Duitser Armin Hary de snelste loper van de Olympische Spelen Tineke Lagerberg zwom naar het brons in finale 400 m. vrije slag Verrassing bij het hoogspringen: John Thomas ruim verslagen Ria van Velsen heeft zilver binnen bereik op rugslag Nederlaag tegen V.S. bewees dat waterpoloploeg van streek is Olympische atletiek in cijfers AMERIKAANSE SUPREMATIE DOORBROKEN Jerome haalde de finale niet VOLDOENING Vooral in tactisch opzicht wist men geen raad met tegenstanders 13 Heidi Schmid was de beste floretschermster Gaiardoni wordt prof Voor fijn proevers Steeple chase Er komen 100.000 toeristen VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 999 999 999 De 21-jarige Heidi Schmid, leerlinge aan het conservatorium in Augsburg, is don derdagmiddag in het congrespaleis in Ro me winnares geworden van de gouden me daille, floret-schermen dames individueel. Het zilver was voor de Russin Rastvarova en de bronzen medaille werd veroverd Viermaal weerklonk donderdag in het imposante Olympische stadion waar ruim 75.000 toeschouwers in de middaguren een plaatsje hadden ge vonden, een volkslied. Eenmaal was dat voor de Duitser Armin Hary (uit Saarland), die het Olmpisch goud op de 100 meter veroverde - een prestatie van grote klasse, aangezien sinds de Spelen van 1928 in Amster dam de Amerikanen iedere keer de eerste plaats hadden bezet - en drie maal voor de Russen. Shavlakadze wierp, met een sprong van 2.16 meter in een sensationele hoogspringfinale de mythe rond John Thomas omver; Irina Press, die zich al in de series superieur had getoond, won op de 80 meter horden de gouden medaille, die de voorzitter van het I.O.G Avery Brundagé haar overhandigde, en Elvira Osolina liet met een speer worp van 55.98 meter al haar overige concurrenten ver achter zich. De grootste nederlaag leden de Amerikanen, die zich zowel op de korte sprint als bij het hoogspringen de eerste plaatsen hadden toegedacht en het zal dat zelfvertrouwen van de „Yanks" op deze tweede atletiekdag van de Spelen niet ten goede zijn gekomen. door de Roemeense Maria Vicol. Santé Gaiai'doni, wereld- en Olympisch kampioen op de sprint en Olympisch kam pioen op de kilometer tijdrace, zal begin 1961 overgaan naar de beroepsklasse. De Italiaan deelde dit in een interview met een journalist van de „Gazetto Dello Sport". De reglementen staan de Italiaan niet toe eerder prof te worden. Gaiardoni's levenswens is zijn landge noot Maspes na te volgen en op de wereld kampioenschappen tweede te worden ach ter zijn idool. Chris von Saltza (midden), Tineke La gerberg rechtsen de Zweedse Ceder- gvist op het erepodium na de 400 meter vrije slag (foto rechts boven). ÏMCMl Reeds in de halve finales van de 100 me ter was het duidelijk dat atleten als Ray Norton, Frank Budd en Dave Sirhe ge ducht zouden moeten oppassen voor Hary en de Brit Peter Radford. De Engelsman versloeg namelijk de Cubaan Figuerola en Budd, terwijl Armin Hary aantoonde dat zijn tijd van 10.2 sec. in de series geen uit schieter was. Dave Sime en Ray Norton bleven een meter achter hem en konden geen centimeter inlopen. De finale was een droom van super- atletiek. Na een valse start van Armin Hary, gingen de lopers gelijk uit de blok ken en er ontspon zich een strijd zoals men maar zelden te zien krijgt. Ondanks de wind tegen wierp Hary zich naar voren en hij had na 50 meter zijn voorsprong tot een halve meter vergroot. Toen kwam Dave Sime opzetten en aan de rechterkant van Hary de Brit Peter Badford. Maar de halve meter die Hary in het begin had ge wonnen hield hij stevig vast, ondanks de wanhoopsprong van Sime bij de finish. Harry Jerome, de Canadees die dit jaar evenals Hary de wereldrecordtijd van 10 seconden rond had gelopen, werd spierkramp. De hoogspringfinale was er één om nooit te vergeten. Bij 2.03 meter waren er nog zes atleten in de strijd, namelijk de Zweed Pet- terson, de Amerikanen Charles Dumas en John Thomas en de Russen Shavlakadse, Bolchov en Brumel. Achtereenvolgens werden Charles Dumas, Olympisch kampioen 1956, de Zweed Petterson en de Rus Bolchov uitgescha keld en toen ontspon zich een strijd tussen de Rus sen Shavlakadze en Bol chov en de Amerikaan John Thomas, de wonder- springer die reeds dit jaar tot 2.22 meter was ge komen. Tot grote verwondering van het publiek sprong Thomas bij 2.14 meter eenmaal af, terwijl Shav lakadze 2.12, 2.14 en 2.16 meter bij de eerste poging nam. Ook Brumel kwam tot dit resultaat en daarna heeft het publiek het „drama Thomas" met ge- mengde gevoelens aan schouwd. Driemaal ach ter elkaar faalde de student uil Boston en het moet voor zijn vader en moeder, die dank zij de Boslonsc gemeenschap die geld inzamelde, de reis naar Rome hadden kun nen maken, een grote teleurstelling zijn geweest hun zoon die ongetwijfeld de beste hoogspringer is, maar onder de enorme druk van het favoriet zijn niet zijn grote capaciteiten kon tonen te zien verliezen. Het speerwerpen dames en de 80 meter horden werden, zoals verwacht, overwin ningen voor de Russische atletes Elvira Ozolina en Irina Press. Elvira Ozolina be reikte dit resultaat door in de eerste van de zes worpen tot 55.98 meter te komen, John Thomas (links) feliciteert zijn rivaal Shavlakadze, die hem van het Olympische goud heeft afgehouden. Armin Hary, de snelste sprinter. (Van onze speciale verslaggever) „Lagerberg, Catharina", riep de omroeper door de microfoon. Een klein meisje, in een oranje badjas, stapte naar voren en nam haar plaats in op het erepodium, waar zij Chris von Saltza flankeerde samen met de Zweedse Cederqvist. Von Saltza, de magistrale winnares van de 400 meter vrije slag dames, Cederqvist, de fraaie tweede en Tineke Lagerberg, die de bronzen medaille won. Een mooi succes voor Nederland, behaald door een meisje dat zich maandenlang geconcentreerd had op de vlinderslag, maar geen kans zag de prestaties van Marianne Heemskerk en Atie Voor bij te verbeteren, toen haastig en min of meer op het laatste moment, over stapte naar de 400 meter vrije slag en zich daarop in Rome de op twee na snelste ter wereld toonde Von Saltza, met haar prachtige slag, gleed zo voortreffelijk door het water dat niemand van de acht finalistes haar ook maar bedreigen kon, Maar Tineke Lager berg keerde na 100 meter als tweede en bleef tot veertig meter van de finish lei den. Toen brak de Zweedse Cedervist in een enorme eindspurt los, waartegen de overigens uitstekend zwemmende Neder landse geen verweer had. Maar de opko mende Dawn Fraser en Ilse Konrads kon den Tineke niet meer bereiken, zodat het terwijl Dana Zatopkova Tsjechoslowakije), die in 1952 in Helsinki het goud veroverde, nu tweede werd. Irina Press werd in de finale van de 80 meter horden benaderd door de verras send sterke Engelse Carol Quinton, terwijl wereldrecordhoudster Gisela Birkemeyer het brons in de wacht sleepte. De grootste vreugde heerste er in het Engelse kamp. Mary Bignal, vierde in de finale, omhelsde haar landgenote Quinton en toonde een vreugde alsof zij zelf de zilveren plak had gewonnen. Naast deze enerverende finales waren er de kwartfinales 100 meter dames, waarin de Australische sprintster Betty Cuthbert, drievoudig medaille winnares, op verras sende wijze werd uitgeschakeld, evenals haar landgenote Pat Duggan, terwijl Wil- Met hoog opgeheven handen, de gouden medaille hangend aan een lint op zijn borst, liet donderdagmiddag de Duitser Arnun Hary de uitbarsting van vreugde van het Duitse legioen over zich heengaan. Op de bovenste trede van het ereplatform stond daar een 23-jarige jongeman, naast een Ame rikaan en een Brit. Een atleet die nog geen half jaar geleden op hangende pootjes uit Amerika terugkwam, om dat zijn spnnterskwaliteiten niet ge noeg betekenden voor een studiebeurs aan de universiteit van Santa Barbara in Zuid California. Een man die in zijn land werd verguisd, omdat hij niet, deed wat iedereen wilde en als eigenzinnig, nukkig en egoïstisch be kend stond. Was het een wonder dat Armin Hary, die in het begin van dit jaar tweemaal binnen een half uur in Zurich 10.sec. liep, genoot van zijn triomf, Olympisch kampioen te zijn. Finale 100 meter: Hary op de voor grond gaai als eerste door de finish. Geheel rechts ziet men Sime, die twee de werd. Achter Hary besluit Radford de enorme eindsprint die hem de derde plaats opleverde. De drie negersprin ters komen vlak achter dit drietal aan. ma Rudolph nog eens haar sprintcapaci teiten onderstreepte met een magnifiek ge lopen race in 11.5 sec. Glenn Davis, Cliff Cushman en Dick Ho ward zorgden voor een Amerikaans succes in de halve finales van de 400 meter hor den door zich alle drie te klasseren, even als de Duitser Helmuth Janz, de Zwitser Bruno Galliker, die op de eindstreep vol komen leeggelopen in elkaar stortte, en de zeer goed lopende Fin Rintamaki. Twee halve finales 800 meter, die de fijn proevers hebben doen likkebaarden en waarin George Kerr weer dezelfde tactiek toepaste als tevoren in de series. Weer ging hij de laatste bocht in met een zestal me ters achterstand op zijn rivalen, maar bij het uitkomen van de bocht begon hij on weerstaanbaar aan een opmars die zijn weerga niet kent. In één lange rush pas seerde hij de Australiër Blue, de Duitsers Balke, en Matuschewski en de Zwitser Waegli. Zonder enig teken van inspanning na een race van zulk een formaat zette hij daarna zijn strohoed nonchalant op zijn hoofd, bracht een brede groet aan de toe schouwers en verdween in de catacomben. In de tweede serie zag men na een eerste ronde van 53 seconden op kop de Ameri kaan Bernie Cunliffe, gevolgd door de Duitser Schmidt, de Amerikaan Siebert en de Belg Roger Moens. Tweehonderd meter voor de eindstreep werd het tempo hoger en ontwikkelde zich een sprint tussen Moens, de Nieuwzeelander Snell, die zijn krachten uitstekend had verdeeld en de Duitser Schmidt. Snell zegevierde, maar Moens en Schmidt, die reeds twintig meter voor de finish hadden omgekeken, lieten het. scherp van het zwaard niet zien, maar dat zal ongetwijfeld wel in de finale ge beuren. En wat te zeggen van de series 3000 m steeple chase, waarin de Amerikaan Young na 'n heroïek gevecht met de Rus Konov werd uitgeschakeld en de Belg Gaston Roelants voor de sensatie zorgde door op de streep de ongetwijfeld zeer sterke Duit ser Hermann Buhl te verslaan. Gaston Roelants, die op het laatste rech te einde met een achterstand van tien me ter een enorme eindsprint ontwikkelde, zag zijn doorzettingsvermogen beloond door het fouiteve lopen van de Duitser Buhl en de Amerikaan Jones. Beide atleten liepen enigszins ingehouden om hun krachten te sparen, want een derde plaats was al vol doende voor de finale. De Belg dacht daar anders over en stormde op hen toe. De Amerikaan, die evenals de Duitser ver schrikt omkeek, doorzag het gevaar juist op tijd en redde zich op de eindstreep. Maar Herman Bhul zag zich ondanks een krampachtige inspanning, die hem over de eindstreep deed tuimelen, geklopt door de moed en de vastberadenheid van de uit stekend lopende Belg. (Van onze speciale verslaggever). Een onophoudelijk fluitende Italiaanse scheidsrechter Costa was er mee de oor zaak van dat de waterpolomatch Neder land-Ver. Staten geen geslaagd kijkspel werd. .Maar schuld aan de Nederlandse 6-7 nederlaag had de man niet. Die schuld droegen de verliezers zelf. Opnieuw, en ditmaal wel weer duidelijk, bleek dat wij geen schaduw meer zijn van de grote ploeg van enkele jaren geleden en dat er nog maar schaarse tekenen zijn die er op duiden dat wij de klim naar de top be zig zijn te maken. Onze poloploeg weet vooral in tactisch opzicht geen raad met haar tegenstanders. Tegen de niet meer dan matig spelende Amerikanen werd rijkelijk terughoudend gespeeld. Aanvallend kwam ons spel maar armetierig voor de dag. Veel te veel lieten onze spelers zich afdekken en bij al hun tekortkomingen zagen de Amerikanen kans toch frisser aanvalsspel te brengen. Door een geweldig schot van Wolf namen de V.S. de leiding, toen Van Dorp op de kant zat, maar Fred nam revanche toen hij prompt gelijk maakte. Even leek Oran je het offensief aan zich te zullen trekken, maar een goede rush van Bram Leenards werd afgerond met een slap schot, dat op de doellijn dreef, maar er niet over heen wilde. De schotvaardige Amerikaan Tisue be paalde de ruststand op 2-3. Nauwelijks was er weer begonnen of de Amerikanen lie pen tot 2-4 uit en steeds bleven we achter, hoewel Van der Zwan twee strafworpen inschoot. „Neem maar risico", riep Cor Braasem vanaf de kant. „Naar voren met die ploeg". Van Dorp kreeg een paar kansen tegen het slot, buitte die uit en daardoor kwamen we van 4-6 op 6-6. Maar een goal van Volmer bezorgde Oranje opnieuw 'n ach terstand. Kniest heeft wel eens succesvoller zijn doel verdedigd en een goede kans in de allerlaatste seconden werd door Harro Ran onzuiver ingeschoten, zodat de Ame rikaanse doelman zijn brede borst tegen de bal kon plaatsen. Prompt was het tijd en moest die goalie vele gelukwensen in ontvangst nemen. Nee met waterpolo zullen we heel Volgens een schatting van de instanties die het vreemdelingenverkeer controleren, bevinden zich sinds het begin van de Spe len ongeveer 75.000 buitenlandse toeristen in Rome. Dit aantal zou op korte ter mijn tot 100.000 stijgen. laag eindigen, dat staat vast. De waterpolowedstrijd tussen Joegosla vië en Hongarije voor halve finale-poule B (en tevens geldend voor de finale-poule) is na een uitermate spannend duel geëin digd met een 2-1 zege voor Joegoslavië. De ruststand was 1-1. De eindstand van de halve finale-poule A is: Italië 3 3 0 0 6 9—3 Rusland 3 2 0 1 4 8—8 Roemenië 3 0 1 2 1 8—10 Duitsland 3 0 1 2 1 7—11 De eindstand van de halve finale-poule B is: Joegoslavië ..3 3 0 0 Hongarije 3 2 0 1 Ver. Staten 3 1 0 2 Nederland 3 0 0 3 De stand voor de finale-poule waterpolotoernooi is: Italië l l o 0 Joegoslavië 1 1 0 0 Hongarije 1 0 0 1 Rusland 1 0 0 1 De stand voor de poule nrs. 5 t.m. 8 van het waterpolotoernooi is: Ver. Staten 1 1 0 0 Duitsland 1 0 1 0 10—4 11—5 11—19 8—12 van het 2—0 2—1 1—2 0—2 Roemenië Nederland 7—6 3—3 3—3 6—7 kleine Gooise meisje (le derde plaats haal de en even later onder de schijnwerpers stond, terwijl de muziek speelde en de vlaggen waar onder de Nederlandse omhoog gingen. Corrie Schimmel speelde bij al dat ge weld slechts even een rol. Zij ging te hard van stapel, kreeg na 200 meter een in zinking en finishte als voorlaatste. Winna res Chris von Saltza zwom een nieuwe Olympische recordtijd bijeen: 4.50.6, maar doordat zij geen kracht (of geen inspira tie) meer had voor een scherpe finish, bleef zij nog volle zes seconden boven haar eigen wereldrecord. Meer goed nieuws uit het Nederlandse kamp. Ria van Velsen maakte in haar serie 100 meter rugslag op de een na beste tijd van de avond door aan te tik ken in 1.11.1. Die uitstekende tijd zou nog beter zijn geweest als het Haagse meisje niet in haar oude kwaal scheef trekken vervallen was. Zowel op de eerste als op de laatste 50 meter kwam zij akelig dicht bij de touwen, herstelde haar koers, verloor dus tijd en kwam toch nog met zo'n beste tijd uit de bus. Zij moest al leen de wereldrecordhoudster Lynn Burke laten voorgaan. Het Amcrikaantje perste er namelijk 1.9.4 uit, wat een nieuw Olym pisch record inhield. En zo gemakkelijk zwom Burke dat wij bijna niet geloven kunnen dat er voor Ria van Velsen kan sen op winst in een finale zitten. Maar je weet het nooit en bovendien zal zilver het Haagse meisje ook goed staan. Rini Dobber was niet zo gelukkig. Zij ging stroef, kreeg snel een achterstand, werd vijfde in haar serie en haar tijd was 1.14.2 Deze liet geen kans op plaatsing in de eindstrijd open. Ook in de finale 4x100 meter wissel slagestafette voor heren werd Nederland niets wijzer. Zwak zwemmen van onze eerste man, de rugslagspecialist Jan Jis- koot, bezorgde ons al direkt een pijnlijk grote achterstand en de enige die hiervan iets afknabbelde was onze laatste man, Ronnie Kroon. Noch Mensonides, noch Korteweg hadden tegen de enorm fel zwemmende Amerikanen, Australiërs en Japanners iets kunnen inlopen. Het was al een prestatie dat zij niet noemenswaard verder achterop raakten. Alleen Kroon bracht het verschil terug, maar het lukte hem niet de gehate laatste plaats aan een ander over te doen. Amerika won de enerverende race in een nieuwe Olympi sche en wereldrecordtijd (4.5.4). De Aus traliërs vochten tot de laatste slag. Zij werden tweede, Japan derde. De Amerikanen waren weer niet te rem men. Hun mannenploeg op de 4x200 meter vrije stijl werd Olympisch kampioen en ook al weer in een tijd (8.10.12), die een nieuw Olympisch en wereldrecord in hield. Alleen al bij het zwemmen haal den de Amerikanen gisteren drie gouden plakken binnen! Tussen haakjes: wij zou den al content zijn met één. Advertentie OLYMPISCH STADION A.s. zaterdag 3 sept. Aalsmeers Bloemencorso A.s. woensdagavond 7 sept.: Ajax—Frederikstad (v.d. Europa Cup) Donderdag 15 sept a.s. Revanches v. d. Olympische Spelen. Voorverkoop bij: De „Toto" en „Plaatska.arten" Specialist JAC. J. GROENEVELD Oranjestraat 50 - 52, Haarlem-W., Tel. 12123 De uitslag van de finale 100 meter heren luidt: 1. en Olympisch kampioen Armin Hary (Did.) 10.2 sec. (evenaring Olym pisch record): 2. Dave Sime (V.S. 10.2 sec. (evenaring Olympisch record); 3. Peter Radford (G.B.) 10. 3sec.; 4. Ed Figuerola (Cuba) 10.3 sec.; 5. Frank Budd (V.S.) 10.3 sec.; 6. Ray Norton (V.S.) 10.4 sec. De uitslag van de 80 meter horden dames was als volgt: 1. Irina Press (Rusl.) 10.8; 2. Carol Quinton (Eng.) 10.9; 3. Gi sela Birkemeyer (Did.) 11.-; 4. Mary Big nal (Eng.) 11.1; 5. Galina Bystrova (Rusl.) 11.2; 6. Rimma Kosheleva (Rusl.) 11.2. De uitslag van het nummer hoog springen heren luidt: 1. Robert Shavla kadze (Rusl.) 2.16 meter (Olympisch re cord); 2. Valery Brumel (Rusl.) 2.16 (Olympisch record); 3. John Thomas (V.S.) 2.14; 4. Viktor Bolchov (Rusl.) 2.14; 5. Stig Petterson (Zweden) 2.09; 6. Charles Du mas (V.S.) 2.03. De uitslag van het nummer speerwerpen dames was als volgt: 1. en Olympisch kampioene Elvira Ozalina (Rusl.) 55.98 m (nieuw Olympisch record); 2. Dana Zata- pekova (Tsj.sl.) 53,78; 3. Birute Kaladene (Rusl.) 53,45; 4. Peskova (Tsj.sl.) 52,56; 5. Figwer (Polen) 52,33; 6. Pazera (Austr.) 51.15. De uitslagen van de halve finales 800 meter heren: Eerste serie: 1. Kerr (Antil len) 1.47.1 (Olympisch record vorig jaar L.47.7 door Courtney (V.S.) in 1956 geves tigd); 2. Waigli (Zwits.) 1.47.3; 3. Matu schewski (Did.) 1.47.4; tweede serie: 1 Snell (Nieuw-Zeel.) 1.47.2; 2. Moens (Belg.) 1.47.4; 3 Schmidt (Did.) 1.47.8. Halve finales 400 meter horden heren (eerste drie naar finale): Eerste serie: 1 Davis (V.S.) 51.1; 2. Rintamaki (Finl.) 51.1; 3. Janz (Did.) 51.4; twede serie: 1 Cushuman (V.S.) 50.8; 2. Howard (V.S.) 50.8; 3. Bailliker (Zwits.) 51.3. Voor de halve finales 100 meter dames plaatsten zich: Wilma Rudolph (V.S.) Vera Krepkina (Rusl.), Margaret Willard (Austr.). Maria Itkina (Rusl.), Brunhilde Hendrickx (Did.), Ute Richter (Polen) Giuseppe Reone (It.). Catherine Capde- vieille (Fr.), Jenny Smart (Gr. Br.), Do rothy Hyman (Gr. Br.), Jones (V.S.) Wïeczorek (Polen). Voor de finale 3000 steeple chase plaats ten zich: Sokolov (Rusl.), Tjomebo (Zw.), Huneke (Did.)Kryskowiak (Polen)Mül- ler (Did.), Konov (Rusl.), Rzhishchin (Rusl.), Jones (V.S.), Roelants (Belg.).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13