ZWITSAL Belgische officieren leiden mobilisatie in Katanga Jordanië zoekt openlijk nauwe banden met het Westen REGERING-EYSKENS ZOU GEWIJZIGD AANBLIJVEN Twee doden bij botsing in Amsterdam MOEDER WORDEN... UNO-bezetting van Kamina versterkt SUÈDE voor dames en heren Adenauer en Segni plegen overleg in Noord-Italië Secretaris van Arabische Liga komt aanslag in Amman bespreken Washington vreest actie tegen bases op Cuba Kroesjtsjev in Finland BONN EN LONDEN: GEEN BRITS- WESTDUITS WAPENAKKOORD Fransen gaan bases in Marokko ontruimen De Planta-affaire 4 CONSTANT LAMP Italianen gaan daarna spreken met De Gaulle Socialisten critiseren versoberingsprogramma D rie A merikaanse banden fabrieken overgenomen BABYSET DE LUXE Britse pers geeft uiting aan scherp wantrouwen |>0||i/; aan Uw huiselijk geluk met nan meubelen Verkeersongevallen nemen toe in West-Duitsland VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 ELIZABETHSTAD, Katanga (UPI) Terwijl de krijgers van de Baloebaleider Albert Kalontji nog ste eds slaags zijn met Kongolese troepen bij Bakwanga, de hoofd stad van de „mijnprovincie Kasai", wordt in het naburige Katanga een militaire cam pagne op grote schaal voorbereid. De eerste trein met vrijwilligers is onderweg van Elizabethstad naar het „front". De troepen worden gecommandeerd door Bel gische officieren, die hun opdracht kregen kort voor het vertrek van de troepen- trein. De commandant van de Katangese strijdkrachten in Elizabethstad, de Belgi sche majoor Roger Crèvecoeur, heeft ge zegd, dat in de komende dagen twee scheepsladingen moderne wapens worden verwacht in de haven van Libito in Portu gees angola. Zij komen uit België. De stijdende partijen in Kasai beschuldi gen elkaar van wreedheden. Volgens Bel gische kringen in Leopoldstad hebben Kon golese troepen bij Bakwanga een aantal kinderen „afgeslacht", wier ouders de bos sen in waren gevlucht. Volgens Kongolese kringen in Leopoldstad zijn vluchtende Kongolese gezinnen in Kasai door opstan dige stammen vermoord. President Tsjombe die besprekingen voert bij de basis Katanga wil er zich persoon lijk van overtuigen dat de goud uitgeruste basis niet in handen valt van het leger van Premier Loemoemba. Volgens de jongste berichten beschikt dit reeds over zeven Russiche vliegtuigen, die de Kongolese soldaten binnen enkele uren in Katanga zouden kunnen brengen. Loemoemba's aanhang is echter reeds actief rondom Kamina. Volgens onbevestig de berichten wordt gevochten in het gebied van Kabondo en is een Katangese eenheid naar het strijdtoneel gezonden. (Reuter) Uit Goma is een tweede com pagnie van het Ierse bataljon UNO-troe- pen naar Kamina vertrokken. Van Ierse zijde in Elizabethstad is vernomen dat er streng op wordt toegezien dat onbevoeg den de basis niet betreden. De comman dant van de basis, de Ier Joe Adams, heeft kennelijk opdracht troepen van de cen trale regering noch Katangese eenheden toe te laten. zijn op het hoofdkwartier van de UNO in Leopoldstad besprekingen gevoerd tussen de afgevaardigden naar de Pan-Afrikaan- se conferentie, en de waarnemend verte genwoordiger van de secretaris-generaal der UNO, Cordier, om te komen tot een betere verbindingsorganisatie tussen het 'Advertentie Een verrukkelijke dracht I 'n Prachtige collectie in kleu ren en modellen. Uitsluitend de beste kwaliteit suède, vanaf 129.75 Barteljorisstr. 24, Haarlem Tel. 20420 hoofdkwartier der( UNO en de Kongolese regering, teneinde verdere incidenten tus sen burgerlijke of militaire functionaris sen van de UNO é*i Kongolese militairen of politie te voorkomen. Aan deze bespre kingen werd o.m. ook deelgenomen dooi de commandant van UNO-troepen, gene raal Von Horn, en de Kongolese minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko. Voordat de besprekingen begonnen, had den de gedelegeerden naar de Pan-Afri- kaanse conferentie een onderhoud van twee uur met premier Loemoemba. Twee dagen geleden zijn drie leden van de bemanning van een vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij „Air Congo", dat in dienst van de UNO vloog, op het vlieg veld van Inongo, ten noorden van Leo poldstad, door manschappen van het Kon golese leger gearresteerd en zeven uur lang gevangen gehouden. Het toestel was op het vliegveld geland voor het lossen van proviand ten behoeve van het Guine- se contingent van de UNO-troepen. Russisch protest NEW YORK (Reuter) Rusland heeft donderdag bij Hammarskjoeld geprotes teerd tegen het feit dat er nog steeds Bel gische soldaten in Kongo zijn. Vice-minis ter van Buitenlandse Zaken Koeznetsov en Morozov, vertegenwoordiger van Rusland bij de UNO, eisten de volledige terugtrek king van deze soldaten. Ook het technisch personeel van België kan niet in Kongo blijven, aldus het Russisch protest. De beide Russen zeiden voorts tegen Ham marskjoeld, dat de aanwezigheid van Bel gische soldaten in Kongo, op dit ogenblik, betekent dat de resoluties van de Veilig heidsraad niet uitgevoerd zijn. Hammars kjoeld hheeft daags tevoren bij de Belgen geprotesteerd, dat de Belgische troepen op 29 augustus nog niet uit Kongo weg wa ren maar de Belgen wijten dit aan een tekort aan transportmogelijkheden. ROME (DPA) Bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland ontmoet van daag te Varese bij Milaan de Italiaanse premier Amintore Fanfani en de minister van Buitenlandse Zaken Antonio Segni voor een bespreking over een activering van de Europese politiek. Al eerder heeft Adenauer hierover gesproken met presi dent De Gaulle en premier Macmillan. Fanfani en Segni reizen dadelijk na het on derhoud met Adenauer naar Parijs, om kennis te nemen van het standpunt van De Gaulle ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling in Europa. De Italianen van hun kant hebben al besprekingen gehad met Nederlandse, Bel gische en Britse ministers en zij geloven, dat hun inzichten de instemming van Den Haag en Brussel en de sympathie van Londen hebben. 'Advertentie WASHINGTON (Reuter-AFP-UPI) Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft laten weten, dat de Cubaanse regering mogelijk van plan is vandaag incidenten tegen de Verenigde Staten op touw te zetten ter ge legenheid van een volksdemonstratie in Havana. Volgens een Amerikaanse woord voerder zou deze demonstratie kunnen uit lopen op een „opmars" van studenten naar de Amerikaanse bases Quantanamo of op een luchtaanval op Havana. De woordvoerder zei, dat het ministerie van „goed geplaatste" waarnemers waar schuwingen voor de mogelijkheid van der gelijke incidenten heeft ontvangen. Dit zou het antwoord van de Cubaanse regering zijn op haar veroordeling door de confe rentie van de Organisatie van Amerikaan se Staten, die de vorige week in Costa Rica is gehouden, aldus de woordvoerder. HAVANA (UPI) De Cubaanse minis ter van Defensie, Raul Castro, heeft ver klaard dat op de Amerikaanse vlootbasis Cubaanse oorlogsmisdadigers verborgen worden gehouden. „Wij zijn niet van plan de marinebasis thans te bezetten, omdat deze in onze huidige militaire strategie niet past, maar er komt een dag dat Quan tanamo weer Cubaans zal zijn", aldus Raul Castro in een toespraak. Het is niet uitgesloten dat er gevechten zullen ontstaan rondom de vlootbasis. Maar als die ontstaan zullen ze zijn uitge lokt door Amerika, en niet door Cuba, zo zei hij. Vijf persfotografen die de vergadering bijwoonden werden gearresteerd en voor de nacht opgesloten. De bureau-chef van „Time" in Havana, Harvey Rosenhouse, zit al sinds dinsdag opgesloten. Zoals ge bruikelijk werd voor deze arrestaties geen enkele reden gegeven. (Reuter) De Cubaanse regering heeft donderdag drie Amerikaanse bandenfa brieken, ter waarde van naar schatting 25 tot 30 miljoen dollar, overgenomen en la ten bezetten nadat de arbeiders de maat schappijen hadden beschuldigd van het inkrimpen van de produktie om het re gime te saboteren. De drie fabrieken be horen aan de United States Rubber Com pany, Firestone en Goodyear. De Goodrich Rubber Company is niet genaast, waar schijnlijk omdat zij een dochtermaatschap pij is van de Mexicaanse Goodrich, die op haar beurt een dochtermaatschappij is van de Amerikaanse maatschappij. V AINIKK AL A (UPI) Premier Kroesjtsjev is vanmorgen aangekomen in de Finse grensstad Vainikkala, op weg naar Helsinki voor zijn bezoek van drie dagen ter gelegenheid van de verjaardag van de Finse president Urho K. Kekko nen. Vanmiddag werd hij verwacht in Hel sinki. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Men verwacht te Brussel, dat premier Eyskens vandaag nog zijn nieuwe regering aan koning Boudewjjn zou voorstellen. Het perspectief van een regeringscrisis en van nieuwe verkiezingen, of eventueel een nieuwe regerings-coalitie, is geweken en het stond hedenochtend vrij wel vast dat de huidige C.V.P.-liberale coalitie wordt voortgezet. De regering- Eyskens zal slechts enkele nieuwe minis ters tellen, maar zal door vyf onderstaats secretarissen worden a<angevuld. De socialistische partij heeft gisteravond heftige critiek geoefend op de premier en zijn versoberingsprogramma. De heer Eys kens, aldus de socialisten, is verantwoorde lijk voor de rampspoedige mislukking van de Belgische politiek, zowel in Kongo als in België zelf. De heer Eyskens beschikt niet meer over het nodige morele krediet om de toestand te verhelpen. Zijn versobe ringsprogramma beoogt vóór alles de ar beiders en gewone verbruikers de zwaarste lasten van de door de regering begane ver gissingen te laten dragen, aldus het socia listisch partijbureau. De premier heeft in een uitvoerige nota de grote lijnen van zijn versoberingspro gram bekendgemaakt. Het voorziet in tien miljard frank (760 miljoen gulden) bespa ringen op de gewone en buitengewone be grotingen over 1961 en nieuwe belastingen voor een bedrag van zes miljard frank, in totaal dus een program van 16 miljard frank (1,2 miljard gulden). Het gaat voor namelijk om de inkrimping van de subsi dies aan het onderwijs, ongeveer twee honderd miljoen gulden besparingen op de begroting van defensie, enzovoort. Eys kens verklaarde dat wanneer men de uit gaven voor het onderwijs, die door de schoolvrede sterk werden opgedreven, op hun beloop liet, zulks in 1961 22 miljard frank uitgaven zou betekenen. Wanneer onderwijzers tegen de verso beringsmaatregelen in de sector van het onderwijs in staking zouden gaan, zouden de stakers, aldus Eyskens, worden ontsla gen. In verband met de nieuwe belasting inkomsten kan een verhoging van de om zetbelasting met een tot zes percent over wogen worden. De uitvoering van dit pro gram aldus Eyskens veronderstelt de vas te wil om te slagen, de moed van alle verantwoordelijke autoriteiten en het be grip van alle Belgen. Dit program breekt radicaal met de faciliteitsoplossingen van het verleden. Persoonlijk ben ik van me ning dat, ofschoon het program hard mag lijken, de gevraagde offers spoedig be kroond zullen worden met een verhoogde economische ontwikkeling en een grotere sociale welvaart, aldus Eyskens. Het is nog al begrijpelijk, zo verklaar den waarnemers uit de roomskatholieke arbeidersvakbonden, dat deze beweging, die de regering-Eyskens steunt omdat zij gelieerd is met de C.V.P., ongaarne ziet dat er in België een politiek van sociale achteruitgang zou worden gevoerd. Van daar dat de leiders van de roomskatholie ke arbeidersvakbonden talrijke contacten hadden met de premier om nadere preci seringen te verkrijgen over het versobe ringsprogram. Zij zijn namelijk overtuigd van de noodzakelijkheid van de versobe ring, maar wensen dat ook de andere be volkingsgroepen een deel van de nieu we lasten dragen. Zij bleken echter meer gerustgesteld te zijn toen de pre mier in zijn versoberingsprogram mede deelde dat de economische expansie en de uitbreiding van de te werkstelling de fun damenten zijn van zijn nieuwe beleid. Eyskens beloofde dat begin 1961 met een vijfjarenplan zal worden begonnen waar door ieder jaar twintigduizend nieuwe ar beidsplaatsen zullen ontstaan. Dit kaartje toont de ligging van Jorda nië: omsloten door Egypte en Syrië, die samen de Verenigde Arabische Repu bliek vormen, Libanon, Irak en Israel. Het Hasjemietische rijk, waarvan de ondergang reeds jaren geleden iedere dag werd verwacht, heeft vooral van de zijde van de V.A.R. weer zware aan vallen te verduren, na een korstondige illusie van verbondenheid. Vorig jaar waren de diplomatieke betrekkingen met de V.A.R. door de thans vermoorde Madjali hersield. De waarschuwing van Israel, dat het Jordanië zal bin nenrukken bij iedere poging van bui tenaf, Jordanië in te lijven, werd tot nu toe vaak qezien als de enige rem op een rechtstreeks ingrijpen van de V.A.R. in Jordanië. Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een PARIJS, (AFP) Naar uit goede bron werd vernomen, is tussen Frankrijk en Marokko een overeenkomst gesloten over de ontruiming van de Franse bases in Ma rokko. In een gemeenschappelijk Frans-Marok kaans communiqué is medegedeeld, dat de Franse en Marokkaanse regeringen de af gelopen maanden in de geest van vriend schap en samenwerking, die de betrekkin gen tussen beide landen kenmerkt, van gedachten hebben gewisseld over de Fran se militaire strijdkrachten en installaties in Marokko. Deze strijdkrachten en installaties zullen voor 2 maart 1961 uit geheel Marokko wor den teruggetrokken. De militaire lucht vaartopleiding in Khouriba en die in Fes zullen worden opgeheven op 31 mei 1961. Die in Agadir eind 1962 en die in Meknes, Marrakesj en Kenitra met de daarbij be horende installaties eind 1963. (Van onze correspondent) BONN Het Westduitse, en ook het Britse ministerie van Defensie hebben gis teren verklaard dat Britse berichten over de sluiting op korte termijn van een Brits- Westduits wapenakkoord volstrekt onjuist geacht moeten worden. Bepaalde Britse bladen hadden geschreven, dat minister Strauss volgende week naar Londen gaat om zo'n bilaterale overeenkomst, die „gro ter dan normaal" genoemd werd te slui ten. Bonn liet daarop weten: „Daarvan is geen sprake. Strauss gaat naar de Britse luchtvaarttentoonstelling te Farnborough en zal voorts met zijn Britse collega Wat- kinson spreken over de Brits-Westduitse militaire samenwerking in 't geheel van de Atlantische samenwerking. Groot-Brittan- nië en de Bondsrepubliek bestuderen al maanden lang de mogelijkheden van samenwerking bij onderzoek en vervaardi ging van een tactische raket voor de land strijdkrachten, een middelzware tank en een vliegtuig dat verticaal kan opstijgen. Uit deze onmiddellijke tegenspraak van het Westduitse ministerie van Defensie blijkt hoe voorzichtig men te Bonn is ge worden met Westduitse initiatieven. Deze reactie vloeit voort uit een scherpe buiten landse, maar vooral Britse, critiek op het ministerie van de actieve, volgens sommi gen al te actieve, Strauss naar aanleiding van de Westduitse pogingen om bases in Spanje te krijgen, de Westduitse haast om grotere schepen dan in het verdrag van de Westeuropese Unie is voorgeschreven te bouwen en het beruchte memorandum der generaals. Vooraanstaande Britse bladen lijken op een ogenblik dat er tussen Londen en Bonn sprake is van een uitgesproken gunstig klimaat voor de mogelijkheid om in Euro pa met de Europese Economische Samen werking en de kleine vrijhandelszone dichter bij elkaar te komen, critischer dan ooit. Alsof men de Westduitse ommezwaai van een uitermate pro-Franse naar een minder negatieve houding ten opzichte van de Britten wantrouwt en op de proef wil stellen KIEL (DPA) De Westduitse marine heeft de beschikking gekregen over een onderzeeboot van 1620 ton, die echter uit sluitend voor onderzoekingsdoeleinden zal worden gebruikt. Het is de vroegere „U-2540" van de Kriegsmarine, een der modernste schepen van Hitler's onderzee- vloot. De „U-2450" werd tegen het einde van de oorlog tot zinken gebracht en in 1957 gelicht, thans zijn de torpedolanceerbui- zen verwijderd. Het schip is niet bewa pend. De Westduitse marine beschikt te vens over twee opleidingsonderzeeboten van 250 ton. AMMAN (UPI) De nieuwe premier van Jordanië, Bahjat El Talhoeni, heeft het communisme donderdagavond „bedrei ging nummer 1" van het Nabije Oosten genoemd en beloofd de banden van Jor danië met het Westen nauwer aan te ha len. In zijn eerste vraaggesprek als premier deelde Al-Talhoeni aan UPI mee, dat de vrije wereld de Arabische landen moet bijstaan in de strijd tegen het communis me. „Indien de vrije wereld zit en af wacht zonder steun te verlenen aan ver waarloosde Arabische rechten in Palesti na", aldus Talhoeni, „dan is het gehele gebied rijp voor het communisme". „Zo sterk als onze banden met de Ver enigde Staten op het ogenblik ook zijn", vervolgde hij „we zullen proberen ze nog nauwer aan te halen". Talhoeni beschuldigde de Verenigde Ara bische Republiek van president Nasser van de bomaanslag op premier A-Madjai, en noemde deze daad een „misdadige bar baarse onderneming". „Wij vatten dergelijke daden echter niet op als bedreigingen voor Jordanië", aldus Talhoeni, „integendeel versterken zij onze positie en vastbeslotenheid". De premier weigerde te zeggen welke actie Jordanië zou ondernemen indien de V.A.R. weigert de twee door Amman gewenste ambtena ren, verdacht van de aanslag, uit te le veren. Hij zei, dat Jordanië zich op een volgende stap zal beramen zodra het ant woord ontvangen zal zijn op de nota van uitlevering, welke momenteel wordt opge steld. Intussen is in Amman vernomen dat de secretaris-generaal van de Arabische Li ga, de Egyptenaar Hassoena, de uitnodi ging van koning Hoessein om de aanslag in Amman te komen bespreken, heeft aan vaard. Een woordvoerder van de Jordaan se regering zei dat de uitleverings-nota aan de V.A.R. binnen twee dagen door haar ambassadeur in Cairo zal worden overhandigd. In Amman werden donderdagavond ze ven personen in verband met de aanslag van maandag verhoord. De woordvoerder maakte bekend, dat de maandag gearres teerde „derde man" de dagbladuitgever Salah Safadi Forani is. Deze zou hebben bekend het -complot te- hebben gesmeed in opdracht van de Verenigde Arabische Republiek. Het onderzoek in de zaak ver liep volgens de woordvoerder „veel belo vend". Er zouden nog een paar bommen met ontstekingen in andere regeringsge bouwen zijn aangetroffen, die maandag middag hadden moeten ontploffen. Radio-Amman heeft de aanvallen op de V.A.R. donderdag hervat. Twee weken ge leden waren ze stop gezet toen in Beiroet de conferentie van ministers van buiten landse zaken van de Arabische Liga be gon. Radio-Amman deed een beroep op de Syriërs om te breken met hte „nasseris- me" en de band met Egypte te verbreken, „de tirannen af te schudden en de agres sors te vertrappen". De speciale vertegenwoordiger van de UNO in Jordanië, Pier Spinelli heeft ge durende meer dan vier uur met koning Hoessein geconfereerd. Bijzonderheden over het onderhoud werden niet bekend gemaakt, maar volgens welingelichte kring zou de mogelijkheid van inschakeling van de UNO zijn besproken, indien de V.A.R. weigert aan het verzoek om uitlevering van de twee gezochte voortvluchtigen te voldoen. Men verwacht niet, dat het kleine Jordaanse leger in dat geval een gewa pend conflict met het grotere leger van de V.A.R. zou riskeren. Alle Arabische landen, de V.A.R. uitgezonderd, hebben bij de Jordaanse regering hun rouwbeklag ge daan over de dood van premier Al-Madja- li. Advertentie ROTTERDAM - IJSSELMONDSELAAN 175 AMSTERDAM - WILLEM LEEVENDSTRAAT 30 Twee mensen zijn om het leven geko men en twee anderen werden gewond, toen gistermiddag een betonmolen met grote kracht tegen een personenauto botste bij de rotonde van de onlangs geopende Gooi- se en de Middenweg in Amsterdam-Oost. De personenwagen schoof na de botsing over de weg en kwam tot stilstand te gen een lantaarnpaal. De bestuurder, de 48-jarige caféhouder M. H. de Bruyn en de naast hem zittende 40-j. koopman A. Klau- cke, beiden uit Amsterdam, waren op slag dood. Twee inzittende dames, eveneens uit Amsterdam, werden licht gewond en konden na onderzoek in het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis naar huis worden ge bracht. De personenauto werd totaal ver nield. De bestuurder van de personenauto wist waarschijnlijk niet dat de voorrangsweg sinds kort via de Gooiseweg tot het Am- stelstation is doorgetrokken. Hij passeer de twee auto's die wachtten tot de voor rangsweg vrij was en die hem wellicht het uitzicht op 't waarschuwingsbord heb ben ontnomen. Toen kwam hij op het kruispunt in botsing met de van links komende beton molen. Deze zwaaide door de kracht van de botsing een hele slag om. De chauffeur van de betonmolen bleef onge deerd. Meisje onder vrachtauto Donderdagmiddag is het 12-jarige meis je Wilh. J. Maeijer toen zij met haar fiets op 't kruispunt Postjesweg-Hoofdweg in Amsterdam reed. onder een Belgische vrachtauto geraakt. Ernstig gewond werd zij naar het Wilhelminagasthuis overge bracht, waar zij enige tijd later is overle den. Het ongeluk gebeurde toen de vracht wagen rechtsaf wilde slaan en daarbij zo dicht langs de stoeprand reed, dat het er naast rijdende kind viel en onder de ach terwielen kwam. De 74-jarige mevrouw C. M. Briedé-Ver- heij is vanmiddag bij het oversteken van de Schiedamseweg in Rotterdam aangere den door een vrachtauto en twintig me ter meegesleurd. Zij werd naar het zie kenhuis Coolsingel gebracht, maar bij aan komst was zij al overleden. Een overzicht van de ravage na de botsing die gistermiddag in Amster dam-Oost ontstond tussen een perso nenauto en een betonmolen. Het gevolg was twee doden en twee gewonden. (Vervolg van pag. 1) Bij Van den Bergh en Jurgens n.v. te Rotterdam, waar de Planta-margarine wordt gemaakt, wacht men kennelijk met verder commentaar tot de bevindingen van de eigen onderzoekcommissie, waarvan de samenstelling vanmorgen nog niet bekend was, uitgebracht zijn. Evenmin heeft men thans reeds een indruk van het effect van deze negatieve reclame op de verkoop van het in diskrediet gebrachte merk. Men is druk bezig met het lerugnemen van de Planta-margarine in de aluminiumwikkels. De Planta wordt nu in gewoon vetvrij papier met. groene bedrukking in de handel gebracht. De bevoorrading van de winkels met Planta in de vroeger gebruikte samen stelling staat daarvan los. Ons is gebleken, dat in de praktijk vele winkeliers voor de teruggebrachte Planta of het geld teruggeven, dan wel een pakje margarine van een ander merk overi gens van dezelfde fabriek afkomstig ver strekken. Intussen heeft het onderzoek van de Ge neeskundige Inspectie alleen ten doel ge had de samenhang vast te stellen tussen het eten van Planta en de huidaandoening. Welk bestanddeel van de emulgator nu juist de huidaandoening veroorzaakt is een zaak van het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid te Utrecht. Dat virologische en toxicogische onderzoek is, zoals uit het mi nisteriele antwoord op de vragen van het kamerlid Lamberts is gebleken, nog niet afgesloten. „Nog c=en overzicht Van de zijde van Unilever N.V. verne men wij voorts dat alle Planta van de nieuwe samenstelling, die wordt terugont vangen, voorlopig in onveranderde vorm wordt (en gedeeltelijk reeds is) opgesla gen in pakhuizen, die mede onder toezicht staan van de Keuringsdienst van waren. Over wat er verder mee gebeurt zal nog nader worden beslist. Hoeveel Planta-rood er nu retour i£ ge komen, is :>og moeilijk na te gaan, omdat het hier gaat over 40.000 detaillisten. Ove rigens is de fabrikant nieuwsgierig te we ten in hoeverre de mogelijkheid tot in ruilen voor oude planta wordt gebruikt om te kunnen vaststellen of er „merken trouw" bij het publiek is. DUSSELDORP (UPI) Een West duitse commissie van onderzoek heeft be kendgemaakt, dat in het grensgebied on geveer twaalf gevallen van de Hollandse „margarine-ziekte" is gerapporteerd. Het betrof hier slechts lichte gevallen, die een grote overeenkomst vertoonden met de zogenaamde „blaasjes-ziekte", waaraan ongeveer twee percent van de bevolking van Noordrijnland-Westfalen in 1958 heeft geleden. Duitsers gerustgesteld Onze correspondent te Bonn meldt: I® groot opgemaakte advertenties in de West duitse dagbladen onder de kop „Belang rijke bekendmaking over Nederlandse koek" verklaart de directie van de Neder landse Unilever hedenmorgen, dat er voor de Westduitse huisvrouwen geen reden is om bevreesd te zijn voor de huidziekte als gevolg van het eten van Nederlandse koek jes en beschuit. Volgens deze Unilever- ad verten tie zijn er Duitse huisvrouwen die bang zijn, dat deze koekjes met de marga rinesoort vervaardigd werden, die in ons land met de huidziekte in verband wordt gebracht. Margarine en vetten, die wij, aldus Uni lever, aan de Nederlandse koekfabrieken voor de fabricage van gebak, wafels, cake, beschuit, honingkoeken en dergelijke leve ren, hebben een bijzondere, voor dit doel bepaalde samenstelling. Zij worden in industrieverpakking geleverd. Het omstre den bestanddeel werd nimmer in deze margarine en vetsoorten verwerkt. U kunt dus, aldus de advertenties, van de koek van de Nederlandse industrie zonder vrees genieten. BONN (DPA) In het eerste halfjaar van 1960 hebben zich in West-Duitsland 147.231 verkeersongevallen met persoonlijk letsel voorgedaan, waarbij 5939 personen de dood vonden, terwijl er 191.108 werden gewond. De politie kreeg kennis van nog 273.327 verkeersongevallen, waarbij slechts materiële schade werd aangericht. Deze cijfers geven een stijging te zien, vergeleken bij het eerste halfjaar van 1959. Deze stijging bedraagt voor de categorieën verkeersongevallen met persoonlijk letsel, doden, gewonden en ongelukken, die slechts materiële schade veroorzaakten, respectievelijk 7.8, 5.6, 10 en 22.7 percent.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4