voor gekomen die ovex*eenkomst met de stof die in ons land als ziekteverwekker wordt aangezien. Maar in de bondsrepubliek ge looft men niet dat juist die stof moet wor den aangezien voor de ooi-zaak van de blaasjesziektemen wijst daartoe op twee negatieve voorbeelden: Experts naar Duitsland Naar onze Haagse redacteur verneemt, zijn reeds twee leden aangewezen om deel uit te maken van de gemengde Neder lands-Duitse medische commissie, die de oorzaken van de ..planta-ziekte" zal on derzoeken. Het zijn de huidspecialist prof. Advertentie Zij wonnen de GOUDEN PLAK! ZWEMMEN 1500 m. vrije slag 1928 A. Borg, Zweden 1952 K. Kitamura, Japan 1936 N. Terada, Japan 1948 J. Mc. Lane, USA 1952 F. Konno, USA 1956 M. Rose, Australië 1960 Maariedereen heeft altijd prijs, wanneer hij een GOED horloge uit zoekt uit de welvoor ziene collecties van het huis met het carillon Grote Houtstraat 49 dr. E. H. Hermans te Utrecht en de in specteur in algemene dienst van de Ge neeskundige inspectie van het staatstoe zicht op de Volksgezondheid, de heer B. V. Bekker, die zich speciaal bezig houdt met besmettelijke ziekten. Beide hex-en zullen reeds vandaag of uiterdijk morgen naar Duitsland vertrek ken. Waarschijnlijk zal nog een derde lid worden benoemd. Nieuwe vragen Het Prv.d.A. Tweede-Kamerlid Burger heeft aan de minister van Justitie schrif telijk gevraagd: 1. Of de bewindsman bevorderd, althans zich ervan vergewist heeft, dat een strafrechtelijk ondex-zoek is ingesteld omtrent het veroórzaken van de Planta-epidemie? Voorts vraagt hij o.m.: 2. Is de minis ter niet van oordeel, dat de nor-male ci viele rechtspleging minder effectief lijkt tot het verkrijgen van bevredigende scha devergoeding op korte termijn, gegeven het enorme getal van minder dx-aagkx-ach- tige zieken en de uitzonderlijke oorzaak? 4. Is de minister eventueel be- i-eid een speciale voorziening te bevorde- i-en, zodanig dat een bevredigende tege moetkoming aan de slachtoffers of hun na bestaanden op korte termijn verzekerd is? Voor de hekken van het paleis Het Loo in Apeldoorn hebben zich gisteren tallozen verdrongen in de hoop iets van de jarige prinses Wilhelmina te zien. Zij werden daarin echter teleurgesteld. Wel zagen zij op een gegeven moment koningin Juliana, die de avond tevoren was gearriveerd, op het dordes in de paleistuin. Tegen vier uur arriveerden de prinsessen Beatrix, Ma rijke en Margriet en vlak daarna kwamen ook prins Bernhard en px-inses Irene aan. Door recente verklaringen naar aanlei ding van de in Nederland heex-sende huid ziekte, zou de indruk kunnen ontstaan als zou de toevoeging van soja-olie als zo danig aan een bepaald produkt in ver band kunnen staan met de oorzaak van deze ziekte. Het in Rotterdam gevestig de hoofdkantoor voor de Benelux van de Sojabonenstichting, deelt nu het volgen de mee: „Hangende het onderzoek door de be voegde autoriteiten naar de oorzaak van de heersende huidziekte, vei-klaart de So jabonenstichting, dat het volkomen uitge sloten is, dat soja-olie als zodanig nadeli ge gevolgen van welke aard voor de mense lijke consumptie kan hebben. Waar in dit verband wordt, gesproken over „soja-olie". „soja-toevoegsel", of dergelijke, wordt in dit geval bedoeld een produkt dat langs chemische weg is verkregen en waarvan de structuur niets meer met soja-olie als Gestichtsdirecteur zag een van zijn pupillen lopen Zeker twintig politiemannen in auto's, op scooters en te voet hebben gisteren bij Utrecht enkele uren jacht gemaakt op een 17-jarige jongeman, die uit het Rijksopvoe dingsgesticht Valkenheide bij Leersum was ontsnapt. Enkele agenten en burgers heb ben tijdens deze klopjacht, die gehouden werd in het moerassige gebied ten noor den van het fort de Gagel bij Westbroek zelfs een nat pak opgelopen, toen een boot je, waarin zij de jongen achtervolgden, omsloeg. Toevallig zag de dix-ecteur van het ge sticht, die tijdens een paar vrije dagen in Utrecht was de jongen lopen. Toen hij hem trachtte te bewegen naar het tehuis tex-ug te gaan, nam de jongen de benen en vluchtte de Vrijlanden ten noox-den van Utrecht in. Hij wierp zijn kleren weg en rende in zwembroek gekleed het moeras in. Een politieman zond hem een waar schuwingsschot na en anderen gingen op pad om een afgerichte hond van een jacht opziener in de omgeving te lenen. Omstreeks kwart over twee konden de politiemannen eindelijk de jongen grijpen. Hij zat verkleumd tussen het riet bramen te eten, die aan een stx-uik vlak bij hem groeiden. Advertentie TÓKIO (Reuter) Een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de Ja panse regering nog steeds probeert met de regeringen van Nederland en Indonesië tot een minnelijke schikking te komen in verband met de moeilijkheden die gere zen zijn met het bezoek van de Karei Doorman aan Japan, dat voor de periode van 8 tot 12 september is vastgesteld. De Indonesische regering heeft de Japanse regering verzocht een dergelijk bezoek niet toe te staan. De woordvoerder weigerde zich uit te laten over berichten in de Japanse pers, dat het ministerie van de Nederlandse re gering bericht had ontvangen, dat na het bezoek aan Japan, het Nederlandse eska der naar Zuid-Amerika zal varen. DJAKARTA (Reuter) Woensdag heeft het Indonesische parlement met algemene stemmen moties aangenomen, waarin het overnemen wordt geëist van wat er in Indonesië nog aan Nederlandse investerin gen is overgebleven, en „een krachtig op treden tegen Japan zowel op diplomatiek terrein als wat betreft de economie en de handel". Minister Subandrio van Buiten landse Zaken betuigde met deze wensen zijn instemming. De motie, die over de Nederlandse beleggingen handelt, eist ook maatregelen tegen Nederlands kapitaal in ondernemingen van gemengde nationali teit, waardoor de Shell en de Unilever kun nen worden getroffen. DEN HAAG (ANP) Naar aanleiding van de berichten uit Tokio over de drei gende houding van de Japanse vakbond tegenover het voorgenomen bezoek van „Karei Doorman" aan Japan, wordt van de zijde van het ministerie van Buiten landse Zaken verklaard, dat men daar thans niets heeft toe te voegen aan de eerdere verklaring dat de regering geen aanleiding ziet om het bezoek van de „Ka- rel Doorman" af te gelasten. In deze me dedeling werd eveneens gezegd dat het vaarplan voor de terugreis nog niet is vastgesteld. In antwoord op een hem gestelde vraag deelde de Japanse ambassadeur in Den Haag, de heer Miyazaki, mede dat hij in de afgelopen dagen hex-haaldelijk met de Nederlandse regering over het bezoek heeft overlegd. Hij zeide, dat hij daarbij van de Nederlandse regering de verzeke ring heeft gekregen, dat het smaldeel na het bezoek aan Japan niet meer naar Ne- derlands Nieuw-Guinea zal terugkeren. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Aalsum en Wetzens (toez.) J. Kuipers te Wolsum (Fr.); voor Wiex-den J. den Besten te Dirksland. Prinses Beatrix op het bordes van pa leis Het Loo. De prinsessen Marijke en Margriet volgen haar naar binnen. Zeer velen hebben de felicitatieregisters getekend en een zeer grote hoeveelheid schriftelijke gelukwensen en talrijke ge schenken en bloemstukken werd bezorgd. Bij de gelukwensen waren er van staats hoofden. De gezondheidstoestand van de px-inses is, zo vernamen we, redelijk maar van de traditionele rijtoer door het koninklijk park is dit jaar toch afgezien. De verjaardag van prinses Wilhelmina is op de Nederlandse Antillen gevierd met het uitsteken van vele vlaggen en een parade van mariniers, matx-ozen en de M.L.D. Woensdagavond vertoonde Telecuragao een herdenkingsfiim, die werd ingeleid door gouverneur A. B. Speekenbrink en de minister van Cultuur, mr. I. C. Debrot. Op het conferentieoord De Pietersberg in Oosterbeek, waar een algemene verga dering van leraren aan Rijks hogeburger- scholcn is gehouden heeft de voorzitter de heer A. F. J. Jacobs de huidige situatie bij het onderwys besproken. Hij toonde zich bezorgd over de rechtspositie van de Rijks hogeburgerscholen en hij maakte gewag van de negatieve instelling met betrekking tot het Rijksonderwijs zo als die naar zijn mening, in het wetsont werp tol regeling van het voortgezet on derwijs tot uiting komt. Hierdoor is het gevaar van afbrokkeling van deze tak van onderwijs reëel aanwezig. Spreker deed daarom een beroep op de Tweede Kamer om er naar te streven dat niet alleen voor het openbaar onderwijs in het algemeen, maar voor het Rijksonderwijs in het bij zonder bepaalde garanties in de toekom stige wet zullen worden opgenomen. Over de oplossing van de salarismoei lijkheden toonde spreker zich in sommige opzichten niet ontevreden. De verhouding tussen de salarissen van directeuren en die van leraren zijn echter door de nieuwe regeling helemaal scheef getrokken. Nieu- Advertenüe Doclstraat 59 - Haarlem - Tel. 1i252 „ALPHA" MUURVERVEN Koningin Juliana heeft woensdag avond over beide radiozenders een toe spraak gehouden ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina. Hare Majesteit sprak als volgt: „Moeder is tachtig jaar geworden. Ik ben bij haar met een hart vol dankbaar heid, dat zij nog'bij ons is. Want wie zal ooit op die manier liefde en warmte kunnen geven zoals moeder dat doet. En hoe groot is het voorrecht, moedei-s voorbeeld zo lang ononderbroken op je te laten inwerken. Wij, haar familie, zijn vandaag allen om haar heen in liefdevolle vreugde. Ik weet, dat de dankbaarheid om haai-, die genoemd is moeder des vader lands, door het vaderland wordt ge deeld. Daarom heeft men mij verzocht, tot allen een woord te spreken als haar enige kind en dus als degene, die haar het naaste staat. Ik waardeer en eerbiedig deze wens, al vervul ik die na enige aarzeling, omdat zij indruist tegen het verlangen van de jarige zelf. Want moeder heeft zich teruggetrokken. En als iets haar goeddacht, heeft zij dat altijd volkomen gedaan. Vermoeid door de zwaarte van haar vijftigjarig koning schap, wil zij een stille in den lande zijn. Z:j vindt, dat haar tijd geweest is. en dus voorbij en zij houdt zich daar dan ook ten volle aan. Hoe hard mij deze redenering ook in de oren mag klinken, haar geeft deze een gevoel van vrijheid in haar levensavond. Om deze redenen heeft zij de wens geuit, deze verjaardag niet te vieren. En niet vieren betekent dan ook voor haar: helemaal niet vieren behalve in de familiekring en dan nog voor zover haar krachten dat toelaten. Natuurlijk is zij zich wel degelijk weldadig bewust van de band met ons volk en onze rijksgenoten, in diepe dankbaarheid voor alle wensen, gedach ten en gebeden, die, in het bijzonder vandaag, haar omi-ingen of ze uitge sproken worden of niet. De onuitgespro ken gedachten zijn immers dikwijls de mooiste en de diepste? De band met het volk is altijd alles voor haar geweest, en bewust of on bewust heeft men zeker gevoeld, dat zij steeds trouw zou zijn en pal zou staan, tot het uiterste van haar krachten toe en zelfs verder. Ik zal niet proberen hier het portret te schilderen van mijn moeder en mijn leidsvrouwe van weleer. Zij heeft tot op heden altijd veel geschilderd, maar haar zelfportret heeft zij in de laatste jaren, tot mijn grote vreugde, gegeven met haar boek „Eenzaam maar niet al leen". Daarin ziet men, hoe eenzaam de post is geweest, waarop het, voor haar rde, zware leven haar geplaatst heeft en hoe zij zich daar als mens staande heeft kunnen houden moge een wonder heten, dat dan ook alleen door haar geloof heeft kunnen geschieden. Luisteraars, ik ben dankbaar en ge lukkig, dat u, met onze familie en met mxj, aan moeder denkt met heel veel liefde en heel veel dankbaarheid. Moeder en ik denken samen aan vader die wij na 26 jaren nog steeds missen met al deze liefde en dankbaar heid. Nu, ondanks haar tachtig jaren, is moeders geest jonger en veerkrachtiger dan ooit. Wij hopen allen, dat moeders laatste levenstijd in ieder opzicht goed en rijk aan zegen mag zijn". we besprekingen over dit onderwerp zullen in de toekomst beslist noodzakelijk zijn, meende spreker. Hij constateerde ook, dat het gebrek aan geschikte woonruimte vele docenten afhoudt van het solliciteren naar een directeux-sbetrekking, vooral bij het Rijksondex-wijs. Om redenen van onder- wijsbelang is de huidige situatie daarom hoogst ongewenst en de heer Jacobs be pleitte dan ook het bouwen van dienst woningen door het Rijk. Het lerarentekort, aldus de heer Jacobs, leidt tot „ontstellende situaties" bij de Rijksscholen. Ter illustratie van de moei lijkheden, die de directeuren ondervinden bij het zoeken naar docente^ onthulde hij, dat tussen 1 september 1959 en heden aan 53 Rijkshogebux-gex-scholen samen liefst 544 grote en kleine posities werden aan geboden, dat is tien per school. Bij het bijzonder onderwijs is de situatie zo mogelijk nog erger. Het ernstigst noemde spreker de toestand bij de vakken wiskunde, Nederlands en Frans. Hij vond het griezelig, dat van de nieuw aangestel de onbevoegde leraren dit jaar meer dan een derde zelfs geen kandidaatsexamen heeft gedaan of niet in het bezit is van de acte middelbaar onderwijs a. Een maatx-egel om de toeneming van het aantal bevoegde leraren te bevorderen is nu noodzakelijk zei spreker. Tenslotte uitte de heer Jacobs ernstige bedenkingen tegen het bestaar en de werk wijze van de algemene commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwijs, die in 1959 is ingesteld. Hij opperde het idee om de kwesties van rechtspositie en salariëring van onderwij zend personeel te laten behandelen in rechtstreeks contact tussen de ministeries van Onderwijs en Binnenlandse Zaken en dan zonder inschakeling van de centrale commissie. In de middaguren hield mr. H. J. Wol- tjer, raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een inleiding over het onderwijs, het nieuwe ontwerp van wet op wetenschappelijk onderwijs en het rap port van de spreidingscommissie. Mr. Woltjer besprak ook de nieuwe titels „magister" en „baccalaureus". Als voor naamste onderwerpen, die het ontwerp re gelt noemde spreker: toekenning van rechtspex-soonlijkheid aan de universiteiten met grotere beheerszelfstandigheid, wijzi ging in de bestuursvorm en instelling van een academische raad. Wat het eerste be treft, blijft de goedkeuring van de begro ting een machtig middel om invloed te doen gelden. Het wetsontwerp wil in hoofdzaak de levensvoorwaarden scheppen voor het hoger onderwijs. Woensdagmiddag is de 43-jax-ige kolen tremmer Tn. Klop uit Rotterdam aan boord van het rijnschip „Emanuel" dat in de Keile-haven in Rotterdam lag, dood gedrukt. De heer Klop stond in het i-uim toen hij werd geraakt door een slingerende kolengrijper en tegen de scheepswand werd geworpen. De man werd ernstig gewond naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waar hij kort daarna is overleden. Jaarbeursbezoekers zullen met Ingang van de a.s. Najaarsbeurs, die van maandag 12 tot en met zaterdag 17 september wordt gehouden, tegen gereduceerd tarief per trein naar Utrecht kunnen reizen. Overleg tussen de Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs en de Nederlandsche Spoorwegen heeft ertoe geleid, dat thans zoals in de meeste andere landen reeds het geval is degenen die de Jaarbeurs wensen te bezoeken, voor de heen- en te rugreis per trein korting op de normaal geldende vervoerskosten kunnen verkrij gen. Daartoe worden gecombineerde ver voer- en toegangsbewijzen aan een hon derdtal Nederlandse stations verkocht. De Koningin en Prins Bernhard zijn van morgen met de Pi-insessen Batrix en Irene met het regeringsvliegtuig naar Rome ver trokken. Zij zullen daar enige evenementen van de Olympische Spelen bijwonen. Toen de bestuurder van een tram op de Noordsingel in Rottei-dam gistermiddag uitstapte om een wissel te verleggen, prutste een 7-jarig jongetje in de tram aan het bedieningsmechanisme. Dit had het gevolg dat de tram bij het wegi'ijden achteruit ging in plaats van vóóruit. Een pex-sonenauto die achter de tram stond té wachten, werd klem gereden tussen een daarachter Staande 'vrachtauto en en tram. De auto liep voor ruim 2.000,- schade op en moest weggesleept woi-den. Advertentie ZEEDUFFEL 100% wol, waterafstotend, winddicht en kleurecht. Leeftijd 7 jaar ƒ55— in DONKERBLAUW, GRIJS en CAMEL Voor Sportkleding Woensdagmiddag is de 60-jarige K. Boe lens uit Ringen (Hennaarderadeel) veron gelukt. Zij was per fiets op weg naar haar schoonzuster, toen zij plotseling zon der richting aan te geven de rijweg over stak. Zij werd aangereden door een achter haar rijdende personenauto en overleed vrijwel onmiddellijk. In het ziekenhuis in Doetinchem is over leden de 31-jarige H. Polman uit Does burg. Hij was dinsdagnacht met zijn scoo ter op weg van Beek naar Kilder bij de ge meente Bergh uit de bocht geraakt en te gen een ijzeren paaltje gebotst. Vanmiddag is in een ziekenhuis in Lei den aan de gevolgen van een verkeerson geval overleden de 65-jarige heer E. Snel- derwaard uit Wassenaar. Hij was vrijdag met zijn bromfiets op de Veurseweg in Voorschoten gevallen, doordat hij in bot sing kwam met een overstekende voetgan ger. Op de snelweg Eindhoven-Helmond on der de gemeente Mierlo is woensdag de 61-jarige aannemer M. A. uit Stiphout om het leven gekomen.- Hij stak plotseling over en werd aangereden door een auto, bestuurd door een inwoner van Helmond. De dame, die dinsdagavond bij het ver keersongeval in Muiden om het leven is gekomen, is geïdentificeerd. Het was de 70-jarige weduwe mevrouw M. Ruizendaal uit Bussum. Woensdagmiddag is het vierjarig jonge tje J. van L. in Limmen, toen het plotse ling de Rijksstraatweg overstak, aange reden door een auto uit de richting Uit geest. Het kind werd op slag gedood. De op vrijdag begonnen staking van de vijftig by de Vereniging „Steenvervoer" aangesloten leden heeft geen grote stag natie in de bouwnijverheid tot gevolg. Dit werd ons meegedeeld door een woordvoer der van het Centraal Verkoopkantoor voor de Kalkzandsteen industrie (C.V.K.) te Hilversum. In dit C.V.K. werken de Nederlandse fabrikanten van „witte steen" samen. Zo als gemeld, is er tussen het kantoor en de Vereniging „Steenvervoer" een con flict uitgebroken over de vrachttarieven, die „Steenvex-voer" te laag acht. Toen overeenstemming onmogelijk bleek, beslo ten de leden der vereniging geen vrach ten meer uit te voeren en posten uit te zetten bij de drie grote steenfabrieken in het westen van Nederland. Volgens het C.V.K. wordt de witte steen bij de fabriek in IJmuiden en Katwijk vlot afgevoerd. Bij de fabriek in Hillegom doet zich enige stagnatie voor, waardoor 20 tot 30 pet. van de produktie blijft lig gen. Op het C.V.K. waren nog geen ge vallen bekend, dat als gevolg van de sta king het wérk op bepaalde bouwprojec ten moest wox-den neergelegd. Tussen Frankrijk en Nederland zijn weer moeilijkheden gerezen over de in-en uit voer van rundvlees. De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, deelde gisteren in Utrecht op de openbare vergadering van het pro duktschap mede, dat Frankrijk jongstle den vrijdag alle vergunningen voor de In voer van achtervoeten uit Nederland heeft ingetrokken. Het produktschap heeft daar op in afwachting van een gesprek over deze zaak met Frankrijk, de invoermach- tigingen voor Franse voorvoeten opge schort. De Franse regering heeft zich bereid verklaard, de import van achtervoeten toe te staan, mits Nederland ter compensatie van iedere kilogram achtervoeten, twee kilogi-am Franse voorvoeten wil afnemen. Aangezien de vraag van de consument voornamelijk uitgaat naar fijn vlees, waar voor achtervoeten nodig zijn, noemde de heer De Veer dit voorstel van Fran krijk vanmorgen een onmogelijke zaali Er zullen dan ook geen vergunningen voof import uit Frankrijk op deze basis wor den afgegeven. Frankrijk heeft deze jongste maatregel, volgens de heer De Veer, zonder overleg met de Nederlandse instanties genomen. Haar E.E.G.-contingent was nog niet vol. Het schijnt, dat Frankrijk ontheffing heeft gevraagd aan de Europese Executieve Commissie. Deze heeft zich echter nog niet uitgesproken over dit verzoek. De heer De Veer zei het besluit van Frankrijk zeer te betreuren. Hij verwacht, dat de achter voeten in Nederland nu wat goedkoper en de voorvoeten iets duurder zullen worden. De storing die gisteren bij Ierland lag, trok over Engeland naar ons land. Door de onstabiliteit van de bovenlucht kwamen in de omgeving van de storing zware bui en voor. Het regenstation in Tiel meldde vanochtend tussen zes en zeven uur 35 mil limeter regen. Europa. WEERRAPPORTEN Vrydag 2 september Zon op 5.52 uur, onder 19.26 uur. Maan op 17.37 uur, onder 1.56 uur. Maanstanden 5 september 12.19 uur: Volle maan. 12 september 23.20 uur: Laatste kw. 21 september 00.13 uur: Nieuwe maan. 28 september 02.13 uur: Eerste kw. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 september Hoog water 0.13 en 12.57 uur. Laag water 8.14 en 20.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Maximum-temperaturen buiten- en binnenland OA 00 van gisteren. l C d li Neerslag laatste 24 uur C .C S- u i O o c S Den Helder regenbui no 17 0,4 Ypenburg regen windst. 17 4 Vlissingen regenbui zw 18 1 Eelde half bew. wzw 17 2 De Bilt onweer windst. 17- 8 Twente regen zw 17 1 Eindhoven regen zw 17 11 Zd-Limburg geheel bew zzw 17 10 Helsinki licht bew. z 14 0,4 Stockholm zwaar oew zw 15 0 Oslo zwaar bew. no 17 2 Kopenhagen onbewolkt w 17 0,4 Aberdeen half bew. wnw 14 1 Londen zwaar bew. w 0 Amsterdam regen windst. 17 8 Brussel regen zw 19 0,6 Luxemburg geheel bew. zw 17 0,6 Parijs zwaar bew w 19 3 Bordeaux zwaar bew. windst. 22 0 Grenoble zwaar bew. windst. 21 0 Nice licht bew. n 26 0 Berlijn regen. wzw 19 0,2 Frankfort zwaar bew. zw 18 0,5 München zwaar bew. wzw 15 6 Zürich mist windst. 15 0,5 Genève geheel bew. windst. 19 0 Locarno zwaar bew windst. 25 0 Wenen zwaar bew wnw 19 0.1 Innsbruck half bew. w 10 Athene onbewolkt nnw 0 Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio onbewolkt no 25 0 Madrid half bew. windst. 33 0 Mallorca licht bew windst. 31 0 Lissabon zwaar bew n 0 Belgrado onbewolkt zw 21 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2