Haarlems toneelseizoen uitstekend begonnen A ntoinel,e 13000 Jubileum van Born water school en drie leerkrachten hartelijk gevierd „in 't goede uur" Twee premières door de Haagse Comedie „Het Proces Andersonville 8ALQH „ANÏQINELLE" Heeft Constance gelijk fTTTl NIEUWS van de R E N A U LT-FABR1EKEN GARAGE „DEN HOUT" GARAGE HARDEBELT Gesarde man door belager vermoord Ir. W. Whitlau gehuldigd bij jubileum en afscheid HAV „Haarlem" hield massale wedstrijden MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK A. Houtkamp 40 jaar bij firma Gerzon Diefstal van duizend grammofoonplaten Woonscheepje in Spaarne gezonken Jongetje in Spaarne bij Figee verdronken Famous Dry Sherry's SS Birdie Cockburn Williams Humbert: Nieuwe Kerksplein - Haarlem Wandeltocht Amsterdam- Leeuwarden over 150 km 99 De Haarlemse Stadsschouwburg heeft zaterdag het nieuwe seizoen geopend met een voortreffelijke opvoering van een belangwekkend stuk: „Het Proces Andersonville" van de Amerikaanse schrijver Saul Levitt. De zaal was helaas maar matig bezet, hetgeen niet alleen jammer was voor de Haagsche Comedie en voor Haarlems actieve schouwburgdirecteur (die het had aangedurfd een zo weinig „zomerse voorstelling slechts twee dagen, na de landelijke première hierheen te brengen), maar vooral ook jammer voor de afwezigen. Want zij hebben zich een avond van boeiend toneel en briljant spel laten ontgaan. Het stuk is een reconstructie we mo gen gerust aannemen: een met veel dich terlijke vrijheid ondernomen reconstruc tie van een militair proces, dat in 1865, dus kort na de Amerikaanse burgeroorlog, in Washington heeft plaatsgehad. Henry Wirz, een kapitein uit het leger van de Zuidelijken en voormalig commandant van een krijgsgevangenenkamp, stond na de overwinning van de Noordelijken terecht voor een (natuurlijk uit Noordelijke gene raals bestaande) krijgsraad op beschuldi ging dat hij de 40.000 vijandelijke solda ten in zijn kamp dermate aan honger en andere ontberingen had blootgesteld, dat 14.000 van hen op de ellendigste wijze wa ren omgekomen. Wirz beriep zich er op, dat de legerleiding hem ondanks zijn her haalde verzoeken niet voldoende voedsel, medicamenten en andere kampbehoeften had gestuurd, maar hem wèl voortdurend méér krijgsgevangenen ter opneming in zijn kamp had gezonden. Hij erkende vol mondig dat daardoor afschuwelijke toe standen waren ontstaan, maar..„bevel is bevel", en de reeds in zijn jeugd mili tair-getrainde kapitein had maar één uit legging voor alles wat hem ten laste werd gelegd: gehoorzaamheid, absolute gehoor zaamheid aan zijn superieuren. Voor de krijgsraad woog deze uitlegging (merk waardig genoeg!) toch blijkbaar niet zwaar genoeg, want Wirz werd schuldig bevon den en opgehangen. Ons, voor wie de nazi-gruwelen en het proces- van Neurenberg nog levende her inneringen zijn, klinkt dit alles natuurlijk heel bekend in de oren. Het „Befehl ist Befehl" is tientallen, misschien honderden malen het excuus geweest van Duitse oorlogsmisdadigers die voor hun rechters stonden. De geldigheid van dat excuus is toen herhaaldelijk aangevochten, vooral als het gevallen van flagrante onmense lijkheid betrof en ook wanneer het ging om misdaden die, door een minder plicht matige uitvoering van het bevel in kwestie, achterwege hadden kunnen blijven. Maar bij Wirz lag de zaak toch anders. Hij beging of beval geen wreedheden op bevel van zijn superieuren, maar werd door zijn blinde gehoorzaamheid passief betrok ken bij een ontwikkeling van negatieve aard: hij moest er, op grond van zijn instructies, in berusten dat zijn kamp ge leidelijk in een ware hel ontaardde. Zijn opdracht was niet, te martelen, te moor den, gaskamers te gebruiken, maar..niets te doen ter verbetering van de zijns on danks verergerende situatie. Het uiteinde lijke resultaat moge hetzelfde zijn geweest, maar het gewetensconflict voor de mens Wirz (die men als een Griekse tragedie figuur in miniatuur zou kunnen zien) kwam hierdoor toch wel heel anders te liggen dan later bij de meeste nazi-oor logsmisdadigers het geval was en eiste van de Washingtonse rechters van 1865 dan ook een benadering die moeilijk ver gelijkbaar is met de overwegingen waar mee de geallieerde rechters in Neuren berg en daarna veelal te maken hadden. Saul Levitt heeft in zijn stuk bepaald niet alle kanfen van dit moeilijke pro bleem even duidelijk belicht. Weliswaar heeft hij de figuur die hij voornamelijk met de probleemstelling heeft belast de auditeur-militair (aanklager) overste Chipman het volle pond gegeven door de handeling zó te ontwikkelen dat Chip man als het ware bij verrassing gecon fronteerd wordt met het gewetensconflict van de beklaagde, maar het enige alter natief voor blinde gehoorzaamheid in een geval als dit opoffering van het eigen leven wordt in het hele st.uk nauwelijks aangeroerd. Een ander belangrijk aspect, dat niet op bevredigende wijze is uitge werkt, is de houding van de krijgsraad ten aanzien van Wirz' standpunt dat elk bevel kritiekloos gehoorzaamd moet wor- Advertentie Dinsdagmiddag 6 sept. 3 uur openen wij onze zeer modern ingerichte dameskapsalon annex parfumeriezaak Wij zouden het zeer op prijs stellen u in onze salon te mogen begroeten. Beleefd aanbevelend, SALON ZANDVOORTSELAAN 2 - TEL. 36336 BEVALLEN van een zoon: 1 sept.: S. ten Bruggen Cate-Kaufmann; 2 sept.: A. Putzes-Lem; M. J. M. Withagen-Zuid- hoek; 3 sept.: J. T. Stam-Ruijgh. BEVALLEN van een dochter: 1 sept.: A. de Vries-Wiersma; 2 sept.: C. J. Pelt- Pooters; A. van Wees-Miezenbeek; A. M. A. Blok-Vcllaerts; J. P. L. Rothert-Gelaudie; H. J. I-Iackfoort-Smit; H. Brakel-Korte; M. Koster-Paesie; L. Roosloot-de Ruiter; 3 sept.: A. Lips-Plukker; G. S. Sinnige- Korremans. OVERLEDEN, 2 sept.: C. M. Ooijevaar, 60 j., Zijlsingel; A. H. van der Snel, 78 j., Kinderhuissingel; T. Kool-Landman, 76 j., v. Zeggelenstraat. GETROUWD: 3 sept.: D. Overmeer en T. Steffers; C. Weyland en C. M. H. Huis in 't Veld; J. J. den Boer en E. M. Weber; P. Regter en M. Langenberg; T. G. W. Boks en A. Kol; P. A. Naastepad en T. Bakker; W. van der Weide en J. C. M. Rijken. den. Dat zes generaals en een kolonel een man ter dood veroordelen wegens diens blinde gehoorzaamheid aan de militaire discipline (als we het geval even zo mo gen simplificeren) is zonder een nadere uitwerking van d i e kant, de generaals- kant, van het vraagstuk eenvoudig onac ceptabel. De stelling dat de veroordeling van Wirz om politieke redenen van begin af aan vast stond, wat er ook gebeurde, zal ongetwijfeld historisch-juist zijn, maar dat neemt niet weg dat Levitt de pro blematiek van de krijgsraad in dit op zicht ook ten tonele duidelijk had moeten maken. Maar deze en andere tekortkomingen van het stuk doen niets af aan het feit dat „Het Proces Andersonville" een uiter mate belangwekkend onderwerp op zeer boeiende wijze behandelt en daardoor be hoort tot de niet al te talrijke toneelwer ken van de laatste tijd die het publiek tot nadenken en tot levendige discussie- na-de-voorstelling stimuleren. Bovendien verdient de opvoering door de Haagsche Comedie, zeer knap en met veeï gevoel voor nuancering en dramatische opbouw geregisseerd door Jan Teulings, alle lof. Die lof gaat in de eerste plaats uit naar de twee hoofdrolspelei's: Jan van der Lin den als Wirz en Bob de Lange als de aanklager. Van der Linden heeft de ka pitein, die het slachtoffer van zijn eigen blinde gehoorzaamheid wordt, uitgebeeld met een zo grote rijkdom aan psycholo gische schakeringen, zonder daarbij de figuur als eenheid verloren te doen gaan, dat men daarbij gerust van een waarlijk grote creatie mag spre ken. Op hetzelfde hoge plan stond de vertolking van Bob de Lange, die er voor treffelijk in slaagde, zijn groeiende inner lijke twijfel aan de rechtvaai'digheid van de zaak waarvan de aanklager zich tot woordvoerder heeft gemaakt, op de toe schouwer over te bi'engen. Joris Diels speelde met de van hem bekende vaardig heid de advocaat van de gedaagde, wiens werk a pi'iori tot mislukking is gedoemd, en Leo de Hartogh (vóór de pauze wat eentonig-militaristisch van dictie) was vooral in het laatste bedrijf uitstekend als de president van het hof. Van de vele an deren die tot het succes van de opvoering bijdi-oegen noem ik in de eerste plaats Jules Royaards, die zijn illustere familie naam alle eer aandeed met de gevoelige uitbeelding van een jonge, door zijn kamp- herinnei'ingen gemartelde soldaat; voorts Bas ten Batenbui'g, die, door zijn sober heid overtuigend, een onbetrouwbaar indi vidu speelde, en Jules Croiset als een zelf bewuste opschepper aardig getypeerd, ook al speelde hij wat al te gemakkelijk op de lachlust van het publiek en Cas Baas als een kille officier. Alles bijeen: een zeer boeiende voorstelling, zowel wat stuk als wat spel betreft, een vooi'stelling die men als ze weer naar Haai'lem komt niet moet verzuimen. Joris Diels en Bob de Lange in „Het Proces Andersonville" van Levitt. 99 99 Somerset Maughams blijspel „The constant wife", dat zondagavond in Haarlem werd vertoond onder de titel „Heeft Constance gelijk?", is al vaak en altijd met succes in ons land gespeeld: in 1928, dus een jaar na de Londense première, door het gezelschap Comoedia dat destijds onder leiding van Cees Laseur stond, en opnieuw in 1937 door het toenmalige Rotterdams-Hofstad-Toneel van Cor van der Lugt Mel- sex-t. Nu is het voor de derde keer, in een nieuwe en prettig-klinkende vei'taling van Mai-ie-Sophie Nathusius, in Nederland ten tonele gebracht; ditmaal door de Haagsche Comedie, die het stuk niet ten onrechte beschouwd heeft als een goede aanleiding voor wat men in de museumwei'eld zou nemen „het exposeren van nieuwe aanwinsten". Niet ten onrechte. Want van bedoelde geleven. En dat kan, want Maugham's „nieuwe aanwinsten" van het gezelschap Annie de Lange, Georgette Hagedoorn, Anne-Marie Heyligers en Carl van dei- Plas moeten voox-al de eerste drie zich wel bijzonder gelukkig hebben gevoeld met de i-ollen die de gei'outineerde Maug ham (ook in 1927 was hij al geroutineerd!) met zoveel begrip voor acteurskundigheden en mogelijkheden heeft geschreven. Maug ham heeft als toneelschrijver nooit hele maal de vlijmscherpe ironie van Oscar Wilde en de gex-affineerde toneeltechniek van Sascha Guitry kunnen evenai'en, maar hij heeft deze beiden dicht genoeg bena derd om een toneel-oeuvre te scheppen dat wemelt van de bijkans onvei'woest- bare „speelrollen". Wat het gegeven betreft,- is >,The con stant wife" bepaald niet- onverwoestbaar. In de 33jaar die sedei*t de wereldpre mière van het stuk zijn voorbijgegaan, heeft de tand des tijds er al merkbaar aangeknabbeld. De figuren, die ons door Maugham woi-den voortgezet, zijn stuk voor stuk alleraardigste, amusante en ook zelfs wel menselijke figuren, maar „er gens" (zoals dat tegenwoordig heet) ge loven we niet helemaal in de dingen die zij doen en in de situaties die de auteur voor ons laat ontstaan, omdat er geen enkel reëel verband meer is tussen het wereldje waarin Maugham's figux-en zich bewegen en de wereld waarin wij anno 1960 zelf leven. Zeker, we kunnen er ons nog altijd kostelijk mee amuseren, zoals we dat bijvooi'beeld ook kunnen met een op voering van „Cosi fan tufte" door een max-ionettentheatex-, maar in geen van bei de gevallen kunnen we het vertoonde zien als een reeks van situaties waarin wij, onder bepaalde omstandigheden, onszelf zouden kunnen verplaatsen. Geestige en ondeugende opmerkingen over de verhouding tussen man en vrouw en in het bijzonder over een „verhou ding" tussen een bepaalde man en een bepaalde vrouw, waarover iedereen spreekt behalve het paar in kwestie hebben al eeuwenlang bewezen 'I schouw- bui-gpubliek genoeglijk te kunnen bezighou den. En „The constant wife" is zo overvol van dialoogflitsen over dit en aanverwante onderwerpen dat men er zich inderdaad heerlijk mee kan vermaken. Alleen dient men daarbij enige elementaire ondei'de- len van het stuk te vergeten, bijvoorbeeld het feit dat 'n werkende vi'ouw-van-goede- stand in het Engeland van een genei'atie geleden nog een héél grote uitzondering was; en voox-al ook Maugham's wondei-- lijk uitgangspunt dat een vrouw, die haar man wil bedriegen, dit met minder ge wetensbezwaren kan doen zodra zij finan cieel niet meer afhankelijk van hem is.. Maar goed. men moet deze dingen dan maar vergeten, als men aan „Heeft Constance gelijk?" een prettige avond wil lichte kost wordt ons op zo smakelijke wijze geserveerd dat men niet de neiging krijgt, al te diep over de ingrediënten na te denken. Annie de Lange heeft met de rol van Constance een prachtige enti'ee bij het Haagse gezelschap gemaakt. Zij speelt die ï'ol pi'ccies met de vereiste dosering van charme, humor, ernst en levenswijs heid, en dus zonder iets onnodig aan te dikken of zich iets te laten ontglippen van de rijkdom aan gevarieerde speelmogelijk- heden die de rol biedt. Zij heeft door deze vertolking getoond, een zeer belangi'ijke versterking te zijn van het al te kleine groepje jonge comediénnes, waai'over ons toneel beschikt. Even verheugend is het, dat Georgette Hagedoorn eindelijk weer van het voor drachtpodium naar het toneel is terugge keerd. Als de moeder van Constance al een kwart eeuw weduwe en misschien juist daax-door een nooit opdrogende bron van wijsheid op het gebied van mannen en mannelijke zwakheden lanceex'de zij Maugham's dwaasheden en puntigheden met een verve en een aplomb, die de zaal vooi'tdui'end in een allex-gezelligste, la'ch- gx-age stemming hielden. Fi'ans van der Lingen toonde als de onti'ouwe echtgenoot dat hij ook in een Engelse comedie de juis te toon uitstekend en overtuigend weet te tx-effen, en Gijsbert Tersteeg slaagde ex- zelfs in, van de o zo ti-ouwe aanbidder van Constance een aanvaai'dbai'e figuur te ma ken. Anne-Max-ie Heyligers speelde aai'dig en chax-mant het (zoals Maugham het noemt) „immorele krengetje" met haar mengsel van domheid en geslepenheid. Do van Stek en Carl van der Plas hadden bei den gerust iets minder kluchtig-dwaas kun nen zijn, waardoor zij de stijl van Mau gham stellig dichter zouden hebben be naderd (de rol van de bedrogen echtge noot had trouwens beter met een acteur van heel ander type dan Van der Plas kunnen woi'den bezet). Fiet Dekker en Ariette van Embden speelden naar beho ren de kleinere rollen. De regie van Paul Steenbergen was kundig en verzorgd, zij het dan niet van een zo eigen aard als Steenbergen's pi'estaties als acteur plegen te zijn. Het décor van Hep van Delft was heel smaakvol, maar zo modern dat er se dert 1927 in Londen wel een hele i'evolutie moet hebben plaatsgehad als de dokters in Harley Sti-eet er tegenwoordig zó wo nen. Simon Koster Advertentie Nieuws in het kort Opwekkingssamenkomst. Op uitnodi ging van de Stichting tot verkondiging van het evangelie en verspreiding van Christelijke lectuur zal ds. A. van Gent uit Kampen op donderdag 8 september des avonds om 8 uur in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem spreken over het onderwerp: „Bijbelse voorwaarden voor een geestelijke opwek king". Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Huisvesting en Publieke Werken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal de gehele maand september geen spi-eekuur houden. Motor in brand. Zatei'dagmiddag raakte de benzinetoevoer van een motor, bestuurd door een vierentwintigjarige bouwkundig tekenaar, op de Px-ins Bern- hardlaan in Haarlem-Oost onklaar. De bestuurder zette de motor tegen de gevel van een woning en intussen viel de dop van de benzinetank. Een steekvlam ont stond, waardoor de voordeur van de wo ning geblakerd werd en de motor zwaar beschadigd. Advertentie Ondanks werktijdverkorting produceert RENAULT, de meest geautomatiseerde automobiel fabriek ter wereld, 3000 voer tuigen per dag, waarvan 2000 Dauphines. Wilt u eens kennis maken met zo'n snelle, makkelijk wendbare, zuinige (f 5625.auto, vraag dan een gratis proefrit bij de A-dealer: Wagenweg 166 - 168 Telefoon 12138 en 15056 of bij de B-dealer: Rijksstraatweg 249 - Tel. 57455 Koninklijke onderscheiding Ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar in dienst is bij Gerzon's Modemagazij nen in Haarlem is aan de heer A. Houtkamp. Damiatestraat 30, Haarlem, bij Koninklijk Besluit de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. De heer Houtkamp, die in 1895 is geboren, trad op.5 september 1920 bij de firma Gerzon in dienst, waar hij als chaufeur werkzaam is Vanmorgen had de huldiging plaats-im hei bedrijf aan de Grote Houtstraat. De bedrijfs leider, de heer A. D. Sijes, schetste de kwali teiten van de jubilaris en overhandigde hem namens de directie een geschenk onder cou vert. Namens het personeel voerde de col lega-chauffeur de heer P. Bommesjjn het woord. Hij haalde herinneringen uit de loop baan van de jubilaris op en bood hem namens net personeel een schilderij aan. Verdacht van diefstal van duizend grammofoonplaten heeft de Haarlemse politie een veertigjarige werknemer van een grammofoonplatenindustrie uit Haar lem aangehouden. Ongeveer 275 platen zijn in beslag genomen, de andere wa ren verkocht voor twee kwartjes per stuk. De politie kreeg mededeling van de be drijfsleider van de industrie, dat de werk nemer een aantal grammofoonplaten in zijn aktetas had gestopt. Rechercheurs stelden zich buiten het gebouw op en hiel den de man aan, toen hij naar huis wilde gaan. Hij was in het bezit van veertig platen. Een nader onderzoek werd inge steld en de werknemer bekende duizend platen -nee naar huis te hebben genomen, waarvan hij het grootste deel had ver kocht aan een hem onbekende man. De verdachte is in aiTest gesteld en zal aan de justitie worden overgeleverd. Zaterdagmiddag is in het Zuider Builen Spaarne te Haarlem (tegenover de kanoha ven) een botter, bewoond door een gezin van vier personen, gezonken. De bewoners heb- zich in veiligheid kunnen stellen. Omstreeks twaalf uur passeerde een motor boot en door de hoge golfslag sloeg de botter tegen de waterkant. Een lek ontstond, waar door de boot begon te zinken. De bewoner, een zevenentwintigjarige los arbeider, zijn echtgenote en twee kinderen van ruim een jaar en twee maanden, konden met moeite de wal bereiken. De botter is gezonken en het grootste gedeelte van de inboedel en lijfgoed ging verloren. Het gezin is bij familieleden ondergebracht. Volgens de po litie hadden de bewoners geen vergunning langs het Spaarne ligplaats te kiezen. De driejarige Nicolaas Smakman, die zaterdagmorgen in een roeibootje in het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem speelde, is daaruit gevallen en verdi'on- ken. Hij was met een achtjarig vi'iendje in de boot gestapt in de omgeving van de Machinefabriek Figee. De driejarige jon gen is in het water gevallen, waarna zijn vriendje om hulp heeft geroepen in de fa briek. Vier arbeiders hebben zich te water be geven en ongeveer tien minuten gedoken. Het gelukte de zeventienjarige leerling machinebankwerker D. de Roo, Patrimo niumplein 33 te Hillegom, de jongen op het droge te brengen. Kunstmatige adem haling werd toegepast, echter zonder suc ces. Het lichaam is naar het Sint Elisa beths Gasthuis overgebracht. Het is vrijdag en zaterdag een bijzonder spontane en hartelijke feestviering gewor den ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van de Bornwaterschool aan de Ign. Bispincklaan in Bloemendaal. De feestviering had een bijzonder aspect, om dat tegelijkertijd het schoolhoofd de heer J. B. Klein Poclhuis en de leerkrachten mevrouw T. Wunderink-Noorman en de heer D. Duinker hun zilveren jubileum aan de school vierden. Vrijdag was het al feest voor de kinde ren, die in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan konden genieten van een variété programma, waarbij onder meer optraden de muzikale clown Tobi Rix en Ad Engel met zijn gedresseerde hondjes. Zaterdagmiddag had de officiële feest viering in de school plaats. Na een korte inleiding van de voorzitter van de ouder commissie, de heer J. Dijkgraaf, die in het kort de geschiedenis van de school memoreerde en met dankbaarheid gewag maakte van het feit dat de school on danks haar zilveren jubileum nog steeds een moderne school is, wijdde burgemees ter dr. D. H. Peereboom Voller ruime aandacht aan de geschiedenis van de school. Hij herinnei'de eraan dat de school is genoemd naar de voormalige wethouder van onderwijs in Bloemendaal de arts J. Th. Bornwater en vermeldde met vreug de dat het gemeentebestuur altijd kon zeg gen: „Bij de Boi'nwatei'school loopt alles vanzelf wel goed en voor de ouders en leerkx-achten betekent dit een compliment Vervolgens sprak de wethouder van on derwijs, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, de drie jubilerende leerkrachten toe. Het schoolhoofd, de heer J. B. Klein Poelhuis, heeft al van 1922 (toen hij zesentwintig jaar oud was) de leiding van de school. Namens het gemeentebestuur dankte de wethouder het hoofd voor alles wat hij voor de opvoeding van het kind heeft gedaan en overhandigde zij hem een mand met vruchten en bloemen. De heer Duinker en mevrouw Wunderink-Nooi'man mochten eveneens een dergelijke mand in ontvangst nemen. Ook de heer Duinker, die tevens waarnemend hoofd van de school is, heeft, aldus mejuffrouw dr. Nolte, steeds met de grootst mogelijke toewij ding zijn taak verricht. De opleidingsklas se is bij hem in goede handen. Bij me vrouw Wunderink-Noorman prees de wet houder de hartelijkheid en vriendelijkheid en het vrouwelijk element dat zij in de school heeft gebracht. Als lid van de com missie van toezicht heeft zij veel voor de school gedaan, waarbij ook het kleuteron derwijs een warm plaatsje in haar hart heeft. De rijksinspecteur voor het lager onder wijs, de heer H. J. M. Bouchette, had in een geestige toespraak niets dan lof voor de Bornwaterschool en haar jubilerende krachten. Namens de Hartenlustschool sprak de heer J. Buys als „buurman" waarderende woorden. Uit naam van zijn school bood spreker drie gekleurde filmstroken van Su riname, Curagao en Aruba aan, alsmede een bos bloemen. De heer R. Abbas, voorzitter van de afdeling Bloemendaal van de Vereniging Volksonderwijs, overhandigde een ge schenk ondexvcouverL Tenslotte bood de voorzitter van de oudei'commissie, de heer J. Dijkgraaf, vele geschenken aan: voor de school een fraaie prijzen- en expositiekast in de bene denhal vah de school, voor de heer Klein Poelhuis een staande schemei'lamp en voor mevrouw Wunderink een kleine sche merlamp en voor de heer Duinker een boekwerk plus bloemen voor zijn echtge note. De heer Klein Poelhuis drukte er tijdens Advertentie In het kerkdoi'p Braamt in de gemeente Bergh, ten z.o. van Arnhem, is in de nacht van zaterdag op zondag de 62-jarige Theo- dorus Hunting door een dolksteek om het leven gekomen. Uit de politie-verhoren zou gebleken zijn dat de heer Hunting reeds sedert jaren door zijn zoon J. W- Hunting, op allei'lci wijzen werd geplaagd. Zaterdag avond had deze zoon met twee vi'ienden, S. G. K. en J. B. R., afgesproken om met een bromfiets zonder knaldemper voorbij het ouderlijk huis te rijden om zijn vader te irriteren. Na enige tijd kwam de vader naar buiten om de lawaaimakers te verja gen. Hij wierp hen met klinkers na. J. B. R. sprong van de bi-omfiets, vloog op hem toe en bracht hem met een dolk een steek toe- Het slachtoffer overleed vrijwel onmiddel lijk. De rijkspolitie uit Doetinchem wist de dader en ook beide anderen snel te arras- teren. R. heeft reeds een volledige beken tenis afgelegd. Het afgelopen weekeinde werd voor de vijf tiende maal de lange afstand-wandeltocht van Amsterdam naar Leeuwarden over 150 km gehouden. Van de 46 zaterdagmiddag vertrok ken tippelaars arriveerden er 41 zondagmid dag in Leeuwarden, waar honderden belang stellenden de deelnemers stonden op te wach ten. De weersomstandigheden waren onder weg vrij gunstig. Tot Den Oever wandelden de deelnemers in gesloten gelederen, maar daarna viel het veld uiteen. Onder de 41 deel nemers die de tocht volbrachten bevonden zich de heren L. Schol uit Velsen (13de keer). A. Kluyskens uit Haarlem (12de keer) en J. Oudendag uit Haarlem (9de keer). WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE >~cccoxccococoro--^-o--ocococ-ccccccoccöcccc.»co^x>;cocc het dankwoord nog zijn vreugde over uit dat ook de oudvoorzitters van de vroegere oudercommissies deze feestelijke bijeen komst hadden bijgewoond. Ook wethouder mr. H. B. Wildt Meyboom, gemeentese- ci-etaris G. van Eek, hoofden van dienst van de gemeente Bloemendaal en collega schoolhoofden uit deze gemeente gaven door hun aanwezigheid tijdens de feestvie ring blijk van hun belangstelling. Advertentie Zaterdagmorgen heeft ir. W. Whitlau, on derdirecteur van de n.v. Haarlemsche Ma chinefabriek v/h Gebr. Figee, de dag her dacht waarop hij veertig jaar bij deze ven nootschap in dienst was en tevens afscheid genomen wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Na een korte inleiding van de heer N. Th. van der Velde, personeelschef van Figee, prees de president-commissaris, dr. ir. W. J. Muiier, de verdiensten van de afscheidnemen de onderdirecteur. Hij deed zijn waarderende woorden vergezeld gaan van een geschenk onder couvert. Als tweede spreker gaf de directeur, ir. H. Hissink, uiting aan zijn waardering voor de bekwaamheid en werkkracht van de heer Whitlau. Ook de voorganger van ir. Hissink, ir. A. M. Zoek, thans commissaris van de ven nootschap, huldigde de heer Whitlau in tref fende bewoordingen. Hij had het langst met de jubilaris en afscheidnemende onderdirec teur samengewerkt en stelde vooral de grote verdiensten van ir. Whitlau in het licht. Namens het jubileumfonds van Figee bood de heer M. Visser geschenken aan, die te pas komen bij de inrichting van de flat in Zeist, waar ir. Whitlau zich gaat vestigen. Ook mocht de jubilaris namens het personeel een polshorloge in ontvangst nemen. Tot slot voerde de heer L. van Osch, baas van de mechanische werkplaats, het woord namens het toezichthoudend technisch per soneel en de bedrijfsleiding. Op het teri'ein aan de Klevei'laan heeft de HAV „Haarlem" ï'egionale atletiekwed strijden gehouden, die van de zijde van de atleten een massale belangstelling trokken. Waren er reeds meer dan vierhonderd in schrijvingen binnengekomen, door het niet doorgaan van de wedstrijden van Suomi in Velsen, waren daar de laatste dagen nog ruim honderd inschrijvingen bijgekomen. Ondanks dit zeer grote aantal inschrijvin gen, is „Haarlem" er in geslaagd de wed strijden pi'ompt op tijd te laten eindigen en dat betekent ongetwijfeld een groot compliment voor de organisatie-commissie van deze atletiekdag. De toch al niet snelle baan aan de Kle vei'laan was door de grote i'ègenval van de laatste dagen wel uitzonderlijk zwaar ge worden en men kon geen grote prestaties verwachten. Bij de jongste juniores, de D-categorie, won J. Numan van Olympus de 60 m. in 8,1 sec. R. v. d. Putten van „Haarlem" werd tweede in 8.3 sec. V. d. Enden (GAC) zege vierde op de 80 m. Jongens C in 9.9 sec. voor Schnerr (Haarlem), die 10,1 sec. no teerde. Joke van Duffelen (Atmodes) won de finale van 80 m. meisjes B in de redelijk goede tijd van 11 sec. Deze afstand was overigens helemaal een Atmodes-aange- legenheid, want Marianne van Rheenen werd tweede in 11,1 sec. en Coi'a Wesseling derde in dezelfde tijd. De 100 m. meisjes A was voor mej. Biljards van ADA, die 13,1 sec. liet afdrukken. Joke Dobbelaar (Atmo des) kwam hier tot een dei'de plaats in 13,3 sec. De Gita-atlete Corrie Fictoor won het hoogspringen bij de A-meisjes met 1.45 m. Cuycks (GAC) won de 100 m. hex-en B in 11,4 sec. Lagendijk (Haai'lem) werd hier tweede in 11,6 sec. Deze Lagendijk toonde zich deze middag een verdienstelijk all round atleet, door het vèrspringen in de C-klasse te winnen met 6,28 m. en' ook bij het hoogspringen te zegevieren met 1,60 m. Bij het vèrspringen bezette zijn clubgenoot Willems de tweede plaats met 6,18 m. De AAC-junioren toonden hun kracht bij het polsstokhoogspringen door zowel in de B- als in de A-categorie te zegevieren. Krikke won bij de B-jongens met 3,30 m. en Leynze was de sterkste bij de A-jon gens. Hij won met 3,41 m. De senioren-polsstokspringex-s konden deze hoogte niet halen. Tienkamper Doorn bosch had aan 3,20 m. genoeg om de eerste prijs te behalen. Ook de 1,70 m. van deze atleet was nog goed, doch met 13,51 m. bij het kogelstoten bleef hij ver beneden zijn kunnen. Klaver van de HAV Den Helder won de 3000 m. D in 9 min. 52,8 sec. voor „Haar lem's" aanwinst Faas, die slechts meer rou tine en een flinke wintertx-aining behoeft om een uitstekend lange-afstandloper te worden. En hetzelfde kan gezegd worden van Van Dijk van „Haai'lem", die nu in C- klasse tot een dei'de plaats kwam in 9 min. 43,4 sec. Ondanks de zware baan kon Schaper van „Haarlem" op de 600 m. onder de 1 min. 30 sec. blijven. Hij won in 1 min. 29,6 sec. De 4 min. 28.2 sec. van Zaadnoordijk (AAC) op de 1500 m. is zeker het vermelden waard. Gieles van R.K. Holland werd tweede in 4 min. 31,2 sec. Kater (AAC) won de 100 m. jorigens A in 11,5 sec. voor Vlam (Haai'lem) die 11,9 sec. nodig had. Bij het vèrspringen Dames leverde Ellen Ort var. Atmodes een voortreffelijke pres tatie met haar 5,93 m., waarmede deze na tionale sprintkampioene zich onder de beste vèrspringsters van ons land schaarde. Atmodes won de 4 x 80 m. meisjes B in 44.4 sec. met de B-ploeg van deze vereni ging op de tweede plaats in 45,8 sec. De 4 x 100 m. estafette Heren was voor „Haai'lem" in 47 sec. en „Haarlem" won eveneens de 4 x 80 m. jongens A/B in 48.1 sec.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5