A N Schoth Iets hogere temperaturen Pleidooi voor snelwegen door de IJsselmeerpolders In Amsterdam komt centraal Europees proefdierenlab. JAARBEURSFRONTVERBOUWING GAAT NIET DOOR Te hoge kosten Binnenkort hervatting overleg associatie Antillen met EEG Parapluies Regenmantels „Nadruk moet komen te liggen op het lange afstandsverkeer" Wilde staking bij NKF Alblasserdam Kleuter in Drachten verdronken Genezing voor 30 pet. der kankerpatiënten Schroder Garantieprijs beleid in de landbouw Geen overval op een Nederlandse bus in Italië? crème shampoo Moeizame besprekingen te verwachten 0/ltfïL Tegen Chinese zeeman wegens opiumsmokkel zes maanden geëist 2 VOETBALSCHOENEN HOCKEYSCHOENEN GRETHA DE BRUIJN Staking steenvervoerders voorwaardelijk opgeheven DE KANKERBESTRIJDING ONDANKS RIJKSGOEDKEURING: Youth for Christ toont werk van Billy Graham Kernenergie tanker voor Euratom Morgen haarwassen met PROCO crème shampoo met ei Boerderij afgebrand VRAAGT ONZE FOLDER Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 De Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Friesland, Groningen en Drente hebben er bij de minister van Verkeer en waterstaat op aangedrongen, het wegen net in de nieuwe IJsselmeerpolders zoda nig te projecteren en aan te leggen, dat het Noorden des lands kortere wegverbin dingen krijgt met het Westen en Midden des lands. In een brief aan de minister schrijven de Kamers, dat het Noorden ten opzichte van de centraal gelegen delen des lands gehandicapt is in zijn ontwikkeling door de grotere afstanden tot de afzetgebieden, de zeehavens en andere centra van bedrijvig heid. In de brief wordt gesteld, dat het verkeer op de hoofdwegen door de IJssel meerpolders een geheel andere structuur zal krijgen dan het verkeer in het „oude" land. Het wegennet van deze polders dient primair bepaald te worden door de eisen van het langeafstandsverkeer dat aldaar van overwegende betekenis zal worden. Voor de ontwikkeling van Noord-Nederland is dit verkeer met het westen en midden des lands, juist nu het bedrijfs- en het personenver voer steeds meer per auto wordt on derhouden, een onvermijdelijkheid ge worden en derhalve van bijzonder grote betekenis, aldus de brief. Noord-Nederland heeft een zeer grote groeikracht, maar hier is de eigenlijke ontwikkeling en inschakeling in de totale Nederlandse groei nog maar nauwelijks begonnen. Het planologische ruimtegebrek in andere delen van het land, de nieuwe mogelijkheden tot ontsluiting, het poten tiële arbeidsoverschot, de actieve rege ringssteun en de reeds aanwijsbare suc cessen waarborgen echter de geleidelijke ontwikkeling van het Noorden tot een ge bied met eigen groeikracht. Advertentie PUMA - ADIDAS UNGARY - QUICK PUMA SPORTMAGAZIJN QUICK Het is duidelijk, aldus de brief, dat de mogelijkheid om al deze gebieden veel kortere verbindingen te geven en zodoen de krachtig te stimuleren, moet worden aangegrepen. De omvang en de groei kracht van deze gebieden waarborgen, dat deze verbindingswegen verantwoord zijn, omdat het lange-afstandsverkeer, dat zij opleveren, nieuwe mogelijkheden ont sluit. Zodoende berust het rendement van wegen voor dit verkeer niet alleen op de omvang van het verkeer dat zij verwér- ken, maar ook op hun bijdrage in de struc turele ontwikkeling van grote delen van het land en de ruimte, die zij in andere delen scheppen. Ten aanzien van de richting en vertak king van de aan te leggen autowegen in de IJsselmeerpolders zeggen de Kamers, dat het beginsel moet zijn, dat ten zuiden van Zwolse Hoek of na het bereiken van Lelystad de keuze van een korte route mogelijk moet zijn, niet alleen naar Am sterdam, doch ook in de richting van 't Gooi-Utrecht, de Zaanstreek-Kennemer- land en de Gelderse Vallei. Verwacht wordt, dat zeer veel verkeer uit allerlei plaatsen door een nieuwe autosnelweg door de polders „gebundeld" zal worden om pas in de nabijheid van zijn bestem mingsplaatsen af te buigen. Men kan zich immers voorstellen, dat men, komende van Groningen, zo lang mogelijk de auto snelweg zal volgen om pas bij Lelystad of ten zuiden daarvan af te slaan naai de Veluwe, Amersfoort of Utrecht. De keuze van een route wordt dus niet alleen bepaald door het aantal kilometers, maar ook door verschillende andere fac toren. In het algemeen, zo stelt de brief, zal dus een autosnelweg voor het lange afstandsverkeer zeker niet gericht mogen zijn op een enkel punt, zelfs niet als in theorie andere wegen voor nabijgelegen bestemmingen beschikbaar zijn. Twynderslaan 7-9, Haarlem, Tel. 15116 Uw wagen parkeert u voor de deur Vijfhonderd metaalarbeiders, voor 't me rendeel pendelaars, werkzaam bij de Ne derlandse Kabel Fabrieken n.v. te Alblas serdam, hebben woensdagavond het werk neergelegd uit protest tegen het niet be talen van reisgeld. Het is een ongeorga niseerde staking, die vanmorgen is voort gezet. De vakbonden hadden de werkne mers geadviseerd het werk te hervatten, maar dit advies is niet opgevolgd. De di rectie voert op het ogenblik besprekingen met de vakbonden. Het ziet er naar uit, dat deze staking zich snel zal uitbreiden. De stakers hebben gisteravond de opkomende ploeg belet het terrein te betreden. Ongeregeldheden deden zich hierbij niet voor. De politie, die versterking had gekregen, behoefde niet op te treden. Het bedrijf van de N.K.F. te Al blasserdam kwam gisteravond volledig stil te liggen. De aanvankelijke stakingseis van reis- urenvergoeding schijnt te zijn verdrongen door een algemene eis tot loonsverhoging. Er is blijkbaar geen actiecomité gevormd. Vanmorgen om vijf uur zijn de stakers door een sterke politiemacht verspreid, zodat de nieuwe ploeg om zes uur het werk kon hervatten. Er hebben zich geen onge regeldheden voorgedaan. Het bedrijf draait echter thans nog niet op volle kracht. De stakers blijven in de omgeving van de N.K.F., doch gedragen zich rustig. Ook bij Palthe Een twintigtal ververs, werkzaam op de afdeling textielveredeling van Paltes Tex- tielveredelings- en Reinigingsbedrijven te Almelo, dat dinsdagmiddag in staking was gegaan heeft het werk nog niet hervat. De wilde staking is een gevolg van een tariefkwestie, waarbij het uiteindelijk gaat om minimale verschillen. In overleg met de vakbonden en de on dernemingsraad is reeds een jaar geleden bij Palthe een nieuwe tariefregeling inge voerd. Door het verrichten van bijzonder kwaliteitswerk hebben enige werkkrachten kans gezien over een half jaar ongeveer anderhalf percent boven het tarief uit te komen, hetgeen voor de ververs aan leiding was eenzelfde loon te eisen. De directie heeft deze eis niet kunnen inwil ligen. De vakorganisaties wijzen de stak- king af en trachten thans de stakenden te overtuigen dat hun actie niet juist is. De produktie ondervindt door de staking geen enkele stagnatie. Bij Palthe werken in totaal ongeveer 3000 personen. De staking die 50 steenvervoerders van kalkzandsteen in het westen van Neder land, die een week duurt, is thans voor waardelijk opgeheven. Volgens een woord voerder van de Vereniging „Steenvervoer" is dit gebeurd op verzoek van de samen werkende handelaren in kalkzandsteen. Zo spoedig mogelijk zal het overleg be ginnen tussen steenfabrikanten, -handela ren en -vervoerders, over de voor het ver voer van kalkzandsteen te berekenen tarie ven. Zoals bekend vormden de, naar de mening der steenvervoerders, te lage vrachttarieven de oorzaak van de staking In Drachten is vanavond het vierjarig zoontje van kruidenier M. Miedema voor de winkel van zijn ouders aan het Molen eind in het water van de Drachtster Com- pagnonsvaart verdronken. Met hulp van buren en kennissen hebben de ouders urenlang gezocht naar het jongetje dat omstreeks zeven uur werd vermist. Om dat men veronderstelde dat het ventje naar de ouderlijke woning, elders in Drachten, was gewandeld, heeft men eerst langs die route een nauwgezet onderzoek ingesteld. Om half elf begon men te dreggen en toen vond men vrij spoedig het levenloze lichaam van het jongetje in de vaart waar het al spelend moet zijn ingevallen. De familie Miedema had slechts een kind. Donnderdagavond omstreeks negen uur is een naar schatting 60-jarige man, die vrij veel sterke drank op had, in de Lijn baansgracht bij de Westerstraat in Am sterdam gevallen en verdronken. De man was op de leuning van een brug gaan zit ten en is achterover gevallen doordat hij zijn evenwicht verloor. Een juist passe rende 43-jarige Amsterdammer dook hem terstond na en bracht hem snel op het droge. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De politie had tegen mid dernacht de identiteit van de man nog niet vastgesteld. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Wereldgezondheidsorganisatie W.H.O. heeft besloten in Amsterdam een labora torium op te richten, waarin proefdieren zullen worden gekweekt die op aanvraag zullen worden geleverd aan de medische centra in Europa, die zich met kankeron derzoek bezig houden. Het laboratorium zal worden ondergebracht in het Neder lands Kankerinstituut (Antoni van Leeu wenhoekhuis). Prof. dr. O. F. E. Mühl- bock hoofd van de afdeling biologie van het Nederlands Kankerinstituut, die dit nieuws gisteren op een persconferentie van het Koningin Wilhelmina Fonds me dedeelde, zei zeer verheugd te zijn dat dit centrale laboratorium in Nederland wordt gevestigd omdat dit een zeer nauw con: tact met de buitenlandse geleerden mee brengt en men de eigen resultaten steeds kan vergelijken met die in andere centra. De dieren zijn speciaal bestemd voor het Advertentie ANSEN LEREN? LLROUND? ATUURLUK BD (Lid S.F.N.) TELEFOON 02500-11045 RAAMSINGEL 16 UITSLUITEND VOOR R.K. De inschrijving van nieuwe en gevorderde leerlingen dagelijks van 36 en van 7.3010 u. Prospectus wordt op aanvraag gratis en vrij blijvend toegezonden. De ingrijpende verbouwing aan de Julianahal aan het front van de Utrechtse Jaarbeurs aan het Croeselaanterrein zal niet doorgaan. Voor deze verbouwing, die de overkapping van het terras van de Julianahal en de frontparty van de Jaar beurs aan de Croeseiaan inhield, W2*s in middels reeds vergunning afgekomen. Naar de vice-voorzitter van de raad van beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. J. Milius, ons mededeelde, zal de bouw niet worden ge realiseerd in verband met een reeks van interne factoren. De Utrechtse architect de heer G. Riet veld, die destijds de Julianahal van de Jaarbeurs bouwde, is enige tijd geleden door de Jaarbeurs benaderd om de super visie van de verbouwing van de Juliana hal en de frcntpartij op zich te nemen. De heer Rietveld maakte hiertegen ernstige bezwaren, omdat naar zijn mening de Julianahal met de ingangpartij twee slan ke bouwreeksen vormen, waarop geen bo venbouw diende te worden geprojecteerd. Hij weigerde het supervisorschap en zegde om architectonische redenen geen mede werking toe. Niettemin zette de Jaarbeurs het plan tot deze ingrijpende verbouwing door en droeg de Rotterdamse architect Rein Fledderus „Zielen in conflict" In het gebouw van de Vereniging voor Vrijzinnig Hervormden in de Jakobsstraat te Haarlem wordt zaterdagavond 10 sep tember op een rally van Youth for Christ een film vertoond van het werk van de be kende opwekkingsprediker Billy Graham. De film heeft de titel „Souls in conflict" (Zielen in conflict). Aan de avond wordt medewerking ver leend door de zangleider en evangelist Gerrit Abbink. Minister en landbouwschap zijn het bijna eens (Van onze Haagse redacteur) Een dezer dagen heeft er een bespre king plaats gehad tussen de minister van Landbouw en Visserij mr. V. G. M. Marij- nen en het dagelijks bestuur van het land bouwschap over het na te streven tijd schema voor de vaststelling van de garan tieprijzen voor de periode welke per 1 november ingaat. In de afgelopen maanden is er tussen het ministerie en het landbouwschap inten sief van gedachten gewisseld over de methodiek van het garantieprijsbeleid na dat de minister in de memorie van ant woord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de landbouwbegroting te kennen had gegeven de garantieprijzen te willen losmaken van de kostprijzen. Toen de reacties van de landbouworgani saties niet gunstig uitvielen liet de minis ter het garantiebeleid voorlopig ongewij zigd, hangende de uitslag van nader over leg met het betrokken bedrijfsleven. Thans kan men zeggen, dat over de toekomstige kostprijsberekening als basis voor het garantiebeleid een grote mate van overeenstemming is bereikt, zo deelde men ons op het ministerie van Landbouw mede. Om tot de vaststelling van de con crete garantieprijzen over te gaan wacht zowel het ministerie als het landbouw schap op de kostprijsberekeningen van het Landbouw Economisch Instituut. Deze kunnen tegen 15 september tegemoet wor den gezien. Het landbouwschap doet op basis van deze kostprijsberekeningen een voorstel over de garantieprijzen aan de minister. op, de tekeningen voor deze verbouwing, die een vermeerdering van expositieruimte voor de Utrechtse jaarbeurs gaf, gereed te maken. Op deze tekeningen werd inmid dels rijksgoedkeuring verleend. Terelfder ure heeft de jaarbeursleiding naar verluidt om financieel-technische redenen het plan laten vax-en en zo zal voor de aanstaande voorjaarsbeurs slechts één nieuwe exposi tiehal op het Jaarbeursterrein aan de Croe seiaan verrijzen. De begroting voor de bouw van deze nieuwe hal is inmiddels van dien aard geworden, dat men van de ver bouwing van de Julianahal en de front partij aan het Croeselaanterrein, heeft moeten afzien. Volgens een gezamenlijke mededeling van het Comitatio Nazionale per le Ric-her- che Nucleari (CNRN), Fiat en de Genu- ese firma Ansaldo is aan Euratom voor gesteld een met kernenergie voortgestuw de tanker van 52.000 ton te bouwen. Het oorspronkelijke plan heeft betrekking op een druk-water-ontwerp, maar medege deeld werd dat ook een ontwerp voor een kokend-water-reactor in beschouwing wor genomen. Aan Euratom wordt om technische en fiscale hulp gevraagd gedurende een pe riode van 2 jaar, welke hulp men nood zakelijk acht voor het opstellen van het uiteindelijke plan voor het schip zelf, de reactor en de conventionele turbine. De machines zouden een maximaal vermo gen van ongeveer 23.100 pk hebben en het schip zou in staat zijn ongeveer 7500 mijl non-stop te varen. Naar bij informatie bij de directie van de VIOS-autobusonderneming in Waterin gen blijkt, wordt de 45-jarige Haagse chauf feur W. van der Broek, die zich dezer dagen op de autoweg Spezia-Genua te weer zou hebben gesteld tegen drie Itali anen die hij voor rovers aanzag, in Italië nog in arrest gehouden. Hij zou voorts nog steeds niet verhoord zijn. De directie van de VIOS deelde mede, dat de Ne derlandse consul in Genua overweegt een advocaat in te schakelen. Italiaanse bladen hebben een andere le zing van het gebeurde gegeven. Drie Itali anen, inzittenden van een kleine auto zou den op de heuvelachtige en bochtige weg tussen Genua en la Spezia herhaaldelijk de chauffeur van de Nederlandse bus met 50 Amerikaanse toeristen met hun claxon hebben beduid, van het midden van de weg te gaan zodat zij konden passeren. De chauffeur was niet naar rechts gegaan maar de Italiaanse autobestuurder was er op een gegeven ogenblik toch in geslaagd te passeren. De buschauffeur, geïrriteerd door de inhaal-manoeuvre, dwong de Itali aanse auto te stoppen en viel de inzitten den aan. De Italianen hielden korte tijd na het incident enkele bereden agenten aan, die een achtervolging inzetten en de bus later inhaalden. De chauffeur werd gear resteerd en naar het politiebureau van la Spezia overgebracht, waar de inzitten den van de Italiaanse personenauto in middels een aanklacht hadden ingediend. Door bemiddeling van de consulaten van Nederland en de VS in Genua konden de Amerikaanse toeristen in een andere bus hun reis voortzetten. Tot zover de lezing die de Italiaanse pers van het gebeurde geeft. De directie van de busonderneming heeft verklaard dat deze beschrijving van de toedracht haars inziens onjuist is. Advertentie Kijk in de spiegel: uw hair lijkt jonger, is jonger en van een ongekende schoonheid. Dit is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. PROCO "Extra voordelig! Voldoende voor ca. 8 wassingen PmScrl frcSukt dat prtmul (Van onze Haagse redacteur) Op 8 september zullen te Brussel de be sprekingen worden hervat over de asso ciatie van de Nederlandse Antillen met de Europese Economische Gemeenschap. Dit overleg vindt in drie etappen plaats. Op 8 september vergadert de werkgroep over de juridische vraagstukken, een week la«ter die, welke zich bezighoudt met de zoge naamde origineproblemen, dat wil zeggen in hoeverre er sprake dient te zijn van oorspronkelijk Antilliaanse produkten dan wel van ingevoerde grondstoffen, welke op de Antillen in meerdere of mindere mate veredeld zyn Op 21 september wordt een plenaire zit ting gehouden, waarop de op de beide voorgaande bijeenkomsten geboekte resul taten zullen worden besproken en ook de invoer van olie- en olieprodukten aan de orde zal komen. Een tamelijk zware discussie over al deze punten ligt in de lijn der verwachtin gen.' Het ontbreken van een E.E.G.-rege ling voor de invoer van produkten uit de geassocieerde gebieden is daar mede de oorzaak van. Op het ogenblik worden in E.E.G.-verband de voorwaarden toegepast, zoals die gelden tussen het land in Europa en het geassocieerde gebied, waarmee dat land bijzondere betrekkingen onderhoudt. Daar de Antillen, economisch gesproken, niet dezelfde positie innemen als het me rendeel van de geassocieerde gebieden in Afrika, stuit het zonder meer overnemen van die gedragslijn op moeilijkheden: de Antillen worden er niet door geholpen, terwijl Frankrijk bezwaren ziet in een rui mere interpretatie van het begrip „toe gevoegde waarde". De olie vormt daarbij nog een vraagstuk apart. De Nederlandse delegatie staat weer onder leiding van prof. dr. J. Kymmell, hoofd van de direc tie Europese integratie van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Uit de Antillen komt drs. E. M. Newton, adjunct-dix-ecteur van het departement van Economische Zaken over. testen van stoffen die kanker kunnen ver nietigen. Tot dusverre heeft men echter nog geen stof ontdekt die niet tevens de gezondheid van de mens aantast. Jaarlijks 26000 gevallen De ziektegevallen op het gebied van kan ker worden in Nederland nauwkeurig ge- registreei-d door de centrale kankerregis tratie onder leiding van de arts L. Meins- ma. Per jaar doen zich circa 26.000 nieuwe gevallen van kanker voor dertig per cent hiervan kan worden genezen en dit bewijst weer eens dat kanker niet per se ongeneeslijk is. Oud-minister J. G. Suui'hoff, voorzitter van de Landelijke Ox-- ganisatie voor de Kankerbestrijding, gaf te kennen dat zijn organisatie zeer gepor- teerd is voor het periodiek medisch onder zoek, zoals dat waaraan destijds het ge- meentepersoneel van Amsterdam is on derworpen geweest. Uitbreiding van der gelijke experimenten achtte hij van groot belang, waarbij men moet uitgaan van een algemeen medisch onderzoek en niet spe ciaal op kankei-verschijnselen. Bevolkingsonderzoek onbetaalbaar Pei'iodiek onderzoek van de gehele be volking wordt echter vooralsnog financieel en organisatorisch onmogelijk geacht per patiënt zou zo'n onderzoek een volle dag duren. Dergelijke onderzoeken op beperkte schaal geven niet alleen een duidelijk beeld van de gezondheidstoestand van de bevolking maar ook kan er bij voorbeeld waar het kanker betreft door tijdig ingrijpen mensenlevens worden ge red. Zowel prof. Mühlbock als dr. K. Bi-eur, directeur van het Rotterdams The rapeutisch Instituut, gewaagde van de bevredigende resultaten welke de chirur gie en de bestraling de laatste jaren te zien hebben gegeven. De operatieve tech niek bij longkankerpatiënten is bij voor beeld de afgelopen tien jaar aanmerkelijk gestegen en daarmee dus ook de kans op genezing. Voedingsenquête De Centrale Kankerregistratie is van groot belang bij het wetenschappelijk on derzoek. Op internationaal niveau werkt men thans mee aan een onderzoek naar maagkanker. Gebleken is, dat maagkan ker in Japan veelvuldig, maar b.v. in de V.S. nauwelijks voox-komt. Ons land ligt daar net tussen in. Het onderzoek strekt zich thans uit naar de voedingsgewoon ten in Japan, de Verenigde Staten, Nedex-- land en ook IJsland, welk laatste land is gekozen in verband met invloed die de consumptie van gerookte vis mogelijk heeft op de vorming van kanker. In Ne- derland zijn 2000 mensen niet alleen kankerpatiënten geënquêteerd. De ge gevens zijn nog niet verwerkt. Wel staat vast dat maagkanker op het platteland meer voorkomt dan in de steden. „Roken en jeugd" Naast dit onderzoek houdt de kankerx-e- gistratie zich onder meer bezig met het verzamelen van gegevens over de behan delingsmethoden van longkanker. De com missie „roken en jeugd", die de jongeren zal wijzen op de nadelen die aan het ro ken' zijn vex-bonden is nog niet naar bui ten opgetreden. Men is thans doende, in subcommissies te bestuderen op welke wij ze bij de diverse schakeringen van de jeugd met succes actie kan worden gevoerd. Dankzij het Koningin Wilhelmina Fonds is het wetenschappelijk onderzoek moge lijk en kunnen de medewerkers op ver antwoorde wijze hun taak verrichten. Hiertoe keert het fonds jaarlijks circa 2Vs miljoen gulden uit, een bedrag dat tot dus ver dankzij de medewerking van het ge hele Nederlandse volk bijeengebracht kan worden. Donderdagmiddag is op de Oude Teers- dijk bij Nijmegen de boerderij van de heer J. Hopman afgebrand. De heer Hopman was op de deel bezig met spek bakken. De vlam sloeg in de pan en verspreidde zich ogenblikkelijk. De familie probeerde vergeefs met eigen middelen de brand te blussen. De brandweer van Nijmegen be streed het vuur met drie stralen, maar kon de boerderij niet behouden. Enige schuren bleven gespaax'd. Men slaagde er in een deel van de inboedel te redden dankzij de medewerking van dertig mili tairen van het infanterie-x-egiment Van Heutsz uit Arnhem, die in de buurt aan 't oefenen waren. De schade bedx-aagt onge veer 35.000 gulden. De heer Hopman is verzekerd. Advertentie 't nieuwe dansseizoen begint in oktober! DANSACADEMIE Schagchelstraat 29-51, Haarlem - Tel. 10806 Tegen een 30-jarige Chinese zeeman uit Hongkong is donderdag voor de recht bank in Rotterdam zes maanden gevan genisstraf met aftrek geëist, omdat hij 67 kg opium in Nederland had ingevoerd. De Chinees was opvarende van het ms. „Tessel" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd. Toen dit schip in april in Bombay lag, had de Chinees van twee landgenoten de opium ontvangen. Hij had die verstopt op de achtersteven in het kabelgat. Het was de bedoeling het ver dovende middel in Rotterdam in Katen- dx-echt te brengen, vanwaar het naar Am- terdam door zou gaan. Toen het schip op 24juni in de Maasstad aankwam, wer- den de drie jutezakken met opium in de auto van een 54-jaxóge Chinese aannemer van schepelingen, die in Den Haag woont, gebracht. Op dat moment kwam echter een controleur van de afdeling bewaking van de Lloyd tussenbeide. Ook de aannemer stond vanmiddag te- recht. Hem was het vervoer van de opium ten laste gelegd. Hij voerde aan niet ge weten te hebben, dat het opium betrof. Er zou hem alleen maar gezegd zijn „wat. goed" af te halen. Volgens de controleur echter zou de Chi nees, toen hij betrapt werd, tegen hem en zijn chef toegegeven hebben dat er opium in zijn auto zat. De chef be vestigde dit. De Chinees had op zijn vraag bovendien gezegd dat het naar Airx- stex-dam ging. Een brandwacht van het terrein zei ver dachte tevoren eveneens gadegeslagen te hebben. Hij vond ook dat hij verdacht deed. Enkele getuigen a décharge vertel den van goede ervaringen die zij met verdachte gehad hadden. De officier van Justitie, mr H. van Buu- ren, achtte het feit bewezen en eiste een jaar gevangenisstx-af met aftrek. Hij zei, dat het hier een ongehoorde opiuminvoer betrof, zoals Rotterdam in tijden niet gehad heeft. Uitspraken over veertien dagen. Ned. Herv. Kerk Bei'oepen te Finsterwolde C. Goeverden te Mijnsheerenland. D. van Geref. Kerken Bex-oepen te Exmorra-Allingawier en te Tzum I. Vergeer, kand. te Woerden. Beroepbaar. De heer C. H. Koetsier, kand. te Amsterdam-Slotervaart, Fijnje van Salverdastraat 1, is thans beroepbaar. Advertentie DAM. in de nieuwste modetinten. BIG-BEN DAMES EN HEREN SPECIAALZAAK Grote Houtstraat 47 - Telefoon 18036 REPARATIES Het K.N.M.I. deelt mede: Achter de sto ring, die gisteren in het zuiden van Neder land en in België zware regen heeft ge bracht, vormde zich een zwakke rug van hogere luchtdruk, die met opklaringen in oostelijke richting over ons land trok. Het komende etmaal komt ons land binnen de invloedsfeer van de Oceaandepressie,waar van het centrum vanmorgen ten zuidwes ten van IJsland was gelegen. Aan de voor kant van deze depressie stroomt iets war- temperaturen worden verwacht. Het binnendringen van deze minder kou de lucht in de hogere niveaux gaf vanmor gen aanleiding tot weer toenemen van de bewolking en hier en daar wat regen. Voor morgen is de kans op regen gering omdat het belangrijkste regengebied van de nieuwe depressie naar verwachting dan nog niet verder dan Engeland zal zijn ge komen. WEERRAPPORTEN Zaterdag 3 september Zon op 5.54 uur, onder 19.24 uur. Maan op 18.17 uur, onder 3.09 uur. Maanstanden 5 september 12.19 uur: Volle maan. 12 september 23.20 uur: Laatste kw. 21 september 00.13 uur: Nieuwe maan. 28 september 02.13 uur: Eerste kw. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 september Hoog water 1.29 en 14.05 uur. Laag water 9.32 en 22.01 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls Maximum-temperaturen Duiten- en binnenland QO van gisteren. s T3 d 2 a Neerslag laatste 24 uur C-C S o 8 ,U o Sc 2 cS Den Helder licht bew. nnw 17 0 Ypenburg zwaai Dew windst. 16 3 Vlissingen regen windst. 16 18 Eelde half bew. wnw 17 0,2 De Bilt half bew. w 15 3 Twente half bew. wnw 17 4 Eindhoven regen windst. 16 14 Zd-Limburg regen wzw 15 35 Helsinki half bew. zzw 16 0 Stockholm licht bew. zzw 17 0 Oslo zwaar bew windst. 16 3 Kopenhagen regenbui w 18 4 Aberdeen half bew. z 15 0 Londen regen zw 19 15 Amsterdam half bew. nw 16 0,6 Brussel regen w 17 19 Luxemburg zwaar bew w 18 0 Parijs half bew. w 21 0 Bordeaux onbewolkt nnw 25 0 Grenobie zwaar bew n 22 0 Nice zwaar bew O 25 0 Berlijn zwaar bew. wzw 18 3 Frankfort zwaar bew. wzw 21 0 München onbewolkt nw 20 0 Zurich onbewolkt w 21 0 Genève zwaar bew. O 19 0 Locarno geheel hpw windst. 20 2 Wenen half bew. windst. 21 0,2 Innsbruck geheel bew windst. 22 0,1 Belgrado licht bew windst. 24 0 Athene onbewolkt no 32 0 Rome licht bew. windst. 29 0 Ajaccio licht bew. 7, 26 0 Madrid zwaar bew nno 31 0 Mallorca zwaar bew z Lissabon onbewolkt nw 26 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2