Horen en zien VELPON Een macht op Santa Cruz Tampax bevrijdt u Scotland Yard onderzoekt anonieme tip inzake de schilderijendiefstal PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED Nabeschouwingen DE REIS VAN KOEN EN LINNIE De nieuwbouw in Bussum 9 piWi<y V televisie AANKONDIGINGEN EN Toen en nu Televisiespel rondom historische figuur Marswedstrijd op de Dreef De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Nicolaï produktieleider bij AVRO-televisie Empress of France zonder passagiers vertrokken doodt direct elk insekt! Royale spuitbus slechts ocli la ket zo Vaderloze dar J Robert Cook terug in Engeland van vele maandelijkse ongemakken Deuren openkassa dicht DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 24. Zwervers zijn altijd, heel voorzichtig bij het kiezen van hun kledij, want als zij eenmaal hun keuze hebben bepaald, gaan zij er ook jaren achtereen in gekleed. De zwerver, die de hoed had gevonden, was dan ook reuze blij, dat hij nu einde lijk iets naar zijn zin had. „Het is een dop met karakter, of ik heet geen Boko," mompelde hij. „Die dop heeft „het" en hij ligt lekker in de hand!" Plots klonk gerinkel van geldstukken, toen twee late feestgangers, die de zwerver met de hoed in de hand zagen staan er een handvol kleingeld in wierpen. Na deze onverwach te gave, was Boko er helemaal van over tuigd, dat het fortuin zelf hem die hoed in handen had gegeven. „Een doppie met karakter!" juichte hij dansend, „ik hoef het alleen maar vast te houden en het verdient geld voor me! Ik word er rijk mee! Er zit een fortuin in die dop!" Wei nig vermoedde hij, dat dit ook letterlijk waar was! Het programma, dat de N.T.S. woensdag avond aan de verjaardag van prinses Wil- helmina had gewijd, droeg een overwegend anekdotisch karakter. Al sloot dat doublu res niet uit, het bezat iets ongekunstelds, het was reëel en gewoon. Statig van toon mocht de aanhef heten, „Op uw tachtigste verjaardag", toch nog niet cerebraal. Voor al de gelukwensen van de pleegdochter der prinses en de stijlvolle felicitatie van prof. Gerbrandy brachten een zuivere ontroering teweeg, die als het ware werd terugge bracht en verhevigd door het vers, dat Henriëtte Roland-Holst aan de prinses wijdde en dat door Wanda Reumer aan het slot van dit onderdeel werd voorgedragen. Wat losser van toon was „Het cabaret ge tuigde" een kaleidoscopisch overzicht van wat de oude generatie zich herinnert aan goede en voorbije dingen uit de regerings periode van „onze koningin". De actuele gebeurtenissen uit die dagen werden bijna alle door cabaretiers van naam en faam bezongen. Men hoorde hun liedjes weer en verbaasde zich over de bijna kinderlijke levensblijheid en verontwaardiging, die er uit sprak. Rika Hopper verbond ze als een soort commère, aardig en genoeglijk en voortdurend zichzelfOnder de optre denden vielen Rudy Carrell en Rens van Dorth bijzonder op als geknipte imitatoren van de stijl, waarin de teksten werden ge bracht. Met zevenmijlslaarzen baande men zich een weg naar de dag van vandaag, maar of men nu per se moest eindigen met de teen-agers lijkt ons, voor wat het caba ret betreft, toch onjuist. Enfin, het contrast wérd er wel heel sterk door en dat is ook wat waard. „Koninginnetje met hangend haar", een overzicht van de rol, die de communicatie middelen in ae verschijning van de prinses naar buiten hebben gespeeld, leverde de interessantste anecdotische bijdragen op naast minder gewenste herhalingen. Het was nogal rommelig. A. den Doolaard en Willem Vogt onthulden de saillantste de tails van hun omgang met de prinses als vorstin, ook mevrouw Ziegler bleef daarbij niet achter. Wij zagen zelfs de kompel weer, die kort na de bevrijding aan de koningin verzekerde dat het Limburgse kolenfront achter haar stond. Heel aardig was ook het verhaal over de eerste ont moeting van Troelstra met de koningin. Zo leverde dit slotstuk toch nog verrassingen op, waarvoor men de onvolkomenheden graag uit het geheugen verliest. Woensdag was het overigens heel lang Rome wat de klok sloeg. Wie het volhield kon tot zes uur de atleten gadeslaan in een knap verzorgde uitzending uit het Olym pisch Stadion, 's Avonds zwommen de Australiërs weer met krachtige slagen naar het goud. Commentator Mulder zag het beslist niet beter dan wij. Waarom bij zo'n uitzending nu met alle geweld de kleinste bijzonderheden over de prestaties in de middaguren van onze roeiers aan de man dienen te worden gebracht, ontgaat ons. Aan de uitslag heeft ieder voldoende. De sfeer in het zwemstadion wordt er hopeloos mee omver gepraat en om die sfeer gaat het ook bij een directe reportage. Beeldschermer Op 4 septemberg zendt de N.C.R.V.-te- levisie het spel: „Gallows glorious" uit, dat door Ted Logeman werd vertaald en nu onder regie van Max Douwes onder de titel „John Brown" op het scherm zal worden gebracht. In december 1959 was het honderd jaar geleden, dat John Brown, geboren in Torrington in Connec ticut, wegens zijn gewapende strijd tegen de staat om de afschaffing van de sla vernij te bevechten, in Charlestown werd opgehangen. Dit spel behandelt de laatste levensja ren van deze, door zijn godsdienstige over tuiging gedreven martelaar voor de vrij verklaring van de negers. Hoewel het spel al dateert van 1933, werd het in Nederland vermoedelijk niet eerder vertoond door het bezwaar der zeer grote rolbezetting. Samenwerking met de toneelgroep „Thea ter" maakte deze voorstelling mogelijk. De rol van John Brown wordt gespeeld door Richard Flink. Voorts zal men zien optreden: Elly van Stekelenburg, Martine Crefcoeur, Maxim Hamel, Piet van der Meulen, Hans Culeman, Henk van Effe- ren, Ad Hoeymans, Tine de Vries, Tatia- na Radier, Gerard Hartkamp, Donald Jo nes, Arthur Boni, Jan Apon, Wim Hoddes, Ben Groenier, Jack Horn, Siem Vroom, Wim Kouwenhoven, Bob Goedhart en Jacques Snoek. In de dagsluiting spreekt Ds. O. Jager te Haarlem. Op zaterdag 10 september zullen op de Dreef te Haarlem ongeveer twintig mu ziekkorpsen en drumbands een mars wedstrijd houden. De wedstrijd die onder auspiciën van de gemaente Haarlem plaats heeft, begint om 19.45 uur. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. lfi.00 VARA. 10.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gynin. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.33-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Xmus.muz. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Orgelconcert. 11.45 Gram. AVRO: 12.00 Jezzmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Uilz voor de land bouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Orgel en hobo. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Jiddisch progr. 14.30 Gram. 15.05 Ge varieerd progr. VARA: 1600 Hammondorgel en zang. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Politickapel. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Latijnse klanken. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu. gesprek. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 10.05 Zo zijn ze. lezing. 20.10 De dichter Jan Hanlo. lezing. 20.20 Voordr. en muz. 20.35 De mens en zijn werk, gesprek. 20.50 Volks ontwikkeling in België, lezing. VARA: 21.00 Ge varieerd progr. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Social, nieuws, in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.10 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Koning en apostel, toe spraak. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.45 Olvmp. Spelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-orkest en solist. 14.40 Gram. 15.00 Gram. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Koperork. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Bcurs- ber 17.45 Olymp. Spelen. 18.00 Giam. 18.10 Vati caanse act. of gram. 18.25 Gram. 18.30 Regerings uitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. v. Luyk. 18.40 Olymp. Spelen. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz.- progr. voor de soldaten. 20.30 Lichte muz. 20.50 Gevar. progr. 21.20 Lichte muz. 21.40 Liederen. 22.00 Olymp. Spelen. 22.30 Nieuws. 22.40 Mannen onder elkaar, lezing. 22.50 Gevarieerd progr. 23.45 Olymp Spelen. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerbcr. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en piano. 14.00 Gram. (Tussen 15.00 en 17.30 Olymp. Spelen I. 15.30 Gram. 16.30 Ork.concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Gram. 18.10 Boekbespr. 18.20 Voor de soldaten 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.45 Voor de kinderen. 20.00 Gram. (Tussen 20.30 en 21.25 Olymp. Spelen). 21.25 Operamuz. 22.00 Nieuws. (Tussen 22.45 en 23.00 Olymp. Spelen). 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 14.5519.00 Eurovisie: Olymp. Spelen. 29.00 Journ. en weeroverzicht. 20.20 Olymp. film. VARA: 20.30 Act. progr. 20.40 De wereld van van daag, lezing. 20.50 Lichte muz. NTS: 21.05 Euro visie: Olymp. Spelen. VARA: 22.15 Film. VOOR VRIJDAG NTS: Eurovisie: 14.5517.30 Olymp. Spelen. 18.15—18.45 Olymp. Spelen. NTS: 20.00 Weekoverz. 20.20 Olymp. film. 20.30 Eurovisie: Olymp. Spelen. KRO: 21.30 Taptoe Delft 1960 22.15 Gesprek t.g.v. het 7e Intern. Vocalistenconcours. Advertentie Geen geknoei! met de nieuwe dop De Amsterdamse journalist en theater criticus Con Nicolaï zal bij de A.V.R.O. in dienst treden als produktieleider van de informatief-culturele televisieprogramma's. Hij zal zich met name belasten met de programmering van documentaires, cultu rele uitzendingen en actuele rubrieken. De heer Nicolaï, die sinds 1949 als cultu reel organisator verbonden was aan het weekblad „De Groene Amsterdammer", zal in verband met zijn nieuwe functie deze werkzaamheden neerleggen. Zijn nieuwe functie brengt echter geen wijziging in zijn activiteiten als balletmedewerker en toneel criticus aan verscheidene andere bladen. Het ruimtetekort aan televisiestudio's te Bussum is nog zo nijpend, dat de produktie in gevaar kan komen. De bouwvergunning voor de eerste fase van een televisiestudio complex verwacht men pas aan het einde van het jaar, zodat thans gerekend mag worden op een start met de bouw in ja nuari van het volgend jaar. Loopt alles volgens plan dan zou in oktober de Decor montagehal gereed kunnen zijn. Hiervan wordt een gedeelte ingericht als hulpstudio met de reportage-apparatuur. De gehele bouw vergt twee jaar, zodat de eerste fase op zijn vroegst eind 1962 zal kunnen wor den afgesloten. Het complex komt te liggen op het omroepkwartierterrein aan de Lage Naarderweg te Hilversum. LIVERPOOL (UPI) De oceaanstomer „Empress of Francé" van de Canadian Pacific is woensdagavond .naar Montreal vertrokken, ondanks de onofficiële staking van zeelieden in de'Britse havens. De Empress of France is evenwel afge varen als vrachtschip, zonder passagiers. Het 20.000 ton metende schip zou vrijdag jongstleden met zevenhonderd passagiers uit Liverpool zijn vertrokken, maar een groot deel van de bemanning had zich bij de stakers in deze haven aangesloten. Twee andere lijnschepen van de Cana dian Pacific, de Empress of Britain en de Empress of England, worden nog steeds door de staking in Liverpool vastgehouden. Een woordvoerder van de maatschappij zei te hopen dat de Empress of France kunnen hervatten.Vijfhonderdzeventig rei- kunnen hervatten. Vijfhonderdzeventig rei zigers wachten op die gelegenheid. Advertentie vlido 9899. Nadat ze wat uitgerust vraren maakte Pobbel eten klaar voor hun drieën. En daarna bespraken ze wat er verder gebeuren zou, want de dag was bijna om. Nou, dat kunnen we morgen wel verder bespreken, zei hij. In ieder geval blijven jullie vannacht natuurlijk hier slapen. Linnie kan in mijn bed, en Koen en ik vinden wel een plekje op een paar kussens! Dat was een welkome oplossing. En toen de nacht over het bos viel, sliepen ze alle drie al heel gauw in, want het was een vermoeiende en avontuurlijke dag geweest! Wanneer men beschuldigend de vinger vruchting van het eitje plaats. Uit dat richt op een mannelijke bij een dar en hem. verwijt geen vader te hebben, die nen we ons billijkheidshalve tot de ko ningin der natie te wenden en ons onder zoek tot haar gedrag te bepalen. Want zij is het enig eierleggende individu in de bijenstaat. Enkele dagen nadat deze vorstin zich uit de poptoestand tot volle waardigheid, van heerseres heeft ontwikkeld, gaat zij op de bruidsvlucht. Zij vliegt dan hoog de lucht in, achtervolgd door talrijke darren. Hoger en hoger vliegt zij, tot uiteinde lijk van de vele gegadigden slechts één dar in staat is ge bleken haar tot in deze duize lingwekkende hoogten te vol gen. (Is dit geen edele wed vlucht, waartoe vele andere manne lijke dieren soms ook mensen hun toevlucht nemen?) De overgebleven dar valt de eer te beurt de vader te worden van de toe komstige bijenstaat. Hem is overigens slechts een kort leven beschoren, want na de bruidsvlucht sterft hij. Teruggekeerd in de korf, zet de ko ningin zich tot haar taak. In elke cel wordt een ei gelegd. Het eitje passeert in haar lichaam een buisje, dat in ver binding staat met het zo juist gevulde reservoir van van de dar afkomstige mannelijke cellen, en aldus vindt de be- V. bevruchte eitje ontwikkelt zich een larve, die in de toekomst een werkster of een koningin zal worden, al naar gelang de voeding. Maar het kan ook gebeuren, dat dit, met het reservoir in verbinding staande buisje wordt dichtgedrukt, zodat er geen vereniging van beide celsoorten kan plaats vinden. In dat geval legt de koningin een onbevrucht eitje, waaruit zich echter wel degelijk een individu ont wikkelt, n.l. de zozeer mispre zen dar. Dit gebeuren is iets heel bijzonders in de natuur en wordt maagdelijke voort planting genoemd. Dat is dus de ontwikkeling van een onbevrucht ei, iets dat nog niet zo lang geleden uit gesloten werd geacht, maar dat in be ginsel wel degelijk mogelijk blijkt. Ook bij een bepaald soort sprinkhanen, blad luizen en watervlooien wordt dit ver schijnsel waargenomen. Naast dit wonderlijke fenomeen bestaat er een nog veel verbazingwekkender ver schijnsel. Er bestaan n.l. dieren, die het ene jaar vader, het andere jaar daaren tegen moeder zijn. Daarover een volgende keer. H. Pétillon Nadruk verboden. LONDEN Robert Cook, de 29-jarige Londense makelaar van wie in Amsterdam drie schilderijen zijn gestolen, is gisteren in Engeland teruggekeerd. Bij Scotland Yard kwam gisteren een anoniem telefoon tje binnen dat de gestolen schilderijen naar Engeland zouden zijn teruggesmokkeld en nu ergens in Zuid-Engeland verborgen zou den worden gehouden. De Yard zal in ver band hiermee vandaag vermoedelijk een onderhoud hebben met 'n Londense kunst handelaar. Cook arriveerde gisteravond op 't vlieg veld van Southend na in Oostende de boot te hebben gemist. Kort na aankomst reed hij met twee passagiers in zijn groene auto naar Londen. Vandaag zou hij zijn vader bezoeken in Tonbridge in het graaf schap Kent. De eigenaar van de gestolen schilderijen, waarvan de waarde geschat wordt op een half miljoen gulden, de schat rijke John Leapman, is eveneens in zijn huis in Kensington teruggekeerd. Tever geefs heeft hij gisteravonnd zitten wachten of Cook misschien zou komen opdagen om hem verslag uit te brengen van de diefstal. Leapman had er geen idee van waar Cook de nacht in Londen door zou bren gen, evenmin als hij wist op wiens naam de verzekering van de schilderijen gesteld was. In Londen deden namelijk gisteren geruchten de ronde dat de verzekerde niet Cook was, maar Catherine Dent-Brockle- hurs.t, het meisje dat voor Cook in Am sterdam in haar „functie" van secre taresse contacten legde met een twee tal kunsthandelaren. Leapman zou de eigenaar zijn van ruim honderd schilderijen en in zijn grote re genten-huis aan de Addison Road in Ken sington nog verschillende zeer waardevol le tapijten op de vloeren hebben liggen. Bij de schilderijen zijn naar verluidt doe ken van Brueghel, Gainsborough en Con stable. Zelfs in de garage van Leapman staan nog schilderijen. Noch de maatschappij die de schilderij en verzekerde, de Fine Art and General Insurance cy. en de schade-taxateurs Top- lis and Harding, lieten gisteren iets los over hun plannen voor de toekomst. De laatste firma verklaarde dat zij nog steeds onderzoekingen in Amsterdam instelt en geen rapport naar de Fine Art and General Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 42) Zij zouden zich dan kunnen overtuigen dat José Moralès toch wel iets harder was dan zij ge meend hadden. Alonso zou, verwachtte ik, zozeer met mijn succes zijn ingenomen, dat hij mijn dwaasheden wel zou willen vergeten. Ik was er minder zeker van dat Charley Arbuthnot de gang van zaken even gemoe delijk zou opvatten, maar Cliff Anderson zou het bui tengewoon kunnen waarderen dat ik een man van de Yard om de tuin had geleid. De laatste congregatie, die deze maandag een pro cessie hield het was de Cristo de la Expiration was allang de eigen kapel weer binnengegaan, toen ik door Velasquez en Tétouan terugliep naar mijn hotel „Cecil-Oriënt". Terwijl ik er binnenging sloeg de klok van het stadhuis juist twee uur. Het was inmiddels dinsdag de dinsdag voor Pasen. De hotelemployé die nachtdienst had, schoot mij aan zodra ik mijn ge zicht vertoonde. Hij fluisterde mij toe: Senor Moralès, er zit al ruim een uur iemand op u te wachten in de conversatiezaal. Wie is het? Hij stak zijn afkeer niet onder stoelen of banken. Een jonge man hij valt hier nogal uit de toon. Als u hem soms niet te woord wilt staan. Dinsdag voor Pasen. Ik ben ten slotte politieman en mijn eerste reactie op de ongeluksboodschap van Juan was ongeloof. Het leek mij dat ik opnieuw in de val moest lopen en dat zij de deur ervan al wijd hadden opengezet. Want, nietwaar, 'wie kon Maria Ontvoerd hebben behalve de bende tegen wie ik de strijd had aangebonden? En zij was de medeplichtige van die mannen. Dit kon niet! Bovendien zou het een zonderlinge manier zijn om Juan te bedanken voor bewezen diensten. Want dat hij op zijn zuster gesteld was, daaraan twijfelde ik niet. Blijkbaar hielden deze lieden mij voor onnozeler dan de allerslechtste kracht in mijn beroep maar kan zijn. Ik kreeg lust dat onderkruipsel, dat mij nog eens naar het leven stond, omdat hij zich bij de misdadigers ver dienstelijk wilde maken, voor de derde maal tegen de vloer te slaan. Minachtend snauwde ik hem toe: Zeg maar tegen je baas, dat hij mij niet hoeft komen halen. Als het zover is kom ik vrijwillig, en laaf hij dan oppassen. En nu: eruit! Hij keek me' verbijsterd aan: Wilt u me niet helpen Maria te zoeken, senor José? Ik heb jullie door, zo langzamerhand. .En nu voor de laatste keer:Eruit! Houdt u mij nog altijd voor een moordenaar? Kun je me bewijzen dat je dat niet bent? Ik zal het u bewijzen, don José, maar eerst moet ik mijn zuster zoeken. Ik zou me over haar maar niet ongerust maken. Hij werd doodsbleek en nauwelijks verstaanbaar stot terde hij: Als er iets met Maria gebeurt, senor José, gaat u er ook aan.. Prachtig. .Lajolette zal je wel een beloning uitbe talen. Hij bleef mij nog een ogenblik staan aankijken, met een wanhoop, die aan haat grensde. Toen ging hij zwijgend weg. Ik was doodmoe, ik was geradbraakt, maar toen ik mijn kamer had bereikt ging ik niet naar bed. Ik had niet de geringste hoop te kunnen slapen. Ik had een loodzwaar gevoel in mijn maag. Dat wil zeggen, ik gaf de naam van een lichamelijk onwelzijn aan de gevolgen van mijn hardnekkig vech ten tegen mijn verliefdheid op Maria. Ik ging in een stoel bij het raam zitten en staarde naar buiten, waai de nacht verstreek. Het raam zette ik wijd open om de karakteristieke geuren van Sevilla tijdens de Stille Week mijn kamer te laten binnenstromen. De zilte lucht van de eb ver mengde zich met de geur van al te snel verwelkte bloemen, van wierook en waskaarsen. Lijdelijk wacht te ik de morgen af, terwijl ik de ene sigaret na de andere rookte. Ik besefte heel goed dat ik niet naar bed moest gaan. Dan zou ik de gedachte, die zich wanhopig uit mijn onbewuste trachtte los te maken, niet meer kun nen beletten mijn brein te beheersen. Hardnekkig leverde ik slag om niet het onderspit te delven, tot mijn zenuwen mij in de steek lieten en ik mijn eigen stem hardop hoorde zeggen: Als Juan nu eens niet heeft gelogen? Dat was het dan..in ronde woorden..ik kan mezelf niets meer wijsmaken. Het was alsof ik tot ontspan ning kwam. ik ging mijn gezicht met koud water wassen, maakte een nieuw pakje sigaretten open en dwong mezelf het vraagstuk onbevooroordeeld en za kelijk onder ogen te zien. Alle feiten wezen er tot dus ver op, dat Maria en haar broer medeplichtigen van Lajolette waren en dat Percel de schakel vormde. Goed, maar waarom had Juan, die wist dat ik hem van moord beschuldigde, het reusachtige risico genomen mij in mijn hotel te komen opzoeken? Hoe moest ik het rijmen dat Lajolette, als hij mij in de val wilde lokken, zich juist bediende van deze jongeman, die al zo sterk mijn wantrouwen had gewekt? Hoe langer ik erover nadacht, hoe meer ik tot de over tuiging kwam, dat ik een dwaze vergissing had begaan toen ik broer en zuster Alguin begon te verdenken. Ik hoorde de angstige stem van Juan nu heel wat duidelijker dan tijdens het onderhoud met hem in de conversatiezaal. Die stem had een oprechte klank, wat mij aanvankelijk was ontgaan, omdat ik hem niet als oprecht wilde zien. Waar zou Juan nu zijn? Welke dwaasheid was hij be zig uit te halen? Als hem iets overkwam ziu ik me zelf dat moeten aanrekenen. Ik moest mij verzetten tegen een onzinnige drang naar het huis aan de Pal- ma te lopen. Nadenken wilde ik, eerst goed nadenken. Waarom hadden zij Maria ontvoerd? Om mij in hun macht te krijgen, natuurlijk. Ik zou op korte termijn wel een of ander briefje toegespeeld krijgen, waarin op mijn vertrek uit Spanje werd aangedrongen, in ruil voor het leven van het meisje. Ik moest hun voor zijn. Degenen die op de gedachte waren gekomen Maria te ontvoeren moesten voorgelicht zijn door anderen, die ervan overtuigd waren dat ik nog altijd niets lie ver wilde dan Maria tot mijn vrouw te maken. En wie konden dat anders zijn dan de Percels, bij wie ik de komedie van de verliefde jongeman had opge voerd? Ik zag dona Josefa en haar man wder weg springen van het raam, zodra de congregatie van Jesus de las Penas in zicht kwam. Ik begreep nu met welk doel zij hun woning hadden verlaten. Zij hadden Maria ongetwijfeld met een of ander voorwendsel overgehaald mee te gaan naar de winkel. Maria vertrouwde hen immmers door en door? Toen ik het magazijn uit- sloop was het echtpaar Percel al weer thuis. Best moge lijk dat Maria bij hen in de kamer had gezeten! Ja, ik mocht wel trots op mezelf zijn!.Ik werd woe dend en ofschoon ik in het geheel niet geslapen had voel de ik mij uistekend in staat de strijd weer op te nemen. Voor ik Alonso en Charley in de Neva Antequera zou ontmoeten wilde ik eerst nog een bezoek aan het huis aan de Palma brengen. Ik zou dan weliswaar later ko men dan wij hadden afgesproken, maar ik nam aan dat mijn collega's wel een ogenblik zouden wachten. Ik wil de Maria niet opofferen aan een kwartiertje tijdsverschil. Terwijl ik de binnenplaats opliep werd ik aangeklampt door de corpulente en vriendelijke buurvrouw, die mij bij mijn eerste bezoek wegwijs had gemaakt. Que tal, senor Moralès? Dispense, dona Dolorès, me falta tiempo para charlar. Ieder ander, die ik ronduit gezegd had, dat ik lot mijn spijt geen tjd voor een praatje had, zou mij vermoede lijk hebben laten gaan. Maar Dolorès toonde zich ge kwetst en keek mij nijdig na, terwijl ik de binnenplaats overstak. Ik hoorde haar mopperen dat de jongelui van tegenwoordig geen manieren kenden. Als het ware om zich te wreken riep zij mij na, voor ik in het trapgat verdween, dat ik mij de moeite kon besparen naar Maria te gaan, want dat er niemand thuis was. Wat ik overi gens al vermoedde. Juan had in zijn ontreddering blijkbaar vergeten de woning af te sluiten. De deur zat althans niet op slot. Er was in de kamer geen spoor van een worsteling te vin den. Maria was vrijwillig de deur uitgegaan. Waaruit had Juan eigenlijk afgeleid dat zij „ontvoerd" zou zijn? Opnieuw begon de achterdocht mij te kwellen.. Maria was geen meisje om een nacht buitenshuis door te bren gen en Juan was natuurlijk in de Cuna gaan vragen of men daar iets naders over zijn zuster wist. (Wordt vervolgd) Insurance cy. heeft gestuurd. Pas als de verzekeringsmaatschappij dit rapport in handen heeft zal men kunnen beslissen of de schade al dan niet wordt uitbetaald. Vanochtend bracht het Londense blad „Daily Express" in gx-ote opmaak Robert Cooks eigen verhaal-over de gebeurtenis sen in Amsterdam. Cook bleek echter wei nig nieuws te kunnen vertellen over het geen zich in de hoofdstad had afgespeeld. Advertentie GEEN GORDEl GEEN SPELDEN GEEN VERBAND Het eerste dat u van Tampax opvalt is het kleine formaat, want het is vele malen kleiner dan het uitwendige verband voor sanitaire bescherming. Vervolgens beseft u dat u bij Tampax geen spelden of gordel nodig hebt - dus geen beklemmend harnas... Tampax wordt inwendig gedragen, volgens de methode van de dokter die het uitvond. Als u Tampax op deze manier draagt (inwendig) behoeft u niet bang te zijn voor enig ongemak en er is natuurlijk ook geen irritatie door schaven. Boven dien hebt u geen zorgen over'plooien of oneffenheden, zelfs niet bij een glad- afkledende japon of rok. Tampax is zeer eenvoudig te ge bruiken... het is gemaakt van zuivere hygiënische watten met groot absorptie vermogen, vervat in een smalle huls, welke hét inbrengen vergemakkelijkt... en het wegdoen is al even gemakkelijk. Ontspan u fysiek en geestelijk - met Tampax. U kunt Tampax zelfs niet voelen als u het draagt. Verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en speciaal zaken in twee absorptiegraden. Regular f. 1,50, Super f. 1,75 per doos, met Nederlandse gebruiksaanwijzing. Uitgevonden door een dokter nu gebruikt door miljoenen vrouwen! TAMPAX (NEDERLAND) N.V. AMSTERDAM De Amerikaanse ballet-musical „The Princess" heeft van de Londense critici zulk een slecht onthaal gekregen dat de directie van het theater besloten heeft geen entree te heffen. Tot eind volgende week is het theater volgeboekt. De di rectie verklaarde: „Na die week zal de show zo bekend zijn dat wij genoeg publiciteit hebben om entree te gaan heffen". De Londense critici, die de pre mière van ..The Princess" afgekraakt hebben, wachten nu belangstellend op het resultaat van de nieuwe „reclame campagne". Fien Berghegge. Mevrouw Fieri Berg- hegge cïeelt ons mee dat zij voor het sei zoen 196061 niet meer verbonden is aan het gezelschap De Speelkamer. I

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9