Grote spoorwegstaking in de Verenigde Staten Ministers zwijgzaam uit Parijs teruggekeerd r ♦♦♦♦♦♦♦♦VAVAV Rook die lekkere halfzware shag it de bekende handige doos Koning Hoessein: geweld als VAR daders niet uitlevert WERELDNIEUWS Van dag tot dag Ver j VIERKANTE Kroesjtsjev wenst goede betrekkingen met Turkije Conflict zou lang kunnen duren raatótoel ENGEL DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 3 MEER METERS UIT EEN GROTE BUS CAPTAIN GRANT is ook verkrijgbaar in Virginia, american en zware shag Organisator van de aanslag zou zijn gearresteerd de De helaas met luguber succes bekroon de bomaanslag op leidende politieke figu ren van Jordanië is een symptoom van de gewelddadige intrigantie, waarmee in het Nabije Oosten bepaalde elementen drijven naar een overheersende positie. Terwijl aan de ene kant de Arabische Liga sinds jaren met organisatorisch-poli- tieke middelen streeft naar een sterkere coördinatie van Arabische staten, is in de gestalte van de V.A.R., de samensmelting van Egypte en Syrië, een tiranniek macht- streven opgestaan, dat de Arabische een heid onder dictatoriale formule wil verwe zenlijken. Met waarlijk Bismarckiaanse rechtlijnig heid is Nasser begonnen aan de „vereni ging van de Arabische landen" onder Egyptische heerschappij en met waarlijk Hitleriaanse gewetenloosheid wordt de bo dem rijp gemaakt voor schokkende ont wikkelingen, waaruit Egypte dan straks als zegevierend „Herrenvolk van het Oos ten" te voorschijn zal moeten komen. De bomaanslag in Amman wekt herinneringen aan de bloedige voorgeschiedenis van Oostenrijks annexatie door Duitsland in het Europese drama van gewelddadige frontvorming tegenover de buitenwereld. Jordanië laat zich niet als een schaap ter slachtbank voeren en heeft tot dusver krachtig en doelbewust tegenstand geboden Vandaar, dat bommen en moord worden ter hand genomen en elf personen de dood werden ingejaagd. Radio-Cairo heeft met barbaarse onbeschaamdheid de vreugde van het terroristische kamp tegen Jorda nië vertolkt over het succes van deze aan slag en daarbij met onvoorstelbare hypo crisie een ideologische absurditeit in het geding gebracht: „Thans is bewezen, dat volken altijd óe agenten van het imperi alisme uitroeien". Het beeld dat Egypte tracht op te roe pen, is dus het Jordaanse volk dat de figuren uit zijn midden vermoordt, die het imperialisme dienen. Het beeld dus van een edele volksberoering tegen zijn ver raders, doch in feite niets anders dan het koortsachtige visioen van een Egyptische wensdroom, ontsproten aan 't overspannen brein van machtzuchtigen, die hun doel niet kunnen bereiken met de beschaafde middelen der diplomatie en politieke over reding. De Arabische Liga heeft nog zeer on langs alle onrechtmatige campagnes van haar leden tegen elkander veroordeeld, waarna zij hoopte op betere verstandhou ding. Als er iets is waaraan figuren als Nasser geen behoefte hebben, is dat wel een goede verstandhouding met hun toe komstige slachtoffers. Vandaar, dat Egyp te thans juicht via zijn officiële spreek buizen. Wat de volken, de mensen van het Nabije Oosten denken, zeggen en willen blijkt daar niet uit. Dat is ook iets, wat figuren als Nasser het allerminst interes seert. De vergelijking met Europa's tra gedie wordt ook daardoor nog navranter. Advertentie Advertentie MOSKOU (UPI) Het Russische pers agentschap Tass heeft bericht dat premier Kroesjtsjev en premier Kemal Gursel van Turkije de wens koesteren vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen te onderhouden. Tass pu bliceerde een uitwisseling van nota's wel ke aan het begin van de zomer tussen Kroesjtsjev en Gursel heeft plaats gehad. Premier Kroesjtsjev gaf generaal Gursel de verzekering dat het niet in zijn bedoe ling lag de betrekkingen van Turkije met de Verenigde Staten te vertroebelen. „Zulk een politiek is ons vreemd," aldus de Rus sische premier. Premier Gursel had ge antwoord dat de betrekkingen van zijn land met het Westen goede betrekkingen met buren niet in de weg behoefden te staan. De Russische premier sprak verder als zijn innige overtuiging uit, dat de meest hartelijke betrekkingen tussen de beide landen tot stand zouden kunnen komen, als Turkije de weg van de neutraliteit zou volgen. „Dit is natuurlijk geen voorwaar de voor het begin van de verbetering in in onze betrekkingen," aldus Kroesjtsjev. „Wij zijn het met u eens, dat wij de ver betering in de betrekkingen niet moeten uitstellen totdat al hun kardinale vraag stukken volledig kunnen worden opgelost. Wij zijn het er mee eens, dat wij ten minste in de onmiddellijke toekomst han delingen moeten vermijden, die de betrek kingen,-die onder de vorige Turkse rege ring zodanig werden dat zij noch de Sov jet-Unie, noch Turkije konden of kunnen bevredigen, nog meer zouden kunnen scha den". „De Russische regering begrijpt Tur- kije's verlangen, ondanks de bindende ver plichtingen van bestaande verdragen naar het volgen van een onafhankelijke poli tiek. Wij, de Sovjet-Unie, verlangen boven alles dat onze nabuurlanden welvarend en in hun buitenlandse politiek onafhankelijk zijn," aldus de Russische premier. AMMAN (UPI) Koning Hoessein van Jordanië heeft woensdagavond in Amman verklaard, dat zijn land mogelijk „fysie ke actie" zal ondernemen indien de Ver enigde Arabische Republiek weigert het verzoek om uitlevering van de twee Jor daanse ambtenaren in te willigen. Het tweetal, dat werkzaam was als concierges op het ministerie van Buitenlandse Zaken, wordt verdacht van het plegen van de aan slag »p premier Hazza al-Madjali op maandag. „Ik dreig niet met oorlog", aldus ko ning Hoessein tot journalisten, „maar in dien we moeten vechten voor de vrijheid Ruim 72.000 werknemers van de „Pennsylvania Railroad", de belangrijkste Ameri kaanse spoorwegmaatschappij, zijn hedenochtend in staking gegaan. Nadat drie jaar lang onderhandeld was over de arbeidsvoorwaarden hebben 20.000 man onderhouds personeel van de „Pennsylvania Railroad", woensdag order gekregen in staking te gaan. Door deze staking vallen 1.600 treinen uit, die per dag 136.000 passagiers en 118.000.000 „ton-mijlen" vracht vervoeren over een spoorweg met een lengte van 16.000 km, die dertien Amerikaanse staten bedient en met name voor de autofabrieken, de kolenmijnen en de staalfabrieken van vitaal belang is, Slechts 2.000 opzichters en andere lei dende employés zijn in dienst gehouden om het allernoodzakelijkste werk te ver richten. Regeringsbemiddelaars hadden in de afgelopen dagen een laatste poging ge daan om het overleg, dat in hoofdzaak de onderhoudswerkzaamheden betrof, op nieuw in beweging te brengen. Een der voornaamste eisen van de vak bond is dat de bouw en het onderhoud van spoorwegmaterieel geschieden moet door personeel van de maatschappij en niet, zoals tot dusver het gebruik is, door onder-aannemers van de „Pennsy". Ook eist de vakbond strikter bepalingen over de aard en omvang van de werkzaamhe den. De voorzitter van de „Transport Wor kers Union", Michael J. Quill, heeft on middellijk nadat de onderhandelingen op nieuw gestagneerd waren het stakingspa- maatschappij. rooi uitgegeven. Hij verklaarde dat de staking waarschijnlijk niet van korte duur zal zijn. „Het kan weken of maanden du ren eer een overeenkomst tot stand is ge bracht," zei hij. De president-directeur van de spoorweg maatschappij, James Symes, heeft ver klaard dat „er absoluut geen enkele reden voor deze staking bestaat," en hij noemde de actie van de bond rampzalig. De spoor lijnen van de „Pennsylvania railroad" strekken zich van het enorme station aan de 7de en 8ste Avenues in New York uit tot Cincinnati, Louisville, St. Louis, Chi cago, Detroit, Cleveland, Erie en Buffalo en in zuidelijke richting naar Washington en Norfolk. In totaal 30 miljoen mensen langs deze lijnen zijn voor al hun spoor wegvervoer afhankelijk van deze ene van de Arabische wereld, dan zullen we vechten. Loopt ons de toestand uit de hand dan zullen we niet verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor onverschillig, welke fysieke actie wij zouden kunnen on dernemen". Hoessein zei, dat Jordanië zal overwe gen de diplomatieke betrekkingen met de V.A.R. af te breken, indien de verdachten niet zonder dralen worden uitgeleverd. In dat geval zou Jordanië „zelfs verder gaan dan het verbreken van de betrekkingen", aldus de koning. Ondanks de kalmte, die in Amman heerst, zijn de veiligheidsmaatregelen vandaag verscherpt. Alle bezoekers van openbare gebouwen worden door met met machinepistolen gewapende soldaten ge fouilleerd. Kort voordat koning Hoessein ten palei- ze zijn persconferentie hield, had een re geringswoordvoerder gewag gemaakt van de arrestatie van een duistere „derde man", die de geestelijke vader van de aanslag op premier Al-Madjali zou zijn. De woordvoerder zei, dat Jordanië kon bewijzen, dat de man handelde met de goedkeuring van president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek. Woensdagavond heeft koning Hoessein geconfereerd met de speciale vertegen woordiger van de UNO in Jordanië, Pier Spinelli. De koning had Spinelli als zijn overtuiging gegeven, dat de vijanden van het Hasjemietische koninkrijk een terreur- campagne voorbereiden. „De hele toekomst van dit gebied," al dus Hoessein tot Spinelli, „wordt in de weegschaal gesteld als dingen als de aan slag op premier El-Madjali worden geto lereerd." De koning zei, dat zij die ervoor verantwoordelijk waren, tot alles in staat zijn. „Het zijn geen verantwoordelijke po litici in Arabische landen, maar misdadi gers," aldus koning Hoessein. Naar verluidt zou- de „derde man" niet in regeringsdienst zijn geweest. Hij heeft echter de bommen geleverd en zijn assis tenten gewezen hoe zij de bommen moes- ten plaatsen. Damascus uitgeweken en zouden politiek asiel hebben verkregen in het Syrische deel van de V.A.R. De regering van Jor- De ambassadeur en de zaakgelastigde van de V.A.R. hadden respectievelijk op 17 en 23 augustus Jordanië verlaten. De diplomatieke betrekkingen waren vorig jaar pas hersteld na afgesproken te zijn geweest sinds de revolutie in Irak. (Van onze correspondent) PARIJS Geen commentaar. Dat was ongeveer het enige antwoord dat mr. Luns wilde, of beter vermocht te geven op de verscheidene vragen die hem gistermid dag op de ambassade door de Nederland se journalisten te Parijs werden gesteld over de vijf uren die hij even tevoren met het Franse staatshoofd generaal Charles de Gaulle had doorgebracht. De Neder landse minister-president professor De Quay wiens naam door de Franse radio als „kee" wordt uitgesproken van na ture minder loslippig dan zijn minister, was zo mogelijk nog zwijgzamer. De Ne derlandse premier was voor het officiële beraad eerst aan het Franse staatshoofd voorgesteld en toen had hij gedurende tien minuten met hem gesproken, maar poli tieke onderwerpen waren daarbij niet aan de orde geweest. Tijdens het noenmaal, -waaraan ook de Franse premier Michel Debré, de minis ter van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. alsmede de beide wederzijdse ambassadeurs de heren Beyen en Beau- verger hebben aangezeten, heeft De Gaul le een gloedvolle toost op prinses Wilhel- mina uitgebracht. Ter ere van haar tach tigste verjaardag had De Gaulle boven dien een warm felicitatie-telegram naar de voormalige landsvrouwe, die hij in Londen zo goed had gekend en zo hoog leerde waarderen, gezonden. Kennelijk had de Franse president, die zweert bij de geheime diplomatie, zijn Nederlandse gesprekspartners echter een zwijgplicht opgelegd en vooral minister Luns was het aan te zien dat de zeven onzichtbare slo ten die aan zijn lippen hingen een zware last voor hem waren. Oriënterend karakter De ontmoeting is bijzonder plezierig en openhartig geweest, zo kon de minister slechts tot viermaal toe hirhalen. Moet die mededeling als een doekje voor het bloeden worden opgevat?, vroegen wij. Staan de Franse en de Nederlandse stand punten, anders gezegd, dus nogal scherp tegenover elkander. Het. antwoord was ont kennend. Zijn beide landen het dan wel met elkaar eens geworden? Nee, dat wil de de minister al evenmin beweren. Het gesprek waarbij het hele gebied der bui tenlandse politiek werd overschouwd, had, zo gaf de Nederlandse bewindsman te kennen, een oriënterend karakter gehad. Het zal zeker zeven tot acht weken duren voor de contacten die Parijs nu met de vijf andere regeringen van Klein Europa legt zich in een ruimer verband zullen kunnen ontwikkelen. Dat verband zou dan vermoedelijk een conferent' van de zes ministers van Buitenlandse Zaken zijn. Mr. Luns zou waarschijnlijk het Neder landse parlement binnen afzienbare tijd wel nader van de Franse suggesties, die echter nog geen concrete vormen hebben aangenomen, inlichten. Over het hoofd doel, een verdieping en een versterking der Europese saamhorigheid waren de zes landen het zeker eens. De verwezen lijking van dat doel is echter geen zaak die van vandaag op morgen beklonken kan worden. In Parijse diplomatieke kringen gelooft men intussen nog altijd dat De Gaulle een secretariaat voor ogen staat dat zich voor al met de coördinatie van de buitenlandse politiek en de defensie der zes landen zou moeten bezighouden. Een der punten die de principiële federalisten wat kopschuw maakt van de Franse plannen betreft de vrees of de Europese organen door dat secretariaat niet geleidelijkaan van hun integratie-elementen geledigd zullen wor den. Een tweede factor van ongerustheid raakt de relaties met Groot-Brittannië, dat De Gaulle buiten deze plannen wil houden en indirect de verhouding tussen „zes" en „zeven". Tenslotte gevoelen de kleine landen zich niet zo heel erg geluk kig bij de gedacht' dat alle lakens van Klein-Europa in de toekomst door Parijs, in overleg met Bopn, zouden worden uit gedeeld. „Maar daar zijn we dan altijd nog zelf bij." zo meende mr. Luns Hol lands nuchter als antwoord on een opmer king in deze zin. Het was na de terugkomst van de twee ministers en de Nederlandse ambassadeur in Parijs op Ypenburg, zo meldt onze Haagse redacteur, aanstonds duidelijk dat de staatslieden er de voorkeur aangaven hun in de Franse hoofdstad afgelegde ver klaringen in dezelfde algemene bewoor dingen te herhalen. Op onze vraag of er als voorlopige indruk in de ge dachten en suggesties van generaal De Gaulle wellicht waardevolle elementen kunnen schuilen ter versteviging van de Westeuropese besluitvorming het doel waarover beide partijen het roerend eens waren geweest antwoordde mr. Luns in algemene zin bevestigend. Hij legde vooral de nadruk op de woorden waarmee gene raal De Gaulle van de Nederlandse di plomaten afscheid had genomen: „Het is dus afgesproken, dat we nu aan beide kanten over het besprokene gaan naden ken". De minister voorspelde een druk ambas- sadeursverkeer waarin de wederzijdse standpunten afgetast zullen worden. Na de tweezijdige contacten zullen zeker meer zijdige besprekingen volgen Vuistje vraagt uitbreiding Een korte tournée door de randstad Hol land en haar directe omgeving deed mij gewaar worden, dat „kip uit het vuistje" nog steeds een der geliefde en populaire culinaire attracties is, hetgeen hierop neer komt, dat een aanmerkelijk gedeelte on zer standvastige en toeristische bevolking het blijkbaar aantrekkelijk vindt mes en vork te laten voor wat zij zijn en het ge braden of geroosterde hoen met de eigen kluiven te lijf gaan Ik moet erkennen dat het, voor de bui tenstaander, geen móói gezicht is, al moet hier onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat het evenmin opwekkend was 78 pro cent der vuistjes-heren en -dames met vork en mes het heerlijk hoen te zien over meesteren, want dit naar behoren te doen is, zoals zovele menselijke bezigheden, evenzeer een aangelegenheid van enkele generaties opleiding in goede manieren en maintien. De on-aesthetiek van het kippekluiven wordt slechts overtroffen door die welke zich openbaart bij het frieten vreten, een soort dierlijk genoegen, dat zijn hoogte punt bereikt wanneer dit armetierig voer dat bij voorkeur langs de openbare weg dient geconsumeerd te worden beplast is door een vette, felgele substantie, luis terend naar de naam mayonaise, die met de aardappel per duim en wijsvinger naar de grage mond dient te worden gebracht, hetgeen het aflikken van die bezwadderde vingers noodzakelijk maakt, een waar ge noegen om naar te kijken. Wat mij verbaast is, dat tot nu toe nog geen enkele inventieve zakenman ertoe gekomen is biefstuk, ossehaas, rostbief en andere vleessoorten uit het vuistje ver krijgbaar te stellen. Vele, vele generaties vóór de onze plachten vóór de uitvinding van mes en vork ook deze lekkernijen met de vingers naar de mond te brengen en gezien de verrukking waarmee men het de kip doet, lijkt het meer dan waar schijnlijk dat het voor honderdduizenden een heerlijkheid moet zijn ook de biefstuk of het runderlapje op deze wijze soldaat te maken. Overigens om deze zaak ook taalkun dig onder de loep te nemen is „uit het vuistje" een totaal verkeerde expressie, gezien de volstrekte onmogelijkheid om de hand eenmaal tot vuist samengebald een stuk kip met de tanden eruit los te scheuren. „Met de vingers", „uit de jat ten", of „met de blote hand" zou taalkun dig juister zijn, dunkt mij. Het soort der vuistjesvreters in ogen schouw nemende echter, is het vrij onaan nemelijk dat deze zich om taalkundige cor rectheid zouden bekommeren en aanstoot zouden nemen aan onjuist woordgebruik. Het wachten is nu slechts op de energie ke zakenman, die het vuistje zal gaan uit breiden. Tot en met pannekoeken is zulk een uitbreiding toe te juichen. Spinazie en appelmoes zullen enige moei lijkheid opleveren. Doch moeilijkheden zijn er om overwon nen te worden, zoals Maarten Harperts- zoon Tromp reeds zeide. Elias Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 V. Argeloos. De twaalfjarige Liam Burke liep woensdagavond argeloos door één der straten van de Ierse hoofdstad Dublin, toen er plotseling een baby van twintig maanden uit de lucht kwam vallen. In een reflexbeweging opende hij zijn ar men en ving de baby op, die uit de vierde verdieping van een flatgebouw was gevallen. De baby werd wegens een zenuwschok in een ziekenhuis be handeld. Hondsdolheid. In Groenland heeft men te kampen met hondsdolheid onder de voor de bevolking zo onmisbare slede honden. De nationale raad heeft een wet aangenomen volgens welke de hoektanden van de honden moeten wor den weggenomen teneinde verspreiding van de ziekte tegen te gaan. Dit jaar zijn reeds een duizendtal honden afge maakt. Men is begonnen met algeme ne inenting en er wordt jacht gemaakt op wilde vossen, de voornaamste over brenger van de infectie. Gevaarlijk. Twee van negen kinderen die woensdag in een spoorwegtunnel in Lei- cester (Midden-Engeland) aan het spe len waren, zijn door een passerende trein gewond. De toestand van een hunner is ernstig. De zeven andere kin deren konden zich in uithollingen in de muur redden. Erfenis. Groothertogin Xenia van „Rus land, zuster van de vermoorde Tsaar Nicolaas II van Rusland, heeft een er fenis nagelaten ter waarde van ruim 1.200.000 gulden, hoewel de meeste van haar vrienden dachten dat zij bijna niets bezat. De hertogin stierf in ap ril in Engeland. Zij werd 85 jaar oud. Stimulans. Het klassikaal gebruik van schrijfmachines op school betekent een krachtige stimulans voor de leerpres taties van de scholieren. Tot deze slot som kwamen onderwijsdeskundigen van drie Amerikaanse universiteiten nadat zij, onafhankelijk van elkaar, gedurende een jaar een onderzoek had den ingesteld onder 900 leerlingen uit 36 klassen van lagere scholen in zeven plaatsen. De mening van de klasse-on derwijzers luidde onverdeeld gunstig voor de voortzetting van het gebruik der schrijfmachines. Ook de kinderen zelf waren opgetogen. Diagnose. In het academisch ziekenhuis van Uppsala in Zweden heeft men een nieuwe methode gevonden om, met be hulp van een isotoop, een diagnose te stellen omtrent dijbeenbreuken dicht bij de heup en de mogelijkheid van genezing, hetgeen van belang is voor het vaststellen van de behandeling der patiënten, meestal oude mensen. Kunstmatig. De „kunstmatige-nierkliniek" in Lund, Zuid-Zweden, heeft dezer da gen haar 1.500-ste patiënt sedert de opening in 1946 opgenomen. Vorig jaar werd gemiddeld een patiënt per dag met behulp van de kunstmatige nier, een uitvinding van professor Nils Al- wall, behandeld. Teruggeroepen. De handelsattaché van de Joegoslavische ambassade in Zwitser land, Stojan Zlatkovitsj, is naar zijn land teruggeroepen, omdat hij een Zwitserse vriendin inschakelde om een document van het ministerie van Han del in handen te krijgen. De Zwitserse autoriteiten stelde de Joegoslavische ambassadeur hiervan in kennis, waar op deze de handelsattaché naar Bel grado terugzond, zonder dat Zwitser land daar formeel om gevraagd had. De secretaresse verloor haar baan we gens schending van vertrouwen. Brand. De prefect van Corsica heeft de commandant van de Parijse brandweer gevraagd naar Ajaccio te komen, om te adviseren bij de bestrijding van een brand, die reeds duizend hectaren bos in de as heeft gelegd. De dorpen Vavel- la en Vignale, in Zuid-Corsica, die door het vuur worden bedreigd, zijn ont ruimd. Carnegie. Op 25 november zal in de Vere nigde Staten een postzegel worden uit gegeven met het portret van Andrew Carnegie, industrieel, filantroop en stichter van de „Carnegie Endowment", een organisatie die de bevordering van de vrede ten doel heeft. De postzegel zal deel uitmaken van de serie „be roemde Amerikanen". Carnegie over leed in 1919. Huwelijk. De 81-jarige generaal Alexander von Falkenhausen, die in de tweede we reldoorlog Duits militair bevelhebber in België en Noord-Frankrijk was, gaat binnenkort in zijn geboorteplaats Nas sau an der Lahn in het huwelijk treden met de 54-jarige Belgische Cecile Vent uit Heusy. Von Falkenhausen werd in 1951 door een Belgisch gerecht wegens oorlogsmisdaden tot twaalf jaar tucht huisstraf veroordeeld, maar in maart van dit jaar vrijgelaten. Onenigheid. In het dorp Davoedabad in Midden-Perzië zijn bij gevechten tussen twee stammen veertien mensen gedood en een zestigtal gewond. Men kon het niet eens worden over de exploitatie van een buslijn die het dorp met de naburige stad verbindt. Ongewenst. Het oppergerechtshof van de staat New York heeft de leider van de Amerikaanse nazi-partij.Rockwell; geen toestemming willen verlenen voor het houden van een openbare bijeenkomst, omdat hij zich een voorstander van ge weldpleging heeft betoond.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3