Israel kreeg vertrouwen van Cyprus na diplomatieke race NAAIMACHINES Amerikanen moeten vóór en niet na 1970 naar de maan BW LOT BERUCHT NBB LOT R.A.F. geeft paraatheids-show op Farnborough-expositie WERELDNIEUWS Onder ons gezegd: maar liever Opnieuw is een bres geslagen in de muur der Arabische isolatie Antichristelijke tendens in noordelijk Irak <=Pracitótcel Wind- en waterhozen boven de Noordzee Bijna 300 miljoen nodig voor wegenbouw in Gelderland MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 3 ONDANKS DREIGEMENTEN VAN VAR -) Orkaan „Donna" gaat over Sint Maarten CONGRESCOMMISSIE BEZORGD: Secretariaat voor contact met niet-katholieken van het Concilie FUSE'S ROGGEBROOD SNELLE START EN LANGE ADEM (Van onze correspondente in Israel, Mirjam G er zon Van de zuilen van Hercules tot de In dische Oceaan, is de invloed van de Ara bische Liga bijzonder groot. Geen land kan dit beter beoordelen dan Israel waar men nog dagelijks voorbereid moet zijn op te leurstellingen. Die teleurstellingen' komen wanneer handels-projekten geen doorgang vinden omdat de Arabische dreiging van boycot een overwegende factor wordt voor firma's of regeringen in de landen ron dom de Middellandse Zee tot aan de In dische oceaan. Hetzelfde geldt voor de diplomatieke betrekkingen tussen Israel en menig land, waar de Arabische invloed groot is. Een harde wedloop en prestige-strijd heeft in Cyprus achter de coulissen plaats gevonden nog vóórdat dit eiland de 16e augustus, zijn onafhankelijkheid verkreeg. Voornamelijk de V.A.R. en Libanon heb ben duidelijk te kennen gegeven, dat het onafhankelijke Cyprus geen diplomatieke betrekkingen en geen intensief handels verkeer met Israel zou mogen onderhou den. Doch 48 uur na de onafhankelijkheids verklaring, deelde de regering van Cyprus in een officiële verklaring mede, dat het verzoek van de Israëlische regering om te Nicosia een ambassade te openen, inge willigd werd. Met deze verklaring werd een periode van intensieve Israëlische en Arabische diplomatieke activiteit in Cy prus afgesloten. Intussen heeft de Israëli sche consul-generaal te Cyprus nog niet zijn geloofsbrieven overhandigdeDe woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken te Jeruzalem, verzekerde ons, dat geen nieuwe verandering in de goede betrekkingen tussen Cyprus en Is rael te verwachten is. Waakzaamheid ech ter blijft geboden voor de Israëliërs, juist omdat men mag verwachten, dat voorna melijk premier Nasser van de V.A.R., geen genoegen met een toestand zal ne men, welke hij, na de „de facto" erken ning van Perzië van Israel enige weken geleden, als zijn tweede diplomatieke ne derlaag binnen een maand zal moeten be schouwen. Herinnering De uitstekende betrekkingen tussen Cy prus en Israel dateren uit de tragische da gen toen oude en overvolle immigranten schepen met Joodse vluchtelingen door de Britten op volle zee werden aangehouden en naar Cyprus werden gebracht. De al daar geïnterneerde vluchtelingen, meestal d.p.'s uit Duitse concentratie-kampen, hebben op verscheidene wijzen, de vriend schap van deze bevolking van Cyprus on dervonden. Israel stuurde ruim een jaar geleden een van zijn veelbelovende jonge politici naar Cyprus als consul-generaal en sedert dien zijn de culturele- en handelsbetrek kingen tussen beide landen aanzienlijk ver beterd. De handel tussen het eiland en Is rael is bijna even groot als de handel van Cuprus met alle Arabische landen te zamen. Alhoewel Cyprus veel meer uit Israel importeerde dan het hierheen exporteren kon, werd deze leemte door een onzicht- Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE EN P E I GROTE HOUTSTRAAT 181 li S3 lm TEL. 1444 Op het bovenwindse eiland Sint Maar ten heeft men alle mogelijke maatregelen getroffen om het hoofd te bieden aan de orkaan „Donna", waarvan de koers over Sint Maarten loopt. Alle woningen hebben de stormluiken gesloten of zijn dichtge timmerd. De hulpverlening is al georga niseerd. Het c?ode Kruis van Curagao staat onder andere gereed met een ver plaatsbaar noodhospitaal. De zeeschepen zijn in een beschutte haven ondergebracht. De bewoners van het plaatsje Simsonbay zijn gedeeltelijk geëvacueerd. De deining in de Great Bay tegenover Philipsburg bereikt al een hoogte van twee meter. Het gevaar bestaat, dat de achter Philipsbrug liggende zoutpannen onder lopen. Het eiland is al door zware regens geteisterd. „Wij wachten af en hopen het beste", aldus de gezaghebber van het eiland. De orkaan „Donna" is de hevigste die sinds lange tijd in het Caraïbische ge bied is genomen. Volgens een bericht in de New York He rald Tribune uit Bagdad zijn in de afge lopen maanden in Nooi-d-Irak enige voor aanstaande christenen in hun woningen vermoord en worden in de islamitische wijken van Mosoel priesters gestenigd. Dit zijn volgens het blad uitingen van een toe nemend antichristelijk sentiment onder de islamieten in Irak, als gevolg van de mis lukte revolutie van de Nasser-gezinde ge neraal Sjawaf tegen het bewind van Kas- sem in Mosoel in maart 1959. Vele chris tenen hebben toen de partij gekozen van de communisten, die destijds in naam van Kassem deze revolutie onderdrukten. Zij deden dit uit vrees als minderheid geheel ten onder te gaan in een islamitisch krachtenveld dat het gevolg zou zijn van een samensmelting met de V.A.R., waar op Sjav/afs streven was gericht. De communisten hebben in Mosoel na de revolutie lange tijd de boventoon gevoerd, en op nogal bloedige wijze, maar thans is uit reactie daarop de pan-arabistische pro-Nasser-stroming weer sterker gewor den. In Bagdad klagen Arabische nationalis ten erover, dat in tegenstelling tot de islamitische de christelijke leiders het communisme in Irak niet veroordelen. De christelijke groeperingen maken ongeveer vijf percent uit van Iraks zeven miljoen inwoners. bare export opgevuld. Deze onzichtba- bare export is de Israëlische toerist, die in groten getale met vakantie naar Cyprus trekt en voor het toerisme van het eiland een belangrijke factor werd. Ruim 60 Cy prioten studeerden in 1959 in Jeruzalem met Israëlische stipendia. Op het gebied van technische hulp meent Israel voor irri gatie en visserij, daadwerkelijke bijstand te kunnen leveren. Tegenover deze voor Israel hoopgeven de feiten, moest men in het verleden te Jeruzalem terdege rekening houden met de sterke troeven der Arabische landen. De V.A.R. heeft de ondergrondse bewe ging van Cuprus in het verleden aanzien lijke steun gegeven. Aartsbisschop Maka- rios, de minister-president en leider der Griekse meerderheid op Cyprus heeft dan ook herhaaldelijk verklaard, dat premier Nasser een vriend van de onafhankelijk heidsbeweging te Cyprus is. Een even sterke troef leken voor Nasser de ruim zestienduizend in Egypte wonen de Griekse Cyprioten. In het verleden bleek de aanwezigheid van 'n grote Griek se kolonie eveneens een sterk wapen te zijn in de strijd tegen nauwere Grieks- Israelische banden. De Arabische landen deelden de voor lopige regering van Cyprus vorige maand mede, dat zij de grote internationale jaar beurs te Nicosia welke einde september geopend zal worden, zullen boycotten. Toen ondanks deze dreiging een handelsmissie uit Cyprus naar Israel vertrok en over Israels deelneming niet gediscussieerd werd, begon pas goed van beide zijden het diplomatieke offensief. De Israëliërs hebben het standpunt van strikte neutraliteit herhaaldelijk te Nico sia voor Cyprus verdedigd. Zij wezen er tevens op, dat Israel zelf nimmer eniger lei bezwaren zal uiten indien een neutrale regering met zo veel mogelijk landen, dus ook met die van het Arabische blok, di plomatieke en handelsbetrekkingen onder houdt of verstevigt. Cyprus zou een twee de Zwitserland, een neutrale oase en zelfs bemiddelaar kunnen zijn in het Arabisch- Israelische conflict. De Israëliërs hebben zelfs moeilijkheden gehad in het verleden, de leiders van Cyprus uit te leggen, dat Israel neutraal wenste te blijven in de Cypriotische conflicten met Engeland en Turkije. Turkse aandrang Cyprus was het laatste gebied van de landen in de Middellandse Zee, dat zijn onafhankelijkheid verkreeg. En mede in de strijd om de vestiging of uitbreiding van Nassers invloed, bleek gedurende de laatste weken, een zeker verzet tegen een Arabische overheersing te ontstaan in de Mohammedaanse en Christelijke landen in dit gebied. Een machtig Pan-Arabisme zou voor hen op den duur een even ge vaarlijke situatie kunnen scheppen als die, waaruit Isi'ael zich thans tracht te wrin gen. In dit verband is het interessant, dat juist de Turkse minderheid van Cyprus, welke in regeringszaken zeker een goed woordje mee zal spreken, voor de nodige politieke druk op de Griekse regeringslei ders heeft gezorgd ten gunste van een po litiek van strikte neutraliteit en normale betrekkingen met Israel. Wat dat betreft gaven de Turkse Cyprioten blijk minder sterk achter de weifelende politie van de regering in Turkije te staan, dan politie ke waarnemers veronderstelden. Als de Arabische druk op Turkije toeneemt of de aanspraken van Nasser op Alexandretta in heftigheid toenemen, dan verkoelen au tomatische de Turks-Israelische betrek kingen. Men hoopt te Jeruzalem, dat het spel te Nicosia, alhoewel nog niet uitgespeeld, geen onverwachte ogenblikken van crisis voor Israel zal voortbrengen. Alles hangt er echter van af, wie de nieuw benoemde ministers zullen zijn en welke toestand van stabiliteit in Cyprus zelf zal heersen. De verklaring van aartsbisschop Maka- rios, was een moedige daad. Men wacht nu met spanning af, of de vijfde ambassa de van Cyprus na Londen, Washington, Athene en Ankara in Caïro, Bon of Belgrado geopend zal worden Op een Cypriotische ambassade in Isra el durft men alhier nog niet al te zeer te hopen. Wanneer echter slechts de helft van de vele gemeenschappelijke plannen op commercieel, industrieel en cultureel terrein uitgewerkt zullen worden, dan zal zowel Cyprus als Israel in hoge mate hiervan kunnen profiteren. Voor Israel be tekent het tevens, dat opnieuw met suc ces een bres in de muur der Arabische isolatie werd geslagen. Advertentie EEN LAURENS PRODUCT 20 STUKS 95 CENT WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se parlemntscommissie voor natuurweten schap en ruimtevaart heeft een verslag gepubliceerd over haar werkzaamheden in 1960 en hierin tevens haar visie gegeven op de toekomst van de Amerikaanse ruim tevaart. De commissie is tot de volgende conclusie gekomen: 1. Het amerikaanse ruimtevaartprogram is van vitaal belang voor de toekomst van de V.S. 2. Het ministerie van Defensie moet er naar blijven streven het onderzoek op het gebied van de ruimte onder een eenhoof dige leiding te brengen. Thans werken ze ven regeringsinstanties aan het ruimte vaartprogram. 3. Het tienjarenplan van het nationael bu reau voor lucht-en ruimtevaart is welis waar goed, maar gaat niet ver genoeg. Het plan is voorts niet snel en energiek genoeg gepousseerd. 4. Men moet een program opstellen voor een tocht naar de maan, welke vóór en niet na 1970 moet geschieden. Dit plan moet de hoogst mogelijke voorrang heb ben. 5. Plet leger mag niet uitgesloten worden van de ruimtevaartplannen. Het project „Mercury" vordert goed, ondanks het uit stel waardoor de uitvoering pas in 1961 ter hand kan worden genomen. De commissie beveelt voorts aan de stu die van de instrumenten voor mechanische vertalingen te versnellen, omdat de taal barrières nog steeds een hinderpaal vor men voor een snelle verspreiding van we tenschappelijke gegevens. De commissie wijst er verder op dat de financiering van een nieuw systeem voor supersonische vluchten van de bur gerluchtvaart een dergelijke zware last be tekent, dat men op dit. gebied rekening zal moeten houden met directe of indirecte steun van de regering. (AFP) In het verslag wordt ook ge zegd, dat er in de komende tien jaar onge veer 260 lanceringen zullen plaatsvinden, die in totaal zo tussen de twaalf en vijf tien miljoen dollar zullen kosten. LONDEN (DPA) De Amerikaanse strijdkrachten onderzoeken op het ogen blik de mogelijkheid om een kleinere ver sie van de Polarisraket te bouwen, zo meldt de „Guardian". De Amerikanen zouden willen, dat de NAVO-troepen in West-Europa met een raket worden uitge rust, die kleiner is dan de Polarisraket voor middelgrote afstand, waarmee Ame rikaanse duikboten al proeven hebben ge nomen. De „Guardian" schrijft, dat de Polaris van de Amerikaanse marine 14 ton weegt. Een kleiner type raket zou voor de strijd te land meer voordelen bieden. De ontwik keling van een dergelijk type zou echter verscheidene jaren in beslag nemen, aldus het blad. CAMBRIDGE Massachusetts (V.S.) (UPI) Deskundigen van het observa torium van het Harvard college hebben aangekondigd, dat zij een verbeterde radio-telescoop hebben ontwikkeld, welke in staat moet zijn de juiste data te bepa len waarop met succes een raket naar Mars, Venus of naar andere planeten kan worden gelanceerd. De radio-telescoop zou ongeveer tienmaal zo gevoelig zijn gewor den na het inbouwen van de versterker „Maser". Dit is een versterker van micro golven door middel van een verhoogde uit zending van straling. De uitvinder van dit apparaat is de Amerikaanse prof. Nico- laas Bloembergen, verbonden aan het laboratorium voor toegepaste physica van Harvard. Een van de eerste taken van het nieuwe apparaat zal zijn het bepalen van de juiste afstand tussen aarde en zon. Dit getal is namelijk van groot belang voor het afvuren van raketten naar mars en de andere planeten. De afstanden tot de andere planeten zijn op het ogenblik slecht uit te drukken in getallen waarbij als eenheid de afstand tussen aarde en zon wordt aangenomen. De nauwkeurigste be rekeningen variëren echter nog ongeveer 89.000 mijlen. Men hoopt de afstand nu tot op een getal van 300 mijl nauwkeurig te kunnen berekenen. CASTELGANDOLFO (UPI) Paus Joannes XXIII heeft de namen bekend ge maakt van 10 leden en 15 raadgevers van een „secretariaat voor het verbond van christenen", dat tijdens het komende oecu menische concilie de verbinding met niet- katholieken zal onderhouden. Dit secre tariaat staat onder leiding van de Duitse jezuïet kardinaal Bea. Verdere leden zijn mons. Lorenz Jager, aartsbisschop van Pa- derborn, Duitsl., mons. Joseph Marie Mar tin, aartsbisschop van Rouaan, Frankrijk; mons. John C. Heenan, aartsbischop van Liverpool, Engealnd; mons. Frangois Char- rière, bisschop van Lausanne, Zwitserland; mons. Emile J. M. de Smedt, bisschop van Brugge, België; Mons. Pieter Antoon Nier man, bisschop van Gron.; mons. Michème Maccarrone, uit Italië; pater Charles Boyer, Frankrijk, en pater James Cuningham, en mons. Joseph Hocfer. Mgr.. Canisius van Lierde. vicaris van Vaticaanstad, is dooi de Paus benoemd tot lid van het secreta riaat van de pers enzovoorts voor de voor bereiding van het oecumenische concilie. Pater F van Waesberghe is tot adviseur benoemd. Advertentie Loterij,^oedgek. d. d. Min, v. Just, d.d. 13 5-"60 nr. L.O. 600 033'487. Loten a f 1 p i=""ï 1 stuk NATIONALE LOTERIJ-ACTIE Leien ƒ1.per stu! in 5 kleuren verkrijgbaar. 5005 prijzen w.o. vijf kapitale WOONHUIZEN in totaal ƒ225.000.— aan prijzen. Bekendmaking hoofdprijzen Radio Hilversum (298 mtr.). Giro: 552255. •jsnf 'a -u?h 'P 'P "jpSpaog h-iaioq 'oooog qm 'mep.iauoH SOS pguisspeeiuiaaH uagunipn"! de Ik zou zo graag... Ik zou zo graag een boekhouder of accountant tot man hebben. Dat zou heer lijk zijn met het oog op 't slagersboekje en de schoenmakersrekening en de giro. Hij kon al die varkentjes mooi en vakkundig voor me wassen. Ik zou ook nooit nalaten hem mee te nemen als ik één meter vijf endertig stof nodig had van vijf gulden vijfentachtig de meter. Maar gek, mijn schoonzuster hééft een boekhouder gehuwd en hij gaat nooit mee stof kopen, boven dien trof 'k haar menigmaal met diepe rimpels in 't heufd boven haar schoen makersrekening. Gek Ik zou dol graag ^prachtig kunnen zingen om dan bij iedere gelegenheid in een pas send gezang te kunnen uitbarsten. Als Fred mij zijn ochtendkus reikte, zou ik juichen van: „Meine Lippen die kussen zo heisz!" Bij de dia's van Henk zou ik Mozart's „Dies Bildms ist bezaubernd schön" aan heffen, als ik me beroerd voelde een heel Miserere ten beste geven en bij een mis lukte ragout losknallen met de Waanzin aria. Heerlijk lijkt me dat. Wat een vol doening! Maar ik ken iemand die een hele naam heeft op schouwburg- en liederen- podia en thuis hoor je geen noot van haar. Hoogstens eenmaal per dag stinkend ver velende verplichte loopjes bij de piano. Wonderlijk. Ik zou het heerlijk vinden mijn echt te mogen delen met een arts, om al 's morgens vroeg tijdens het tandenpoetsen te kunnen starten met een opsomming van alle kwa len die ik voel, eens voelde of zeker weet weldra te zuller. gaan voelen, en daar dan mee door te gaan tot 's avonds het bed.de- lampje wordt uitgeknipt. Maar mijn vriendinnetje heeft de hand weten te leg gen op een arts (een vróuwenarts nog wel! Helemaal het Walhalla!) en ze weet niet hoe hard ze naar een wildvreemde moet hollen als haar es iets mankeert, want hij leent haar niet eens het oor voor haar klachten. Vreemd. Het lijkt mij ook verrukkelijk een model- figuur te hebben, te kunnen lopen (lópen?!) als een Aziatische aristocrate en zo schoon te zijn dat ieder de adem inhoudt die mijn bjoeti aanschouwt. Ik zou veel langs de boulevard lopen in niet teveel met veel kant dran, theedrinken in Huis ter Duin en sherry in Kasteel Oud Wassenaar. Ik zou de gebroken harten als ritsen ui in m'n geestelijk kamertje hangen, iedere dag iets anders aandoen van de haute couture, maar, zoals gezegd: altijd heel spaarzaam. En kijk nu Ursula. Een plaatje van een vrouw, ademloos goed gelijnd, een vlees geworden mannedroom. Wat doet Ursula? Ursula verstopt zich zodra ze de manne quinkleren heeft afgelegd, in slobberbroe ken en stomme rechte bloesjes, drinkt thee in de keuken, nooit sherry, en haar enige ambitie is huisv-ouw te mogen worden van Theo, een uitgebluste schrijver ter secre tarie. Hoe is 't mogelijk? Mijn vriendinnetje wordt in de pro gramma's en op de flappen van haar boek jes aangeduid als iemand die door haar sprankelende humor haar kostelijke zegs wijzen, haai geestige woordkeus en glim lach tovert op ieders lip. Hele zalen vol personeelsverenigingen en hogere ambte ren brengt zij tot- de door de uitgevers be loofde „bevrijdende schaterlach". En thuis? Thuis gaat zij zorgend, lief en heel stille tjes rond. Geen spitsigheidje, geen woord- spelihkje, hoe klein ook, verlaat haar keel gat, alleen maar kleine, hartelijke, simpel gebouwde zinnetjes Ik geloof dat het allemaal iets met dat „tweede leven" te maken heeft. Cri Stellweg Advertentie èn voor uw qezondheid èn als lekkernij Hofleverancier Tien teoen één dat ook uw dokter het eet I LONDEN (ANP) Eén van de spec taculaire momenten van de vliegdemon- straties die van vandaag tot en met zon dag 11 september elke middag op het vliegveld Farnborough ten westen van Londen zullen worden gehouden ter gele genheid van de Britse luchtvaartbeurs, zal het eerste nummer zijn. Dan zullen elke dag vier v-straalbommenwerpers van de „Royal Air Force" laten zien in hoe korte tijd zij het luchtruim kunnen kie zen. De bemanningen van deze snelle bom menwerper zullen zich kort voor dc aan vang van de vliegdemonstraties reeds op hun plaatsen in de toestellen bevinden, maar de motoren nog niet starten. De in totaal zestien motoren van de vier vlieg tuigen zullen pas op een bepaald ogenblik in werking worden gezet en ongeveer twee minuten later zullen de toestellen zich reeds in de lucht bevinden. Voor het eerst ook zal op Farnborough blijken, dat de vier straalmotoren van elk toestel gelijktijdig worden gestart, hetgeen tot dusverre niet mogelijk was. In deze massale start zit een groot deel van de tijdwinst, omdat tot nu toe alle motoren na elkaar in werking moesten worden ge zet. De Royal Air Force" zal de ene dag vier Vickers „ValianU'-bommenwerpers laten meedoen aan deze demonstratie, de volgende dag vier Handly Page „Victor"- vlieg'tuigen (met nikkelbeugel) en dan vier A.V.-Roe-Vulcan „vliegende driehoeken" Het vliegveld Farnborough is voor deze gelegenheid een tijdelijke basis van de R.A.F. geworden. Het grondpersoneel en de bemanningen van de bommenwerpers zullen op het vliegveld bivakkeren. Als de bommenwerpers van Farnbo rough omstreeks half drie zijn gestart, zal 'n „Shackleton"-verkenningsvliegtuig van „Coastal Command" landen, dat de dag tevoren aan het einde van de middag van dit vliegveld is vertrokken om een lange afstands verkenningsvlucht te maken zon der ergens een tussenlanding te maken. Het slotnummer van de vliegdemon straties zal worden uitgevoerd door het vermaarde Treble One, „driemaal één"- squadron van de Britse Koninklijke Lucht macht. Achttien Hawker „Hunter"-straal- jagers van dit squadron zullen dan ge zamenlijk door hun achttien jonge vlie gers in een serie kunstvluchten worden voorgevlogen. De Britse marine-luchtvaartdienst zal dit jaar op Farnborough verstek laten gaan omdat, zo is medegedeeld, vliegers en toestellen thans nodig zijn voor de dienst. Er worden namelijk nieuwe sti-aal- jagers in dienst gesteld op vliegdeksche pen van de Britse marine. De zware buien van het onstabiele weer hebben een voor september ongewoon verschijnsel boven de Noordzee opgele verd. Wandelaars op het Noordwijkse strand, die het slechte weer trotseerden, zagen zondagmiddag tegen een uur lange „slurven" van windhozen uit de zware kantwolken boven zee komen. Deze wind hozen vei'oorzaakten op hun beurt als zware fonteinen opspuitende waterhozen. Op een moment zag men zes water- en windhozen tegelijkertijd. Hoosverschijnselen boven zee doen zich doorgaans alleen voor tijdens herfststor men in oktober en november. In een overzicht over de ontwikkeling van Gelderland, in samenhang met de Randstad Holland en het Roergebied, zeg gen Gedeputeerden van deze provincie dat het realiseren der Gelderse mogelijkheden waarschijnlijk min of meer utopisch zal blijven, wanneer de centrale overheid niet tot 'n duidelijke politiek op het gebied van de bevolkingsspreiding komt. Het beleid van de landsoverheid zal verder vergezeld moeten gaan van de beschikbaarstelling van de nodige gelden. Geschiedt dit alles niet of onvoldoende, dan is een krachtige en systematische bevordering van de wel vaart in Gelderland op zijn minst bijzon der moeilijk, aldus Gedeputeerden, die zo veel mogelijk gemeenschappelijk optreden met nabuurprovincies aanbevelen. Aange stipt wordt dat de verkeersgeografische ligging van Gelderland bijzonder gunstig is. De kosten van aanleg en voltooiing van een aantal wegen worden geraamd op bijna 300 miljoen gulden. Protest, In Keulen heeft de organisatie van Franse deserteurs „Jeune Résis- tance" voor het eerst een openbare bijeenkomst gehouden. Deze in het na jaar van 1959 opgerichte organisatie is bedoeld voor de ongeveer driedui zend jonge Fransen, die uit protest tegen de strijd in Algerije weigeren hun dienstplicht te vervullen. Een twee duizendtal van hen vertoeft in het bui tenland. Mars. Meer dan 2.000 Schotten zijn zater dagmiddag uit Edinburgh op weg ge gaan in de eerste etappe van een 400 mijl lange tocht naar Londen, als steun voor de Schotse raad voor nucleaire ontwapening. Slechts honderd van hen zijn van plan de volledige tocht te vol brengen. De mars naar Londen zal op 24 september in een massa-bijeenkomst op Trafalgar Square eindigen. Verbod. In het Indische lagerhuis is een wetsontwerp ingediend dat mannen van over de vijftig verbiedt met meisjes van onder de 20 te trouwen. Het wetsont werp, ingediend door Moham Swaroep van de Praja (socialistische) volkspar tij, beoogt een gevangenisstraf van een jaar en een boete van 1.000 roepies (ruim 800 gulden) voor alle „septem- ber-april" romances. Stelling. De Russische historicus professor Zoekernik zal vandaag voor een inter nationaal congres van historici en aard rijkskundigen in Lissabon de stelling verkondigen, dat Portugese zeevaar ders vóór Columbus Amerika hebben ontdekt. Professor Zoekernik baseert zijn stelling op in Rusland gevonden documenten, waarin geheime instruc ties van Columbus aan de stuurlieden van zijn schepen worden genoemd. Hij vertelde zijn stuurlieden, dat zij twaalf dagen en twaalf nachten moesten zei len, op een koers van enkele mijlen bewesten de Kaap Verdische eilanden. Zij zouden dan enkele eilanden zien en na deze te zijn gepasseerd, zouden zij een nieuw werelddeel vinden. Gast. De president van Guinee, Sékou Touree, komt vandaag voor „een vriend schappelijk bezoek" aan de Sovjet-Unie in Moskou aan, aldus bericht radio- Boedapest. Men verwacht dat Touree na de Sovjet-Unie China zal bezoeken. Rimpels. De huid van de Amerikaanse „Echo I", de ballon die een baan om de aarde beschrijft en dient voor ver bindingsdoeleinden, heeft een gerimpel de huid gekregen. Dit wordt toegeschre ven aan botsingen met meteoorsteentjes waardoor enig gas in ontsnapt. De span ning is echter nog groot genoeg om een verder bestaan van ongeveer zes maan den te waarborgen, aldus een deskun dige van de maatschappij die de ballon heeft vervaardigd. Brandend. Een toestel van de Zuidafri- kaanse luchtvaartmaatschappij Trek Airways, dat op 1 september uit Luxem burg was vertrokken, heeft zaterdag bij Assiut, op ongeveer 250 km. van Cairo, met een brandende motor een noodlan ding moeten maken. De 66 passagiers en de zes leden van de bemanning kon den zich in veiligheid stellen vóórdat het toestel geheel in vlammen opging. Verdachten. Lei Tsjen, een der oppositie leiders op Formosa, die directeur is van het tijdschrift „Vrij China", is zondag ochtend in Taipeh gearresteerd op be schuldiging van opstandige activiteit. Drie anderen zijn eveneens, op grond van dezelfde beschuldiging, gearres teerd. Zij zullen door een militair tri bunaal worden berecht, aldus 'n wooi-d- voerder van het militaire opperbevel op Formosa. Rampgebied. De Indische minister voor bevloeiingswerken, Hafiz Mohammed Ibrahim, heeft zaterdag in het parle ment verklaard, dat 2.800.000 mensen en 3.842 dorpen te lijden hebben van de overstromingen in de Pendsjaab. Naar schatting zijn 552 mensen om het leven gekomen. De overstromingen houden nog steeds aan. Gat. Deskundigen van de in Groenland gelegerde Amerikaanse troepen zullen binenkort een vijftien c.m. breed gat gaan boren door de drie kilometer dikke ijskorst in de ho>p de aardopper vlakte daaronder te bereiken. Tot nog toe heeft men het met gewone boren niet verder dan tot vierhonderd meter kunnen brengen. Er is nu een speciale ijsboor geconstueerd, dié door een elek tromotor wordt aangedreven en in het ijs doordringt na dit te hebben doen smelten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3